9 نکته‌ی کلیدی برای انتخاب بهترین دکتر جراح چاقی [آپدیت 1401]

بهترین جراح چاقی

مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

ما ایرانی‌ها وقتی می‌خواهیم یک ساندویچ ساده سفارش دهیم، کلی توی گوگل و اینستاگرام و اسنپ‌فود می‌چرخیم تا بهترین فست‌فود شهرمان را انتخاب کنیم. چه برسد به زمانی که بخواهیم تن عزیزتر از جان‌مان را زیر تیغ جراحی ببریم! طبیعی است که تا صفحه‌ی پنجاه گوگل را زیر و رو کنیم و نی‌نی‌سایت را شخم بزنیم. حتی به دورترین فامیل مادرمان، که سال‌ها است سلامی خالی هم به او نکرده‌ایم، زنگ می‌زنیم تا از تجربه‌ی جراحی مشابهی که داشته پرس‌وجو کنیم. باورتان بشود یا نه، می‌خواهیم در این مقاله تمام این نکات طلایی را یک‌جا به شما تحویل دهیم. پس چند دقیقه کنارمان باشید تا بهترین جراح چاقی را به شما معرفی کنیم و با هم ببینیم که بهترین دکتر جراحی چاقی باید چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی داشته باشد.

اگر هنوز به آن فامیل دور مادرتان زنگ نزده‌اید، صبر کنید. شاید بعد از مطالعه این نوشته دیگر نیازی به این کار وحشتناک و طاقت‌فرسا نداشته باشید.

چرا انتخاب بهترین جراح چاقی خیلی خیلی مهم است؟!

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم برای‌تان توضیح دهیم که انتخاب جراح چاقی چرا این‌قدر اهمیت دارد. عملی که قرار است در آن معده‌ی شما را به دو قسمت بزرگ و کوچک تقسیم کنند و قسمت بزرگ معده، یعنی هفتاد درصد کل آن را از بدن‌تان بیرون بیاورند. بخش بزرگ هورمونی را تولید می‌کند که مربوط به احساس گرسنگی و اشتها است. برای همین است که بعد از عمل چاقی مقدار اشتها و غذای شما به‌شدت کم می‌شود.

توضیح کامل مراحل جراحی اسلیو معده

در جراحی چاقی معده‌ی شما را به دو قسمت بزرگ و کوچک تقسیم کنند و قسمت بزرگ معده، یعنی هفتاد درصد کل آن را از بدن‌تان بیرون بیاورند. بخش بزرگ هورمونی را تولید می‌کند که مربوط به احساس گرسنگی و اشتها است.

نکات زیر، خیلی خوب نشان می‌دهد که چرا انتخاب بهترین جراح چاقی این‌قدر اهمیت دارد.

چرا انتخاب بهترین جراح عمل چاقی اهمیت زیادی دارد؟
چرا انتخاب بهترین جراح عمل چاقی اهمیت زیادی دارد؟

1- چون عوارض جراحی را تا حد بسیار زیادی کم می‌کند

جراحی چاقی در عین حال که عمل راحتی است، مشکلات و عوارض خودش را دارد. اگرچه عوارض جانبی این جراحی ناچیز است و در موارد خیلی کمی اتفاق می‌افتد، اما اگر دوست دارید مشکلات و عوارض این جراحی از این هم کمتر شود باید در انتخاب جراح خیلی دقت کنید؛ چراکه هرچه جراح چاقی باتجربه‌تر و ماهرتر باشد، بهتر می‌تواند این مشکلات را مدیریت کند و عوارض جراحی هم طبیعتا کمتر خواهد شد.

تجربه‌ی بیش از حد عوارض، هم خاطره‌ی جراحی را برای شما تلخ می‌کند و هم بالاتر از آن برای سلامتی شما خطرناک است. البته در کنار همه‌ی این‌ها، بیشتر از حد معمول هزینه و وقت شما را خواهد گرفت.

2- چون خیلی بیشتر لاغرتان می‌کند

همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، با بهترین جراح عمل چاقی عوارض تا حد بسیار زیادی کمتر می‌شود. و الا بعد از عمل مشکلاتی برای شما پیش می‌آید که متاسفانه ممکن است در فرایند کم‌شدن وزن‌تان تاثیر منفی داشته باشد. پس در صورتی بهترین نتیجه را از عمل چاقی خواهید دید که کار را به دست کاردان بسپارید.

بهترین جراح عمل چاقی عوارض عمل را تا جای ممکن کم می‌کند
بهترین جراح عمل چاقی عوارض عمل را تا جای ممکن کم می‌کند

3- چون کاملا تشخیص می‌دهد نیاز به عمل دارید یا نه

این‌طور نیست که فکر کنید هرکسی می‌تواند برای لاغرشدن سراغ جراحی چاقی برود. باید برای این کار یک سری شرایط در شما وجود داشته باشد. مهم‌ترینش این است که BMI یا همان شاخص توده‌ی بدنی شما بیشتر از 40 باشد. یا این‌که بیشتر از 35 باشد و بیماری‌های ناشی از چاقی هم گریبان‌گیرتان شده باشد؛ مثل دیابت و فشار خون.

تجربه‌ی بیش از حد عوارض، هم خاطره‌ی جراحی را برای شما تلخ می‌کند و هم بالاتر از آن برای سلامتی شما خطرناک است. البته در کنار همه‌ی این‌ها، بیشتر از حد معمول هزینه و وقت شما را خواهد گرفت.

تشخیص پزشک در این موقعیت خیلی مهم می‌شود. ممکن است شما بتوانید با راه‌های غیرتهاجمی‌تری به جز عمل چاقی وزن‌تان را کم کنید. این‌جا است که یک دکتر متعهد و ماهر اجازه‌ی عمل را به شما نخواهد داد.

آیا جراحی چاقی پیشنهاد خوبی برای شما است؟

4- چون مناسب‌ترین نوع عمل چاقی را برای‌تان انتخاب می‌کند

روش‌های مختلف و متنوعی برای جراحی چاقی وجود دارد؛ مثل بای پس و سوئیچ اثنی عشر. این‌که شما کدام روش جراحی را انجام دهید کاملا به وضعیت بدنی شما بستگی دارد. با انتخاب بهترین جراح چاقی خیال‌تان راحت خواهد بود؛ چراکه مطمئن خواهید بود بهترین و مناسب‌ترین نوع جراحی را قرار است تجربه کنید.

ماهربودن جراح تاثیر زیادی در نتیجه‌ می‌گذارد
ماهربودن جراح تاثیر زیادی در نتیجه‌ می‌گذارد

چه‌طور بفهمیم کدام پزشک بهترین جراح چاقی است؟

بعد از تمام این توضیح‌ها درباره‌ی این‌که چرا باید بهترین را انتخاب کنید، نوبت این می‌شود که ویژگی‌ها و نشانه‌های بهترین جراح چاقی را هم بگوییم. با این کار خودتان می‌توانید تحقیق کنید و پزشکی را انتخاب کنید که در بهترین شرایط شما را به وزن ایدئال‌تان برساند.

1- ماهر بوده و به کارش کاملا تسلط داشته باشد

جراح چاقی باید مهارت زیادی داشته باشد تا بتواند شرایط را به‌خوبی کنترل کند. در این صورت، عوارض این عمل تا حد خیلی زیادی کمتر می‌شود. در اکثر مواردی که بعد از عمل برای بیمار عوارض زیادی به وجود آمده، به این دلیل بوده که کار به جراح نابلدی و غیرماهری سپرده شده است.

بهترین جراح چاقی همیشه سلامت شما را در اولویت اول می‌گذارد
بهترین جراح چاقی همیشه سلامت شما را در اولویت اول می‌گذارد

2- باتجربه باشد و جراحی‌های بسیار متعددی انجام داده باشد

دکتری که می‌خواهید انتخاب کنید حتما باید تعداد زیادی جراحی چاقی انجام داده باشد تا کاملا مسلط بر فرایند عمل باشد. مثل مورد بالا، در این حالت بهترین جراح چاقی می‌تواند به‌راحتی شرایط پیش‌آمده را مدیریت کند و عوارض جراحی را به شکل چشم‌گیری کاهش دهد.

3- نظرات و تجربه بیماران را مورد بررسی قرار دهید.

نظرات و تجربه‌ی افرادی را که به جراح موردنظرتان مراجعه کرده‌اند، بررسی کنید و ببینید که راضی بوده‌اند یا نه. به‌علاوه، می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی این جراح را پیدا کنید و کامنت‌های دیگران را درباره‌ی او بخوانید. یا در سایت او نظر بیمارانش را مطالعه کنید. این نظرها کمک خیلی زیادی به شما خواهد کرد تا بهترین جراح چاقی را پیدا کنید.

دکتر محمود حیدری با تخصص و تجربه‌ی بالا توانسته رضایت بیمارانش را به‌خوبی جلب کند و بهترین خدمات را به آن‌ها ارائه دهد. شما می‌توانید با استفاده از صفحه‌ی اینستاگرام دکتر محمود حیدری، نظر بیماران را ببینید.

4- نتایج قبل و بعد بیماران را ببینید

دیدن عکس‌های قبل و بعد بیمارانی که پزشک موردنظر آن‌ها را جراحی کرده یکی از بهترین راه‌ها است. این عکس‌ها کیفیت عمل و کار جراح چاقی را به‌خوبی نشان می‌دهد.

شما می‌توانید در قسمت گالریِ سایت دکتر محمود حیدری (تصاویر و ویدئوها) و به‌علاوه، در صفحه‌ی اینستاگرام ایشان، عکس‌های قبل و بعد عمل‌هایی را ببینید که دکتر حیدری انجام داده‌اند.

5- پول برای او مهم باشد، اما نه بیشتر از سلامتی‌تان

متاسفانه این روزها پول بیش از حد مهم شده است. تا آن‌جا که بعضی اوقات حتی سلامت انسان هم بازیچه‌ی دست این کاغذ مستطیلی می‌شود. این مساله در دنیای پزشکی خیلی مهم‌تر از حرفه‌های دیگر است. چراکه این کار خیلی مستقیم با سلامت انسان‌ها سر و کار دارد.

در نتیجه، حتما جراحی را انتخاب کنید که اولویت اول او سلامت شما باشد.

6- دل‌سوز بیمار باشد

جراح چاقی باید به شرایط و وضعیت بیمارش توجه کند و با او دل‌سوز و هم‌دل و مهربان باشد. کاملا طبیعی است که بیمار در زمان جراحی اضطراب و نگرانی داشته باشد که با دل‌سوزی پزشکش مقدار زیادی از این نگرانی کم می‌شود. واضح است که هرچه بیمار اضطراب کمتری داشته باشد، جراحی هم راحت‌تر پیش خواهد رفت و نتایج بهتری به دست خواهد آمد.

 بهترین جراح چاقی باید تجربه‌ی زیادی در کارش داشته باشد
بهترین جراح چاقی باید تجربه‌ی زیادی در کارش داشته باشد

7- در بیمارستانی مجهز شما را جراحی کند

به دنبال پزشکی باشید که او و تیم پزشکی‌اش در بیمارستانی مجهز این عمل را انجام دهند. هرچه بیمارستان امکانات بیشتری داشته باشد، عمل شما هم آسان‌تر پیش خواهد رفت. طبیعتا با این کار، عوارض جراحی کمتر شده و طبیعتا نتیجه‌ی بهتری از آن خواهید گرفت. در نتیجه، حتما با پزشک خود درباره‌ی بیمارستان مدنظرش صحبت کنید و درباره‌ی آن تحقیق کنید.

در اکثر مواردی که بعد از عمل برای بیمار عوارض زیادی به وجود آمده، به این دلیل بوده که کار به جراح نابلدی و غیرماهری سپرده شده است.

8- به محل زندگی شما نزدیک و دسترسی به او راحت باشد

جراحی را انتخاب کنید که نزدیک محل زندگی شما باشد؛ چراکه اگر فاصله‌ی زیادی با منزل‌تان داشته باشد، بعد از عمل برای شما مشکل به وجود می‌آید و شرایط سخت می‌شود.

تصور کنید عمل شما تمام شده و می‌خواهید از بیمارستان مرخص شوید. اگر فاصله‌ی خانه‌ی شما با بیمارستان خیلی زیاد باشد، مجبور خواهید بود زمان زیادی را در ماشین بمانید و شرایط بسیار سختی را تحمل کنید.

9- بعد از عمل مشکلات شما را پیگیری کند

حواس‌تان باشد که تا چندین ماه بعد از جراحی نیاز به ویزیت و مراقبت پزشک دارید. پس حتما باید کسی را انتخاب کنید که بعد از عمل کاملا پیگیر مشکلات شما باشد و همه‌ی سوال‌های‌تان را خیلی خوب جواب بدهد.

مراقبت‌های بعد از جراحی بایستی توسط جراح پیگیری شود
مراقبت‌های بعد از جراحی بایستی توسط جراح پیگیری شود

حرف آخر

جراحی چاقی با این‌که راحت است، مشکلات و پیچیدگی‌های خودش را دارد. با انتخاب بهترین پزشک جراح چاقی که هم کاربلد است و هم باتجربه، این مشکلات و عوارض خیلی کمتر خواهد شد. اگر می‌خواهید درباره‌ی جراح چاقی اطلاعات بیشتری به دست آورید، می‌توانید به پیج اینستاگرام و سایت دکتر محمود حیدری، متخصص و فلوشیپ جراحی لاغری، سر بزنید.

به‌علاوه، اگر شما هم تجربه‌ای دارید که کمک می‌کند دیگران بهتر بتوانند بهترین جراح چاقی را انتخاب کنند، حتما در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

آیا هزینه‌ی بالای کار جراح نشان می‌دهد او بهترین پزشک جراحی چاقی است؟

لزوما خیر؛ چراکه بالابودن هزینه‌ی عمل به فاکتورهای متعددی بستگی دارد و تنها به کیفیت کار جراح مربوط نیست. مثلا، نوع جراحی، نوع بیمارستان، شرایط فیزیکی بیمار، تیم پزشکی و نوع بیمه، تاثیر خیلی زیادی روی هزینه‌ها می‌گذارند.

چه‌طور می‌توانیم جزئیات مدارک و رزومه‌ی جراح چاقی را متوجه شویم؟

بهترین روش این است که با خود جراح یا مطبش تماس بگیرید و اطلاعات مدنظرتان را بپرسید. روش دیگر این است که اسم پزشک را در گوگل سرچ کنید و مشخصات او را در سایت‌های معتبر و رسمی پیدا کنید.

مدرک جراحی دکتر محمود حیدری چیست و چه مقدار تجربه دارد؟

دکتر محمود حیدری در سال ۱۳۹۵ موفق شد با رتبه‌ی برتر از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بورد تخصصی جراحی عمومی را کسب کند. سپس به‌عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان فعالیت خود را شروع کرد. او تا به حال بیش از ۳۰۰۰ جراحی مختلف سنگین و سرپایی در بیمارستان بهشتی و نقوی کاشان و بیمارستان سیدالشهدای شهر آران و بیدگل انجام داده است.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ با نمره‌ی ممتاز موفق به قبولی در رشته‌ی فلوشیپ فوق تخصصی جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شد. دکتر حیدری طی دو سال در اصفهان بیش از 1000 جراحی چاقی متنوع انجام داده است. ایشان در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی قم و کاشان است.

Rate this post

29 دیدگاه

  • حسنای عزیز
   جراحی‌های لاغری مختلفی وجود دارند، اما دکتر حیدری روش‌های مدرن‌تر را ترجیح می‌دهد.
   یعنی اسلیو معده، بای پس کلاسیک، بای پس مینی، ساسی پای پس و سوئیچ اثنی عشر.

 • من توی یکی از شهرهای کوچیک استان اصفهان زندگی میکنم که امکانات پزشکی خوبی نداره
  به نظرتون بهتره برای جراحی کدوم شهر برم؟

  • فاطمه گرامی
   توصیه می‌کنیم برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر از جراحی و کم‌کردن عوارض تا جای ممکن، حتما به یک جراح ماهر و باتجربه مراجعه کنید.
   در این مقاله می‌تونید روش پیداکردن بهترین جراح لاغری رو مطالعه کنید.

 • سلام و عرض خسته نباشید
  ممنون میشم بفرمایید که جراح لاغری باید چه تخصصیی داشته باشه
  تشکر

  • سلام و سپاس
   یک جراح عمومی هم می‌تواند عمل لاغری را انجام دهد، اما برای این‌که عوارض جراحی تا حد ممکن کم شود، اکیدا توصیه می‌کنیم جراحی را انتخاب کنید که تخصص جراحی لاغری داشته باشد. این جراحان علاوه بر دوره‌های جراحی عمومی، دوره‌های تخصصی جراحی لاغری و باریاتریک را هم گذرانده‌اند.

 • سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر بهترین جراحی کاهش وزن برای کسی که چاقیه مفرط داره کدوم جراحیه؟

  • سلام دوست عزیز
   جراحی چاقی روش های مختلفی داره که شامل بای پس معده، اسلیو، سوئیچ اثنی عشر و … هست. با توجه به نتایج بی ام آی و آزمایشات شما مشخص میشه که کدوم یک از این عمل ها متناسب با شرایط فعلی شماست. در نهایت هر یک از این عمل ها به عادی سازی متابولیسم شما از جمله قند خون، فشار خون و کلسترول کمک می کنن.

 • سلام وقت بخیر
  به نظر شما آیا ورزش به کاهش وزن بیشتر کمک می کنه یا جراحی چاقی؟

  • سلام و سپاس از شما
   جراحی کاهش وزن به بیماران فرصت مبارزه برای غلبه بر اضافه وزن و بیماری های همراه آن، زندگی طولانی‌تر، بهتر و سالم‌تر رو می‌ده. در حالی که حفظ رژیم غذایی و ورزش به تنهایی در طول زمان دشوار و زمانبره، طبیعتا تغییرات سبک زندگی به همراه جراحی چاقی می تونه بهترین نتیجه رو برای شما داشته باشه.

  • سلام سپاس از شما
   با توجه به انتخاب جراح و آزمایشات لازم قبل از جراحی، پزشک تون حتما به همه موارد قبل از عمل و بعد از عمل توجه لازم رو داره و مشکلات و عوارضی که بعد از عمل ممکنه رخ بده رو کاملا تحت کنترل داره و نیاز ی به نگرانی در این زمینه نیست و اما بعضی از عوارض شایع میتونه شامل عفونت، خون ریزی بیش از حد، لخته شدن خون، مشکلات ریوی یا تنفسی، نشت در دستگاه گوارش شما و …

 • سلام وقت بخیر
  جراحی لاغری پیش دکتر حیدری انجام دادم الان واقعا از زندگی و وزنم راضی هستم به نظرم ایشون یکی بهترین جراحان لاغری هستن… ممنونم

  • سلام دوست عزیز
   از بعضی بیماران خواسته می‌شود تا به اندازه‌ی ده درصد وزن‌شان قبل از عمل لاغر شوند. برای بقیه هم کم‌کردن شش تا هشت کیلوگرم قبل از جراحی کافی است تا عوارض جراحی به حداقل ممکن برسد.
   به طور کلی، حواس‌تان باشد که دستورالعمل‌ها و رژیم غذایی قبل از عمل را، که جراح‌تان به شما می‌دهد، به‌خوبی رعایت کنید.

  • سلام محمد عزیز
   بنابر تحقیقات انجام‌شده توسط دانشگاه میشیگان، دو تا سه ماه اول بعد از جراحی چاقی، هر هفته دو و نیم تا هشت کیلوگرم وزن‌تان کم می‌شود. بعد از شش ماه، این روند آرام‌تر می‌شود و هر هفته نیم تا یک کیلو وزن شما کم می‌شود.

 • سلام و وقت بخیر میگم خدمتتون
  واقعا این مطلب برام مفید و کاربردی بود. ممنون از زحماتتون

 • سلام دوست عزیز سپاس از شما
  بله. زمان جراحی لاغری شما تحت بی‌هوشی عمومی قرار خواهید گرفت.

 • سلام دوست عزیز
  جراحی چاقی می تونه خطراتی را به همراه داشته باشه مثل سندرم دامپینگ، وضعیتی که می تونه منجر به حالت تهوع و سرگیجه، قند خون پایین، سوء تغذیه بشه، اما برای جلوگیری از این خطرات شما تا مدت ها تحت نظر پزشک خود هستید از این بایت جای نگرانی نیست.

 • سلام دوست گرامی.
  در صورت داشتن این شرایط، احتمالاً نمی‌تونید عمل جراحی انجام بدید: اختلالات لخته شدن خون و بیماری قلبی شدید که استفاده از بیهوشی رو ممنوع می کنه.

  • سلام سپاس از شما دوست عزیز
   عفونت، عوارض تنفسی و عوارض قلبی می‌تونه در ناحیه عمل یا در سایر قسمت‌های بدن رخ بده. عوارض تنفسی می‌تونه از اختلال در عملکرد ریه‌ها اتفاق بیفته و عوارض قلبی ممکنه به دلیل تنش قلبی در طی عمل و یا به دلیل عوارض بعد از عمل از جمله خونریزی باشه. برای کاهش خطرات این عوارض، باید جراحی چاقی توسط یک پزشک مجرب و در محیط با تجهیزات و فضای مناسب انجام بشه. همچنین، باید برای بعد از عمل به درستی مراقبت شود و دستورالعمل‌های پزشک رو رعایت کرد.

  • سلام دوست عزیز
   عمل ناموفق بیشتر اوقات به این دلیله که بیمار به عادات بد غذایی قبلی خود بازگشته. در بعضی مواقع هم ممکنه روش چاقی موثر نبوده و نیاز به تجدید نظر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *