[vc_row][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”cz-custom-bmi”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

بی ام ای چیست و محاسبه آن به چه صورت است؟

Body mass lndex  یا به صورت مخفف بی ام آی بدن یعنی : شاخص توده بدنی.
شاخص توده بدنی یا اصطلاحا bmi یک معیار مهم در اندازه گیری تناسب وزن و قد می باشد که درواقع با استفاده از این شاخص می توان مقدار اضافه وزن و یا حتی کمبود وزن را تشخیص داد.شاخص توده بدنی هر شخص نسبت به سن، قد و وزن او تعیین می­شود و با توجه به این فاکتورها می توان مقدار اضافه وزن و کمبود وزن را مشخص کرد.

این محاسبه bmi کمک بسیار زیادی به فرد و پزشک میکند تا متوجه شوند شخص چه مقدار با وزن طبیعی فاصله داشته و چند درصد بدن فرد از چربی تشکیل شده است. بی ام آی تمام وزن اضافه ی شما را چربی برداشت میکند. پس اگر ورزشکار حرفه ای هستید و bmi شما اضافه وزن را نشان داد نگران نباشید همان طور که میدانید عضله از چربی سنگین تر است و همچنین کالری بیشتری می سوزاند پس اگر شما عضلانی هستید و پنج کیلو اضافه وزن دارید ظاهر بدن شما اصلا نمیتواند با شخصی که دارای پنج کیلو چربی اضافه است مقایسه شود.

در جراحی های لاغری و یا استفاده از رژیم های مختلف جهت کاهش یا افزایش وزن، میزان بی ام ای وزن اهمیت بالایی دارد. در ادامه به بررسی موضوعات زیر می پردازیم:

1. بی ام ای چیست؟ و چگونه بی ام ای خود را حساب کنیم؟
2. در افراد مختلف با جنسیت ­های متفاوت، بی ام آی چگونه محاسبه میشود؟

 تعریف دقیق BMI

اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم bmi چیست؛ می­توان گفت که یک شاخص اندازه گیری است که با محاسبه آن می­توان مشخص کرد که قد و وزن افراد تا چه اندازه با هم تناسب دارد و اینکه مشخص می کند دچار اضافه وزن هستید یا کمبود وزن.

توجه کنید بر خلاف تصور عموم، این شاخص میزان چربی بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت عضله و استخوانی بدن نشان می دهد. البته این شاخص با اینکه میزان چربی بدن را به صورت حدودی مشخص می کند، اما نحوه توزیع چربی را نشان نمی دهد و تفاوتی میان چربی و عضله قائل  نمی باشد.

برای گرفتن بی ام آی خود لازم است ابتدا وزن بدن خود را بدانید اگر میخواهید دچار سرخوردگی ناشی از اضافه وزن نشوید به نکات زیر دقت کنید:

  با استفاده از بی ام ای می­توان از بروز بسیاری از بیماری­ها جلوگیری کرد.
با استفاده از بی ام ای می­توان از بروز بسیاری از بیماری­ها جلوگیری کرد.

1. وزن را صبح ها قبل از خوردن صبحانه بگیرید.
2. حتما قبل از اندازه گیری وزن به wc بروید.
3. خانوم ها در زمان عادت ماهانه و چند روز قبل و بعد آن خود را وزن نکنند.
4. اگر ورزشکار هستید بعد از انجام تمرین خود را وزن نکنید.

حالا که وزن خود را به صورت اصولی گرفته اید وقت آن است که به راحتی BMI خود را محاسبه کنید:
(وزن) ÷ ( قد × قد)محاسبه bmi

میزان این شاخص در کودکان، بزرگسالان، کاملا متفاوت است. همچنین بی ام ای زنان و بی ام ای مردان با هم فرق می­کند، در نتیجه­ محاسبه bmi با توجه به فرمول، عددی به دست می آید که میزان سالم یا ناسالم بودن وزن افراد را مشخص می کند.

جدول شاخص بی ام آی:

وضعیت بدنی محدوده bmi
کمبود وزن کمتر از 18.5
وزن ایده­آل 18.5-24.9
اضافه وزن 25-30
چاقی نوع1 30-35
چاقی نوع2 35-40
چاقی نوع3 بیشتر از40

بی ام ای نرمال در سنین مختلف:

رده سنی بی ام ای مناسب
17تا 24سال 21
24تا 44سال 24
44تا 54سال 25
54سال به بالا 27

محاسبه توده بدنی در کودکان و نوجوانان:

میزان توده بدنی در کودکان و نوجوانان با بزرگسالان تفاوت هایی دارد. رشد کودکان پسر و دختر سرعت متفاوتی دارد و چربی بدنشان در سنین مختلف کاملا فرق می کند.

وضعیت بدنی در کودکان به صورت ماهیانه تغییر می کند و بدنشان در حال رشد می­ باشد. قد کشیدن کودک میزان شاخص ها را تغییر می دهد.

پزشکان شاخص کودکان را مانند بزرگسالان محاسبه کرده (با اندازه­گیری قد و وزن) و بعد شاخص به دست آمده را همراه با سن کودک روی جدول bmiجنسیت (دختر یا پسر) قرار می دهند تا وزن مطلوب آن­ها مشخص شود.

جدول شاخص توده کودک پسر:

 این معیار اندازه­ گیری برای کودکان پسر به کار می­ رود.
این معیار اندازه­ گیری برای کودکان پسر به کار می­ رود.

جدول شاخص توده کودک دختر:

بی ام ای کودکان دختر را با توجه به این جدول محاسبه می ­کنیم.
بی ام ای کودکان دختر را با توجه به این جدول محاسبه می ­کنیم.

عوارض BMI بالا

چاقی می تواند خطراتی را برای سلامتی افراد به دنبال داشته باشد. همان­ طور که اشاره شد BMI 30 و بالاتر از آن اضافه وزن و چاقی را نشان می ­دهند. منشأ چاقی، ژنتیک و یا سبک زندگی ناسالم می ­باشد.

منظور از سبک زندگی ناسالم؛ نبود ورزش در برنامه زندگی، الگوی غذایی نادرست، افسردگی، زندگی ماشینی، مصرف غذاهای چرب می­ باشند. عواملی مانند ژنتیک، بیماری­های زمینه ­ای و یا مصرف انواعی از داروها، چاقی را به دنبال دارد که از کنترل افراد خارج است.

به ­طور کلی چاقی یک خطر جدی محسوب می­ شود چون باعث کاهش کیفیت زندگی می ­شود. همچنین چاقی با علت­ های اصلی مرگ و میر ارتباط دارد از جمله سکته مغزی، بیماری ­های مربوط به قلب و جریان خون، دیابت و انواعی از سرطان­ ها.

اگر اطمینان حاصل شد که شاخص بدنی شما بالا است، با پزشک مشورت کنید و راهکارهای مربوط به کاهش وزن را با توجه به شرایط بدنی خود مرحله به مرحله پیش ببرید.

پزشک با توجه به شرایط جسمی شما و اینکه دچار کدام نوع چاقی و یا اضافه وزن هستید، در ابتدا با اصلاح الگوی تغذیه سعی می­کند سبک زندگی شما را تغییر دهد و در مرحله بعد اگر با رژیم و ورزش نتوانستید چاقی را درمان کنید، جراحی­های لاغری را برای شما در نظر می ­گیرد.

توجه کنید که معمولا برای انجام جراحی لاغری باید شاخص بدنی شما بالای40 باشد. برای مثال بی ام ای برای عمل اسلیو معده باید بالای40 باشد که نتیجه مطلوبی حاصل شود.

عوارض شاخص توده پایین در افراد

اگر میزان شاخص توده در بدن شما از حد نرمال پایین­تر باشد نیز خطرناک است چون نشان می­ دهد که از رژیم غذایی مغذی شامل میوه، سبزیجات، پروتئین، لبنیات و غلات استفاده نمی­ کنید. نداشتن رژیم غذایی مغذی بدن شما را از نظر مواد مورد نیاز بدن فقیر نگه می­ دارد و می­ تواند عوارض طولانی مدتی برای سلامتی به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال کمبود مواد معدنی مانند کلسیم و ویتامین­ها می­تواند منجر به ضعیف شدن استخوان­ ها و مشکلات مربوط به ایمنی بدن شود. جالب است بدانید که نتیجه یک مطالعه نشان می ­دهد که شاخص وزنی پایین برای افراد مبتلا به دیابت خطرناک­ تر است.

دکتر محمود حیدریدکتر محمود حیدری :
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته ،جراحی چاقی
عضو هییت علمی دانشگاه های علوم پزشکی قم و کاشان
عضو انجمن جهانی جراحی چاقی

Bmi مختلف چه باید انجام دهند تا به محدوده وزن ایده آل برسند؟

افراد با bmi  کمتر از 18.5 نیاز دارند تا به متخصص تغذیه مراجعه کرده و در کنار دریافت رژیم غذایی مناسب مشکلات احتمالی که باعث بروز لاغری مفرط شده را شناسایی کرده و رفع کنند.
کسانی که طبق bmi  دچار اضافه وزن هستند به سادگی با یک رژیم اصولی و غنی و با کمی افزایش تحرک میتوانند به حدود وزن طبیعی برگردند.
افراد چاق از نظر bmi  حتما باید به متخصص مراجعه کرده و در کنار انجام ورزش های مقاومی و پیاده روی سبک زندگی و خوراک خود را تغییر دهند.
کسانی که طبق bmi  دچار چاقی مفرط شده اند به سادگی دیگران وزن کم نمیکنند احتمالا بارها این راه را رفته و شکست خورده اند برای اینگونه افراد بهترین را عمل های جراحی اسلیو معده و بعد از آن ورزش در کنار رعایت رژیم غذایی است.

چرا با رژیم لاغر نمی شوم ؟ علت ثابت بودن وزنی چیست؟

شاید این جمله را از کسانی که دارای اضافه وزن هستند بسیار شنیده باشید.
یا جمله ی من آب هم میخورم چاق میشوم.شاید از نظر کسی که دارای تناسب اندام باشد این ها فقط یک بهانه باشد اما اینطور نیست.
استپ وزنی یا چاق شدن سریع زمانی اتفاق می افتد که شخص دارای برنامه غذایی منظم نباشد و پی در پی رژیم های غیر اصولی و افراطی بگیرد چه اتفاقی می افتد ؟

1- بدن دچار کمبود مواد معدنی می شود.
2- بدن تصور میکند در قحطی قرار دارد و به همین علت سوخت و ساز خود را در کمترین حالت ممکن قرار میدهد.
3- وقتی بدن دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی شود چند اتفاق می افتد:
4- شما دچار ضعف میشوید و تمایل به شیرینی پیدا میکنید.
5- بدن تصور میکند دچار فقر غذایی شده مواد غذایی را به شکل چربی انباشته میکند تا از قحطی محافظت کند.
6- کمبود ویتامین باعث میشود بدن عملکرد خوبی نداشته باشد و روند لاغری شما دچار مشکل شود.

تصور کنید شما در گرمای تابستان بیرون رفته اید و مدت زیادی آب نخورده اید بعد از رسیدن به آب حتی با یک پارچ آب خنک هم عطش شما رفع نمیشود.
وقتی شما به صورت دائم رژیم های افراطی میگیرید بدن در همان حالت تشنگی فرو میرود و به محض خوردن اولین غذا به آن به چشم یک غنیمت جنگی نگاه میکند و تمام آن را ذخیره میکند در نتیجه شما به این نتیجه میرسید که با آب خوردن هم چاق میشوید.

  شما می­توانید شاخص بدنی خود را محاسبه کرده و با توجه به جدول از نرمال بودن آن مطمئن شوید.
شما می­توانید شاخص بدنی خود را محاسبه کرده و با توجه به جدول از نرمال بودن آن مطمئن شوید.

برای رفع استپ وزنی چه باید کرد ؟

اگر شما دچار استپ وزنی شدید اول از همه باید لاغری سریع را فراموش کنید اهداف خود را بلند مدت کنید شاید روند لاغری شما سه سال به طول بی انجامد.
در قدم اول برنامه غذایی مناسب خود را از پزشک دریافت کنید. این برنامه غذایی باید مملو از پروتوئین ویتامین و میزان کمی روغن باشد. ( کالری روزانه خود را صرف روغن و قند اضافه نکنید)
شما باید بگیرید وعده های غذایی را به موقع مصرف کنید.
سپس ورزش مقاومتی سنگین را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
عضله مقدار زیادی کالری میسوزاند و برای شما که متابولیسم بدنتان کاهش یافته داشتن مقداری عضله میتواند روند تغییر شما را سرعت ببخشد.
برای دریافت نتیجه بهتر است سه روز در هفته  ورزش های هوازی ( دو میدانی، تیاریکس ، ایروبیک ….) و سه روز را صرف بدن سازی کنید ( یک روز استراحت به عضله سازی شما کمک میکند )  دریافت پروتوئین ( تخم مرغ آب پز ، پروتئین وی ، سینه اب پز عدسی…‌) میتواند به روند عضله سازی شما کمک کند.

دقت کنید یک کف دست عضله وزن معادل یک کیلو چربی را دارد. پس اگر در روند ورزش شما دچار کاهش سایز شده و وزن شما ثابت بود نشان میدهد که چربی شما آب شده و عضله جایگزین آن شده است پس نگران نباشید پس از مدتی وزن نیز کاهش میابد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]