معرفی غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو

معرفی غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو

مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو در بازه ی زمانی ۳ الی ۴ ماهه به حالت عادی بر می‌گردد. لذا جهت کاهش عوارض جراحی بای پس یا اسلیو معده، رعایت در مصرف غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو حائز اهمیت می‌شود. در این پست با رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو و غذاهای ممنوع بعد از عمل لاغری بطور کامل آشنا خواهید شد.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو

بعد از عمل اسلیو معده بهتر است از برنامه غذایی که توسط متخصص تغذیه یا پزشک جراح شما طراحی شده است، پیروی کنید تا با مشکل بعد از عمل اسلیو معده، مواجه نشوید و عمل را با موفقیت پشت سر بگذارید و خوب است با غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو آشنا شوید. شما در این پست با دستورالعمل‌های کلی 5 هفته اول بعد از عمل اسلیو معده آشنا خواهید شد:

هفته اول: نوشیدن مایعات

قطعا نوشیدن مایعات به تنهایی، در هفته اول سخت به نظر می‌رسد. اما اکثر بیماران از نظر مزاجی تمایل زیادی به خورن غذا ندارند. علت این موضوع این است که هورمون گرسنگی گرلین بعد از عمل اسلیو، تقریبا در معده وجود ندارد. زیرا حین عمل قسمتی از معده که وظیفه ترشح این هورمون را برعهده داشته، برداشته شده است.

نوشیدن مایعات در هفته اول بعد از عمل از عوارضی مانند نشتی معده بعد از عمل، یبوست، انسداد روده، اسهال و کم آبی بدن جلوگیری می‌کند. بنابرین آگاهی از غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو و داشتن رژیم غذایی مناسب در هفته اول پس از عمل که محدود به مصرف مایعات است، ضروری است. مایعات مناسب بعد از عمل اسلیو معده می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

آب، آب میوه، آب گوجه فرنگی و سبزیجات، آب گوشت رقیق، شیر، نوشیدنی‌های بدون قند و بدون گاز

هفته دوم: برنامه غذایی مایع حاوی پروتئین

احتمالا در هفته دوم مقداری احساس گرسنگی داشته باشید. در این هفته اضافه کردن مایعات غلیظ تر به رژیم غذایی شما مجاز است. مایعات مناسب بعد هفته دوم از عمل اسلیو معده می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

بستنی رژیمی بدون قند و چربی یا یوگو بستنی، شیر و ماست کم چرب و بدون چربی، بلغور جو دو سر، پودینگ بدون شیرینی، پوره سیب با شکر کم، سوپ‌های رقیق و میکس شده توسط میکسر

هفته سوم: غذاهای پوره شده و نرم

بهتر است در هفته سوم، غذاهای نرم و پوره مانند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در این مدت می‌توانید از انواع سبزیجات و میوه‌ها را به شکل پوره در آورید. همچنین می توانید از پوره سیب زمینی، پوره ماهی، پوره حبوباتی مانند عدس و لوبیا و یا غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید. توصیه های مناسب برای مصرف غذاهای نرم و پوره شده در هفته سوم عمل اسلیو معده، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تخم مرغ نیمروی له شده، میکس گوشت پخته شده با ماست و شیر برای تامین پروتئین، حریره بادام یا شیر نارگیل، پنیر کم چرب، مخلوط غلات نرم و شیر کم چرب، ماهی نرم بخار پز شده، سبزیجات نرم بخار پز شده، کنسرو ماهی تن یا ماهی قزل آلا، پوره میوه‌های نرم مانند موز و آووکادو یا کنسرو بدون قند میوه.

نکته اساسی: سعی کنید در هفته سوم، روزانه حدود ۶۰ گرم پروتئین مصرف کنید. همچنین شدیدا توصیه می‌شود در هفته سوم، آهسته غذا بخورید و از مصرف غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو خودداری کنید.

معرفی غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو

هفته چهارم: افزودن مواد غذایی جامد به برنامه غذایی

از هفته چهارم بعد از عمل اسلیو معده می‌توانید به رژیم سابق پیش از عمل اسلیو معده بازگردید. در این ایام شما می‌توانید در صورت تمایل از نوشیدنی‌های کافئین دار مثل قهوه به مقدار کم و کنترل شده استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که معده شما هنوز حساس است و مصرف قهوه بعد از عمل اسلیو باید با احتیاط زیادی انجام شود. همچنین لازم است که به آرامی غذا بخورید و خیلی بجوید تا غذا قبل از بلعیدن، کاملا خورد و مایع شود و از مصرف غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو پرهیز کنید .

همت کنید بر یک رژیم متعادل از مواد مغذی به صورت مادام العمر، مداومت کنید. این برنامه غذایی باید غنی از پروتئین‌های گیاهی و حیوانی، میوه و سبزیجات، کربوهیدرات‌های پیچیده و چربی‌های سالم عاری از پالم باشد. توصیه‌های مناسب برای رژیم غذاهایی مناسب در هفته چهارم عمل اسلیو معده، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

مصرف پروتئین‌های دریایی پخته شده مانند ماهی تن و قزل آلا، مصرف پروتئین مخلوط شده با شیر مانند سوپ گوشت و شیر، مصرف کم و آهسته گوشت مرغ و گوشت گاو کاملا پخته شده به شرط اینکه کاملا بجوید یا با میکسر میکس کنید و سپس مصرف کنید، میوه و سبزیجات به صورت پخته یا آب میوه، پوره سیب زمینی شیرین و پخته شده، غلات اورگانیک بدون قند یا کم قند.

نکته اساسی: همچنان توصیه می‌کنیم در هفته چهارم، برای مصرف کافئین عجله به خرج ندهید و از خوردن غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو بپرهیزید. مصرف برنج بعد از عمل اسلیو از ممنوعیت‌های غذایی در هفته‌های اول بعد از جراحی است.

میان وعده‌های مناسب در هفته چهارم

بیش‌تر پزشکان توصیه می‌کنند که ۳ وعده غذایی کوچک همراه با میان وعده‌های مایعاتی داشته باشید. علاوه بر این کم کم می‌توانید یک میان وعده غذایی سالم و کوچک مانند موارد زیر نیز در برنامه غذایی خود داشته باشید:

میوه‌های نرم مانند موز، حمص با کراکر برنج یا هویچ آب پز شده نرم، یک چهارم سیب زمینی آب پز شده، میوه‌های تازه مانند توت فرنگی، تخم مرغ آب پز شده، یک چهارم فنجان جو دوسر در سوپ.

معرفی غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو

هفته پنجم و بعد از آن

برای حل مشکلاتی مانند اسهال و یبوست و حتی عوارضی مانند نشت غذا از معده، حتما در مورد غذاهایی که پیش از هفته پنجم به رژیم غذایی تان اضافه کرده و مصرف کرده‌اید، دقت داشته باشید تا هضم شان برایتان راحت باشد. در این هفته سعی کنید تفاوت بین گرسنگی واقعی و اشتهای کاذب ذهنی را تشخیص دهید.

این موضوع به کنترل پرخوری کمک می‌کند و از کشیده شدن معده به مرور زمان و بازگشت اندازه ثابت معده جلوگیری می‌کند. بنابراین تلاش کنید آهسته غذا بخورید و لقمه‌ها را خیلی بجوید. هر روز سه وعده غذایی کوچک حتما میل کنید. به مصرف زیاد در طول روز مایعات دقت داشته باشید.

از مصرف غذاهای ممنوع بعد از جراحی لاغری مانند قندهای غلیظ خودداری کنید. از مصرف روغن‌های پالم، چربی‌های ترانس و مواد غذایی سرخ شده و فراوری شده و غذاهای فست فود پرهیز کنید. همزمان با غذا خوردن مایعات ننوشید. از غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو مانند جوش شیرین و نوشابه گازدار دوری کنید. حداقل نیم ساعت قبل از غذای اصلی از نوشیدن مایعات خودداری کنید. در صورت مصرف میان وعده، سعی کنید حتما از یک میان وعده سالم و کوچک بهره ببرید. این میان وعده می‌تواند حاوی ماده غذایی مغذی مانند میوه، سبزیجات و آجیل باشد. مصرف روزانه ویتامین‌های توصیه شده توسط پزشک خود را فراموش نکنید. مصرف حدودا ۶۰ گرم پروتئین روزانه را به خاطر داشته باشید.

مصرف مکمل‌های غذایی با پروتئینی مخلوط شده را دست کم نگیرید. بر ورزش‌های روزانه مانند پیاده روی، رقص، یوگا و شنا با مشورت پزشک معالج خود مداومت کنید. از مصرف غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو، برنج بعد از عمل اسلیو، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن خودداری کنید. این نوع داروهای بدون نسخه ضد درد ممکن است باعث کاهش روکش محافظ طبیعی معده شما شوند.

ممنوعیات مطلق بعد جراحی

قلیون کشیدن، مصرف الکل، استعمال دخانیات من جمله سیگار، از ممنوعیات مطلق بعد از جراحی اسلیو معده هستند که باید پیش از انجام عمل جراحی به ترک آن اقدام کنید و این عادت را مدت‌ها بعد از جراحی اسلیو معده نیز کنار بگذارید. قلیون، سیگار و هرچیزی که دارای نیکوتین باشد، می‌تواند باعث انقباض عروق شود.

و این به معنای بسته شدن موقتی عروق است. مصرف سیگار، دخانیات و قلیون کشیدن و ورود نیکوتین به بدن بعد از عمل اسلیو معده، می‌تواند عروق معده را منقبض کند. درنتیجه به خط بخیه بصورت مناسب خونرسانی انجام نشود. این امر باعث بروز نشتی در خط بخیه و بروز عفونت خواهد شد.

یکی دیگر از ممنوعیات مطلق بعد از جراحی اسلیو، مصرف الکل است. مشروبات الکلی صورت متناقض با عمل اسلیو معده عمل می‌کنند. پزشکان در طی فرایند عمل با برداشتن بخشی از معده در تلاش هستند تا احساس سیری را سریع‌تر در بیمار ایجاد کنند و مانع ترشج هورمون گرسنگی در بدن شوند. به این ترتیب حجم کم‌تری از غذا وارد معده بیمار می‌شود و بیمار به راحتی به وزن ایده آل خود دست می‌یابد. ولی مشروبات الکلی حجم زیادی از کربوهیدرات مایع و پر کالری را وارد معده فرد می‌کنند. در این مواقع در فرد به سرعت احساس سیری  یا سیری کاذب ایجاد خواهد شد که با وجود اینکه بیمار احساس سیری می‌کند، ولی تمایل دارد حجم بیش‌تری غذا را میل کند.

ممنوعیات نسبی بعد جراحی

غذاهای ممنوع بعد از جراحی لاغری به آن دسته از خوراکی‌هایی گفته می‌شود که ممکن است در بعضی از افراد ایجاد بیماری کند و در بعضی دیگر خیر. از جمله غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو می‌توان به نوشیدن مایعات گازدار و کافئین دار حاوی قند اشاره کرد. بنابراین از مصرف قند، شکر و قهوه بعد از عمل اسلیو دوری کنید ؛ زیرا باعث بروز سندروم دامپینگ می‌شود.

مصرف مواد غذایی مانند اسموتی‌های قند دار، غذاهای نشاسته ای مانند ماکارونی، برنج و نان، نوشیدنی‌های شیرین مانند سودا، سبزیجات فیبردار مانند کرفس و مارچوبه، غذاهای سرخ شده، کلم بروکلی، آجیل و خشکبار، آب نبات و دسر، سبزیجات دارای برگ خام از غذاهای ممنوع بعد از عمل لاغری در هفته‌های اول جراحی هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی غذاهای ممنوع بعد از عمل اسلیو پرداخته شده است. مصرف غذاهایی مانند سبزیجات فیبردار و یا نوشیدنی‌هایی مانند الکل و قهوه می‌توانند در بروز عوارض بعد از جراحی اسلیو عده نقش به سزایی داشته باشند. پزشکان معمولا تلاش می‌کنند تا افراد بتوانند با یک رژیم غذایی سالم همراه با تحرک بدنی از بروز هرگونه عوارض بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *