داروهای بعد از عمل لاغری و مکمل‌های مورد نیاز

داروهای بعد از عمل لاغری

4.8/5 - (5 امتیاز)

آنچه باید در باره داروهای بعد از عمل لاغری بدانید

عمل های لاغری انواع مختلفی دارند که بعد از همه آنها بدن شما تحت فشار تغییرات و انطباق با وضعیت جدید قرار می گیرد. برای سازگاری بدن با شرایط جدید پزشک جراح شما داروهایی را برای شما تجویز می کند که عوارض عمل را برای شما تا حد امکان کاهش دهد. بعضی از این داروها برای جلوگیری از عوارضی مثل یبوست و تهوع به کار می روند. قسم دیگری از داروهای بعد از عمل لاغری در واقع مکمل ها هستند. علت استفاده از این مکمل ها آن است که در روزهای پس از عمل بخاطر کوچک شدن معده، شما قادر به خوردن غذای بسیار کمی خواهید بود و همین امر می تواند باعث مشکل در دریافت ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن شود.

اگر شما هم قصد انجام عمل لاغری دارید یا این عمل را انجام داده اید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا در مورد داروهای بعد از عمل لاغری و مکمل های مورد نیاز بدن بیشتر صحبت کنیم.

درباره عمل لاغری

بدون شک شما بارها و بارها تصمیم گرفته‌اید از شر اضافه‌وزن‌تان خلاص شوید. بعد، با خودتان قرار گذاشته‌اید ورزش کنید، غذای‌تان را کمتر کنید و دور غذاهای خیلی چرب و شیرین را خط بکشید.

خیلی‌ها این تصمیم را می‌گیرند، اما نمی‌توانند به نتیجه‌ی دل‌خواه‌شان برسند. برای مثال، ممکن است به دلیل اضافه‌وزن خیلی بالا یا شرایط فیزیکی خاص، نتوانند عرق بریزند و چربی بسوزانند. علم پزشکی راه جدیدی پیش روی این افراد گذاشته که موثرتر و سریع‌تر از ورزش و رژیم‌های لاغری است! بله، درست متوجه شدید. اسم این روش جراحی لاغری است.

در جراحی لاغری، سیستم گوارش‌تان طوری تغییر می‌کند که خیلی سریع شما را به وزن مناسب می‌رساند. اگر کنجکاوید بیشتر درباره‌ی جراحی لاغری بدانید، در لینک‌های زیر می‌توانید تا دل‌تان بخواهد درباره‌ی آن بخوانید و کنجکاوی‌تان را سیراب کنید.

بهترین دکتر جراحی لاغری

جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاغری

جراحی چاقی

در این مطلب می‌خواهیم نکات خیلی مهمی را درباره‌ی داروهای بعد از عمل لاغری و مکمل‌های مورد نیاز با شما در میان بگذاریم. چشم‌های قشنگ‌تان را همین‌جا پیش ما نگه دارید، ادامه‌ی این متن را بخوانید و این نکات را کشف کنید.

مراقبت های بعد از عمل لاغری

با جراحی لاغری می‌توانید به شکل حیرت‌انگیزی به وزن دل‌خواه‌تان برسید. با این حال، اگر می خواهید تمام‌وکمال به مراد دل‌تان برسید نباید مراقبت های بعد از عمل لاغری را فراموش کنید. مراقبت‌هایی مثل:

 • رژیم غذایی مناسب
 • ورزش
 • داروهای بعد از عمل لاغری و مکمل‌های مورد نیاز

توجه به این مراقبت‌ها و رعایت آن‌ها خیلی مهم است. تا آن‌جا که بخش قابل‌توجهی از نتیجه‌ی جراحی، بستگی به رعایت آن‌ها دارد. همچنین، رعایت آن‌ها می‌تواند جلوی عوارض احتمالیِ جراحی چاقی را بگیرند و زحمت شما را خیلی‌خیلی کمتر کنند. عوارضی مثل اسهال، حالت تهوع، استفراغ، یبوست و نشتی معده.

در مطلب دیگری خیلی مفصل برای شما توضیح داده‌ایم که رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. اگر دوست داشتید سری به آن‌جا هم بزنید. در این پست می‌خواهیم مراقبت مهم دیگری را توضیح دهیم که باید بعد از عمل حواس‌تان به آن باشد؛ یعنی داروهای بعد از عمل لاغری و مکمل‌های مورد نیاز. آماده‌اید برویم سر اصل مطلب؟

داروهای بعد از عمل لاغری و مکمل‌های مورد نیاز

"<yoastmark

خیلی طبیعی است که بعد از هر نوع عمل جراحی، بدن شما نیاز به ریکاوری دارد. هرچه نباشد، بدن شما یک شوک را پشت سر گذاشته و حالا شما باید حسابی مراقبش باشید. جراحی‌های چاقی یا لاغری اگرچه جزء جراحی‌های سبک به حساب می‌آیند، باز هم از این قاعده مستثنی نیستند. برای همین، شما نیاز خواهید داشت داروها و مکمل‌هایی را مصرف کنید تا هرچه زودتر، بدن عزیزتان به حالت طبیعی و نرمال برگردد و دچار هیچ عارضه‌ای نشود. مصرف داروهای مخصوص یکی از مراقبت های بعد از عمل لاغری هستند که در ادامه‌ می‌خواهیم خیلی جامع و کامل، مصرف این داروها و مکمل‌ها را برای شما توضیح بدهیم. آماده‌اید؟

داروهای مورد نیاز بعد از جراحی لاغری

جراحی لاغری دوره‌ی نقاهت کوتاه و کم‌دردسری دارد. با این حال، پزشک شما داروهایی تجویز می‌کند که بتوانید این دوره‌ی نقاهت را باز هم کوتاه‌تر و کم‌دردسرتر پشت سر بگذارید؛ مثل داروهایی که جلوی زخم و رفلاکس معده، یبوست، اسهال، تهوع، انعقاد خون و دردهای بعد از جراحی را می‌گیرند.

زمان‌بندی مصرف داروهای بعد از عمل لاغری

دوره‌ی مصرف این داروها به دو بخش تقسیم می‌شود:

قرص های بعد از عمل لاغری

مرحله‌ی اول؛ از روز اول تا روز دهم

خیلی طبیعی است که در روزهای اول بعد از جراحی، بدن شما به مراقبت‌های زیادی نیاز دارد. در این چند روز، به دلیل تغییری که در معده و یا روده‌ی شما ایجاد شده، شما درد خواهید داشت. نترسید! پزشک شما حتما به فکرتان خواهد بود. او حتما برای شما مسکن تجویز می‌کند تا درد کمتری داشته باشید. وجود شیاف دیکلوفناک در نسخه‌ی شما به همین دلیل است.

تغییر ایجادشده در معده و روده‌ی شما ممکن است عوارض دیگری هم داشته باشد؛ جراح شما این‌جا هم به فکر شما خواهد بود. او نسخه‌ای برای‌تان می‌پیچد تا جلوی این عوارض را بگیرد و یا آن را به کمترین حد ممکن برساند.

برای این‌که دچار زخم یا رفلکس معده نشوید، باید پنتوپرازول مصرف کنید. همچنین، برای این‌که یبوست سراغ‌تان نیاید و دفع راحتی داشته باشید، شربت منیزیم هیدروکساید برای‌تان تجویز می‌شود. روزهای ابتدایی، مخصوصا روز اول بعد از جراحی، حالت تهوع مهمان ناخوانده‌‌تان خواهد بود. چاره‌ی ازبین‌بردن این حس ناخوشایند، مصرف شربت اندانسترون است. به علاوه، پزشک شما حواسش خواهد بود تا خدایی نکرده دچار انعقاد خون و آمبولی نشوید. به همین دلیل، آمپول هپارین را برای شما تجویز می‌کند.

شاید کمی گیج شده باشید. حق دارید. بگذارید یک بار به صورت خیلی جمع‌وجور داروهای بعد از عمل لاغری که باید مصرف شوند را لیست کنیم و اشاره ای هم به نحوه مصرف آنها داشته باشیم:

 • پنتوپرازولِ چهل میلی‌گرم، هر دوازده ساعت
 • آمپول هپارین، هر هشت تا دوازده ساعت، براساس نظر پزشک
 • شربت منیزیم هیدروکساید، تا زمان دفع راحت و نرم مدفوع
 • شربت اندانسترون، هر هشت ساعت، یک تا دو روز بعد از جراحی، در صورت وجود تهوع
 • شیاف دیکلوفناکِ صد، هر هشت ساعت، در صورت وجود درد

مرحله‌ی دوم؛ از روز یازدهم تا شش ماه

از روز یازدهم تا شش ماه، مصرف پنتوپرازول باید، مثل مرحله‌ی اول، ادامه پیدا کند. به جز پنتوپرازول، فقط یک داروی دیگر در مرحله‌ی دوم وجود خواهد داشت. پزشک برای این‌که از ابتلای شما به سنگ کیسه‌ی صفرا جلوگیری کند، قرص یا کپسول ارسوکولیک اسید را تجویز می‌کند. پس در مرحله‌ی دوم، یعنی از روز یازدهم تا شش ماه، شما باید این داروها را مصرف کنید:

 • پنتوپرازولِ چهل میلی‌گرم، هر دوازده ساعت
 • قرص یا کپسول ارسوکولیک اسید، هر دوازده ساعت

مکمل‌های مورد نیاز بعد از جراحی چاقی

"<yoastmark

همان‌طور که گفتیم، در جراحی چاقی دستگاه گوارش شما تغییر قابل‌ملاحظه‌ای خواهد کرد. این تغییر باعث می‌شود به نسبت گذشته، مواد مغذی خیلی کمتری به بدن‌تان برسد. پس باید به شدت حواس‌تان باشد دچار کمبودی در مواد مغذیِ مهم نشوید.

در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، اشتهای شما آن‌قدر کم می‌شود که بعد از خوردن دو تا سه قاشق کاملا سیر می‌شوید. بله، خیلی عجیب است! همین چیز هم سرعت فوق‌العاده‌ای به روند لاغری شما می‌دهد. این یک نتیجه‌ی خیلی مثبت است.

البته این سیرشدنِ خیلی سریع یک نتیجه‌ی منفی هم دارد؛ بدن شما نمی‌تواند مثل قبل از جراحی، مواد مغذی ضروری و مورد نیاز خودش را تامین کند. این‌جا است که داروهای مکمل وارد می‌شوند تا هیچ کمبودی در ویتامین‌ها و پروتئین‌ها و مواد معدنی نداشته باشید. پزشک دلسوز شما نسخه‌ای از مکمل‌های مورد نیاز را دست‌تان می‌دهد تا بعد از جراحی آن‌ها را مصرف کنید و هیچ کمبودی سراغ بدن عزیزتان نیاید.

زمان‌بندی مصرف مکمل‌ها بعد از عمل لاغری

این‌جا هم مثل قسمت قبلی، با زمان‌بندی خیلی کامل و جزئی توضیح می‌دهیم که چه مکمل‌هایی را چه زمانی و به چه مقدار باید نوش جان کنید. اگر حاضرید، برویم برای یک توضیح کامل و ساده.

"مراقبت

مرحله‌ی اول؛ از روز یازدهم تا شش ماه

بدن ما به صورت طبیعی ویتامین‌های مورد نیازش را از غذاهایی که می‌خوریم تامین می‌کند. بعد از جراحی چاقی، تغییری در سیستم گوارش شما به وجود می‌آید که این روند طبیعی را موقتا مختل می‌کند. بدن شما مواد مغذی کمتری جذب خواهد کرد و نیاز است از راه دیگری این کمبود جبران شود. به علاوه، بعد از جراحی چاقی، رژیم غذایی خاصی را باید رعایت کنید. این رژیم خاص هم کاری می‌کند تا مواد ضروری و مورد نیاز کمتری به بدن‌تان برسد. چاره‌ی این مشکل یک چیز است؛ مصرف شربت مولتی‌ویتامین.

اگر حواس‌تان باشد و ویتامین‌های مورد نیاز شما بعد از جراحی چاقی به خوبی تامین شود، عوارض احتمالی این جراحی هم به سراغ‌تان نخواهد آمد. جدای از این، سیستم ایمنی شما تقویت می‌شود و موهای قشنگ‌تان نخواهد ریخت.

مرحله‌ی دوم؛ از شروع ماه دوم تا شش ماه

در این دوره‌ی زمانی، شربت مولتی‌ویتامین همچنان بر جای خود باقی است. به غیر از آن، مکمل‌های دیگری هم به آن اضافه خواهد شد.

یکی از این مکمل‌ها ویتامین D است. این ویتامین نقش خیلی پررنگی در سلامت شما دارد؛ از تقویت سیستم ایمنی گرفته تا کمک به جذب کلسیم و عملکرد سلول‌های بدن‌تان. متاسفانه مقدار کمی از ویتامین D در غذاهای ما وجود دارد. بیشترین راه جذب آن این است که روزهای آفتابی بروید در فضای باز و آفتاب بگیرید. بله، سخت است. پس لازم است حتما این ویتامین حیاتی را با خوردن مکمل‌ها تامین کنیم. همچنین، همان‌طور که تا حالا کامل متوجه شده‌اید، بعد از جراحی چاقی، مواد مغذی کمتری به بدن‌تان می‌رسد. پس استفاده از قرص‌های ویتامین D بیش از پیش مهم خواهد بود.

آمپول نوروبیون هم به کمک شربت مولتی‌ویتامین و قرص ویتامین D می‌آید. با تزریق این آمپول، خیال‌تان از بابت کمبود انواع ویتامین‌های B کاملا راحت خواهد شد.

علاوه بر ویتامین‌ها، مواد معدنی هم نیاز خیلی اساسی بدن شما است. در این مورد هم پزشک شما حواسش کاملا جمع است. او در نسخه‌ی شما مکمل‌های آهن و روی را اضافه می‌کند تا از این نظر هم کمبودی سراغ بدن‌تان نیاید. همچنین، اگر غذاهای شما پروتئین کافی را نداشته باشد، شما باید از مکمل‌های پروتئینی استفاده کنید.

خب، حالا بگذارید خیلی خلاصه و کوتاه توضیح دهیم. در مرحله‌ی دوم، یعنی شروع ماه دوم تا شش ماه، مکمل‌های زیر را باید به این شکل مصرف کنید:

 • مکمل‌های مولتی‌ویتامین، هر دوازده ساعت
 • مکمل آهن، هر دوازده ساعت
 • مکمل روی، هر دوازده ساعت
 • قرص ویتامین D3، با دوز پنجاه هزار واحد، هر هفته یک عدد
 • آمپول نوروبیون، هر ماه یک عدد
 • پودرهای پروتئینی، مانند پروتئین whey، در صورت عدم مصرف پروتئین کافی

مرحله‌ی سوم؛ از ماه ششم به بعد

بعد از شش ماه، وضعیت عمومی بدن شما کاملا نرمال شده است. با وجود این، باز هم باید حواس‌تان به خودتان باشد؛ یعنی باید حسابی مراقب باشید که ویتامین و مواد معدنی و پروتئین بدن‌تان کاملا تامین باشد. به دلیل همین، بیشتر مواردی که در مرحله‌ی دوم وجود داشت، در این مرحله هم ادامه پیدا می‌کند. یک نگاه به لیست زیر بیندازید تا متوجه شوید از ماه ششم به بعد چه مکمل‌هایی را باید مصرف کنید.

 • مکمل‌های مولتی‌ویتامین، هر دوازده ساعت
 • مکمل آهن، هر دوازده ساعت
 • مکمل روی، هر دوازده ساعت
 • قرص ویتامین D3، با دوز پنجاه هزار واحد، هر پانزده روز یک عدد
 • پودرهای پروتئینی، مانند پروتئین whey، در صورت عدم مصرف پروتئین کافی

مصرف مکمل‌ها تا چه زمانی ادامه دارند؟

بعد از جراحی، شما به‌طور مرتب توسط پزشک‌تان ویزیت می‌شوید. او در این ویزیت‌ها فاکتورهایی مثل ثبات کاهش وزن، آزمایش‌های انجام‌شده و وضعیت فعالیت و توانایی شما را خیلی خوب بررسی می‌کند. بعد، تصمیم خواهد گرفت که شما تا چه زمانی باید مکمل‌ها را مصرف کنید. بعد از جراحی اسلیو معده، مصرف مکمل‌ها معمولا باید دو سال ادامه پیدا کند. ولی در جراحی بای‌پس، لازم است مصرف مکمل‌ها را تا زمان طولانی‌تری ادامه دهید.

جمع بندی

خب، حالا خیلی خوب و کامل با داروهای بعد از عمل لاغری و مکمل هایی که بعد از این عمل باید مصرف شوند آشنا شدید. داروها و مکمل‌هایی که تا حد خیلی زیادی جلوی عوارض احتمالی بعد از جراحی را می‌گیرند. این‌طوری دیگر هیچ چیزی نمی‌تواند طعم شیرین رسیدن به وزن ایده‌آل و تناسب اندام را برای شما تلخ کند. حالا در سلامت کامل، از خود و زندگی‌تان لذت ببرید. ما هم چیزی جز این را برای شما نمی‌خواهیم.

فراموش نکنید که برای مصرف داروهای بعد از عمل لاغری باید حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که ممکن است مصرف بعضی داروها همراه یکدیگر عوارضی داشته باشد. شما همچنین می توانید جهت مشاوره از طریق کانال های ارتباطی با ما تماس گرفته و پرسش های خود را مطرح کنید.

بیشتر:

https://www.ucsfhealth.org/education/life-after-bariatric-surgery

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4026560/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

   ارتباط با مشاور و هماهنگی