جراحی اسلیو معده؛ آشنایی با مزایا،معایب و مراقبت‌های این عمل

واقعا باید خوشحال بود که نسل ما نسلی است که در زمان جراحی اسلیو به دنیا آمده. تا همین پنج دهه پیش ماها که به قول معروف آب و هوا هم که می‌خوریم چاق می‌شویم باید کلی رژیم می‌گرفتیم و باشگاه می‌رفتیم تا فقط بخشی از اضافه وزنمان را کم کنیم. اندکی لاغر شویم بلکه نگرانی‌مان برای سکته، فشارخون، کمردرد و زانودرد و سایر عوارض چاقی کم‌تر شود. بلکه کم‌تر بازار را برای یک لباس مناسب زیرورو کنیم، بلکه کم‌تر متلک بشنویم. تازه همه این گرسنگی کشیدن‌ها و عرق‌ریختن‌ها را فقط لازم بود برای چند مدت کنار بگذاری تا از روز اولش هم بدتر بشود! بماند که برای خیلی‌ها اصلا جواب نمی‌داد و اصلا لاغر نمی‌شدند. اما حالا علم پزشکی پیشرفت کرده و برای هر مشکلی راه حلی هست. الان دکترها جراحی اسلیو معده را آن هم به روش جراحی لاپاراسکوپی، برای اضافه وزنی که با ورزش و رژیم رویش را کم نمی‌کند پیشنهاد می‌کنند.

در عمل اسلیو معده را کوچک‌تر می‌کنند تا بیمار غذای کم‌تری بخورد و در نتیجه لاغر شود. حتما الان کلی سؤال توی ذهنتان در مورد عمل اسلیو ایجاد شده. مثلا این‌که چقدر طول می‌کشد تا یک نفر با عمل اسلیو معده لاغر شود؟ یا اینکه اصلا چه کسانی می‌توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟ آیا برای من مناسب است؟ خطرات و عوارض عمل اسلیو معده چیست و هزینه‌اش چقدر است؟ مزایا و معایب عمل اسلیو در مقایسه با انواع دیگر جراحی چیست؟ برای گرفتن پاسخ همه سؤالاتتان در مورد عمل جراحی اسلیو معده تا آخر این نوشته همراه من باشید.

توضیح روال جراحی اسلیو معده
توضیح روال جراحی اسلیو معده

عمل اسلیو معده چيست؟

امروزه انواع مختلفی از عمل لاغری به روش لاپاراسکوپی توسط پزشکان متخصص لاپاراسکوپی انجام می‌شود که هرکدام مزایا و معایبی دارند و بعضی هم منسوخ شده‌اند. اگر تمایل دارید درباره انواع دیگر جراحی لاغری بدانید پیشنهاد می‌کنم روی مقاله «انواع جراحی لاغری» کلیک کنید و اطلاعات مهمی در مورد انواع روش‌های لاغری کسب کنید.

امروزه عمل اسلیو معده یکی از پرطرفدارترین انواع عمل جراحی لاغری است. در این جراحی حدود 80 درصد از حجم معده که شامل بیشترین هورمون‌های گرسنگی هم می‌شود برداشته می‌شود. قسمت باقیمانده معده شکل یک موز یا آستین دارد و به همین دلیل هم به آن جراحی اسلیو (در زبان انگلیسی به ‌معنای آستین) می‌گویند.

کوچک‌تر شدن معده باعث می‌شود بیمار خیلی زودتر احساس سیری کند. حذف اکثر غدد ترشح‌کننده‌ی هورمون از معده هم احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد. به این ترتیب بدن، انرژی خود را با سوخت چربی های اضافه بدن تامین میکند و وزن شخص کاهش می یابد.

عمل اسلیو معده معمولا به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

فرایند و مراحل جراحی اسلیو معده

موفقیت فرد در کاهش وزن صرفا به عمل جراحی بستگی ندارد و مراقبت ها و توصیه های پزشک نیز بسیار موثر است.

چه بسا فردی بعد از عمل و کاهش وزن نسبی، دوباره به سبک زندگی ناسالم، رژیم غذایی ناسالم و … روی آورد و دوباره دچار اضافه وزن شود. گرچه چنین مواردی نادرند اما لازم است فرد احتیاط های لازم را رعایت کند.

 

The gastric sleeve is the most commonly performed weight loss surgery in the U.S. and worldwide. More than half of bariatric surgeries performed in the U.S. each year are sleeve gastrectomies. The total number of gastric sleeve operations performed each year is about 150,000 in the U.S. and 380,000 worldwide.

اسلیو معده رایج ترین جراحی کاهش وزن است که در ایالات متحده و در سراسر جهان انجام می شود. بیش از نیمی از جراحی‌های چاقی که هر ساله در ایالات متحده انجام می‌شود، اسلیو گاسترکتومی است. تعداد کل عمل های اسلیو معده که هر ساله انجام می شود حدود 150000 در ایالات متحده و 380000 در سراسر جهان است.

منبع: my.clevelandclinic.org

 

 

جراحی اسلیو معده چیست
جراحی اسلیو معده چیست

 

قبل از جراحی اسلیو معده چه اقداماتی باید انجام داد؟

انجام درست مراقبت‌های قبل از عمل، می‌تواند نقش مهمی روی موفقیت عمل اسلیو معده شما داشته باشد، برای اینکه بهترین نتیجه را از عمل بگیرید بهتر است از شب قبل از عمل از جوراب واریس استفاده کنید، از چند شب قبل از عمل خوردن غذاهای سبک را شروع کنید و همچنین سعی‌کنید آب فراوانی بنوشید. برای اینکه مشکلی برای شما پیش نیاید بهتر است از 6 هفته قبل از عمل مصرف دخانیات و الکل را کنار بگذارید. راستی فراموش نکنید که برای عمل شما باید ناشتا باشید پس بهتر است از 11 ساعت قبل از عمل چیزی میل نکنید.

نحوه انجام عمل جراحی اسلیو معده

اغلب اوقات عمل اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در این روش به‌جای اینکه جراح شکم شما را کاملا باز کند، تنها از چند برش کوچک برای دسترسی به اندام های شکمی استفاده می‌کند. روش لاپاراسکوپی دوران نقاهت کوتاه‌تری دارد و شما بعد از عمل درد کمتری را تجربه خواهید کرد.

گام‌به‌گام عمل اسلیو معده

 1. در قدم اول، شما با بی‌هوشی عمومی به خواب عمیقی فرو خواهید رفت.
 2. در دومین گام، جراح حدود 5 برش کوچک را روی شکم شما ایجاد کرده و عروق خونی را به‌سمت کنار معده منتقل می‌کند.
 3. در این مرحله، در ابتدا از یکی از این برش‌ها، لوله دی‌اکسید‌کربن وارد می‌شود. دی‌اکسیدکربن شکم شما را بزرگ کرده و فیلمبرداری و انجام مراحل جراحی را آسان‌تر می‌کند.
 4. در مرحله بعد، وقت واردکردن نور و دوربین به درون شکم است. دوربین از طریق یک لوله کوچک دیگر از طریق برش‌ها وارد شکم می‌شود و تصاویر را به صفحه روبه‌روی جراح منتقل می‌کند.
 5. حالا که مقدمات عمل انجام شده، وقت شروع کردن عمل است. در این مرحله جراح ابزارهای مختلف را توسط سه برش باقی‌مانده وارد بدن شما می‌کند.
 6. با واردشدن ابزارها به داخل شکم شما، جراح قسمت اضافی معده که حدود 75 تا 80% است را با استفاده از منگنه یا استاپلر جدا کرده و معده جدید و باریک را باقی می‌گذارد.
 7. معده جدید شما حدود 20 تا 25% معده قبلی شماست و حجم کمتری غذا را در خود جای می‌دهد. باقی‌مانده معده نیز در مرحله آخر جراحی از شکم خارج شده و در نهایت برش‌های کوچک شکم شما دوخته می‌شود.
مراحل جراحی اسلیو معده (از چپ به راست)
مراحل جراحی اسلیو معده (از چپ به راست)

کاندیدای مناسب برای عمل جراحی اسلیو معده چه کسانی هستند؟

عمل اسلیو برای هر کسی که مشکل چاقی داشته باشد مناسب نیست. یکی از معیار های مهم برای کسانیکه کاندید عمل اسلیو هستند شاخص توده بدنی است. شاخص توده بدنی افراد برای انجام عمل اسلیو باید حداقل ۳۰ باشد.

نکته دوم محدودیت های سنی است. برای انجام این عمل باید حداقل حدود ۱۴ سال سن داشته باشید.

همچنین مهم است که شما اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر نداشته باشید و قبل و بعد از جراحی الکل و یا مواد مخدر مصرف نکنید.

به ترتیب از سمت راست: چاقی مفرط-چاق-اضافه وزن-نرمال-لاغر
به ترتیب از سمت راست: چاقی مفرط-چاق-اضافه وزن-نرمال-لاغر

البته پزشک قبل از جراحی برخی آزمایش های لازم را برای شما تجویز میکند و با توجه به نتیجه ی آزمایشات و همچنین شاخص توده بدنی، مشخص میکند که آیا شما کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر‌.

برای محاسبه BMI یا همان شاخص توده بدنی خود روی این لینک کلیک کنید

اسلیو معده برای چه کسانی مناسب است؟

برای اطمینان از اینکه این جراحی برای شما مناسب است بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. در این مقاله چند مورد از شرایطی که بیمار باید داشته باشد را ذکر میکنیم.

 • با دنبال کردن رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی و کمک دارو نتوانسته باشد وزن زیادی کم کند.
 • شاخص توده بدنی حداقل بیشتر از ۴۰ باشد و چاقی مفرط داشته باشد.
 • در کنار چاقی ، بیماری هایی مرتبط با چاقی مانند دیابت یا فشار خون بالا داشته باشد.
 • به هیچگونه مواد اعتیاد آور اعتیاد نداشته باشد.
 • بیماری روانشناختی نداشته باشد و آمادگی تغییر عادات غذایی را داشته باشد یا اینکه چاقی با بیماری روانشناختی ارتباط داشته باشد.
 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد.

میزان کاهش وزن بعد از عمل جراحی چاقی

درحالی‌که امروز روش‌های گوناگون و متنوعی برای کاهش وزن مثل انواع پیکرتراشی، ورزش، رژیم غذایی و جراحی‌های چاقی وجود دارد، بیشترین و سریع‌ترین میزان کاهش وزن به انواع جراحی‌های چاقی مثل جراحی اسلیو معده تعلق می‌گیرد.

براساس تحقیقات صورت ‌گرفته بیشترین میزان کاهش وزن بعد از عمل جراحی اسلیو معده در اولین ماه بعد از عمل اتفاق می‌افتد و بعد از ماه اول به ‌مرور کند می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند بیماران عموماً طی شش ماه اول بعد از عمل جراحی چاقی حدوداً پنجاه تا هفتاد درصد وزن خود را از دست می‌دهند. توجه داشته باشید منظور از از دست دادن وزن، وزن اضافی بدن است نه وزن کلی بدن!

جراحی اسلیو معده، یکی از تاثیرگذارترین روش‌ها برای کاهش وزن
جراحی اسلیو معده، یکی از تاثیرگذارترین روش‌ها برای کاهش وزن

بدیهی است که این کاهش وزن در افراد متفاوت و در شرایط مختلف متفاوت خواهند بود. برخی عوامل محیطی نیز بر میزان کاهش وزن بعد از عمل جراحی تأثیر گذارند. از مهم‌ ترین عواملی که بر میزان کاهش وزن بعد از عمل تأثیر می‌گذارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن اولیه
 • جنسیت
 • بیماری‌های زمینه‌ای
 • مراقبت‌های پس ‌از عمل

آن‌ چه باید به آن توجه کرد آنست که میزان کاهش وزن بعد از عمل در هر شخص متفاوت است و نباید بیماران خود را با همدیگر مقایسه کنند.

در جراحی اسلیو معده حجم معده کاهش پیدا می‌کند
در جراحی اسلیو معده حجم معده کاهش پیدا می‌کند

تفاوت جراحی اسلیو معده با جراحی های دیگر

هدف از عمل جراحی اسلیو معده مانند دیگر جراحی های لاغری، کاهش وزن در کوتاه ترین زمان و به راحت ترین روش ممکن است. این عمل نسبت به سایر عمل های لاغری مثل عمل بای پس کلاسیک مزایا و معایب خود را دارد. افراد باید با توجه به شرایط و توقع خود از از عمل جراحی مناسب ترین راه را انتخاب کنند. در ادامه تفاوت های عمده عمل جراحی اسلیو با جراحی های دیگر را توضیح میدهیم.

مدت زمان عمل اسلیو معده

از مهم ترین تفاوت های عمل اسلیو با سایر جراحی های چاقی مدت زمان آن است. می‌توان گفت عمل اسلیو از کوتاه مدت ترین عمل های جراحی چاقی است به طوری که این عمل در اکثر مواقع در حدود ۴۰ تا ۷۰ دقیقه به انجام میرسد.

این در حالی است که بسیاری عمل های دیگر چندین ساعت به طول می انجامند. به عنوان مثال عمل بای پس معده بین ۲ تا ۳ ساعت زمان میبرد.

پیچیدگی عمل

عمل بای پس معده یک عمل دو مرحله‌ای است و نسبت به عمل اسلیو از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. در عمل بای پس معده، روده هم درگیر می‌شود اما در عمل اسلیو جراح تغییری در مسیر روده انجام نمی‌دهد.

عوارض بعد از جراحی اسلیو معده

در عمل اسلیو معده احتمال این که فرد دچار کمبود ویتامین و یا سوء تغذیه شود بسیار کمتر از سایر جراحی هاست. در حالی که از بزرگ ترین عوارض بسیاری عمل های چاقی همین جذب نشدن ویتامین است.

مثلا در عمل بای پس به دلیل حذف شدن بخشی از روده از سیستم گوارش، علیرغم اینکه بیمار بیشتر لاغر می‌شود، بدن او در جذب ویتامین‌ها دچار مشکل می‌شود و به همین دلیل پزشک برای جبران کمبود ویتامین‌ها قرص‌های مکمل را تجویز می‌کند.

تفاوت جراحی اسلیو معده با سایر جراحی‌های لاغری
تفاوت جراحی اسلیو معده با سایر جراحی‌های لاغری

از طرفی، عوارض دیگر جراحی مثل مسدود شدن روده، فتق داخلی و زخم معده یا علائمی مانند حالت تهوع، دل درد سرگیجه، اسهال، تپش قلب و… در عمل اسلیو کمتر از سایر عمل های جراحی رخ میدهد.

در عمل اسلیو برخلاف بای‌پس قسمت بریده شده‌ی معده از شکم بیمار خارج می‌شود. به همین دلیل عمل اسلیو معده بازگشت‌پذیر نیست.

دوره نقاهت عمل اسلیو معده

از آن‌جا که عمل اسلیو نسبت به جراحی‌های دیگر نظیر بای پس از پیچیدگی کمتری برخوردار است و روده‌ها را درگیر نمی‌کند مدت زمان نقاهت و بستری در آن از برخی عمل های جراحی دیگر مثل بای پس معده کوتاه تر خواهد بود.

گنجایش معده پس از جراحی اسلیو معده کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند و تقریبا یک ششم حجم معده پیش از عمل خواهد بود
گنجایش معده پس از جراحی اسلیو معده کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند و تقریبا یک ششم حجم معده پیش از عمل خواهد بود

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده چیست؟

جراح قبل و بعد از جراحی رژیم غذایی خاصی را برای بیماری که قصد جراحی دارد توصیه می‌کند. بیمار باید طبق دستور پزشک عمل کند تا نتیجه مطلوب از جراحی لاغری خود به دست بیاورد. بیمار در هفته اول بعد از جراحی تنها باید مایعات مصرف کند. در روز اول بعد از جراحی اسلیو و بعد از تست نشت بیمار می‌تواند آب، چایی، آبمیوه رقیق شده (ترجیحا آب سیب و آب هویج بدون پالپ و رقیق شده با 5 لیوان آب تصفیه) مصرف کند. از روز دوم بیمار می‌تواند عصاره گوشت را هم به رژیم غذایی خود اضافه کند. هر روز از تعداد لیوان‌های آب رقیق کننده‌ی آبمیوه یک لیوان کم می‌شود.

از روز پانزدهم تا پایان ماه اول بیمار می‌تواند پوره سیب‌زمینی، پوره سبزیجات و میوه‌جات، فرنی آرد برنج، حریر بادام و سوپ استفاده کند. باید توجه داشت که حجم معده بیمار در این مرحله بین دو تا سه قاشق غذاخوری است و اگر بیش از این مقدار غذا بخورد می‌تواند باعث حالت تهوع و دل‌درد شود.

با پایان ماه اول بیمار می‌تواند از غذاهای سر سفره همراه خانواده خود استفاده کند.

مصرف پروتئین نباید فراموش شود. برای تأمین پروتئین و ویتامین‌های مورد نیاز بدن خوردن روزی یک عدد تخم مرغ، روزی 7 تا 8 عدد پسته، روزی 7 تا 8 عدد بادام، 3 تا 4 عدد گردو، 20 تا 30 عدد مویز و 5 تا 6 واحد میوه‌جات توصیه می‌شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده به زبان دکتر محمود حیدری؛ فوق تخصص و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی

مزایای عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

در نگاه اول به نظر می‌رسد که انجام عمل اسلیو فقط منجر به کاهش وزن می‌شود. اما این بزرگ‌ترین مزیت اولیه انجام این عمل است. این عمل می‌تواند منجر به بهبود شرایط مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع ۲ ، آپنه خواب ، فشار خون بالا ، بیماری کبد چرب و آرتروز شود.

این عوارض معمولاً کمتر از جراحی بای پس معده (gastric bypass) پیچیده است.

همانطور که باند معده نیاز دارد ، به جسم خارجی در بدن نیاز ندارد.

بیمارانی که جراحی چاقی دارند ، از جمله اسلیو معده، امید به زندگی ، سلامتی و کیفیت زندگی بالاتری نسبت به افراد مشابه دیگری دارند که انجام نمی دهند.

به طور كلی استفاده از داروهای ضد التهاب (NSAID) پس از جراحی اسلیو معده بی خطر است.

عمل اسلیو معده، تاثیرگذار در درمان سایر بیماری‌ها
عمل اسلیو معده، تاثیرگذار در درمان سایر بیماری‌ها

با عمل کوچک کردن معده کدام بیماری‌ها درمان می‌شوند؟

با اینکه جراحی اسلیو معده روشی تقریبا مدرن به نظر می‌رسد، اما مطالعات و تحقیقات زیادی راجب آن صورت گرفته است. در واقع هر سال تعداد زیادی مطالعه جهت بررسی و اثربخشی این جراحی انجام می‌شود.

نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که انجام این می‌تواند منجر به رفع کامل یا بهبودی چشمگیر در بسیاری از بیمار‌ها و مشکلات مربوط به چاقی شود. به عنوان مثال اکثر مطالعات از بهبود ۶۰ تا ۸۰ درصدی دیابت نوع ۲ در بیماران مبتلا به چاقی خبر می‌دهند.

با انجام این جراحی معده می‌توان باعث درمان کامل یا بهبودی زیادی در شرایط و بیماری‌های زیر شد:

بیماری های قلبی، آسم،مشکلات فشار خون، کلسترول بالا، آپنه خواب، انواع سرطان ها، بی اختیاری ادراری، سندروم تخمدان پلی کیستیک، میگرن، بیماری کبد چرب، درد مزمن، نقرس، افسردگی و سایر مشکلات روانی، ناباروری، تستوسترون پایین، مشکلات مفصلی

این‌ها تنها برخی از مزایای این عمل بود که مرتبط با سلامتی هستند. اما عمل اسلیو معده یک سری مزایای دیگری نیز دارد که سطح و کیفیت زندگی و سلامت افراد را بهبود می‌بخشد:

 • افزایش فعالیت‌های فیزیکی
 • افزایش اعتمادنفس
 • بهبودی در روابط زناشویی
 • بهبودی در روبط اجتماعی
 • افزایش طول عمر
 • بارداری

میزان اثرگذاری عمل اسلیو معده

بعد از اینکه به‌خوبی روشن شد که عمل اسلیو چیست، احتمالا برای شما هم این سؤال ایجاد شود که آیا این روش واقعاً کارساز و مفید خواهد بود؟ آیا بعد از عمل اسلیو، به لاغری و وزن دلخواه دست پیدا خواهیم کرد؟ درواقع این مساله یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌ها و دغدغه‌های افرادی است که تصمیم انجام عمل اسلیو را دارند؛ اما پیش از هر چیز باید بدانید که راه‌های کاهش وزن به کمک عمل اسلیو چیست. به‌صورت کلی، عمل جراحی اسلیو معده به دو روش زیر می‌تواند به کاهش وزن افراد کمک کند:

معده شما به‌صورت قابل‌توجهی کوچک و باریک ‌شده است. از این‌ جهت زودتر احساس سیری کرده و حجم کم‌تری از غذا هم مصرف می‌کنید. حجم کم‌تر غذای مصرفی مساوی است با کاهش میزان کالری وارد شده به بدن که خود می‌تواند باعث کاهش وزن سریع شود همچنین با برداشتن قسمتی از معده که وظیفه تولید هورمون اشتها آور را برعهده دارد، تمایل به غذا خوردن در شما کاهش خواهد یافت.

در جراحی اسلیو معده بیمار بین 60 تا 70 درصد وزن اضافه بدن خود را در 12 تا 18 ماه از دست می‌دهد.

باید به این نکته هم توجه داشت که هرچه وزن فرد بالاتر باشد متابولیسم و سوخت‌و‌ساز بدن او نیز پایین‌تر می‌آید و همین امر به افزایش وزن او بیش‌تر کمک می‌کند.

آیا عمل اسلیو معده بازگشت پذیر است؟

در صورتی که بیمار توصیه‌های پزشک و رژیم غذایی را به درستی رعایت نکند احتمال بازگشت وزن بعد از جراحی اسلیو معده وجود دارد. بیمار ممکن است بر اثر ریزه‌خواری و دریافت کالری بالا دوباره دچار افزایش وزن شود. معمولا بخشی از بیماران حدود پنج سال پس از جراحی بخاطر رعایت نکردن رژیم غذایی دوباره با مشکل چاقی مواجه می‌شوند.

امکان بازگشت وزن در جراحی اسلیو معده

بررسی نهایی عمل اسلیو معده

در این مقاله سعی شد درباره ی تمام چیز هایی که لازم است راجع به این که عمل اسلیو معده چيست بدانید صحبت شود. بخش مهمی از نتیجه ی عمل مستقیما به مراقبت های بعد از وابسته است پس حتما به توصیه های پزشک در این باره عمل کنید.

این که نهایتا تصمیم شما انتخاب کدام نوع عمل جراحی چاقی خواهد بود قطعا بستگی به شرایط خود شما و نظر نهایی پزشک شما دارد.

مهم این است قبل از عمل حتما راجع به آن به طور کامل تحقیق کنید و از مشورت با پزشک غافل نشوید. از آن‌جا که عمل معده، عمل حساسی است سعی کنید از بهترین جراح لاغری مشاوره بگیرید.

ما به شما دکتر محمود حیدری فوق تخصص و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی را پیشنهاد می‌کنیم. دکتر محمود حیدری با 1700 جراحی لاپاراسکوپی لاغری جراحی با تجربه و دلسوز هستند و از همه ویژگی‌های بهترین جراح لاغری برخوردارند.

شما میتوانید جهت مشاوره و ارتباط با تیم ما، از طریق واتساپ و یا تماس، اقدام کنید. به امید آن‌که تمامی افراد از سلامتی و شادابی کامل بهره مند باشند.
مشاوره و هماهنگی :۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

 

سوالات متداول

عمل اسلیو معده چقدر طول می‌کشد؟

عمل اسلیو معده در مقایسه با جراحی‌های لاغری دیگر عملی نسبتا کوتاه و ساده است. این عمل بین 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد که البته با توجه به مهارت و تجربه جراح می‌تواند اندکی متفاوت باشد. در نهایت پزشک ممکن است از شما بخواهد برای یک تا دو روز در بیمارستان بستری باشید.

آیا جراحی اسلیو معده درد دارد؟

بیش‌تر بیماران درد کمی را در ساعات بعد از عمل گزارش می‌کنند و معمولا برای روزهای بعد دارویی برای کاهش درد خود استفاده نمی‌کنند. هرچند حساسیت بیماران به درد می‌تواند متفاوت باشد.

آیا یک هفته بعد از جراحی اسلیو می‌توانم سر کار بروم؟

توصیه پزشکان معمولا این است که بیمار 2 تا 4 هفته برای بهبود کامل بخیه‌ها در خانه استراحت کند. برای کارهایی که مستلزم فعالیت بدنی شدید باشند این زمان بیش‌تر خواهد بود.

نتیجه جراحی اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده باعث می‌شود ورودی غذا به معده شما محدود شود. این محدودیت در نهایت باعث کاهش وزن شما می‌شود. عمل اسلیو به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، بنابراین تنها بخیه‌های کوچکی در قسمت بالایی شکم خواهید داشت. بخش بزرگی از معده در این عمل برداشته می‌شود.

Rate this post

22 نظر

  • جراحی اسلیو اگر توسط بهترین پزشک تشخیص داده بشه هیچ عارضه ای نداره و بیمار میتونه به نتیجه دلخواه برسه. اما عوارض کلی این جراحی در موارد نادر میتونه شامل انسداد دستگاه گوارش، فتق، رفلاکس معده، هیپوگلیسمی، سوء تغذیه و استفراغ باشه که در صورت چنین علائمی باید به پزشک تون مراجعه کنید

  • پس از برداشتن معده اسلیو باید حداقل ۲ تا ۳ هفته استراحت کنید. بدن شما برای بهبودی نیاز به زمان دارد و در این مدت رژیم غذایی بسیار محدودی خواهید داشت. در این بازه زمانی حتما استراحت کافی داشته باشید و از دوستان و خانواده کمک بگیرید.

 • سلام دوست عزیز. ممنون از شما
  بنابر آمار سال 2022، جراحی بای پس بالاترین حد از استاندارد را بین جراحی‌های لاغری دارد. البته، جراحی اسلیو معده هم مثل بای پس نتایج بسیار خوبی داشته و به دلیل ساده‌تربودن بین بیماران طرفداران بیشتری دارد.

 • سلام ممنون از شما
  سلمان عزیز به طور کلی، سه نوع جراحی لاغری وجود دارد؛ جراحی بای پس، اسلیو و سوئیچ اثنی عشر.

  • سلام ممنون از شما
   جراحی اسلیو معده هم امن‌ترین و هم پرطرف‌دارترین جراحی در دنیای عمل‌های لاغری است.

 • سلام وقت بخیر
  طبق تشخیص پزشک میخوام عمل اسلیو انجام بدم. درباره عمل اسلیو اطلاعات خوبی کسب کردم. ممنون از سایتتون

  • سلام سپاس از شما
   عمل اسلیو ممکن است یک تا دو ساعت زمان ببرد. جراحی بای پس هم حدودا دو تا سه ساعت طول خواهد کشید.

  • سلام ممنون از شما
   عمل بای پس عوارض بیشتری دارد، البته از طرف دیگر، نتایج بهتری برای کاهش وزن خواهد داشت. در حالی که جراحی اسلیو عوارض کمتری دارد، ولی به نسبت بای پس، کاهش وزن کمتری را به دنبال خواهد داشت.

  • سلام ایمان عزیز
   حدودا هشتاد تا نود درصد جراحی‌های اسلیو موفقیت‌آمیز است.

 • سلام وقت بخیر
  تشکر از سایت خوبتون. میخواستم بدونم کدوم عمل لاغری بیشترین نتایج موفق رو داره؟

  • سلام سپاس دوست عزیز
   طبق آمار، جراحی بای‌پس هم موثرتره و هم نتایج موفق بیشتری نسبت به جراحی اسلیو داره. البته جراحی اسلیو هم اختلاف کمی با بای پس داره و به دلیل ساده‌تر بودن، طرفداران بیشتری رو هم جذب کرده.

  • سلام خانم زاهدی
   دقت کنید که فاکتورهای زیادی در مقدار کاهش وزن شما بعد از جراحی تاثیر دارند. با این حال، معمولا هر ماه پنج تا سیزده کیلو لاغرتر خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات