جراحی لاغری چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی لاغری

فهرست این مقاله

صفر تا صد جراحی لاغری

جراحی لاغری یک روش جدید برای افرادی که می خواهند وزن کم کنند هست. افرادی که اضافه وزن زیادی دارند و در واقع چاق محسوب می شوند و از بیماری های مرتبط با چاقی نظیر دیابت، قند خون، فشار خون و … در عذاب هستند می توانند جراحی لاغری را انجام دهند. البته این افراد باید پس از رژیم های غذایی و ورزش های سفت و سخت به سراغ جراحی بروند و درست نیست که اولین قدم آن ها جراحی باشد.
امروزه عمل جراحی لاغری رواج بیشتری پیدا کرده و تقریبا برای عموم آشنا هست اما سوال اینجاست که عمل جراحی لاغری چگونه انجام می شود؟
در این عمل با دستکاری در قسمت های معده و روده و سایر قسمت های دستگاه گوارش به کاهش وزن شما کمک می شود. انجام جراحی در حالت کاملا بیهوشی و با روش لاپاراسکوپی انجام می شود. این عمل باید حتما توسط پزشک متخصص جراح لاغری انجام شود که تجربه و مهارت کافی در این زمینه را دارد.
به طور کلی روش های جراحی لاغری بر پایه دو ساز و کار اصلی تمرکز دارند:

 • کاهش حجم معده
 • کوتاه کردن مسیر گوارش غذا 

جراحی لاغری

رایج ترین روش های جراحی لاغری

بر اساس اینکه در طول عمل لاغری چه کارهایی انجام شود، جراحی به ۲ شکل امکان پذیر است:

 1. اسلیو معده: برای کاهش حجم معده و کوچک کردن آن از روش اسلیو معده استفاده می کنیم.
 2. بای پس معده: از روش بای پس معده هم برای کوتاه کردن مسیر گوارش غذا استفاده می شود. در این روش هضم و جذب غذا به دلیل کاهش مسیر گوارش کمتر می شود و بخش عمده ای از غذا گوارش نیافته و جذب نمی شود بلکه به طور مستقیم از بدن دفع می شود.

هم چنین روش های دیگری مانند بالون معده یا باندینگ هم وجود دارند، که میزان کمی از چاقی را درمان می کنند و این روزها چندان رایج نیستند.

چه کسانی می توانند عمل جراحی لاغری انجام دهند؟

اولین و مرسوم ترین کار برای اینکه بدانید ایا کاندید مناسبی برای جراحی لاغری هستید یا خیر، باید با انجام تست BMI شاخص توده بدنی خود را مشخص کنید. البته تشخیص BMI فقط یکی از فاکتورهای لازم است.
اگر عدد BMI به دست آمده شما مساوی یا بزرگتر از عدد ۴۰ باشد، شما  صلاحیت کاندید شدن برای جراحی لاغری را دارید. اگر عدد BMI شما مساوی یا بالاتر از ۳۵ باشد، نیازمند عوامل دیگری برای انجام جراحی لاغری هستید. این افراد در صورتی که در کنار چاق بودن بیماری های مربوط به چاقی از جمله دیابت، فشار خون، کبد چرب، اختلالات تنفسی، آرتروز مفاصل و .. داشته باشند مجاز به عمل لاغری هستند.


چه کسانی نمی توانند عمل جراحی لاغری انجام دهند؟

تنها در صورتی مجاز به انجام جراحی لاغری هستید که شرایطی که پیش تر گفتیم را دارا باشید. در صورتی که شاخص توده بدنی یا BMI شما کمتر از ۳۵ باشد مجاز به انجام جراحی لاغری نخواهید بود. شخصی که تنها ۱۰ یا ۱۵ کیلو اضافه وزن دارد مطلقا عمل جراحی لاغری، روش مناسبی برای او به حساب نمی آید و بهتر است با پیروی از رژیم های غذایی و ورزش های پی در پی اقدام به کاهش وزن خود بکند.
اگر شما مجاز به انجام عمل لاغری شدید باید مسیری را در پیش بگیرید که در ادامه شما را با این مسیر آشنا خواهیم کرد.

انجام مشاوره و تست های قبل از عمل

قبل از ورود به اتاق عمل شما باید به طور کامل ارزیابی شوید و اقدامات لازم صورت گیرد تا آماده عمل جراحی شوید. شما باید آزمایشاتی از جمله آزمایش خون، آزمایش ادرار، سونوگرافی شکم و لگن را انجام دهید. همچنین در صورتی که شرایط ویژه ای داشته باشید نیاز به انجام آزمایش های اختصاصی مانند آندوسکوپی هم خواهید داشت.
انجام مشاوره های پزشکی و مراجعه به متخصصین گوارش، قلب و عروق، اعصاب و روان، غدد و ریه نیز لازم و ضروری است که حتما باید قبل از عمل این مشاوره ها را انجام دهید.


وقت عمل جراحی خود را تعیین کنید

بعد از اینکه مشاوره های پزشکی لازم و آزمایشات تعیین شده را انجام دادید، می توانید وقت عمل خود را تعیین کنید و در زمان مشخص شده در بیمارستان حضور به عمل آورید.

معاینه و ویزیت یک روز قبل از عمل

شما یک روز قبل از عمل، جراح خود را می بینید و معاینه های لازم بر روی شما انجام می شود. می توانید صبح روز عمل مجددا به بیمارستان بیایید و یا یک روز قبل در بیمارستان بستری شوید تا در زمان مقرر عمل جراحی شما انجام شود.

بیهوشی و آماده شدن برای عمل

قبل از عمل جراحی شما بیهوش می شوید و هیچ گونه دردی را حس نمی کنید. مدت زمان بیهوشی هم برای هر بیمار متغیر است و بسته به روش جراحی انجام می شود. بیمار چند دقیقه قبل از عمل و چند دقیقه بعد از عمل بیهوش خواهد بود و مدت زمان خود عمل بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است. با توجه به زمان عمل، شما به طور کل ۳۵ تا ۶۰ دقیقه بیهوش هستید.


انتقال به ریکاوری

شما بعد از عمل که معمولا بعد از ۳۰ دقیقه به اتمام می رسد به اتاق ریکاوری انتقال می یابید. با توجه به شرایط هر بیمار ممکن است شخص تا ۲ ساعت در این اتاق تحت مراقبت باشد. پس از هوشیاری کامل و قرار گرفتن در وضعیت ثابت و پایدار، بیمار به بخش منتقل خواهد شد.

زمان ترخیص از بیمارستان

این زمان برای هر بیمار متفاوت خواهد بود و از 1 تا ۳ روز متغیر است. معمولا در وضعیت و حالت عادی، بیمار بعد از یک شب از بیمارستان ترخیص می شود. بعد از عمل جراحی شما به منزل می روید و ۲ تا ۳ روز دوره نقاهت خود را می گذرانید سپس بعد از حدودا یک هفته برای انجام معاینات پزشکی به جراح خود مراجعه می کنید.

رژیم غذایی پس از عمل و سایر دستور العمل ها

شما بعد از انجام جراحی به مدت ۲ ماه نمی توانید غذاهای عادی که دیگران مصرف می کنند را بخورید. باید ۲ هفته ی کامل رژیم غذایی شما به صورت مایعات مغذی صاف شده باشد. بعد از ۲ هفته رژیم غذایی نرم را شروع کنید تا به تدریج بعد از ۲ ماه بتوانید غذاهای پیش از عمل را، مصرف کنید.


آیا عمل جراحی لاغری عوارضی دارد؟

اغلب عمل های جراحی دارای یک سری عوارض حین انجام عمل یا بعد از انجام عمل هستند. برخی بیماران هیچ گونه عوارضی را تجربه نمی کنند و برخی تجربه می کنند. بنابراین نمی توانیم بگوییم حتما برای همه ی بیماران بعد از عمل عوارضی وجود دارد، ممکن است چرا که هیچ عوارضی شامل حال بیمار نشود.

عوارض احتمالی عمل جراحی لاغری

به طور کلی عوارضی که بعد از عمل برای بیماران به وجود می آید به دو دسته ی کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شوند. عوارض کوتاه مدت می تواند خون ریزی و یا نشت شیره ی معده و مواد غذایی از محل دوخته شده و قسمت بخیه باشد که در صورتی که زود تشخیص داده شود می تواند قابل مدیریت باشد.
عوارض بلند مدت می تواند در صورتی باشد که نتوانید تا مدت طولانی مانند قبل، از هر نوع مواد غذایی استفاده کنید که البته این موضوع ممکن است ظرف ۶ ماه برطرف شود. همینطور ممکن است برخی بیماران نیاز داشته باشند تا در طولانی مدت از املاح و مکمل های ویتامین مصرف و یا حتی تزریق کنند.

فواید عمل جراحی لاغری چیست؟

 1. حس اعتماد به نفس ما به میزان قابل توجهی افزایش میابد.
 2. خوش اندام و خوش فرم می شویم و نسبت به گذشته خوش تیپ تر به نظر میرسیم.
 3. بسیاری از فعالیت هایی که پیش از این به دلیل اضافه وزن برایمان دشوار بودند را اکنون به راحتی و چابکی انجام می دهیم.
 4. مهم ترین فایده این است که سلامت خود را ارتقا می دهیم و بیماری هایی که تا کنون به خاطر چاقی داشتیم بهبود پیدا می کنند.
 5. مصرف برخی داروها بعد از عمل به طور کامل متوقف و یا کمتر می شوند.

بهترین زمان برای انجام جراحی لاغری چه زمانی است؟

افرادی که چاق هستند و شاخص توده بدنی یا همان BMI آن ها زیاد است به مرور زمان دچار بیماری های مربوط به چاقی از جمله ،مشکلات مفاصل، فشار خون، بیماری های قلبی  و … می شوند.  پس بهتر است تا قبل از ابتلا به این بیماری ها و در سنین مناسب و قبل از کهولت سن، اقدام به عمل جراحی لاغری کنید.

بعد از عمل جراحی لاغری چقدر وزن ما کاهش میابد؟

این کاهش وزن برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی بعد از انجام جراحی لاغری شاخص توده بدنی شما به میزان نرمال خود یعنی ۲۵ می رسد. عدد ۲۵ در BMI نشان دهنده وزن طبیعی و نرمال است که نشان می دهد وزن مناسبی نسبت به قد خود دارید.

هزینه عمل جراحی لاغری چقدر است؟

بسته به اینکه شما عمل خود را در بیمارستان دولتی یا خصوصی و یا در کلینیک انجام می دهید هزینه ها متغیر خواهند بود. همینطور نوع بیمه که پایه یا تکمیلی باشد و روش انتخابی برای جراحی، تجهیزاتی که برای انجام عمل به کار می رود و … در هزینه عمل موثر خواهند بود.


آیا امکان بازگشت وزن پس از عمل جراحی لاغری وجود دارد؟

اگر بعد از عمل سبک زندگی درست و خوبی را در پیش بگیرید که شامل رژیم غذایی مناسب و ورزش های روزانه می باشد، همینطور در صورتی که استاندارد های عمل رعایت شود، امکان بازگشت وزن بسیار پایین و در حد صفر خواهد بود.

روش لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی برای تشخیص مشکلاتی از جمله چسبندگی رحم، عفونت توده های رحمی، کیست و همینطور جراحی لاغری و … انجام می شود.
در این روش از جراحی، یک لوله ی باریک که چراغ دار است را از طریق برش کوچک ایجاد شده در قسمت شکم، وارد بدن می کنند و اندام های درون شکم را مشاهده می کنند. قسمتی از بافت هم برای نمونه برداری توسط همان لوله ی باریک برداشته می شود.
این جراحی بیشتر به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری ندارد. همچنین جراحی لاپاراسکوپی می تواند به جای جراحی لاپاراتومی انجام شود. در جراحی لاپاراتومی برش های بزرگ تری در قسمت شکم ایجاد می شود. روش لاپاراسکوپی از آنجایی که کم هزینه تر است و مشکلات و استرس کمتری دارد می تواند جایگزین لاپاراتومی شود.

جراحی لاغری
جراحی لاپاراسکوپی چگونه به لاغر شدن کمک می کند؟

در این روش اقداماتی انجام می شود که شخص خیلی زود احساس سیری کند و بیماری های مرتبط با چاقی او درمان شود. فرد بیمار به طور کاملا سالم و بدون بازگشت، به مرور زمان وزن از دست می دهد.

چگونه برای جراحی لاپاراسکوپی آماده شویم؟

قبل از انجام جراحی باید چک شود که اگر باردار هستید یا به داروهای خاصی حساسیت دارید مانند داروهای بیهوشی، یا اگر داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا کومادین مصرف می کنید و در صورتی که مشکلات خون ریزی دارید، حتما قبل از جراحی به پزشک خود اعلام کنید.

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

این عمل جراحی به صورت سرپایی است یعنی شما می توانید در همان روزی که جراحی کردید از بیمارستان یا کلینیک خارج شوید و به خانه بروید. در این عمل بیهوشی عمومی انجام می شود. در حالی که شما کاملا بیهوش و خواب هستید و هیچ گونه دردی را حس نمی کنید. این بیهوشی توسط یک سرم داخل وریدی که حاوی ماده و مایعات بیهوشی است، انجام می شود.
در برخی مواقع هم از بی حسی موضعی می توان استفاده کرد. به این صورت که شما بیدار و هوشیار هستید ولی هیچ گونه دردی را در قسمت جراحی حس نمی کنید، چرا که آن قسمت کاملا بی حس است.
در لاپاراسکوپی، جراح شکاف هایی به اندازه ۳ تا ۳/۵ سانتی متر در پایین شکم ایجاد می کند. سپس لوله ی باریکی به نام کانولا را از شکاف ایجاد شده به داخل شکم می برد و توسط لوله شکم شما را پر از گاز کربن دی اکسید می کند. پرکردن شکم با گاز کربن دی اکسید به پزشک کمک می کند تا اندارم های درون شکم را به خوبی و به طور واضح روی صفحه مانیتور مشاهده کند.
بعد از اینکه داخل شکم توسط کانولا پر از گاز کربن دی اکسید شد، پزشک یک لوله ی باریک دیگر به نام لاپاراسکوپ را وارد شکاف می کند. یک سر لوله که وارد شکاف می شود دارای دوربین کوچکی است که توسط آن تصاویر اندام های شکمی روی صفحه ی مانیتور نمایش داده می شوند و پزشک به صورت زنده و در لحظه می تواند آن ها را مشاهده کند. پس از مشاهده کامل پزشک، تمام گاز کربن دی اکسید را از شکم خارج می کنند و لوله ها و ابزار نیز از شکاف ها خارج می شوند. سپس شکاف های ایجاد شده را بخیه یا بانداژ می کنند تا بسته شوند.
نکته: تعداد شکافه های ایجاد شده در جراحی لاپاراسکوپ، که برای برخی مشکلات دیگر نظیر اصلاح فتق، بستن لوله های رحمی، اهدای کلیه از فردی به فرد دیگر، حذف یا ترمیم اندام های تولید مثل، مشاهده ی تومور در شکم، حذف اندام های دچار بیماری، حذف و یا ترمیم حالب و یا کلیه ها و … متفاوت است و می تواند بین ۲ تا ۵ شکاف متغیر باشد.

جراحی لاغری
مشکلات بعد از جراحی لاپاراسکوپی:

نتایج و مشکلاتی که پس از جراحی به وجود می آید بستگی به روش انجام شده دارد. اغلب بیماران با درد کم و ناراحتی اندک بهبود می یابند و مشکل چندانی به وجود نمی آید. اما در صورتی که پس از جراحی با مشکلاتی نظیر :

 • حالت تهوع
 • تورم ناحیه ای که جراحی شده
 • احساس ناتوانی در ادرار کردن
 • احساس سر درد یا داشتن تب
 • در صورتی که حتی با مصرف دارو هم درد تسکین نیابد

مواجه شدید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

آثار پس از عمل و درمان آن ها

 • بعد از عمل، طبق دستور پزشک در زمان گفته شده خوردن و نوشیدن را شروع کنید.
 • با فشار گاز کربن دی اکسید وارد شده ممکن است به طور مکرر ادرار کنید، که این مشکل نیز با گذشت زمان رفع می شود.
 • ممکن است بعد از جراحی، در قسمت هایی که شکاف ایجاد شده احساس درد کنید، پزشک با تجویز دارو درد های شما را تسکین می دهد.
 • در صورتی که شکاف های شما با بخیه بسته شده اند، طبق نظر و صلاح دید پزشک باید بعد از یک الی دو هفته بخیه ها کشیده شوند.
 • گاهی ممکن است گاز کربن دی اکسید وارد شده احساس درد در شانه ها و دیافراگم را ایجاد کند، که این درد به مرور زمان بهبود می یابد.
 • پس از بهبود کامل شخص می تواند به خانه برگردد اما بعد از جراحی نمی تواند رانندگی کند.
 • تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته اید، از بلند کردن وسایل سنگین و انجام کارهایی که به شکاف های روی شکم فشار وارد می کند، خودداری کنید.

جراحی لاپاراسکوپی چه خطراتی دارد؟

لاپاراسکوپی عوارض کمی دارد که به ندرت پیش می آید. لاپاراسکوپی نیز مانند هر عمل جراحی دیگر ممکن است باعث ایجاد عفونت شود. ممکن است زخم ها و شکاف های ایجاد شده پیشرفت کنند و یا خون ریزی داخلی به وجود آید. همینطور در موارد بسیار نادر می تواند باعث سکته مغزی، حملات قلبی و یا ذات الریه شود.

در حین انجام لاپاراسکوپی نیز مشکلاتی نظیر:

سوراخ شدن یک اندام یا رگ و ایجاد خون ریزی و آسیب به آن اندام، جلوگیری از ورود گاز کربن دی اکسید توسط بافت زخم جراحی قبلی، ایجاد اختلال در عملکرد تروکار (وسیله ای نوک تیز که در جراحی استفاده می شود) توسط بافت زخم جراحی قبلی، می تواند به وجود آید.

ایمنی جراحی لاپاراسکوپی چقدر است؟

جراحی لاپاراسکوپی مانند عمل های باز سنتی، ایمنی دارد. در این عمل جراح ابتدا اندام های شکمی را مورد بررسی قرار می دهد تا تشخیص دهد آیا جراحی لاپاراسکوپی برای بیمار خطر آفرین است یا خیر. در صورتی که اندام ها بیش از حد متورم باشند یا جراح نتواند به طور واضح، به دلیل وجود برخی موانع، اندام ها را مشاهده کند، احتمالا تصمیم به ایجاد شکاف های بزرگتری می گیرد تا ایمن تر و بی خطر جراحی را پیش ببرد.
جراحی های مرتبط با روده عموما با خطراتی از جمله عفونت ها، عوارض بیهوشی و یا خون ریزی همراه هستند. همینطور سلامت و شرایط پزشکی هر فرد بر خطرات جراحی ها موثر هستند.

عمل اسلیو معده چیست؟

عمل جراحی لاغری در دو روش انجام می شود که عمل اسلیو معده یکی از این روش ها است تا جراح، شخص بیمار رو از شر چاقی و بیماری های مرتبط با آن کاهش دهد. در عمل جراحی لاغری معده ی بیمار کوچک می شود تا حجم کمتری از غذا درون معده جا شود، و شخص زودتر احساس سیری کند؛ یا مسیر گوارش غذا کوتاه می شود تا مواد غذایی کمتر جذب و گوارش شوند و بخش عمده ی آن ها بدون جذب هضم شود.

جراحی لاغری
هدف عمل جراحی اسلیو معده

در این عمل هدف اصلی کاهش حجم معده است. به طوری که هفتاد درصد از حجم معده کاهش میابد. این هفتاد درصد معده از شکم خارج می شود و فقط بخش کوچکی از معده داخل شکم می ماند در نتیجه این عمل غیر قابل بازگشت است و شما نمی توانید دوباره همان حجم قبلی از معده را داشته باشید.
با کوچک شدن معده، حجم غذای مصرفی شما کم می شود و خیلی کمتر از قبل غذا می خورید و زود احساس سیری می کنید. در نتیجه وزن شما کاهش می یابد.

علت نامگذاری عمل اسلیو

بعد از اینکه بخش کوچکی از معده شما برداشته شد، بخش باقی مانده به شکل یک موز یا آستین است. از آنجایی که در انگلیس به آستین اسلیو گفته می شود، این عمل اسلیو نامگذاری شده است. با انجام این عمل شما بخش زیادی از اضافه خون را از دست می دهید و می توانید به وزن و اندام ایده آل خود برسید.

چه کسانی می توانند عمل اسلیو معده را انجام دهند؟

در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید می توانید عمل اسلیو معده را انجام دهید:

 • شاخص توده بدنی شما بیشتر از ۴۰ باشد و دچار چاقی مفرط باشید.
 • اضافه وزن شما بیش از ۴۵ کیلو گرم باشد.
 • به مواد مخدر و الکل اعتیاد ندارید.
 • توانایی پرداخت هزینه جراحی اسلیو را داشته باشید.
 • کمه کم ۶ ماه رژیم های غذایی سالم و ورزش ها و تمرینات روزانه را انجام داده اید و نتیجه نگرفته اید.
 • شاخص توده بدنی شما بین ۳۵ تا ۳۹.۹ باشد و در کنار آن با بیماری های مرتبط به چاقی مانند دیابت، فشار خون و .. مبتلا باشید.
 • دچار بیماری روانشناختی نباشید و از لحاظ روحی و روانی در وضعیت مطلوب و مناسبی قرار داشته باشید.
 • آمادگی ذهنی لازم را برای ایجاد تغییر در برنامه و عادت های غذایی و سبک زندگی داشته باشید.
 • اگر چاقی شما عصبی روانی باشد و به عبارتی با بیماری روانشناختی در ارتباط است.
 • به طور کل از سلامت عمومی خوب و مناسبی برخوردار هستید.

نکته: در شرایط ویژه ای در برخی از افراد که دارای BMI ۳۲ هستند هم می توان عمل اسلیو را انجام داد.

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

ابتدا با تزریق داروهای بیهوشی، بیهوش می شوید. چند برش کوچک در قسمت های مختلف شکم ایجاد می شود. برای مشاهده داخل شکم توسط پزشک و ورود ابزار،توسط یک لوله باریک شکم پر از گازی بی خطر می شود. با لوله دیگری که یک سر آن دوربین قرار دارد اجزاء داخل شکم روی مانیتور نمایش داده می شود.
در اسلیو معده قرار است بخش از معده از شکم خارج شود. پس تمام عروق خونی و عروق عصبی و بافت های چربی و رباط و .. از آن بخش معده که قرار است از شکم خارج شود، جدا می شوند. یک خط بخیه بین بخشی از معده که قرار است برداشته شود و بخشی که قرار است باقی بماند مشخص می شود. روی خط بخیه با منگنه بافتی به نام استاپلر دوخته می شود. بخش اعظم معده که قرار است از شکم خارج شود، بریده می شود و از شکم خارج می شود. با استفاده از کوتر و ابزار های حرارتی جراحی، خون را بند می آورند. معده و خط بخیه چک می شود و از نشت نکردن مواد غذایی و شیره معده اطمینان حاصل می شود. تمام تجهیزات و لوله ها از شکم خارج می شوند و قسمت های برش داده شده روی شکم بخیه می شوند. بخیه ها می توانند جذبی یا غیر قابل جذب باشند. برش هایی که روی شکم ایجاد شده است پس از بخیه پانسمان می شوند. عمل اسلیو معده پایان یافت.
بیمار را بعد از عمل به بخش ریکاوری انتقال می دهند. بعد از اینکه بیمار به طور کامل هوشیاری خود را به دست آورد به بخش منتقل می شود. و پس از چند روز از بیمارستان ترخیص می شود.


مزایای عمل اسلیو معده

 • مدت زمان عمل کوتاه می باشد و ریکاوری بیمار سریع تر و با کمترین دردسر است.
 • شخص به سوء تغذیه دچار نمی شود، چرا که فقط بخشی از معده برداشته شده و انتهای آن دست نخورده باقی مانده و جذب مواد غذایی به درستی انجام می پذیرد.
 • کاهش وزن چشمگیر و قابل توجهی را خواهید داشت.
 • نسبت به عمل بای پس معده نشت مواد غذایی کمتر است.
 • نیاز به ویزیت ها و ارزیابی های بعد از عمل کمتر است.
 • هزینه کمتری نسبت به سایر عمل ها دارد و مقرون به صرفه است.
 • بعد از عمل اسلیو امکان ابتلا به کم خونی بسیار کمتر است.
 • احتمال اینکه معده بزرگ شود کم است.
 • امکان ابتلا به فتق شکم لعد از این عمل بسیار کم است.
 • نسبت به بقیه عمل ها پوست دچار افتادگی و شل شدن، کمتر می شود.
 • با انجام این عمل بیماری های فشار خون بالا و دیابت نوع دو تا حد زیادی کنترل و حتی درمان می شود. اگر بعد از عمل هم نیاز به داروهای کنترل دیابت و انسولین داشته باشید،این نیاز به شدت کاهش میابد.
 • عوارض بسیار کمی را، آن هم در کوتاه مدت تجربه خواهید کرد.
 • میزان فوت و مرگ در این عمل بسیار کم است و به یک درصد می رسد.
 • هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت دارای فواید و نتایج خوبی است. به طوری که در کوتاه مدت برخی نتایج و در طولانی مدت برخی دیگر از نتایج خوب را خواهد داشت.
 • از آنجایی که مدت زمان عمل کوتاه و کم است خطر ایجاد ترومبوز ریوی و وریدی بسیار کم است.

عوارض کوتاه مدت عمل اسلیمو معده

ریفلاکس معده، تغییر طعم و مزه ی دهان، مقاومت کمتر در برابر سرما، تحمل کمتر در برابر الکل، کمر درد های خفیف و نشت مواد غذایی از معده

عوارض بلند مدت عمل اسلیو معده

ریزش مو، اسهال، کمبود انرژی، تهوع و استفراغ و تغییر در الگوی حرکتی روده ها

عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده نوع دیگری از جراحی لاغری است که برای افرادی که BMI بالاتر از ۴۰ دارند و همینطور دارای امراض مرتبط به چاقی هستند انجام می شود. در این روش برخلاف عمل بای پس هیچ قسمتی از معده از شکم خارج نمی شود و در واقع بخشی از مسیر گوارش حذف می شود تا جذب مواد غذایی و هضم آن ها کمتر شود و بیشتر مواد غذایی دفع شوند. در این روش جراح لاغری کاری می کند تا مواد غذایی در مسیر کوتاه تری از مری به روده حرکت کنند و فرصت برای هضم و جذب شدن غذا کم باشد.
در این روش مواد غذایی استفاده شده کل حجم معده را اشغال نمی کنند و سریع وارد روده می شوند تا دفع شوند. در نهایت فرد زودتر احساس سیری می کند و همه ی مواد غذایی مصرف شده جذب نمی شود.

چرا عمل بای پس معده این گونه نام گذاری شده است؟

از آنجایی که در این روش یک میانبر برای مواد غذایی ایجاد شده، بای پس نامیده می شود. البته نام دیگر این روش Roux-en-Y (روکس ان وای) است که در ایران بیشتر با نام بای پس معده شناخته می شود.

چه کسانی می توانند عمل جراحی بای پس معده را انجام دهند؟

 • کسانی که دارای شاخص توده بدنی یا BMI بیشتر از عدد ۴۰ را داشته باشند.
 • کسانی که شاخص توده بدنی آن ها بزرگ تر یا مساوی با عدد ۳۵ (بین ۳۵ تا ۳۹.۹) باشد و بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع دو، بیماری های قلبی، فشار خون بالا، اختلالات تنفسی و .. را داشته باشند.
 • کسانی که طی مدت طولانی نتوانسته اند با رژیم های غذایی و ورزش های پی در پی وزن کم کنند.

هدف از انجام عمل بای پس معده چیست؟

در این عمل اقداماتی انجام می گیرد که بدن از مواد غذایی مصرف شده کم ترین کالری را دریافت کند اما جذب مواد غذایی مورد نیاز بدن همچنان پا برجا بماند. در این عمل شخص خیلی زود احساس سیری میکند و تنها مواد غذایی مورد نیاز بدن خود را جذب می کند و بخش زیادی از ماده ی مصرفی را به طور مستقیم دفع می کند.

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در این عمل به منظور ایجاد میانبر در فاصله کمی بعد از دریچه کاردیا معده به دو بخش تقسیم می شود. (دریچه کاردیا: محل اتصال مری به معده)
کمی پایین تر از کاردیا، معده جدید دور تا دور بریده می شود و به دو بخش کاملا جدا تقسیم می شود. سپس بخش جدا شده دور تا دور به کمک منگنه بافتی دوخته می شود تا مواد غذایی و شیره معده نشت نکنند.
اکنون بیمار دو معده دارد. یک معده جدید که شبیه کیسه کوچک است و به مری متصل است و معده دیگر که بزرگ تر است و در انتها به دوازدهه متصل است ولی هیچ غذایی وارد آن نمی شود چرا که به مری وصل نیست. در واقع این کار باعث می شود غذا از مری تنها وارد بخش کوچکی از معده شود و تمام حجم معده را اشغال نکند. همین کم بودن و کوچک بودن حجم معده باعث سیری زود رس می شود. در قدم بعدی روده باریک با کمی فاصله از دوازدهه بریده می شود و به همان معده جدید کوچک متصل می شود. سر آزاد دیگر روده که به دوازدهه متصل است نیز به همان روده بخش از روده باریک که به معده کوچک متصل است، وصل می شود و آنزیم های گوارشی از معده و دوازدهه وارد روده می شوند و عمل جذب انجام می شود.

جراحی لاغری
مزایای عمل بای پس معده چیست؟

 • این عمل قابل بازگشت است و برخلاف عمل اسلیو معده هیچ بخشی از معده از شکم خارج نمی شود بلکه فقط ساختار گوارشی بدن تغییر می کند. بنابراین امکان بازگشت معده و روده به جای خود وجود دارد.
 • امکان بازگشت وزن بعد از عمل بسیار کم است.
 • تغییراتی که در وضعیت ترشح هورمان ها ایجاد می شود به نفع شماست و باعث می شود اشتهای کمتری داشته باشید و زود تر احساس سیری کنید.
 • از آنجایی که معده کوچک می شود میزان غذای مصرفی، کم می شود.
 • می تواند شرایطی را ایجاد کند که میزان انرژی بیشتری مصرف کنید که همین، باعث لاغر شدن نیز می شود.
 • طی دراز مدت، کاهش وزن چشمگیری خواهید داشت.

عوارض عمل بای پس معده چیست؟

 • شخص، مدت زمان بیشتری را باید در بیمارستان سپری کند و ترخیص آن نسبت به عمل اسلیو زمان بر تر است.
 • باید تا آخر عمر از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید و همینطور رژیم های غذایی سالم و مناسب به همراه ورزش های روزانه را داشته باشید.
 • احتمالا عوارض بیشتری نسبت به عمل اسلیو معده دارد.
 • در طولانی مدت بدن منجر به کمبود ویتامین ها و املاح معدنی، مخصوصا ویتامین B12، کلسیم، فولات و آهن می شود.

عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده

 • از لحاظ هزینه، عمل بای پس معده نسبت به عمل اسلیو هزینه بیشتری خواهد داشت چرا که نسبت به اسلیو معده پیچیده تر است.
 • تاثیر عمل بای پس معده برای افرادی که خیلی بیشتر چاق هستند مناسب است و عمل اسلیو برای افراد خیلی خیلی چاق توصیه نمی شود.
 • از لحاظ بهبود بیماری های مربوط به چاقی عمل بای پس معده در درمان این بیماری ها موثر تر خواهد بود. در هر صورت هر دو عمل نقش بسزایی در درمان بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون بالا و .. دارند.
 • در عمل بای پس معده میزان تهاجم نسبت به اسلیو معده، بیشتر است زیرا بافت های دیگر مانند روده درگیر عمل می شوند.
 • مدت زمان عمل بای پس معده بیشتر از اسلیو معده است زیرا پیچیدگی های بیشتری دارد و بخش های از معده و روده در قسمت های دیگر به هم متصل می شوند.
 • در عمل اسلیو معده میزان جذب مواد غذایی همچنان به قوت خود عمل می کند اما شما در مجموع میزان غذای کمتری استفاده می کنید. ولی در عمل بای پس معده میزان جذب مواد غذایی نیز کاهش میابد و شما ملزم به مصرف مکمل ها می باشید.
 • از لحاظ بازگشت پذیری عمل اسلیو معده، غیر قابل بازگشت است زیرا حجم زیادی از معده ی شما از داخل شکم شما برداشته می شود. ولی در عمل بای پس می توانید جای معده و روده و اتصالات آن ها را به حالت قبل برگردانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با مشاور و هماهنگی