عمل بای پس کلاسیک؛ پیش به سوی لاغری و سلامتی!

عمل بای پس کلاسیک معده چیست؟

سارا با این‌که عاشق مهمانی است، اما سال‌ها است که در هیچ مهمانی‌ای به او خوش نمی‌گذرد. قبل از مراسم دستش برای انتخاب لباس بسته است؛ چرا که تعداد خیلی کمی از لباس‌های مجلسی‌اش هنوز تنگ نشده‌اند. رنگ‌های روشن و شاد را خیلی بیشتر می‌پسندد، ولی به‌ناچار رنگ‌های تیره می‌پوشد تا بتواند کمی اضافه‌وزنش را پنهان کند. در مهمانی‌ها گوشه‌ی دنجی می‌نشیند تا چشم دیگران کمتر به او بیفتد. تا آخر مراسم هم ذهنش درگیر این است که در چشم دیگران چه‌قدر چاق و بدهیکل شده. قدیم‌ترها سارا عاشق گفتن و خندیدن بود، اما حالا دیگر برای صحبت در جمع اعتمادبه‌نفس ندارد و در همان گوشه‌ی دنجی که نشسته، تا آخر ساکت می‌ماند. احتمالا این داستان غم‌انگیز برای شما هم آشنا است و به همین دلیل  جراحی‌های چاقی مثل جراحی بای پس معده یا عمل بای پس کلاسیک که به روش عمل لاپاراسکوپی را در گوگل سرچ کرده‌اید.

حتما سال‌ها است که رژیم‌ها و ورزش‌های جورواجور را امتحان کرده‌اید، اما دریغ از کم‌کردن چند کیلوی ناقابل. جای درستی آمده‌اید. در این پست به شما روش فوق‌العاده‌ای را معرفی می‌کنیم که با آن به‌قدری لاغر می‌شوید که در مهمانی‌ها شما را در نگاه اول نخواهند شناخت. چند دقیقه‌ی کوتاه با ما باشید تا از سیرتاپیاز جراحی بای پس کلاسیک سر در بیاورید و با فرآیند کامل و نکات خیلی مهم آن آشنا شوید.

بای پس کلاسیک چیست و چه تغییری در معده و روده ایجاد می‌کند؟
بای پس کلاسیک چیست و چه تغییری در معده و روده ایجاد می‌کند؟

عمل بای پس کلاسیک چطور سیستم گوارش من را تغییر می‌دهد؟

برخلاف تصور برخی از افراد، در این جراحی قسمتی از معده جدا نمی­شود. بلکه معده به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم می‌شود. قسمت بالایی پنج تا ده درصد اندازه‌ی کل معده است که بعد از آن مسئولیت نگهداری غذا را بر عهده خواهد داشت. قسمت بزرگ­تر معده همچنان تولید و ترشح آنزیم را انجام می­دهد، با این تفاوت که دیگر غذا به این ناحیه وارد نمی­شود. به علاوه قسمتی از روده که مسئول جذب غذا است، از مسیر گوارشی خارج شده و بقیه‌ی آن به قسمت پایینی معده وصل می­‌شود.

تغییرات ایجادشده در سیستم گوارشی بعد از جراحی بایپس
تغییرات ایجادشده در سیستم گوارشی بعد از جراحی بایپس

در جراحی بای پس معده، جراح دو هدف زیر را دنبال می‌کند.

الف) معده کوچک شده و به­ دنبال آن فرد زودتر احساس سیری می‌­کند و حجم غذای مصرفی کاهش می­یابد.

ب) جذب مواد در روده تا حد زیادی کاهش می­یابد و کالری بسیار کمتری به بدن فرد می­رسد.

پزشک برای این تغییرات و اندازه­های اتصال،BMI فرد را در نظر می‌گیرد. در نتیجه، با کاهش‌دادن حجم معده و تغییر در میزان جذب مواد غذایی و کالری توسط روده، کاهش وزن صورت می‌گیرد.

studies show that gastric by-pass has better results in resolving Type 2 diabetes than sleeve gastrectomy, because of excluding the upper small intestine.

مطالعات نشان می دهد که بای پس معده نتایج بهتری در رفع دیابت نوع 2 نسبت به اسلیو گاسترکتومی دارد، زیرا روده کوچک فوقانی را حذف می‌کند.

منبع: https://obesity-khalas.com

تشریح فرایند کامل جراحی بای پس

جراحی باز یا جراحی لاپاراسکوپی؛ عمل بای پس کلاسیک با کدام روش انجام می‌شود؟

امروزه به‌جز در موارد استثنایی عمل بای پس کلاسیک از طریق روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. روش جراحی لاپاراسکوپی در واقع جایگزین عمل باز است. در این روش به‌جای ایجاد برش بزرگ روی شکم بیمار سوراخ‌های کوچکی ایجاد می‌کنند. از طریق این سوراخ‌ها دستگاه لاپاراسکوپ وارد فضای شکم بیمار می‌شود و پزشک جراح از طریق نمایشگری که به دوربین دستگاه لاپاراسکوپ متصل است امعا و احشای بیمار را می‌بیند و جراحی را انجام می‌دهد.

از مزایای جراحی لاپاراسکوپی این است که بیمار خونریزی کمتری دارد و کمتر دچار مشکلات عفونی می‌شود. همچنین یکی از بزرگترین مشکلات بیماران بعد از این نوع جراحی‌ها بهبود بخیه‌هاست. در روش لاپاراسکوپی بخیه‌ها به دلیل تعداد کم بسیار زود بهبود پیدا می‌کنند.

جرای لاپاراسکوپی، روشی کم‌عارضه و آسان برای عمل‌های لاغری
جرای لاپاراسکوپی، روشی کم‌عارضه و آسان برای عمل‌های لاغری

امروزه اغلب جراحی‌های لاغری با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شوند. چرا که مزیت‌های بسیار زیادی نسبت به جراحی باز دارد. برای مثال، در لاپاراسکوپی، بر خلاف جراحی باز، سوراخ بسیار کوچکی در بدن ایجاد می‌شود. در نتیجه، زخم ناشی از جراحی بسیار خفیف‌تر خواهد بود و به دنبال آن، عوارض تا حد خیلی زیادی کم خواهد شد.

جرای لاپاراسکوپی، روشی کم‌عارضه و آسان برای عمل‌های لاغری

چه کسانی کاندیدای مناسب برای انجام عمل بای پس کلاسیک هستند؟

به طور کلی، عمل­های لاغری در صورتی انجام می‌شوند که فرد با روش­های معمول مثل رژیم غذایی، ورزش و تغییر سبک زندگی، موفق به کم‌کردن وزن نشده باشد. همچنین، علاوه بر مشکلات ظاهری، بیماری­‌هایی نیز به دلیل اضافه‌وزن به وجود آمده باشد. در این صورت، پزشک جراحی بای پس را توصیه می­‌کند.

عمل بای پس کلاسیک چه‌طور به کاهش وزن ما کمک می‌کند؟

این عمل تکنیکی در جراحی لاغری معده است که در آن علاوه بر کاهش حجم معده، جذب غذا هم توسط روده کمتر می‌شود. در نتیجه، بیمار به‌اندازه‌ی بسیار چشم‌گیری لاغر می‌شود.

به عبارت دیگر، بعد از عمل بای پس کلاسیک به دو دلیل لاغری خیلی سریع اتفاق می‌افتد:

 1. کاهش مصرف مواد غذایی
 2. کاهش کالری دریافتی

در این جراحی افراد تا هشتاد درصد اضافه‌وزن خود را از دست می­‌دهند و به وزن ایده‌آل‌شان می‌رسند. این روش برای افرادی که شاخص توده بدنی آن­ها بالای چهل است و با روش‌­های معمول نتوانستند وزن خود را کم کنند، بسیار مفید است.

شرایط لازم برای انجام عمل بای پس کلاسیک چیست؟

جراحی آخرین درمان است. به همین دلیل هم برای افرادی که می‌خواهند جراحی چاقی انجام دهند باید شرایطی در نظر گرفته شود. این دسته از افراد در واقع به این مرحله رسیده اند که جراحی چاقی تنها راه درمانشان است. در ادامه به این شرایط اشاره می‌کنیم.

شرط انجام عمل لاغری، بالابودن BMI یا شاخص توده‌ی بدنی است
شرط انجام عمل لاغری، بالابودن BMI یا شاخص توده‌ی بدنی است

به ­طور کلی افراد زیر کاندیدای مناسب برای این جراحی هستند:

الف) شاخص توده بدنی یا همان BMI آن­ها 40 یا بالاتر از آن باشد.

ب) شاخص توده بدنی آن­ها زیر 40 و بالاتر یا بالاتر از 35 باشد، اما دچار چاقی ناشی از دیابت نوع دو هستند.

ج) دچار اختلال‌هایی مانند فشارخون بالا و مشکل تنفسی حین خواب هستند.

چرا باید عمل بای پس کلاسیک را انتخاب کنم؟

در میان عمل‌های لاغری، این جراحی مزایای خاص خود را دارد. در این قسمت از مقاله این موارد را برای شما توضیح می‌دهیم.

 • میزان غذای مصرفی به دلیل کاهش اندازه‌ی معده به شدت کم می‌شود.
 • سرعت کاهش وزن بسیار بالا است. به طوری که حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد اضافه‌وزن در ۱۲ تا ۱۸ ماه و بیش از ۹۰ درصد آن طی دو سال از بین می‌رود.
 • مدت زمان عمل بای پس کلاسیک معده نسبتا کوتاه است.
 • میزان بازگشت چاقی در موارد بسیار نادری اتفاق می‌افتد. چیزی حدود 5 درصد موارد. این میزان بازگشت وزن از اسلیو معده هم کمتر است.
 • این جراحی در افراد ریزه‌خوار و شیرینی‌خوار از عمل‌هایی مانند اسلیو تاثیر بیشتری دارد.
 • میزان کالری کمتری از مواد غذایی در روده جذب خواهد شد.
 • در بیمارانی که ریفلاکس معده به مری دارند، بای پس کلاسیک معده ترجیح دارد. دراین عمل قابلیت برگشت به آناتومی نرمال با عمل جراحی مجدد وجود دارد.
 • دیابت نوع دو بهبود می‌یابد یا حتی به صورت کامل از بین می‌رود.
 • چاقی ناشی از دیابت نوع دو، فشارخون بالا و درمان مشکل تنفسی حین خواب درمان خواهد شد.

توجه داشته باشید که با وجود این­که این جراحی برای این دسته از افراد، درمان بیماری محسوب می‌شود، تشخیص این­که کاندید این جراحی هستند یا خیر برعهده پزشک متخصص است.

آیا بعد از عمل بای پس کلاسیک، باید منتظر عوارض آن هم باشم؟

عوارض جراحی‌های لاغری معمولا سبک و ناچیز است

به طور کلی، تمام جراحی‌ها، چه کوچک و چه بزرگ، عوارض خاص خود را دارند. جراحی‌های لاغری از جمله عمل‌هایی هستند که عوارض کمی دارند و مشکلات چندان زیادی برای شما به وجود نخواهند آورد.

عوارضی که ممکن است در عمل‌های لاغری پیش بیایند عبارت‌اند از:

خونریزی

عفونت

ایجاد شدن لخته خون

آلرژی و واکنش نسبت به داروهای بیهوشی

توجه داشته باشید که احتمال بروز این موارد خیلی کم و در بعضی موارد واقعا نادر است. همچنین، بسته به شرایط بدن و مقاومت فرد، میزان آن در شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

اما بعضی از عوارض مربوط به عمل بای پس هستند که عبارت‌اند از:

حالت تهوع و استفراغ

زخم­های گوارشی

ایجاد فتق

انسداد روده

برخی از این عوارض به مراقبت­های بیمار و پای­بندی به توصیه‌­های پزشک بستگی دارد.

عوارض جراحی‌های لاغری معمولا سبک و ناچیز است
عوارض جراحی‌های لاغری معمولا سبک و ناچیز است

به طور کلی، تمام جراحی‌ها، چه کوچک و چه بزرگ، عوارض خاص خود را دارند. جراحی‌های لاغری از جمله عمل‌هایی هستند که عوارض کمی دارند و مشکلات چندان زیادی برای شما به وجود نخواهند آورد. عوارضی که ممکن است در عمل‌های لاغری پیش بیایند عبارت‌اند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • ایجاد شدن لخته خون
 • آلرژی و واکنش نسبت به داروهای بیهوشی

توجه داشته باشید که احتمال بروز این موارد خیلی کم و در بعضی موارد واقعا نادر است. همچنین، بسته به شرایط بدن و مقاومت فرد، میزان آن در شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

اما بعضی از عوارض مربوط به عمل بای پس هستند که عبارت‌اند از:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • زخم‌­های گوارشی
 • ایجاد فتق
 • انسداد روده

برخی از این عوارض به مراقبت­‌های بیمار و پای­بندی به توصیه­‌های پزشک بستگی دارد.

قبل از عمل بای پس کلاسیک، چه کارهایی را باید انجام دهم؟

همان­طور که می‌­دانید برای انجام هر جراحی‌ای، باید داروهای مصرفی و سابقه بیماری خود را به پزشک معالج شرح دهید. عمل بای پس هم از این قاعده مستثنا نیست. پزشک آزمایش‌­هایی را برای شما تجویز می­‌کند که انجام آن­ها بسیار لازم است.

برای انجام عمل بای پس، پزشک شما در جلسه‌ی مشاوره به بررسی مشکلات جسمی شما و مصرف داروهای خاص می­پردازد. لطفا در این زمینه با پزشک خود صاق باشید و کاملا با او همکاری کنید تا بهترین نتیجه را از جراحی بگیرید.

آزمایش­هایی را که پزشک برای شما تجویز می­کند به­‌موقع انجام دهید و داروهایی که پزشک مصرف آن­ها را قبل از جراحی منع می­‌کند، قطع کنید.

توصیه­‌های پزشک مبنی بر اقدامات قبل و بعد از عمل را جدی بگیرید و دستورالعمل‌­ها را رعایت کنید. بعضی از این توصیه‌ها را می‌توانید در زیر بخوانید:

 • از یک ماه قبل از جراحی مواد مخدر و مشروبات الکلی را کنار بگذارید.
 • از یک ماه قبل جراحی سعی کنید سبک زندگی خود را تغییر داده و عادت‌های غلط را حذف کنید.
 • از یک ماه قبل از جراحی مواد غذایی مصرفی خود را تغییر داده و سعی کنید بیشتر مواد ویتامینی و گیاهی استفاده کنید.
 • از یک هفته قبل از جراحی میزان مصرف مواد غذایی خود را کاهش داده و کالری کمتری مصرف کنید.
 • قبل از جراحی از مصرف داروهای رقیق‌کننده‌ی خون و مسکن‌ها خودداری کنید.

چطور خودم را برای روز جراحی آماده کنم؟

در روز جراحی استرس را از خود دور کنید و به موقع در بیمارستان حاضر شوید.

این جراحی از ۳۰ دقیقه تا حدود ۲ساعت طول می‌کشد. به‌علاوه، مدت بستری‌بودن در بیمارستان از فردی تا فرد دیگر متفاوت است، اما حدودا ۳ الی ۵ روز می­باشد. بنابراین سعی کنید خود را برای این مدت آماده کنید.

عمل بای پس کلاسیک نیازمند رعایت رژیم خاصی است
عمل بای پس کلاسیک نیازمند رعایت رژیم خاصی است

اصول اولیه و ضروری بعد از جراحی بای پس کلاسیک از زبان دکتر محمود حیدری

چطور بعد از عمل مراقب خودم باشم؟

بعد از جراحی، رژیم غذایی خاصی را باید رعایت کنید که پای­بند بودن به آن ضروری است. روز اول جراحی فقط مجاز به خوردن مایعات شفاف هستید. روزهای اول بعد از جراحی تا حدود یک هفته، مایعات سبک مانند سوپ کاملا آبکی، آبمیوه­‌های بدون شکر، شیر بدون چربی و… مصرف کنید.

مدتی طول می­‌کشد که مصرف غذاهای جامد را شروع کنید و این موضوع کاملا بستگی به شرایط بدنی بیمار و صلاح‌دید پزشک دارد.

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس کلاسیک

مصرف مولتی‌ویتامین­ها را فراموش نکنید. به­دلیل شرایط غذایی خاص و شرایط بدنی، ممکن است با کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه شوید. به همین دلیل باید با دستور پزشک مصرف مکمل‌ها را وارد رژیم غذایی خود کند.

در مورد رژیم غذایی بعد از جراحی بای پس معده در محتوایی به صورت مفصل با شما گفتگو کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم این محتوا را در این آدرس مطالعه بفرمایید.

کارهای دیگری هم به عنوان مراقبت بعد از عمل بای پس کلاسیک وجود دارد که لازم است رعایت کنید.

 • از مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر بعد از جراحی بپرهیزید.
 • تا یک ماه پس از جراحی از حضور در مکان‌های گرم و مرطوب مثل سونا و استخر خودداری کنید.
 • تا یک ماه بعد از عمل از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین دوری کنید.
 • برای جلوگیری از ایجاد عفونت، محل زخم را خشک و تمیز نگه دارید.

جراحی بای پس و مراقبت‌های بعد از آن

بهتر است برای آشنایی بیشتر با مراقبت‌های بعد از عمل بای پس کلاسیک به این مقاله سری بزنید. در این به‌طور کامل در مورد تمام نکاتی که باید بعد از عمل رعایت کنید، با شما گفتگو کرده‌ایم.

با کمک عمل بای پس کلاسیک چقدر از وزنم را می‌توانم کم کنم؟

قبل از این‌که خبر خوب را به شما بدهیم دقت کنید که نباید انتظار غیرواقع بینانه از جراحی بای پس کلاسیک معده داشته باشید. مثلا بلافاصله پس از عمل اندام شما شبیه ورزشکاران حرفه‌ای نخواهید شد. این‌گونه انتظارات اشتباه و دست‌نیافتنی است. همچنین، این تصور که پس از عمل می توانید هرچه دوست دارید مانند نوشابه یا شیرینی استفاده کنید و چاق هم نمی‌شوید، کاملا نادرست است.

آیا بعد از جراحی بای پس دیگر جذب ندارم؟

اما خبر خوب! سرعت کاهش وزن بسیار بالا است. به طوری که حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد اضافه‌وزن در ۱۲ تا ۱۸ ماه و بیش از ۹۰ درصد آن طی دو سال از بین می‌رود.

بعد از عمل بایپس حدودا 80 درصد اضافه‌وزن‌تان را از دست خواهید داد
بعد از عمل بایپس حدودا 80 درصد اضافه‌وزن‌تان را از دست خواهید داد

آیا لاغری با عمل بای پس کلاسیک 100% است؟

گاهی اوقات برخی افراد آن‌طور که باید پس از جراحی لاغری کاهش وزن ندارند یا مجدد پس از کاهش وزن دچار اضافه وزن می‌شوند.

لاغرنشدن یا بازگشت وزن بعد از عمل لاغری
لاغرنشدن یا بازگشت وزن بعد از عمل لاغری

در واقع اگر به توصیه‌های پزشک پس از عمل توجه نشود، چنین حالت‌هایی ممکن است رخ دهد. مثلا اگر به‌طور مکرر غذاهای پرکالری مصرف کنید، ممکن است آن‌طور که انتظار می‌رود، کاهش وزن نداشته باشید.

برای جلوگیری از افزایش وزن مجدد باید تغییرات سالم و دائمی‌ در رژیم غذایی خود داشته باشید و فعالیت‌های ورزشی را فراموش نکنید.

بنابراین، این نکته را حتما در نظر داشته باشید که عمل جراحی نمی‌تواند به‌تنهایی روش کمک‌کننده‌ای برای شما باشد.

در این مقاله کاملا توضیح داده‌ایم که چه کسانی دچار بازگشت وزن بعد از عمل می‌شوند؛ پس اگر در مورد این قضیه هنوز نگران هستید، بهتر است مقاله توصیه شده را از دست ندهید.

مینی بای پس و بای پس کلاسیک، تفاوتشان در چیست؟

ممکن است اسم عمل مینی بای پس نیز به گوش شما رسیده باشد. تفاوت عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس در این است که، در مینی بای پس بخش بیشتری از روده برداشته می‌­شود و بقیه مراحل بسیار شبیه به عمل بای پس کلاسیک است.

با توجه به این­که در این روش بخش بیشتری از روده جدا می­شود، پس اختلال در جذب ویتامین بیشتر است. این جراحی به­‌طور کلی با روش لاپاراسکوپی انجام می­شود.

در جراحی مینی بای پس عوارض جراحی کم­تر و دوران نقاهت آسان­تر است. زمان جراحی کوتاه­‌تری دارد و برای افرادی که توانایی بیهوشی طولانی‌مدت را ندارند، مزیت به­‌شمار می‌­رود. این روش برای جراح آسان­‌تر است، برای افراد ریزه‌­خوار مزیت‌­های بیشتری به دنبال دارد، بیشترین میزان کاهش وزن در میان جراحی‌­های لاغری را دارد و کم­ترین میزان بازگشت چاقی را دارد.

تفاوت بای پس با مینی بای پس دلیل بر برتری هیچ‌­کدام نسبت به دیگری نیست. انتخاب این­که عمل بای پس کلاسیک بهتر است یا مینی بای پس، برعهده پزشک متخصص شماست و او با توجه به شرایط بدنی شما تصمیم می­گیرد که کدام روش برای شما بهتر است.

 تفاوت جراحی بای پس با سایر جراحی‌ها
تفاوت جراحی بای پس با سایر جراحی‌ها

برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

در این محتوا در مورد عمل بای پس کلاسیک، مزایا و عوارض آن با شما صحبت کردیم. همچنین تفاوت‌های عمل بای پس کلاسیک با مینی بای پس را بررسی کردیم. معده بخش مهم و حساسی از بدن است، چرا که متابولیسم کل بدن به آن وابسته است. بنابراین حتما دقت کنید که  جراح متخصص و دلسوزی را انتخاب کنید و در این مورد به افراد غیرمتخصص اعتماد نکنید، چون راهنمایی اشتباه می­‌تواند صدمات جبران­‌ناپذیری برای سلامتی‌تان به دنبال داشته باشد.

شما می‌­توانید از طریق  قسمت کامنت‌ها سوالات خود را از ما بپرسید. در اسرع وقت کارشناسان و مشاوران ما شما را راهنمایی می­کنند.

هم‌چنین برای دریافت مشاوره یا دریافت وقت ویزیت دکتر محمود حیدری می‌توانید با شماره‌ی زیر تماس بگیرید.

شماره تماس : ۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

سوالات متداول

بعد از جراحی بای پس چه مقدار غذا می‌توانم بخورم؟کاملا بستگی به این دارد که چه‌قدر از جراحی گذشته باشد. روز اول جراحی فقط مجاز به خوردن مایعات شفاف هستید. روزهای اول بعد از جراحی تا حدود یک هفته، مایعات سبک مانند سوپ کاملا آبکی، آبمیوه­های بدون شکر، شیر بدون چربی و… مصرف کنید. مقدار این غذاها بسیار کم خواهد بود. چرا که معده‌ی شما به مقدار بسیار زیادی کوچک شده است.

مدتی طول می­کشد که مصرف غذاهای جامد را شروع کنید و این موضوع کاملا بستگی به شرایط بدنی بیمار و صلاح­دید پزشک دارد. در ماه‌های اول، شما با خوردن تنها چند قاشق کوچک خیلی سریع احساس سیری خواهید کرد.ین جراحی با لیپوساکشن چه فرقی دارد؟به طور کلی، جراحی لیپوساکشن راه مناسبی برای لاغرشدن نیست. چرا که اصلا کاربرد آن برای هدف دیگری است. مهم‌ترین کاربرد و مزیت لیپوساکشن فقط آب‌کردن توده و بافت چربی بخش‌هایی از بدن است که با رژیم غذایی و ورزش نتوانسته از بین نرفته‌اند.

پس کسی که چاقی مفرط دارد نمی‌تواند این روش را برای درمان چاقی خود انتخاب کند و درمان ریشه‌ای او با عمل‌های لاغری میسر خواهد شد.”هزینه‌ی بای پس چقدر است؟به طور کلی نمی‌توان هزینه‌ی مشخصی برای این جراحی مشخص کرد. چرا که فاکتورهای زیادی در تعیین قیمت آن دخیل هستند. برای مثال، شرایط بدنی بیمار در مدت‌زمان بستری تاثیرگذار است. همچنین نوع بیمارستانی که در آن جراحی می‌کنید و بیمه‌ای که شما رو پوشش می‌دهد، تاثیر زیادی در هزینه‌ها دارند.

شما می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان ما در این زمینه شما را بیشتر راهنمایی کنندعوارض عمل جراحی بای پس کلاسیک بیشتر است یا اسلیو معده؟

به‌طور کلی می‌توان گفت عوارض جراحی اسلیو کمتر است. علت بالاتر بودن عوارض بای پس این است که همزمان معده و روده تحت جراحی قرار می‌گیرند و به همین دلیل زمان عمل هم طولانی تر است. عوارض عمل اسلیو حدود 3 درصد و عوارض عمل بای پس حدود 5 درصد است.

تفاوت جراحی بای پس معده کلاسیک با اسلیو معده چیست؟

در جراحی بای پس کلاسیک هیچ بخشی از معده برداشته نمی‌شود. در این نوع عمل چاقی بخشی از عمل روی روده کوچک انجام می‌شود تا مسیر روده کوچک کوتاه‌تر شود. در مقابل در عمل اسلیو معده حدود 80 درصد معده از بدن بیمار خارج می‌شود اما تغییری در روده انجام نمی‌گیرد.

 آیا بعد از عمل بای پس کلاسیک می‌توان یک زندگی عادی داشت؟

البته که می‌شود اما بعد از عمل باید به یک سبک زندگی مفید، رژیم غذایی سالم و ورزش روزانه متعهد باشید.

البته که می‌شود اما بعد از عمل باید به یک سبک زندگی مفید، رژیم غذایی سالم و ورزش روزانه متعهد باشید. title=”7.چه علائمی بعد از عمل بای پس کلاسیک طبیعی‌ست؟

در روزها و هفته‌های اول بعد از جراحی کاملا طبیعی‌ست که احساس خستگی، مشکل در خواب، تهوع و استفراغ، درد، ضعف، سبکی سر، بی‌اشتهایی و نفخ داشته باشید.

.عمل بای پس کلاسیک چه‌مقدار طول می‌کشد؟

عمل شما حدودا 1:30 ساعت زمان می‌برد و شما احتمالا دو الی سه روز را در بیمارستان بستری خواهید بود.

بهترین حالت خوابیدن بعد از عمل بای پس چگونه است؟

بعد از عمل بهتر است به پشت یا به پهلو بخوابید. بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند در هفته‌های اول بعد از عمل، روی یک صندلی بخوابید تا کمترین فشار به معده شما وارد شود.

منابع معتبر برای مطالعه‌ی بیشتر

LAPAROSCOPIC GASTRIC BYPASS
Gastric bypass surgery
Gastric bypass (Roux-en-Y) – Mayo Clinic
Endoscopic sleeve gastroplasty – Mayo Clinic
Gastric bypass (Roux-en-Y) – Mayo Clinic
Endoscopic sleeve gastroplasty – Mayo Clinic

  4/5 - (4 امتیاز)

  34 نظر

   • ریحانه‌ی عزیز سلام
    بیمه‌های مختلف شرایط متفاوتی برای تقبل هزینه‌های جراحی لاغری دارند.
    اما معمولا اکثر بیمه‌های تکمیلی به شرطی هزینه‌ی جراحی لاغری رو پرداخت می‌کنند
    که BMI بیمار بالاتر از 40 باشه.
    به نظر می‌رسه BMI شما نزدیک 38 هست و به همین دلیل بیمه‌ی تکمیلی جراحی شما رو پوشش نمی‌ده.

  • بای پس خیلی خیلی خوبه
   عملشم خیییییییییلی راحت بود.
   ساعت ۱۰ اومدم بخش، ساعت ۳ داشتم راه میرفتم، فردا صبح هم مرخص شدم.
   هفته ی بعد رفتم خوابگاه!!
   فقط چهار تا دونه سوراخ بود
   بی نهایت راحت بود.
   دوستام میگفتن وایییی تو دستشویی میری میای لاغر شدی
   صبح که بیدار می شی لاغرتر شدی…

  • من دوست دارم جراحی کنم ولی خیلی از عمل کردن میترسم
   به نظرتون چیکار کنم؟ وزنم 98 و قدم 162

   • فاطمه‌ی عزیز سلام
    این‌که از عمل‌کردن می‌ترسید طبیعی است.
    مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی عمل‌های لاغری و روش لاپاراسکوپی می‌تونه ترس شما رو تا حد زیادی کم کنه.
    چرا که در بین روش‌های مختلف، لاپاراسکوپی یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین روش‌هاست.
    همچنین عوارض جراحی لاغری در موارد نادری اتفاق می‌افته.
    شما از طریق همین سایت می‌تونید BMI خودتون رو محاسبه کنید و همچنین با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  • خانم خاکباز گرامی سلام
   به طور کلی نمی‌شه هزینه‌ی مشخصی برای عمل‌های لاغری مشخص کرد.
   چرا که فاکتورهای مختلفی در تعیین هزینه تاثیرگذار هستند.
   برای مثال، بیمارستانی که انتخاب می‌کنید، شرایط بدنی شما، مدت بستری، نوع جراحی، نوع بیمه‌ی شما و…
   فاکتورهایی هستند که قیمت رو تعیین می‌کنن. برای اطلاعات دقیق‌تر می‌تونید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید
   تا کارشناسان ما شما رو راهنمایی کنن.

  • سلام .خسته نباشید من 130کیلو وزن دارم قدم 173هستش.شغلم آشپزی هرکاری میکنم نمی تونم وزنم را بیارم پاین تا یوبوست شدید دارم .خواهشن راهنماییم کنید تشکر

   • سلام دوست عزیز
    خوشبختانه این روزا چاقی قابل درمانه و عوامل چاقی قابل تشخیص
    پیشنهاد ما اینه که اول به یه متخصص یا پزشک لاغری مراجعه کنید و تا علل افزایش وزن تشخیص داده بشه و از راه های درمان چاقی توسط پزشک مطلع بشید .

  • سلام من ۸۷ کیلو هستم و قد ۱۶۰ ،،کبدم گرید ۳ هست ،پزشک به من گفتن چون نمیتونی رژیم بگیری و ۲۳ کیلو را کم کنی بای پس کلاسیک انجام بده ، از عوارض بعد عمل میترسم ،،خیلی‌ها میگن تا اخر عمر نمیتونی درست غذا بخوری همش حسرت غذا خوردن داری ؟؟میشه راهنمایی بفرمایید

   • سلام دوست عزیز
    کاهش وزن در جراحی بای پس از بقیه‌ی عمل‌های لاغری بیشتره. بیشتر بیماران، هفتاد درصد اضافه‌وزن‌شان را در دوره‌ای دوساله از دست می‌دهند. البته روند کاهش وزن در بلندمدت همچنان ادامه خواهد داشت.
    به‌علاوه، جراحی بای پس بیشترین تاثیر را در بهبود بیماری‌های ناشی از چاقی داره.

  • سلام خسته نباشید
   ممنون از سایت و مطالب مفیدتون
   بعد از جراحی بای پس کلاسیک باید ورزش‌های خاصی انجام داد؟

   • سلام دوست عزیز
    بله، بعد از جراحی بای پس معده کلاسیک، ورزش برای حفظ و کنترل وزن و بهبود سلامتی بسیار مهمه. با این حال، نوع و شدت ورزشی که بعد از جراحی باید انجام بدید رو باید با پزشک معالج خود هماهنگ کنید.
    ورزش‌های سبک مثل پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری، یوگا و تمرینات تقویتی عضلات بسیار مناسب هستند.
    به علاوه، بیماران باید در هنگام ورزش نکاتی از قبیل مصرف آب کافی، استراحت كافی، نوشیدن مایعات قبل، حین و بعد از ورزش و تغذیه صحیح را رعایت کنند. در کل، ورزش پس از جراحی بای پس معده کلاسیک می‌تونه به عنوان یکی از مهمترین عوامل حفظ و کنترل وزن و بهبود سلامتی بیماران در دوران بعد از جراحی باشه که بهبود سریعتری رو به همراه داره.

   • سلام دوست عزیز سپاس از شما
    جراحی بای پس معده کلاسیک، مثل سایر جراحی‌های بزرگ، مخاطراتی داره و نمی‌شه اون رو به عنوان یک جراحی کاملاً ایمن در نظر گرفت. با این حال، با توجه به پیشرفت‌های پزشکی و تکنولوژی، این جراحی بهبودی قابل توجهی در سطح ایمنی داره.
    به طور کلی، درصد مرگ و میر در جراحی بای پس معده کلاسیک بسیار کمه و معمولاً کمتر از 1 درصده. همچنین، درصد مشکلات جدی در بیماران پس از جراحی نیز بسیار کمتر از 5 درصده. با این حال، باید توجه داشت که مخاطرات و عوارض جراحی بای پس معده کلاسیک ممکنه برای بعضی بیماران بیشتر باشه مثلا بیماران با بیماری‌های قلبی، قبل از جراحی عفونت، سنین بالای 65 سال و دیگر شرایط پزشکی خاص.
    در هر صورت، قبل از تصمیم گیری برای جراحی بای پس معده کلاسیک، باید با پزشک خود درباره مخاطرات و عوارض ممکن صحبت کنید و تمامی گزینه‌های درمانی را بررسی کنید تا تصمیم بهتری برای خودتان بگیرید. همچنین، پس از جراحی، باید دقیقاً به راهنمایی پزشک خود پایبند باشید و هرگونه علائم نامطلوب رو به پزشک خود اطلاع بدید تا بتونید بهبودی بهتری رو تجربه کنید.

  • سلام خسته نباشید. جراحی بای پس معده کلاسیک برای چه افرادی مناسبه؟

   • سلام
    سپاس از شما
    جراحی بای پس معده کلاسیک، برای همه بیماران مناسب نیست و باید با توجه به وضعیت هر فرد بررسی بشه.
    بیمارانی که به دلیل بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و زانو درد رنج می‌برند و روش‌های دیگه جراحی در درمان آنها موفق نبوده‌، ممکنه از جراحی بای پس معده کلاسیک بهره ببرند. همچنین، بیمارانی که توانایی کنترل وزن خود رو از دست دادن و با مشکلات روانی و اجتماعی به دلیل چاقی مواجه هستند، می‌تونن از این جراحی بهره ببرن.

  • سلام خسته نباشید. برای بیمارانی که دچار دیابت هستند، جراحی بای پس معده کلاسیک مناسبه؟

   • سلام سپاس از شما
    بله، جراحی بای پس معده کلاسیک ممکنه برای بیماران دیابتی مناسب باشه. در واقع، این نوع جراحی می‌تونه به کاهش سطح گلوکز خون و بهبود دیابت کمک کنه. با این حال، قبل از اقدام به جراحی بای پس معده کلاسیک، باید به دقت بررسی بشه که دیابت فرد بیمار قابل مدیریته یا نه.

  • سلام روزبخیر. چه علائمی رو باید بعد از جراحی بای پس معده کلاسیک به پزشک اطلاع بدم؟

   • سلام دوست عزیز
    بعد از جراحی بای پس معده کلاسیک، بعضی از علائم نامطلوب ممکنه ظاهر بشن که نشون دهنده وجود مشکلات جدی هسنن و باید به پزشک خود اطلاع دهید. بعضی از این علائم شامل:
    1. درد شدید و ناگهانی در شکم، قفسه سینه یا پشت
    2. حملات تنفسی شدید با سرفه، درد در قفسه سینه و علائم دیگری مانند تنگی نفس و افزایش ضربان قلب
    3. افزایش درد، تورم و قرمزی در محل جراحی
    4. خونریزی شدید از محل جراحی یا خونریزی از دهان یا مقعد
    5. تب و علائم عفونت مانند نفخ و تهوع
    6. استفراغ مستمر، سیاهی ویا خون در استفراغ و افت فشار خون
    7. تغییرات شدید در شکل و اندازه بدن بعد از جراحی
    8. اسهال شدید و مداوم برای مدت طولانی پس از جراحی
    9. کاهش شدید و ناگهانی وزن بدون هیچ دلیلی
    10. علائم اختلالات تنفسی در خواب مانند خفگی و تنفس نامنظم
    توجه داشته باشید که پیگیری مرتب و دقیق بعد از جراحی می تونه روند بهبودی شما رو تسریع کنه و از مشکلات بعدی جلوگیری کنه.

  • سلام
   ممنون از مطالب مفیدتون
   میخواستم بدونم برای بیمارانی که دچار بیماری قلبی هستند، جراحی بای پس معده کلاسیک مناسبه؟

   • سلام شروین عزیز
    بله، اما قبل از اقدام به جراحی، باید به دقت بررسی بشه که آیبیماری قلبی آنها قابل مدیریت هست یا خیر.
    بیمارانی که دچار بیماری قلبی هستند، ممکنه دچار چالش‌هایی شوند که با جراحی بای پس معده کلاسیک مرتبط هست. برای مثال، جراحی ممکنه باعث افزایش فشار خون و نیاز به داروهای فشار خون شود. همچنین، بیمارانی که دچار بیماری قلبی هستند، ممکنه نیاز به مراقبت ویژه‌ بعد از جراحی داشته باشند.
    بنابراین، بیمارانی که دچار بیماری قلبی هستند قبل از جراحی باید به دقت مورد معاینه قرار گیرند و با پزشک خود مشورت کنند.

  • سلام خسته نباشید
   می تونید برای مراقبت های بعد از جراحی بای پس کلاسیک راهنماییم کنید؟

   • سلام سپاس
    بله، چند مورد رو برای مراقبت از خود بعد از جراحی بای پس معده کلاسیک برای شما توضیح میدم:
    1. رعایت رژیم غذایی
    2. فعالیت بدنی: باید فعالیت بدنی تون رو با توجه به راهنمایی پزشک خود افزایش بدید. اگر قبل از جراحی فعالیت بدنی نداشته اید، شروع به یک برنامه فعالیت بدنی سبک مانند پیاده روی، شنا، یوگا و … کنید.
    3. محافظت از محل جراحی: ممکنه محل جراحی دردناک باشه، بنابراین باید از آن مراقبت کنید. بهتره به دستور پزشک خود دستورالعمل‌های درستی رو برای تمیز کردن و مراقبت از محل جراحی دنبال کنید.
    4. استراحت: بعد از جراحی، استراحت کافی برای بهبودی شما مهمه. برای این منظور، باید توجه داشت که بیش از حد فعالیت نکنید و به بدن خود فرصت بدید بهبود پیدا کنه.
    5. مصرف داروها: پزشک شما ممکنه شما رو به مصرف داروهایی مانند ضد درد، ضد التهاب و ضد اسید معده پس از جراحی بای پس معده کلاسیک ارجاع بده. باید به دقت دستورالعمل‌های مصرف داروهای پزشکی را دنبال کنید.
    در کل، باید به راهنمایی پزشک خود پایبند باشید، هرگونه علائم نامطلوب رو به پزشک خود گزارش بدید و برنامه مراقبتی خود رو با دقت دنبال کنید.

   • سلام ممنون از شما
    زمان بهبود بعد از جراحی بای پس معده کلاسیک به طور کلی ممکنه متفاوت باشه و به عوامل مختلفی مثل سن، وضعیت عمومی بیمار، میزان چاقی، فعالیت‌های روزانه و ماهیت کاری بستگی داره. با این حال، بیشتر بیماران بعد از جراحی بای پس معده کلاسیک، در مدت ۲ تا ۴ هفته برای بازگشت به کار و فعالیت‌های روزمره امادگی پیدا میکنن.
    در بازه زمانی اولیه بعد از جراحی، بیمار باید تغذیه و استراحت خوبی داشته باشه. برای مثال، بیمار ممکنه برای چند روز بعد از جراحی، تنها مایعات مصرف کنه و سپس به کم کردن غذاهای نرم و پایین چربی ادامه بده. همچنین، باید از فعالیت‌های سنگین خودداری کرده و بنا به توصیه پزشک تمرینات خفیفی رو انجام بده.

  • سلام خسته نباشید
   آیا جراحی بای پس کلاسیک روی کلیه ها تأثیر میذاره؟

   • سلام سپاس دوست عزیز
    خیر، بیمارانی که دارای چاقی شدید هستند، در خطر بیشتری برای بیماری‌های کلیوی هستند، از جمله فشار خون بالا، دیابت و بیماری کلیوی خودگردان. با کاهش وزن و بهبود کنترل بیماری‌های مزمن، مانند دیابت و فشار خون، پس از جراحی بای پس معده، عوامل خطرناک برای بیماری کلیوی نیز کم می‌شه.
    با این حال، برای بیمارانی که دچار بیماری کلیوی هستند، قبل از جراحی باید با پزشک خود مشورت کنند تا از امکانات پزشکی مناسب برای مدیریت و درمان بیماری کلیوی خود استفاده کنند و با توجه به وضعیت خود، درباره جراحی بای پس معده کلاسیک تصمیم درستی بگیرند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات