همه چیز درباره ی جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه

آیا تا به حال به روند افزایش و کاهش وزن توجه داشته اید. امروزه یکی از بزرگ ترین معضلات انسان مدرن، افزایش وزن و چاقی است. چاقی علاوه بر تاثیرات منفی که بر سلامت روحی و اعتماد به نفس افراد دارد، باعث بروز مشکلات جدی جسمی نیز خواهد شد. دیابت، فشار خون بالا، انواع مشکلات قلبی عروقی و… از معروف ترین این مشکلات است.
جراحی بای پس معده یکی از بهترین، موثرترین و سریع ترین راه حل های موجود برای از بین بردن چاقی و بیماری های حاصل از آن است. در ادامه به این نکته که اصولا جراحی باي پس معده چيست و چه اهداف و نتایجی دارد خواهیم پرداخت.

چه کسانی کاندید عمل بای پس معده هستند

همان‌طوری که می‌دانید همه افرادی که از مشکلات چاقی و بیماری‌های ناشی از آن رنج می‌برند کاندید مناسبی برای عمل‌های لاغری از جمله جراحی بای پس معده نیستند از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشت می‌توان به این مسأله اشاره کرد که افراد باید توانایی مراقبت ‌های دقیق بعد از عمل و آمادگی با تغییرات جسمی و روحی که پس از جراحی رخ خواهد داد را داشته باشند.

علاوه ‌بر این نکات برخی دستورالعمل‌های پزشکی بعد از جراحی بای پس معده است که باید رعایت شود. در این مورد پزشک شما برخی آزمایشات را به شما توصیه می‌کند و براساس نتیجه‌ ی آزمایش اعلام می‌کند که آیا شما مناسب برای عمل بای پس معده هستید یا خیر.

از مهم‌ ترین عواملی که پزشک به آن رجوع خواهد کرد شاخص توده بدنی است. برای استفاده از روش جراحی بای‌ پس معده لازم است شاخص توده بدنی شما بین سی و پنج تا سی و نه باشد. البته این ‌که شما به بیماری‌های مرتبط با چاقی مبتلا هستید یا خیر نیز در انجام عمل بای پس معده بسیار مؤثر است.

در مواقعی اگر شاخص توده بدنی شما از این عدد کم ‌تر باشد اما به انواع بیماری‌های مرتبط با چاقی مثل دیابت یا فشار خون مبتلا باشید نیز عمل بای پس معده به شما توصیه می‌شود.

کاندید جراحی بای پس معده 
کاندید جراحی بای پس معده

نحوه انجام عمل بای پس معده

آیا میدانید مراحل عمل بایپس معده چیست؟ جراحی بای پس معده نیز مانند انواع جراحی‌های لاغری در بیمارستان انجام می‌شود. معمولا عمل بای پس معده حدود یک تا دو ساعت به طول می‌انجامد و فرد به اتاق ریکاوری هدایت میشود. البته این مدت بسته به عوامل متفاوت ممکن است کمی طولانی ‌تر نیز شود.

پزشک جراح ابتدا بیمار را بیهوش و بعد شروع به عمل بای پس معده می‌کند. این‌ که پزشک از چه روشی برای جراحی شما استفاده کند بستگی به شرایط شما دارد، در برخی مواقع جراح برش ‌هایی بزرگ بر شکم می ‌زند اما در بیشتر موارد جراحی به روش لاپاروسکوپی انجام می‌شود.

در این روش برش‌های کوچک روی ناحیه شکم زده شده و جراح یک دوربین خیلی کوچک لاپاراسکوپ را در شکم قرار می‌دهد که باعث می‌شود جراح بتواند داخل بدن را دقیق ببیند. درواقع تصویر لاپاراسکوپ  با یک صفحه نمایشگر در اتاق عمل دیده می‌شود و جراح می‌تواند به ‌راحتی ارگان‌های داخلی بدن را بررسی نماید.

به همین دلیل هم در این روش نیاز به برش‌های بزرگ نیست و جراح می ‌تواند با ایجاد شکاف‌های کوچک عمل بای‌ پس معده را به ‌طور دقیق به انجام برساند. این شکاف‌های کوچک معمولاً چهار تا شش عدد است.

در مرحله بعد پزشک جراح قسمت بالایی معده را برش می‌دهد و آن را از بقیه معده جدا می‌کند. نهایتاً از معده یک کیسه ‌ی کوچک و به اندازه یک گردو باقی می ‌ماند. طبیعتاً معده جدید بسیار سریع‌تر پر شده و حجم غذای کمتری را در خود جای می‌دهد.در ادامه خواهیم گفت که این یکی از مهم ترین اهداف ما از همل جراحی لاغری است.

در مرحله بعد جراح روده‌ی کوچک را برش داده و بخشی از آن را به معده کیسه‌ ای شکل جدید می‌دوزد به‌ این ‌ترتیب غذا وارد معده‌ کیسه ای شکل کوچک شده و سپس مستقیماً به روده کوچک که به آن دوخته شده‌است هدایت می‌شود. مواد غذایی از معده و بخش اول روده کوچک گذر کرده و سپس مستقیم وارد قسمت میانی روده کوچک می‌شود.

نحوه ی انجام جراحی بای پس معده 
نحوه ی انجام جراحی بای پس معده

هدف از عمل جراحی بای پس معده چیست

همان‌ طور که می‌دانید امروزه جراحی‌های متفاوتی با اهداف مختلف جهت کاهش وزن و درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی توصیه می‌شو.د به‌ عنوان فردی که قرار است ریسک انجام عمل جراحی بای پس معده را بپذیرد و از نتایج آن استفاده کند لازم است با اهداف هر یک از انواع عمل جراحی آشنا باشید و طبق شرایط خود البته با مشورت پزشک بهترین راهکار را استفاده کنید. در ادامه به مهم ‌ترین اهداف عمل بای ‌پس معده خواهیم پرداخت.

۱. کاهش حجم معده

یکی از اصلی ترین اهدافی که در بسیاری جراحی های لاغری از جمله جراحی بای پس معده دنبال میشود، میتوان به کاهش حجم معده اشاره کرد. اگر حجم معده کاهش پیدا کند طبیعتا گنجایش کمتری برای مواد غذایی خواهد داشت و زود تر پر میشود. در نتیجه فرد، زود تر احسای سیری میکند. در جراحی بای پس، حجم معده حدود یک اونس خواهد شد. یعنی حدود سه پیمانه غذا در آن جای میگیرد.

۲. جذب کمتر مواد مغذی

از آن جا که بعد از عمل جراحی بای پس معده، غذا مسیر کوتاه تری را تا دفع میپیماید سرعت عبور مواد غذایی بیشتر و زمان جذب کوتاه تر خواهد بود. در واقع طی این روند بدن فرصت جذب مواد غذایی را نخواهد داشت و در نتیجه کالری و مواد مضر کمتری را دریافت خواهید کرد.
البته این مورد مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت همان طور که مواد مضر کمتری توسط بدن جذب میشود، ویتامین ها و مواد مفید کمتری نیز دریافت میشود اما پزشک برای حل این مشکل مکمل های مختلف تجویز میکند که توصیه میشود مصرف آن ها را حتما جدی بگیرید.

در صورتی که به این مورد توجه نشود و بیمار مراقبت های بعد از عمل بای پس معده را پشت گوش بیندازد احتمال سوء تغذیه و انواع بیماری ها وجود خواهد داشت.

۳. کاهش ترشح هورمون گرسنگی

از آن جا که طی عمل بای پس معده بخش زیادی از حجم معده برداشته میشود، ترشح هورمون گرسنگی نیز کاهش پیدا کرده و اشتهای فرد کمتر میشود.

هدف از انجام عمل بای پس معده
هدف از انجام عمل بای پس معده

روند کاهش وزن بعد از انجام عمل بای پس معده چگونه است 

معمولاً بعد از عمل بای ‌پس معده حدود شصت تا هفتاد درصد وزن اضافی خود را از دست می‌دهید. همان ‌طور ‌که گفته شد میزان کاهش وزن به عوامل مختلف ازجمله مراقبت‌های بعد از عمل بستگی دارد.

این روال به‌ طور یکنواخت صورت نمی‌گیرد به‌ طور مثال در چند هفته اول شما می‌توانید انتظار کاهش وزن بسیار سریعی داشته باشید اما در ماه‌های بعد این روند کندتر می‌شود.

به‌ طور دقیق ‌تر می‌توان گفت افراد در طی  طی هشت تا ده هفته اول حدود بیست درصد از اضافه وزن خود را از دست می‌دهند. توجه داشته باشید که در چند هفته اول رژیم خود را باید با مایعات شروع کرده و از خوردن غذاها های سفت اجتناب کنید.

رفته ‌رفته که رژیم شما نرمال تر شد و معده شما توانایی هضم غذاهای غیر مایع را نیز پیدا کرد این روند کاهش وزن نیز به ‌تدریج کاهش می‌یابد. در صورتی که به توصیه‌های پزشک عمل کنید و رژیم غذایی توصیه ‌شده را به ‌طور کامل رعایت کنید می‌توان انتظار داشت طی سیزده الی هجده کیلوگرم را در سه ماه اول بعد از عمل کاهش دهید.  این مقدار وزن در حدود سی درصد از کل وزن اضافی شما را شامل می‌شود.

به مرور روال کاهش وزن شما کندتر نیز خواهد شد. به‌ طوری ‌که بعد از حدود شش ماه به ‌طور متوسط در هفته نیم الی یک کیلوگرم کاهش وزن خواهید داشت.

به ‌طور دقیق‌تر شما در شش ماه اول می‌توانید چهل و پنج تا پنجاه و پنج درصد از وزن اضافی خود را از دست بدهید. اگر رژیم سالم خود را همچنان ادامه دهید در دوازده ماه بعد به ‌طور متوسط شصت و پنج تا هفتاد درصد از اضافه وزن خود و در هجده ماه بعد از عمل بای پس معده حدود هفتاد تا هشتاد درصد اضافه وزن خود را از دست خواهید داد.

 روند کاهش وزن بعد از عمل عمل بای پس معده چیست
روند کاهش وزن بعد از عمل عمل بای پس معده چیست

آیا عمل بای پس معده قابل‌برگشت است؟

 یکی از سوالاتی که برای بسیاری افراد وجود دارد آنست که آیا ممکن است بعد از عمل جراحی بای پس معده دوباره دچار چاقی و افزایش وزن شوند؟

در پاسخ باید گفت در برخی تکنیک‌های جدید امکان برگشتن وزن وجود دارد. همانطور که اشاره شد، برای از بین رفتن اضافه وزن و رسیدن به وزن ایده آل عمل جراحی بای پس معده به تنهایی کافی نیست و رژیم غذایی و عمل به توصیه های پزشک مبنی بر مراقبت های بعد از عمل ، تکمیل کننده ی این راه است.

اگر افراد پس از عمل جراحی بای پس معده به سبک زندگی ناسالم، رژیم غذایی نادرست، کم تحرکی و… روی آورند این امکان وجود دارد که حتی بعد از یک دوره لاغری دوباره دچار افزایش وزن شوند.

البته در برخی روش ها مانند بای پس کلاسیک معده عموما امکان بازگشت  وجود نخواهد داشت.

سخن آخر

در این مقاله درباره این که عمل جراحی بای پس معده چیست و چرا انجام میشود صحبت شد. برای دریافت بهترین نتیجه ممکن حتما کاملا درباره ی انواع عمل های چاقی و اهداف و نتایج آن تحقیق و مشورت کنید و بهترین گزینه ی ممکن را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. برای مشاوره با پزشکان و کارشناسان ما میتوانید از طریق واتساپ یا تماس تلفنی با ما ارتباط بگیرید.

Rate this post

6 دیدگاه

    • دوست عزیز اینکه آیا معده شما پس از جراحی چاقی میتونه دوباره بزرگ بشه؟ باید بگم خیر، به اندازه اولیه خود رشد نمی کنه بلکه معده به ظرفیتی میرسه که به بیمار اجازه میده پس از رسیدن به موفقیت کاهش وزن، یک زندگی عادی و طولانی مدت داشته باشه. .

  • من بای پس انجام دادم البته دکتر تشخیص داد . زیاد لاغر نشدم 100 کیلو بودم الان۷۳هستم قدمم۷۱

    • چون بهترین و مناسب ترین روش جراحی چاقی برای شما زیر نظر پزشکتون انجام میشه بنابراین خطر جدی ای شما رو تهدید نمیکنه اما به طور کلی خطرات و عوارض طولانی مدت بای پس معده می تواند شامل مواردی مثل انسداد روده. سندرم دامپینگ، حالت تهوع یا استفراغ و … باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *