رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده (بایدها و نبایدها + توصیه‌های پزشک)

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

ابتدا تصور می‌کردم همه مشکلات جراحی چاقی درد شدید و خونریزی باشد. اما بعد که مجبور شدم برای جلوگیری از عوارض چاقی پیش دکتر جراح بروم، با دکترم مفصل صحبت کردم. نتیجه‌ای که به آن رسیدم این بود که مهم‌ترین چیز در جراحی لاغری صبور بودن است. فهمیدم مدت‌زمانی که برای عمل اسلیو زیر تیغ جراح هستم کم‌تر از یک ساعت خواهد بود. بخش قابل توجهی از درد و خونریزی عمل هم بخاطر روش لاپاراسکوپی حذف می‌شود. قسمت مهم قبل از جراحی با مراقبت‌ها و کاهش وزن شروع می‌شود و بعد از عمل هم هم‌چنان ادامه دارد. لاغر شدن یک فرایند تدریجی است که بعد از عمل تا دو سال طول می‌کشد. بعد از عمل هم سه تا-چهارماه نمی‌توانم هر غذایی را بخورم. بلکه باید رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده را رعایت کنم. در ادامه رژیم غذایی که پزشک جراحم به من معرفی کرد را با شما هم به اشتراک می‌گذارم. حتما قبل از عمل در مورد رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو بخوانید و برای آن آماده شوید. بخش مهمی از نتایج عمل شما وابسته است به صبوری و رعایت این رژیم غذایی.

اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

یکی از مهم‌ترین فاکتورها و شروط کاهش وزن بعد از عمل اسلیو رعایت رژیم غذایی است که توسط پزشک جراح برای شما تجویز می‌شود. نیمی از روند شگفت‌انگیز لاغرشدن شما بستگی به رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی اسلیو دارد. مراقبت‌هایی مثل:

-رژیم غذایی مناسب

-ورزش

-داروها و مکمل‌های مورد نیاز

می‌توان گفت رژیم غذایی مناسب، مهم‌ترین مراقبت بعد از این جراحی است. اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده تنها به دلیل این نیست که شما زودتر و بیشتر وزن کم کنید. علت مهم دیگری هم دارد. رعایت این رژیم غذایی از بروز عوارض جراحی اسلیو معده هم جلوگیری می‌کند؛ عوارضی مانند اسهال، حالت تهوع، استفراغ، یبوست و نشتی معده.

در هفته‌های ابتدایی آب میوه‌جات را با مقدار مناسب آب رقیق کنید
در هفته‌های ابتدایی آب میوه‌جات را با مقدار مناسب آب رقیق کنید

ریزه‌خواری و پرخوری مهم‌ترین عواملی هستند که باعث استُپ وزنی و یا حتی بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو می‌شوند. از طرفی بعد از عمل اسلیو حجم معده کم‌تر شده است و بنابراین مواد غذایی کم‌تری هم جذب بدن می‌شود. پس تغییر رژیم غذایی می‌تواند باعث عدم دریافت ویتامین و پروتئین کافی شود و بیمار دچار ضعف و مشکلات دیگر شود. بنابراین مهم است که رژیم غذایی به‌درستی دنبال شود.

نکات مهمی که در مورد رژیم غذای بعد از عمل اسلیو باید مد نظر داشته باشید

بعد از عمل اسلیو، معده‌ی شما بسیار کوچک‌تر از قبل شده‌است. در روزهای اول، معده‌ی شما ظرفیت خیلی کمی برای غذا دارد؛ به‌طوری که بعد از خوردن حدودا دو تا سه قاشق غذاخوری، احساس می‌کنید کاملا سیر شده‌اید. پس یکی از نکات مهم این است که بعد از جراحی اسلیو معده، هرگز نباید پرخوری کنید و به معده‌ی خود فشار بیاورید. همچنین، در روزهای ابتدایی، معده‌ی شما توان هضم غذاهای سفت و جامد را ندارد. به همین دلیل در ابتدا فقط باید از آب و مایعات استفاده شود.

ممکن است بعد از عمل اسلیو معده، غذای زیادی بخورید و آن را بالا بیاورید. نگران نباشید. کاملا طبیعی است. معده‌ی شما هنوز نمی‌تواند حجم زیادی از غذا را در خود جای بدهد.

شاید با شنیدن جملات قبل، نگران شده باشید. بله، یکی از لذت‌های بزرگ آدم‌ها در زندگی، خوردن غذاهای خوشمزه و لذیذ است. خبر خوش این است که قرار نیست جراحی لاغری شما را از این لذت بزرگ محروم کند. البته باید چند ماه به معده‌ی خود فرصت بدهید. در طول این مدت، معده‌ی شما کش می‌آید و کمی بزرگ‌تر می‌شود. بعد از آن، می‌توانید مثل بقیه‌ی اعضای خانواده‌تان با خیال راحت از غذاهای جامد و خوشمزه لذت ببرید.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو سه مرحله کلی دارد. به طور کلی در مرحله اول رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو تنها مایعات مصرف می‌شود. در مرحله دوم که از روز پانزدهم شروع می‌شود غذاهای نرم و پوره جات و در مرحله سوم غذاهای معمولی به‌همراه منابع پروتئینی.

مراحل رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده
مراحل رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

در ادامه شما را با جزئیات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو آشنا می‌کنیم.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو از زبان فلوشیپ فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی دکتر محمود حیدری

مرحله اول رژیم غذایی اسلیو؛ از روز جراحی تا دو هفته بعد از عمل

عصر روز جراحی

عصر همان روزی که جراحی شما تمام می‌شود، آزمایشی روی شما انجام خواهد شد. هدف این آزمایش این است که پزشک متوجه شود معده‌ی شما نشتی دارد یا نه. این آزمایش به وسیله‌ی محلول آبی‌رنگی انجام می‌شود که اسم علمی آن «بلودو متلین» است. اگر معده‌ی شما نشتی نداشته باشد، شما می‌توانید به اندازه‌ی دو تا سه لیوان آب و چای بنوشید. اگر مشکل خاصی نداشته باشید، تا صبح روز بعد از جراحی از بیمارستان مرخص می‌شوید.

عصر روز جراحی
عصر روز جراحی

روز اول

در روز اول رژیم شما آب، چایی و آبمیوه رقیق شده است حداقل 8 تا 10 لیوان.

به‌طور کلی از روز اول جراحی تا دو هفته بعد از عمل همه مواد غذایی که مصرف می‌شود مایعات است. اما حجم و نوع این مایعات در روزهای ابتدایی با انتهایی متفاوت است. به همین دلیل مرحله اول یعنی مصرف مایعات را در ادامه در دو بخش یعنی هفته اول و هفته دوم برای شما توضیح می‌دهیم.

هفته اول: نوشیدن مایعات

قطعا نوشیدن مایعات به تنهایی، در هفته اول سخت به نظر می‌رسد. اما اکثر بیماران از نظر مزاجی تمایل زیادی به خورن غذا ندارند. علت این موضوع این است که هورمون گرسنگی گرلین بعد از عمل اسلیو، تقریبا در معده وجود ندارد. زیرا حین عمل قسمتی از معده که وظیفه ترشح این هورمون را برعهده داشته، برداشته شده است.

نوشیدن مایعات در هفته اول بعد از عمل از عوارضی مانند نشتی معده بعد از عمل، یبوست، انسداد روده، اسهال و کم آبی بدن جلوگیری می‌کند. بنابرین آگاهی از غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو و داشتن رژیم غذایی مناسب در هفته اول پس از عمل که محدود به مصرف مایعات است، ضروری است.

در هفته‌ی اول، شما باید هر روز حداقل هشت تا ده لیوان مایعات مختلف مصرف کنید. البته حواس‌تان باشد معده‌ی خود را غافل‌گیر نکنید! این مقدار از مایعات باید خیلی تدریجی و آرام‌آرام میل شوند. یعنی هر پنج یا ده دقیقه یک بار، چند جرعه‌ی کوچک بنوشید.

مرحله اول رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده؛ از روز جراحی تا دو هفته بعد از عمل
مرحله اول رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده؛ از روز جراحی تا دو هفته بعد از عمل

مایعاتی که می‌توانید در روز اول بنوشید عبارت است از:

 • آب
 • چای
 • آبمیوه‌ی رقیق‌شده
رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو
رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو

در روزهای اول، از سیب و انگور و هویج برای تهیه‌ی آبمیوه استفاده کنید. آبمیوه‌ای که میل می‌کنید باید کاملا صاف‌شده باشد و هیچ پالپی داخل آن نباشد. همچنین، باید آن را با آب تصفیه‌شده رقیق کنید. برای این کار، یک لیوان آبمیوه را با چهار یا پنج لیوان آب تصفیه‌شده مخلوط کنید و بعد کم‌کم آن را میل کنید. در طول چهار تا پنج روز آینده می‌توانید غلظت آبمیوه را به تدریج بیشتر کرده و آب کم‌تری به آن اضافه کنید.

چگونگی مصرف آبمیوه و رقیق کردن آن برای رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده
چگونگی مصرف آبمیوه و رقیق کردن آن برای رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

اهمیت نوشیدن آب بعد از جراحی چاقی

مصرف دمنوش‌ها بعد از جراحی چاقی

روز دوم

در روز دوم یک تا دولیوان از 8 تا 10 لیوان مایعات مصرفی خود را به آب یا عصاره گوشت یا سوپ (سوپ بدون هرگونه مواد سفت و جامد) اختصاص دهید و مابقی این 8 تا 10 لیوان را به آبمیوه رقیق شده و آب و چایی اختصاص دهید.

روز سوم تا هفتم

روز سوم بعد از جراحی، یکی از هشت تا ده لیوان مایعات شما باید به شیر اختصاص پیدا کند.

روز چهارم به رژیم غذایی شما سوپ اضافه میشود. ترجیحا در سوپ شما نخود و لوبیا که نفاخ اند تا چند ماه نباید ریخته شود. اگر عدس یا ماش در سوپ استفاده میکنید باید حداقل 12 ساعت در آب خیسانده شوند با استفاده از سبزیجات و غلات مختلف در سوپ خود تنوع ایجاد کنید .

حداقل باید دو لیوان در روز آب سوپ استفاده کنید. یک تا دو لیوان عصاره گوشت یک لیوان شیر و مابقی مایعات آبمیوه رقیق شده و آب و چایی.

روز پنجم به رژیم غذایی شما ماست و کشک رقیق شده اضافه میشود.

پس رژیم روز پنجم شما به این صورت است که مصرف یک پیاله ماست ، چند قاشق کشک رقیق شده، یک لیوان شیر، یک تا دو لیوان اب سوپ، یک لیوان عصاره گوشت و مابقی مایعات خود را بصورت آبمیوه رقیق شده آب و چایی این رژیم را تا روز چهاردهم باید ادامه دهید.

برنامه غذایی بعد از عمل اسلیو معده در پنج روز ابتدایی
برنامه غذایی بعد از عمل اسلیو معده در پنج روز ابتدایی

هفته دوم: برنامه غذایی مایع حاوی پروتئین

از پایان روز چهاردهم وارد مرحله دوم می‌شویم. از روز چهاردهم یا پانزدهم بعد از جراحی تا آخر ماه اول مصرف رژیم نرم و پوره جات توصیه می‌شود.

پوره سیب زمینی، پوره سبزیجات و میوه جات، فرنی آرد برنج، حریره بادام، سوپ

این اصل را رعایت کنید که حجم معده شما در هر مرحله نهایتا دو الی سه قاشق بیشتر نیست. مصرف بیشتر از این باعث دلدرد، تهوع و استفراغ میشود.

احتمالا در هفته دوم مقداری احساس گرسنگی داشته باشید. در این هفته اضافه کردن مایعات غلیظ‌تر به رژیم غذایی شما مجاز است. مایعات مناسب بعد هفته دوم از عمل اسلیو معده می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آب سوپ، روزانه دو تا سه لیوان
 • شیر، روزی یک لیوان
 • عصاره‌ی گوشت، روزی یک لیوان
 • ماست کم‌چرب، ترجیحا ماست یونانی، روزانه یک کاسه
 • کشک مایع، در هر روز پنج تا شش قاشق

البته باید توجه داشته باشید که همه این موارد باید به آرامی و مرور استفاده شوند.

مرحله دوم رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

هفته سوم: غذاهای پوره شده و نرم

در هفته سوم، غذاهای نرم و پوره‌مانند در کنار آب، مایعات و غذاهای رقیق و آبکی به رژیم غذایی شما اضافه می‌شوند. البته هنوز برای خوردن غذاهای سفت و جامد زود است و نباید عجله کنید. در این مدت می‌توانید از انواع سبزیجات و میوه‌ها را به شکل پوره در آورید. همچنین می توانید از پوره سیب زمینی، پوره ماهی، پوره حبوباتی مانند عدس و لوبیا و یا غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید. توصیه های مناسب برای مصرف غذاهای نرم و پوره شده در هفته سوم عمل اسلیو معده، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سوپ نرم و کاملا پخته‌شده
 • پوره‌ی سیب‌زمینی، پنج تا شش قاشق
 • فرنی آرد برنج، پنج تا شش قاشق
 • حریره‌ی بادام، پنج تا شش قاشق
 • پوره‌ی میوه‌جات نرم و کاملا له‌شده؛ مثل سیب، هویج، خیار، هلو، شلیل، انبه، هندوانه و طالبی

زمان شروع میوه و قطع آبمیوه پس از انواع جراحی چاقی

دقت کنید که نباید در حریره‌ی بادام و فرنی از قند یا شکر استفاده کنید. میل به شیرینی زیادی دارید؟ اصلا جای نگرانی نیست! اگر دوست دارید این غذاها را به‌صورت شیرین میل کنید، می‌توانید خرما را پوست بکنید و با آن‌ها میکس کنید.

برنامه غذایی بعد از اسلیو معده، مرحله دوم رژیم غذایی ؛ از روز پانزدهم تا پایان ماه اول (تا روز سی‌ام)
برنامه غذایی بعد از اسلیو معده، مرحله دوم رژیم غذایی ؛ از روز پانزدهم تا پایان ماه اول (تا روز سی‌ام)

نکته اساسی: سعی کنید در هفته سوم، روزانه حدود ۶۰ گرم پروتئین مصرف کنید. همچنین شدیدا توصیه می‌شود در هفته سوم، آهسته غذا بخورید و از مصرف غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو خودداری کنید.

هفته چهارم

در همین مرحله از آغاز هفته چهارم ابمیوه را قطع کنید و میوه های رنده شده طوری که خوب جویده شوند با حجم کم استفاده کنید. این رژیم را تا پایان ماه اول ادامه دهید.

مرحله سوم رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

هفته پنجم: افزودن مواد غذایی جامد به برنامه غذایی

تبریک! روزهای سختِ رژیم غذاییِ بعد از جراحی اسلیو معده تمام شد. با پایان ماه اول وارد مرحله سوم میشویم. حالا می‌توانید مثل بقیه‌ی اعضای خانواده‌تان غذا بخورید؛ چه مایع و آبکی باشد، چه سفت و جامد. محدودیت خاصی برای شما وجود ندارد. فقط نکات راحت و کوچک دیگری وجود دارد که باید در آینده حواس‌تان به آن‌ها باشد:

 • سر سفره اصلا عجله نداشته باشید. خیلی آرام و باحوصله غذا بخورید و آن را خوب بجوید.
 • غذاهایی را که پروتئین بالایی دارند، بیشتر استفاده کنید؛ مثل گوشت قرمز و سفید، ماهی، میگو و حبوبات.

در بین وعدههای غذایی سه گانه از منابع پروتئینی مثل سفیده تخم مرغ روزی حداقل یک عدد، روزانه هفت تا هشت دانه پسته، هفت تا هشت دانه بادام، سه تا چهار گردو ، بیست تا سی مویز، چهار الی پنج عدد کشک، حداقل روزی پنج الی شش واحد میوه استفاده شود.

مواد غذایی که بعد از ماه اول به‌صورت روزانه باید استفاده کنید
مواد غذایی که بعد از ماه اول به‌صورت روزانه باید استفاده کنید

مصرف آب باید فراوان باشد. نشانه مصرف مناسب مایعات وجود ادرار روشن در شماست هرچه آب بیشتر استفاده شود منابع پروتئینی و ویتامین 3 ، یعنی همان میوه و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنید ضعف و بیحالی کمتر خواهد بود. افتادگی پوست کمتر خواهد بود. ریزش مو و مخاطرات شما کمتر خواهد بود.

از آن‌جا که حجم معده شما کاهش پیدا کرده است مهم است که مواد غذایی مورد نیاز را به بدن خود برسانید. بنابراین حواس‌تان باشد هر روز موارد زیر را نوش جان کنید:

 1. چهار تا پنج واحد میوه (منظور از یک واحد، یک میوه‌ی متوسط مثل سیب، موز، پرتقال یا گلابی است، یا نصف بعضی از میوه‌ها مثل گریپ‌فروت، یا یک‌چهارم لیوان از میوه‌های ریز، مثل توت،‌ انگور و انار)
 2. مغزهای مختلف؛ پنج عدد پسته، پنج عدد گردو، بیست عدد کشمش
 3. پنج عدد کشک جامد کوچک
 4. یک لیوان شیر
 5. یک کاسه ماست
 6. چهار عدد خرمای پوست‌کنده
 7. حداقل چهار تا شش لیوان آب

نحوه مصرف میوه بعد از جراحی لاغری

همچنین لازم است که به آرامی غذا بخورید و خیلی بجوید تا غذا قبل از بلعیدن، کاملا خورد و مایع شود و از مصرف غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو پرهیز کنید .

حالا، بعد از یک ماه تلاش و مراقبت، می‌توانید هم از خوردن غذاهای موردعلاقه‌تان لذت ببرید، هم از رسیدن به وزن ایده‌آل و تناسب اندام‌تان. چی بهتر از این؟! ما هم از خوشحالی شما خوشحال هستیم.

مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار

در این ایام شما می‌توانید در صورت تمایل از نوشیدنی‌های کافئین دار مثل قهوه به مقدار کم و کنترل شده استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که معده شما هنوز حساس است و مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو باید با احتیاط زیادی انجام شود. بهتر است در استفاده از نوشیدنی‌های کافئین‌دار عجله نکنید.

مصرف قهوه بعد از جراحی چاقی

مصرف مواد حاوی پروتئین در هفته‌های چهارم به بعد

برنامه غذایی باید غنی از پروتئین‌های گیاهی و حیوانی، میوه و سبزیجات، کربوهیدرات‌های پیچیده و چربی‌های سالم عاری از پالم باشد. توصیه‌های مناسب برای رژیم غذاهایی مناسب در هفته چهارم عمل اسلیو معده، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

مصرف پروتئین‌های دریایی پخته شده مانند ماهی تن و قزل آلا، مصرف پروتئین مخلوط شده با شیر مانند سوپ گوشت و شیر، مصرف کم و آهسته گوشت مرغ و گوشت گاو کاملا پخته شده به شرط اینکه کاملا بجوید یا با میکسر میکس کنید و سپس مصرف کنید، میوه و سبزیجات به صورت پخته یا آب میوه، پوره سیب زمینی شیرین و پخته شده، غلات اورگانیک بدون قند یا کم قند.

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو
رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو

میان وعده‌های مناسب در هفته چهارم

بیش‌تر پزشکان توصیه می‌کنند که ۳ وعده غذایی کوچک همراه با میان وعده‌های مایعاتی داشته باشید. علاوه بر این کم کم می‌توانید یک میان وعده غذایی سالم و کوچک مانند موارد زیر نیز در برنامه غذایی خود داشته باشید:

میوه‌های نرم مانند موز، حمص با کراکر برنج یا هویچ آب پز شده نرم، یک چهارم سیب زمینی آب پز شده، میوه‌های تازه مانند توت فرنگی، تخم مرغ آب پز شده، یک چهارم فنجان جو دوسر در سوپ.

هفته پنجم و بعد از آن

برای حل مشکلاتی مانند اسهال و یبوست و حتی عوارضی مانند نشت غذا از معده، حتما در مورد غذاهایی که پیش از هفته پنجم به رژیم غذایی تان اضافه کرده و مصرف کرده‌اید، دقت داشته باشید تا هضم شان برایتان راحت باشد. در این هفته سعی کنید تفاوت بین گرسنگی واقعی و اشتهای کاذب ذهنی را تشخیص دهید.

این موضوع به کنترل پرخوری کمک می‌کند و از کشیده شدن معده به مرور زمان و بازگشت اندازه ثابت معده جلوگیری می‌کند. بنابراین تلاش کنید آهسته غذا بخورید و لقمه‌ها را خیلی بجوید. هر روز سه وعده غذایی کوچک حتما میل کنید. به مصرف زیاد در طول روز مایعات دقت داشته باشید.

از مصرف غذاهای ممنوع بعد از جراحی لاغری مانند قندهای غلیظ خودداری کنید. از مصرف روغن‌های پالم، چربی‌های ترانس و مواد غذایی سرخ شده و فراوری شده و غذاهای فست فود پرهیز کنید. همزمان با غذا خوردن مایعات ننوشید. از غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو مانند جوش شیرین و نوشابه گازدار دوری کنید. حداقل نیم ساعت قبل از غذای اصلی از نوشیدن مایعات خودداری کنید. در صورت مصرف میان وعده، سعی کنید حتما از یک میان وعده سالم و کوچک بهره ببرید. این میان وعده می‌تواند حاوی ماده غذایی مغذی مانند میوه، سبزیجات و آجیل باشد. مصرف روزانه ویتامین‌های توصیه شده توسط پزشک خود را فراموش نکنید. مصرف حدودا ۶۰ گرم پروتئین روزانه را به خاطر داشته باشید.

رژیم غذایی بعد از عمل جراحی اسلیو
رژیم غذایی بعد از عمل جراحی اسلیو

مصرف مکمل‌های غذایی با پروتئینی مخلوط شده را دست کم نگیرید. بر ورزش‌های روزانه مانند پیاده روی، رقص، یوگا و شنا با مشورت پزشک معالج خود مداومت کنید. از مصرف غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو، برنج بعد از عمل اسلیو، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن خودداری کنید. این نوع داروهای بدون نسخه ضد درد ممکن است باعث کاهش روکش محافظ طبیعی معده شما شوند.

ممنوعیات مطلق بعد جراحی

قلیون کشیدن، مصرف الکل، استعمال دخانیات من جمله سیگار، از ممنوعیات مطلق بعد از جراحی اسلیو معده هستند که باید پیش از انجام عمل جراحی به ترک آن اقدام کنید و این عادت را مدت‌ها بعد از جراحی اسلیو معده نیز کنار بگذارید. قلیون، سیگار و هرچیزی که دارای نیکوتین باشد، می‌تواند باعث انقباض عروق شود.

و این به معنای بسته شدن موقتی عروق است. مصرف سیگار، دخانیات و قلیون کشیدن و ورود نیکوتین به بدن بعد از عمل اسلیو معده، می‌تواند عروق معده را منقبض کند. درنتیجه به خط بخیه بصورت مناسب خونرسانی انجام نشود. این امر باعث بروز نشتی در خط بخیه و بروز عفونت خواهد شد.

یکی دیگر از ممنوعیات مطلق بعد از جراحی اسلیو، مصرف الکل است. مشروبات الکلی صورت متناقض با عمل اسلیو معده عمل می‌کنند. پزشکان در طی فرایند عمل با برداشتن بخشی از معده در تلاش هستند تا احساس سیری را سریع‌تر در بیمار ایجاد کنند و مانع ترشج هورمون گرسنگی در بدن شوند. به این ترتیب حجم کم‌تری از غذا وارد معده بیمار می‌شود و بیمار به راحتی به وزن ایده آل خود دست می‌یابد. ولی مشروبات الکلی حجم زیادی از کربوهیدرات مایع و پر کالری را وارد معده فرد می‌کنند. در این مواقع در فرد به سرعت احساس سیری  یا سیری کاذب ایجاد خواهد شد که با وجود اینکه بیمار احساس سیری می‌کند، ولی تمایل دارد حجم بیش‌تری غذا را میل کند.

ممنوعیات نسبی بعد جراحی

غذاهای ممنوع بعد از جراحی لاغری به آن دسته از خوراکی‌هایی گفته می‌شود که ممکن است در بعضی از افراد ایجاد بیماری کند و در بعضی دیگر خیر. از جمله غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو می‌توان به نوشیدن مایعات گازدار و کافئین دار حاوی قند اشاره کرد. بنابراین از مصرف قند، شکر و قهوه بعد از عمل اسلیو دوری کنید؛ زیرا باعث بروز سندروم دامپینگ می‌شود.

مصرف مواد غذایی مانند اسموتی‌های قند دار، غذاهای نشاسته ای مانند ماکارونی، برنج و نان، نوشیدنی‌های شیرین مانند سودا، سبزیجات فیبردار مانند کرفس و مارچوبه، غذاهای سرخ شده، کلم بروکلی، آجیل و خشکبار، آب نبات و دسر، سبزیجات دارای برگ خام از غذاهای ممنوع بعد از عمل لاغری در هفته‌های اول جراحی هستند.

رضایت بیمار دکتر محمود حیدری (فلوشیپ فوق تخصص جراحی لاغری) بعد از جراحی چاقی

سخن پایانی

در این‌جا نکات مهم درباره رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو را با شما به اشتراک گذاشتم. همان‌طور که گفتم رعایت رژیم غذایی بخش مهمی از فرایند عمل لاغری است. اگر می‌خواهید از عمل اسلیو خود نتیجه مطلوبی بگیرید حتما باید این رژیم غذایی را رعایت کنید.

در پایان مهم است که برای عمل لاغری خود پزشک جراح مناسبی را هم انتخاب کنید که هم تخصص، دانش و مهارت کافی را داشته باشد و هم از نظر اخلاقی متعهد و صبور باشد تا در صورتی‌که مشکلی در مراقبت‌های قبل یا بعد از عمل داشتید از او مشاوره بگیرید.

دکتر محمود حیدری فلوشیپ فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی و انواع جراحی لاغری را دارا هستند.

برای مشاهده‌ی رضایت بیماران دکتر محمود حیدری می‌توانید قسمت تصاویر و قسمت ویدئوها را بررسی بفرمایید.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر، مشاوره یا رزرو نوبت با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

در نهایت اگر سؤالی دارید یا اگر شما هم تجربه‌ای از رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو دارید در قسمت کامنت‌ها با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. به امید سلامتی برای همه‌ی هم‌میهنان عزیزم.

سؤالات متداول

از خوردن چه غذاهایی بعد از جراحی معده باید پرهیز کنم؟غذاهایی که بعد از جراحی چاقی باید از مصرف آنها خودداری کنید:

 • گوشت قرمز که سفت یا خشک است.
 • غذاهای چرب و پرچرب.
 • غذاهای بسیار چاشنی یا تند.
 • الکل های قندی مانند اریتریتول، گلیسرول، مانیتول، سوربیتول و زایلیتول.
 • غذاهایی که دوباره در مایکروویو گرم می شوند.

بعد از جراحی لاغری میتونیم برنج مصرف کنم?

کربوهیدرات های تصفیه شده مثل نان، برنج، ماکارونی و تورتیلا باید در 3 ماه اول پس از جراحی خودداری شود. چون این غذاها باعث منبسط شدن معده شما و ناراحتی ]احساس گیرکردن[ در دستگاه گوارش می شوند.

 چرا هنگام غذا خوردن بعد از جراحی دچار معده درد میشم؟

زمانی که بیماران بای پس معده/اسلیو بیش از حد غذا می خورند، دچار گرفتگی و درد شکم می شوند و احساس می کنند غذا در قسمت فوقانی دستگاه گوارش آنها گیر کرده است. بیماران باید بدانند خوردن زیاد معده را بزرگ و بزرگتر و نتیجه عمل جراحی را تقریبا بیهوده می کند.

هفته اول بعد از اسلیو معده چه بخورم؟در هفته اول فقط مایعات خالص و رقیق میل کنید که شامل:

 • آب.
 • آبگوشت.
 • چای بدون کافئین
 • قهوه بدون کافئین.
 • بستنی های بدون قند.
 • نوشیدنی های بدون قند که گازدار نیستند.
 • نوشیدنی های پروتئین مایع شفاف (در صورت توصیه پزشک جراح)

 

 1. Gastric Sleeve Diet
 2. Gastric bypass diet: What to eat after the surgery
 3. Diet after a sleeve gastrectomy or gastric bypass

  5/5 - (1 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات