بعد از عمل مینی بای پس چی بخوریم؟ معرفی تازه‌ترین روش‌های رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای ‌پس

رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس

این روزها عمل مینی بای‌پس به عنوان یک راهکار موثر در کاهش وزن شناخته می‌شود و خیلی از افراد برای تناسب اندام و سلامتی خود از این عمل کمک می‌گیرند. اما در مسیر کاهش‌وزن، عمل مینی‌ بای‌پس تنها شروع ماجراست و بعد از آن تغذیه است که نقش خودش را در روند کاهش وزن نشان خواهد داد. اگر شما هم قصد انجام جراحی لاغری را دارید و درمورد رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده و یا مینی بای پس کنجکاو هستید، در این مقاله همراه ما باشید تا شما را در جریان رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس قرار دهیم و به شما کمک کنیم تا بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرید.

کاهش وزن اصولی در جراحی معده به رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس بستگی دارد.
کاهش وزن اصولی در جراحی معده به رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس بستگی دارد.

در جراحی مینی بای پس، با کوچک کردن حجم معده میزان مواد غذایی مصرفی کاهش می‌یابد. به دنبال این جراحی کاهش وزن محسوسی رُخ می‌دهد.

جراحی مینی بای پس به روش لاپاراسکوپی و به صورت بسته انجام می‌شود. در این روش، ابتدا شکاف‌ها و برش‌های کوچکی برای ورود ابزارهای لاپاراسکوپی، بر روی شکم ایجاد می‌شود.

پزشک معده را به دو بخش فوقانی و تحتانی تقسیم می‌کند. بخشی از معده که کوچک‌تر است، محلی برای ورود غذا در نظر گرفته می‌شود و بخش دیگر که حجم بیشتری هم دارد، به مری متصل نیست و از مسیر گوارشی کنار گذاشته می‌شود. سپس روده به معده جدید متصل شده و مسیر گوارشی جدید روند عادی خود را از سر می‌گیرد.

جراحی مینی بای پس معده به منظور کاهش کالری دریافتی انجام می‌شود و انجام آن کاهش وزن محسوسی را به دنبال دارد.

مراحل رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس چگونه است؟

جراحی مینی بای پس یک روش سریع برای کاهش وزن است که بدن برای مطابقت خود با شرایط جدید، نیاز به اصولی دارد که این اصول مراقبت‌های بعد از جراحی محسوب می‌شوند. مهم­ترین قسمت این مراقبت‌ها، رعایت است. این رژیم نه تنها بدن را با شرایط جدید تطبیق می‌دهد، بلکه تمام مواد ضروری مورد نیاز را به بدن می­رساند.

رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس در چند مرحله زیر انجام می‌شود.

 • مرحله اول: مصرف مایعات
 • مرحله دوم: مصرف غذاهای پوره شده
 • مرحله سوم: مصرف غذاهای نرم
 • مرحله چهارم: شروع غذاهای جامد

همه این مراحل بدن را برای مصرف غذاهای جامد آماده می­کند.

ورزش و رژیم غذایی بعد از عمل بای پس به پایین نگه داشتن وزن کمک می­کنند.
ورزش و رژیم غذایی بعد از عمل بای پس به پایین نگه داشتن وزن کمک می­کنند.

بعد از جراحی مینی بای پس نمی‌توان مصرف غذاهای جامد را بلافاصله آغاز کرد، بدن مرحله به مرحله می­تواند مصرف غذاهای جامد را آغاز کند به همین دلیل رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس این دستورالعمل‌ها را به درستی به شما آموزش می‌دهد.

هدف از رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده

یکی از مهم‌ترین شرایطی که بیمار بعد از جراحی مینی بای پس باید رعایت کند، اصول تغذیه بعد از عمل مینی بای پس معده است. نتیجه نهایی عمل، به رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس معده بستگی دارد.

هدف از ایجاد رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس، بهبود کارکرد معده و هماهنگ شدن معده با شرایط بعد از جراحی و همچنین بهبود و جلوگیری از آسیب به زخم جراحی است. تغذیه بعد از عمل مینی بای پس به شما در کاهش وزن و رساندن مواد مورد نیاز به بدن کمک می­کند.

یکی دیگر از اهداف رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس، استفاده درست از همه گروه‌های غذایی است. بدن به موادی احتیاج دارد که بتواند همه نیازهای آن را برطرف کند. این رژیم اگر به درستی اجرا شود، همه مواد مورد نیاز بدن تأمین می‌شود.

این روند تا پایان عمر باید همراه بیمار باشد، یعنی مصرف درست مواد مورد نیاز بدن. در صورت صلاح‌دید پزشک و انجام آزمایش‌های مربوطه، می‌توان مکمل­های ویتامینی نیز در کنار وعده­های غذایی مصرف کرد که بدن کمبودی نداشته باشد.

برنامه غذایی توسط پزشک به شما ارائه می‌شود و نباید سَرخود مواد غذایی اضافی و یا کم‌تر از مقدار مورد نیاز مصرف کرد. با رعایت اصولی تغذیه بعد از جراحی مینی بای پس، معده شما با شرایط جدید وفق پیدا می­کند و کاهش وزن اصولی انجام می‌شود.

رعایت اصول تغذیه بعد از عمل مینی بای پس، به شما در رسیدن به وزن رویایی کمک می­کند.
رعایت اصول تغذیه بعد از عمل مینی بای پس، به شما در رسیدن به وزن رویایی کمک می­کند.

تغذیه بعد از جراحی مینی بای پس معده

جزییات رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس می‌تواند از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت باشد اما اصول کُلی آن در همه افراد یکسان اجرا می‌شود.در ادامه سعی می‌کنیم شما را در جریان نکات اصلی مربوط به تغذیه بعد از جراحی مینی بای پس معده قرار داده و به سوال اصلی شما یعنی بعد از عمل مینی بای پس چی بخوریم؛ پاسخ کامل و مناسبی بدهیم.

هیدراته بمانید!

یکی از نکاتی که بعد عمل باید به آن توجه کنید، کم آبی بدن است. بدن را بدون آب نگذارید، کمبود آب صدمات جبران‌ناپذیری به بدن می‌رساند. برای جبران کم آبی بدن، روزانه به مقدار کافی آب بنوشید.

بعد از انجام جراحی و حدودا تا 48ساعت، فقط می‌توانید مایعات بنوشید. بعد از هماهنگ شدن بدن با مصرف مایعات، می­توان مایعات دیگری مانند شیر بدون چربی، آبمیوه طبیعی بدون شکر، شیک‌های پروتئینی، آب‌گوشت،قهوه و چای بدون کافئین و بدون شکر مصرف کرد.

در این مرحله باید مصرف نوشیدنی‌های گازدار، الکل و کافئین را کاملا کنار بگذارید؛ همچنین خوب دقت کنید که موقع نوشیدن مایعات، از جرعه‌های کوچک استفاده کنید تا معده شما اذیت نشود.

اگر در این مرحله هوس خوردن غذاهای جامد را داشتید، بهتر است از کمی یخ بمکید یا از آدامس‌های بدون‌قند استفاده کنید.

غذای پوره‌شده استفاده کنید!

بعد از هفته اول رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس معده و هماهنگ شدن بدن با مایعات، می‌توان غذاهای پوره شده را نیز به برنامه غذایی اضافه کرد. غذای پوره شده در طول روز بین 3تا6 وعده غذایی کوچک باید مصرف شود. غذای پوره شده شامل میکس چند ماده غذایی است که کاملا له شده­اند و تکه جامدی در آن وجود ندارد.

هر وعده غذایی بیشتر از 6قاشق غذاخوری نباشد و برای پوره کردن آن می‌توان مایعاتی مانند آب، شیر بدون چربی و آبگوشت را به گوشت بدون چربی، مرغ یا ماهی، سبزیجات پخته و میوه‌های نرم و پوره شده اضافه کرد.

مصرف غذاهای نرم را شروع کنید!

بعد از حدود 4هفته می‌توان مصرف غذاهای نرم را شروع کرد. غذاهای نرم شامل تکه­های بسیار کوچک مواد غذایی هستند که به راحتی جویده می­شوند. در این مرحله می­توانید مرغ و ماهی کاملا پخته شده و ریش ریش شده و همچنین گوشت چرخ­شده، میوه­های نرم و بدون پوست، سبزیجات و غلات کاملا پخته را استفاده کنید.

مصرف غذای نرم باید 3تا5 وعده کوچک غذایی که شامل یک سوم و یا نصف فنجان غذا باشد را مصرف کنید.

دستورالعمل رژیم غذایی خود را فقط از پزشک دریافت کنید.
دستورالعمل رژیم غذایی خود را فقط از پزشک دریافت کنید.

وقت خوردن غذاهای جامد است!

بعد از 3ماه مصرف غذاهای جامد آغاز می‌شود.در این مرحله از رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس، هر بار یک غذای جامد جدید را به برنامه غذایی خود اضافه کرده و منتظر واکنش بدنتان بمانید؛ اگر همه‌چیز خوب پیش رفت می‌توانید از آن غذا بیشتر استفاده کنید.

در این مرحله بهتر است از محصولات لبنی کم‌چرب، پروتئین‌های بدون چربی و سبزیجات غیرنشاسته‌ای مثل موارد زیر استفاده کنید:

 • توفو
 • ماهی
 • مرغ
 • میوه
 • غلات

شما باید در طول روز چیزی حدود 60 تا 80 گرم پروتئین را در طول روز مصرف کنید.

در این مدت سعی کنید هنگام غذاخوردن نکات زیر را رعایت بفرمایید.

 • وقتی شروع به خوردن غذاهای جامد می‌کنید، همراه غذا آب ننوشید تا معده شما اذیت نشود.
 • غذای خود را آهسته بخورید و حتما آن را کاملا بجوید.
 • سعی کنید غذای انتخابی شما پروتئین بالایی داشته باشد و چربی و کربوهیدرات آن حسابی کم باشد.

اگر می‌خواهید در بیرون‌ از خانه غذا میل کنید، حتما کادر رستوران را در جریان محدودیت‌های غذایی خود قرار دهید.

فقط توجه کنید، برای انجام هر کدام از این مراحل و مصرف غذای مورد نیاز، باید با پزشک متخصص خود مشورت کرده و برنامه غذایی را فقط از پزشک دریافت کنید.

بعد از عمل مینی بای پس چی بخوریم؟
بعد از عمل مینی بای پس چی بخوریم؟

آیا فقط رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس کافی‌ست؟

خیر! رژیم‌غذایی به تنهایی پاسخ‌گوی نیازهای شما بعد از عمل نخواهد بود و برای حفظ سلامت و کاهش‌وزن باید از ورزش هم کمک بگیرید. شما باید بعد از عمل هر روز به‌مدت نیم‌ساعت ورزش کنید. برای انجام فعالیت‌های ورزشی، می‌توانید به گزینه‌های زیر فکر کنید.

 • شنا
 • پیاده‌روی سریع
 • دوچرخه‌سواری

البته برای ورزش هم، مثل رژیم‌غذایی باید دقیقا پزشک خود را در جریان قرار دهید و با نظارت ایشان فعالیت‌های ورزشی خود را شروع کنید.

جمع‌بندی

امروز در این مقاله با شما درمورد رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده صحبت کردیم. امیدواریم نقش این رژیم را در کاهش‌وزن و از آن مهم‌تر، سلامتی خودتان جدی بگیرید و به تمام نکاتی که در این مقاله گفته شد، عمل کنید. اگر در مسیر جراحی لاغری و رژیم آن به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان ما در تماس باشید؛ منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

09923631169

آیا شما هم عمل مینی بای پس معده داشته‌اید؟ لطفا در قسمت کامنت در مورد سبک زندگی جدید، چالش‌ها و تجربیات خود با ما صحبت کنید.

  4.4/5 - (7 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات