بررسی جراحی مینی بای پس؛ آیا از اسلیو و بای پس بهتر است؟

جراحی مینی بای پس

مدت زمان مطالعه: 15 دقیقه

این پست برای آن‌هاست که هم خدا را می خواهند هم خرما! اگر شما هم این روزها به جراحی لاغری فکر می‌کنید حتما اسم اسلیو و بای پس معده را شنیده‌اید. حتما می‌دانید هرکدام از این دو عمل مزایا و معایبی دارند. مثلا این که بای پس باعث کاهش وزن بیشتری می‌شود، اما خب، عوارض بیشتری هم دارد. یا اینکه اسلیو کم تهاجمی‌تر از بای پس است. آیا راه حلی وجود دارد که مزیت‌های هر دو نوع جراحی را داشته باشیم؟ جراحی مینی بای پس آمده است که به این سؤال پاسخ دهد.

پس بیایید نگاهی از نزدیک به جراحی مینی بای پس بیندازیم و معایب و مزایای جراحی مینی بای پس را بررسی کنیم. مینی بای پس، اسلیو یا بای پس کلاسیک؟ کدام بهترند؟ کدام عوارض کم‌تری دارند؟ کدام تأثیر بیشتری در کاهش وزن دارند؟ برویم ببینیم آیا می‌شود هم خدا را داشت هم خرما؟

از سمت راست: عمل مینی بای پس معده – عمل بای پس معده – عمل اسلیو معده
از سمت راست: عمل مینی بای پس معده – عمل بای پس معدهعمل اسلیو معده

مینی بای پس، بای پس و اسلیو

مینی بای پس روش جراحی نسبتا نوینی است که از دهه 90 میلادی یعنی حدود 30 سال پیش برای اولین بار در جهان شکل گرفته است. هدف از مینی بای پس آن است که بیمار همان نتیجه‌ی عمل بای پس را با دخالت کم‌تری در معده و روده به دست بیاورد. همان‌طور که می‌دانید میزان تأثیرگذاری عمل بای پس کلاسیک (که به آن بای پس سنتی یا بای پس اصلی هم می‌گویند) نسبت به عمل اسلیو بیشتر است. اما عمل اسلیو بسیار کم‌تهاجمی‌تر است و عوارض کم‌تری دارد.

اگر در مورد عمل اسلیو و بای پس کلاسیک احتیاج به اطلاعات بیشتری دارید پیشنهاد می‌کنم این پست: (جراحی بای پس یا اسلیو؟ فرقشان چیست و کدام بهتر است؟) را حتما مطالعه کنید

در واقع انواع مختلفی از جراحی‌های لاغری وجود دارند مانند باندینگ معده، پلیسه معده، بالون معده، سوئیچ اثنی عشر، بای پس و اسلیو و … . از میان همه این عمل‌ها اسلیو و بای پس طرفداران بیشتری دارند.

انواع جراحی لاغری
انواع جراحی لاغری

بگذارید کمی عقب‌تر برویم و نگاهی به عمل اسلیو و بای پس بیندازیم.

· عمل جراحی اسلیو

در عمل اسلیو بخشی از معده بصورت یک موز یا آستین بریده می‌شود و بقیه معده از شکم برای همیشه خارج می‌شود. جراح در این روش در قسمت اتصال معده به روده تغییری ایجاد نمی‌کند و غذا همان مسیر طبیعی خود را طی می‌کند. این تنها حجم معده است که پس از عمل کوچک‌تر شده و به دلیل گنجایش کم‌تر برای غذا انتظار می‌رود باعث کاهش وزن شود.

عمل مینی بای پس چیست؟ در عمل جراحی اسلیو چه اتفاقی می‌افتد؟

تفاوت جراحی اسلیو با بای پس معده
تفاوت جراحی اسلیو با بای پس معده

· عمل جراحی بای پس

در عمل جراحی بای پس یا همان بای پس کلاسیک، بخش بسیار کوچکی از معده به شکل یک کیسه بریده می‌شود و قسمتی از روده کوچک بریده شده و به این قسمت از معده بخیه زده می‌شود. بقیه‌ی معده که دیگر قرار نیست غذایی از آن عبور کند، برخلاف عمل اسلیو، از شکم بیمار خارج نمی‌شود.

کار جراحی بای پس معده همینجا تمام نمی‌شود. نکته مهم در تفاوت بای پس و اسلیو دقیقا همین‌جاست که عمل بای پس عملی دو مرحله‌ای است و به همین دلیل پیچیده‌تر از اسلیو است. در این نقطه وارد مرحله دوم جراحی بای پس می‌شویم:

در مرحله دوم عمل بای پس، قسمت رها شده‌ی روده‌ی کوچک که سر دیگر آن به بخش رها شده‌ی معده وصل است، به بخشی از روده وصل می‌شود. این بخش باقیمانده شاید اضافی به نظر برسد اما نقش مهمی در کاهش وزن دارد. نقش این قسمت، که تشکیل شده از باقیمانده معده بعلاوه بخشی از روده، ترشح آنزیم‌های هضم غذا و انتقال آن به روده است.

مراحل عمل بای پس معده

در واقع در عمل بای پس غذا معده را دور می‌زند و سفر بسیار کوتاه‌تری در بدن فرد خواهد داشت. بنابراین مواد غذایی کم‌تری جذب بدن شده و همین باعث کاهش وزن بیمار خواهد شد.

به همین دلیل هم اگر در عمل بای پس یا اسلیو بیمار بعد از عمل دچار ریزه‌خواری شود، جراحی برای او فایده چندانی نخواهد داشت.

جراحی مینی بای پس چیست؟

حالا که می‌دانیم جراحی بای پس و اسلیو معده چیست می‌توانیم به راحتی سراغ جراحی مینی بای پس برویم و بگوییم عمل بای پس مینی یا همان مینی بای پس ترکیبی از جراحی بای پس و اسلیو است. در این روش جراحی معده را به سبک اسلیو برش می‌دهند اما مانند بای پس غذا مستقیم از کیسه‌ی معده وارد روده کوچک می‌شود. بخش باقیمانده معده و روده به روده کوچکی که به کیسه‌ی معده (معده جدید) متصل است وصل می‌شود.

جراحی بای پس مینی یا همان مینی بای پس
جراحی بای پس مینی یا همان مینی بای پس

بنابراین معده و روده کوچک با یک آناستوموز یا نقطه اتصال به هم متصل می‌شوند در حالی که در بای پس کلاسیک دو آناستوموز یا نقطه اتصال وجود داشت. به همین دلیل جراحان به عمل مینی بای پس، جراحی تک آناستوموزی هم می‌گویند.

مراحل عمل بای پس مینی و مقایسه آن با بای پس معده

با بسته شدن مقدار قابل توجهی از حجم معده در جراحی مینی بای پس، مقدار غذایی که معده می‌تواند در خود نگه دارد را کم کرده و خالی شدن معده و احساس گرسنگی را به تاخیر می‌اندازد. این موضوع باعث می‌شود که بیمار برای مدت طولانی‌تری احساس گرسنگی نکند.

در این روش هم مانند بای پس غذا در مسیر خود معده را دور می‌زند اما بخش باقیمانده معده که غذا داخل آن نمی‌شود، آنزیم های هضم غذا را از طریق روده‌ی کوچک وارد مسیر هضم می‌کند.

جراحی مینی بای پس یا همان بای پس امگا
جراحی مینی بای پس یا همان بای پس امگا

تغذیه در جراحی مینی بای پس

مناسب بودن تغذیه بعد از انجام این عمل و داشتن رژیم غذایی بر اساس تجویز پزشک معالج فواید بسیار زیادی برای بیماران تحت جراحی دارد. این فوائد شامل:

 • امکان درمان التهابات معده، بدون کشیدگی توسط غذاها فراهم می شود.
 • این مراقبت‌ها بیمار را به خوردن وعده‌های کوچک‌تر غذایی عادت می دهد تا معده در فرم جدیدش بتواند راحت‌تر غذا را هضم کند.
 • برنامه غذایی به کاهش وزن بیمار کمک می‌کند و مانع از افزایش وزن او می‌شود.
 • داشتن برنامه غذایی مانع از بروز عوارض و مشکلات بعد از جراحی مانند باز شدن خط بخیه می‌شود.

در این جراحی اندازه معده شما کوچک شده است بنابراین نحوه ورود غذا درون روده نیز باید تغییر پیدا کند. دارد این است که رسیدن غذای کافی به بدن با حفظ اهداف کاهش وزنی ضروری است.

بیمار دکتر محمود حیدری که عمل مینی بای پس داشته‌اند

مراقبت بعد از جراحی مینی بای پس

منظور از مراقبت بعد از مینی بای پس مواردی است که شما در دوره نقاهت باید رعایت کنید. دوره نقاهت در این عمل معمولا کوتاه است؛ بنابراین با دانستن چند نکته می‌توانید این دوره را به بهترین شکل پشت سر بگذارید. دوره نقاهت بعد از عمل بای پس معده، به شیوه برش و مقدار حجم برش خورده از معده بستگی دارد.
بیش‌تر افراد ۲ الی ۳ روز باید در بیمارستان بستری شوند و در طی ۳ الی ۵ هفته به فعالیت‌های عادی زندگی بر گردند.

لازم است به یاد داشته باشید که هیچ زمان مشخصی وجود ندارد که به قطع یقین بتوان گفت همه در آن وارد فاز بهبودی خود را به دست می آورند. اما عموما می‌توان گفت بیماران در سه ماه اول بعد از جراحی، لازم است رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند و پس از آن کم کم با تغییر در عادت غذایی، رژیم غذایی کمی معمولی‌تر خواهد شد. چنانچه دوران نقاهت طولانی شود، بیمار بیش‌تر به استراحت نیاز دارد. در این موارد انجام فعالیت‌های سنگین مانند جابجایی اشیاء سنگین باید کاملا متوقف شود و انجام فعالیت‌های سبکی مانند پیاده روی‌ برای جلوگیری از ابتلا به یبوست مفید است.

مزایای جراحی مینی بای پس معده
مزایای جراحی مینی بای پس معده و عوارض کم‌تر آن نسبت به بای پس کلاسیک آن را به یکی از جراحی‌های پرطرفدار برای کاهش وزن تبدیل کرده است

ناگفته نماند که بیماران قبل از انجام این عمل و سایر جراحی‌های لاغری در ارتباط با ممنوعیت کشیدن سیگار باید توجیه شوند؛  چرا که در این نوع عمل های جراحی به دلیل تغییرات زیادی که در دستگاه گوارش ایجاد می‌شود، کشیدن سیگار باعث بروز نشتی،  ایجاد زخم و عفونت در ناحیه بخیه می‌شود.

نظر بیمار دکتر محمود حیدری درباره جراحی مینی بای پس

قیمت جراحی مینی بای پس

قیمت مینی بای پس بستگی به شرایط و امکانات جراحی دارد. این موضوع به موارد مختلفی از جمله بیمارستان مربوطه، دستمزد جراح، تجهیزات مورد استفاده و … بستگی دارد. در این جا چند مورد از عوامل موثر بر هزینه جراحی مینی بای پس را ذکر می کنیم:

 • تخصص و مهارت پزشک
 • دستمزد پزشک
 • نوع بیمارستان
 • سن
 • شاخص توده بدنی بیمار
 • مراقبت های بیشتر و بستری بیشتر در بیمارستان
 • پیچیدگی عمل
 • هزینه داروها و لوازم مصرف شده در هنگام عمل

هزینه مینی بای پس با بیمه حدود ۱۳ تا ۱۵ میلیون می باشد. در صورتی که میزان توده بدنی یا BMI زیر ۴۰ باشد بیمه هزینه را قبول نمی‌کند.

عوارض جراحی مینی بای پس

یکی از مهم‌ترین عوارض و معایب جراحی مینی بای پس احتمال ورود صفرا درون معده و گاهی به درون مری است. که به آن ریفلاکس مزمن صفرا نیز گفته می‌شود. این عارضه می‌تواند احتمال اختلال در عادات ماهیانه را افزایش دهد که ممکن است حتی بیش از ۳۰ سال نیز ادامه پیدا کند. این جراحی هنوز به طور رسمی توسط کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا تایید نشده است.

علاوه بر این احتمال سوء جذب مواد غذایی در روده نیز می‌تواند منجر به اسهال، کمبود آهن و کم خونی نیز شود. عوارض دیگری مانند آمبولی، خونریزی در محل بخیه، نشتی از محل بخیه نیز در این جراحی شایع است.

مزایای جراحی مینی بای پس

از مزیت های قابل توجه در این عمل جراحی بازگشت‌پذیر بودن آن است. چنانچه فرد بعد از این جراحی دچار عوارض خاصی شود و یا بدن به درستی به تغییرات ناشی از جراحی پاسخ ندهد، امکان بازگشت به حالت اول وجود دارد. عمل جراحی بازگشت حتی در طول طول دوره نقاهت جراحی اولیه و یا در هر زمان پس از جراحی که بیمار مشکل خاصی داشته باشد، می‌تواند صورت گیرد. این عمل لاغری از دشواری کم‌تری برخوردار است، بنابراین هزینه آن از سایر جراحی‌های لاغری کم‌تر خواهد بود. دوره نقاهت در این جراحی فقط یک روز است. میزان کاهش وزن بیمار بعد از جراحی بین ۵۰ الی ۸۰ درصد در تغییر است.
جراحی مینی بای پس معده کم‌تر از یک ساعت طول می‌کشد. این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد. محل بخیه بسیار کوچک است و طی گذشت مدت کوتاهی کاملا محو می‌شود.

بیمار دکتر محمود حیدری جراحی: مینی بای پس

مینی بای پس بهتر است یا اسلیو معده؟

در مقایسه بین جراحی مینی بای پس و اسلیو باید گفت جراحی اسلیو معده نسبت به بای پس کلاسیک و حتی مینی بای پس بسیار کم تهاجمی تر است. دلیل این مطلب آن است که در عمل اسلیو جراح در عملکرد روده‌ها دخالت نمی‌کند. اما کاهش وزن در بای پس و مینی بای پس از اسلیو بیشتر است. بنابراین کسانی‌که نیاز به کم‌تر از 45 کیلوگرم کاهش وزن نیاز دارند بهتر است عمل اسلیو انجام دهند. اما اگر نیاز به کاهش وزن بین 45 تا 70 کیلو کاهش وزن نیاز دارند باید به دنبال بای پس یا مینی بای پس بروند.

مقایسه عمل مینی بای پس با بای پس کلاسیک، کدام بهتر است؟

جراحی مینی بای پس به دلیل تک آناستوموزی بودن بسیار کم خطرتر از بای پس کلاسیک است. محل اتصال متعدد (یعنی دو آناستوموزی بودن جراحی) در بای پس کلاسیک زمان جراحی و مدت زمان بهبودی بیمار را طولانی می‌کند و احتمال نشت از قسمت بخیه‌ها را افزایش می‌دهد. عوارض بای پس کلاسیک بیشتر از مینی بای پس هستند.

نکته مهمی که تفاوت بای پس با مینی بای پس را به خوبی روشن می‌کند این است که حجم معده در عمل جراحی مینی بای پس از جراحی بای پس بیش‌تر خواهد بود. که این موضوع امکان بروز مشکلات و عوارض بعد از جراحی را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

جراحی مینی بای پس به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود
جراحی مینی بای پس به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود

جراحی مینی بای پس و لاپاراسکوپی

احتمالا اولین تصوری که از هر نوع جراحی داریم بدن باز شده و پرخون یک بیمار است که عده‌ای جراح و پرستار بالای سر آن در حال برش و بخیه هستند. امروزه جراحی‌های ناحیه شکم غالبا دیگر به این شکل انجام نمی‌شود. جراحی‌های جدید به جز در موارد نادر به روش جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شوند که جایگزین عمل باز یا همان روش قدیمی و سنتی شده است. در روش لاپاراسکوپی بجای یک برش بزرگ چند برش کوچک در بدن بیمار ایجاد می‌شود و جراح با وارد کردن لوله‌هایی به نام لاپاراسکوپ عمل را انجام می‌دهد. یکی از این لوله‌ها دوربینی نصب شده است که محیط داخلی شکم را روی یک مانیتور به پزشک نشان می‌دهد. علاوه بر این داخل شکم بیمار با گاز پر می‌شود تا محیط داخل بدن بیمار برای جراح راحت تر قابل رؤیت باشد.

همه‌چیز در رابطه  با جراحی لاپاراسکوپی را در مقاله‌ای مفصل برای شما توضیح داده‌ایم. اگر می‌خواهید در مورد روش لاپاراسکوپی بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید.

سخن پایانی

در این مقاله جراحی مینی بای پس را بررسی کردیم. دیدیم جراحی مینی بای پس راه حلی است که ابداع شده تا هم مزایای جراحی بای پس و هم مزایای جراحی اسلیو را در خود داشته باشد. پیچیدگی و مدت زمان عمل بخاطر تک آناستوموزی بودن کم‌تر از بای پس کلاسیک است اما هنوز عوارض بیشتری نسبت به اسلیو معده دارد. در مقابل تأثیرگذاری مینی بای پس بیشتر از اسلیو و تقریبا نزدیک به بای پس کلاسیک است.

از آن جا که جراحی مینی بای پس روش نسبتا جدیدتری نسبت به اسلیو و بای پس است ممکن است هر پزشک جراحی از پس انجام آن برنیاید. در واقع یکی از تمایزات مینی بای پس از اسلیو و بای پس کلاسیک دقیقا همین است.

پس در نهایت می‌توان گفت جراحی مینی بای پس راه میانه‌ای بین اسلیو و بای پس است و خلاصه با این روش بیمار هم خدا را دارد و هم خرما! یعنی هم کاهش وزن زیاد و هم عوارض نسبتا کم. دستکم خیلی کم‌تر از بای پس کلاسیک.

تصمیم نهایی در رابطه با نوع عمل جراحی شما توسط پزشک جراح گرفته می‌شود اما پزشک با شما نیز گفتگو خواهد کرد. سعی کنید بهترین جراح لاغری را انتخاب کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین تصمیم را بگیرید. جراحی که به همه‌ی روش‌های جراحی مسلط باشد و دانش، تجربه و مهارت کافی را داشته باشد.

برای دیدن نمونه رضایت بیماران دکتر محمود حیدری می‌توانید قسمت تصاویر و ویدیوهای سایت را ببینید. همچنین می‌توانید از پیج اینستاگرامی ایشان دیدن کنید.

برای دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت از دکتر محمود حیدری -فلوشیپ و فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی و انواع جراحی لاغری- با این شماره تماس بگیرید.

مشاوره و هماهنگی : ۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

اگر سؤالی دارید خیلی ساده می‌توانید از طریق شماره‌های تماس داخل سایت بصورت تلفنی یا واتساپی و یا در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید.

سؤالات متداول

آیا مینی بای پس از بای پس کلاسیک بهتر است؟

یکی از مهم‌ترین مزایای مینی بای پس نسبت به بای پس کلاسیک آن است که از نظر تاثیر در کاهش وزن نتیجه‌ای قابل مقایسه با بای پس کلاسیک دارد در حالیکه نسبت به بای پس کلاسیک کم‌تهاجمی تر است. این یعنی ریکاوری راحت‌تر و احتمال عوارض پایین‌تری دارد.

جراحی مینی بای پس چقدر طول می‌کشد؟

به طور میانگین، جراحی مینی بای پس 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. البته در نظر داشته باشید که این فرایند ممکن است از جراحی به جراح دیگر و از بیماری به بیمار دیگر اندکی متفاوت باشد.

آیا جراحی مینی بای پس از اسلیو بهتر است؟

عمل جراحی اسلیو نسبت به بای پس کلاسیک و مینی بای پس کم تهاجمی‌تر است و این یعنی عوارض کم‌تر. از طرف دیگر اثرگذاری اسلیو در کاهش وزن از بای پس کم‌تر است. بنابراین برای بیمارانی که کمتر از 45 کیلو وزن اضافه دارند عمل اسلیو توصیه می‌شود اما برای کسانی‌که بیش از این مقدار اضافه وزن دارند عمل بای پس یا مینی بای پس توصیه می‌شود.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *