بهترین زمان بارداری بعد از اسلیو معده (0 تا 100 نکات قبل و بعد آن)

بارداری بعد از اسلیو معده

بارداری بعد از اسلیو معده به هیچ عنوان خطرناک نیست و عوارضی هم ندارد. بنابراین اگر می‌خواهید عمل اسلیو را انجام دهید، یا آن را انجام داده‌اید و قصد باردار شدن دارید، از این لحاظ هیچ نگرانی نداشته باشید. تنها نکته‌ای که وجود دارد فاصله بین عمل اسلیو و بارداری است. فاصله بین اسلیو معده و بارداری بهتر است کمتر از یک سال نباشد. حداقل یک سال صبر کنید و بعد برای بارداری اقدام کنید تا از عوارض و خطرات احتمالی دور بمانید.

اگر شما هم سوالات مهمی از قبیل اینکه چه نوع زایمانی برای بعد از عمل اسلیو بهتر است، چه نکاتی را قبل و بعد بارداری باید رعایت کرد دارید و می‌خواهید بدانید عوارض اسلیو معده در بارداری چیست، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

چرا برای بارداری بعد از عمل اسلیو معده باید یک سال صبر کرد؟

بعد از انجام جراحی اسلیو و هر نوع عمل چاقی دیگری حدودا یک سال زمان می‌برد تا به یک وزن ثابت برسید. در واقع در این یک سال اولیه شما بیشترین کاهش وزن را خواهید داشت و این روند ادامه پیدا خواهد کرد. بعد از جراحی جذب مواد مغذی توسط بدن کمتر می‌شود و ممکن است بسیاری از ویتامین‌های مورد نیاز بدن تامین نشود.

به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند حداقل یک سال بعد از عمل اسلیو اقدام به بارداری کنید تا هم پروسه کاهش وزن شما طی شده باشد و هم به دلیل کمبود مواد مغذی، نوزاد دچار مشکل نشود. البته در این یک سال و در کل تا پایان عمر شما ملزم به مصرف مکمل‌های ویتامین هستید.

بارداری بعد از عمل اسلیو معده
زمان بارداری بعد از اسلیو معده

اما هم از نظر پزشک زنان و هم از نظر متخصص جراحی چاقی، بهتر است حداقل یک سال صبر کنید تا هیچ عوارض و خطری در کمین شما و نوزاد نباشد. بهترین زمان بارداری بعد از عمل اسلیو بین یک سال و نیم تا دو سال بعد از عمل است.

مهم‌ترین مواد مغذی که باید در طول بارداری مصرف کنید

همان‌طور که گفتیم بعد از انجام جراحی چاقی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بدن به صورت کامل تامین نمی‌شوند و باید از مکمل‌ استفاده کنید. این نکته برای خانم‌هایی که قصد بارداری دارند بسیار مهم‌تر می‌شود؛ زیرا جنین قرار است از بدن مادر تغذیه کند و اگر بدن شما مواد مغذی کافی نداشته باشد، برای نوزادتان مشکل ایجاد می‌شود.

بنابراین اگر قصد بارداری بعد از عمل اسلیو معده را دارید باید حتما در طول دوران بارداری مواد زیر را برای بدن خود تامین کنید:

 • ویتامین D
 • آهن
 • کلسیم
 • ویتامین b12
 • اسید فولیک
 • پروتئین
 • امگا 3

البته پزشک متخصص زنان موظف است به طور کامل در مورد ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که باید در طول بارداری مصرف کنید برای شما توضیح دهید. اما فراموش نکنید که حتما به پزشک زنان خود اطلاع دهید که عمل اسلیو انجام داده‌اید تا مراحل بارداری بعد از اسلیو معده به طور دقیق چک شود.

رابطه عمل اسلیو با افزایش باروری خانم‌ها

شاید این جمله به گوشتان خورده باشد که احتمال باروری برای خانم‌ها، بعد از انجام عمل اسلیو بیشتر خواهد شد. خانم‌هایی که دارای اضافه وزن زیاد هستند و چاق نامیده می‌شوند، می‌توانند بعد از جراحی چاقی بارداری راحت‌تری را تجربه کنند.

عوارض اسلیو معده در بارداری
افزایش احتمال بارداری بعد از عمل اسلیو معده

معمولا چاقی روند تخمک‌گذاری در خانم‌ها را مختل و نامنظم می‌کند. به طوری که بیشتر خانم‌های چاق با این مشکل روبه‌رو هستند. اما جراحی اسلیو کاهش وزن قابل توجه به تخمک‌گذاری منظم کمک کرده و احتمال باروری را افزایش می‌دهد.

از طرفی خانم‌هایی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند نیز می‌توانند با عمل اسلیو به بهبود آن کمک کنند. چرا که عمل چاقی تغییرات هورمونی که مرتبط با این سندرم هست را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت احتما باروری را بیشتر می‌کند.

بارداری بعد از اسلیو معده چگونه است؟

برای بارداری بعد از اسلیو معده با گذراندن مدت زمان مشخص شده از جراحی معده به پزشک خود مراجعه کنید و پس از انجام آزمایشات و تایید او برای بارداری بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و با در جریان گذاشتن او از انجام عمل اسلیو قبل از بارداری رژیم غذایی و ورزشی دریافت کنید تا دوره بارداری را به بهترین شکل ممکن بگذرانید و فرزندی سالم داشته باشید.

اسلیو معده و بارداری
شرایط عمل اسلیو معده و بارداری

در دوره بارداری اگر یک قلو باردار باشید به طور معمول تا 9 کیلو افزایش وزن خواهید داشت و اگر تعداد بیشتر باشد (2 قلو و یا بیشتر) احتمالا تا 11 کیلو افزایش وزن خواهید داشت. پس از افزایش وزن در این دوره نگران نباشید و بیشتر با رژیم غذایی و ورزش و فعالیت‌های هوازی مناسب و مرتب سلامت خود را در بالاترین حد ممکن نگه‌دارید.

درصورتی که برای دوران حاملگی بعد از عمل اسلیو معده همچنان استرسی دارید می‌توانید با تست‌های دائمی دیابت بارداری، غربالگری، تحت نظر پزشک بودن به صورت دائم و سونوگرافی جنین، سلامت خود و فرزندتان را تحت نظر داشته باشید.

عمل اسلیو عوارض چاقی در بارداری را کم می‌کند

خانم‌هایی که اضافه وزن زیاد دارند و می‌خواهند باردار شوند، بیشتر از خانم‌هایی که وزن طبیعی دارند باید مراقب جنین خود باشند. چون خطرات چاقی می‌تواند برای نوزاد آن‌ها هم خطرآفرین باشد و جان نوزاد را تهدید کند.

در حالی که با انجام عمل اسلیو معده پیش از بارداری، این خطرات بسیار کم و حتی به صفر می‌رسند. از جمله عوارض چاقی در بارداری که با عمل اسلیو کاهش میابد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پره اکلامپسی (بالا رفتن فشار خون در بارداری)
 • ماکروزومی (نوزادانی که جثه بسیار بزرگ و وزن بیشتر از 4 کیلوگرم دارند)
 • دیابت بارداری
 • کوریوآمنیونیت
 • احتمال بستری شدن نوزاد در قسمت مراقبت‌های ویژه
عمل اسلیو قبل از بارداری
کاهش عوارض چاقی در بارداری

نگران افزایش وزن بعد از بارداری نباشید

همان‌طور که گفته شد بهترین فاصله بین عمل اسلیو معده و بارداری بعد از یک سال و نیم الی دو سال است. چون بعد از جراحی لاغری به مدت یک سال کاهش وزن زیاد و بعد از آن کاهش وزن پله‌ای و تدریجی خواهید داشت تا زمانی که به تثبیت وزن برسید. بنابراین بهترین کار این که تا نرسیدن به وزن ثابت اقدام به بارداری نکنید.

اگر این نکته مهم را رعایت کنید اضافه وزن بعد از بارداری شما نیز راحت‌تر انجام خواهد شد. مراقب باشید که به دلیل ترسی از چاقی بعد از زایمان و دوران حاملگی کمتر از نیاز بدن غذا نخورید. بسیاری از خانم‌ها به دلیل ترس از چاقی مجدد سعی می‌کنند کمتر از حد لازم غذا بخورند که این برای جنین بسیار خطرناک است.

با دستورات غذایی که پزشک متخصص بعد از زایمان به شما می‌دهد می‌توانید دوباره به تناسب اندام و وزن دلخواه خود برسید و هیچ نگرانی از بابت چاقی بعد حاملگی نداشته باشید.

نوع زایمان در بارداری بعد از اسلیو معده (طبیعی یا سزارین؟)

یک باور غلط در خانم‌هایی که قصد بارداری بعد از عمل اسلیو معده را دارند جا افتاده که بعد از این عمل باید حتما به صورت سزارین زایمان کنند. در واقع این موضوع برای افرادی صدق می‌کند که به دلیل سن بالا توان زایمان طبیعی را ندارند. فقط برای این دسته از مادران انجام سزارین ضروری است.

اگر قصد حامله شدن بعد عمل اسلیو را دارید می‌توانید با زایمان طبیعی هم، بدون خطر و هیچ دردسر اضافه‌ای، نوزاد خود را به دنیا آورید و هیچ مانعی برای شما وجود ندارد.

حاملگی بعد از عمل اسلیو
نوع زایمان بعد عمل اسلیو

اتفاقا خانم‌هایی که بعد از عمل اسلیو قصد بارداری دارند، بسیار راحت‌تر از قبل می‌توانند زایمان طبیعی را انجام دهند. چراکه به وزن ایده‌آل و مطلوبی رسیده‌اند و بارداری سالمی را پشت سر گذاشتند. بنابراین انجام زایمان طبیعی برای آن‌ها راحت‌تر از قبل خواهد شد.

سخن آخر

بارداری و زایمان بعد از عمل اسلیو هیچ خطر و عوارضی ندارد. بنابراین اگر دچار چاقی و اضافه وزن زیاد هستید و قصد بارداری هم دارید، بهتر است اول وزن خود را کم کنید و به یه یک وزن ایده‌آل برسید. در صورتی که شاخص توده بدنی یا همان BMI شما بیشتر از 35 باشد کاندید مناسبی برای عمل اسلیو هستید. برای اینکه بدانید آیا واقعا عمل جراحی اسلیو مناسب شما هست یا نه می‌توانید از طریق شماره‌هایی که در سایت است، یا قرار دادن کامنت، با مشاورین ما در ارتباط باشید.

همینطور اگر سوالی در مورد شرایط بارداری بعد از اسلیو معده دارید متخصصین ما آماده راهنمایی به شما هستند. ما با در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1- عوارض اسلیو معده در بارداری چیست؟

اسلیو معده هیچ عوارضی نمی‌تواند در بارداری داشته باشد. در صورتی که توصیه پزشک جراحی لاغری و پزشک زنان خود را مو به مو اجرا کنید هیچ خطری جان شما و نوزاد را تهدید نمی‌کند.

2- عمل اسلیو بعد از بارداری بهتر است یا قبل از آن؟

اگر شرایط لازم برای انجام عمل لاغری را دارید، بهتر است قبل از باردار شدن آن‌ را انجام دهید. چون رسیدن به یک وزن طبیعی و ایده‌آل هم به باروری شما کمک می‌کند و هم باعث می‌شود بارداری سالمی را پشت سر بگذارید.

3- چه مدت بعد از زایمان می‌توان عمل اسلیو انجام داد؟

بعد از گذشت یک سال.

  5/5 - (3 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات