عمل لاغری چیست؟ | از سیرتاپیاز جراحی لاغری باخبر شوید

جراحی لاغری

فهرست این مقاله

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

جلوی کمد ایستاده‌ای و به لباس‌های آویزان‌شده زل زده‌ای. لباس مجلسی‌ای توی خانه نمانده که امتحان نکرده باشی. دو ساعت بیشتر به شروع مراسم نمانده، اما هنوز چیزی پیدا نکرده‌ای که به درد مجلس عروسی بخورد و مهم‌تر از آن اندازه‌ات باشد و چاق نشانت ندهد. هفته‌ی قبل چند پاساژ بزرگ را زیرورو کرده‌ای، ولی لباس درست‌وحسابی‌ای که اندازه‌ات باشد نیست که نیست. اضطراب تمام وجودت را پر کرده است. به نگاه دخترعموها و دخترعمه‌ها و بقیه‌ی فامیل فکر می‌کنی. ناامید از همه‌جا، گوشه‌ی اتاق‌خواب زانوی غم بغل می‌گیری و به اضافه‌وزن لعنتی‌ات بدو‌بی‌راه می‌گویی؛ غافل از اینکه روشی به اسم جراحی لاغری باجراحی لاپاراسکوپی وجود دارد که می‌توانی از آن کمک بگیری.

حتما این داستان برای شما هم آشنا است و حس‌وحال این خانم غمگین را درک می‌کنید. حتما تجربه‌ی رژیم‌های سفت‌وسختی را داشته‌اید که فایده‌ای نداشته و باشگاه‌های ورزشی‌ای که تاثیری روی آن چربی‌های بدقلق دور شکم‌تان نگذاشته است. خبر خوب این است که غیر از رژیم و ورزش، روش فوق‌العاده‌ی دیگری هم برای لاغری وجود دارد. روشی که یک‌شبه می‌توانید راه صدساله را با آن بروید. جراحی لاغری، راهی است که چندین برابر آن رژیم‌های سفت‌وسخت و باشگاه‌های پرزرق‌وبرق وزن‌تان را کم می‌کند.

اگر می‌خواهید بدانید جدیدترین روش جراحی لاغری چیست، از سیرتاپیاز آن سر در بیاورید و درباره‌ی مزایا و معایب انواع جراحی لاغری اطلاعات کاملی دست‌تان بیاید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید. بالاخره وقت آن رسیده که با اضافه‌وزن و بیماری‌های ناشی از چاقی خداحافظی کنید!

جراحی لاغری
مقدار کم کردن وزن با جراحی لاغری

جراحی لاغری؛ راز تغییرات چشم‌گیر شما!

جراحی چاقی به کار کسانی میاید که با چاقی شدید دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از طریق اصلاح سبک‌زندگی، ورزش و تغذیه نتوانسته‌اند به وزن مورد نظرشان برسند. اینجاست که پای انواع جراحی لاغری به میان میاید. جراحی برای لاغری انواع مختلفی دارد از عمل پیکرتراشی گرفته تا بای‌پس معده.

در عمل پیکرتراشی چربی‌های اضافه بدن شما حذف می‌شوند در حالی‌که در سایر روش‌های جراحی برای لاغری ساختار سیستم گوارشی، مثل معده و روده، تغییر می‌کند تا شما وزن کم کنید.این نوع جراحی معده برای لاغری با روشی به نام لاپاروسکوپی انجام می‌شود و شما تحت بی‌هوشی عمومی قرار می‌گیرید.

در عمل معده برای لاغری با دست‌کاری سیستم گوارش شما، اقداماتی صورت می‌گیرد که حجم معده‌ی شما کمتر شود و در نتیجه، کمتر احساس گرسنگی کنید و خیلی زود سیر شوید. این جراحی جذب مواد غذایی در بدن‌تان را محدود می‌کند و مسیر جذب غذا توسط روده را کوتاه کند. در نتیجه، گرسنگی کمتر سراغ‌تان می‌آید و خیلی زودتر از قبل احساس سیری می‌کنید. به همین دلایل، می‌توانید در زمان کوتاهی به مقدار حیرت‌انگیزی لاغر شوید.

به نوعی از جراحی که در آن ساختار سیستم گوارشی، مثل معده و روده، تغییر می‌کند تا شما وزن کم کنید، عمل جراحی لاغری گفته می‌شود.

تعریف چاقی

با مزایا و معایب جراحی لاغری بیشتر آشنا شوید!

عمل لاغری هم مثل سایر جراحی‌ها دارای مزایا و معایب خاص خودش است. در ادامه شما را با این مزایا و معایب بیشتر آشنا خواهیم کرد.

مزایامعایب
کنترل دیابت نوع 2عوارض ناشی از جراحی
کنترل فشارخونتعهد طولانی‌مدت به تغییر رژیم و سبک‌زندگی
درمان آپنه خوابهزینه
کاهش درد مفاصلچالش‌های روان‌شناختی
بهبود کیفیت زندگیکمبود موادمغذی
کاهش مصرف دارو 

مزایای جراحی‌های لاغری

عمل لاغری با همه سختی‌هایی که دارد، درنهایت پر از فایده است. بیایید با هم بیشتر در مورد مزایای عمل‌های لاغری صحبت کنیم.

 • کنترل دیابت نوع 2

جراحی‌های لاغری نقش مهمی در کنترل و درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی دارند. یکی از بیماری‌های مرتبط با چاقی، دیابت نوع 2 است. در بسیاری از موارد، بیمارانی که با دیابت نوع 2 درگیر بوده‌اند، توانسته‌اند بعد از جراجی دیابت خود را درمان و یا کنترل کنند.

 • کنترل فشارخون

فشار خون بالا هم یکی دیگر از بیماری‌های مرتبط با چاقی‌ست. این بیماری معمولا بعد از جراحی‌های چاقی کنترل شده و خطر بیماری‌های قلبی و سکته کاهش پیدا می‌کند.

 • درمان آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال آزاردهنده است که در آن تنفس شخص در طول خواب بارها و بارها قطع می‌شود. این اختلال معمولا به‌دلیل انسداد موقت مجاری تنفسی بالایی یا ناهنجاری در سیستم تنفسی مغزی رخ می‌دهد.

خوشبختانه در موارد زیادی بیماران با انجام عمل لاغری توانسته‌اند از پس این مشکل هم بربیایند.

 • کاهش درد مفاصل

یکی از دلایل اصلی درد مفاصل، اضافه‌وزن است. اضافه‌وزن فشار مضاعفی روی مفاصل وارد کرده و باعث درد شدیدی در آن‌ها می‌شود. با انجام عمل لاغری می‌توانید فشار را از روی مفاصل خود بردارید و همچنین با داشتن تحرک بیشتر، درد مفاصل خود را کاهش دهید.

 • بهبود کیفیت زندگی

عمل لاغری روی کیفیت زندگی شما هم تاثیر چشم‌گیری می‌گذارد. بعد از انجام این عمل انرژی و تحرک شما بالاتر می‌رود، و با اعتمادبه‌نفسی که از ظاهر جدید خود پیدا کرده‌اید در جامعه حضور پررنگ‌تری خواهید داشت.

 • کاهش مصرف دارو

بعد از انجام عمل لاغری می‌توانید بسیاری از داروهایی که قبل از جراحی مصرف می‌کردید را کنار بگذارید. تعداد زیادی از داروهای قبل از عمل مربوط به بیماری‌های مرتبط با چاقی بوده است، بعد از عمل و درمان این بیماری‌های، با مشورت پزشک احتمالا دیگر نیازی به مصرف دارو ندارید!

معایب جراحی‌های لاغری

جراحی لاغری درکنار مزایای زیادش، دارای معایبی نیز هست. معایبی مثل:

 • عوارض ناشی از جراحی

جراحی لاغری هم درست مثل هر جراحی دیگری ممکن است عوارض بعد از عمل را داشته باشد. عوارضی مثل عفونت، خون‌ریزی، حالت تهوع و لخته‌شدن خون. البته عوارض بعد از عمل معمولا موقتی هستند و با انتخاب جراح باتجربه می‌توان تاحدود زیادی از بروز آن‌ها جلوگیری کرد.

 • تهعد طولانی‌مدت

درست است که با انجام عمل لاغری شما وزن زیادی را از دست خواهید داد، اما اگر به یک رژیم‌غذایی سالم و یک سبک‌زندگی پرتحرک در طولانی‌مدت متعهد نباشید، وزن شما مجددا برخواهد گشت. داشتن رژیم‌غذایی سالم و زندگی پرجنب‌وجوش در زمان طولانی، ممکن است برای بعضی از افراد سخت و غیرقابل انجام باشد.

 • هزینه

جراحی‌های لاغری ممکن است برای بعضی از افراد گران باشد؛ به‌خصوص که هزینه این جراحی به‌طور کامل توسط بیمه پرداخت نمی‌شود.

 • چالش‌های روان‌شناختی

بعضی از افراد ممکن است بعد از جراحی چاقی، دچار چالش‌های روان‌شناختی بشوند. این افراد در روزهای اول بعد از جراحی نمی‌توانند به یکباره با ظاهر جدید خود کنار بیایند و با بدن خود احساس غریبگی می‌کنند.

 • کمبود موادمغذی

در بعضی از انواع جراحی‌های لاغری، فرد ممکن است دچار کمبود ویتامین و موادمعدنی شود. در این موارد فرد باید تا آخرعمر مکمل‌های تغذیه‌ای را مصرف کند.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای انجام جراحی لاغری هستند؟

برای اینکه بدانید کاندید مناسب جراحی برای لاغری هستید یا نه، ابتدا باید شاخص توده‌ی بدنی خود را حساب کنید. شما می‌توانید با داشتن اطلاعاتی، مانند قد و وزن، همین حالا شاخص توده‌ی بدنی خود را در سایت ما به دست آورید. البته تشخیص BMI فقط یکی از فاکتورهای لازم است. اگر عدد BMI به دست‌آمده‌ی شما مساوی یا بزرگتر از عدد ۴۰ باشد، شما صلاحیت کاندید شدن جراحی برای لاغری را دارید.

برای انجام عمل لاغری باید BMI شما بالای 40 باشد.
برای انجام عمل لاغری باید BMI شما بالای 40 باشد.

اگر عدد BMI شما مساوی یا بالاتر از ۳۵ باشد، نیازمند عوامل دیگری برای انجام جراحی لاغری هستید. اگر علاوه بر اضافه‌وزن، بیماری‌های مربوط به چاقی از جمله دیابت، فشار خون، کبد چرب، اختلالات تنفسی، آرتروز مفاصل و… نیز داشته باشید، مجاز به انجام این عمل هستید.

البته تشخیص BMI فقط یکی از فاکتورهای لازم است. اگر عدد BMI به دست‌آمده‌ی شما مساوی یا بزرگتر از عدد ۴۰ باشد، شما صلاحیت کاندید شدن برای جراحی لاغری را دارید.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای انجام جراحی لاغری نیستند؟

تنها در صورتی مجاز به انجام جراحی لاغری هستید که شرایط گفته‌شده در بالا را داشته باشید. در صورتی که شاخص توده‌ی بدنی یا BMI شما کمتر از ۳۵ باشد مجاز نخواهید بود. اگر شما تنها ده یا پانزده کیلو اضافه‌وزن دارد، جراحی لاغری به هیچ وجه روش مناسبی برای شما نیست و بهتر است با استفاده از رژیم‌های غذایی و برنامه‌ی ورزشی منظم، وزن خود را کاهش دهد.

آیا جراحی برای لاغری یک گزینه مناسب برای شماست؟

اگر شما مجاز به انجام جراحی برای لاغری هستید، باید مسیر خاصی را پیش بگیرید. همین‌جا کنار ما باشید که می‌خواهیم در ادامه شما را با این مسیر آشنا کنیم.

چه روش‌هایی برای عمل لاغری وجود دارد؟ معرفی کامل انواع روش‌های عمل لاغری

جراحی لاغری تنها با یک روش انجام نمی‌شود و روش‌های زیادی برای آن وجود دارد. روش‌هایی مانند بالون معده، حلقه‌گذاری معده و پلیسه‌ی معده، روش‌های قدیمی و منسوخ‌شده‌ای از جراحی لاغری هستند. این روش‌ها تاثیر کمی دارند و احتمال بازگشت وزن در آن‌ها بسیار زیاد است.

عمل اسلیو معده، بای پس معده و پیکرتراشی روش‌های استانداردی هستند که امروزه رواج بیشتری پیدا کرده‌اند. این نوع جراحی‌ برای لاغری تا میزان زیادی باعث کاهش وزن شما می‌شوند و بازگشت به وزن قبلی برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

البته هریک از این روش‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم. در انتخاب روش عمل جراحی لاغری عوامل زیادی موثر هستند. تشخیص پزشک و شرایط پزشکی شما مشخص می‌کند کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

عمل اسلیو معده، بای پس معده و پیکرتراشی روش‌های استانداردی هستند که امروزه رواج بیشتری پیدا کرده‌اند.

جراحی معده برای لاغری
جراحی معده برای لاغری

عمل اسلیو معده؛ یک روش پرطرفدار در جراحی برای لاغری

همان‌طور که در بالا گفتیم این عمل معده برای لاغری روشی رایج و استاندارد است که با روش لاپاروسکوپی انجام می‌شود. در این جراحی معده برای لاغری، معده‌ی بیمار تا حد زیادی کوچک می‌شود. یعنی حدودا ۷۰ درصد از معده‌ی بیمار برداشته می‌شود و قسمت باقی‌مانده شبیه به یک موز یا آستین، داخل بدن می‌ماند. در نتیجه‌ی این عمل، معده‌ی شما کوچک شده و دیگر قادر نیست میزان زیادی از غذا را درون خود جای دهد. از همین رو، شما کمتر غذا می‌خورید و زودتر احساس سیری می‌کنید.

با برداشتن حجم زیادی از معده، هورمونی به نام گرلین، که باعث گرسنگی می‌شود نیز برداشته خواهد شد. در واقع، بعد از عمل میزان بسیار کمی از این هورمون داخل بخش کوچک معده باقی می‌ماند. در نتیجه، شما کمتر گرسنه خواهید شد و میل کمتری به خوردن پیدا خواهید کرد. این عمل معده برای لاغری برگشت‌پذیر نیست، چراکه حجم معینی از معده‌ی شما از بدن خارج شده و دیگر نمی‌توانید ساختار گوارشی خود را مانند قبل کنید. به همین دلیل، بعد از این عمل معده برای لاغری شما کاهش وزن چشمگیری را تجربه خواهید کرد.

تشریح کامل فرآیند عمل اسلیو معده به زبان ساده

آیا عمل اسلیو معده برای من مناسب است؟

اگر شرایط زیر را دارید، می‌توانید عمل معده برای لاغری را انجام دهید:

 • شاخص توده‌ی بدنی شما بیشتر از ۴۰ باشد و دچار چاقی مفرط باشید.
 • اضافه‌وزن شما بیش از ۴۵ کیلوگرم باشد.
 • به مواد مخدر و الکل اعتیاد نداشته باشید.
 • حداقل شش ماه رژیم‌های غذایی سالم، ورزش‌ها و تمرینات روزانه را انجام داده‌، ولی نتیجه‌ای نگرفته‌ باشید.
 • شاخص توده‌ی بدنی شما بین ۳۵ تا ۳۹.۹ باشد و همچنین، به بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون و… مبتلا باشید.
 • دچار اختلالات روان‌شناختی نباشید و از لحاظ روحی و روانی در وضعیت مطلوب و مناسبی قرار داشته باشید.
 • آمادگی ذهنی لازم برای ایجاد تغییر در برنامه و عادت‌های غذایی و سبک زندگی خود را داشته باشید.
 • اضافه‌وزن شما مربوط به اختلالات عصبی یا روانی بوده و به عبارت دیگر، با بیماری‌های روان‌شناختی در ارتباط باشد.
 • به طور کلی، از سلامت عمومی خوب و مناسبی برخوردار باشید.
 • نکته: در برخی شرایط خاص، افرادی که دارای BMI ۳۲ هستند نیز می‌توانند عمل اسلیو را انجام دهند.

نکته: در برخی شرایط خاص، افرادی که دارای BMI ۳۲ هستند نیز می‌توانند عمل اسلیو را انجام دهند.

توضیح فرایند جراحی اسلیو معده
توضیح فرایند جراحی اسلیو معده

در فرایند عمل اسلیو معده چه اتفاقاتی می‌افتد؟

ابتدا با تزریق دارو، بی‌هوش می‌شوید. بعد، چند برش کوچک در قسمت‌های مختلف شکم ایجاد می‌شود. برای اینکه پزشک بتواند داخل شکم بیمار را ببیند و ابزارهای خاص را وارد آنجا کند، لوله‌ای ‌باریک وارد شکم شده و آن را پر از گازی بی خطر می‌کند. لوله‌ی دیگری که مجهر به دوربین است نیز وارد شکم می‌شود. از این طریق پزشک می‌تواند اجزاء داخل شکم را روی مانیتور مشاهده کند.

در اسلیو معده قرار است بخشی از معده از شکم خارج شود. تمام عروق خونی، عروق عصبی، بافت‌های چربی، رباط و… از آن بخش معده که قرار است از شکم خارج شود، جدا می‌شوند. یک خط بخیه بین بخشی از معده که قرار است برداشته شود و بخشی که قرار است باقی بماند مشخص می‌شود. روی خط بخیه با منگنه، بافتی به نام استاپلر دوخته می‌شود. بخش اعظم معده که قرار است از شکم خارج شود، بریده می‌شود و از شکم خارج می‌شود.

سپس با استفاده از کوتر و ابزار‌های حرارتی جراحی، خون را بند می‌آورند. معده و خط بخیه چک می‌شود و از عدم نشتی مواد غذایی و شیره‌ی معده اطمینان حاصل می‌شود. تمام تجهیزات و لوله‌ها از شکم خارج می‌شوند و قسمت‌های برش‌داده‌شده روی شکم بخیه می‌شوند. بخیه‌ها می‌توانند جذبی یا غیرقابل‌جذب باشند. برش‌هایی که روی شکم ایجاد شده است، پس از بخیه، پانسمان می‌شوند و تمام! عمل اسلیو معده در این‌جا تمام می‌شود.

بیمار را بعد از عمل معده برای لاغری به بخش ریکاوری منتقل می‌کنند. بعد از اینکه بیمار به‌طور کامل هوشیاری خود را به دست آورد، به بخش منتقل می‌شود و پس از چند روز از بیمارستان مرخص می‌شود.

مراحل جراحی عمل اسلیو معده

 از بین انواع عمل های لاغری، چرا اسلیو معده را انتخاب کنم؟

این جراحی مزایا و خوبی‌هایی دارد که آن را پرطرفدار کرده است. در این قسمت شما را با این ویژگی‌ها آشنا می‌کنیم.

 • مزایای عمل اسلیو معده چیست؟
  مزایای عمل اسلیو معده چیست؟
 • مدت‌زمان عمل کوتاه می‌باشد و ریکاوری بیمار سریع‌تر و با کمترین دردسر است.
 • شخص به سوءتغذیه دچار نمی‌شود، چرا که فقط بخشی از معده برداشته شده و انتهای آن دست نخورده باقی مانده و مواد غذایی به‌درستی جذب می‌شوند.
 • کاهش وزن چشم‌گیر و فوق‌العاده خواهد بود.
 • نسبت به عمل بای پس معده نشت مواد غذایی کمتر است.
 • ویزیت‌ها و ارزیابی‌های بعد از عمل کمتر است.
 • هزینه‌ی کمتری نسبت به سایر عمل‌ها دارد و مقرون‌به‌صرفه است.
 • امکان ابتلا به کم‌خونی بسیار کمتر است.
 • احتمال اینکه معده بزرگ شود کم است.
 • امکان ابتلا به فتق شکم بسیار کم است.
 • نسبت به بقیه‌ی عمل‌ها، افتادگی و شل شدن پوست کمتر است.
 • با انجام این عمل، بیماری‌های فشار خون بالا و دیابت نوع دو تا حد زیادی کنترل و حتی درمان می‌شود. اگر بعد از عمل هم نیاز به داروهای کنترل دیابت و انسولین داشته باشید، این نیاز به شدت کاهش می‌یابد.
 • عوارض بسیار کمی را، آن هم در کوتاه‌مدت، تجربه خواهید کرد.
 • میزان خطر مرگ در این عمل بسیار کم بوده یک درصد می‌باشد.
 • هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت دارای فواید و نتایج خوبی است. به‌طوری که در کوتاه‌مدت برخی نتایج و در طولانی‌مدت برخی دیگر از نتایج خوب را خواهد داشت.
 • از آنجایی که مدت‌زمان عمل کوتاه است، خطر ایجاد ترومبوز ریوی و وریدی بسیار کم است.

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

آیا اسلیو معده عوارض هم دارد؟

عوارض و مشکلات بخش جدانشدنی تمام جراحی‌ها هستند. حتی جراحی‌های کوچک و ساده هم از این قاعده مستثنی نیستند. در این بخش عوارض عمل اسلیو را برای شما توضیح می‌دهیم. البته دقت کنید که عوارض گفته‌شده در موارد خیلی کمی اتفاق می‌افتند و بعضی از آن‌ها واقعا نادر هستند.

عوارض و مشکلات بخش جدانشدنی تمام جراحی‌ها هستند. حتی جراحی‌های کوچک و ساده هم از این قاعده مستثنی نیستند.

آیا عمل اسلیو معده عوارض هم دارد؟
آیا عمل اسلیو معده عوارض هم دارد؟

1- عوارض کوتاه مدت عمل اسلیو معده

ریفلاکس معده، تغییر طعم و مزه‌ی دهان، مقاومت کمتر در برابر سرما، تحمل کمتر در برابر الکل، کمردرد‌های خفیف و نشت مواد غذایی از معده از عوارض کوتاه مدت عمل معده برای لاغری است.

2- عوارض بلند مدت عمل اسلیو معده

ریزش مو، اسهال، کمبود انرژی، تهوع و استفراغ و تغییر در الگوی حرکتی روده‌ها از عوارض بلند مدت جراحی برای لاغری است.

در صورتی که مواردی مانند تب و لرز شدید، احساس تهوع و استفراغ، خونریزی، قرمزی یا ترشح چرک از محل بخیه‌ها و لخته شدن خون را مشاهده کردید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

عمل بای پس معده؛ شدیدا موثر و استاندارد

توضیح فرایند عمل بای پس معده
توضیح فرایند عمل بای پس معده

عمل گاستریک بای پس معده یک روش استاندارد دیگر جراحی برای لاغری است که در کاهش وزن بسیار موثر است. در این روش از جراحی چاقی دو هدف را دنبال می‌کنیم. اول اینکه اقداماتی صورت می‌گیرد که بیمار غذای کمتری بخورد و دوم اینکه جذب مواد غذایی در بدن کاهش می‌یابد.

در این ویدیو ببینید که آیا بعد از عمل بای پس باز هم جذب دارید یا نه.

در ابتدا برای اینکه بیمار غذای کمتری بخورد، اندازه‌ی معده را کوچک می‌کنیم و سپس ساختار روده را به شکلی تغییر می‌دهیم که جذب کمتری انجام شود. به همین منظور، معده را به دو بخش تقسیم می‌کنیم؛ یکی از بخش‌ها بسیار کوچک‌تر است و حدود ده درصد از کل معده را شامل می‌شود. غذا وارد همین بخش کوچک می‌شود.

عمل گاستریک بای پس معده یک روش استاندارد دیگر برای جراحی لاغری است که در کاهش وزن بسیار موثر است.

پس از انجام این کار بخشی از روده‌ی کوچک را از مسیر گوارش غذا خارج می‌کنیم. در این روش از جراحی لاغری معده را برش نمی‌دهیم و هیچ بخشی از آن را از بدن خارج نمی‌کنیم. قسمت بزرگ معده همچنان در بدن قرار دارد و به ترشح آنزیم‌های خود ادامه می‌دهد، اما دیگر هیچ مواد غذایی‌ای وارد این بخش نمی‌شود. ابتدای روده کوچک هم از مسیر گوارش خارج می‌شود تا جذب صورت نگیرد و بقیه‌ی روده به معده‌ی کوچک‌تر متصل می‌شود.

این روش از جراحی لاغری کاملا استاندارد بوده و قابل برگشت است؛ یعنی شما می‌توانید با عمل مجدد آرایش و ساختار گوارشی خود را به حالت اول برگردانید. این عمل پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به اسلیو معده دارد و مدت‌زمان آن بیشتر بیشتر است.

روند کاهش وزن در عمل بای پس معده
روند کاهش وزن در عمل بای پس معده

بای پس یعنی چی؟ چرا به این عمل بای پس می‌گویند؟

از آنجایی که در این روش یک میانبر برای مواد غذایی ایجاد شده، بای پس نامیده می‌شود. البته نام دیگر این روش Roux-en-Y یا روکس ان وای است که در ایران بیشتر با نام بای پس معده شناخته می‌شود.

عمل بای پس معده برای من مناسب است؟

این جراحی لاغری در صورتی برای شما مناسب است که شرایط زیر را داشته باشید:

 • کسانی که دارای شاخص توده‌ی بدنی یا BMI بیشتر از عدد ۴۰ باشند.
 • کسانی که شاخص توده بدنی آن‌ها بزرگ‌تر یا مساوی با عدد ۳۵ (بین ۳۵ تا ۳۹.۹) باشد و دچار بیماری‌های مرتبط با چاقی، مانند دیابت نوع دو، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، اختلالات تنفسی باشند.
 • کسانی که طی مدت طولانی نتوانسته‌اند با رژیم‌های غذایی و ورزش‌های پی‌درپی وزن کم کنند.

بای پس معده چه تاثیری در سیستم گوارش دارد؟

هدف از این عمل لاغری، کوچک‌کردن معده‌ی شخص است تا مقدار غذای کمتری مصرف کند. به‌علاوه، با خارج کردن بخشی از روده‌ی باریک از مسیر گوارش، میزان کالری دریافتی بدن کمتر می‌شود و فرد می‌تواند حدود ۸۰ درصد از اضافه‌وزن خود را از دست بدهد.

در فرایند بای پس معده چه اتفاقاتی می‌افتد؟

در این عمل لاغری، به منظور ایجاد میانبر در فاصله‌ی کمی بعد از دریچه‌ی کاردیا، معده به دو بخش تقسیم می‌شود. (دریچه‌ی کاردیا: محل اتصال مری به معده) کمی پایین‌تر از کاردیا، معده‌ی جدید دورتادور بریده می‌شود و به دو بخش کاملا جدا تقسیم می‌شود. سپس بخش جداشده دورتادور به کمک منگنه‌ی بافتی دوخته می‌شود تا مواد غذایی و شیره معده نشت نکنند.

اکنون بیمار دو معده دارد. یک معده جدید که شبیه کیسه کوچک است و به مری متصل است و معده دیگر که بزرگ‌تر است و در انتها به دوازدهه متصل است ولی هیچ غذایی وارد آن نمی‌شود؛ چرا که به مری وصل نیست. در واقع، این کار باعث می‌شود غذا از مری تنها وارد بخش کوچکی از معده شود و تمام حجم معده را اشغال نکند.

همین کوچک بودن حجم معده باعث سیری زودرس می‌شود. در قدم بعدی روده‌ی باریک با کمی فاصله از دوازدهه بریده می‌شود و به همان معده‌ی جدیدِ کوچک متصل می‌شود. سر آزاد دیگر روده که به دوازدهه متصل است نیز به همان بخش از روده‌ی باریک که به معده‌ی کوچک متصل است، وصل می‌شود. آنزیم‌های گوارشی از معده و دوازدهه وارد روده می‌شوند و عمل جذب انجام می‌شود.

توضیح کامل روند بای پس معده و مراقبت‌های بعد از آن

از بین عمل های لاغری، چرا بای پس معده را انتخاب کنم؟

 • این عمل قابل بازگشت است و برخلاف عمل اسلیو معده هیچ بخشی از معده خارج نمی‌شود، بلکه فقط ساختار گوارشی بدن تغییر می‌کند. بنابراین، امکان بازگشت معده و روده به جای خود وجود دارد.
 • بعد از عمل، امکان بازگشت به وزن قبلی بسیار کم است.
 • تغییراتی که در وضعیت ترشح هورمان‌ها ایجاد می‌شود به نفع شما است؛ زیرا اشتهای شما را کمتر می‌کند و زودتر احساس سیری خواهید کرد.
 • از آنجایی که معده کوچک می‌شود میزان غذای مصرفی، کم می‌شود.
 • می تواند شرایطی را ایجاد کند که میزان انرژی بیشتری مصرف کنید. در نتیجه، باعث لاغر شدن می‌شود.
 • طی درازمدت، کاهش وزن چشمگیری خواهید داشت.
کدام عمل لاغری مناسب شما است؟
کدام عمل لاغری مناسب شما است؟

باید انتظار عوارض بای پس معده را هم داشته باشیم؟

همان‌‌طور که برای عمل اسلیو گفتیم، عوارض بخشی طبیعی برای تمام جراحی‌ها است. البته عوارض جراحی‌های لاغری در موارد خیلی کمی اتفاق می‌افتند. در این بخش با این عوارض آشنا می‌شوید.

 • مدت‌زمان بیشتری را باید در بیمارستان سپری کنید و نسبت به عمل اسلیو، دیرتر مرخص خواهید شد.
 • باید تا آخر عمر از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید. همچنین، رژیم‌های غذایی سالم و مناسب به همراه ورزش روزانه باید جزو برنامه‌ی شما شود.
 • احتمالا عوارض بیشتری در مقایسه با عمل اسلیو معده دارد.
 • در طولانی‌مدت منجر به کمبود ویتامین‌ها و املاح معدنی، مخصوصا ویتامین B12، کلسیم، فولات و آهن می‌شود.

اصول اولیه بعد از عمل بای پس معده

جراحی معده برای لاغری؛ اسلیو را انتخاب کنم یا بای پس؟

در این‌جا نکاتی را به شما می‌گوییم که بتوانید برای انتخاب بین این دو جراحی لاغری بهتر تصمیم بگیرید.

 • عمل بای پس معده نسبت به عمل اسلیو هزینه بیشتری خواهد داشت؛ چرا که جراحی پیچیده‌تری است.
 • عمل بای پس معده در درمان این بیماری‌های مربوط به چاقی موثر‌تر خواهد بود. در هر صورت، هردو عمل لاغری نقش به‌سزایی در درمان بیماری‌هایی مانند دیابت و فشار خون بالا دارند.
 • در عمل بای پس معده میزان تهاجم، نسبت به اسلیو معده، بیشتر است؛ زیرا بافت‌های دیگر، مانند روده، درگیر عمل می‌شوند.
انتخاب جراحی لاغری مناسب
انتخاب جراحی لاغری مناسب
 • مدت‌زمان عمل بای پس معده بیشتر از اسلیو معده است؛ زیرا پیچیدگی‌های بیشتری دارد و بخش‌هایی از معده و روده در قسمت‌های دیگر به هم متصل می‌شوند.
 • در عمل اسلیو معده میزان جذب مواد غذایی همچنان مثل گذشته باقی می‌ماند، اما شما در مجموع میزان غذای کمتری استفاده می‌کنید. ولی در عمل بای پس معده میزان جذب مواد غذایی نیز کاهش می‌یابد و شما ملزم به مصرف مکمل‌ها می‌باشید.
 • عمل اسلیو معده، غیرقابل‌بازگشت است، زیرا حجم زیادی از معده‌ی شما از داخل شکم برداشته می‌شود. ولی در عمل بای پس می‌توانید جای معده و روده و اتصالات آن‌ها را به حالت قبل برگردانید.

روش لاپاراسکوپی، خداحافظی با زخم‌های عمیق جراحی

جراحی لاپاراسکوپی، روشی جدید برای انجام عمل معده برای لاغری
جراحی لاپاراسکوپی، روشی جدید برای انجام عمل معده برای لاغری

حتما کنجکاوید که بدانید این روش‌های جراحی لاغری، که تا کنون برای شما شرح دادیم، چگونه انجام می‌شوند و چه مراحلی دارند؟ برای انجام جراحی لاغری از روشی نوین و پیشرفته به نام لاپاروسکوپی استفاده می‌شود. البته این روش کاربردهای گسترده‌ی دیگری، مانند یافتن مشکلات کیست، عفونت، توده‌های رحمی، چسبندگی، هم دارد. از لاپاروسکوپی می‌توان برای نمونه‌برداری و تشخیص بسیاری از بیماری‌هایی، که با عکس‌برداری قابل‌تشخیص نیستند، استفاده کرد.

در گذشته، از روشی به نام لاپاروتومی استفاده می‌شد. در آن روش جراحی، برش‌های بسیار بزرگی روی شکم ایجاد می‌شد. اما امروزه می‌توان از لاپاروسکوپی به عنوان جایگزینی ایمن و کم‌دردسر استفاده کرد. در لاپاروسکوپی شکاف‌های بسیار کوچکی در شکم یا لگن ایجاد می‌شود. لوله‌ای به نام لاپاروسکوپ داخل بدن می‌شود تا اندام‌های داخلی بدن مشاهده گردند. با وارد کردن ابزار مخصوص از طریق دیگر شکاف‌ها، جراحی صورت می‌گیرد.

شما می‌توانید در مدت‌زمانی کم، عمل لاغری خود را انجام دهید و استرس و هزینه‌ی کمتری متحمل شوید. در ضمن، دوره‌ی نقاهت لاپاروسکوپی بسیا کم است. این عمل به صورت سرپایی صورت می‌گیرد. بنابراین، شما می‌توانید در همان روز عمل از بیمارستان مرخص شوید و به منزل خود بروید.

عمل لاپاراسکوپی به چه شکلی انجام می شود؟

فرایند جراحی لاپاراسکوپی
فرایند جراحی لاپاراسکوپی

این عمل به صورت سرپایی است. یعنی شما می‌توانید در همان روزی که جراحی کردید از بیمارستان یا کلینیک خارج شوید و به خانه بروید. در این عمل، بی‌هوشیِ عمومی انجام می‌شود. به این معنا که کاملا بی‌هوش و خواب هستید و هیچ‌گونه دردی را حس نمی‌کنید. این بی‌هوشی توسط یک سرمِ داخل وریدی، که حاوی ماده و مایعات بی‌هوشی است، انجام می‌شود. در برخی مواقع هم می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد. به این صورت که شما بیدار و هوشیار هستید، ولی هیچ‌گونه دردی را در قسمت جراحی حس نمی‌کنید؛ چراکه آن قسمت کاملا بی‌حس است.

جراح در لاپاراسکوپی، شکاف‌هایی به اندازه‌ی سه تا سه‌ونیم سانتی‌متر در پایین شکم ایجاد می‌کند. سپس لوله‌ی باریکی به نام کانولا را از شکاف ایجادشده به داخل شکم می‌برد و با آن، شکم شما را پر از گاز کربن‌دی‌اکسید می‌کند. پرکردن شکم با این گاز به پزشک کمک می‌کند تا اندام‌های درون شکم را به خوبی و به‌طور واضح روی صفحه‌ی مانیتور مشاهده کند.

بعد، پزشک یک لوله‌ی باریک دیگر به نام لاپاراسکوپ را وارد شکاف می‌کند. یک سر لوله که وارد شکاف می‌شود دارای دوربین کوچکی است که توسط آن تصاویر اندام‌های شکمی روی صفحه‌ی مانیتور نمایش داده می‌شوند. پزشک از این طریق می‌تواند به صورت زنده و در لحظه آن‌ها را مشاهده کند و جراحی کند. پس پایان عمل، پزشک تمام گاز کربن‌دی‌اکسید را از شکم خارج می‌کند. لوله‌ها و ابزار نیز از شکاف‌ها خارج می‌شوند. سپس شکاف‌های ایجادشده را بخیه می‌زنند و آن‌ها را بانداژ می‌کنند.

نکته: تعداد شکاف‌های ایجادشده در جراحی لاپاراسکوپ، که برای مشکلات دیگر نظیر اصلاح فتق، بستن لوله‌های رحمی، اهدای کلیه از فردی به فرد دیگر، انجام می‌شود، متفاوت بوده و می‌تواند بین دو تا پنج شکاف تغییر کند.

آیا جراحی لاپاراسکوپی دردسری هم برای بیمار دارد؟

عوارض جراحی لاپاراسکوپی چیست؟
عوارض جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

نتایج و مشکلاتی که پس از جراحی به وجود می‌آید بستگی به روش انجام‌شده دارد. اغلب بیماران با درد و ناراحتی کمی بهبود می‌یابند و مشکل چندانی به وجود نمی‌آید. اما در صورتی که پس از جراحی با مشکلاتی نظیر موارد زیر مواجه شدید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 • حالت تهوع
 • تورم ناحیه‌ای که جراحی شده
 • احساس ناتوانی در ادرارکردن
 • احساس سر درد یا داشتن تب (در صورتی که حتی با مصرف دارو هم درد تسکین نیابد.)

مشکلاتی که ممکن است بعد از جراحی لاغری داشته باشید و راه‌حل‌های آن

 • با فشار گاز کربن‌دی‌اکسید وارد‌شده ممکن است به‌طور مکرر ادرار کنید. این مشکل نیز با گذشت زمان رفع می‌شود.
 • ممکن است بعد از جراحی، در قسمت‌هایی که شکاف ایجاد شده احساس درد کنید. پزشک با تجویز دارو، درد‌های شما را تسکین می‌دهد.
 • در صورتی که شکاف‌های شما با بخیه بسته شده‌اند، طبق نظر و صلاح‌دید پزشک باید بعد از یک الی دو هفته بخیه‌ها کشیده شوند.
 • گاهی ممکن است گاز کربن‌دی‌اکسید واردشده، احساس دردی را در شانه‌ها و دیافراگم ایجاد کند. این درد به مرور زمان بهبود می‌یابد.
 • پس از بهبود کامل، شخص می‌تواند به خانه برگردد، اما بعد از جراحی نمی‌تواند رانندگی کند.
 • تا زمانی که به‌طور کامل بهبود نیافته‌اید، از بلند کردن وسایل سنگین و انجام کارهایی که به شکاف‌های روی شکم فشار وارد می‌آورد، خودداری کنید.

عوارض جراحی لاپاراسکوپی که لازم است بدانید

لاپاراسکوپی عوارض کمی دارد که به ندرت پیش می آید. لاپاراسکوپی نیز مانند هر عمل جراحی دیگر ممکن است باعث ایجاد عفونت شود. ممکن است زخم ها و شکاف های ایجاد شده پیشرفت کنند و یا خون ریزی داخلی به وجود آید. همینطور در موارد بسیار نادر می تواند باعث سکته مغزی، حملات قلبی و یا ذات الریه شود.

لاپاراسکوپی عوارض کمی دارد که به ندرت پیش می آید.

به‌علاوه، در حین جراحی نیز احتمال دارد خطرهایی به وجود بیاید، مثل سوراخ شدن یک اندام یا رگ، ایجاد خون‌ریزی و آسیب به آن اندام، جلوگیری از ورود گاز کربن‌دی‌اکسید توسط بافت زخمِ حاصل از جراحی قبلی و ایجاد اختلال در عملکرد تروکار (وسیله‌ای نوک‌تیز که در جراحی استفاده می‌شود) توسط بافت زخم حاصل از جراحی قبلی.

تشریح کامل فرایند جراحی لاپاراسکوپی؛ جراحی‌ای کم‌عارضه و موثر

ایمنی جراحی لاپاراسکوپی چقدر است؟

جراحی لاپاراسکوپی مانند عمل های باز سنتی، ایمنی دارد. در این عمل جراح ابتدا اندام های شکمی را مورد بررسی قرار می دهد تا تشخیص دهد آیا جراحی لاپاراسکوپی برای بیمار خطر آفرین است یا خیر. در صورتی که اندام ها بیش از حد متورم باشند یا جراح نتواند به طور واضح، به دلیل وجود برخی موانع، اندام ها را مشاهده کند، احتمالا تصمیم به ایجاد شکاف های بزرگتری می گیرد تا ایمن تر و بی خطر جراحی را پیش ببرد.

جراحی های مرتبط با روده عموما با خطراتی از جمله عفونت ها، عوارض بیهوشی و یا خون ریزی همراه هستند. همینطور سلامت و شرایط پزشکی هر فرد بر خطرات جراحی ها موثر هستند.

پیکر تراشی

آخرین روش جراحی لاغری که می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، پیکرتراشی است. پیکرتراشی یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی لاغری‌ست. از این عمل برای کاهش وزن و حجم استفاده می‌شود و چربی‌های اضافی به صورت موضعی از بدن شما خارج می‌شوند. برای جراحی پیکرتراشی ار روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. که تشخیص این روش‌ها به جراح و شرایط شما بستگی دارد.

از این جراحی لاغری می‌توانید برای از بین بردن چربی‌های اضافه شکم، پهلو، ران، گردن، پشت بازو، پشت پا و سینه استفاده کنید.

در یکی از روش‌های پیکرتراشی، چربی اضافه با ساکشن از بدن شما خارج می‌شود.
در یکی از روش‌های پیکرتراشی، چربی اضافه با ساکشن از بدن شما خارج می‌شود.

مزایای عمل پیکرتراشی چیست؟

 • اولین فایده‌ای که دارد این است که شما به سرعت با چربی‌های اضافه خداحافظی می‌کنید و اثرش را همان روز در ظاهر خودتان می‌بینید.
 • فایده دیگر این عمل این است که چربی‌ها به صورت موضعی حذف می‌شوند و به بدن شما فرم خوبی می‌دهند.
 • با انجام این عمل می‌توانید پوست‌های اضافه بدن را حذف کنید و جوان‌تر به‌نظر برسید.

عوارض عمل پیکرتراشی چیست؟

عمل پیکرتراشی هم مثل هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد. این عوارض می‌تواند شامل موراد زیر باشد:

 • عفونت
 • خون‌ریزی
 • حالت تهوع بعد از بیهوشی
 • تورم و کبودی
 • لخته‌شدن خون

البته شما می‌توانید با انتخاب یک جراح خوب و توجه به مراقبت‌های بعد از عمل جلوی بروز این عوارض را تاحدود زیادی بگیرید.

مراقبت‌های بعد از عمل پیکرتراشی

بعد از انجام این عمل بهتر است حسابی مراقب خودتان باشید تا بتوانید کاملا از مزایای پیکرتراشی استفاده کنید. برای مثال شما باید:

 • با مشورت پزشک بلافاصله بعد از عمل از لباس‌های فشرده و گن استفاده کنید. پوشیدن این لباس‌ها را از تا 6 هفته بعد از عمل ادامه دهید.
 • از پوست‌تان مراقبت کنید. بعد از انجام عمل پیکرتراشی پوست حساس‌تر از همیشه است. پس حواس‌تان به پوست باشد که دچار عفونت، خشکی و یا التهاب نشود.
 • استراحت کنید. برای مدتی انجام‌ دادن کارهای سنگین را کنار بگذارید. اما می‌توانید به پیاده‌روی‌های سبک روزانه بروید.
 • رژیم غذایی‌تان را اصلاح کنید. بهتر است بعد از عمل از غذاهای شور، خیلی چرب، ترش و شیرین فاصله بگیرید.
 • با پزشک در ارتباط باشید و مرتب وضعیت خود را به او اطلاع دهید. در این مدت می‌توانید با تجویز پزشک از مسکن استفاده کنید.

در این مقاله می‌توانید با عمل پیکرتراشی بیشتر آشنا شوید.

از اول تا آخر یک عمل لاغری چه مراحلی را پشت سر می‌گذارید؟
از مشاوره‌ی قبل از عمل تا ترخیص و دستورالعمل‌های بعد از عمل

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم خیلی ریز و جزئی تمام مراحل را برای شما توضیح بدهیم. دانستن این مراحل قبل از انجام جراحی – لاغری کمک خیلی زیادی به شما می‌کند تا آرامش بیشتری داشته باشید.

مراحل قبل و بعد عمل لاغری
مراحل قبل و بعد عمل لاغری

1- انجام مشاوره و تست‌های قبل از عمل لاغری

قبل از ورود به اتاق عمل شما باید به‌طور کامل ارزیابی شوید و اقدامات لازم صورت گیرد تا آماده‌ی جراحی شوید. شما باید آزمایش‌هایی از جمله آزمایش خون، ادرار، سونوگرافی شکم و لگن را انجام دهید.

همچنین در صورتی که شرایط ویژه‌ای داشته باشید، به آزمایش‌های اختصاصی، مانند آندوسکوپی، هم نیاز خواهید داشت. انجام مشاوره‌های پزشکی و مراجعه به متخصصین گوارش، قلب و عروق، اعصاب و روان، غدد و ریه نیز قبل از جراحی ضروری است.

2- وقت جراحی خود را تعیین کنید

بعد از اینکه مشاوره‌های پزشکی لازم و آزمایش‌های تعیین‌شده را انجام دادید، می‌توانید وقت عمل خود را تعیین کنید و در زمان مشخص‌شده در بیمارستان حاضر شوید.

3- معاینه و ویزیت یک روز قبل از عمل

شما یک روز قبل از عمل، جراح خود را می‌بینید و معاینه‌های لازم بر روی شما انجام می‌شود. می‌توانید صبح روز عمل مجددا به بیمارستان بیایید و یا یک روز قبل در بیمارستان بستری شوید تا در زمان مقرر جراحی لاغری شما انجام شود.

4- بیهوشی و آماده شدن برای عمل

شما قبل از جراحی بی‌هوش می‌شوید و هیچ‌گونه دردی را حس نخواهید کرد. مدت‌زمان بی‌هوشی هم برای هر بیمار و بسته به روش جراحی لاغری متغیر است. بیمار چند دقیقه قبل و چند دقیقه بعد از عمل بی‌هوش خواهد بود. مدت‌زمان خود جراحی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است. بنابراین، شما مجموعا ۳۵ تا ۶۰ دقیقه بی‌هوش هستید.

5- منتقل‌شدن به ریکاوری

شما بعد از عمل به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید. با توجه به شرایط هر بیمار، ممکن است شخص تا دو ساعت در این اتاق تحت مراقبت باشد. پس از هوشیاری کامل و قرار گرفتن در وضعیت ثابت و پایدار، بیمار به بخش منتقل خواهد شد.

6- زمان ترخیص از بیمارستان

این زمان برای هر بیمار متفاوت خواهد بود و از یک تا سه روز متغیر است. معمولا در وضعیت عادی، بیمار بعد از یک شب از بیمارستان ترخیص می‌شود. بعد از جراحی شما به منزل می‌روید و دو تا سه روز دوره‌ی نقاهت خود را می‌گذرانید. سپس، بعد از حدود یک هفته، برای انجام معاینات پزشکی به جراح خود مراجعه می‌کنید.

7- رژیم غذایی بعد از عمل و سایر دستورالعمل‌ها

شما بعد از انجام جراحی به مدت دو ماه نمی‌توانید غذاهای عادی را بخورید که دیگران می‌توانند مصرف کنند. باید دو هفته‌ی کامل رژیم غذایی شما به صورت مایعات مغذی صاف‌شده باشد. بعد از دو هفته، رژیم غذایی نرم را شروع می‌کنید تا بعد از دو ماه به تدریج بتوانید غذاهای پیش از عمل لاغری را دوباره مصرف کنید.

مراقبت‌های بعد از جراحی لاغری معده
مراقبت‌های بعد از جراحی لاغری معده

غیر از کاهش وزن، عمل لاغری فایده‌ی دیگری هم دارد؟

همیشه اولین فایده‌ای که برای این جراحی لاغری به ذهن می‌رسد، کاهش وزن و لاغرشدن است. اما جالب است بدانید که این نوع جراحی فایده‌های دیگری هم دارد که کم از لاغرشدن نیست. فوایدی مثل:

 1. حس اعتماد به نفس شما به میزان قابل‌توجهی زیاد می‌شود.
 2. خوش‌اندام و خوش‌فرم می‌شوید و نسبت به گذشته خوش‌تیپ‌تر به نظر می‌رسید.
 3. بسیاری از فعالیت‌هایی را که پیش از این، به دلیل اضافه‌وزن برای‌تان دشوار بود، اکنون به راحتی و چابکی انجام می‌دهید.
 4. مهم‌ترین فایده این است که سلامت خود را ارتقا می‌دهید و بیماری‌هایی که تا کنون به علت چاقی داشتید، بهبود پیدا می‌کنند.
 5. مصرف برخی داروها بعد از عمل به‌طور کامل متوقف و یا کمتر می‌شوند.

همیشه اولین فایده‌ای که برای این جراحی به ذهن می‌رسد، کاهش وزن و لاغرشدن است. اما جالب است بدانید که این نوع جراحی فایده‌های دیگری هم دارد که کم از لاغرشدن نیست.

چه زمانی جراحی لاغری کنم تا بهترین جواب را بگیرم؟

افرادی که چاق هستند و شاخص توده‌ی بدنی یا همان BMI آن‌ها زیاد است به مرور زمان دچار بیماری‌های مربوط به چاقی می‌شوند. بیماری‌هایی مثل مشکلات مفاصل، فشار خون، بیماری‌های قلبی. پس بهتر است تا قبل از ابتلا به این بیماری‌ها و در سنین مناسب و قبل از کهولت سن، اقدام به جراحی لاغری کنید.

میزان کاهش وزن بعد از جراحی برای لاغری
میزان کاهش وزن بعد از جراحی برای لاغری

بعد از عمل لاغری چند کیلو کم می‌کنم؟

مقدار کاهش وزن برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود. اما به‌طورکلی، بعد از انجام جراحی لاغری، شاخص توده‌ی بدنی شما به میزان نرمال خود، یعنی ۲۵، می‌رسد. عدد ۲۵ در BMI نشان‌دهنده-ی وزن طبیعی و نرمال است. این یعنی شما وزن مناسبی نسبت به قد خود دارید.

از پس هزینه عمل لاغری برمی‌آیم؟

بسته به اینکه شما عمل خود را در بیمارستان دولتی یا خصوصی و یا در کلینیک انجام دهید، هزینه‌ها متغیر خواهد بود. همین‌طور نوع بیمه، که پایه یا تکمیلی باشد، و روش انتخابی برای جراحی، تجهیزاتی که برای انجام عمل به کار می‌رود و… در هزینه‌ی عمل موثر خواهند بود.

لاغری با جراحی به‌صرفه است؟

اگر فقط به فایده‌ی ظاهری و کوتاه‌مدت آن نگاه کنیم، شاید فکر کنید که استفاده از رژیم‌های لاغری و ورزش برای شما به‌صرفه‌تر باشد. اما فایده‌ی این جراحی فقط محدود به کاهش وزن نیست.

درمان بیماری های ناشی از چاقی که ممکن است بسیار خطرناک باشند هم هدیه‌ی دیگری است که این جراحی‌ها به شما می‌دهند. با این دید، لاغری با جراحی می‌تواند به‌خوبی توجیه اقتصادی داشته باشد.

ممکن است بعد از عمل دوباره چاق شوم و بازگشت وزن داشته باشم؟

اگر بعد از عمل سبک زندگی درست و خوبی را پیش بگیرید، که شامل رژیم غذایی مناسب و ورزش‌های روزانه می‌باشد، و در صورتی که استاندارد‌های عمل رعایت شود، امکان بازگشت وزن بسیار پایین و در نزدیک به صفر خواهد بود.

برای پایدار ماندن نتیجه عمل لاغری باید سبک زندگی خود را اصلاح کنید.
برای پایدار ماندن نتیجه عمل لاغری باید سبک زندگی خود را اصلاح کنید.

یک جراح خوب، چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای انجام عمل لاغری، نباید بی‌گدار به آب زد و باید قبل از هرچیز یک جراح مناسب و خوب را انتخاب کرد. بیایید با هم ویژگی‌های یک جراح خوب را بررسی کنیم.

1- تخصص و تجربه

اولین فاکتوری که باید برای انتخاب یک جراح خوب درنظر بگیرید، تخصص و تجربه است. یک جراح خوب باید تعداد زیادی جراحی موفق در کارنامه خود داشته باشد.

2- تجهیزات و امکانات

بررسی کنید و ببینید آیا بیمارستان و کلینیکی که جراح شما با آن همکاری می‌کند، به قدر کافی مجهز است یا نه. هر چقدر بیمارستان تجهیزات و امکانات پیشرفته‌تری داشته باشد، ایمنی شما در حین عمل بیشتر تضمین می‌شود.

3- توانایی ارتباط

یک جراح خوب باید بتواند به‌خوبی با شما ارتباط برقرار کند، برای شما وقت بگذارد و به‌دقت به نیازها، انتظارات و خواسته‌های شما گوش دهد و اطلاعات کاملی درمورد عمل جراحی و انتظارات بعد از عمل را به شما ارائه دهد.

4- بررسی بازخورد دیگران

خوشبختانه به لطف شبکه‌های اجتماعی شما می‌توانید نظرات و بازخوردهای سایر بیماران جراح را بخوانید و با اطمینان بیشتری تن خود را به دست جراح موردنظرتان بسپارید.

بهترین نتیجه از جراحی با بهترین دکتر جراحی لاغری

جراحی لاغری یک عمل حساس و پرخطر است که می‌بایست توسط پزشک متخصص انجام شود. برای انجام این جراحی توسط بهترین دکتر، شما باید تحقیقات زیادی انجام دهید و از کسانی که عمل لاغری را انجام داده‌اند پرس‌وجو کنید.

انجام عمل لاغری توسط بهترین دکتر جراحی لاغری می‌تواند نتایج خوبی را برای شما داشته باشد و رضایت کافی را به شما بدهد. از طرفی انجام این عمل حساس نزد بهترین دکتر خیال شما را کاملا آسوده و راحت می‌کند، چراکه هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند و از عوارض و خطرات جراحی لاغری به روش لاپاروسکوپی در امان می‌مانید. بنابراین، پیدا کردن یک دکتر خوب و باتجربه مهم‌ترین و اولین قدم شما برای انجام جراحی لاغری است.

شما می‌توانید از طریق سایت و یا صفحه‌ی اینستاگرام دکتر محمود حیدری نظر بیماران ایشان را مطالعه کنید و از درصد بالای رضایت مراجعین مطلع شوید. دکتر محمود حیدری دارای تخصص در جراحی لاغری بوده و سالانه تعداد بسیاری عمل لاغری انجام می‌دهند. ایشان در بهترین و مجهزترین بیمارستان دولتی قم، شهید بهشتی، فعالیت دارند که می‌تواند آثار مطلوبی را پس از عمل برای شما به ارمغان آورد. در صورت تمایل برای انجام جراحی لاغری می‌توانید همین الان، از طریق شماره‌ زیر، با مشاورین دکتر محمود حیدری تماس بگیرید و نوبت مشاوره و عمل لاغری خود را رزرو کنید.

۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

شما هم اگر تجربه‌ای از عمل لاغری دارید؛ لطفا این تجربه را در قسمت کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

آیا بعد از عمل باز هم می‌توان ورزش کرد؟اتفاقا یکی از کارهای لازم بعد از عمل‌های لاغری، انجام ورزش است. این کار باعث می‌شود هم چاقی شما دوباره برنگردد و هم به تقویت بدن و وضعیت عمومی شما کمک می‌کند. البته این‌که چه نوع ورزش‌هایی بعد از عمل مفید است و این‌که در چه حدی باشد، باید حتما توسط پزشک خودتان مشخص شود.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید این مقاله را بخوانید.بعد از عمل چه داروهای خاصی نیاز هست مصرف کنم؟عمل لاغری دوره‌ی نقاهت کوتاه و کم‌دردسری دارد. اما باز هم دکتر شما داروهایی تجویز می‌کند که بتوانید این دوره‌ی نقاهت را باز هم کوتاه‌تر و کم‌دردسرتر سپری کنید؛ مثل داروهایی که جلوی زخم و رفلاکس معده، یبوست، اسهال، تهوع، انعقاد خون و دردهای بعد از جراحی را می‌گیرند.

در این مقاله می‌توانید به‌طور مفصل از این داروها و زمان‌بندی آن‌ها مطلع شوید.”چه‌قدر احتمال دارد بعد از عمل لاغری دوباره چاق شوم؟این نگرانی همیشه برای کسانی که می‌خواهند این جراحی را انجام دهند وجود دارد. بازگشت وزن بعد از عمل در صورتی امکان دارد که شما توصیه‌های پزشک را رعایت نکنید. برخی از این توصیه‌ها را در این مقاله برای شما توضیح دادیم. برای این‌که اطلاعات مفصل‌تری در این‌باره به دست آورید می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.آیا پیکرتراشی یک جراحی دردناک است؟” 

تحمل آستانه‌درد در افراد مختلف متفاوت است. اما در بین روش‌های جراحی پیکرتراشی درد کمتری دارد.

 

مطالب مرتبط و خواندنی

بهترین جراح لاغری
بهترین جراح چاقی
جراحی چاقی
بهترین جراح لاپاراسکوپی
جراحی لاپاراسکوپی
بهترین جراح اسلیو معده
جراحی اسلیو معده
بهترین جراح بای پس معده
جراحی بای پس معده
جدیدترین روش جراحی چاقی
مرگ در اثر جراحی چاقی از شایعه تا واقعیت
لیپوماتیک

 

 

منابع معتبر برای مطالعه

Bariatric Surgery Procedures
Bariatric surgery
Bariatric surgery

Weight Loss Surgery – Pros and Cons

Pros and Cons of Weight Loss Surgery

 

  4.7/5 - (57 امتیاز)

  28 نظر

   • سارای گرامی سلام
    به‌طورکلی در بین جراحی‌های لاغری، اسلیو معده هم رایج‌ترین هست و هم امن‌ترین.
    البته برای موارد خاص باید با پزشک متخصص مشورت بشه.
    یعنی ممکنه برای فردی با شرایط خاص، جراحی دیگه‌ای مناسب باشه.

   • علی عزیز سلام
    می‌شه گفت اسلیو معده به نسبت سایر عمل‌های لاغری عوارض کمتری داره.

  • من شنیدم که قبل عمل لاغری باید یکم وزن کم کرد؟
   درسته یا نه؟ اگه اینطوریه چقدر باید کم بشه؟

   • بله درسته.
    مدتی قبل از جراحی، پزشک به شما برنامه‌ی غذایی می‌ده.
    چرا که کم‌کردن وزن قبل از عمل تاثیر زیادی روی نتیجه‌ی اون داره.
    معمولا باید بین 2 تا 5 کیلوگرم قبل از جراحی وزن کم کرد.
    البته برای شرایط خاص باید با پزشک مشورت بشه.

   • رضای عزیز سلام
    دیابت نوع دو معمولا یکی از بیماری‌های ناشی از چاقی هست.
    شما با جراحی لاغری می‌تونید دیابت رو درمان کنید. التبه ابتدا باید ببینید که کاندید جراحی لاغری هستید یا نه.
    معمولا افرادی که بی‌ام‌آی بالای 40 دارن کاندید مناسبی برای جراحی لاغری هستند.
    به‌علاوه اگه بی‌ام‌‌آی بین 35 تا 40 باشه و دچار بیماری‌های ناشی از چاقی باشید، باز هم مجاز به انجام جراحی هستید.

   • سلام دوست گرامی
    به طور دقیق نمیشه گفت کدوم یک از این روش ها بهترن. چون انجام این روش ها بنا به تشخیص پزشک و انجام آزمایشات مربوطه است. اما به طور تقریبی و برای اطلاع بیشتر دراین باره باید بدونید که بای پس معده برای بیمارانی انجام میشه که باید 150 کیلو وزن یا کمتر کم کنند و اسلیو معده برای بیمارانی است که باید 100 کیلو یا کمتر وزن کم کنن.

   • سلام ممنون دوست عزیز
    زمانی جراحی چاقی صرفاً یک عمل زیبایی محسوب میشد. اما طبق تحقیقات و مطالعات در چند سال گذشته ثابت شده که این جراحی تا حد زیادی موثرترین و دائمی ترین درمان کاهش وزنه.

   • سلام دوست عزیز
    به طور متوسط، احتمالاً 8 تا 12 کیلو در ماه کاهش وزن دارید.

  • سلام وقت شما هم بخیر
   به طور کلی، سرعت زیاد در کم‌کردن وزن باعث افتادگی پوست می‌شود. از آن‌جا که بعد از عمل لاغری وزن شما به‌سرعت کم می‌شود، پس طبیعی است شل‌شدن پوست را تا حدی تجربه کنید. اما با کارهای زیر می‌توانید شدت آن را کم کنید:
   • انجام ورزش‌های مناسب
   • رژیم غذایی مناسب
   • ترک سیگار
   • هیدراته‌نگه‌داشتن بدن
   • محافظت از پوست با روش‌های استاندارد

  • سلام سپاس از شما دوست عزیز
   بعد از جراحی ممکن است سینه‌های شما کمی دچار افتادگی شود و فرم قبلی خود را از دست بدهد. ماموپلاستی یکی از راه‌حل‌ها برای بهبود فرم سینه‌ها بعد از عمل لاغری است.

  • سلام و خسته نباشید خدمت شما
   میخوام جراحی چاقی انجام بدم خیلی استرس داشتم اما با خوندن این محتوای مفید اطلاعاتم بیشتر شده الان دیگه زیااد استرس ندارم.

   • سلام سپاس از شما
    کاهش وزن در جراحی بای پس از بقیه‌ی عمل‌های لاغری بیشتر است. بیشتر بیماران، هفتاد درصد اضافه‌وزن‌شان را در دوره‌ای دوساله از دست می‌دهند. البته روند کاهش وزن در بلندمدت همچنان ادامه خواهد داشت.

   • سلام دوست گرامی
    محدودیت سنی برای جراحی کاهش وزن بستگی به نوع جراحی داره. در بعضی از جراحی های کاهش وزن، محدودیت سنی وجود داره، اما در بعضی دیگر این محدودیت وجود نداره.
    برای مثال، در جراحی بای پس معده، معمولاً محدودیت سنی وجود داره و برای این جراحی باید بیشتر از 18 سال سن داشته باشید و برای افراد بالای 65 سال توصیه نمیشه چون باعث افزایش خطر عوارض جراحی می شه.
    در جراحی لاغری با استفاده از بالن معده، محدودیت سنی وجود نداره. این جراحی برای افرادی که تحمل داروهای لاغری و تغییر در رژیم غذایی ندارند، مناسبه.
    به طور کلی برای جراحی لاغری باید با یه پزشک متخصص مشورت کنید.

   • سلام دوست گرامی
    حداقل سایز و وزن برای جراحی لاغری به نوع جراحی و نظر پزشک بستگی داره. در بعضی از جراحی های کاهش وزن، سایز بدن و شاخص توده بدنی (BMI) از مهمترین عوامل تعیین کننده برای جراحی هستند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات