همه چیز درباره جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده

مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه

امروزه با توجه به سبک زندگی ماشینی و رژیم های غذایی ناسالم، چاقی و بیماری های ناشی از آن به یکی از بزرگ ترین مشکلات جوامع تبدیل شده است.
پزشکان راهکارهای بسیاری برای رسیدن به وزن ایده آل و جلوگیری و درمان بیماری های مرتبط با اضافه وزن را معرفی کرده اند. استفاده از رژیم غذایی سالم زیر نظر پزشک و تحرک فیزیکی از معروف ترین این راهکارها است. اما اگر افراد به هر دلیلی از این طریق به نتیجه نرسند چه؟
خوشبختانه جراحی های لاغری اعم از جراحی اسلیو معده، بای پس معده و… تا حد زیادی توانسته است این مشکل را حل کند.

در طی این نوع جراحی های لاغری، پزشک حجم معده را تغییر داده و گاها روند هضم غذا را نیز تغییر میدهد. به این ترتیب، حجم غذای مصرفی افراد، اشتها، جذب کالری و… تغییر پیدا کرده و رفته رفته وزن به میزان ایده آل خود نزدیک میشود.

طبیعتا این عمل جراحی نیز مانند سایر عمل های جراحی مزایا و عوارضی دارد که در این مقاله به طور گسترده به آن نمی پردازیم. در این مقاله سعی شده درباره ی چیستی عمل، مراحل آن و آن چه لازم است  درباره ی خود عمل جراحی اسلیو معده بدانید صحبت شود. لازم است حتما پیش از انجام عمل جراحی تمامی ابعاد آن را بررسی کنید و از بهترین جراحان برای جراحی خود کمک بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید.

توضیح روال جراحی اسلیو معده
توضیح روال جراحی اسلیو معده

 عمل اسلیو معده چيست؟

اساس عمل جراحی اسلیو معده و بسیاری عمل های لاغری دیگر بر این پایه است که با کاهش حجم معده به طرق مختلف فرد زود تر احساس سیری کرده و در نتیجه غذای کمتری میل کند. در کنار این هدف، بسته به نوع عمل لاغری، اهداف و نتایج دیگی نیز از عمل به دست می آید. در عمل جراحی اسلیو معده ، جراح بخش اعظمی از حجم معده را برداشته و معده به صورت باریکی باقی میماند.

در این شرایط معده تنها غذا را از مری به روده ها منتقل میکند و از آن جا که اکنون از حجم معده کاسته شده، به صورت انسدادی کار میکند و باعث میشود فرد بسیار سریع تر از حالت عادی سیر شود.

از طرفی طی این جراحی بخشی از معده که مسئول ترشح هورمون اشتها بود نیز تحت تاثیر قرار میگیرد و ترشح این هورمون بسیار کمتر میشود. در نتیجه افراد بعد از عمل به صورت چشم گیری کمتر احساس گرسنگی میکنند. همان طور که حتما تا به حال حدس زده اید به این ترتیب بدن، انرژی خود را با سوخت چربی های اضافه بدن تامین میکند و وزن شخص کاهش می یابد.
البته این روند کاهش وزن در طی یک شبانه روز اتفاق نمی افتد و بسته به نوع جراحی چاقی این روند مدتی به طول می انجامد. آنچه مسلم است آن است که این روند در هر صورت بسیار سریع تر از رژیم غذایی عمل کرده و ما را به نتیجه میرساند.
توجه کنید موفقیت فرد در کاهش وزن صرفا به عمل جراحی بستگی ندارد و مراقبت ها و توصیه های پزشک نیز بسیار موثر است.
چه بسا فردی بعد از عمل و کاهش وزن نسبی، دوباره به سبک زندگی ناسالم، رژیم غذایی ناسالم و … روی آورد و دوباره دچار اضافه وزن شود. گرچه چنین مواردی نادرند اما لازم است فرد احتیاط های لازم را رعایت کند.

  جراحی اسلیو معده چیست
جراحی اسلیو معده چیست

نحوه انجام عمل جراحی اسلیو معده

 در قسمت قبل کلیات انجام عمل اسلیو و چگونگی عملکرد و تاثیر آن در کاهش وزن صحبت کردیم. در این قسمت به صورت جزئی تر روند انجام عمل جراحی را توضیح خواهیم داد.

در طی عمل جراحی اسلیو، پزشک جراح با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپی، معده ی بیمار را از پنج ناحیه برش میزند. البته اندازه ی این برش ها بسیار کوچک هستند.سپس جراح، معده را بررسی کرده و عروق خونی به سمت بخش کناری معده جا به جا میشود.

در مرحله ی بعد از لوله ای تراشه ای به عنوان سایز برای معده ی جدید استفاده میکنند. سپس با استفاده از منگنه یا استاپلر معده را کاملا به دو قسمت تقسیم میکنند. در طی این جراحی حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از معده جدا شده و معده ای جدید و باریک شبیه به شکل موز باقی میماند. بدیهی است معده موزی شکل جدید حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد حجم معده قبلی را دارد، سریع تر پر میشود و در نتیجه فرد زود تر احساس سیری میکند.

کاندیدای مناسب برای عمل جراحی اسلیو معده چه کسانی هستند؟

نکته ی مهمی که لازم است بدانید آن است که افراد با هر میزان اضافه وزن نمیتوانند کاندیدای مناسبی برای عمل های جراحی لاغری باشند. یکی از معیار های مهم، شاخص توده بدنی است. شاخص توده بدنی افراد برای انجام عمل اسلیو باید حداقل ۳۰ باشد.
نکته دوم محدودیت های سنی است.برای انجام این عمل باید حداقل  حدود ۱۴ سال سن داشته باشید.
همچنین مهم است که شما اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر نداشته باشید و قبل و بعد از جراحی الکل و یا مواد مخدر مصرف نکنید.
البته پزشک قبل از جراحی برخی آزمایش های لازم را برای شما تجویز میکند و با توجه به نتیجه ی آزمایشات و همچنین شاخص توده بدنی، مشخص میکند که ایا شما کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر‌.

اسلیو معده برای چه کسانی مناسب است؟

برای اطمینان از اینکه آیا این جراحی برای شما مناسب است یا خیر بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. در این مقاله چند مورد از شرایطی که بیمار باید داشته باشد را ذکر میکنیم.

 • با دنبال کردن رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی و کمک دارو نتوانسته باشد وزن زیادی کم کند.
 • شاخص توده بدنی حداقل بیشتر از ۴۰ باشد و چاقی مفرط داشته باشد.
 • در کنار چاقی ، بیماری هایی مرتبط با چاقی مانند دیابت یا فشار خون بالا داشته باشد.
 • به هیچگونه مواد اعتیاد آور اعتیاد نداشته باشد.
 • بیماری روانشناختی نداشته باشد و آمادگی تغییر عادات غذایی را داشته باشد یا اینکه چاقی با بیماری روانشناختی ارتباط داشته باشد.
 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد.

میزان کاهش وزن بعد از عمل جراحی چاقی

درحالی‌که امروز روش‌های گوناگون و متنوعی برای کاهش وزن مثل انواع پیکرتراشی، ورزش، رژیم غذایی و جراحی‌های چاقی وجود دارد، بیشترین و سریع‌ترین میزان کاهش وزن به انواع جراحی‌های چاقی مثل جراحی اسلیو معده تعلق می‌گیرد.

براساس تحقیقات صورت ‌گرفته بیشترین میزان کاهش وزن بعد از عمل جراحی اسلیو معده در اولین ماه بعد از عمل اتفاق می‌افتد و بعد از ماه اول به ‌مرور کند می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند بیماران عموماً طی شش ماه اول بعد از عمل جراحی چاقی حدوداً پنجاه تا هفتاد درصد وزن خود را از دست می‌دهند. توجه داشته باشید منظور از از دست دادن وزن، وزن اضافی بدن است نه وزن کلی بدن!

جراحی اسلیو معده، یکی از تاثیرگذارترین روش‌ها برای کاهش وزن
جراحی اسلیو معده، یکی از تاثیرگذارترین روش‌ها برای کاهش وزن

بدیهی است که این کاهش وزن در افراد متفاوت و در شرایط مختلف متفاوت خواهند بود. برخی عوامل محیطی نیز بر میزان کاهش وزن بعد از عمل جراحی تأثیر گذارند. از مهم‌ ترین عواملی که بر میزان کاهش وزن بعد از عمل تأثیر می‌گذارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 1. وزن اولیه
 2. جنسیت
 3. بیماری‌های زمینه‌ای
 4. مراقبت‌های پس ‌از عمل

آن‌ چه باید به آن توجه کرد آنست که میزان کاهش وزن بعد از عمل در هر شخص متفاوت است و نباید بیماران خود را با همدیگر مقایسه کنند.

میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری
میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری

تفاوت جراحی اسلیو معده با جراحی های دیگر

هدف از عمل جراحی اسلیو معده مانند دیگر جراحی های لاغری، کاهش وزن در کوتاه ترین زمان و به راحت ترین روش ممکن است. این عمل نسبت به سایر عمل های لاغری مزایا و معایب خود را دارد. افراد باید با توجه به شرایط و توقع خود از از عمل جراحی مناسب ترین راه را انتخاب کنند. در ادامه تفاوت های عمده عمل جراحی اسلیو با جراحی های دیگر را توضیح میدهیم.

 1. مدت عمل اسلیو معده

  از مهم ترین تفاوت های عمل اسلیو با سایر جراحی های چاقی مدت زمان آن است. می‌توان گفت عمل اسلیو از کوتاه مدت ترین عمل های جراحی چاقی است به طوری که این عمل در اکثر مواقع در حدود ۴۰ تا ۷۰ دقیقه به انجام میرسد.

این در حالی است که بسیاری عمل های دیگر چندین ساعت به طول می انجامند. به عنوان مثال عمل بای پس معده بین ۲ تا ۳ ساعت زمان میبرد.

 1. عوارض بعد از جراحی اسلیو معده

  در عمل اسلیو معده احتمال این که فرد دچار کمبود ویتامین و یا سوء تغذیه شود بسیار کمتر از سایر جراحی هاست. در حالی که از بزرگ ترین عوارض بسیاری عمل های چاقی همین جذب نشدن ویتامین است.

از طرفی، عوارض دیگر جراحی مثل مسدود شدن روده، فتق داخلی و زخم معده یا علائمی مانند حالت تهوع، دل درد سرگیجه، اسهال، تپش قلب و… در عمل اسلیو کمتر از سایر عمل های جراحی رخ میدهد.

تفاوت جراحی اسلیو معده با سایر جراحی‌های لاغری
تفاوت جراحی اسلیو معده با سایر جراحی‌های لاغری
 1. دوره نقاهت عمل اسلیو معده

  به نظر میرسد مدت زمان نقاهت و بستری شدن در عمل اسلیو از برخی عمل های جراحی دیگر مثل بای پس معده کوتاه تر باشد.

 2. راحت تر بودن دوره نقاهت

  از مهم ترین اهداف عمل های چاقی میتوان به این نکته اشاره کرد که با کمتر شدن حجم معده، فرد در طول روز از طرفی احساس گرسنگی کمتری کند و ثانیا با خوردن غذا به سرعت احساس سیری کند. از آن جا که در عمل اسلیو آن قسمت از معده که وظیفه ی ترشح هورمون ارسال کننده سیگنال گرسنگی به مغز را دارد، برداشته میشود، عملا فرد دیرتر احساس گرسنگی میکند. این اتفاق برای همه ی عمل های لاغری رخ نمیدهد.

تفاوت جراحی اسلیو معده با سایر عمل های لاغری
تفاوت جراحی اسلیو معده با سایر عمل های لاغری

مزایای عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

 • در نگاه اول به نظر می‌رسد که انجام عمل اسلیو فقط منجر به کاهش وزن می‌شود. اما این بزرگ‌ترین مزیت اولیه انجام این عمل است. این عمل می‌تواند منجر به بهبود شرایط مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع ۲ ، آپنه خواب ، فشار خون بالا ، بیماری کبد چرب و آرتروز شود.
 • این عوارض معمولاً کمتر از جراحی بای پس معده (gastric bypass) پیچیده است.
 • همانطور که باند معده نیاز دارد ، به جسم خارجی در بدن نیاز ندارد.
 • بیمارانی که جراحی چاقی دارند ، از جمله اسلیو معده، امید به زندگی ، سلامتی و کیفیت زندگی بالاتری نسبت به افراد مشابه دیگری دارند که انجام نمی دهند.
 • به طور كلی استفاده از داروهای ضد التهاب (NSAID) پس از جراحی اسلیو معده بی خطر است.
عمل اسلیو معده، تاثیرگذار در درمان سایر بیماری‌ها
عمل اسلیو معده، تاثیرگذار در درمان سایر بیماری‌ها

با عمل کوچک کردن معده کدام بیماری‌ها درمان می‌شوند؟

با اینکه جراحی اسلیو معده روشی تقریبا مدرن به نظر می‌رسد، اما مطالعات و تحقیقات زیادی راجب آن صورت گرفته است. در واقع هر سال تعداد زیادی مطالعه جهت بررسی و اثربخشی این جراحی انجام می‌شود.

نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که انجام این می‌تواند منجر به رفع کامل یا بهبودی چشمگیر در بسیاری از بیمار‌ها و مشکلات مربوط به چاقی شود. به عنوان مثال اکثر مطالعات از بهبود ۶۰ تا ۸۰ درصدی دیابت نوع ۲ در بیماران مبتلا به چاقی خبر می‌دهند.

با انجام این جراحی معده می‌توان باعث درمان کامل یا بهبودی زیادی در شرایط و بیماری‌های زیر شد:

بیماری های قلبی، آسم،مشکلات فشار خون، کلسترول بالا، آپنه خواب، انواع سرطان ها، بی اختیاری ادراری، سندروم تخمدان پلی کیستیک، میگرن، بیماری کبد چرب، درد مزمن، نقرس، افسردگی و سایر مشکلات روانی، ناباروری، تستوسترون پایین، مشکلات مفصلی

این‌ها تنها برخی از مزایای این عمل بود که مرتبط با سلامتی هستند. اما عمل اسلیو معده یک سری مزایای دیگری نیز دارد که سطح و کیفیت زندگی و سلامت افراد را بهبود می‌بخشد:

 • افزایش فعالیت‌های فیزیکی
 • افزایش اعتمادنفس
 • بهبودی در روابط زناشویی
 • بهبودی در روبط اجتماعی
 • افزایش طول عمر
 • بارداری

آیا عمل اسلیو مؤثر خواهد بود؟

بعد از اینکه به‌خوبی روشن شد که عمل اسلیو چیست، احتمالا برای شما هم این سؤال ایجاد شود که آیا این روش واقعاً کارساز و مفید خواهد بود؟ آیا بعد از عمل اسلیو، به لاغری و وزن دلخواه دست پیدا خواهیم کرد؟ درواقع این مساله یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌ها و دغدغه‌های افرادی است که تصمیم انجام عمل اسلیو را دارند؛ اما پیش از هر چیز باید بدانید که راه‌های کاهش وزن به کمک عمل اسلیو چیست. به‌صورت کلی، عمل جراحی اسلیو معده به دو روش زیر می‌تواند به کاهش وزن افراد کمک کند:

معده شما به‌صورت قابل‌توجهی کوچک و باریک ‌شده است. از این‌ جهت زودتر احساس سیری کرده و حجم کم‌تری از غذا هم مصرف می‌کنید. حجم کم‌تر غذای مصرفی مساوی است با کاهش میزان کالری وارد شده به بدن که خود می‌تواند باعث کاهش وزن سریع شود همچنین با برداشتن قسمتی از معده که وظیفه تولید هورمون اشتها آور را برعهده دارد، تمایل به غذا خوردن در شما کاهش خواهد یافت.

بررسی نهایی عمل اسلیو معده

در این مقاله سعی شد درباره ی تمام چیز هایی که لازم است راجع به این که عمل اسلیو معده چيست بدانید صحبت شود. بخش مهمی از نتیجه ی عمل مستقیما به مراقبت های بعد از وابسته است پس حتما به توصیه های پزشک در این باره عمل کنید.

این که نهایتا تصمیم شما انتخاب کدام نوع عمل جراحی چاقی خواهد بود قطعا بستگی به شرایط خود شما دارد.

مهم این است قبل از عمل حتما راجع به آن به طور کامل تحقیق کنید و از مشورت با پزشک غافل نشوید.

شما میتوانید جهت مشاوره و ارتباط با تیم ما، از طریق واتساپ و یا تماس، اقدام کنید. به امید انکه تمامی افراد از سلامتی و شادابی کامل بهره مند باشند.

Rate this post

6 دیدگاه

  • جراحی اسلیو اگر توسط بهترین پزشک تشخیص داده بشه هیچ عارضه ای نداره و بیمار میتونه به نتیجه دلخواه برسه. اما عوارض کلی این جراحی در موارد نادر میتونه شامل انسداد دستگاه گوارش، فتق، رفلاکس معده، هیپوگلیسمی، سوء تغذیه و استفراغ باشه که در صورت چنین علائمی باید به پزشک تون مراجعه کنید

  • پس از برداشتن معده اسلیو باید حداقل ۲ تا ۳ هفته استراحت کنید. بدن شما برای بهبودی نیاز به زمان دارد و در این مدت رژیم غذایی بسیار محدودی خواهید داشت. در این بازه زمانی حتما استراحت کافی داشته باشید و از دوستان و خانواده کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *