مراقبت بعد از عمل بای پس برای بیمار چگونه صورت می گیرد؟

مراقبت بعد از عمل بای پس

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

مراقبت بعد از عمل بای پس معده چگونه است ؟

عمل بای پس معده یکی از انواع رایج جراحی لاغری در دنیا محسوب می شود. به دلیل برش هایی که در ناحیه شکم ایجاد می شود و همچنین بخاطر کاهش وزن سریع، بیمار نیاز به مراقبت بعد از عمل بای پس دارد. مراقبت هایی که شامل رژیم غذایی و کنترل فعالیت های بدنی و استراحت و مصرف برخی دارو ها می شود. پس از عمل آزمایش های خاصی با تجویز پزشک متخصص برای بیمار در نظر گرفته می شود تا از خطرات احتمالی بعد از عمل تا حد امکان جلوگیری شود.

رژیم غذایی بعد از عمل تا چند روز اول فقط به نوشیدن مایعات خاص اختصاص دارد و کم کم خوردن برخی غذاها هم با اجازه پزشک مجاز است. یکی از موارد با اهمیت مراقبت بعد از عمل بای پس این است که برای همیشه الکل و دخانیات را ترک کنید. همچنین بعد از عمل تا مدتی بیمار باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کند چراکه ممکن است باعث باز شدن بخیه ها شود و عواقب جبران ناپذیر به همراه داشته باشد.

در ادامه در مورد چگونگی غذا خوردن بعد از عمل بای پس ، مدت بهبود عمل بای پس ، خوابیدن بعد از بای پس معده و نقاهت بعد از عمل بای پس با شما صحبت خواهیم کرد.

مراقبت بعد از عمل بای پس : غذا خوردن بعد از عمل بای پس

از آنجایی که معده شما بطور کلی دستخوش تغییر شده است باید بین 6 تا 12 ماه رژیم غذایی کاملا کنترل شده ای داشته باشید تا خدای ناکرده به عوارض بعد از عمل دچار نشوید. رژیم غذایی شاید مهمترین مراقبت بعد از عمل بای پس باشد. رژیم غذایی چند ماه اول بیمار این گونه است :

مراقبت بعد از جراحی بای پس

1- در روزهای اول

در روزهای اول بیمار فقط باید مایعات بنوشد ، مایعاتی مثل آب و آبمیوه های بدون شکر. دقت شود که نوشیدن مایعات هم باید بصورت جرعه جرعه انجام شود و یکجا سرکشیدن آب ممنوع است ! بعد از گذشت یکی دو روز خوردن آبگوشت آن هم بدون هرگونه مواد جامد بصورت جرعه جرعه بلامانع است. این رژیم غذایی مخصوصا برای کسانیکه پرخوری می کردند بسیار سخت است ولی خبر خوب این است که فقط دو هفته طول می کشد.

2- دو هفته بعد عمل

دو هفته که از زمان عمل گذشت بیمار می تواند غذاهای پوره ای را نیز به رژیم خود اضافه کند. البته توجه شود که وعده های غذایی را به چند وعده کوچک تبدیل کند و در هر وعده فقط 2 قاشق می تواند غذا بخورد ! منظور از غذاهای پوره ای ، هر گونه مواد غذایی ( سبزیجات ، گوشت ، سیب زمینی و …) است که کاملا له شده و نرم باشند.

3- چهار هفته پس از عمل

بعد از گذشت یک ماه از زمان عمل شما وارد مرحله سوم مراقبت بعد از عمل بای پس می شوید. در این مرحله نیز نباید نوشیدن مایعات ترک شود. با این فرق که در این مرحله بیمار می تواند میوه های نرم ، غذاهای نرم و کمپوت های میوه نیز میل کند. در این مرحله بیمار در هر وعده تا 4 قاشق می تواند غذا بخورد.

4- هفته ششم به بعد

با گذشت 6 هفته دیگر کم کم می توانید غذاهای عادی را به لیست خود اضافه کنید به شرطی که از خوردن موادی که کافئین بالایی دارند خودداری کنید. همچنین خوردن شیرینی جات ، غذاهای چرب و هرچیزی که باعث برگشت دوباره شما به چاقی می شود باید محدود باشد.

مراقبت بعد از عمل بای پس
غذا خوردن بعد از عمل بای پس

مراقبت بعد از عمل بای پس : مصرف دارو بعد از عمل

یک مراقبت بعد از عمل بای پس این است که باید از مصرف برخی داروهایی که تابحال مصرف داروهایی که پزشک برای بهبودی شما تجویز می کند مصرف کنید. معمولا بعد از اینگونه عمل ها داروهای کاهش دهنده اسید معده تجویز می شود تا از ایجاد زخم معده جلوگیری شود.

ممکن است به دلیل کوچک شدن معده و کاهش وزن ناگهانی ، بدن شما دچار کمبود ویتامین و پروتئین شود. در این صورت باید با تجویز پزشک داروهای مکمل مصرف کنید تا کمبود هرگونه ویتامین و پروتئین از این طریق جبران شود.

نقاهت بعد ازعمل بای پس

دوره نقاهت یا همان مدت بهبود عمل بای پس بسته به عواملی است که مهم ترین آنها نحوه برش معده ، مقدار حجم برداشته شده از معده و نوع عمل است. گرچه روش رایج این عمل ها روش لاپاراسکوپی است اما عمل باز نیز انجام می شود. منظور از جراحی بصورت لاپاراسکوپی این است که برش های کوچکی روی شکم فرد ایجاد می شود و با ابزار مخصوص دوربین فیلمبرداری ( لاپاراسکوپ ) وارد شکم شده و جراح حجم مشخص شده از معده را برمی دارد.

اگر جراحی به روش لاپاراسکوپی باشد دوره نقاهت بعد از عمل بای پس معمولا شامل 2 تا 3 روز بستری در بیمارستان می شود. بیمار پس از گذشت 3 تا 5 هفته می تواند به روند عادی زندگی خود برگردد. البته بازگشت به فعالیت های طبیعی به معنی بهبودی کامل نیست. اگر جراحی به روش جراحی باز باشد معمولا مدت بهبودی بیشتر طول میکشد.

مراقبت بعد از جراحی بای پس همچنین شامل 3 ماه استراحت بیشتر میشود. در این زمان از فشار اضافی بر روی معده جلوگیری کنید و بیشتر استراحت کنید. انجام هرگونه فعالیت سنگین بدنی در طی این دوره ممنوع است اما فعالیت های ورزشی ساده علی الخصوص پیاده روی بسیار مناسب است. یکی از فواید پیاده روی برای بیمار در این مرحله جلوگیری از یبوست است. اگر به پیاده روی رفتید زیاد آن را طولانی نکنید چون در این چند ماه بدن شما نباید خسته شود.

خوابیدن بعد از بای پس معده

همانطور که گفته شد بعد از عمل شما نیاز به استراحت بیشتر دارید. چند هفته اول به خود استراحت مطلق بدهید و هیچ برنامه ای برای خود نچینید. برای خوابیدن بهتر است سطح تخت کمی شیب دار باشد تا هم درد شکم کاهش یابد و هم خطر سوزش معده تا حد امکان برطرف گردد. برای این کار میتوانید چند بالش شیب دار استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله راجع به مراقبت بعد از جراحی بای پس با شما سخن گفتیم. مراقبت هایی که شامل جنبه های مختلفی از زندگی شما می شود از جمله غذاخوردن ، خوابیدن ورزش کردن و… .

اگر دوره نقاهت خود را تحت نظر پزشک متخصص باشید و به توصیه های او عمل کنید تا حد زیادی از بروز عوارض این عمل جلوگیری خواهید کرد. برای دریافت هرگونه مشاوره و استفاده از خدمات دکتر محمود حیدری با ما در ارتباط باشید. منتظر سوالات شما درباره موضوع این مقاله هستیم.

3/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *