هر آنچه لازم است راجع به عمل مینی بای پس بدانید

مینی بای پس

Rate this post

افراد زیادی هستند که قادر به تحمل دشواری در کاهش اضافه وزن خود نیستند و برای رسیدن به وزن ایده آل خود راه های دشواری مانند رژیم غذایی و ورزش را انتخاب نمی‌کنند و به دنبال راه حل آسان تری می‌گردند. راه‌‌های آسان داشتن وزن ایده‌آل شامل عمل‌های مینی بای پس، اسلیو معده، لیپوماتیک و … می‌شوند. این افراد که زیاد هم هستند، برای کاهش وزن خود حاضر به انجام هر روشی بدون در نظر گرفتن عوارض آن هستند. این عمل که با نام تک آناستوموز نیز شناخته شده است، یک روش ثابت شده و کاملاً موثر است که قسمت‌هایی از ویژگی های جراحی اسلیو معده و عمل بای پس معده را با هم ترکیب دارا است.  در این عمل قسمت فوقانی معده به یک قسمت لوله مانند در معده وصل می‌شود و سپس این قسمت، به روده متصل می شود.

مینی بای پس چیست

برای پاسخ به این سوال که مینی بای پس چیست لازم است بگوییم این عمل نوعی جراحی لاغری است که ترکیبی از دو روش جراحی اسلیو معده و بای پس معده محسوب می‌شود. کاهش وزن در این جراحی به دو روش صورت می گیرد. در این جراحی روده کوچک و معده را با یک آناستوموز یا نقطه اتصال به یکدیگر متصل می‌کنند در حالیکه این امر بر خلاف بای پس نرمال است.  از این سو پزشکان این جراحی را با نام بای پس تک آناستوموزی نیز نام گذاری کرده‌اند. با بسته شدن مقدار قابل توجهی از حجم معده در این عمل جراحی، مقدار غذایی که معده می‌تواند در خود نگه دارد را کم کرده و خالی شدن معده و احساس گرسنگی را به تاخیر می‌اندازد. این موضوع باعث می‌شود که بیمار برای مدت طولانی‌تری احساس گرسنگی نکند.

انواع جراحی مینی بای پس

کسانی که سراغ روش‌های لاغری دشوارتر می‌روند، حتما با این امر بدیهی مواجه شده‌اند که رژیم غذایی و ورزش تا یه حدی از چاقی را می تواند کنترل کند. وقتی وزن اضافه از یک محدوده‌ای بیش‌تر شود، باید به روش‌های دیگری مانند جراحی لاغری رجوع کرد. که در این قسمت با انواع آن آشنا خواهید شد.

1. مینی بای پس معده

عمل مینی بای پس معده نوعی از جراحی بای پس معده است( در پست‌های قبل مفصل در این باره توضیح داده‌ایم.) که پیوند روده‌ای کم‌تری به نسبت روش بای پس معده دارد. در این روش پزشکان با بسته شدن مقدار قابل توجهی از حجم معده در عمل جراحی، حجم غذایی که معده می‌تواند در خود نگه دارد را کم کرده و خالی شدن معده و احساس گرسنگی را به تاخیر می‌اندازد. این موضوع باعث می‌شود که بیمار برای مدت طولانی‌تری احساس گرسنگی نکند.

2. مینی بای پس امگا

مینی بای پس امگا یکی از روش‌هایی است که در آن همزمان سوجذب  و محدودیت در خوردن با هم رخ می‌دهند. از مزایای این روش می‌توان به زمان کمتری که عمل جراحی به خود اختصاص می دهد،کاهش وزن سریع‌تر بعد از جراحی و احتمال برگشت وزن کم‌تر  را نام برد. از جهتی دیگر در افرادی که به این عمل جراحی روی می آورند، در صورت رعایت نکردن نکات تغذیه‌ای توصیه شده توسط مشاورین تغذیه و عدم مصرف مکمل‌های غذایی، امکان سوجذب، کاهش وزن بیش از حد و کمبود انواع ویتامین‌ها و پروتئین بیش‌تر خواهد بود.  این عمل جراحی در بیماری‌هایی مانند فشارخون، دیابت نوع دو، چربی خون  و … اثربخشی چشم گیری دارد. ناگفته نماند که بیماران قبل از انجام این عمل و سایر جراحی‌های لاغری در ارتباط با ممنوعیت کشیدن سیگار باید توجیه شوند؛  چرا که در این نوع عمل های جراحی به دلیل تغییرات زیادی که در دستگاه گوارش ایجاد می‌شود، کشیدن سیگار باعث بروز نشتی،  ایجاد زخم و عفونت در ناحیه بخیه می‌شود.

3. مینی بای پس کلاسیک

در روش مینی بای پس کلاسیک، روده کوچک قطع و کوتاه نمی‌شود؛ بلکه پزشکان معده را کوچک کرده و به ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی‌متری روده باریک متصل می‌کنند. از مزایای این روش می‌توان به عوارض کم‌تر آن اشاره کرد؛ اما گاهی اوقات در بعضی افراد امکان دارد باعث بروز ریفلاکس صفرا شود که در چنین مواردی پیشنهاد می‌شود روش مرسوم بای پاس کلاسیک انجام شود. این عمل جراحی دارای دو بخیه یا دوخت و دوز است یک بخیه و اتصال بین معده و روده و دیگری بین روده و روده است که معمولا با استفاده از منگنه‌هایی از جنس تیتانیوم انجام می‌شود.

مینی بای پس4. مینی بای پس روده

مینی بای پس روده ترکیبی از عمل جراحی بای‌پس معده و عمل جراحی اسلیو است. پزشک جراح در این روش جراحی نیز حجم معده را کاهش می‌دهد و بیش‌تر طول روده به‌جز ۱۰۰ الی ۱۵۰ سانتی‌متری بخش انتهایی روده را میانبر میزند.

تغذیه در مینی بای پس

مناسب بودن تغذیه بعد از انجام این عمل و داشتن رژیم غذایی بر اساس تجویز پزشک معالج فواید بسیار زیادی برای بیماران تحت جراحی دارد. این فوائد شامل:

 • امکان درمان التهابات معده، بدون کشیدگی توسط غذاها فراهم می شود.
 • این مراقبت‌ها بیمار را به خوردن وعده‌های کوچک‌تر غذایی عادت می دهد تا معده در فرم جدیدش بتواند راحت‌تر غذا را هضم کند.
 • برنامه غذایی به کاهش وزن بیمار کمک می‌کند و مانع از افزایش وزن او می‌شود.
 • داشتن برنامه غذایی مانع از بروز عوارض و مشکلات بعد از جراحی مانند باز شدن خط بخیه می‌شود.

در این جراحی اندازه معده شما کوچک شده است بنابراین نحوه ورود غذا درون روده نیز باید تغییر پیدا کند. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که رسیدن غذای کافی به بدن با حفظ اهداف کاهش وزنی ضروری است.

مراقبت بعد از مینی بای پس

مراقبت بعد از مینی بای پس به هر آنچه لازم است شما در دوره نقاهت به آن عمل کنید، گفته می‌شود. دوره نقاهت در این عمل معمولا کوتاه است؛ بنابراین با دانستن نکاتی می‌توانید کاملا این موضوع را کنترل کنید. دوره نقاهت بعد از عمل بای پس معده، به شیوه برش و مقدار حجم برش خورده از معده بستگی دارد.
بیش‌تر افراد ۲ الی ۳ روز باید در بیمارستان بستری شوند و در طی ۳ الی ۵ هفته به فعالیت‌های عادی زندگی بر گردند. لازم است به یاد داشته باشید که هیچ زمان مشخصی وجود ندارد که به قطع یقین بتوان گفت همه در آن وارد فاز بهبودی خود را به دست می آورند. اما عموما می‌توان گفت بیماران در سه ماه اول بعد از جراحی، لازم است رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند و پس از آن کم کم با تغییر در عادت غذایی، رژیم غذایی کمی معمولی‌تر خواهد شد. چنانچه دوران نقاهت طولانی شود، بیمار بیش‌تر به استراحت نیاز دارد. در این موارد انجام فعالیت‌های سنگین مانند جابجایی اشیاء سنگین باید کاملا متوقف شود و انجام فعالیت‌های سبکی مانند پیاده روی‌ برای جلوگیری از ابتلا به یبوست مفید است.

مینی بای پسقیمت مینی بای پس

قیمت مینی بای پس بستگی به شرایط و امکانات جراحی دارد. این موضوع به موارد مختلفی از جمله بیمارستان مربوطه، پزشک معالج و … بستگی دارد. در این جا چند مورد از عوامل موثر بر هزینه مینی بای پس را ذکر می کنیم:

 • تخصص و مهارت پزشک
 • دستمزد پزشک
 • نوع بیمارستان
 • سن
 • شاخص توده بدنی بیمار
 • مراقبت های بیشتر و بستری بیشتر در بیمارستان
 • پیچیدگی عمل
 • هزینه داروها و لوازم مصرف شده در هنگام عمل

هزینه مینی بای پس با بیمه حدود ۱۳ تا ۱۵ میلیون می باشد. در صورتی که میزان توده بدنی زیر ۴۰ باشد بیمه هزینه را قبول نمی‌کند.

عوارض مینی بای پس

یکی از مهم‌ترین عوارض این عمل احتمال ورود صفرا درون معده و گاهی به درون مری است. که به آن ریفلاکس مزمن صفرا نیز گفته می‌شود. این عارضه می‌تواند احتمال اختلال در عادات ماهیانه را افزایش دهد که ممکن است حتی بیش از ۳۰ سال نیز ادامه پیدا کند. این جراحی هنوز به طور رسمی توسط کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا تایید نشده است. علاوه بر این احتمال سوء جذب مواد غذایی در روده نیز می‌تواند منجر به اسهال، کمبود آهن و کم خونی نیز شود. عوارض دیگری مانند آمبولی، خونریزی در محل بخیه، نشتی از محل بخیه نیز در این جراحی شایع است.

مزایای مینی بای پس

از مزیت های قابل توجه در این عمل جراحی این است که کاملا بازگشت پذیر است. چنانچه فرد بعد از این جراحی دچار عوارض خاصی شود و یا بدن به درستی به تغییرات ناشی از جراحی پاسخ ندهد، امکان بازگشت به حالت اول وجود دارد. عمل جراحی بازگشت حتی در طول طول دوره نقاهت جراحی اولیه و یا در هر زمان پس از جراحی که بیمار مشکل خاصی داشته باشد، می‌تواند صورت گیرد. این عمل لاغری از دشواری کم‌تری برخوردار است، بنابراین هزینه آن از سایر جراحی‌های لاغری کم‌تر خواهد بود. دوره نقاهت در این جراحی فقط یک روز است. میزان کاهش وزن بیمار بعد از جراحی بین ۵۰ الی ۸۰ درصد در تغییر است.
طول مدت این جراحی کم‌تر از یک ساعت طول است که به روش لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد. محل بخیه بسیار کوچک است و طی گذشت مدت کوتاهی کاملا محو می‌شود.

مینی بای پس بهتر است یا اسلیو معده

همان طور که در پست‌های قبل مفصل به روش انجام عمل اسلیو معده پرداخته شد، لازم است بدانید که در این روش حدود ۸۰ درصد از وزن اضافی بدن کاهش می‌یابد، بنابراین می‌توان گفت که این روش از اسلیو معده بهتر است. در این روش جراحی جذب کالری کم‌تری توسط دستگاه گوارش انجام می‌شود. به همین دلیل وزن شما به نسبت جراحی اسلیو معده سریع‌تر کاهش می‌یابد.

تفاوت بای پس با مینی بای پس

در این عمل جراحی، فقط یک آناستوموز یا همان نقطه اتصال معده به روده کوچک وجود دارد، این در حالی است که در بای پس عادی دو آناستوموز با همان نقطه اتصال معده به روده کوچک و نقطه اتصال بخشی از روده کوچک به خودش وجود دارد. برای افرادی که به چاقی مفرط مبتلا هستند، کاهش وزن با این عمل بهتر جواب می‌دهد، زیرا در این جراحی احتمال سوء جذب بسیار ‌تر از بای پس عادی است و نکته مهمی که تفاوت بای پس با مینی بای پس را به خوبی روشن می‌کند این است که حجم معده در عمل جراحی مینی بای پس از جراحی بای پس بیش‌تر خواهد بود. که این موضوع امکان بروز مشکلات و عوارض بعد از جراحی را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

مینی بای پسسخن پایانی

در این مقاله بطور مفصل در ارتباط با عمل مینی بای پس، مزایا، معایب و هزینه ها و … پرداخته شد. به این سوال مهم که مینی بای پس بهتر است یا اسلیو معده نیز پاسخ داده شد. موضوع پر اهمیت این است که لازم است پیش و بعد از عمل با پزشک متخصص خود در تماس باشید. در ارتباط با مدت زمان کاهش وزن و روند بهبودی و سلامت هم این موضوع صادق است. به طور کلی اگر به توصیه‌های تجویز شده پزشک قبل و بعد از عمل دقت داشته باشید، به کوتاه‌تر شدن روند یافتن سلامت و کاهش وزن شما کمک بزرگی خواهد کرد. فراموش نکنید که مشاوره با افراد مجرب بهترین گام برای شروع این عمل است. شما می‌توانید با تماس با پزشکان مجرب ما به ابهامات خود در رابطه با عمل اسیو معده یک بار برای همیشه پاسخ دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.