جراحی چاقی چیست؛ هرچه باید برای مبارزه با نیمه تاریک چاقی بدانید!

جراحی چاقی

فهرست این مقاله

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

عمل چاقی آخرین راه حل لاغری، برای افرادی است که از اضافه وزن زیاد رنج می برند. کسانی که به دلیل چاقی، با مشکلات جسمانی و بیماری های مختلف دست و پنجه نرم می کنند. افرادی که تصمیم به جراحی چاقی می گیرند احتمالا تمام روش های طاقت فرسا برای لاغری، مانند ورزش و رژیم سخت را امتحان کرده اند؛ اما نتیجه ای حاصل نشده. عمل لاغری که به روش نوین جراحی لاپاراسکوپی انجام می شود، می تواند شما را از این شرایط دشوار نجات دهد. اگر قصد دارید به کمک جراحی به وزن ایده آل خود برسید و سلامت عمومی بدن تان را بهبود دهید، حتما سوالات زیادی در ذهن دارید. سوالاتی مثل: آیا جراحی چاقی اصلا مناسب من هست؟ هزینه این عمل چقدر است و آیا بیمه بخشی از آن را تقبل می کند؟ چند نوع عمل لاغری داریم و کدام یک نتیجه بخش تر است؟ دوره نقاهت این عمل چقدر است؟ چالش ها و مشکلاتی که ممکن است بعد از عمل با آن رو به رو شویم چیست؟ آیا عمل لاغری برای همه سنین، از جمله کودکان و افراد مسن، مناسب است؟ میزان درد عمل لاغری چقدر است؟ برای پی بردن به پاسخ همه این سوالات و هر آنچه در مورد قبل و بعد این عمل باید بدانید، همراه ما باشید.

افراد چاق حتی در صورتی که میزان کالری کمی هم مصرف کنند باز هم چاق می مانند چرا که متابولیسم بدنشان پایین است و نمی توانند وزن کم کنند. اما با انجام جراحی چاقی سوخت و ساز بدن شما بیشتر می شود و بهتر می توانید وزن کم کنید.

آیا من چاق هستم؟

قبل از اینکه به این سوال شما پاسخ دهیم، بیایید اول با مفهوم چاقی و اضافه‌زون آشنا شویم. چاقی و اضافه‌زون شاید در نگاه اول، یک معنی داشته باشند اما تعریف این دو تقریبا متفاوت است.

اگر شما تنها چند کیلوگرم بیشتر از وزن نرمال خود داشته باشید، شما چاق نیستید و تنها اضافه‌وزن دارید؛ اما اگر 10 کیلوگرم یا بیشتر اضافه‌وزن داشته باشید، اینجاست که مشخص می‌شود شما چاق هستید.

اگر بخواهیم کمی علمی‌تر صحبت کنیم، باید بگوییم که وقتی ‌BMI شما بین ۲۴.۹ تا ۲۹.۹ باشد، شما چاق نیستید و فقط اضافه‌وزن دارید اما اگر BMI شما 30 یا بیشتر باشد، آن وقت مشخص می‌شود که شما چاق هستید. برای اینکه BMI خود را به دست بیاورید فقط کافی‌ست وزن خود را بر مجذور قدتان تقسیم کنید.

جراحی چاقی
جراحی چاقی

چاقی می‌تواند خطرناک باشد و موجب بیماری‌ها و مشکلات فراوانی شود. اولین روش‌های مقابله با چاقی و عوارض آن رژیم غذایی و ورزش است که البته باید زیر نظر متخصص انجام شود. اما در بعضی از اشخاص این روش‌ها پاسخگو نیستند و نوبت به آخرین روش خلاص شدن از چاقی و معضلات آن می‌رسد؛ یعنی جراحی چاقی.

شش نکته طلایی قبل از جراحی چاقی

چه کسانی کاندیدای مناسب برای انجام جراحی چاقی هستند؟

برای انجام جراحی چاقی شما باید دارای ویژگی هایی باشید که نشان می‌دهند کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید. انجام عمل چاقی برای تمام افرادی که فکر می کنند چاق هستند و اضافه وزن دارند مناسب نیست. اولین مرحله برای اینکه مشخص شود شما کاندیدای عمل چاقی هستید یا خیر بررسی شاخص توده بدنی است. اگر شاخص توده بدنی شما بالای ۴۰ باشد و یا اضافه وزن شما بیشتر از ۴۵ کیلوگرم باشد شما می توانید جراحی چاقی را انجام دهید.
مورد بعدی برای افرادی است که شاخص توده بدنی آن ها بین ۳۵ تا ۴۰ است و یکی از بیماری های مرتبط با چاقی مانند عدم کنترل ادرار، آسم، آپنه، سندرم متابولیک را داشته باشند.
افرادی هم که دارای شاخص توده بدنی ۳۰ تا ۳۵ هستند در صورتی می توانند جراحی چاقی را انجام دهند که ترکیبی از بیماری های حاد یا سندرم متابولیک داشته باشند یا به نوع خاصی از دیابت مبتلا باشند.
بنابراین هر فردی که اضافه وزن دارد و می خواهد لاغر شود نمی تواند این عمل را انجام دهد و باید دارای یکی از شرایط بالا باشد.

برای اینکه بدانید کاندید عمل چاقی هستید یا خیر، آزمایشاتی را باید انجام دهید و نیاز است با دکتر جراح مشورت کنید. یکی از این آزمایشات که خودتان می‌توانید انجام دهید محاسبه BMI  است. BMI خود را علاوه‌بر روشی که در بالا گفته شد، در همین سایت نیز می‌توانید محاسبه کنید.

عمل جراحی چاقی چطور باعث لاغر شدن می شود؟

در عمل چاقی که به آن جراحی لاغری هم گفته می شود، اقداماتی در سیستم گوارش انسان انجام می شود تا میزان کالری دریافتی فرد کاهش یابد و مواد غذایی کمتری جذب بدن شود و شخص زودتر احساس سیری کند.

در کل عمل‌های لاغری برای دو هدف زیر انجام می‌شوند:

 • کاهش حجم معده
 • کاهش جذب موادغذایی در بدن

بعد از عمل‌های لاغری شما غذای کمتری می‌خورید، چون معده شما کوچک‌تر شده است؛ همچنین در نوعی از عمل چاقی، یک میانبر در مسیر جذب مواد مغذی ایجاد می شود، که مواد غذایی بدون عبور از ابتدای روده باریک (که محل جذب است) به صورت مستقیم دفع شوند. در نتیجه کالری دریافتی شما کمتر شده و به سمت کاهش وزن پیش می روید.

جراحی چاقی چطور و با چه روشی انجام می‌شود؟

جراحی چاقی معمولا به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در جراحی لاپاراسکوپی، برخلاف روش سنتی که برش‌های بزرگ روی شکم ایجاد می‌کند، از برش‌های کوچک و مینیاتوری برای دسترسی به داخل شکم استفاده می‌شود. این امر باعث کاهش خطرات عفونت، خونریزی و درد پس از جراحی می‌شود.

مراحل انجام جراحی لاپاراسکوپی

در جراحی لاپاراسکوپی، بیمار مسیر زیر را پشت‌سر می‌گذارد.

 • در قدم اول بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.
 • از طریق برش‌های کوچک، دستگاه لاپاراسکوپی و سایر وسایل جراحی وارد شکم می‌شوند.
 • تصاویر داخل شکم با کیفیت بالا توسط دوربین لاپاراسکوپی ثبت شده و جراح از طریق تصاویر دریافتی، جراحی خود را انجام می‌دهد.

مزایا و دوره نقاهت جراحی لاپاراسکوپی

 • به دلیل برش‌های کوچک، خطرات عفونت و خون‌ریزی کاهش می‌یابد.
 • بیماران بعد از جراحی لاپاراسکوپی به سرعت به فعالیت‌های روزمره خود بازمی‌گردند و نیاز نیست دوره نقاهت طولانی مدتی را پشت‌سر بگذارند.
 • به دلیل کمترین تاثیر روی بافت‌ها، درد بعد از عمل به‌طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

از آنجایی که این عمل به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد، لازم است برای جراحی خود از بهترین جراح لاپاراسکوپی کمک بگیرید و تن عزیز خود را دست هر جراحی نسپارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جراحی لاپاراسکوپی این مقاله را مطالعه بفرمایید

آشنایی با انواع جراحی چاقی

از گذشته تا کنون جراحی‌های زیادی برای لاغری انجام شده است. در ابتدا، روش‌هایی مانند استفاده از بالون معده یا حلقه گذاری معده مورد استفاده قرار گرفتند. این روش‌ها معمولاً بر اساس تغییر حجم معده یا محدود کردن مقدار غذا مصرفی افراد اثر می‌گذاشتند. با پیشرفت علم پزشکی روش‌های امن‌تر و بهتری مثل  اسلیو معده ، بای‌پس معده و… روی کار آمدند. در ادامه شما را با جراحی‌های نوین لاغری بیشتر آشنا خواهیم کرد.

۱- جراحی چاقی به روش اسلیو معده

یکی از روش هایی که طی سال های اخیر مورد استقبال زیادی قرار گرفته اسلیو معده است. در این روش قسمت اعظمی از معده شما برداشته می شود و تنها بخش کوچکی از آن می ماند. بخش کوچکی که باقی مانده شبیه به موز یا آستین است، به همین دلیل هم نام این روش از جراحی اسلیو است.

عمل اسلیو معده برخلاف عمل بای پس بازگشت‌پذیر نیست

جراحی اسلیو معده
جراحی اسلیو معده

در این عمل معده، معده شما کوچک می شود و حین غذا خوردن خیلی زودتر احساس سیری می کنید. همینطور بخشی از معده که برداشته شده دارای هورمون های گرسنگی هستند. بنابراین هورمون های گرسنگی کمتری ترشح می شوند تا شما کمتر میل به غذا داشته باشید. طی این مدت شما دچار کاهش وزن شدیدی می شوید که غیر قابل بازگشت است. همینطور شما با انجام این جراحی می توانید از شر بیماری های مرتبط با چاقی خلاص شوید و سلامت خود را به طور کامل به دست آورید.

جراحی چاقی به روش اسلیو معده

برای اطلاعات بیشتر درباره جراحی اسلیو معده این مقاله را مطالعه بفرمایید

همچنین برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره انواع عمل چاقی کسب کنید میتوانید این مقاله را مطالعه بفرمایید

۲- جراحی چاقی به روش بای پس معده

سمت چپ: معده پیش از عمل سمت راست: معده بعد از عمل به روش بای پس
سمت چپ: معده پیش از عمل
سمت راست: معده بعد از عمل به روش بای پس

می توان گفت عمل چاقی به روش بای پس معده از استانداردترین و محبوب ترین جراحی های لاغری در همه ی کشور ها می باشد. بای پس معده نسبت به اسلیو معده پیچیدگی های بیشتری دارد اما در نهایت این روش هم، مواد غذایی کمتری جذب بدن می شود و شخص زودتر احساس سیری می کند که همین عوامل موجب لاغری و کاهش وزن می شود.

مراحل انجام عمل بای پس معده

در عمل بای پس معده، معده بیمار به دو بخش تقسیم می شود. بخش کوچک تر و بخش بزرگتر. تمام مواد غذایی از طریق روده ی کوچک وارد بخش کوچک معده می شوند. این عمل چاقی علاوه بر درگیر کردن معده روده را هم درگیر می کند و مدت زمان عمل نیز بیشتر است. از عوارض این جراحی احتمال کمبود بعضی مواد غذایی و ویتامین ها است چرا که مواد غذایی بدون عبور از ابتدای روده باریک دفع می شوند. بنابراین باید تمام مراقبت های گفته شده توسط پزشک را انجام دهید تا بدن شما از لحاظ پروتئین ها، مواد معدنی و … تامین شود و به صورت مادام العمر مکمل های ویتامین را مصرف کنید.

بعد از عمل بای پس، حجم معده شما به طرز چشم‌گیری کم خواهد شد و به‌همین دلیل زودتر از گذشته احساس سیری خواهید کرد. اما این وسط یک مشکل وجود دارد، حالا که بدن غذا و کالری کمتری دریافت می‌کند، پس چطور انرژی لازمش را به‌دست بیاورد؟ برای این‌کار شروع به سوزاندن چربی‌ها می‌کند و شما می‌بینید که بعد از عمل متابولیسم بدن شما تاچه‌حد بالا می‌رود. در مقاله عمل بای پس کلاسیک، همه‌چیز را برای شما توضیح داده‌ایم. اگر در حال تحقیق در مورد عمل‌های لاغری هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

این عمل برخلاف اسلیو معده برگشت پذیر است، یعنی اگر دچار پشیمانی بعد از عمل بای پس معده شدید، می توانید ساختار گوارشی خود را به حالت اول برگردانید.

بهتر است بدانید عمل بای پس به چند طریق انجام می شود و انواع مختلفی مانند عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس معده دارد. که البته این روش ها تفاوت های کم و جزئی با هم دارند.

سمت راست: عمل جراحی چاقی به روش بای پس سمت چپ: عمل جراحی چاقی به روش اسلیو
سمت راست: عمل جراحی چاقی به روش بای پس | سمت چپ: عمل جراحی چاقی به روش اسلیو

برای اطلاعات بیشتر درباره جراحی بای پس معده این مقاله را مطالعه بفرمایید

۳- جراحی سوئیچ اثنی عشر (بای پس با سوئیچ اثنی عشر)

در روش جراحی سوئیچ اثنی عشر، اسلیو معده هم دخیل است. در واقع بای پس با سوئیچ اثنی عشری دارای مراحل بیشتر است. در مرحله اول بخش اعظمی از معده شما برداشته می شود (اسلیو معده). بعد از کوچک شدن معده و ماندن بخش کوچکی از آن، مسیر ورود غذا تغییر می کند تا مواد غذایی کمتری جذب شود. در واقع غذا قسمت اعظمی از روده را رد می کند و به نحوی میانبر می زند. بعد از تمامی این مراحل، کیسه صفرای شما برداشته می شود. در نتیجه عمل با این روش، اشتهای شما برای غذا خوردن کمتر می شود و شاهد کاهش وزن زیادی خواهید بود.

سوئیچ اثنی عشر با بای پس
سوئیچ اثنی عشر با بای پس

مراحلجراحی سوئیچ اثنی عشر

۴- جراحی چاقی به روش حلقه گذاری معده

جراحی معده به روش حلقه گذاری معده یا باندینگ معده
جراحی معده به روش حلقه گذاری معده یا باندینگ معده

معده به شکل ساعت شنی نامتقارن در می‌آید که قسمتی که ابتدا غذا وارد آن می‌شود فضای کم‌تری داشته و در نتیجه باعث می‌شود با غذای کم‌تری و در زمان سریع‌تری احساس سیری کنیم

در این روش یک حلقه به دور بخش کوچکی از معده شما گذاشته می شود. این حلقه به بخش بالایی معده شما متصل می شود و بخش فوقانی معده را از بخش دیگر آن جدا می کند. غذاهای خورده شده وارد این بخش کوچک می شوند در نتیجه معده زودتر پر می شود و شما خیلی سریع احساس سیری می کنید و دیگر تمایلی به خوردن غذای بیشتر ندارید.

بعد از عمل جراحی به وسیله حلقه گذاری، شما به وزن دلخواه و مطلوب خود می رسید و وزن زیادی را کم می‌کنید. این روش از لاغری روشی منسوخ شده است و احتمال اینکه مری شما بعد از مدتی ورم کند وجود دارد. پیشنهاد می شود با وجود روش‌های جدیدی از عمل چاقی مانند اسلیو معده و بای پس معده به سراغ این روش های منسوخ شده مثل عمل باندینگ معده نروید.

مقایسه مزایا و معایب جراحی چاقی

 

عمل چاقی مزایا و معایب متعددی دارد که در ادامه شما را با هر یک از این مزایا و معایب آشنا خواهیم کرد.

مزایا

معایب

کاهش وزن سریع

عوارض جراحی

کاهش عوارض مرتبط با چاقی

مشکلات گوارشی

تغییر در سبک‌زندگی و الگوی غذایی

مشکلات روانی

کاهش درد مفاصل

امکان بازگشت مجدد وزن

بهبود وضعیت تنفسی

کمبود ویتامین و موادمعدنی

بالارفتن کیفیت زندگی

 

مزایای جراحی‌ چاقی

جراحی‌های چاقی، مزایای زیادی دارند که در ادامه این مزایا را با هم بررسی می‌کنیم.

 • کاهش وزن سریع

کاهش وزن سریع یکی از مزایای جراحی‌های چاقی‌ست. در جراحی‌های چاقی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مقدار زیادی از وزن خود را از دست خواهید داد.

 • کاهش عوارض مرتبط با چاقی

با انجام عمل چاقی، می‌توانید تعداد زیادی از بیماری‌های مرتبط با چاقی را درمان یا کنترل کنید. بیماری‌هایی مثل فشارخون بالا، دیابت نوع 2، چربی خون و بیماری‌های قلبی عروقی.

 • تغییر در سبک‌زندگی و رژیم‌غذایی

خوشبختانه بعد از جراحی لاغری، مسیر زندگی شما به سمت سالم‌تری حرکت می‌کند. شما مجبورید برای اینکه وزن خود را حفظ کنید، سبک‌زندگی پرجنب‌وجوشی داشته باشید و از یک رژیم‌غذایی سالم پیروی کنید و خب چه چیزی از این بهتر؟

 • کاهش درد مفاصل

خوبی دیگری که جراحی لاغری دارد، این است که بعد از انجام این جراحی فشار از روی مفاصل شما برداشته می‌شود و شما بعد از عمل درد مفاصل را کمتر تجربه خواهید کرد.

 • بهبود وضعیت تنفسی

متاسفانه چاقی باعث بیماری‌های تنفسی مختلفی مثل آسم و آپنه خواب می‌شود. بعد از عمل چاقی می‌توانید امیدوار باشید که با این بیماری‌ها هم خداحافظی کنید.

 • بالارفتن کیفیت زندگی

بعد از جراحی لاغری، شما اعتمادبه‌نفس بیشتری دارید. این اعتمادبه‌نفس روی تمام وجه‌های زندگی شما خودش را به‌خوبی نشان خواهد داد. مثلا شما حالا با حس‌وحال بهتری ورزش می‌کنید، خرید می‌روید و در جامعه حضور فعال‌تری را از خودتان نشان می‌دهید.

معایب جراحی‌ چاقی

جراحی‌های چاقی درکنار تمام مزایایی که دارند، دارای معایبی نیز هستند. معایبی مثل:

 • عوارض جراحی

در دنیای پزشکی، بعضی از عوارض بین تمام عمل‌های جراحی مشترک است. این عوارض شامل مواردی مثل خون‌ریزی، عفونت، تب، حالت تهوع و… است. این عوارض طبیعی‌ست و معمولا به‌سرعت برطرف می‌شوند. برای اینکه این عوارض را به حداقل برسانید، بهتر است از یک جراح ماهر و زبردست کمک بگیرید.

 • مشکلات گوارشی

بعد از جراحی‌های چاقی ممکن است مشکلات گوارشی‌ای مثل اسهال یا یبوست پیش بیاید، البته این مشکلات موقتی‌ست و شما می‌توانید تحت‌نظر پزشک آن را کنترل و درمان کنید.

 • مشکلات روانی

بعضی از افراد بعد از انجام جراحی‌های چاقی دچار مشکلات روانی مثل استرس، اضطراب و افسردگی می‌شوند. معمولا این افراد با ظاهر جدید خود غریبه هستند و به‌همین دلیل این اختلالات پیش میاید و با مراجعه به روان‌شناس نیز این مشکل هم قابل حل است.

آن چه باید قبل از جراحی چاقی بدانید
آن چه باید قبل از جراحی چاقی بدانید

مواردی که پیش از جراحی چاقی باید بدانید

۱- با انجام جراحی چاقی به مرور زمان وزن کم می کنید

شما قبل از عمل چاقی باید به میزان مناسبی طبق گفته پزشکتان وزن کم کنید. معمولا افراد ۶ ماه قبل از عمل چند کیلو از وزن خود را کم می کنند و ۶ ماه تا ۱ سال پس از عمل هم باقی وزن خود را کم می کنند تا به وزن و اندام ایده آل خود برسند. بنابراین شما باید یک مسیر را طی کنید و کم کم به نتیجه دلخواه خود برسید. پس انتظار معجزه از عمل نداشته باشید که به عنوان فردی چاق وارد اتاق عمل شوید و فردی لاغر بیرون بیایید. نتایج این عمل به صورت آهسته ولی موثر می باشد.
بعد از گذشت حدودا ۱ یا ۲ ماه می توانید به روال عادی پیش از عمل خود برگردید و به سیستم بدنی جدید خود عادت کنید و کم خوردن را جزو عادات خود کنید.

۲- نگران جای بخیه ها نباشید

همانطور که پیش تر گفتیم برای انجام جراحی دیگر از روش های قدیمی استفاده نمی شود. جراحی به روش لاپاراسکوپی این امکان را به ما می دهد که با ایجاد برش های کوچک تر روی شکم، عمل جراحی را انجام دهیم. در این صورت احتمال اینکه جای بخیه بعد از عمل روی بدنتان بماند بسیار کم است. چرا که این بریدگی ها کوچک هستند و سریع تر بهبود میابند.

جای زخم عمل اسلیو بسیار کوچک است
جای زخم عمل اسلیو بسیار کوچک است

۳- جراحی چاقی شما را از بیماری ها مصون نگه میدارد

بیماران مبتلا به چاقی که عمل جراحی لاغری را انجام می‌دهند، معمولا بهبود قابل توجهی در وضعیت سلامت خود تجربه می‌کنند. تغییرات بعد از عمل باعث بهبود کنترل وزن، کاهش خطر بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند فشار خون بالا و افزایش کلسترول می‌شوند.

همچنین،  بیماران بعد از انجام عمل لاغری، بیماران به دلیل کاهش وزن و بهبود در ساختار گوارشی، در معرض کمترین خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر، از جمله آپنه خواب، دیابت و… قرار می‌گیرند.

جلوگیری از بیماری‌های ناشی از چاقی با عمل چاقی
جلوگیری از بیماری‌های ناشی از چاقی با عمل چاقی

۴- با جراحی چاقی متابولیسم خود را افزایش دهید

چاقی همانطور که باعث ناخوشایند بودن ظاهر می شود و حس رضایت درونی شما را پایین می آورد باعث بیماری متابولیکی در شما می شود. علت اصلی چاقی در بدن افرادی که چاق هستند، متابولیسم پایین بدن است. افراد چاق حتی در صورتی که میزان کالری کمی هم مصرف کنند باز هم چاق می مانند چرا که متابولیسم بدنشان پایین است و نمی توانند وزن کم کنند. اما با انجام عمل چاقی سوخت و ساز بدن شما بیشتر می شود و بهتر می توانید وزن کم کنید.

۵- پیش از عمل چاقی به روانشناس مراجعه کنید

در واقع انجام عمل چاقی روی احساسات و روان بیمار هم تاثیراتی دارد از همین رو باید به همان اندازه که تحت حمایت ها و مراقبت های پزشکی قرار می گیرند، از نظر احساسی و روحی هم تامین شوند و مورد حمایت باشند که دچار تنش نشوند. این جلسات مشاوره به شما کمک می کنند که تغییرات بعد از عمل چاقی خود را بهتر و راحت تر درک کنید و پذیرای آن باشید.

۶- آیا بیمه هزینه های جراحی را به عهده می گیرد؟

در بسیاری از موارد، بیمه هزینه عمل را پوشش می دهد. برخی بر این باورند که عمل جراحی چاقی یک عمل زیبایی است و بیمه هزینه ها را تقبل نمی کند. اما شما می توانید با بیمه هایی که بیمارستان مورد نظرتان قرارداد دارد هم عمل جراحی چاقی را انجام دهید. بنابراین خوب است که پیشتر اطلاعاتی را راجع به قوانین بیمه درمورد درمان های پزشکی کسب کنید.اگر شما به منظور رهایی از بیماری های مرتبط با چاقی خود بخواهید عمل جراحی چاقی را انجام دهید، بیمه بخشی از هزینه عمل را تقبل خواهد کرد.

۷- بعد از عمل جراحی چاقی کمتر می خورید

در واقع این عمل تغییرات متابولیکی بدن شما را خنثی می کند و باعث می شود که شما به طور معمول و طبیعی میل و اشتهای کمتری به غذا داشته باشید و زودتر از قبل احساس سیری کنید. از طرفی حجم معده شما که قبلا در اثر خوردن غذاهای زیاد بزرگ شده بود، کوچک شده و شما دیگر نمی توانید مقدار زیادی از غذا را در معده خود جای دهید. تمام این عوامل دست به دست هم می دهند تا شما غذای کمتری بخورید.

پیش از جراحی چاقی به روانشناس مراجعه کنید
پیش از جراحی چاقی به روانشناس مراجعه کنید

۸- مدت زمان دوره نقاهت پس از عمل چاقی

مدت زمان نقاهت در این جراحی بسیار کم است زیرا همانطور که گفتیم از روش لاپاراسکوپی برای جراحی استفاده می شود. شما به طور معمول می توانید بعد از ۱۵ روز پشت میز بنشینید و کار خود را از سر بگیرید. در صورتی که در مشاغل دیگری مشغول به کار هستید بعد از گذشت یک ماه می توانید فعالیت های خود را مانند گذشته از سر بگیرید. البته بهتر است فعالیت های روزانه خود را کم کم شروع کنید تا بتوانید بعد از یک ماه تمام کارهای خود را انجام دهید.

۹- تمایل دارید که مایعات کمتری مصرف کنید

بعد از عمل چاقی شما کمتر به نوشیدن و خوردن مایعات روی می آورید در نتیجه معده شما پذیرای فضای بیشتری برای مواد غذایی غیر مایع و جامد است.

جراحی چاقی خودبخود باعث می شود کمتر غذا بخورید
جراحی چاقی خودبخود باعث می شود کمتر غذا بخورید

۱۰- هزینه عمل جراحی چاقی چقدر است؟

می توان گفت هزینه عمل اسلیو معده و سایر جراحی‌های چاقی نسبتا زیاد است.اما در کل عوامل زیادی در تعیین هزینه عمل جراحی تاثیر گذار هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

عواملی که روی هزینه جراحی چاقی تاثیر گذار هستند

۱ روش جراحی چاقی

هزینه جراحی چاقی با توجه به اینکه کدام نوع و روش را برای عمل انتخاب کردید متفاوت است. هر یک از روش های بای پس معده، حقله گذاری معده، اسلیو معده و بای پس با سوئیچ اثنی عشری و حتی روش های بالون و جراحی با دستگاه های الکتریکی دارای هزینه های متفاوتی هستند و یک هزینه یکسان برای تمامی آن ها در نظر گرفته نمی شود.

۲ میزان دستمزد جراح

دستمزد عمل چاقی، خود به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان تجربه و مهارت جراح عامل مهم و تعیین کننده در دستمزد ایشان است. هرچه جراح شما با تجربه تر باشد و عمل های جراحی زیادی را انجام داده باشد دارای دستمزد بالاتری خواهد بود.

۳ نوع و کیفیت وسایل جراحی

عمده ترین علت بالا بودن هزینه جراحی های چاقی، نوع و کیفیت وسایل جراحی مورد استفاده است. کیفیت و جنس وسایل استفاده شده در جراحی تاثیر زیادی در هزینه عمل جراحی دارد. در صورتی که وسایل جراحی استفاده شده از نوع چینی و دارای کیفیت پایین باشند، هزینه عمل پایین است. اما اگر وسایل جراحی به کار برده شده از نوع آمریکایی و اروپایی باشند و جنس خوب و مرغوبی داشته باشند، هزینه عمل بیشتر خواهد شد. در عمل های جراحی از چندین وسیله استفاده می شود که هر یک از آن ها بسته به جنسشان قیمت های متفاوت و تقریبا زیادی دارند. به عنوان مثال قیمت یک کارتریج که تعدادی از آن در عمل جراحی استفاده می شود، بین ۸۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. پس مشخص می شود که بخش زیادی از هزینه جراحی چاقی به وسایل مورد استفاده مربوط است و صرف تهیه آن ها می شود.

هزینه جراحی چاقی با توجه به تجهیزات آن متغیر است
هزینه جراحی چاقی با توجه به تجهیزات آن متغیر است

۴- هزینه های بیمارستان

خدماتی که از هر بیمارستان دریافت می کنید بسیار متفاوت است و بسته به نوع آن ها تغییر می کند. بیمارستان های دولتی هزینه های کمتری دارند. در مقابل بیمارستان های خصوصی و درجه بالا هزینه های بالایی را دریافت می کنند. نوع اتاقی که شما در آن حضور دارید هم مطمئنا موثر است و زمانی که اتاق شما vip باشد هزینه عمل شما بیشتر خواهد شد. به طور کلی همه ی بیمارستان ها خدمات یکسانی را ارائه نمی دهند و هر چه خدمات کامل تر و بهتر باشد، طبعا هزینه های بیشتری هم در پی خواهد داشت.

۵ بیمه

همانطور که پیش تر گفتیم برخی بر این گمان هستند که عمل چاقی یک عمل زیبایی هست و تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. اما در صورتی که عمل جراحی شما درمانی باشد و سلامت شما در خطر باشد بیمه نصف یا تمام هزینه های عمل شما را بر عهده می گیرد. تنها در صورتی بیمه هزینه های عمل شما را تقبل نمی کند که شما کاندید مناسبی برای عمل نباشید؛ یعنی دارای شاخص توده بدنی کمتر از ۴۰ بوده و هیچ یک از بیماری های خطرناک مرتبط با چاقی را نداشته باشید. در این مورد شما باید تمام هزینه های عمل خود را خودتان پرداخت کنید.

عوامل دیگر موثر بر هزینه جراحی چاقی:

 • هزینه مشاوره هایی که بعد از جراحی چاقی انجام می شود.
 • دستمزد متخصصین بیهوشی
 • دستمزد دستیاران جراح لاغری
 • در صورت انجام عمل به روش حلقه قابل تنظیم معده باید هزینه هایی را هم طی مراجعات بعدی بپردازید.

هزینه ی چاق ماندن یا هزینه جراحی چاقی؟

معمولا افرادی که دارای اضافه وزن هستند و چاق محسوب می شوند هزینه های زیادی را صرف ثبت نام در باشگاه می کنند. همینطور به مربیان مختلفی مراجعه می کنند تا برنامه غذایی خوب و موثری بگیرند. دچار بیماری های مرتبط با چاقی می شوند که خود این بیماری ها دارای هزینه های زیادی است. بنابراین شما می توانید یک بار برای همیشه هزینه کنید و در کوتاه مدت به وزن ایده آل و دلخواه خود برسید و مجبور نباشید که طی سال ها با صرف هزینه های زیاد خود را اذیت کنید و در نهایت نتیجه مطلوبی هم نگیرید.

هزینه چاق ماندن بیش‌تر است یا هزینه عمل جراحی چاقی؟
هزینه چاق ماندن بیش‌تر است یا هزینه عمل جراحی چاقی؟

زندگی پس از عمل جراحی چاقی

بعد از جراحی شما احتمالا احساس کاملا متفاوتی خواهید داشت و تجربه های جدید را پشت سر می گذارید. با کاهش وزن زیاد و چشمگیری که داشته اید احساس شادی خواهید کرد و ذوق زده خواهید بود.

شاید تغییراتی که در سبک زندگی و رژیم غذایی برایتان ایجاد می شود کمی سخت به نظر رسد و شما را خسته کند. نگران نباشید سعی کنید از دید مثبت به آن ها نگاه کنید تا کم کم برایتان عادی شوند. در هر صورت احساس تمام افراد بعد از عمل جراحی چاقی بسیار بهتر از قبل از عمل بوده و اعتماد به نفس بالایی را تجربه کرده اند.

اگر مراقبت های بعد از عمل لاغری خود را انجام دهید زندگی پس از عمل نیز راحت تر و بدون دردسر خواهد بود و دچار مشکلی نمی شوید. اگر عمل اسلیو انجام داده اید لازم است به مدت مشخص مراقبت های بعد از عمل اسلیو را انجام دهید. مراقبت های بعد از عمل بای پس معده نیز به شما در روند بهبودی بعد جراحی بای پس کمک بسیاری می کنند.

رضایت بیمار دکتر محمود حیدری بعد از جراحی لاغری بای پس مینی

اقدامات لازم برای انجام جراحی چاقی

در این مقاله با شما در رابطه با نیمه تاریک و پنهان چاقی و مشکلات و بیماری‌های ناشی از آن صحبت کردیم. اگر احتمال می‌دهید شما هم با مشکل چاقی روبرو باشید باید هرچه زودتر دست به کار شوید. شما تنها نیستید، چاقی یکی از مشکلات رایج عصر ماست. امروزه بسیاری از بازیگران و سلبریتی‌ها را می‌بینیم که به خاطر سلامتی بدن خود را به تیغ جراحان ماهر سپرده‌اند.

اگر هنوز نمی‌دانید با مشکل چاقی روبرو هستید یا خیر و اینکه آیا نیاز به جراحی دارید یا مشکل شما با رژیم و ورزش حل می‌شود حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

جراحی چاقی یک عمل حساس است چرا که سلامت بدن به شدت به سلامت سیستم گوارش و متابولیک بدن وابسته است. بنابراین حتما تحقیق کاملی در این زمینه انجام دهید تا بهترین جراح چاقی را انتخاب کنید.

یک جراح خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

همان‌طور که گفتیم عمل چاقی بسیار حساس است و شما نمی‌توانید تن خود را به تیغ هر جراحی بسپارید. در ادامه شما را با فاکتورهای یک جراح خوب آشنا خواهیم کرد.

1- تخصص و تجربه

یک جراح خوب تخصص و تجربه فراوانی در زمینه عمل‌های لاغری دارد. هر چقدر جراح عمل‌های موفق بیشتری در کارنامه خود داشته باشد، ریسک و خطر حین عمل برای شما کمتر خواهد شد.

2- مهارت

مهارت‌های جراح نیز بسیار مهم است. یک جراح خوب باید بتواند عمل‌های پیچیده را با بالاترین میزان دقت و مهارت انجام دهد و بتواند از تجهیزات به‌روز پزشکی نیز استفاده کند.

3- قدرت تعامل

تعامل بین بیمار و جراح بسیار مهم است. پس موقع انتخاب جراح، جراحی را انتخاب کنید که به این تعامل اهمیت فراوانی بدهد. جراح باید قبل و بعد از عمل با شما درارتباط کامل باشد و تمام اطلاعات را به شیوه‌ای قابل فهم و صادقانه در اختیار شما قرار دهد.

4- قدرت تصمیم‌گیری سریع

ممکن است در حین عمل شرایط اضطراری خاصی پیش بیاید. یکی از ویژگی‌های یک جراح خوب این است که بتواند در شرایط سخت، دست‌وپای خود را گم نکند و سریعا درست‌ترین تصمیم را بگیرد.

5- به‌روز بودن

علم پزشکی و تکنولوژی‌های مربوط به جراحی، به‌طور مداوم درحال تغییر و پیشرفت است. یک جراح خوب باید با تازه‌ترین تحقیقات و روش‌های جراحی آشنا باشد و بتواند آن‌ها را به کار گیرد.

جمع‌بندی

با انجام جراحی چاقی خیلی سریع می توانید به اندام ایده ال خود برسید و به سلامتی بدن و روان خود کمک کنید. اگر می خواهید بدانید کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا نه، باید حتما با پزشک جراحی چاقی مشورت کنید تا شرایط بدنی شما را بررسی کند. فراموش نکنید که انتخاب یک پزشک خوب و مجرب در میزان موفقیت عمل شما نقش بزرگی دارد. بنابراین حتما در انتخاب آن دقت کنید.

ما دکتر محمود حیدری (فلوشیپ و فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی و انواع جراحی چاقی از جمله بای پس، اسلیو، مینی بای پس و غیره) را به‌عنوان بهترین جراح چاقی به شما معرفی می‌کنیم.

دکتر محمود حیدری از سال 91 در زمینه جراحی فعالیت داشته اند و از سال 97 تا کنون بیش از 2000 جراحی چاقی موفق (از جمله جراحی اسلیو، بای پس، ساسج بای پس، لیپوماتیک و غیره) انجام داده اند.

 

برای مشاهده تحصیلات، سابقه و تجربه دکتر حیدری می‌توانید به پیج اینستاگرام دکتر و یا به قسمت گالری تصاویر و ویدئوهای سایت مراجعه کنید.

انجام مشاوره قبل از عمل کمک زیادی برای تصمیم گیری به شما می کند و مشاورین ما اماده پاسخگویی به سوالات و ارائه مشاوره به شما عزیزان هستند.

برای دریافت مشاوره خیلی راحت می توانید از طریق شماره های قرار داده شده تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ پیام بگذارید.

فراموش نکنید که جراحی چاقی، یک عمل حساس است و حتما بدن خود را به جراح فوق تخصص و مجرب بسپارید تا بعد از عمل بتوانید زندگی سالم داشته باشید.

مشاوره و هماهنگی : ۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

 

آیا شما یا نزدیکانتان تجربه جراحی چاقی داشته‌اید؟ آیا در مورد هزینه و یا انواع جراحی چاقی سؤالی دارید؟ در قسمت کامنت‌ها می‌توانید نظرات و سؤالاتتان را با ما و بقیه مخاطبان به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی یا جراحی لاغری که انواع مختلفی از قبیل اسلیو و بای پس دارد، عملی است که تغییراتی در سیستم هاضمه‌ برای کمک به کاهش وزن شما می‌دهد. انواع جراحی چاقی وقتی انجام می‌شوند که ورزش و رژیم غذایی اثرگذار نیستند یا زمانی‌که چاقی مشکلات جدی برای سلامتی شما ایجاد کرده است.

جراحی چاقی چقدر درد دارد؟

همه‌ی افراد بعد از جراحی، درد عمل لاغری را تحمل می‌کنند. اما می‌توانیم بگوییم اگر بای پس را 8 در مقیاس ده از میزان درد بدانیم، درد جراحی اسلیو 7 از 10 و درد جراحی باندینگ معده 5 از 10 خواهد بود.

آیا جراحی چاقی برای درمان دیابت مفید است؟

جراحی چاقی با تأثیر در کاهش قند خون می‌تواند باعث جلوگیری از روند و یا کنترل دیابت شود. البته برای این که ببینید شما کاندید جراحی لاغری هستید و یا خیر باید توسط پزشک جراح ویزیت و معاینه شوید.

5/5 - (104 امتیاز)

37 نظر

 • مرسی بابت مطلب جامعی که گذاشتید. من یه سوال داشتم مادر بزرگ من 73 سالشه و فشار خون قند هم داره موقعی که تند راه میره یا زیاد نفس نفس میزنه. دکتر بهش گفته باید وزنت رو کم کنی حتما ولی نمیتونه اصلا زیاد راه بره یا تحرک داشته باشه. غداام نمیخوره زیاد. به نظرتون جراحی چاقی خوبه براش؟

  • فرشته‌ی گرامی
   خیلی خوشحالیم که این مقاله مورد رضایت شما بوده.
   به‌طور کلی یکی از دلایلی که باعث می‌شه افراد کاندید جراحی لاغری باشن، اینه که ورزش‌کردن براشون ممکن نباشه. به‌علاوه، افرادی که بیماری‌های ناشی از چاقی دارن، مثل فشار و چربی خون، شرایط مناسب‌تری برای این جراحی دارن.
   البته به طور معمول حداکثر سن مناسب برای عمل لاغری 65 سال هست. ولی مواردی هم وجود داره که در بالاتر از این سن جراحی می‌شن و به‌خوبی می‌تونن این جراحی رو تحمل کنن.
   پس پیشنهاد می‌کنیم مادربزرگ گرامی شما حتما با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرن تا توسط دکتر حیدری ویزیت بشن.

 • سلام
  من 94 کیلو هستم. به نظرتون اگه عمل کنم توی شش ماه چقدر میتونم وزنم رو کم کنم؟

  • خانم یا آقای حسینی گرامی
   اول باید ببینید کاندید جراحی چاقی هستید یا خیر.
   اما به طور کلی انتظار می‌ره که بعد از حدود دو سال 60 تا 80 درصد اضافه‌وزن از بین بره.
   البته توی شش ماهی که شما مدنظرتون هست هم تغییرات خیلی چشمگیر هستند.

 • سلام و خسته نباشد
  من مدت زیادیه به خاطر چاقی پادرد دارم. نمیدونم میتونم از پس قیمت عمل بربیام یانه.
  میشه لطفا بگید قیمت عمل لاغری چقدره؟

  • آقا یا خانم سالاروند عزیز
   شرایط مختلفی وجود داره که در قیمت جراحی تاثیرگذاره. از نوع جراحی و بیمارستان گرفته تا شرایط شما و نوع بیمه.
   پیشنهاد می‌کنیم با شماره‌های اعلام‌شده در سایت تماس بگیرید تا خیلی کامل شما رو راهنمایی کنیم.

 • غیر از روشهایی که گفتید، عمل لاغری دیگه ای هم هست؟ اخه یکی از دوستان من چند سال پیش پلیسه معده انجام داد.
  کدوم یکی از این روشها بهتره؟

  • سرکار خانم یا آقای علوی گرامی
   بله، همون‌طور که گفتید، روش‌های دیگه‌ای هم وجود داره.
   البته بعضی از این روش‌ها قدیمی‌اند و تقریبا منسوخ شده‌اند.
   می‌شه گفت روش‌های مدرن‌تر هم نتایج بهتری دارن و هم استاندارد بالاتری دارن.
   مثل اسلیو معده، بای پس کلاسیک، مینی بای پس، ساسی بای پس و سوئیچ اثنی عشر.

  • هانیه عزیز
   معمولا افراد با جراحی بای پس وزن بیشتری کم می‌کنند.
   البته باید شرایط شما توسط پزشک متخصص سنجیده بشه و جراحی مناسب برای شما انتخاب بشه.

  • فرزانه عزیز سلام
   معمولا بیمه‌ها زمانی هزینه این جراحی رو تقبل می‌کنن که BMI شما بالای 40 باشه.
   همچنین شرایط بیمه‌های مختلف متغیر هست. بهترین راه اینه که با بیمه‌ی مدنظرتون تماس بگیرید و شرایط رو بپرسید.

 • سلام روزبخیر
  میخوام جراحی چاقی انجام بدم ایا واقعا ارزشش رو داره این عمل رو انجام بدم؟

  • سلام سپاس دوست عزیز
   ببینید وقتی تلاش‌های متعدد برای کاهش وزن با شکست مواجه میشه پس جراحی چاقی ارزشش رو داره. چون مزایای آن مانند کاهش فشار خون و کاهش کلسترول و عادی سازی متابولیسم و … بسیار بیشتر از عوارض اون هست.

 • سلام و وقت بخیر خدمت شما
  جراحی لاغری چطور من رو به لاغری ایده آلم میرسونه؟

  • سلام ممنون از شما
   با جراحی لاغری می تونید مقدار کمی غذا بخورید چون جراح اندازه معده شما رو کاهش می ده. این کاهش سایز غالبا 10 درصد از وزن شما کم میکنه. جراحی چاقی در واقع نحوه واکنش هورمون های روده شما به غذا رو تغییر می ده که همین باعث تغییرات و کاهش وزن چشمگیر در وزن تون میشه.

 • سلام ممنون از سایت خوبتون
  بعد از جراحی لاغری باید چه ویتامین هایی مصرف کنیم؟

  • سلام سپاس از شما دوست گرامی
   اصولا به بیمارانی که جراحی لاغری انجام میدن توصیه میشه یک مولتی ویتامین کامل، کلسیم با ویتامین D، آهن و ویتامین C، ویتامین D و ویتامین B12 مصرف کنن.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر حیدری عزیز
  من بعد از جراحی چاقی کاهش وزن 33 کیلویی داشتم و خیلی راضی هستم

  • سلام فرهاد عزیز
   جراحی باندینگ کمترین درد را دارد. این عمل سریع‌ترین زمان ریکاوری را دارد. یعنی خود جراحی سی تا شصت دقیقه زمان می‌برد و بیشتر بیماران بعد از یک هفته می‌توانند دوباره سر کار بروند.

  • سلام سپاس از شما دوست عزیز
   اگر منظورتان از موقت این است که تغییرات انجام‌شده روی سیستم گوارشی شما برگشت‌پذیر باشد، بالون معده این ویژگی را دارد که تقریبا منسوخ شده است.
   اگر منظورتان این است که لاغرشدن بعد از جراحی دائمی است یا نه، باید بگوییم که حدود هشتاد درصد بیماران به میزان مطلوب لاغر می‌شوند و این کاهش وزن تا بلندمدت ادامه دارد. موفقیت یا عدم موفقیت جراحی چاقی تا حد بسیار زیادی وابسته به این است که شما دستورالعمل‌ها را کاملا رعایت کنید.

  • سلام علیرضای عزیز
   میانگین سن کسانی که سراغ عمل لاغری می‌آیند، 40 تا 45 سال است. با این حال، برای کاندید جراحی بودن سن خاصی ملاک نیست. بیماران پانزده‌ساله تا هفتادساله تجربه‌ی جراحی چاقی را داشته‌اند. البته به طور کلی پزشک باید شرایط شما را بسنجد تا ببیند مجاز به جراحی هستید یا خیر.

 • سلام ممنون از سایت خوبتون
  نیاز داشتم اقدامات و مراحل جراحی چاقی رو بدونم. مطلبی که گذاشتید خیلی بهم کمک کرد. سپاس از شما

  • سلام علی عزیز
   بدنسازی برای افرادی که هر نوع جراحی چاقی را انجام داده اند امکان پذیره، فقط برنامه غذایی شما ممکنه با توجه به نوع روشی که انجام شده سختگیرانه تر باشه.

 • سلام دوست عزیز
  ممکنه در محل برش جراحی احساس درد کنید. بعضی از بیماران درد گردن و شانه رو تجربه می‌کنند این مورد زمانی اتفاق میفته که بدن گاز استفاده شده حین جراحی را دوباره جذب می‌کنه. در صورت بروز چنین مشکلاتی به پزشک خود اطلاع بدید.

  • سلام دوست گرامی
   پیتزا و پاستا جز فست فودهای مورد علاقه هستند، اما بعد از جراحی چاقی، باید در حد اعتدال مصرف شوند. به طور کلی، شما باید یک آیتمی از منو رو انتخاب کنید که بر پروتئین متمرکز باشه، مانند مرغ کبابی یا غذاهای دریایی.

  • سلام دوست عزیز
   غذاهایی که نمی‌تونید مصرف کنید شامل:
   گوشت قرمز،
   غذاهای چرب و پرچرب،
   غذاهای همراه با چاشنی یا تندی زیاد،
   الکل های قندی مانند اریتریتول، گلیسرول، مانیتول، سوربیتول و زایلیتول.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات