جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی

5/5 - (104 امتیاز)

اگر شما با گرفتن رژیم های پی در پی و ورزش فشرده نتوانسته اید وزن خود را کم کنید، جراحی چاقی می تواند برایتان گزینه مناسبی باشد تا به وزن ایده آل خود برسید. همینطور برخی افراد هستند که به دلیل اضافه وزن زیاد به بیماری های خطرناکی مبتلا شده اند و در واقع چاقی سلامت آن ها را به خطر انداخته است. این گونه افراد در صورتی که نتوانند با کنترل رژیم غذایی، خود را لاغر کنند و از شر بیماری رهایی یابند، خوب است که عمل جراحی چاقی را انجام دهند.

فهرست این مقاله

عمل جراحی چاقی چطور باعث لاغر شدن می شود؟

در جراحی چاقی که به آن جراحی لاغری هم گفته می شود، اقداماتی در سیستم گوارش انسان انجام می شود تا میزان کالری دریافتی فرد کاهش یابد و مواد غذایی کمتری جذب بدن شود و شخص زودتر احساس سیری کند.

هدف از جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی

همانطور که پیش تر گفتیم زمانی می توانید جراحی چاقی را انجام دهید که رژیم های غذایی و ورزش، کمکی به لاغری شما نکرده اند و دارای بیماری های خطرناک مرتبط به چاقی هستید.
جراحی چاقی باعث می شود تا به وزن ایده آل خود برسید و اندام دلخواهتان را داشته باشید. که همین امر موجب افزایش اعتماد به نفس و حس خوب در شما می شود. با انجام جراحی چاقی و رسیدن به وزن مناسب کیفیت زندگی شما بیشتر می شود و می توانید راحت تر به فعالیت های روزانه خود رسیدگی کنید. افرادی که این عمل را انجام می دهند هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی دارای سلامت بیشتری هستند و احساس رضایت درونی می کنند. علاوه بر موارد گفته شده با انجام این عمل شما از بسیاری از بیماری ها مانند: فشار خون بالا، سکته مغزی، بیماری های قلبی، ریفلاکس معده و دیابت نوع دو در امان می مانید.

آشنایی با انواع جراحی چاقی

تا چند سال قبل برای جراحی های شکم و لگن از روشی استفاده می شد که طی آن در قسمت مورد نظر یک برش بزرگ به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر ایجاد می شد. اما امروزه روش نوینی به نام لاپاراسکوپی متدوال شده که بسیار بهتر از روش قدیمی و سنتی است. جراحی چاقی هم با همین روش نوین یعنی لاپاراسکوپی انجام می شود. در لاپاراسکوپی برش های کوچکی روی شکم ایجاد می شود و دارای دوره نقاهت کوتاه تری می باشد که برای بیمار روشی بسیار مناسب و کم دردسر است ایمنی بیشتری هم دارد.
جراحان لاغری از چندین روش برای جراحی استفاده می کنند تا شما را به وزن ایده آل برسانند. برخی از این روش ها عبارتند از : اسلیو معده، بای پس معده، بای پس با سوئیچ اثنی عشری و حلقه قابل تنظیم برای معده.
روشی که برای جراحی هر فرد انتخاب می شود متفاوت است و بسته به نظر پزشک و انتخاب شما و شرایط هر بیمار تغییر می کند. اما هر یک از آن ها دارای معایب و مزایایی هستند که لازم است شما پیش از عمل آن ها را بدانید. همراه ما باشید تا در ادامه به توضیحات بیشتری راجع به انواع جراحی چاقی بپردازیم.

1- جراحی چاقی به روش اسلیو معده

جراحی چاقی

یکی از روش هایی که طی سال های اخیر مورد استقبال زیادی قرار گرفته اسلیو معده است. در این روش قسمت اعظمی از معده شما برداشته می شود و تنها بخش کوچکی از آن می ماند. بخش کوچکی که باقی مانده شبیه به موز یا آستین است، به همین دلیل هم نام این روش از جراحی اسلیو است. در این عمل معده، معده شما کوچک می شود و حین غذا خوردن خیلی زودتر احساس سیری می کنید. همینطور بخشی از معده که برداشته شده دارای هورمون های گرسنگی هستند. بنابراین هورمون های گرسنگی کمتری ترشح می شوند تا شما کمتر میل به غذا داشته باشید. طی این مدت شما دچار کاهش وزن شدیدی می شوید که غیر قابل بازگشت است. همینطور شما با انجام این جراحی می توانید از شر بیماری های مرتبط با چاقی خلاص شوید و سلامت خود را به طور کامل به دست آورید.

2- جراحی چاقی به روش بای پس معده

جراحی چاقی

می توان گفت جراحی چاقی به روش بای پس معده از استانداردترین و محبوب ترین جراحی های لاغری در همه ی کشور ها می باشد. بای پس معده نسبت به اسلیو معده پیچیدگی های بیشتری دارد اما در نهایت این روش هم، مواد غذایی کمتری جذب بدن می شود و شخص زودتر احساس سیری می کند که همین عوامل موجب لاغری و کاهش وزن می شود. در عمل بای پس معده معده بیمار به دو بخش تقسیم می شود. بخش کوچک تر و بخش بزرگتر. تمام مواد غذایی وارد بخش کوچک معده می شوند آن هم از طریق روده ی کوچک. این عمل چاقی علاوه بر درگیر کردن معده روده را هم درگیر می کند و  مدت زمان عمل بیشتر است. در این جراحی احتمال اینکه دچار کمبود یک سری مواد غذایی و ویتامین ها شوید بالا است چرا که مواد غذایی بدون عبور از ابتدای روده باریک دفع می شوند. بنابراین باید تمام مراقبت های گفته شده توسط پزشک را انجام دهید تا بدن شما از لحاظ پروتئین ها، مواد معدنی و … تامین شود و به صورت مادام العمر مکمل های ویتامین را مصرف کنید. این عمل بر خلاف اسلیو معده برگشت پذیر است، یعنی می توانید هر زمان که خواستید مجدد عمل را انجام دهید و ساختار گوارش خود را به حالت اول برگردانید.

3- جراحی چاقی به روش بای پس با سوئیچ اثنی عشری

جراحی چاقی

در این روش از جراحی چاقی، اسلیو معده هم دخیل است. در واقع بای پس با سوئیچ اثنی عشری دارای مراحل بیشتر است که در مرحله اول بخش اعظمی از معده شما برداشته می شود (اسلیو معده). بعد از کوچک شدن معده و ماندن بخش کوچکی از آن، مسیر ورود غذا تغییر می کند تا مواد غذایی کمتری جذب شود. در واقع غذا قسمت اعظمی از روده را رد می کند و به نحوی میانبر می زند. بعد از تمامی این مراحل، کیسه صفرای شما برداشته می شود. در نتیجه عمل با این روش، اشتهای شما برای غذا خوردن کمتر می شود و شاهد کاهش وزن زیادی خواهید بود.

4- جراحی چاقی به روش حلقه گذاری معده

جراحی چاقی

در این روش یک حلقه به دور بخش کوچکی از معده شما گذاشته می شود. این حلقه به بخش بالایی معده شما متصل می شود و بخش فوقانی معده را از بخش دیگر آن جدا می کند. غذاهای خورده شده وارد این بخش کوچک می شوند در نتیجه معده زودتر پر می شود و شما خیلی سریع احساس سیری می کنید و دیگر تمایلی به خوردن غذای بیشتر ندارید. بعد از عمل جراحی به وسیله حلقه گذاری، شما به وزن دلخواه و مطلوب خود می رسید و وزن زیادی را کم می کنید. اما این روش از لاغری روشی منسوخ شده است و احتمال اینکه مری شما بعد از مدتی ورم کند وجود دارد. پیشنهاد می شود با وجود روش های جدیدی از جراحی چاقی مانند اسلیو معده و بای پس معده به سراغ این روش های منسوخ شده نروید.

مقایسه مزایا و معایب جراحی چاقی

جراحی چاقی

از قدیم گفته اند : “خوشگلی دردسر داره”
جراحی چاقی هم در کنار مزایایی که دارد، داشتن اندام خوب و مناسب، حس اعتماد به نفس بیشتر، انجام فعالیت های روزانه به آسانی و … دارای معایبی هم هست که خوب است بدانید.
به عنوان مثال پس از جراحی چاقی با حلقه گذاری معده، احتمال اینکه بیمار در اثر پر خوری زیاد دچار آماس و متورم شدن مری شود وجود دارد.
یا در خصوص عمل بای پس معده، شخص بیمار باید مادام العمر از یک سری مکمل ها و ویتامین ها استفاده کند تا کمبود مواد معدنی را در بدن خود جبران کند.
به طور کلی بیماران پس از انجام جراحی چاقی باید تحت نظر پزشک برنامه های غذایی ویژه ای را داشته باشند و کم کم به روال عادی خود برگردند. اما لازم است که برای همیشه پرخوری را کنار بگذارند و از یک رژیم سالم تبعیت کنند.
با وجود تمام این موارد، باز هم انجام جراحی چراقی، بهتر از به جان خریدن عوارض و خطرات چاقی است. با انجام جراحی چاقی شما در معرض بیماری هایی که در اثر چاقی به وجود می آیند نیستید. بیماری هایی مانند : فشار خون بالا، سکته مغزی، آرتروز، سکته قلبی، دیابت و … . آمار ها نشان می دهند که میزان مرگ و میر زودرس در افرادی که جراحی چاقی انجام داده اند بسیار کمتر است. از طرفی خطر جراحی چاقی از جراحی کیسه صفرا هم کمتر است. شما با انجام جراحی چاقی می توانید برای همیشه با چاقی خداحافظی کنید و سبک زندگی سالم و با کیفیتی را شروع کنید. بنابراین در این عصر جدید که همه چیز برای بشر آُسان تر شده و شما می توانید به راحتی آب خوردن وزن کم کنید، تعلل نکنید و در صورتی که کاندیدای مناسبی برای عمل هستید، جراحی چاقی را انجام دهید.

مواردی که پیش از جراحی چاقی باید بدانید

1- با انجام جراحی چاقی به مرور زمان وزن کم می کنید

شما قبل از جراحی چاقی باید به میزان مناسبی طبق گفته پزشکتان وزن کم کنید. معمولا افراد ۶ ماه قبل از عمل چند کیلو از وزن خود را کم می کنند و ۶ ماه تا ۱ سال پس از عمل هم باقی وزن خود را کم می کنند تا به وزن و اندام ایده آل خود برسند. بنابراین شما باید یک مسیر را طی کنید و کم کم به نتیجه دلخواه خود برسید. پس انتظار معجزه از عمل نداشته باشید که به عنوان فردی چاق وارد اتاق عمل شوید و فردی لاغر بیرون بیایید. نتایج این عمل به صورت آهسته ولی موثر می باشد.
بعد از گذشت حدودا ۱ یا ۲ ماه می توانید به روال عادی پیش از عمل خود برگردید و به سیستم بدنی جدید خود عادت کنید و کم خوردن را جزو عادات خود کنید.

2- نگران جای بخیه ها نباشید

همانطور که پیش تر گفتیم برای انجام جراحی دیگر از روش های قدیمی استفاده نمی شود. جراحی به روش لاپاراسکوپی این امکان را به ما می دهد که با ایجاد برش های کوچک تر روی شکم، عمل جراحی را انجام دهیم. در این صورت احتمال اینکه جای بخیه ها پس از عمل روی بدنتان بماند بسیار کم است. چرا که این بریدگی ها کوچک هستند و سریع تر بهبود میابند.

3- جراحی چاقی شما را از بیماری ها مصون نگه میدارد

شما بعد از انجام جراحی چاقی از بیماری هایی نظیر فشار خون بالا، آپنه خواب، درد مفاصل و دیابت نوع دو در امان میمانید و می توانید در مدت زمان کوتاهی به طور کامل بهبود پیدا کنید. در ضمن از ابتلا به بسیاری از بیماری های مرتبط به چاقی هم در امان می مانید و می توانید سلامتی خود را برای همیشه در دست بگیرید.

4- با جراحی چاقی متابولیسم خود را افزایش دهید

چاقی همانطور که باعث ناخوشایند بودن ظاهر می شود و حس رضایت درونی شما را پایین می آورد باعث بیماری متابولیکی در شما می شود. علت اصلی چاقی در بدن افرادی که چاق هستند، متابولیسم پایین بدن است. افراد چاق حتی در صورتی که میزان کالری کمی هم مصرف کنند باز هم چاق می مانند چرا که متابولیسم بدنشان پایین است و نمی توانند وزن کم کنند. اما با انجام حراحی چاقی سوخت و ساز بدن شما بیشتر می شود و بهتر می توانید وزن کم کنید.

5- پیش از عمل چاقی به روانشناس مراجعه کنید

در واقع انجام عمل چاقی روی احساسات و روان بیمار هم تاثیراتی دارد از همین رو باید به همان اندازه که تحت حمایت ها و مراقبت های پزشکی قرار می گیرند، از نظر احساسی و روحی هم تامین شوند و مورد حمایت باشند که دچار تنش نشوند. این جلسات مشاوره به شما کمک می کنند که تغییرات بعد از جراحی چاقی خود را بهتر و راحت تر درک کنید و پذیرای آن باشید.

6- آیا بیمه هزینه های جراحی را به عهده می گیرد؟

در بسیاری از موارد، بیمه هزینه عمل را پوشش می دهد. برخی بر این باورند که عمل جراحی چاقی یک عمل زیبایی است و بیمه هزینه ها را تقبل نمی کند. اما شما می توانید با بیمه هایی که بیمارستان مورد نظرتان قرارداد دارد هم عمل جراحی چاقی را انجام دهید. بنابراین خوب است که پیشتر اطلاعاتی را راجع به قوانین بیمه درمورد درمان های پزشکی کسب کنید.اگر شما به منظور رهایی از بیماری های مرتبط با چاقی خود بخواهید عمل جراحی چاقی را انجام دهید، بیمه بخشی از هزینه عمل را تقبل خواهد کرد.

7- بعد از عمل جراحی چاقی کمتر می خورید

در واقع این عمل تغییرات متابولیکی بدن شما را خنثی می کند و باعث می شود که شما به طور معمول و طبیعی میل و اشتهای کمتری به غذا داشته باشید و زودتر از قبل احساس سیری کنید. از طرفی حجم معده شما که قبلا در اثر خوردن غذاهای زیاد بزرگ شده بود، کوچک شده و شما دیگر نمی توانید مقدار زیادی از غذا را در معده خود جایه دهید. تمام این عوامل دست به دست هم می دهند تا شما غذای کمتری بخورید.

8- مدت زمان دوره نقاهت پس از جراحی چاقی

مدت زمان نقاهت در این جراحی بسیار کم است زیرا همانطور که گفتیم از روش لاپاراسکوپی برای جراحی استفاده می شود. شما به طور معمول می توانید بعد از ۱۵ روز پشت میز بنشینید و کار خود را از سر بگیرید. و یا در صورتی که در مشاغل دیگری مشغول به کار هستید بعد از گذشت یک ماه می توانید فعالیت های خود را مانند گذشته از سر بگیرید. البته بهتر است فعالیت های روزانه خود را کم کم شروع کنید تا بتوانید بعد از یک ماه تمام کارهای خود را انجام دهید.

9- تمایل دارید که مایعات کمتری مصرف کنید

بعد از جراحی چاقی شما کمتر به نوشیدن و خوردن مایعات روی می آورید در نتیجه معده شما پذیرای فضای بیشتری برای مواد غذایی غیر مایع و جامد است.

10- هزینه عمل جراحی چاقی چقدر است؟

هزینه عمل جراحی می توان گفت تقریبا زیاد است و گران به نظر می رسد. از جمله جراحی چاقی که هزینه زیادی دارد اسلیو معده می باشد. اما در کل عوامل زیادی در تعیین هزینه عمل جراحی تاثیر گذار هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

عواملی که روی هزینه جراحی چاقی تاثیر گذار هستند

۱– روش جراحی چاقی

هزینه جراحی چاقی با توجه به اینکه کدام نوع و روش را برای عمل انتخاب کردید متفاوت است. هر یک از روش های بای پس معده، حقله گذاری معده، اسلیو معده و بای پس با سوئیچ اثنی عشری و حتی روش های بالون و جراحی با دستگاه های الکتریکی دارای هزینه های متفاوتی هستند و یک هزینه یکسان برای تمامی آن ها در نظر گرفته نمی شود.

۲– میزان دستمزد جراح

دستمزد جراحی چاقی، خود به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان تجربه و مهارت جراح عامل مهم و تعیین کننده در دستمزد ایشان است. هرچه جراح شما با تجربه تر باشد و عمل های جراحی زیادی را انجام داده باشد دارای دستمزد بالاتری خواهد بود.

۳– نوع و کیفیت وسایل جراحی

عمده ترین علت بالا بودن هزینه جراحی های چاقی، نوع و کیفیت وسایل جراحی مورد استفاده است. کیفیت و جنس وسایل استفاده شده در جراحی تاثیر زیادی در هزینه عمل جراحی دارد. به طوری که اگر وسایل جراحی استفاده شده از نوع چینی باشند و کیفیت پایینی داشته باشند، هزینه عمل پایین است. اما اگر وسایل جراحی به کار برده شده از نوع آمریکایی و اروپایی باشند و جنس خوب و مرغوبی داشته باشند، هزینه عمل بیشتر خواهد شد. در عمل های جراحی از چندین وسیله استفاده می شود که هر یک از آن ها بسته به جنسشان قیمت های متفاوت و تقریبا زیادی دارند. به عنوان مثال قیمت یک کارتریج که تعدادی از آن در عمل جراحی استفاده می شود، بین ۸۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. پس مشخص می شود که بخش زیادی از هزینه جراحی چاقی به وسایل مورد استفاده مربوط می شود و صرف تهیه آن ها می شود.

۴- هزینه های بیمارستان

خدماتی که از هر بیمارستان دریافت می کنید بسیار متفاوت است و بسته به نوع آن ها تغییر می کند. بیمارستان های دولتی هزینه های کمتری دارند در مقابل بیمارستان های خصوصی و درجه بالا هزینه های بالایی را دریافت می کنند. نوع اتاقی که شما در آن حضور دارید هم مطمئنا موثر است و زمانی که اتاق شما vip باشد هزینه عمل شما بیشتر خواهد شد. به طور کلی همه ی بیمارستان ها خدمات یکسانی را ارائه نمی دهند و هر چه خدمات تکمیل تر و بهتر باشد، طبعا هزینه های بیشتری هم در پی خواهد داشت.

۵– بیمه

همانطور که پیش تر گفتیم برخی بر این گمان هستند که جراحی چاقی یک عمل زیبایی هست و تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. اما در صورتی که عمل جراحی شما درمانی باشد و سلامت شما در خطر باشد بیمه نصف یا تمام هزینه های عمل شما را بر عهده می گیرد. تنها در صورتی بیمه هزینه های عمل شما را تقبل نمی کند که شما کاندید مناسبی برای عمل نبودید و دارای شاخص توده بدنی کمتر از ۴۰ بودید و هیچ یک از بیماری های خطرناک مرتبط با چاقی را نداشته اید. در این مورد شما باید تمام هزینه های عمل خود را خودتان پرداخت کنید.

عوامل دیگر موثر بر هزینه جراحی چاقی:

  • هزینه مشاوره هایی که بعد از جراحی چاقی انجام می شود.
  • دستمزد متخصصین بیهوشی
  • دستمزد دستیاران جراح لاغری
  • در صورت انجام عمل به روش حلقه قابل تنظیم معده باید هزینه هایی را هم طی مراجعات بعدی بپردازید.

هزینه ی چاق ماندن یا هزینه جراحی چاقی؟

معمولا افرادی که دارای اضافه وزن هستند و چاق محسوب می شوند هزینه های زیادی را صرف ثبت نام در باشگاه می کنند. همینطور به مربیان مختلفی مراجعه می کنند تا برنامه غذایی خوب و موثری بگیرند. دچار بیماری های مرتبط با چاقی می شوند که خود این بیماری ها دارای هزینه های زیادی است. بنابراین شما می توانید یک بار برای همیشه هزینه کنید و در کوتاه مدت به وزن ایده آل و دلخواه خود برسید و مجبور نباشید که طی سال ها با صرف هزینه های زیاد خود را اذیت کنید و در نهایت نتیجه مطلوبی هم نگیرید.

چه افرادی می توانند جراحی چاقی را انجام دهند؟

برای انجام جراحی چاقی شما باید دارای یک سری ویژگی هایی باشید که نشان دهند کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید. انجام عمل چاقی برای تمام افرادی که فکر می کنند چاق هستند و اضافه وزن دارند مناسب نیست. اولین مرحله برای اینکه مشخص شود شما کاندیدای عمل چاقی هستید یا خیر بررسی شاخص توده بدنی است. اگر شاخص توده بدنی شما بالای 40 باشد و یا اضافه وزن شما بیشتر از 45 کیلوگرم باشد شما می توانید جراحی چاقی را انجام دهید.
مورد بعدی برای افرادی است که شاخص توده بدنی آن ها بین 35 تا 40 است و یکی از بیماری های مرتبط با چاقی مانند عدم کنترل ادرار، آسم، آپنه، سندرم متابولیک را داشته باشند.
افرادی هم که دارای شاخص توده بدنی 30 تا 35 هستند در صورتی می توانند جراحی چاقی را انجام دهند که ترکیبی از بیماری های حاد یا سندرم متابولیک داشته باشند یا به نوع خاصی از دیابت مبتلا باشند.
بنابراین هر فردی که اضافه وزن دارد و می خواهد لاغر شود نمی تواند این عمل را انجام دهد و باید دارای یکی از شرایط بالا باشد.

زندگی پس از عمل جراحی چاقی

بعد از جراحی شما احتمالا احساس کاملا متفاوتی خواهید داشت و تجربه های جدید را پشت سر می گذارید. با کاهش وزن زیاد و چشمگیری که داشته اید احساس شادی خواهید کرد و ذوق زده خواهید بود. شاید تغییراتی که در سبک زندگی و رژیم غذایی برایتان ایجاد می شود کمی سخت به نظر رسد و شما را خسته کند. نگران نباشید سعی کنید از دید مثبت به آن ها نگاه کنید تا کم کم برایتان عادی شوند. در هر صورت احساس تمام افراد بعد از عمل جراحی چاقی بسیار بهتر از قبل از عمل بوده و اعتماد به نفس بالایی را تجربه کرده اند.

اقدامات لازم برای انجام جراحی چاقی

اگر تمایل دارید عمل جراحی چاقی را انجام دهید اما نمی دانید که دقیقا باید چه کاری انجام دهید و از کجا شروع کنید می توانید با شماره های درج شده در سایت دکتر محمود حیدری تماس بگیرید و از مشاورین ما راهنمایی کامل را دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.