بررسی جراحی مینی بای پس معده؛ آیا از اسلیو و بای پس بهتر است؟

جراحی مینی بای پس

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

این پست برای آن‌هاست که هم خدا را می خواهند هم خرما! اگر شما هم این روزها به جراحی لاغری فکر می‌کنید حتما اسم اسلیو و بای پس معده را شنیده‌اید و می‌دانید هرکدام از این دو عمل مزایا و معایبی دارند. مثلا این که بای پس باعث کاهش وزن بیشتری می‌شود، اما خب، عوارض زیادتری هم دارد. یا اینکه اسلیو کم تهاجمی‌تر از بای پس است. آیا راه‌حلی وجود دارد که مزیت‌های هر دو نوع جراحی را داشته باشیم؟ عمل مینی بای پس معده آمده است تا به این سؤال پاسخ دهد.

بیایید از نزدیک نگاهی به جراحی مینی بای پس معده بیندازیم و معایب و مزایای عمل مینی بای پس معده را بررسی کنیم. مینی بای پس، اسلیو یا بای پس کلاسیک؟ کدام بهترند؟ کدام عوارض کم‌تری دارند؟ کدام تأثیر بیشتری در کاهش وزن دارند؟ برویم ببینیم آیا می‌شود هم خدا را داشت هم خرما؟

از راست به چپ: عمل مینی بای پس معده- بای پس معده- اسلیو معده
از راست به چپ: عمل مینی بای پس معده- بای پس معده- اسلیو معده

مینی بای پس، بای پس و اسلیو

عمل مینی بای پس معده روش جراحی نسبتا جدیدی است که از دهه ۹۰ میلادی یعنی حدود ۳۰ سال پیش برای اولین بار در جهان شکل گرفته است. هدف از عمل مینی بای پس معده آن است که بیمار همان نتیجه‌ی عمل بای پس را با دخالت کم‌تری در معده و روده به دست بیاورد. همان‌طور که می‌دانید میزان تأثیرگذاری عمل بای پس کلاسیک (که به آن بای پس سنتی یا بای پس اصلی هم می‌گویند) نسبت به عمل اسلیو بیشتر است. اما عمل اسلیو بسیار کم‌تهاجمی‌تر است و عوارض کم‌تری دارد.

اگر در مورد عمل اسلیو و بای پس کلاسیک احتیاج به اطلاعات بیشتری دارید پیشنهاد می‌کنم این پست: (جراحی بای پس یا اسلیو؟ فرقشان چیست و کدام بهتر است؟) را حتما مطالعه کنید

در واقع انواع مختلفی از جراحی‌های لاغری وجود دارند مانند باندینگ معده، پلیسه معده، بالون معده، سوئیچ اثنی عشر، بای پس و اسلیو و … . از میان همه این عمل‌ها اسلیو و بای پس طرفداران بیشتری دارند.

انواع جراحی لاغری
انواع جراحی لاغری

بگذارید کمی عقب‌تر برویم و نگاهی به عمل اسلیو و بای پس بیندازیم.

 • عمل جراحی اسلیو

در عمل اسلیو بخشی از معده بصورت یک موز یا آستین بریده می‌شود و بقیه معده از شکم برای همیشه خارج می‌شود. جراح در این روش در قسمت اتصال معده به روده تغییری ایجاد نمی‌کند و غذا همان مسیر طبیعی خود را طی می‌کند. این تنها حجم معده است که پس از عمل کوچک‌تر شده و به دلیل گنجایش کمتر برای غذا انتظار می‌رود باعث کاهش وزن شود.

عمل مینی بای پس چیست؟ در عمل جراحی اسلیو چه اتفاقی می‌افتد؟

تفاوت عمل اسلیو با بای پس معده
تفاوت عمل اسلیو با بای پس معده
 • عمل جراحی بای پس

در عمل جراحی بای پس یا همان بای پس کلاسیک، بخش بسیار کوچکی از معده به شکل یک کیسه بریده می‌شود و قسمتی از روده کوچک بریده شده و به این قسمت از معده بخیه زده می‌شود. بقیه‌ی معده که دیگر قرار نیست غذایی از آن عبور کند، برخلاف عمل اسلیو، از شکم بیمار خارج نمی‌شود.

کار جراحی بای پس معده همین‌جا تمام نمی‌شود. نکته مهم در تفاوت بای پس و اسلیو دقیقا همین‌جاست که عمل بای پس عملی دو مرحله‌ای است و به همین دلیل پیچیده‌تر از اسلیو است. در این نقطه وارد مرحله دوم جراحی بای پس  معده می‌شویم:

در مرحله دوم عمل بای پس، قسمت رها شده‌ی روده‌ی کوچک که سر دیگر آن به بخش رها شده‌ی معده وصل است، به بخشی از روده وصل می‌شود. این بخش باقیمانده شاید اضافی به نظر برسد اما نقش مهمی در کاهش وزن دارد. نقش این قسمت، که تشکیل شده از باقیمانده معده بعلاوه بخشی از روده، ترشح آنزیم‌های هضم غذا و انتقال آن به روده است.

در واقع در عمل بای پس غذا معده را دور می‌زند و سفر بسیار کوتاه‌تری در بدن فرد خواهد داشت. بنابراین مواد غذایی کم‌تری جذب بدن شده و همین باعث کاهش وزن بیمار خواهد شد.

به همین دلیل هم اگر در عمل بای پس یا اسلیو بیمار بعد از عمل دچار ریزه‌خواری شود، جراحی برای او فایده چندانی نخواهد داشت.

جراحی مینی بای پس چیست؟

حالا که می‌دانیم جراحی بای پس و اسلیو معده چیست می‌توانیم به راحتی سراغ جراحی مینی بای پس معده برویم و بگوییم عمل مینی بای پس معده ترکیبی از جراحی بای پس و اسلیو است. در این روش جراحی معده را به سبک اسلیو برش می‌دهند اما مانند بای پس غذا مستقیم از کیسه‌ی معده وارد روده کوچک می‌شود. بخش باقیمانده معده و روده به روده کوچکی که به کیسه‌ی معده (معده جدید) متصل است وصل می‌شود.

عمل مینی بای پس معده
عمل مینی بای پس معده

مراحل عمل بای پس معده

بنابراین معده و روده کوچک با یک آناستوموز یا نقطه اتصال به هم متصل می‌شوند در حالی که در بای پس کلاسیک دو آناستوموز یا نقطه اتصال وجود داشت. به همین دلیل جراحان به عمل مینی بای پس معده، جراحی تک آناستوموزی هم می‌گویند.

با بسته شدن مقدار قابل توجهی از حجم معده در جراحی مینی بای پس معده، مقدار غذایی که معده می‌تواند در خود نگه دارد را کم کرده و خالی شدن معده و احساس گرسنگی را به تاخیر می‌اندازد. این موضوع باعث می‌شود که بیمار برای مدت طولانی‌تری احساس گرسنگی نکند.

در این روش هم مانند بای پس غذا در مسیر خود معده را دور می‌زند اما بخش باقیمانده معده که غذا داخل آن نمی‌شود، آنزیم های هضم غذا را از طریق روده‌ی کوچک وارد مسیر هضم می‌کند.

جراحی مینی بای پس معده یا همان بای پس امگا
جراحی مینی بای پس معده یا همان بای پس امگا

جراحی مینی بای پس معده قابل بازگشت است؟

بله خوشبختانه! در جراحی مینی بای پس بخشی از معده که به شکل موز برش داده شد از بدن بیمار خارج نمی‌شود. به همین دلیل در صورتی که عمل موفقیت آمیز نباشد یا بیمار از انجام جراحی پشیمان شود، می‌توان آرایش دستگاه گوارش را به حالت اول برگرداند.

تغذیه در جراحی مینی بای پس معده

مناسب بودن تغذیه بعد از انجام این عمل و داشتن رژیم غذایی بر اساس تجویز پزشک معالج فواید بسیار زیادی برای بیماران تحت جراحی دارد. این فواید شامل موارد زیر هستند.

 • امکان درمان التهابات معده بدون کشیدگی توسط غذاها فراهم می شود.
 • این مراقبت‌ها بیمار را به خوردن وعده‌های کوچک‌تر غذایی عادت می دهد تا معده در فرم جدیدش بتواند راحت‌تر غذا را هضم کند.
 • برنامه غذایی به کاهش وزن بیمار کمک می‌کند و مانع از افزایش وزن او می‌شود.
 • داشتن برنامه غذایی مانع از بروز عوارض و مشکلات بعد از جراحی مانند باز شدن خط بخیه می‌شود.

کاندیدای مناسب عمل مینی بای پس معده

کسانی که BMI آن‌ها بالای 40 باشد یا بین 35 تا 40 همراه با بیماری مرتبط با چاقی باشد می‌توانند این عمل را انجام دهند؛ بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون، قلبی عروقی و مفاصل که در اثر چاقی ایجاد می‌شوند. اما انجام این عمل به طور کل برای افرادی که برخی عادت‌های غذایی را دارند هم توصیه می‌شود. برای مثال اگر شیرینی‌جات زیاد می‌خورید و دیابت هم دارید، عمل مینی بای پس معده بسیار مناسب شماست.

بعد از عمل مینی بای پس معده چه اتفاقی میفتد؟

مینی بای پس معده در بین عمل‌های جراحی چاقی به سریع‌ترین و آسان‌ترین روش ممکن انجام می‌شود و دوران نقاهت برای بیمار بسیار راحت خواهد بود. مدت بستری شدن بیمار در بیمارستان 3 الی 4 روز است و بیماران معمولا در 1 تا 2 روز اول در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند. بعد از جراحی می‌توان لوله‌ای را از بینی به معده به مدت 2 تا 3 قرار داد تا محتویات معده کامل تخلیه شوند.

علاوه بر این، بیماران هر سه ماه یک‌بار چک می‌شوند تا اگر ویتامین و مواد معدنی بدن کم بود، برای آن‌ها قرص‌های مکمل تجویز شود.

مزایای جراحی مینی بای پس معده
مزایای جراحی مینی بای پس معده و عوارض کم‌تر آن نسبت به بای پس کلاسیک آن را به یکی از جراحی‌های پرطرفدار برای کاهش وزن تبدیل کرده است.

مراحل عمل بای پس مینی و مقایسه آن با بای پس معده

در ادامه لیستی از باید و نبایدهای بعد از عمل مینی بای پس معده را برای شما آماده کرده‌ایم.

1- رعایت رژیم غذایی

در سه ماه اول بعد از جراحی لازم است که رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید. رفته رفته رژیم غذایی شما معمولی‌تر خواهد شد.

2- کارهای سنگین را انجام ندهید

در شش هفته اول بعد از جراحی اصلا وسیله سنگینی را بلند نکنید یا هل ندهید. همچنین در این مدت حرکات کششی و حرکاتی که به شما فشار می‌آورد را کاملا کنار بگذارید.

3- تحرک کافی داشته باشید

لطفا در این مدت طولانی مدت ننشینید یا نایستید. سعی کنید مدام وضعیت خود را تغییر بدهید و تحرک داشته باشید.

4- سیگار را کنار بگذارید

برای انجام این عمل چه قبل از جراحی و چه بعد از آن باید سیگار راترک کرده باشید. این عمل تغییرات زیادی را در دستگاه گوارش شما به وجود می‌آورد و سیگار کشیدن باعث بروز عفونت، نشتی و ایجاد زخم در محل بخیه می‌شود.

برای اینکه از عمل مینی بای پس معده نتیجه بهتری بگیرید باید سیگار را ترک کنید.
برای اینکه از عمل مینی بای پس معده نتیجه بهتری بگیرید باید سیگار را ترک کنید.

بیمار دکتر محمود حیدری که عمل مینی بای پس داشته‌اند

5- به سبک زندگی سالم خود پای‌بند بمانید

جراحی مینی بای پس معده تنها شروع راه شما برای لاغری است. خیلی مهم است که بعد از عمل زندگی سالمی داشته باشید. ورزش کنید و غذاهای سالم بخورید. اگر به یک سبک زندگی درست متعهد بمانید، آن وقت است که می‌توانید از نتایج عمل خود لذت ببرید.

6- این مواد را در برنامه غذایی خود بگنجانید

 • غذاهای نرم
 • گوشت بدون چربی چرخ شده یا مرغ
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • غلات پخته یا خشک شده.
 • برنج.
 • میوه تازه بدون دانه یا پوست
 • سبزیجات پخته بدون پوست

7- این مواد را از برنامه غذایی خود حذف کنید

 • گوشت قرمزی که سفت یا خشک است
 • غذاهای چرب
 • غذاهایی با ادویه زیاد و تند
 • الکل

قیمت جراحی مینی بای پس معده

قیمت عمل مینی بای پس معده بستگی به شرایط و امکانات جراحی دارد. این موضوع به موارد مختلفی از جمله بیمارستان مربوطه، دستمزد جراح، تجهیزات مورد استفاده و … بستگی دارد. در این جا چند مورد از عوامل موثر بر هزینه جراحی مینی بای پس را ذکر می کنیم:

 • تخصص و مهارت پزشک
 • دستمزد پزشک
 • نوع بیمارستان
 • سن
 • شاخص توده بدنی بیمار
 • مراقبت های بیشتر و بستری بیشتر در بیمارستان
 • پیچیدگی عمل
 • هزینه داروها و لوازم مصرف شده در هنگام عمل

برای اطلاع دقیق از هزینه‌ی جراحی مینی بای پس معده می‌توانید با شماره‌ی زیر تماس بگیرید.

۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

عوارض جراحی مینی بای پس

یکی از مهم‌ترین عوارض و معایب جراحی مینی بای پس معده احتمال ورود صفرا درون معده و گاهی به درون مری است. که به آن ریفلاکس مزمن صفرا نیز گفته می‌شود. این عارضه می‌تواند احتمال اختلال در عادات ماهیانه را افزایش دهد که ممکن است حتی بیش از ۳۰ سال نیز ادامه پیدا کند. این جراحی هنوز به طور رسمی توسط کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا تایید نشده است.

علاوه بر این احتمال سوء جذب مواد غذایی در روده نیز می‌تواند منجر به اسهال، کمبود آهن و کم خونی نیز شود. عوارض دیگری مانند آمبولی، خونریزی در محل بخیه، نشتی از محل بخیه نیز در این جراحی شایع است.

مزایای جراحی مینی بای پس

حالا که از عوارض عمل مینی بای پس معده حرف زدیم؛ این بار نوبت مزایای این عمل است که با آن آشنا شویم. پس در ادامه همراه ما باشید.

 • از مزیت های قابل توجه در این عمل جراحی بازگشت‌پذیر بودن آن است. چنانچه فرد بعد از این جراحی دچار عوارض خاصی شود و یا بدن به درستی به تغییرات ناشی از جراحی پاسخ ندهد، امکان بازگشت به حالت اول وجود دارد. عمل جراحی بازگشت حتی در طول طول دوره نقاهت جراحی اولیه و یا در هر زمان پس از جراحی که بیمار مشکل خاصی داشته باشد، می‌تواند صورت گیرد.
 • این عمل لاغری از دشواری کم‌تری برخوردار است، بنابراین هزینه آن از سایر جراحی‌های لاغری کم‌تر خواهد بود.
 • دوره نقاهت در این جراحی فقط یک روز است. میزان کاهش وزن بیمار بعد از جراحی بین ۵۰ الی ۸۰ درصد در تغییر است.
 • این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد. محل بخیه بسیار کوچک است و طی گذشت مدت کوتاهی کاملا محو می‌شود.
 • مدت زمان عمل بسیار کم و در حدود یک ساعت است.
 • نسبت به بقیه جراحی‌های لاغری خطر نشت کمتری دارد.
 • احتمال افزایش وزن در مدت زمان طولانی نسبت به روش‌های دیگر کمتر است
 • در مقایسه با بقیه عمل‌های لاغری این احتمال به‌وجود آمدن فتق داخلی در این عمل کمتر است.
 • با انجام عمل مینی بای پس معده احتمال ابتلا به بیماری‌هایی که با چاقی مرتبط هستند، کمتر می‌شود؛ بیماری‌های مثل فشارخون و کلسترول بالا.

 

کاهش وزن بعد از عمل مینی بای پس معده چقدر است؟

معمولا کاهش وزن بعد از عمل جراحی مینی بای پس با سرعت و زیاد است. با انجام این عمل حدود 70 درصد از وزن اضافی خود را از دست می‌دهید. این کاهش وزن در 3 ماه اول بعد از جراحی کمتر است اما بعد از یک سال مقدار بیشتری از اضافه وزن شما کم خواهد شد. در صورتی که رژیم غذایی مناسب داشته باشید و عادات چاقی خود را کنار بگذارید، می‌توانید تا 10 سال یا بیشتر بعد از عمل، وزن خود را حفظ کنید و دچار افزایش وزن زیاد نشوید.

مینی بای پس بهتر است یا اسلیو معده؟

در مقایسه بین جراحی مینی بای پس و اسلیو باید گفت جراحی اسلیو معده نسبت به بای پس کلاسیک و حتی مینی بای پس بسیار کم تهاجمی‌تر است. دلیل این مطلب آن است که در عمل اسلیو جراح در عملکرد روده‌ها دخالت نمی‌کند. اما کاهش وزن در بای پس و مینی بای پس از اسلیو بیشتر است. بنابراین کسانی‌که نیاز به کم‌تر از ۴۵ کیلوگرم کاهش وزن نیاز دارند بهتر است عمل اسلیو انجام دهند. اما اگر نیاز به کاهش وزن بین ۴۵ تا ۷۰ کیلو کاهش وزن نیاز دارند باید به دنبال بای پس یا مینی بای پس بروند.

مقایسه عمل مینی بای پس با بای پس کلاسیک، کدام بهتر است؟

در عمل بای پس کلاسیک معده به دو بخش تقسیم می‌شود و از طریق تغییر در جریان غذا و هورمون‌های روده و معده، احساس سیری زودتری به بیماران داده می‌شود و این‌کار باعث کنترل و کم‌شدن وزن می‌شود. علاوه‌برآن، با تغییر مسیر روده، جذب کالری‌ها کمتر می‌شود و بدن شروع به چربی‌سوزی می‌کند.

در مقاله عمل بای پس کلاسیک شما را در جریان سیرتاپیاز این عمل گذاشته‌ایم و شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر، روی لینک را کلیک کنید.

جراحی مینی بای پس به دلیل تک آناستوموزی بودن بسیار کم خطرتر از بای پس کلاسیک است. محل اتصال متعدد (یعنی دو آناستوموزی بودن جراحی) در بای پس کلاسیک زمان جراحی و مدت زمان بهبودی بیمار را طولانی می‌کند و احتمال نشت از قسمت بخیه‌ها را افزایش می‌دهد. عوارض بای پس کلاسیک بیشتر از مینی بای پس هستند.

نکته مهمی که تفاوت بای پس با مینی بای پس را به خوبی روشن می‌کند این است که حجم معده در عمل جراحی مینی بای پس از جراحی بای پس بیش‌تر خواهد بود. که این موضوع امکان بروز مشکلات و عوارض بعد از جراحی را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

جراحی مینی بای پس و لاپاراسکوپی

احتمالا اولین تصوری که از هر نوع جراحی داریم بدن باز شده و پرخون یک بیمار است که عده‌ای جراح و پرستار بالای سر آن در حال برش و بخیه هستند. امروزه جراحی‌های ناحیه شکم غالبا دیگر به این شکل انجام نمی‌شود. جراحی‌های جدید به جز در موارد نادر به روش جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شوند که جایگزین عمل باز یا همان روش قدیمی و سنتی شده است.

در روش لاپاراسکوپی بجای یک برش بزرگ چند برش کوچک در بدن بیمار ایجاد می‌شود و جراح با وارد کردن لوله‌هایی به نام لاپاراسکوپ عمل را انجام می‌دهد. یکی از این لوله‌ها دوربینی نصب شده است که محیط داخلی شکم را روی یک مانیتور به پزشک نشان می‌دهد. علاوه بر این داخل شکم بیمار با گاز پر می‌شود تا محیط داخل بدن بیمار برای جراح راحت تر قابل رؤیت باشد.

نظر بیمار دکتر محمود حیدری درباره جراحی مینی بای پس

بیمار دکتر محمود حیدری جراحی: مینی بای پس

عمل مینی بای پس معده به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود.
عمل مینی بای پس معده به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

همه‌چیز در رابطه  با جراحی لاپاراسکوپی را در مقاله‌ای مفصل برای شما توضیح داده‌ایم. اگر می‌خواهید در مورد روش لاپاراسکوپی که عمل مینی بای پس معده هم با این روش انجام می‌شود بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم مقاله جراحی لاپاراسکوپی را از دست ندهید.

سخن پایانی

در این مقاله جراحی مینی بای پس را بررسی کردیم. دیدیم جراحی مینی بای پس راه حلی است که ابداع شده تا هم مزایای جراحی بای پس و هم مزایای جراحی اسلیو را در خود داشته باشد. پیچیدگی و مدت زمان عمل بخاطر تک آناستوموزی بودن کم‌تر از بای پس کلاسیک است اما هنوز عوارض بیشتری نسبت به اسلیو معده دارد. در مقابل تأثیرگذاری عمل مینی بای پس معده بیشتر از اسلیو و تقریبا نزدیک به بای پس کلاسیک است.

از آن جا که جراحی مینی بای پس معده روش نسبتا جدیدتری نسبت به اسلیو و بای پس است ممکن است هر پزشک جراحی از پس انجام آن برنیاید. در واقع یکی از تفاوت‌های مینی بای پس از اسلیو و بای پس کلاسیک دقیقا همین است.

پس در نهایت می‌توان گفت جراحی مینی بای پس راه میانه‌ای بین اسلیو و بای پس است و خلاصه با این روش بیمار هم خدا را دارد و هم خرما! یعنی هم کاهش وزن زیاد و هم عوارض نسبتا کم. دست‌کم خیلی کمتر از بای پس کلاسیک.

تصمیم نهایی در رابطه با نوع عمل جراحی شما توسط پزشک جراح گرفته می‌شود اما پزشک با شما نیز گفتگو خواهد کرد. سعی کنید بهترین جراح لاغری را انتخاب کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین تصمیم را بگیرید. جراحی که به همه‌ی روش‌های جراحی مسلط باشد و دانش، تجربه و مهارت کافی را داشته باشد.

برای دیدن نمونه رضایت بیماران دکتر محمود حیدری می‌توانید قسمت تصاویر و ویدیوهای سایت را ببینید. همچنین می‌توانید از پیج اینستاگرامی ایشان دیدن کنید.

برای دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت از دکتر محمود حیدری -فلوشیپ و فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی و انواع جراحی لاغری- با این شماره تماس بگیرید.

مشاوره و هماهنگی : ۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

اگر سؤالی دارید خیلی ساده می‌توانید از طریق شماره‌های تماس داخل سایت بصورت تلفنی یا واتساپی و یا در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید.

سوالات متداول

1- آیا مینی بای پس از بای پس کلاسیک بهتر است؟

یکی از مهم‌ترین مزایای مینی بای پس نسبت به بای پس کلاسیک آن است که از نظر تاثیر در کاهش وزن نتیجه‌ای قابل مقایسه با بای پس کلاسیک دارد در حالیکه نسبت به بای پس کلاسیک کم‌تهاجمی تر است. این یعنی ریکاوری راحت‌تر و احتمال عوارض پایین‌تری دارد.

2- جراحی مینی بای پس چقدر طول می‌کشد؟

به طور میانگین، جراحی مینی بای پس ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. البته در نظر داشته باشید که این فرایند ممکن است از جراحی به جراح دیگر و از بیماری به بیمار دیگر اندکی متفاوت باشد.

3- آیا جراحی مینی بای پس از اسلیو بهتر است؟

عمل جراحی اسلیو نسبت به بای پس کلاسیک و مینی بای پس کم تهاجمی‌تر است و این یعنی عوارض کم‌تر. از طرف دیگر اثرگذاری اسلیو در کاهش وزن از بای پس کم‌تر است. بنابراین برای بیمارانی که کمتر از ۴۵ کیلو وزن اضافه دارند عمل اسلیو توصیه می‌شود اما برای کسانی‌که بیش از این مقدار اضافه وزن دارند عمل بای پس یا مینی بای پس توصیه می‌شود.

4- چرا باید جراحی مینی بای پس معده را انتخاب کنیم؟

مدت زمان این عمل بسیار کم است و تقریبا هیچ خطری برای فتق داخلی وجود ندارد. همچنین با عمل مینی بای پس وزن بیشتری را از دست خواهید داد.

5- بعد از عمل مینی بای پس چقدر می‌توان غذا بخورم؟

طبق توصیه‌ی پزشکان بعد از انجام این عمل می‌توان سه وعده غذا خورد و هر وعده باید شامل یک تا یک و نیم فنجان غذا باشد. نکته‌ای که مهم است این است که قبل از احساس سیری کامل باید از غذا خوردن دست بکشید.

6- آیا بعد از عمل مینی بای پس معده می‌توان خوراکی‌های شیرین را خورد؟

بعد از جراحی خیلی مهم است که بتوانید رژیم سالمی داشته باشید. پس بهتر است مصرف غذاها و نوشیندنب‌هایی که شیرینی مصنوعی را کنار بگذارید یا فقط در وعده‌های کوچک و کم مصرف کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات