خوب، بد، زشت؛ تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند

نظرات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند

فهرست این مقاله

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

آیا همه کسانی که به جراحی اسلیو معده روی آورده‌اند، از نتایج به دست آمده راضی هستند؟ تجربیات منفی کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند چیست؟ بیشترین اذیت هایی که در دوره نقاهت بعد از عمل متحمل شدند چیست؟ سخت ترین بخش بعد عمل چیست؟ آیا همه افرادی که عمل اسلیو کردند راضی هستند؟ علت ناراضی بودن برخی از آن‌ها چیست؟ قبل از عمل اسلیو، مثل هر جراحی دیگری، باید حسابی تحقیق کرد و نباید بی‌گدار به آب زد. یکی از راه‌های تحقیق، شنیدن تجربیات دیگران و یادگیری مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده است. ما در این مقاله، تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند را بررسی کرده‌ایم و قرار است چکیده‌ای از آن را در اختیار شما بگذاریم؛ پس در ادامه همراه ما باشید.

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند؛ روز اول جراحی

حالا بیایید کنجکاوی خودمان را درمورد بعد از عمل برطرف کنیم و ببینیم براساس نظرات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، بیماران بعد از عمل چه اتفاقاتی را تجربه کرده‌اند.

1- روز جراحی

طبق نظر کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، بعد از جراحی، در بیمارستان با احساس خستگی و کمی درد از خواب بیدار خواهید شد. حتی ممکن است کمی احساس شادی هم داشته باشید، این احساس شادی به دلیل مسکن‌هایی‌ست که مصرف کرده‌اید و مهم‌تر از آن، بله، بالاخره عمل را انجام داده‌اید!

2- درد

درمورد درد در روز اول جراحی، تجربه هر فرد با فرد دیگر منحصربه‌فرد و متفاوت است؛ اما به‌طورکلی، طبق تجربیات دیگران می‌توان شدت این‌درد را از خفیف تا متوسط دسته‌بندی کرد. بعد از جراحی شما 5 یا 6 برش کوچک روی شکم خود دارید و ظاهرا برشی که بیشترین درد را ایجاد می‌کند، مربوط به قسمتی‌ست که بخش بزرگی از معده شما برداشته شده است.

در این مرحله احتمالا درد را در تمام شکم خود احساس می‌کنید و حتی بعضی از بیماران در روزهای اول بعد از عمل اسلیو معده به‌خاطر بیهوشی حالت‌تهوع را هم در کنار درد تجربه می‌کنند.

3- احساس تشنگی و گرسنگی

در روز اول جراحی به‌شدت تشنه هستید اما احتمالا تا روز بعد نمی‌توانید چیزی بنوشید. گلوی شما به‌خاطر لوله تنفسی حین جراحی، دردناک و متورم خواهد بود. پس خوردن و نوشیدن در این مرحله کار ساده‌ای نیست. علاوه‌بر آن چون بخشی از معده شما جدا شده است، سطح هورمون گرسنگی شما پایین است و فقط در این روز تشنه خواهید بود.

4- فعالیت‌بدنی

در روز اول جراحی، ممکن است جراح از شما بخواهد بلند شوید و کمی قدم بزنید. راه‌رفتن به کم‌شدن درد ناشی از CO2 استفاده‌شده در جراحی لاپاراسکوپی کمک می‌کند.

طبق تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند ، بیرون‌آمدن از تخت در روز اول یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست؛ اما هرچقدر بیشتر در روز اول راه بروید، روز بعد احساس بهتری خواهید داشت.

روز اول جراحی را تماما در تخت استراحت نکنید و سعی کنید کمی قدم بزنید.
روز اول جراحی را تماما در تخت استراحت نکنید و سعی کنید کمی قدم بزنید.

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند؛ روز دوم تا دوهفته بعد از جراحی

حالا بیایید تجربیات دیگران را درمورد دوهفته اول جراحی با هم بررسی کنیم.

1- درد

طبق تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، آن‌ها بیشترین درد را بین روزهای 3 و 6 تجربه کرده‌اند. اکثر بیماران به این درد نمره 5 از 10 و بعضی از آن‌ها 7 از 10 را داده‌اند و همه‌ی آن‌ها درد را مربوط به برش‌های جراحی می‌دانند.

2- رژیم غذایی

در این مرحله می‌توانید آب، شیر بدون چربی و آبگوشت میل کنید. تاکید زیادی که اکثر بیماران دارند، این است که در این مرحله بدن‌شان نیاز زیادی به آب داشته است. پس شما هم نوشیدن آب را فراموش نکنید. ضمنا اگر دیابت دارید، حتما سطح قندخون خود را مرتب چک کنید.

ما در مقاله رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده، تمام آنچه که باید درمورد رژیم‌غذایی بعد از عمل بدانید را توضیح داده‌‌ایم، پس اگر در این مورد کنجکاو هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

3- فعالیت

اکثر بیماران تا دوهفته بعد ازجراحی، احساس خستگی دارند. آن‌ها می‌گویند به‌خاطر رژیم‌غذایی محدودی که داشته‌اند، انرژی لازم را نمی‌توانستند به دست بیاورند. به‌خاطر همین خستگی هم فعالیت بدنی آن‌ها در این مدت محدود بوده‌است و تنها می‌توانستند در طول روز چندبار در خانه قدم بزنند.

رضایت بیمار دکتر حیدری بعد از عمل جراحی لاغری

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند؛ هفته سوم تا سه ماه بعد از جراحی

حالا وقت هیجان‌انگیز عمل رسیده است و کم‌کم نتایج جراحی مشخص می‌شود. در این مرحله بیماران وزن زیادی کم کرده‌اند، احساس سبکی خوبی داشته‌اند. البته طبق تجربیات افراد در این مدت خلق‌وخوی آن‌ها حسابی بالاوپایین شده‌است. همراه ما باشید تا ببینیم بیماران در این‌مدت چه چیزی را تجربه کرده‌اند.

1- درد

از ماه دوم به بعد بیماران مصرف مسکن را قطع کرده‌اند چون دیگر دردی نداشته‌اند. اگر شما بعد از عمل در این مدت دچار درد شدید، حتما با پزشکتان درمیان بگذارید.

2- رژیم غذایی

بیماران در چند هفته اول، فقط غذاهای نرم و پوره شده را مصرف کرده‌اند، اما هرچه جلوتر رفتند توانستند غذاهای جامد را هم به رژیم غذایی خودشان اضافه کنند. غذاهایی مثل:

 • گوشت چرخ‌کرده
 • میوه‌های نرم و تازه
 • سبزیجات پخته‌شده
طبق تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، سبزیجات پخته‌شده یک گزینه مناسب در رژیم غذایی‌ست.
طبق تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، سبزیجات پخته‌شده یک گزینه مناسب در رژیم غذایی‌ست.

3- فعالیت‌بدنی

فعالیت‌بدنی برای هر فردی در این شرایط متفاوت است و کاملا به شرایط او بستگی دارد. فعالیت‌هایی که در این دوران بیماران توانسته‌اند که انجام دهند شامل شنا، ایروبیک در آب و ورزش‌های هوازی کم‌تاثیر بوده است.

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند؛ ماه سوم تا ششم بعد از جراحی

در این مرحله اکثر بیماران از تصمیمی که برای جراحی خود گرفته‌اندف حسابی راضی هستند. آن‌ها وزن کم‌کرده‌اند و حالا موقع راه‌رفتن وزن کمتری را روی پاهای خود حس می‌کنند. در ادامه درمورد دیگر تجربیات آن‌ها در طول این‌مدت بیشتر صحبت می‌کنیم.

1- درد

در این مرحله بیماران درد زیادی نداشته‌اند و کم‌کم خودشان را آماده‌کرده‌اند که کاملا با درد خداحافظی کنند.

2- رژیم غذایی

طبق تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، بعد از حدود دوماه، پزشک اجازه مصرف غذاهای جامد را به آن‌ها داده‌است. البته در بعضی‌موارد آن‌ها متوجه شده‌اند که تحمل غذاهای تند را ندارند. طبق توصیه‌ی بیماران قبلی، بهتر است هربار یک غذای جدید را امتحان کنید و به خودتان زمان بدهید تا غذا کاملا هضم شود تا اگر حساسیتی دارید، در همین مرحله مشخص شود.

رضایت دکتر حیدری بعد از جراحی چاقی

3- فعالیت‌بدنی

ورزش نقش مهمی در زندگی شما بعد از عمل اسلیومعده دارد، پس فراموش نکنید این‌کار را به‌طور منظم انجام دهید. بیماران قبلی در این مرحله وارد باشگاه شده‌اند اما تا 6 ماه بعد از عمل دور وزنه‌زدن را خط کشیده‌اند.

اگر دوست‌دارید درمورد فعالیت‌های بدنی بعد از جراحی اسلیو معده اطلاعات بیشتری داشته باشید، خواندن مقاله ورزش بعد از عمل لاغری را از دست ندهید.

بعد از عمل اسلیو، ورزش‌های هوازی را فراموش نکنید.
بعد از عمل اسلیو، ورزش‌های هوازی را فراموش نکنید.

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند؛ قبل از عمل

اگر وقت گفت‌وگو با کسانی که قبلا عمل اسلیو معده انجام داده‌اند را ندارید، نگران نباشید ما این‌کار را برای شما انجام داده‌ایم. توصیه‌های زیر مربوط به تجربیات قبل از عمل است که بهتر است حتما به آن عمل کنید.

1- ترک سیگار

بسیاری از افرادی که سیگاری بوده‌اند، مجبور شده‌اند یک‌ماه قبل از عمل سیگار را کنار بگذارند. شما هم اگر سیگاری هستید بهتر است این‌کار را انجام دهید. سیگارکشیدن بعد از عمل اسلیو، عوارض زیادی مثل عفونت ریه و فروپاشی ریه دارد. همچنین درصورتی که سیگار را ترک نکنید دچار نشت معده می‌شوید. علاوه‌برآن سیگار باعث کاهش جریان خون می‌شود این کاهش جریان خون باعث تشکیل فیستول می‌شود، که در بیشتر موارد مجددا باید عمل کنید. پس لطفا به توصیه این افراد گوش دهید و سیگارتان را برای همیشه خاموش کنید.

2- رژیم غذایی

وقتی پای صحبت تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند می‌نشینی، محال است که در مورد رژیم غذایی صحبت نکنند. توصیه اصلی این افراد این است که قبل از عمل عادت‌های غذایی‌تان را اصلاح کنید. مثلا مایعات را جرعه جرعه بنوشید و یا هر لقمه غذا را حسابی بجوید. این تمرین به شما کمک می‌کند تا بعد از عمل کمتر اذیت شوید و زودتر به شرایط جدیدتان عادت کنید.

رضایت بیمار دکتر حیدری بعد از عمل اسلیومعده

3- آمادگی جسمی

یکی دیگر از تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند این است که حتما قبل از عمل خودتان را از لحاظ جسمی آماده کنید. برای این آمادگی لازم نیست حتما ورزش سنگین انجام دهید، روزی حداقل 30 دقیقه ورزش سبک تا متوسط کافی‌ست.

4- چک‌لیست وسایل بیمارستان

کسانی که عمل اسلیو را انجام داده‌اند؛ یک چک‌لیست که شامل وسایل موردنیاز شما در بیمارستان است را در اختیار ما قرار داده‌اند. این چک‌لیست شامل موارد زیر است:

 • لباس راحت
 • مرطوب‌کننده
 • داروهایی که مصرف می‌کنید
 • لپ‌تاپ، تبلت، کتاب و مجله (برای وقت‌هایی که در بیمارستان حوصله‌تان سر می‌رود.)

5- آماده‌کردن خانه

طبق تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، بهتر است قبل از عمل خانه را کاملا مرتب و آماده کنید. کارهای ساده‌ای مثل داشتن لباس‌های تمیز، خرید موادغذایی و پرکردن یخچال و نظافت خانه. اگر این چند مورد را قبل از عمل انجام دهید، بعد از عمل حداقل برای اوضاع خانه نگرانی‌ نخواهید داشت.

بهتر است از تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، برای آماده‌کردن خودتان برای عمل استفاده کنید.
بهتر است از تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، برای آماده‌کردن خودتان برای عمل استفاده کنید.

سوال‌هایی که شاید در ذهن شما هم باشد!

در ادامه چند سوال اساسی در مورد عمل اسلیو را مطرح کرده و براساس تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، به آن پاسخ خواهیم داد.

1-    آیا بعد از عمل اسلیو همه بیماری‌های مرتبط به چاقی درمان می‌شوند؟

درحالی‌که این جراحی می‌توند نقش موثری در کاهش وزن شما داشته باشد، اما نمی‌توان از آن به‌عنوان یک راهکار تضمینی برای درمان تمام بیماری‌های مرتبط با چاقی استفاده کرد.

اما درمواردی شاید بتوان از این عمل برای درمان یا بهبود بیماری‌هایی مثل فشارخون، دیابت نوع 2 و آپنه خواب استفاده کرد.

این که چقدر بتوانید از این عمل برای درمان بعضی از بیماری‌های مرتبط با چاقی کمک بگیرید، کاملا بستگی به انجام درست مراقبت‌های بعد از عمل، شرایط بدن، سبک‌زندگی و عادت‌های غذایی شما دارد.

2-    آیا بعد از عمل اسلیو معده می‌توان باردار شد؟

بله می‌توانید بعد از عمل اسلیو به بارداری هم فکر کنید اما بهتر است قبل از بارداری کمی به خودتان زمان بدهید تا اوضاع بدنتان بهتر شده و شرایطتان تثبیت شود. بعد از گذشت یک‌سال حتما با پزشک مشورت کرده و بعد برای بارداری اقدام کنید؛ چراکه رژیم‌غذایی و فیزیک بدن شما بعد از عمل تغییر کرده و ممکن است نیاز برای بارداری نیاز به مکمل‌های غذایی و یک رژیم‌غذایی خاص نیاز داشته باشید.

3-    آیا بعد از عمل اسلیو معده به ریزش مو مبتلا خواهیم شد؟

بله؛ ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض جانبی عمل اسلیو معده باشد؛ بعد از عمل معده، ممکن است شما کمی تعادل هورمونی خود را از دست بدهید، همچنین نسبت به گذشته ویتامین‌ها و موادمعدنی کمتری را دریافت می‌کنید. تمام این موارد می‌توانند در ریزش موی شما موثر باشند؛ اما خوشبختانه این ریزش مو موقتی‌ست و با مصرف قرص‌های لازم و داشتن تغذیه مناسب می‌توان این عارضه را نیز برطرف کرد.

4-    آیا بعد از عمل بای پس معده، پوست ما دچار افتادگی خواهد شد؟

بر اساس تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، افتادگی پوست برای افراد مختلف متفاوت است. این کاملا طبیعی‌ست که بعد از عمل به‌خاطر کاهش وزن سریع و چشم‌گیری که دارید، پوست شما شل یا افتاده بشود؛ اما میزان افتادگی پوست در بین افراد مختلف متفاوت است و به عواملی مثل سن، خاصیت ارتجاعی پوست، میزان کاهش وزن و ژنتیک بستگی دارد.

افتادگی پوست بعد از جراحی‌های لاغری کاملا طبیعی‌ست و شما می‌توانید بعد از تثبیت وزن خود، با تمام پوست اضافه‌ای که دارید خداحافظی کنید.

5-    آیا بعد از عمل اسلیو معده، ممکن است دوباره چاق شویم؟

اگر بعد از عمل اسلیو معده به رژیم‌غذایی خود متعهد بمانید و سبک‌زندگی سالمی داشته باشید، احتمال اینکه وزن شما برگردد بسیار کم است؛ اما اگر بعد از عمل شروع به پرخوری کنید و ورزش‌کردن را کنار بگذارید، امکان بازگشت وزن شما وجود دارد.

6-    آیا می‌توان بعد از عمل اسلیو معده رابطه جنسی داشت؟

بعد از حدود 10 الی 14 روز بعد از عمل، می‌توانید رابطه داشته باشید اما به‌شرطی که به بخیه‌های‌تان فشار نیاید.

جمع‌بندی

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، مثل یک سفر پر از شکست و موفقیت است. برای اینکه درصد شکست را پایین بیاوریم و درصد موفقیت را بالاتر ببریم، بهتر است از یک پزشک خوب در این زمینه کمک بگیریم. دکتر محمود حیدری یکی از جراحان موفق در زمینه لاغری‌ست، که شما می‌توانید برای انجام عمل اسلیومعده خود از ایشان کمک بگیرید. برای تعیین وقت ویزیت می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

شما هم اگر تجربه‌ای از عمل اسلیو دارید، لطفا در قسمت کامنت با ما به‌اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1- بیماران در روزهای اول بعد از عمل، دقیقا با چه مشکلاتی درگیر بوده‌اند؟

طبق نظرات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، اکثر آن‌ها در روزهای اول بعد از جراحی با احساس خستگی، حالت‌تهوع، استفراغ، مشکل در خواب، درد، سبکی سر، بی‌اشتهایی، ضعف، نفخ، اسهال و تغییر خلق‌وخو درگیر بوده‌اند.

ا- آیا کسانی که این عمل را انجام داده‌اند، دچار عوارض جدی شده‌اند؟

بله، طبق نظر کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، تعدادی از آن‌ها دچار عوارض جدی‌ای مثل قندخون پایین، سوءتغذیه، زخم، انسداد روده و فتق شده‌اند. البته با انتخاب جراح مناسب و انجام مراقبت‌های لازم، می‌شود تا حد زیادی جلوی بروز این خطرات را گرفت.

3- آیا می‌شود بعد از جراحی اسلیو، به زندگی عادی برگشت؟

بله، براساس تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، می‌توانید یک الی سه روز بعد از جراحی، از بیمارستان مرخص شوید و بعد از 4 الی 6 هفته فعالیت‌های عادی زندگی خود را شروع کنید. اما باید تغییرات طولانی‌مدت و سالمی را وارد زندگی خود کنید تا بتوانید بیشترین استفاده را از عمل خود ببرید.

  4/5 - (1 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات