هر آنچه که لازم است درباره ی جراحی سوئیچ اثنی عشر بدانید

جراحی سوئیچ اثنی عشر

Rate this post

همه چیز درباره جراحی سوئیچ اثنی عشر

مدت هاست که افزایش وزن و چاقی یکی از مهم ترین معضلات جهان مدرن محسوب میشود. چون در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند باعث بروز مشکلاتی بعضاً جبران ناپذیر و یا ابتلا به انواع بیماری‌ها شود. بهترین و بی‌خطرترین روش درمان چاقی و افزایش وزن، ورزش و استفاده از رژیم غذایی مناسب است اما برای افرادی که نمیتوانند این دو روش را اجرا کنند و به دنبال راه حل سریع تر و موثرتری میگردند، جراحی لاغری مختلفی وجود دارد. از بین انواع عمل لاغری، جراحی سوئیچ اثنی عشر یا جراحی دئودنال سوئیچ  تاثیر قابل توجه دارد.‎
در ادامه جراحی سوئیچ اثنی عشر را به طور کامل بررسی میکنیم.

جراحی سوئیچ اثنی عشر چیست؟

این عمل نوعی جراحی است که برای کاهش وزن انجام می شود. این نوع جراحی اندازه معده و طول روده کوچک شما را تغییر می دهد. و باعث کاهش جذب و هضم مواد غذایی میشود. البته جراحی دئودنال سوئیچ  نسبت به جراح های دیگر کمتر کاربرد دارد. چون هم مقدار غذایی را که می خورید محدود می کند و هم جذب مواد مغذی مانند پروتئین ها و چربی ها را کاهش می دهد.
این عمل شامل دو بخش است. مرحله اول گاسترکتومی آستین یا گاسترکتومی اسلیو است که در آن حدود ۸۰ درصد معده برداشته می شود و یک معده موزی مانند باقی می ماند. در مرحله دوم جراح با اتصال قسمت انتهایی روده به اثنی عشر در نزدیکی معده، قسمت اعظم روده را دور می زند.
در نتیجه:

 • کمتر احساس گرسنگی میکنید
 • هنگام غذا خوردن زودتر احساس سیری میکنید
 • بدن شما کالری کمتری از غذایی که می خورید جذب می کند
 • در عرض یک سال تا ۷۰حدود درصد از وزن اضافی خود را از دست خواهید داد
 • دیابت، فشار خون بالا، آسم، مشکلات خواب و سایر مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی را بهبود یا درمان خواهید کرد.

آیا من کاندید عمل جراحی چاقی هستم

بیمارانی که به طور افراطی چاق تشخیص داده میشوند و
شاخص توده بدنی آن ها 40 یا بالاتر است از کاندیدا های اصلی این جراحی چاقی اند. همچنین کسانی که مشکلات مرتبط با چاقی مثل موارد زیر را دارند هم میتوانند این روش را امتحان کنند و

 • آسم
 • بیماری قلب و عروقی
 • افسردگی
 • دیابت
 • کلسترول
 • فشار خون بالا
 • خواب

بعد از عمل انتظار چه اندازه کاهش وزن را داشته باشیم؟

اکثر بیماران می توانند انتظار داشته باشند که 60 تا 80 درصد از وزن اضافی بدن خود را طی یک دوره 2 ساله از دست بدهند. حتی تحقیقات کاهش وزن بادوام حدود 70 درصد از وزن اضافی بدن بیش از 10 سال را هم نشان داده‌اند.

جراحی سوئیچ اثنی عشرمزایای جراحی سوئیچ اثنی عشر چیست؟

بیمارانی که تصمیم به جراحی سوئیچ اثنی عشر می گیرند بیشتر وزن اضافی خود را به سرعت از دست می دهند. در واقع، بیماران بیشتر  وزن خود را در سال اول بعد از جراحی از دست میدهند.و در سال دوم هم، افراد به طور متوسط ​​تقریباً 70 تا 80 درصد از وزن اضافی باقی مانده را از دست خواهند داد.
رژیم غذایی بعد از سوئیچ اثنی عشر هم کاملا قابل تحمل است و نسبت به بقیه روش های جراحی چاقی، طبیعی در نظر گرفته میشود.
بیمارانی که تحت این عمل قرار گرفته اند، دچارسندرم دامپینگ نمبیشوند. این همان چیزی است که وقتی غذا خیلی سریع از معده به قسمت اول روده کوچک حرکت می کند، اتفاق می افتد. سندرم دامپینگ می تواند باعث بروز علائم ناخوشاینی مثل تهوع، استفراغ، گرفتگی شکم، اسهال، نفخ، ضعف، سرگیجه، تعریق و حتی ضربان قلب سریع یا نامنظم شود.


جراحی سوئیچ اثنی عشر همچنین در مقایسه با جراحی های دیگر بیشترین تأثیر را در برابر دیابت دارد.

عوارض جراحی سوئیچ اثنی عشر

این عوارض مشابه عوارضی است که ممکن است بعد از عمل لاغری بای پس معده هم رخ اتفاق بیوفتد

 • ممکن است در محل اتصال ایجاد شده در روده کوچک نشت ایجاد شود. به طور متوسط ​​از هر 50 عمل، یک مورد دچار این وضعیت میشود.
 • بعد از این عمل ممکن است فتق های داخلی ایجاد شوند. البته این موارد نادر هستند اما هر بیمار باید برای تشخیص آنها تحت نظر باشد.
 • ممکن است کمبودهای تغذیه ای، مثل کمبود مواد معدنی، ویتامین و پروتئین و… رخ دهد.
 • به دلیل برداشتن جزئی معده، امکان معکوس کردن کامل این روش وجود ندارد.
 • نسبت به جراحی های دیگر نیاز به بستری شدن طولانی تر در بیمارستان دارد.

قبل از جراحی سوئیچ اثنی عشر

پزشک احتمال دارد قبل از جراحی سوالاتی را از بیمار بپرسد از جمله:

 • سابقه اختلالات خون ریزی داشته اید؟
 • آیا اخیراً مشکلاتی مانند عفونت یا تب داشته اید؟
 • آیا باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید؟
 • آیا به داروی خاصی و یا داروهای بی حسی حساسیت دارید؟
 • آیا داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپرین، ایبوپروفن یا داروهای دیگری که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارند، مصرف می کنید؟

با فرض اینکه همه چیز برای ادامه دادن بی خطر به نظر می رسد، پزشک از شما می خواهد که رژیم غذایی قبل از عمل را حداقل 2 هفته قبل از جراحی شروع کنید.
رعایت توصیه های جراح قبل از انواع عمل لاغری خیلی مهم است چون تحقیقات نشان داده است که مقدار وزنی که قبل از جراحی لاغری از دست می‌دهید، با میزان کاهش وزن بعد از جراحی ارتباط مستقیم دارد.
علاوه بر این، در صورت کاهش وزن قبل از جراحی، خطر عوارض کاهش می یابد.

بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر

ممکن است پزشکتان بلافاصله بعد از جراحی لاغری، غذای جامد را توصیه نکند چون معده و روده شما شروع هنوز کاملا بهبود پیدا نکرده اند. بعد از عمل یک برنامه غذایی خاص را دنبال خواهید کرد که به آرامی از مایعات به غذاهای پوره شده تغییر می کند. بعد از آن، می توانید غذاهای نرم بخورید، و بعد به سراغ غذاهای سفت تر بروید.
پزشک همچنین به شما توصیه می کند که بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر از مکمل های ویتامین و مواد معدنی از جمله مولتی ویتامین، کلسیم و ویتامین B12 استفاده کنید. اینها برای جلوگیری از کمبود ریزمغذی ها حیاتی هستند.
همچنین در چند ماه اول بعد از جراحی کاهش وزن، معاینات پزشکی مکرر برای نظارت بر سلامت خود خواهید داشت. ممکن است به آزمایش های آزمایشگاهی، آزمایش خون و معاینات مختلف هم نیاز داشته باشید.

اهمیت رژیم غذایی پس از عمل جراحی سوئیچ اثنی عشر

بعد از هر یک از هر نوع جراحی لاغری، پزشکان یا متخصصین رژیم غذایی، یک رژیم غذایی خاص را برای چند هفته اول پس از جراحی توصیه می کنند. این رژیم غذایی  برای جلوگیری از ناراحتی معده، افزایش دوباره وزن و عوارض ناشی از عمل، پیشنهاد میشود.
پس هرچند می توانید یک یا دو روز بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر به فعالیت های عادی خودتان برگردید، اما نمی توانید رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید. چون ممکن است اضافه وزن و چاقی دوباره به وجود بیاید!

برنامه غذایی

برای رژیم غذایی بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر برای هر فرد و توسط هر پزشک دستور العمل های متفاوتی وجود دارد. در اینجا یک نمونه از این برنامه ها برای بیماران  آورده شده است:

قبل از جراحی سوئیچ اثنی عشر

یک روز قبل از عمل فقط میتوانید مایعات شفاف بخورید و نیمه شب قبل از عمل غذا یا نوشیدنی ممنوع است!

بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر

دو هفته اول: رژیم غذایی شمال مایعات و مکمل های پروتئینی است.
2-4 هفته بعد: فقط پروتئین های نرم (بدون مکمل های پروتئینی یا غذاهای پوره شده) استفاده میشود.
هفته چهارم به بعد: این رژیم غذایی را باید مادام العمر پس از عمل رعایت کنید و عموما از غذاهایی با پروتئین های بدون چربی و سبزیجات غیر نشاسته ای استفاده کنید.

البته برنامه غذایی ممکن است توسط پزشک یا متخصص تغذیه تغییر کند. پزشک متخصص علاوه بر مایعات شفاف و غذاهای نرم، مکمل های ویتامین و مواد معدنی هم تجویز میکند تا تا مطمئن شود که مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت میکنید.

جراحی سوئیچ اثنی عشرمواقعی که جراحی کاهش وزن جواب نمی دهد

گاهی ممکن است که بعد از جراحی کاهش وزن به اندازه کافی وزن کم نکنید یا دوباره دچار اضافه وزن شوید. البته این اتفاق وقتی میفتد که تغییراتی را که متخصص شما توصیه کرده رعایت نکنید. مثلا مدام از غذاهای پرکالری استفاده کنید، یا فعالیت بدنی و ورزش منظم نداشته باشید.
نکته مهمی باید رعایت کنید این است که پیشرفت عمل خود را با پزشکتان چک کنید و اگر متوجه شدید که وزن کم نمی‌کنید یا بعد از جراحی دچار عوارضی شده اید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سخن اخر

اکثر بیماران سوئیچ دوازدهه 2 یا 3 روز در بیمارستان هستند. به محض اینکه جراح شما مطمئن شد که در مسیر درستی برای بهبودی قرار گرفته اید، از بیمارستان مرخص خواهید شد.
حداقل تا 24 ساعت پس از جراحی سوئیچ اثنی عشر مجاز به خوردن یا نوشیدن چیزی نخواهید بود.
زمانی که آماده رفتن به خانه هستید، باید کسی را در دسترس داشته باشید که شما را به خانه برساند و حداقل 3 تا 4 روز پس از جراحی از شما مراقبت کند. شما  در عرض 4 هفته به طور کامل بهبود پیدا میکنید.ا اگر هنوز هم سوالی دارید، کامنت کنید.متخصصان ما در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

   ارتباط با مشاور و هماهنگی