عمل بای پس معده؛ استانداردترین عمل لاغری جهان در سال 2023

جراحی بای پس معده

فهرست این مقاله

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

وقتی بعد از هزار تا میس‌کال و مسیج جوابم را داد، پرسیدم چرا می‌خواهد تمامش کند. اولش بهانه‌های کلیشه‌ای آورد که مناسب هم نیستیم و تو لیاقت بهتر از من را داری. بعد از کلی اصرار، بالاخره دلیل اصلی‌اش را گفت. هنوز هم بعد از چند سال، جای آن دلیل اصلی‌اش درد می‌کند. از همان موقع خیلی سفت و سخت تصمیم گرفتم که از شر اضافه‌وزن لعنتی‌ام خلاص شوم. اضافه‌وزنی که نمی‌گذاشت رابطه‌ای خوب و طولانی را تجربه کنم. هزارجور رژیم را امتحان کردم. چند تا باشگاه عوض کردم. اما به‌خاطر شرایط روحی و فیزیکی‌ام، فایده‌ای نداشت که نداشت. تا این‌که با جراحی بای پس معده آشنا شدم، بهترین عمل لاغری که با روش ایمن و کم‌خطر جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

اولش باورم نمی‌شد که چند برابر بیشتر و سریع‌تر از رژیم و ورزش لاغر می‌کند. اما وقتی بیشتر درباره‌اش خواندم و با چند نفر که عمل کرده بودند مشورت کردم، فهمیدم که واقعی است. حالا مدتی است که از جراحی‌ام می‌گذرد و فقط چند کیلوی ناقابل مانده تا از شر تمام اضافه‌وزنم خلاص شوم. راستی، چند ماه پیش با کسی آشنا شدم و آن‌قدر رابطه‌مان خوب پیش رفته که جفت‌مان داریم به ازدواج فکر می‌کنیم.

اگر شما هم چاقی زندگی‌تان را مختل کرده و کلی بلا سرتان آورده، نگران نباشید. چاره‌اش همین‌جا است. در این مقاله خیلی کامل و واضح با عمل بای پس معده آشنا می‌شوید و از تمام نکات ریز و درشت آن باخبر خواهید شد. چند دقیقه‌ی کوتاه همین‌جا باشید تا ببینید چه‌طور می‌شود با سرعت نور لاغر شد!

جراحی بای پس معده چیست و چه تغییری در سیستم گوارش شما ایجاد می‌کند؟

جراحی بای پس معده یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین جراحی‌های لاغری در دنیا است. جالب است بدانید که دانشکده‌ی پزشکی کلمبیا، جراحی بای‌پس معده را استانداردترین جراحی لاغری در سال 2022 اعلام کرده است.

هدف اصلی این جراحی ایجاد تغییرهایی خاص در سیستم گوارشی شما است. تغییرهایی که هم اشتها و هم جذب مواد غذایی را در بدن شما به‌شدت کم می‌کند. همین تغییرها است که کاهش وزن فوق‌العاده‌ای را به شما هدیه می‌دهد.

فرایند جراحی بای پس معده

در این قسمت، کمی بیشتر درباره‌ی هرکدام از این تغییرها صحبت می‌کنیم تا بیشتر متوجه شویم تغییر سیستم گوارش در عمل بایپس معده چیست.

۱. کاهش حجم معده

یکی از اصلی‌ترین اهدافی که در بسیاری جراحی‌های لاغری از جمله جراحی بای پس معده وجود دارد، کاهش حجم معده است. اگر حجم معده کم شود، طبیعتا ظرفیت کمتری برای مواد غذایی خواهد داشت و زودتر پر می‌شود. در نتیجه، خیلی زودتر احساس سیری می‌کنید. در جراحی بای پس، حجم معده حدود یک اونس خواهد شد؛ یعنی فقط حدود سه پیمانه یا 80 گرم غذا در آن جای می‌گیرد.

کم‌شدن حجم معده در جراحی بای پس معده
کم‌شدن حجم معده در جراحی بای پس معده

۲. تغییر مسیر روده‌ی کوچک

در قسمت‌های قبلی توضیح دادیم که به دلیل تغییر مسیر روده‌ی کوچک، غذا مسیر کوتاه‌تری را تا دفع طی می‌کند. به همین دلیل، سرعت عبور مواد غذایی بیشتر و زمان جذب کوتاه‌تر خواهد بود. در واقع طی این روند، بدن فرصت جذب مواد غذایی را نخواهد داشت و در نتیجه کالری و مواد مضر کمتری را دریافت خواهید کرد.

تغییر سیستم گوارشی در عمل بای پس معده
تغییر سیستم گوارشی در عمل بای پس معده

در جراحی بای پس، حجم معده حدود یک اونس خواهد شد؛ یعنی فقط حدود سه پیمانه یا 80 گرم غذا در آن جای می‌گیرد. علت اصلی لاغری شما هم همین است.

البته این مورد مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت. همان‌طور که مواد مضر کمتری توسط بدن جذب می‌شود، ویتامین‌ها و مواد مفید کمتری نیز دریافت می‌شود. پزشک برای حل این مشکل مکمل‌های مختلف تجویز می‌کند که توصیه می‌شود مصرف آن‌ها را حتما جدی بگیرید.

در صورتی که به این مورد توجه نشود و بیمار مراقبت‌های بعد از عمل بای پس معده را پشت گوش بیندازد، احتمال ابتلا به سوءتغذیه و انواع بیماری‌های دیگر وجود خواهد داشت.

جراحی بایپس کلاسیک و جراحی بایپس مینی

۳. کاهش ترشح هورمون گرسنگی

از آن جا که طی عمل جراحی بای پس معده بخش زیادی از معده‌ی شما برداشته می‌شود، ترشح هورمون گرسنگی نیز کاهش پیدا کرده و اشتهای فرد کمتر می‌شود. در واقع، هورمون‌های گرسنگی بیشتر در همان قسمتی از معده وجود دارند که توسط جراح برداشته می‌شود.

کاهش هورمون‌های گرسنگی بعد از بای پس
کاهش هورمون‌های گرسنگی بعد از بای پس

دانشکده‌ی پزشکی کلمبیا، جراحی بای‌پس معده را استانداردترین جراحی لاغری در سال 2022 اعلام کرده است.

۴. افزایش متابولیسم بدن

با انجام عمل بای پس کلاسیک معده، کالری کمتری جذب بدن شما می‌شود و بدن برای اینکه سوخت موردنیازش را به دست آورد، شروع به چربی‌سوزی می‌کند و متابولیسم بد‌ن بالا می‌رود. در مقاله «عمل بای پس کلاسیک معده» توضیحات کاملی در مورد عمل بای پس کلاسیک معده در اختیار شما قرار داده‌ایم.

با مزایا و معایب عمل بای پس معده بیشتر آشنا شوید!

عمل بای پس معده مزایا و معایب خاص خودش را دارد که در ادامه شما را با این مزایا و معایب بیشتر آشنا خواهیم کرد.

مزایا

معایب

کاهش‌وزن چشم‌گیر و سریع

خطرات جراحی مثل عفونت و خون‌ریزی

رفع و یا بهبود بیماری‌های مرتبط با چاقی

کمبود موادمغذی

بالارفتن کیفیت زندگی

سندروم دامپینگ

کم کردن وعده‌های غذایی

تغییر مادام‌العمر در رژیم غذایی

کنترل اشتها و کاهش هوس‌های غذایی

مشکلات عاطفی ناشی از کنار نیامدن با ظاهر جدید

 

ابلته بهتر است بدانید با انتخاب یک جراح مناسب، انجام‌دادن درست مراقبت‌های بعد از عمل و مصرف مکمل می‌توان تا حدود زیادی از عوارض عمل بای پس معده جلوگیری کرد.

توضیح کامل مراحل عمل بای پس معده به زبان ساده

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به زبانی خیلی ساده تمام مراحل این جراحی پرطرفدار را برای شما توضیح دهیم. مراحل کلی بای پس معده عبارت است از:

1- بی‌هوشی و ایجاد برش روی شکم

جراح ابتدا بیمار را بی‌هوش و بعد شروع به عمل بای پس معده می‌کند. همان‌طور که گفتیم، این جراحی با روش لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد. در این روش برش‌های کوچک روی ناحیه شکم ایجاد می‌شود و جراح دوربینی خیلی کوچک به اسم لاپاراسکوپ را در شکم قرار می‌دهد.

این کار باعث می‌شود جراح بتواند داخل بدن را خیلی دقیق ببیند. درواقع تصویری که لاپاراسکوپ از داخل بدن شما می‌گیرد، با استفاده از صفحه‌ی نمایشگر در اتاق عمل دیده می‌شود. در این مرحله، جراح می‌تواند به‌‌راحتی اعضای داخلی بدن‌تان را بررسی کند.

2- برش معده و تقسیم آن به دو قسمت

در مرحله‌ی بعد، پزشک قسمت بالایی معده را برش می‌دهد و آن را از بقیه‌ی معده جدا می‌کند. نهایتاً از معده یک کیسه‌‌ی کوچک و به اندازه یک گردو باقی می‌‌ماند. طبیعتاً معده‌ی جدید بسیار سریع‌تر پر شده و حجم غذای خیلی کمتری را می‌تواند در خود جای دهد. دقیقا همین اتفاق است که اشتهای شما را به‌اندازه‌ی حیرت‌انگیزی کم می‌کند و یکی از علت‌های اصلی لاغرشدن شما خواهد بود.

تغییر حجم معده و مسیر روده در جراحی بای پس
تغییر حجم معده و مسیر روده در جراحی بای پس

3- تغییر مسیر روده‌ی کوچک

در این مرحله جراح روده‌ی کوچک را برش داده و بخشی از آن را به معده‌ی کیسه‌‌ای‌شکل جدید می‌دوزد. به‌ این ‌ترتیب، غذا وارد معده‌‌ی کیسه‌ای‌شکل کوچک شده و سپس مستقیماً به روده‌ی کوچک که به آن دوخته شده‌است هدایت می‌شود. مواد غذایی از معده و بخش اول روده کوچک عبور کرده و سپس مستقیم وارد قسمت میانی روده‌ی کوچک می‌شود.

جراحی بای پس معده با چه روشی اجرا می‌شود؟

امروزه در اغلب موارد از روش لاپاراسکوپی برای بای پس معده و دیگر جراحی‌های لاغری استفاده می‌شود. روشی بسیار ساده و کم‌خطر که به نسبت روش‌های سنتی جراحی، مزیت‌های زیادی دارد.

استفاده از دوربین در جراحی لاپاراسکوپی
استفاده از دوربین در جراحی لاپاراسکوپی

یکی از مزیت‌های مهم لاپاراسکوپی این است که نیاز به برش‌های بزرگ نیست و جراح می‌‌تواند با ایجاد شکاف‌های خیلی کوچک و دوربینی به اسم لاپاراسکوپ جراحی را به‌‌طور دقیق اجرا کند. معمولاً برای عمل بای پس معده چهار تا شش شکاف روی شکم شما ایجاد می‌شود.

تقریبا تمام جراحی‌های لاغری امروزه با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شوند. روشی بسیار ساده و کم‌خطر که به نسبت روش‌های سنتی جراحی، مزیت‌های زیادی دارد.

انواع روش‌های عمل بای پس معده

بای‌پس معده در مدل‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه شما را بیشتر با این مدل‌ها آشنا خواهیم کرد.

1- بای پس کلاسیک

بای پس کلاسیک معده به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در این عمل معده به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم شده و قسمتی از روده که مسئول جذب غذاست نیز حذف می‌شود. در بای پس کلاسیک غذا به قسمت بالای معده که حدود 5 الی 10 درصد معده را تشکیل می‌دهد، منتقل می‌شود.

2- مینی بای پس

عمل مینی بای پس معده ترکیبی از عمل اسلیو و بای پس معده است. در این روش جراح معده را به سبک عمل اسلیو برش می‌زند اما غذا مثل عمل بای پس مستقیما از کیسه‌ی معده به روده کوچک وارد می‌شود.

3- ساسی بای پس

عمل ساسی بای پس هم درست مثل عمل مینی بای پس با ترکیب عمل بای پس و عمل اسلیو معده انجام می‌شود. در این روش جراح با کوچک‌ترکردن معده، یک کیسه جدید ایجاد کرده و در ادامه قسمتی از روده کوچک را به این کیسه متصل می‌کند. در عمل ساسی بای پس غذا مسیر کمتری را داخل روده و معده طی می‌کند و جذب غذا به‌شدت پایین میاید.

اقدامات قبل از عمل بای پس معده

در روزهای قبل از جراحی باید با انجام‌دادن اقدامات قبل از عمل بای پس معده، کم‌کم خودتان را برای انجام یک عمل خوب و نتیجه‌بخش آماده کنید!

 • برای شروع باید به‌دنبال پیداکردن یک جراح ماهر، متخصص و زبردست باشید.
 • در ادامه باید آزمایش‌های قبل از عمل را انجام دهید.
 • از چند ماه قبل از عمل باید رژیم‌غذایی سالم‌تان را شروع کنید.
 • در ماه‌های قبل از عمل باید سعی کنید سبک زندگی‌تان را تغییر داده و همچنین از ورزش‌هر روزه غافل نشوید.

مراقبت‌‌های بعد از عمل بای‌پس معده

برای اینکه بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرید، باید مراقبت های بعد از عمل بای پس معده را به‌دقت انجام دهید. مراقبت‌هایی مثل:

 • بعد از عمل زخم‌های خود را به دقت شستشو دهید و آن‌ها را خوب خشک کنید.
 • مصرف قرص‌های مکمل را جدی بگیرید.
 • در طول روز آب زیادی بنوشید اما مراقب باشید همراه با غذا یا نیم‌ساعت قبل از خوردن غذا سراغ نوشیدن آب نروید.
 • تا 3 هفته بعد از عمل انجام فعالیت‌های سنگین را کنار بگذارید.
 • غذا را خوب بجوید و تا 12 هفته بعد از عمل از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید.
 • مصرف غذاهای سرشار از پروتئین را فراموش نکنید.

هزینه‌ی عمل بای‌پس معده چقدر است؟

در عمل بای پس، معده شما به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم شده و قسمتی از روده کوچک نیز به قسمت بالایی معده شما متصل می‌شود. هزینه‌ی این عمل به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان یک رقم مشخص را برای آن تعیین کرد. فاکتورهایی مثل:

1- دستمزد جراح

هر چقدر جراح موردنظر شما تخصص و تجربه بیشتری داشته باشد، احتمالا بابت انجام عمل هزینه بیشتری را از شما دریافت خواهد کرد.

2- هزینه بیمارستان یا کلینیک

هزینه بیمارستان و یا کلینیکی که شما جراحی خود را در آن انجام می‌دهید هم تاثیر زیادی روی هزینه‌ی نهایی عمل شما خواهد گذاشت.

3- سایر هزینه‌ها

علاوه‌بر مواردی که در بالا گفته شد شما باید مقداری از بودجه‌تان را برای ویزیت‌های قبل و بعد از عمل، آزمایش‌ها، داروها و… در نظر بگیرید.

عمل بای پس معده چه‌قدر طول می‌کشد؟

معمولا عمل جراحی بایپس معده حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد و بعد از آن بیمار به اتاق ریکاوری برده می‌شود. البته این مدت بسته به عوامل مختلف ممکن است کمی طولانی‌‌تر هم بشود.

چه‌قدر باید چاق باشم تا کاندید جراحی بای پس معده شوم؟

بر خلاف تصور خیلی‌ها، این‌طور نیست که هرکسی اضافه‌وزن داشته باشد و از بیماری‌های ناشی از چاقی رنج ببرد، کاندید مناسبی برای عمل‌های لاغری باشد. برای انجام جراحی بای پس معده و جراحی‌های لاغری دیگر باید شرایط خاصی داشته باشید.

با چه شرایطی میِ‌توان جراحی لاغری انجام داد؟
با چه شرایطی میِ‌توان جراحی لاغری انجام داد؟

در این مورد پزشک شما چند آزمایش را به شما توصیه می‌کند و براساس نتیجه‌‌ی آزمایش‌ها اعلام می‌کند که آیا شما مجاز به انجام عمل بای پس معده هستید یا خیر.

از مهم‌‌ترین نکاتی که پزشک شما به آن توجه خواهد کرد شاخص توده‌ی بدنی شما است. برای انجام این جراحی لازم است شاخص توده‌ی بدنی شما بین 35 تا 39 باشد.

غیر از وزن بالا، چیز دیگری هم در کاندید شدن تاثیر دارد؟

بله. این‌که شما به بیماری‌های مرتبط با چاقی مبتلا هستید یا نه، در انجام عمل جراحی بایپس معده تاثیر خیلی زیادی دارد. یعنی اگر شاخص توده‌ی بدنی شما 30 تا 35 باشد، اما به انواع بیماری‌های مرتبط با چاقی، مثل دیابت یا فشار خون، مبتلا باشید، عمل بای پس معده برای شما مجاز خواهد بود.

برای استفاده از روش جراحی بای‌ پس معده لازم است شاخص توده‌ی بدنی شما بین 35 تا 39 باشد. یا این‌که بین 30 تا 35 باشد و دچار بیماری‌های ناشی از چاقی باشید.

حداقل یا حداکثر سن لازم برای بای پس معده چه‌قدر است؟

در این مورد نمی‌توان نسخه‌ی واحدی برای همه پیچید. چرا که کاملا بستگی به شرایط فیزیکی، سوابق پزشکی و حتی شرایط روانی بیمار دارد. اما معمولا حداقل سن پیشنهادی برای این جراحی 14 سال و حداکثر 70 سال است. البته باز هم تاکید می‌کنیم بسته به شرایط این بازه‌ی سنی تغییر خواهد کرد و همیشه استثناهای مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد.

بعد از جراحی چه‌قدر وزن کم می‌کنم؟

به‌طور کلی، معمولاً بعد از این عمل حدودا از شر 60 تا 80 درصد وزن اضافی‌تان خلاص خواهید شد. البته مقدار کم شدن وزن شما تا حد خیلی زیادی وابسته به این است که دستورالعمل‌های بعد از جراحی را چه‌قدر رعایت می‌کنید؛ مثل رژیم غذایی و ورزش‌های بعد از عمل بای پس معده.

در ادامه می‌توانید روند کاهش وزن‌تان را در زمان‌های مختلف ببینید.

میزان کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده
میزان کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده

1- بعد از چند هفته‌ی اول

روال کاهش وزن به‌‌طور یکنواخت اتفاق نمی‌افتد؛ برای مثال، در چند هفته‌ی اول شما می‌توانید انتظار کاهش وزن بسیار سریعی داشته باشید، اما طبیعتا در ماه‌های بعد این روند کندتر می‌شود. به‌ طور دقیق‌‌تر می‌توان گفت افراد در طی هشت تا ده هفته‌ی اول حدود بیست درصد از اضافه‌وزن خود را از دست می‌دهند.

توجه داشته باشید که در چند هفته‌ی اول، رژیم خود را باید با مایعات شروع کنید و غذاهای سفت نخورید. رفته‌‌رفته که رژیم شما نرمال‌تر شد و معده‌ی شما توانایی هضم غذاهای غیرمایع را هم پیدا کرد، سرعت کاهش وزن هم به‌‌تدریج کم می‌شود.

2- بعد از سه ماه

در صورتی که به توصیه‌های پزشک عمل کنید و رژیم غذایی توصیه‌‌شده را به‌‌طور کامل رعایت کنید، می‌توان انتظار داشت سیزده تا هجده کیلوگرم را در سه ماه اول بعد از عمل کم کنید. این مقدار وزن حدود 30 درصد از کل وزن اضافی شما را شامل می‌شود.

3- بعد از شش ماه

به مرور روال کاهش وزن شما کندتر نیز خواهد شد. به‌گونه‌ای ‌که بعد از حدود شش ماه به‌‌طور متوسط در هفته نیم الی یک کیلوگرم کاهش وزن خواهید داشت. به‌‌طور دقیق‌تر، شما در شش ماه اول می‌توانید 45 تا 55 درصد از وزن اضافی خود را کم کنید.

4- بعد از دوازده تا هجده ماه

اگر رژیم سالم خود را همچنان ادامه دهید، در دوازده ماه بعد به ‌طور متوسط 65 تا 70 درصد از اضافه‌وزن خود و در هجده ماه بعد از عمل جراحی بای پس معده حدود 70 تا 80 درصد اضافه‌وزن‌تان را از دست خواهید داد.

معمولاً بعد از عمل جراحی بای ‌پس معده حدودا از شر 60 تا 80 درصد وزن اضافی‌تان خلاص خواهید شد.

ممکن است بعد از عمل بای پس معده دوباره چاق شوم؟

این یکی از سوال‌های رایج و خیلی مهم کسانی است که قصد انجام این عمل را دارند. در پاسخ باید گفت در برخی تکنیک‌های جدید امکان برگشتن وزن وجود دارد. همان‌طور که اشاره شد، برای از بین رفتن اضافه‌وزن و رسیدن به وزن ایدئال، جراحی به تنهایی کافی نیست و رژیم غذایی و عمل به توصیه‌های پزشک مراقبت‌های بعد از عمل، تکمیل‌کننده‌ی این راه است.

نگرانی از بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری
نگرانی از بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری

اگر بعد از جراحی بای پس معده دوباره سراغ سبک زندگی ناسالم، رژیم غذایی نادرست، کم تحرکی و… بروید، این امکان وجود دارد که حتی بعد از یک دوره‌ی لاغری دوباره دچار افزایش وزن شوید. البته در برخی روش‌ها مانند بای پس کلاسیک معده، عموما امکان بازگشت وزن وجود نخواهد داشت.

حرف آخر

سعی کردیم در این مقاله به شما توضیح دهیم عمل باي پس معده چيست و تمام نکات مهم آن را توضیح دهیم. در آخر، حواس‌تان باشد که برای گرفتن بهترین نتیجه‌ی ممکن، حتما درباره‌ی انواع عمل‌های چاقی و اهداف و نتایج آن تحقیق و مشورت کنید و بهترین گزینه‌ی ممکن را با توجه به شرایط‌تان انتخاب کنید. به‌علاوه، یادتان نرود که انتخاب جراح ماهر و باتجربه، بیش از آن‌چه فکرش را بکنید در موفقیت جراحی شما تاثیر خواهد داشت.

برای مشاوره با پزشکان و کارشناسان ما می‌توانید از طریق شماره‌های داخل سایت با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

هزینه‌ی عمل بای پس معده چه‌قدر است؟

هزینه‌ی این جراحی به فاکتورهای بسیار متعددی بستگی دارد. برای مثال، نوع بیمارستان و زمان بستری، تیم پزشکی، شرایط بدنی بیمار و نوع بیمه، تاثیر زیادی در هزینه خواهند داشت. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

تا چه مدت از بعد از جراحی درد وجود خواهد داشت؟

طبیعی است برش‌های ایجادشده روی شکم شما درد قابل‌توجهی را به شما وارد کند. این دردها معمولا تا چندین روز ادامه خواهند داشت. البته پزشک شما مسکن‌های مناسبی برای شما تجویز خواهد کرد تا درد کمتری را تحمل کنید.

ریکاوری بعد از بای پس چند روز طول می‌کشد؟ چند روز بعد می‌توان به فعالیت‌های روزمره برگشت؟

به‌طور میانگین، دو تا پنج هفته طول می‌کشد تا شما بتوانید فعالیت‌های معمولی و روزمره را دوباره انجام دهید. بسته به شرایط بدنی شما و نوع جراحی، این زمان متغیر خواهد بود.

مطالب مرتبط و خواندنی

بهترین جراح لاغری
جراحی لاغری

بهترین جراح چاقی
جراحی چاقی
بهترین جراح لاپاراسکوپی
جراحی لاپاراسکوپی
بهترین جراح اسلیو معده
جراحی اسلیو معده
بهترین جراح بای پس معده

منابع معتبر برای مطالعه‌ی بیشتر

Gastric bypass surgery
What is Gastric Bypass Surgery?

  Rate this post

  13 نظر

   • دوست عزیز اینکه آیا معده شما پس از جراحی چاقی میتونه دوباره بزرگ بشه؟ باید بگم خیر، به اندازه اولیه خود رشد نمی کنه بلکه معده به ظرفیتی میرسه که به بیمار اجازه میده پس از رسیدن به موفقیت کاهش وزن، یک زندگی عادی و طولانی مدت داشته باشه. .

  • من بای پس انجام دادم البته دکتر تشخیص داد . زیاد لاغر نشدم 100 کیلو بودم الان۷۳هستم قدمم۷۱

   • چون بهترین و مناسب ترین روش جراحی چاقی برای شما زیر نظر پزشکتون انجام میشه بنابراین خطر جدی ای شما رو تهدید نمیکنه اما به طور کلی خطرات و عوارض طولانی مدت بای پس معده می تواند شامل مواردی مثل انسداد روده. سندرم دامپینگ، حالت تهوع یا استفراغ و … باشه

   • سلام کسرای عزیز
    طبق آمار، جراحی بای‌پس هم موثرتره و هم نتایج موفق بیشتری نسبت به جراحی اسلیو داره. البته جراحی اسلیو هم اختلاف کمی با بای پس داره و به دلیل ساده‌تر بودن، طرفداران بیشتری رو هم جذب کرده.

   • سلام صدرای عزیز
    افزایش وزن پس از جراحی چاقی کاملا طبیعیه چون توانایی بیماران بعد از جراحی برای کنترل همه عوامل محدوده و چربی بدن نیز برای بازیابی وزن از دست رفته تحت فشار متابولیک قرار داره.

   • سلام دوست عزیز
    این روش به عنوان جراحی بای پس معده یا جراحی بای پس چاقی نیز شناخته میشه، که در این جراحی ابتدا کیسه کوچکی ایجاد می کنن که معده را دور می زند و به روده می چسبه. عمل بای پس معده در بیشتر موارد غیر قابل برگشته.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات