نکات احتمالی از عوارض عمل لاغری که باید آن ها را بدانید.

عوارض عمل لاغری

مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

آیا از بروز عوارض عمل لاغری اطلاعی دارید؟

بالا رفتن بی­رویه وزن و درمان نشدن چاقی با روش­های معمول، افراد را به سمت جراحی­های لاغری هدایت می­کند. اما خوب است بدانید ممکن است با عوارض عمل لاغری رو به­ رو شوید.
اینکه می­گوییم جراحی لاغری می­تواند خطراتی داشته باشد، به این معنی نیست که همه افرادی که تحت این نوع جراحی­ها قرار می­گیرند، دچار عوارض­ها می­شوند. این موضوع بسیار به انتخاب جراح و مراقبت­های بعد از جراحی بیمار بستگی دارد. حتی ممکن است اصلا با این عوارض مواجه نشوید.
هدف از این مقاله این است که اگر به­ندرت این موارد را مشاهده کردید، از قبل با آن آشنایی داشته باشید. انتخاب جراح ماهر و مراقبت­هایی که باید بعد از عمل آن­ها را رعایت کنید بسیار کمک کننده است و نه­تنها بهترین نتیجه را از جراحی خود دریافت می­کنید، بلکه با عوارض عمل لاغری هم مواجه نمی­شوید.
در ادامه به بررسی برخی از این عوارض می­پردازیم. پس با ما همراه باشید.

نگاهی به دوره نقاهت جراحی لاغری

دوره نقاهت به مدت زمانی گفته می­شود که بیمار بعد از جراحی باید آن زمان را به­ سلامت طی کند تا بتواند فعالیت­های روزانه خود را از سر بگیرد. معمولا در این مدت زمان، بیمار باید استراحت کند و فعالیت­های سنگین نداشته باشد.

انتخاب پزشک ماهر تا حد زیادی عوارض عمل لاغری را کنترل می­کند.

معمولا برخی از جراحی­های لاغری با تکنیک لاپاراسکوپ و به­صورت بسته انجام می­شوند که در این روش مدت زمان بستری بیمار در بیمارستان، بسیار کوتاه و حدود 2 الی 3 روز است و پس از آن بعد از 4الی 5هفته می­تواند به فعالیت­های روزانه خود بازگردد.
اگر جراحی لاغری به­صورت باز انجام شود، مراقبت­های مخصوص­تری باید رعایت شود و بازگشت به فعالیت­های روزانه دیرتر خواهد بود.

ریزش مو از عوارض عمل لاغری محسوب می­شود

در جراحی­های لاغری، به­دلیل اینکه کاهش وزن بسیار سریع رخ می­دهد و رژیم­های غذایی خاصی باید رعایت شود، همچنین کمبود برخی ویتامین­های لازم برای رشد مو، در برخی از افراد ریزش مو مشاهده می­شود.
همچنین به­ دلیل کاهش وزن سریع، مواد مغذی بیشتر به سمت ارگان­های حیاتی بدن مانند قلب، مغز، کلیه و کبد هدایت می­شود که می­تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. با مشورت پزشک خود، مصرف مکمل­های مورد نیاز را جدی بگیرید و خوب است بدانید که این ریزش مو کم­تر از یک­سال به مرور متوقف می­شود.

بررسی لخته شدن خون در جراحی­های لاغری

یکی از خطرات جراحی چاقی که به ندرت ممکن است در افراد مشاهده شود، لخته شدن خون در اندام­های تحتانی است. این عارضه ممکن است با علائمی چون پا درد، تورم و قرمز شدن در ناحیه پا و تنگی نفس با سرفه همراه باشد.
همان­طور که گفته شد، این مشکل به ندرت در افرادی که تحت جراحی لاغری قرار گرفته­اند مشاهده می­شود و می­توان با استفاده از داروهای رقیق کننده خون و فعالیت­های مکرر از بروز آن جلوگیری کرد.

جزئیات سندروم دامپینگ از عوارض عمل لاغری

خوب است بدانید، غذا و مایعاتی که مصرف می­کنیم پس از بلع از مری وارد معده می­شوند و معده مدتی آن­ها را نگه می­دارد. پس از ترکیب شدن با اسید معده و تجزیه شدن ترکیبات آن­ها، وارد روده باریک می­شوند تا ادامه فرایند هضم و جذب غذا صورت بگیرد.
در افرادی که بعد از جراحی­های لاغری، عارضه­ای به­نام سندروم دامپینگ را تجربه می­کنند، این نظم و روند هضم غذا دچار اختلال می­شود. از علائم این عارضه می­توان به حالت تهوع، استفراغ، تپش قلب، سوءجذب، کم خونی، سرگیجه، کمبود برخی ویتامین­ها و مواد معدنی و اسهال اشاره کرد.
بروز و ظهور این علائم بسیار ناگهانی و در مدت 15 دقیقه الی 3 ساعت بعد از مصرف مواد غذایی مشاهده می­شوند.

عوارض عمل لاغری
مراقبت­های بعد از عمل لاغری را جدی بگیرید.

بروز سوءتغذیه در افراد

یکی دیگر از عوارض جراحی لاغری که در طولانی مدت در افراد مشاهده می­شود، سوءتغذیه است. در جراحی­های لاغری به­دلیل اینکه شخص در مدت کوتاهی کاهش وزن قابل توجهی را تجربه می­کند، به­دلیل دریافت کالری کم­تر و جذب کم­تر مواد مورد نیاز بدن، ممکن است عارضه سوءتغذیه را تجربه کند.
اینکه شخص پس از جراحی به دستورالعمل­های رژیم مخصوص خود پای­بند باشد و مصرف مکمل­های ویتامینی را جدی بگیرد، در کم­تر شدن این عارضه بسیار کمک می­کند.

مواجه با مشکلات استخوانی یکی از عوارض عمل لاغری

مشکلاتی که در استخوان به وجود می­آید می­تواند ناشی از کمبود انواعی از ویتامین­ها و املاح و مواد معدنی باشد. این مشکل در افرادی که تحت جراحی لاغری قرار گرفته­اند نیز ممکن است در طولانی مدت مشاهده شود.
به­ دلیل کمبود برخی از مواد معدنی و ویتامین­ها در این افراد، ممکن است با دردهای استخوانی و سنگ کلیه مواجه شوند. با مصرف مکمل­های غذایی و ویتامین­های مورد نیاز بدن، تا حد زیادی می­توان از ایجاد این مشکل جلوگیری کرد.

مشکل عفونت زخم در جراحی

یکی از عوارض عمل لاغری که نه فقط در جراحی مربوط به لاغری، بلکه در هر نوع جراحی ممکن است مشاهده شود، عفونت زخم می­باشد. این عارضه با علائمی چون قرمزی، احساس گرما در محل زخم، ترشح احتمالی و حساسیت در محل جراحی می­باشد.
مراقبت از ناحیه جراحی شده تا حد زیادی از بروز این عارضه جلوگیری می­کند. درمان و تسکین این مشکل با تجویز آنتی­بیوتیک رفع می­شود.

حالت تهوع و استفراغ جزء عوارض عمل لاغری است

بیشتر افراد ممکن است نسبت به داروهای بیهوشی حساسیت نشان دهند. این حساسیت بعد از جراحی و به شکل سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ خود را نشان می­دهد. افرادی هم که تحت جراحی لاغری قرار گرفتند، ممکن است این عارضه را تجربه کنند.
همچنین در این افراد، پرخوری و رعایت نکردن رژیم غذایی مربوطه، ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوند. برای مواجه نشدن با این مشکل، رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری را رعایت کنید.

عوارض عمل لاغری با رعایت رژیم مخصوص قابل پیشگیری است.

تجربه درد شکمی در جراحی لاغری

یکی از عوارض عمل لاغری، که در جراحی بای پس معده هم مشاهده می­شود، درد شکمی یا دل درد می­باشد. این درد در افراد مختلف متفاوت است و در واقع طور نیست که از آن بترسید. اما می­تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مثل پرخوری، غذا خوردن سریع، ایجاد شدن زخم در مسیر گوارشی و…
اغلب این دردهای شکمی تا 6ماه اول بعد از جراحی کاملا بهبود پیدا می­کنند اما اگر طولانی مدت و غیر طبیعی بود، با پزشک خود درمیان بگذارید.

نشتی معده می­تواند از عوارض عمل لاغری باشد

یکی از عوارضی که احتمال وقوع آن بسیار پایین است، نشت در معده می­باشد. نشت در عمل­های مربوط به برش خوردن معده و سیستم گوارشی دیده می­شود. به این صورت که اگر جراح لاغری به درستی محل برش را بخیه نکرده باشد، احتمال پاره شدن بخیه در بخش­هایی از معده وجود دارد.
نتیجه آن، نشت مواد غذایی و مایعات از معده است. از علائم ایجاد نشت می­توان به تب، حالت تهوع و استفراغ، درد در ناحیه شکم و افزایش ضربان قلب اشاره کرد.
ایجاد شدن یا نشدن این عارضه در عمل­های مربوط به معده مانند بای پس معده و اسلیو معده، بسیار به تکنیک جراح بستگی دارد. با انتخاب درست پزشک خود از ایجاد عوارض احتمالی جلوگیری کنید.

افتادگی پوست بعد از جراحی لاغری

یکی از عوارض عمل لاغری که افراد بعد از جراحی با آن مواجه می­شوند، افتادگی پوست است. معمولا به­دلیل کاهش وزن سریع در جراحی­های لاغری، بدن سریعا نمی­تواند خود را با شرایط جدی تطبیق دهد. به همین دلیل بعد از جراحی به­دلیل کاهش وزن و کاهش چربی­های زیر پوست، پوست حالت افتادگی پیدا می­کند و اصطلاحا شٌل می­شود.
این عارضه با درمان­های زیبایی بعد از عمل لاغری که مکمل جراحی­های لاغری هستند، قابل درمان است و افراد می­توانند آن را به­طور کامل درمان کنند.

عوارض عمل لاغری
افتادگی پوست بعد از جراحی لاغری قابل درمان است.

ایجاد سنگ کیسه صفرا بعد از عمل لاغری

شاید برای شما جالب باشد که بدانید سنگ کیسه صفرا می­تواند در اثر افزایش یا کاهش خیلی سریع وزن تشکیل شود. این عارضه را می­توان در افرادی که تحت جراحی لاغری قرار گرفته­اند نیز مشاهده کرد، چون کاهش وزن بسیار سریعی را تجربه می­کنند.
تشکیل سنگ کیسه صفرا از عوارض عمل لاغری مربوط به بای پس معده و اسلیو معده می­تواند باشد. تا 2سال بعد از جراحی، سنگ کیسه صفرا می­تواند تشکیل شود. از علائم آن می­توان لرزش بدن، خارش پوست، سرگیجه و زردی پوست را نام برد.

اسهال از عوارض عمل لاغری

یکی از خطرات جراحی چاقی که افراد ممکن است با آن روبه­رو شوند، اسهال مزمن است. این عارضه در افراد چاق و دارای اضافه وزن، حتی قبل از جراحی لاغری نیز دیده می­شود.
افرادی که تحت عمل­های لاغری مربوط به معده قرار می­گیرند معمولا این مشکل را تجربه می­کنند. یکی از علت­های بروز اسهال بعد از جراحی لاغری، مصرف مایعات بیشتر و ملین­ها به­دلیل تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی می­باشد. در این صورت روده فرصت جذب مایعات را ندارد و به شکل اسهال آن را دفع می­کند.
برای جلوگیری از چنین مشکلی، برنامه غذایی که توسط پزشک به شما ارائه شده را دقیق رعایت کنید و حجم مواد غذایی را کاهش دهید و در عوض وعده­های غذایی را افزایش دهید.

انسداد روده بعد از جراحی لاغری

یکی از عوارض بسیار نادر بعد از جراحی لاغری انسداد روده باریک می­باشد. این مشکل به­دلیل تنگ شدن راه ارتباطی معده و روده به وجود می­آید و ممکن است در بازه زمانی 4تا 6هفته بعد از جراحی دیده شود. کم­تر از 5درصد از افرادی که جراحی لاغری انجام می­دهند ممکن است دچار این مشکل شوند.

انسداد روده بسیار نادر است و معمولا بدون جراحی درمان می­شود.

این عارضه در کسانی که تحت جراحی بای پس قرار گرفته­اند بروز می­کند و همان­طور که گفته شد بسیار نادر است. اگر با این عارضه مواجه شدید، سریعا برای برطرف شدن آن اقدام کنید. این مشکل معمولا بدون جراحی از بین می­رود.

چرا با وجود عوارض عمل لاغری، افراد جراحی را انتخاب می­کنند؟

با توجه به مطالب گفته شده، خوب است این نکته را بدانید. برخی از افراد علاوه بر اینکه از نظر ظاهری با چاقی مشکل دارند، اضافه وزن مشکلات جدی سلامتی نیز برای آن­ها به­وجود آورده است.
همچنین بسیاری از افراد، تنها با روش­های معمول مانند رژیم غذایی و ورزش موفق به کم کردن اضافه وزن خود نمی­شوند. به همین دلیل پزشک روش مکمل یعنی جراحی لاغری را برای آن­ها مناسب می­داند.
عوارض گفته شده بسیار نادر است و در فردی به فرد دیگر متفاوت است و حتی ممکن است شخصی اصلا آن­ها را تجربه نکند. با این وجود جراحی لاغری نه­تنها ظاهر افراد را بهبود می­بخشد، بلکه بسیاری از بیماری­های مربوط به چاقی را درمان می­کند.
به همین دلیل استقبال افراد از جراحی­های لاغری روزبه­روز در حال افزایش است، چون به­عنوان روش درمانی در کنار ورزش و رژیم غذایی سالم نتیجه فوق­العاده­ای به دنبال دارد.

عوارض عمل لاغری
با انتخاب پزشک ماهر بهترین نتیجه را بدون عوارض عمل لاغری دریافت کنید.

کلام آخر

در این مقاله تقریبا تمام نکات مربوط به عوارض عمل لاغری را برای شما بازگو کردیم، همچنین دانستید که چرا افراد از جراحی لاغری تا این حد استقبال می­کنند. میزان ایجاد این عوارض تا حد قابل توجهی به انتخاب پزشک بستگی دارد. چون اگر پزشک شما مهارت و تخصص کافی را داشته باشد، شما می­توانید چاقی را با
کم­ترین و حتی بدون عوارض، با جراحی درمان کنید.
مراقبت­های بعد از جراحی که به شما مربوط است نیز در ایجاد شدن یا نشدن این عوارض دخیل هستند.
شما می­توانید سوالات خود را از ما بپرسید تا تیم متخصص ما در انتخاب بهتر و تجربه­ای فراموش نشدنی از جراحی لاغری شما را راهنمایی کنند.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *