بهترین راه‌های جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو + 8 روش درمان موثر

افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو

فهرست این مقاله

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده برای همه بیماران رخ نمی‌دهد. در واقع اینطور نیست که همه افرادی که عمل اسلیو را انجام داده‌اند دچار افتادگی یا شل شدن پوست شوند. افتادگی پوست بعد از یک کاهش وزن چشم‌گیر کاملا طبیعی است؛ حتی زمانی که با رژیم غذایی سخت اقدام به لاغری می‌کنید احتمال شل شدن پوست برای شما وجود دارد.

میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو نسبت به عمل بای پس تدریجی‌تر است. یعنی سرعت کاهش وزن شما بعد از اسلیو آرام آرام و پله‌ای است. پس احتمال افتادگی و شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو کمتر است یا شدت زیادی ندارد.

اما همین هم برای افرادی که تصمیم گرفته‌اند با عمل لاغری به اندامی زیبا برسند خوشایند نیست. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم راه های جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو، روش‌های درمانی موثر برای رفع افتادگی و شلی پوست و همه چیز درباره آن را برای شما توضیح دهیم. پس همراه ما بمانید.

علت افتادگی پوست بعد عمل اسلیو معده چیست؟

در پوست رشته‌های پروتئینی کلاژن و الاستین وجود دارند که حالت کشسانی و انعطاف‌پذیری پوست را حفظ می‌کنند. در واقع هرچه میزان آن‌ها در پوست بیشتر باشد، پوست سفت‌تر و جوان‌تری خواهید داشت. وقتی برای مدت طولانی اضافه وزن دارید و چاق هستید، این رشته‌ها برای طولانی مدت در حالت کشیدگی و انبساط قرار دارند.

افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو
ساختار رشته های کلازن و الاستین پوست

به طوری که بعد از گذشت یک مدت آسیب می‌بینند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. بعلاوه اینکه پوست شما روی لایه‌های چربی بدن قرار گرفته و در واقع زیر پوست فضای خالی وجود ندارد. وقتی وزن شما به طور ناگهانی به اندازه زیادی کم می‌شود، زیر پوست خالی شده و حالت افتادگی پیدا می‌کند. بعلاوه اینکه رشته‌های کلاژنی هم خاصیت کشسانی خود را از دست داده و نمی‌توانند منقبض و جمع شوند.

در نتیجه شما دچار افتادگی و شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو معده می‌شوید. اما آیا راهی برای جلوگیری از این وضعیت وجود دارد؟ چه عواملی افتادگی پوست بعد اسلیو را تشدید می‌کنند؟ آیا بستن شکم بند بعد از عمل اسلیو معده مانع افتادگی پوست می‌شود؟

عوامل موثر در میزان افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو

همه افراد به یک اندازه دچار افتادگی پوست نمی‌شوند. این افتادگی برای برخی بسیار شدید، برای بعضی متوسط و برای عده‌ای دیگر کم و خفیف است. از جمله عوامل موثر در میزان افتادگی پوست بعد از جراحی اسلیو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن
 • سیگاری بودن یا نبودن فرد
 • میزان اضافه وزن قبل از عمل چاقی
 • سرعت کاهش وزن
 • ژنتیک
 • نوع جراحی چاقی

هرچه سن شما کمتر باشد، پوست قدرت بیشتری برای بازسازی کلاژن‌ها دارد و در واقع میزان کلاژن‌های پوست هم بیشتر هستند. اگر قبل از عمل اسلیو سیگار می‌کشیدید احتمال اینکه افتادگی زیادی بعد از اسلیو داشته باشید نیز بیشتر است. همچنین افرادی که نزدیک به 50 کیلوگرم کاهش وزن بعد از عمل اسلیو داشته‌اند، دچار افتادگی و شل شدن پوست نسبتا زیادی خواهند شد.

ما در مقاله جراحی اسلیو معده، از سیرتاپیاز این عمل را به‌صورت کامل بررسی کرده‌ایم؛ اگر درمورد این عمل کنجکاو هستید، خواندن مقاله مربوط به آن را از دست ندهید.

شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو در کدام نواحی بدن رخ می‌دهد؟

معمولا بیشترین افتادگی پوست در قسمت شکم است. چراکه در این ناحیه بیشتر از سایر  قسمت‌های بدن چربی جمع می‌شود. اما در بخش‌های دیگر بدن مانند بازوها، ران، باسن و سینه هم این اتفاق ممکن است بیافتد.

شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو معده
افتادگی پوست بازو بعد کاهش وزن زیاد

توجه داشته باشید که همه افراد در تمامی این نواحی گفته شده دچار افتادگی پوست نخواهند شد. برخی ممکن است فقط در ناحیه شکم این افتادگی را تجربه کنند.

جراحی زیبایی شکم بعد از عمل اسلیو

جراحی‌های زیبایی مختلفی برای برطرف‌کردن مشکل افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده وجود دارند در ادامه شما را با سه تا ار رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی شکم آشنا خواهیم کرد.

 1. لیپوماتیک

با کمک جراحی لیپوماتیک شما می‌توانید به‌صورت هدف‌مند با چربی‌های شکم خود خداحافظی کنید. در این جراحی با کمک دستگاه پال تمام چربی‌های اضافی شکم شما استخراج شده و فقط حدود نیم الی 1 سانت از آن باقی می‌ماند. چربی باقی‌مانده از چروک‌شدن پوست بعد از عمل جلوگیری می‌کند.

 • ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی هم یکی‌دیگر از جراحی‌های زیبایی شکم است. با کمک این جراحی شما می‌توانید علاوه‌بر چربی اضافه، پوست اضافی و شل شکم را هم حذف کنید.

اگر به فکر جوان‌سازی شکم خود هستید، این جراحی یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای شماست. چراکه در این عمل جراح علاوه‌بر حذف چربی و پوست اضافه، ماهیچه‌های شکم شما را هم سفت می‌کند.

 • لیپوساکشن

یکی‌دیگر از روش‌های پرطرفدار جراحی زیبایی شکم، لیپوساکشن است. این عمل بیشتر برای کانتورینگ شکم انجام می‌شود و با کمک آن شما می‌توانید تا 5 لیتر از چربی‌های بدن خود را خارج کنید.

چه مدت بعد از عمل اسلیو می‌توان به‌سراغ جراحی‌های زیبایی شکم رفت؟

برای انجام جراحی‌های زیبایی‌های زیبایی شکم حداقل باید چیزی حدود 12 الی 18 ماه صبر کنید. در این دوره هم وزن شما به ثبات می‌رسد و هم بدنتان آمادگی انجام یک عمل دیگر را داشته باشد.

آیا درصد موفقیت جراحی‌های زیبایی شکم بالاست؟

میزان موفقیت جراحی‌های زیبایی شکم به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • ثبات وزن

داشتن وزن ثابت قبل از عمل، روی نتیجه عمل تاثیر زیادی دارد. نوسانات وزنی می‌توانند نتیجه نهایی عمل را به خطر بیندازند.

 • خاصیت ارتجاعی پوست

هرچقدر پوست شکم شما خاصیت کشسانی بیشتری داشته باشد، می‌توانید به نتیجه نهایی عمل امیدوارتر باشید.

 • سلامت کلی

اگر سلامت عمومی شما در شرایط خوبی‌ست و رژیم‌غذایی و سبک‌زندگی سالمی دارید، می‌توانید به نتیجه موفقیت‌آمیز عمل امید بیشتری داشته باشید.

 • مهارت جراح

آخرین فاکتوری که روی نتیجه عمل تاثیر زیادی دارد، مهارت و تجربه جراح است. هر چقدر جراح تجربه و مهارت بیشتری داشته باشد، درصد موفقیت شما در عمل نیشز بیشتر خواهد شد.

برای انجام جراحی‌های زیبایی شکم، حداقل افتادگی پوست چقدر باید باشد؟

معمولا این عمل برای افرادی توصیه می‌شود که افتادگی پوست آن‌ها متوسط یا شدید است. بسیار از افرادی بعد از بارداری یا کاهش وزن شدید به‌سراغ انجام این عمل می‌روند.

راه‌های جلوگیری  از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. جلوگیری از افتادگی پوست بعد اسلیو به مراتب راحت‌تر از درمان آن بعد عمل است. البته برخی از این روش‌های جلوگیری، مربوط به زمان بعد از انجام عمل و وقتی که در حال کاهش وزن هستید هم می‌شوند.

انجام اقدامات زیر تا حد زیادی می‌توانند میزان افتادگی پوست شما بعد اسلیو را کم کنند.

1- انتخاب پزشک ماهر و مجرب

 انتخاب یک پزشک ماهر و با تجربه برای انجام عمل اسلیو بسیار مهم است. پزشک با توانایی و تجربه کافی می‌تواند عمل را به طور دقیق و با بهترین روش انجام دهد که این عامل می‌تواند افتادگی پوست را به حدااقل برساند.

2- رعایت دستورات پس از عمل

 پس از انجام عمل اسلیو، پزشک به شما دستورات و راهنمایی‌های مشخصی می‌دهد که باید به آن‌ها عمل کنید. رعایت دستورات پس از عمل از جمله استفاده از بانداژها، استفاده از لباس فشاری، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی سنگین و استفاده از محافظت‌کننده‌های خورشیدی می‌تواند به پیشگیری از افتادگی پوست کمک کند.

جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو
مشورت با پزشک در مورد افتادگی پوست بعد اسلیو

3- مراقبت و تغذیه مناسب

 مراقبت و تغذیه مناسب از پوست در طول فرایند بهبود بسیار مهم است. مصرف غذاهای سالم و غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی، آب‌رسانی کافی و استفاده از محصولات مرطوب‌کننده می‌تواند به حفظ سلامت و انعطاف پوست کمک کند.

4- ورزش منظم و تقویت عضلات

 ورزش و تمرینات منظم می‌توانند به تقویت عضلات و بهبود جریان خون در مناطق عمل اسلیو کمک کنند. این امر به حفظ سفتی و انعطاف پوست کمک می‌کند و احتمال افتادگی پوست را کاهش می‌دهد.

ما در مقاله ورزش بعد از عمل لاغری، تمرین‌های کاربردی و متنوعی را در این زمینه به شما آموزش داده‌ایم. از شما دعوت می‌کنیم برای آشنایی بیشتر ورزش‌های بعد از عمل لاغری، حتما مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

شل شدن پوست بعد از اسلیو
ورزش

5- استفاده از محصولات پوستی مناسب

 استفاده از محصولات پوستی مناسب، مانند کرم‌ها و روغن‌های ضدافتادگی پوست، می‌تواند به حفظ سلامت و جوانی پوست کمک کند. انتخاب محصولات با ترکیبات غنی از ویتامین C و E، کلاژن، آلفا هیدروکسی اسید و روغن‌های طبیعی می‌تواند مفید باشد.

6- خنک‌سازی و استفاده از یخ

 پس از عمل اسلیو، خنک‌سازی منطقه عمل به وسیله یخ یا بسته‌بندی‌های سرد می‌تواند به کاهش التهاب و تورم پوست کمک کند. این اقدام می‌تواند به جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو نیز کمک کند.

7- جلوگیری از آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی می‌تواند به پوست آسیب برساند و احتمال افتادگی پوست را افزایش دهد. استفاده از کرم ضدآفتاب با فاکتور حفاظتی مناسب و پوشیدن لباس‌های محافظتی در معرض آفتاب می‌تواند به پیشگیری از افتادگی پوست کمک کند.

افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو
دوری از اشعه آفتاب

8- استراحت کافی و کاهش استرس

استراحت کافی و کاهش استرس نقش مهمی در بهبود و بهسازی پوست ایفا می‌کند. خواب کافی و روش‌های مدیریت استرس، می‌توانند به حفظ سلامت پوست کمک کنند و از افتادگی پوست پس از عمل اسلیو جلوگیری کنند.

راه‌های درمان افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده

 1. استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و دقیق: استفاده از تکنیک‌ یا روش‌های مطمئن، همچون لیپوساکشن با استفاده از کانولاهای نازک و تزریق مواد ترمیمی به پوست، می‌تواند در به حداقل رساندن افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو کمک کند. روش‌های جراحی زیبایی شکم مانند ابدومینوپلاستی نیز برای افرادی که افتادگی پوست شدید دارند بسیار مناسب و پرطرفدار است.یکی از جراحی‌های زیبایی شکم که با کمک تکنیک‌های پیشرفته و دقیقی انجام می‌شود، عمل ابدومینوپلاستی‌ست. برای آشنایی بیشتر با این عمل، بهتر است نگاهی به مقاله عمل ابدومینوپلاستی داشته باشید.
 2. مراقبت از پوست: استفاده از محصولات مراقبت از پوست مانند کرم‌ها و سرم‌های ترمیمی، مرطوب کننده‌ها و عوامل ضد اکسیدان می‌تواند به حفظ سلامت و انعطاف پوست کمک کند.
شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو معده
جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو با کرم حاوی کلاژن
 1. تغییر در سبک زندگی: سبک زندگی سالم شامل مصرف مواد غذایی سالم، خواب کافی، مداومت در ورزش و کاهش استرس در نگهداری سلامت پوست و کاهش افتادگی آن پس از عمل اسلیو موثر هستند.
 2. استفاده از محصولات ضد اکسیدان: محصولات حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها مانند ویتامین C و ویتامین E می‌توانند باعث جلوگیری از آسیب دیدن پوست شوند. این محصولات همچنین می‌توانند به تقویت کلاژن پوست، بهبود الاستین و جلوگیری از خرابی آن پس از عمل اسلیو کمک کنند.
 3. مصرف آب کافی: مصرف مقدار کافی آب روزانه برای حفظ سلامتی پوست بسیار حائز اهمیت است. آب کمک می‌کند پوست را مرطوب نگه داشته و از خشکی و افتادگی آن جلوگیری شود. به خصوص در دوران بهبود پس از عمل اسلیو، مصرف آب به میزان کافی بسیار ضروری است. هرچه بدن دهیدراته‌تر باشد میزان افتادگی آن نیز بیشتر خواهد شد.
 4. استفاده از لوازم ضدآفتاب: استفاده از لوازم ضدآفتاب با شماره حفاظتی مناسب (SPF) می‌تواند از آسیب ناشی از اشعه مضر آفتاب به پوست جلوگیری کند. این عمل باعث حفظ جوانی و انعطاف پوست شده و افتادگی پوست را کاهش می‌دهد.
 5. انجام ماساژ پوست: ماساژ پوست به تحریک جریان خون و تقویت عضلات صورت و گردن کمک می‌کند. این عمل باعث جلوگیری از افتادگی پوست و تقویت ساختار آن می‌شود. می‌توانید از کرم‌ها یا روغن‌های مرطوب کننده برای انجام ماساژ استفاده کنید.
 6. مصرف غذاهای حاوی کلاژن: مصرف غذاهایی که حاوی کلاژن هستند می‌تواند به تقویت ساختار پوست و جلوگیری از افتادگی آن کمک کند. مثلاً مصرف مواد غذایی مانند مرغ، ماهی، خرما، برگ‌های سبز و آووکادو می‌تواند سطح کلاژن پوست را افزایش دهد.
جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو
خوراکی های حاوی کلاژن

توجه به این نکات و اتخاذ تدابیر مناسب می‌تواند به حفظ زیبایی و جلوگیری از افتادگی پوست پس از عمل اسلیو کمک کند. همچنین، در صورت تمایل، همیشه مشورت با پزشک توصیه می‌شود.

نتیجه گیری

افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو یک مشکل رایج در جراحی زیبایی است که می‌تواند در برخی از افراد رخ دهد. این افتادگی ممکن است ناشی از کاهش کلاژن و الاستین، ضربه به ساختار طبیعی پوست و یا تغییرات ساختار آن  باشد. علائم و نشانه‌های افتادگی پوست شامل شلی و ریزش پوست، چین و چروک‌ها، ایجاد جوش‌های زیر پوستی و یا عفونت باشد.

اما اگر توصیه‌های پزشک قبل و بعد از جراحی اسلیو معده را گوش دهید و به خوبی به آن‌ها عمل کنید، احتمال شل شدن پوست بعد از اسلیو کمتر می‌شود. گرچه عواملی مانند سن و ژنتیک هم روی این معضل نقش دارند. به طور کل ارزش لاغری بعد از اسلیو و بدست آوردن سلامتی و درمان برخی بیماری‌ها به کمک آن، خیلی بیشتر از عارضه افتادگی پوست بعد آن است. بنابراین حتی اگر دچار افتادگی شدید بعد از اسلیو هم شوید، باز هم این عمل برای شما یک برد محسوب می‌شود.

اگر در خصوص راهکارهای جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو یا روش‌های درمانی آن سوالی دارید، در قسمت کامنت‌ها می‌توانید پرسش خود را مطرح کنید. اگر هم در خصوص عمل اسلیو نیاز به مشورت دارید، از طریق شماره‌هایی که در سایت قرار دارد با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

1- ورزش کردن چقدر در رفع افتادگی پوست بعد عمل اسلیو موثر است؟

اگر ورزش را طولانی مدت و به صورت مداوم انجام دهید می‌توانید نتایج آن روی افتادگی پوست را به وضوح ببینید. بهتر است از روش‌های مقاومتی و به صورت متمرکز روی قسمت‌هایی از بدن که دچار افتادگی پوست شدند استفاده کنید.

2- جراحی زیبایی شکم چه مدت بعد اسلیو قابل انجام است؟

اگر افتادگی پوست شما شدید باشد، می‌توانید نواحی شکم، بازو و حتی ران و باسن را با جراحی زیبایی درمان کنید. اما انجام این کار حداقل 8 ماه پس از عمل اسلیو توصیه می‌شود.

3- بهترین محصولات مراقبت از پوست برای ترمیم آن کدامند؟

بهتر است در این مورد با پزشک پوست و مو مشورت کنید و شرایط خود را برای ایشان به طور کامل شرح دهید. معمولا کرم‌های حاوی کلاژن که نقش سفت کنندگی پوست را دارند تجویز می‌شوند. اما برای جواب گرفتن از آن‌ها نیز باید حداقل 6 ماه صبر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات