تأثیرات مثبت ورزش بعد از عمل لاغری | از چه زمانی ورزش را شروع کنیم؟

ورزش بعد از عمل لاغری

اگر از اضافه‌وزن خود شاکی هستید و قصد انجام عمل لاغری را دارید، باید به شما بگوییم که انجام عمل لاغری برای رسیدن به وزن دل‌خواهتان لازم است، اما کافی نیست؛ یعنی باید علاوه بر آن، مراقبت‌های دیگری را بعد از عمل انجام دهید تا به نتیجه‌ای رویایی و فوق‌العاده برسید؛ مراقبت‌هایی مثل انجام ورزش بعد از عمل لاغری! 

برای اینکه از عمل خود بهترین نتیجه را بگیرید، باید حدود 4 الی 6 هفته بعد از عمل ورزش‌کردن را شروع کنید. ورزش به شما کمک می‌کند تا بتوانید وزن خود را بعد از عمل مدیریت کنید؛ همچنین با کمک ورزش می‌توانید از افت عضلات خود در مسیر لاغری جلوگیری کنید. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با شما بیشتر درمورد ورزش بعد از عمل چاقی صحبت کنیم.

اهمیت ورزش بعد از عمل لاغری

داشتن برنامه‌ی ورزشی و اجرای منظم آن برنامه بعد از جراحی لاغری خیلی مهم است. این اهمیت خیلی زیاد فقط به این دلیل نیست که به کاهش وزن شما کمک کند. دلایل مهم دیگری هم وجود دارند که نقش ورزش بعد از عمل لاغری را پررنگ می‌کنند. داشتن برنامه‌ی ورزشی بعد از جراحی لاغری نه‌تنها از نظر جسمی، بلکه از لحاظ روحی و روانی هم روی شما تاثیرگذار خواهد بود. بگذارید مفصل‌تر درباره‌ی مزایا و اهمیت ورزش بعد از عمل لاغری صحبت کنیم.

1- بالابردن سرعت کاهش وزن

قطعا یکی از انگیزه‌های مهم شما برای انتخاب جراحی لاغری این است که با سرعت حیرت‌انگیزی وزن کم کنید. نکته‌ی مهمی وجود دارد که باید به آن توجه کنید. جراحی لاغری گام اصلی برای رسیدن به تناسب اندام و وزن دل‌خواه شما است، اما گام مهم دیگری هم وجود دارد. ورزش‌کردن قدم مهم دیگری است که برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب جراحی باید بردارید. اگر بعد از عمل، برنامه‌ای برای ورزش نداشته باشید، نمی‌توانید سریعا به وزنی ایده‌آل و مطلوب برسید و این روند کند خواهد شد.

اهمیت و تاثیرات ورزش بعد از عمل لاغری
اهمیت و تاثیرات ورزش بعد از عمل لاغری

2- عدم بازگشت وزن

یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های مهم کسانی که می‌خواهند جراحی لاغری انجام دهند، یا اینکه این عمل را پشت سر گذاشته‌اند، بازگشت وزن است. البته بازگشت وزن به مقدار بسیار کمی طبیعی است و در اغلب موارد، افزایش وزن زیادی به وجود نخواهد آمد. با این حال، انجام تمرین‌های ورزشی کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد تا این افزایش وزن را کنترل کنید و آن را به کمترین میزان ممکن برسانید.

3- کم‌شدن عوارض جراحی

به طور کلی، ورزش‌کردن مقاومت بدن شما را بالا می‌برد و سیستم ایمنی‌تان را تقویت می‌کند. علاوه بر این، گردش خون شما را هم بهبود می‌بخشد. تمام این موارد باعث می‌شود تا بعد از عمل لاغری، عوارض بسیار کمتری سراغ‌تان بیاید.

یکی از مشکل‌های پیش روی شما بعد از جراحی، زخم‌ها و بخیه‌ها است. انجام ورزش بعد از عمل لاغری کمک بزرگی به بهبود زودتر زخم‌ها و جای بخیه‌ها خواهد کرد. البته فراموش نکنید که تمرین‌های ورزشی شما باید به شکلی باشد که به زخم‌ها و بخیه‌های شما فشار وارد نکند. بنابراین، ورزش شما حتما باید تحت نظر پزشک معالج و مربی ورزشی باشد.

یکی از عوارضی که ممکن است بعد از جراحی لاغری اتفاق بیفتد لخته‌شدن خون است. البته جای نگرانی چندانی نیست و در موارد بسیار کمی رخ می‌دهد. انجام تمرین‌های ورزشی کمک چشم‌گیری به گردش خون بدن شما می‌کند. به همین دلیل، ورزش‌کردن احتمال ابتلا به لخته‌شدن خون بعد از جراحی را بسیار ناچیز خواهد کرد.

4- کاهش عوارض چاقی با ورزش بعد از عمل لاغری

اگر شما هم اضافه وزن بالایی دارید یا روزی دچار آن بوده‌اید، حتما با عوارض آن آشنایی دارید؛ مثل فشار و چربی خون، دیابت، کبد چرب، سایش مفاصل و خیلی بیماری‌های دیگر. ورزش‌کردن بعد از عمل لاغری کمک بزرگی به شما خواهد کرد تا بتوانید با این بیماری‌ها و عوارض برای همیشه خداحافظی کنید.

5- کمک به سفت‌شدن پوست

کم‌کردن زیاد وزن باعث خواهد شد دچار افتادگی و شل‌شدگی پوست شوید. اگر زمانی طولانی دچار چاقی و اضافه‌وزن بوده‌اید، این افتادگی را به مقدار بیشتری تجربه خواهید کرد. یکی از راه‌هایی که می‌تواند تا حدودی جلوی این مشکل را بگیرد، ورزش کردن بعد از جراحی لاغری است. ورزش‌های عضله‌ساز به طور خاص می‌توانند کمک زیادی به شما کرده و پوست شما را سفت کنند.

با این حال، نباید توقع داشته باشید که با ورزش، مشکل افتادگی پوست شما به طور کامل حل شود. اگر می‌خواهید این مشکل را تمام‌وکمال حل کنید، باید به سراغ جراحی‌های زیبایی بروید. البته فراموش نکنید، جراحی زیبایی نباید انتخاب اول شما باشد. حتما اول با پزشک خود مشورت کنید و بعد در این باره تصمیم بگیرید.

6-  تاثیرات روحی و روانی ورزش بعد از عمل لاغری

چاقی و اضافه‌وزن معضلی است که عوارض جسمی زیادی را به همراه دارد. در بالا به بخشی از این عوارض اشاره کردیم. معمولا در دید عموم مردم، عوارض چاقی محدود به بعد جسمی می‌شود و کمتر پیش می‌آید از نظر روانی هم به این مشکل نگاه شود.

نباید فراموش کرد اضافه‌وزن، از نظر روحی و روانی نیز آسیب‌های زیادی را به افراد وارد می‌کند؛ مثل کمبود اعتماد به‌نفس، استرس حاضرشدن در جمع دیگران و عدم رضایت از خود و زندگی. اگر این آسیب‌های روانی کنترل نشده و شدت پیدا کنند، متاسفانه ممکن است فرد را به افسردگی دچار کند.

علاوه بر این، بعد از جراحی لاغری، سبک زندگی افراد دچار محدودیت‌ها و تغییر‌های زیادی می‌شود. این محدودیت‌ها و تغییرها معمولا برای افراد ناخوشایند بوده و از نظر روانی تاثیر منفی‌ای روی آن‌ها می‌گذارد. برای مثال، ممکن است اضطراب و بدخلقی به سراغ آن‌ها بیاید.

داشتن برنامه‌ی ورزشی کمک چشم‌گیری به کم‌شدن این آسیب‌های روانی می‌کند؛ چرا که ورزش‌کردن باعث ایجاد نشاط و شادابی شده و روحیه‌ی افراد را بالا می‌برد.

ورزش جز لاینکف زندگی بعد از جراحی چاقی

– کمک به حفظ عضلات

بعد از جراحی لاغری، سفر کاهش وزن شما شروع می‌شود. برای اینکه در این مسیر فقط بافت‌های چربی خود را از دست بدهید و بتوانید بافت‌های عضله‌ای خود را حفظ کنید، باید از ورزش کمک بگیرید. ورزش باعث حفظ و تقویت عضلات شما می‌شود و به بازسازی بافت‌های عضله‌ای بدن شما کمک می‌کند.

8- کنترل بیماری‌های مرتبط با چاقی

با کمک ورزش می‌توانید بیماری‌های مرتبط با چاقی که قبل از عمل با آن درگیر بوده‌اید را بهتر مدیریت و کنترل کنید. این بیماری‌ها می‌تواند شامل مواردی مثل دیابت و چربی‌خون باشد.

اهمیت ورزش قبل از عمل لاغری

اهمیت ورزش‌کردن در جراحی لاغری فقط مختص بعد از عمل نیست. داشتن برنامه‌ی ورزشی منظم و اصولی قبل از عمل لاغری هم می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد. بگذارید بیشتر برای‌تان توضیح بدهیم.

کسانی که اهل ورزش‌کردن باشند، در مقایسه با دیگران مقاومت بدنی بالاتر و سیستم‌ ایمنی قوی‌تری دارند. به همین دلیل، در جراحی لاغری، عوارض بسیار کمتری به سراغ این افراد خواهد آمد. علاوه بر این، اگر قبل از جراحی مدتی را به ورزش‌کردن اختصاص دهید، با وزن و چربی کمتری روی تخت جراحی خواهید رفت. با این کار، شما جراحی را هم برای برای خودتان و هم برای جراح‌تان راحت‌تر خواهید کرد.

ورزش بعد از عمل لاغری از اهمیت زیادی برخوردار است.
ورزش بعد از عمل لاغری از اهمیت زیادی برخوردار است.

مشورت با پزشک و مربی ورزشی

در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم خیلی جزئی‌تر شما را با انواع مناسب ورزش بعد از عمل لاغری و زمان‌بندی آن آشنا کنیم. اما قبل از آن، نکته‌ی مهمی را باید به شما بگوییم. ما در این‌جا نکات کلی و مهم را به شما خواهیم گفت. بنابراین، به خواندن این پست اکتفا نکنید.

قبل از اقدام به ورزش بعد از عمل لاغری، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید تا آسیبی به شما وارد نشود. افراد مختلف، شرایط بدنی خاص خود را دارند. پزشک شما تمام این فاکتورها را در نظر می‌گیرد و بر اساس آن شما را راهنمایی خواهد کرد.

چه زمانی برای شروع ورزش بعد از عمل لاغری مناسب است؟

اینکه چه زمانی ورزش بعد از عمل لاغری را شروع کنید، کاملا به تشخیص پزشک، نوع عمل و میزان بهبودی شما بستگی دارد. به‌طورکلی می‌توان گفت که اگر:

 • عمل شما چربی‌کشی باشد، معمولا بعد از چند هفته تا یک ماه می‌توانید ورزش‌های سبک را شروع کنید. اما برای شروع ورزش‌های سنگین‌تر حداقل 6 الی 8 هفته زمان لازم است.
 • اگر عمل شما با تغییر حجم معده همراه باشد، باید به‌صورت تدریجی به ورزش برگردید. برای شروع باید از پیاده‌روی و یوگا شروع کنید و با گذشت زمان به ورزش‌های سنگین‌تر مثل بدنسازی بپردازید. مثلا ورزش بعد از عمل اسلیو معده را باید بلافاصله بعد از عمل شروع کنید. بهتر است بعد از عمل با کمک همراهتان کمی راه بروید تا از لخته‌شدن خون جلوگیری کنید.
 • بهتر است برای جلوگیری از لخته‌خون در هفته‌های اول و قبل از شروع ورزش‌های سنگین، حتما هر روز پیاده‌روی را در برنامه خود داشته باشید.

ورزش بعد از جراحی چاقی، تاثیر مستقیمی روی کاهش وزن دارد.
ورزش بعد از جراحی چاقی، تاثیر مستقیمی روی کاهش وزن دارد.

بعد از انجام عمل لاغری، هر روز چه‌مقدار باید ورزش کنیم؟

در هفته‌های اول که شما تازه عمل خود را انجام داده‌اید بهتر است زمان 150 الی 200 دقیقه فعالیت را برای یک هفته در نظر بگیرید. یعنی بهتر است به‌طور متوسط هر روز 20 دقیقه پیاده‌روی داشته باشید. در هفته‌های بعدی می‌توانید هر روز 5 الی 10 دقیقه به مدت زمان ورزش خود اضافه کنید.

چه نوع ورزشی برای بعد از عمل لاغری مناسب است؟

به‌طور کلی ما سه نوع ورزش داریم، که شما می‌توانید بعد از جراحی چاقی آن‌ها را انجام دهید.

 • ورزش هوازی

ورزش‌های هوازی، ضربان قلب شما را بالا می‌برند و به سلامت قلب کمک می‌کنند. دویدن و دوچرخه‌سواری دو گزینه مناسب برای ورزش‌های هوازی هستند، اما چون اکثر کسانی که با چاقی درگیر بوده‌اند، مفاصلشان هم مشکل پیدا کرده است. دویدن طرفدار کمتری دارد و به‌جای آن دوچرخه‌سواری و شنا رایج‌تر است.

 • ورزش تعادلی

ورزش‌های تعادلی همان‌طور که از اسمش پیداست، به تعادل ما کمک زیادی خواهند کرد. تاثیر این ورزش‌ها وقتی سن بالا می‌رود بیشتر خودش را نشان خواهد داد. از ورزش‌های تعادلی می‌توان به یوگا، تای‌چی و پیلاتس اشاره کرد.

ورزش بعد از عمل لاغری؛ یوگا
ورزش بعد از عمل لاغری؛ یوگا
 • ورزش قدرتی یا مقاومتی

ورزش‌های قدرتی در کنار خاصیت چربی‌سوزی‌ای که دارند، به پیشگیری از پوکی استخوان و ضعف بعد از عمل لاغری کمک خواهد کرد. در ادامه‌ی مقاله برای هر کدام از سه نوع ورزشی که به شما معرفی کردیم، مثال‌هایی را نیز خواهیم زد.

انواع ورزش بعد از عمل لاغری و زمان‌بندی پیشنهادی

در این قسمت می‌خواهیم شما را با انواع ورزش بعد از جراحی چاقی آشنا کنیم. همچنین برای شما توضیح خواهیم داد هرکدام از این ورزش‌ها به چه صورت و در چه زمانی باید انجام شوند.

1- روزهای اول بعد از جراحی

طبیعی است که شرایط شما در روزهای اول بعد از جراحی لاغری به شکلی است که نمی‌توانید برنامه‌ی ورزشی خاصی داشته باشید. معمولا توصیه می‌شود در روزهای ابتدایی پیاده‌روی کنید. البته پیاده‌روی هم نباید طولانی و سنگین باشد. به چند روز در هفته اکتفا کنید و کم‌کم تعداد روزها را بیشتر کنید. تایم پیشنهادی پزشکان برای این پیاده‌روی‌ها، ده تا پانزده دقیقه در روز است.

پیاده‌روی ورزش بسیار مناسبی است که شما را آرام‌آرام برای انجام حرکات ورزشی بیشتر و سنگین‌تر در آینده آماده می‌کند. پس حتما آن را جدی بگیرید.

2- یک تا شش ماه بعد از جراحی

با انواع ورزش بعد از عمل لاغری آشنا شوید
با انواع ورزش بعد از عمل لاغری آشنا شوید
 • پیاده‌روی

مثل روزهای ابتدایی، پیاده‌روی را همچنان ادامه دهید. در این بازه‌ی زمانی می‌توانید زمان و سرعت پیاده‌روی‌تان را بیشتر کنید. البته نوع جراحی شما (مثل اسلیو معده، بای پس معده یا انواع دیگر) تعیین می‌کند که پیاده‌روی سریع را از چه زمانی می‌توانید شروع کنید.

 • دویدن و دوچرخه‌سواری

یک تا شش ماه بعد از عمل لاغری، بسته به نوع جراحی، می‌‌توانید ورزش های هوازی را هم شروع کنید؛ مثل دویدن و دوچرخه‌سواری. این نکته را فراموش نکنید که برنامه‌ی سبکی را برای شروع انتخاب کنید و کم‌کم آن را سنگین کنید تا دچار آسیب نشوید.

 • شنا

شنا ورزش بسیار مفرحی است و تاثیر فوق‌العاده‌ای در چربی‌سوزی دارد. به همین دلیل، گزینه‌ی خیلی خوبی برای شما خواهد بود. فراموش نکنید که شناکردن در آب می‌تواند روی زخم‌های شما تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل، شنا را از زمانی شروع کنید که زخم‌های‌تان تا حد زیادی بهبود پیدا کرده باشند.

 • کار با وزنه

کار با وزنه به شما کمک خواهد کرد استقامت بدن خود را بالا ببرید. از آن مهم‌تر، شما می‌توانید با وزنه عضله‌سازی کنید. بعد از جراحی لاغری، به دلیل کاهش وزن زیاد، سروکله‌ی پوست‌های شل و افتاده پیدا خواهد شد. با عضله‌سازی می‌توانید تا حدی از شر این پوست‌های شل‌شده خلاص شوید.

 • یوگا

یوگا ورزش شگفت‌انگیزی است که فواید خیلی زیادی دارد. افزایش متابولیسم، بهبود وضعیت گردش خون و افزایش انعطاف‌پذیری تنها چند نمونه از نتایج ورزش یوگا است. یوگا، خیلی بیشتر از آن‌که فکر می‌کنید، به کاهش وزن شما کمک می‌کند. فواید یوگا محدود به جسم شما نیست و از نظر ذهنی و روانی هم تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی شما می‌گذارد.

 • رقص

ممکن است گاهی حوصله‌ و انگیزه‌ای برای ورزش‌کردن نداشته باشید. اما وقتی پای رقص در میان باشد، هیچ‌کس بی‌انگیزه و بی‌حوصله نخواهد بود. رقصیدن هم در چربی‌سوزی و تقویت استخوان‌ها و عضلات به شما کمک می‌کند، هم روحیه‌ای شاد و بانشاط به شما هدیه می‌دهد.

3- شش تا دوازده ماه بعد از جراحی

شش تا دوازده ماه بعد از جراحی لاغری، شما وزن زیادی را از دست خواهید داد. پس باید حواس‌تان کاملا جمع باشد تا تناسب اندام‌تان را به خوبی حفظ کنید، مخصوصا در ناحیه‌ی شکم، پهلوها و پاها. در این بازه‌ی زمانی، می‌توانید ورزش های سنگین‌تر و جذاب‌تری را انتخاب کنید؛ مثل ایروبیک، کوهنوردی و حتی کیک‌بوکسینگ.

بعد از جراحی لاغری
بعد از جراحی لاغری

در این هنگام، می‌توانید تمرکز بیشتری روی بالابردن استفامت و قدرت بدنی خود داشته باشید. تمرین‌های اینتروال یا تناوبی یکی از گزینه‌های بسیار عالی برای رسیدن به این اهداف هستند. در تمرین‌های اینتروال، شدت تمرین به صورت تناوبی بالا و پایین می‌شود؛ برای مثال، شما می‌توانید چند دقیقه‌ با سرعت پایین و بعد چند دقیقه با سرعت بالا بدوید و این روند را به صورت تناوبی تکرار کنید.

تمرین‌های اینتروال تاثیر شگفت‌انگیزی روی آب‌کردن شکم و پهلوها دارند. پس حتما آن‌ها را در برنامه‌ی ورزشی خود جای دهید.

آیا بعد از جراحی چاقی، هر روز باید ورزش کرد؟

نه لازم نیست هر روز ورزش بعد از عمل اسلیو معده یا ورزش بعد از عمل بای پس معده را انجام دهید، اما حداقل 4 روز در هفته و هر بار به مدت 45 دقیقه تمرین‌های قدرتی داشته باشید و فعالیت هوازی را به‌طور مداوم انجام دهید.

آیا ورزش بعد از عمل لاغری، روی کم‌شدن وزن هم تاثیر دارد؟

ورزش بعد از عمل بای پس معده و یا هر نوع جراحی لاغری دیگری، می‌تواند از طریق زیر به کم‌شدن وزن کمک کند.

 • ورزش بعد از عمل لاغری باعث بیشترشدن متابولیسم بدن می‌شود و با بالارفتن متابولیسم بدن، کالری‌های بیشتری هم سوزانده می‌شود.
 • انجام ورزش‌های مقاومتی، باعث بیشترشدن عضلات بدن می‌شود؛ بیشترشدن حجم عضلات بدن، باعث بیشترشدن متابولیسم می‌شود و در نتجه کم‌شدن وزن اتفاق میفتد.
 • ورزش بعد از جراحی چاقی، روی کنترل اشتها هم تاثیر مثبت می‌گذارد و کمک می‌کند رو کالری‌ای که در طول روز مصرف می‌کنید، دقت بیشتری داشته باشید.
ورزش بعد از جراحی چاقی، با بالابردن متابولیسم باعث کاهش وزن می‌شود.
ورزش بعد از جراحی چاقی، با بالابردن متابولیسم باعث کاهش وزن می‌شود.

کلام آخر

همان‌طور که بیان کردیم، جراحی لاغری تنها گام کافی برای رسیدن به وزن ایده‌آل نیست. جراحی لاغری مثل چوب جادو نیست که بتواند فقط با یک حرکت دست، شما را به اندامی بسیار زیبا و جذاب برساند. انجام ورزش بعد از عمل لاغری و داشتن رژیم غذایی گام‌های دیگری هستند که باید برای رسیدن به اندامی زیبا و جذاب بردارید.

در آخر باز هم این نکته‌ی مهم را یادآوری می‌کنیم که برنامه ورزشی شما باید تحت نظر جراح‌تان باشد. همیشه با برنامه‌ای ساده و سبک شروع به ورزش کنید و به خودتان فشار زیادی وارد نکنید. آستانه‌ی تحمل درد خود را زیر نظر داشته باشید و حواس‌تان به زخم‌ها و بخیه‌های‌تان باشد تا آسیب نبینید. ما هم، مثل شما، نمی‌خواهیم طعم شیرینِ رسیدن به وزنی ایده‌آل، با آسیب‌دیدگی و عوارض بعد از عمل تلخ شود.

اگر عمل لاغری بای پس انجام داده اید یا تصمیم به انجام این عمل دارید مقاله ما در رابطه با مراقبت های بعد از عمل بای پس معده را از دست ندهید.

ا

اگر در رابطه با ورزش بعد از عمل لاغری سوالی داشته یا نیاز به مشاوره دارید از طریق تماس با شماره زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید.
09923631169

 

اگر شما هم در این زمینه تجربه داشته اید خوشحال میشویم تجربه خود را با ما و خوانندگان دیگر در قسمت کامنت ها به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1- بهترین ورزش بعد از جراحی چاقی چیست؟

پیاده‌روی منظم می‌تواند بهترین ورزش بعد از بای پس معده یا هر جراحی لاغری دیگری باشد. شما باید مسافت و سرعت پیاده‌روی را تا جایی که در توانتان هست زیاد کنید و هدفتان این باشد که هر روز 10000 قدم راه بروید.

2- آیا ورزش بعد از جراحی چاقی، تاثیری هم روی کاهش وزن دارد؟

بله، ورزش علاوه‌بر خواص دیگری که برای سلامتی دارد، به کم‌شدن وزن شما هم بعد از جراحی چاقی کمک ویژه‌ای می‌کند. براساس تحقیقات بیمارانی که سه‌بار یا بیشتر در هفته ورزش می‌کنند، 12 درصد وزن اضافه خود را در مدت شش ماه از دست می‌دهند.

3- بعد از جراحی چاقی، چه ورزش‌هایی را انجام ندهیم؟

بعد از جراحی چاقی، به‌دلیل وزنی که از دست داده‌اید، مرکز تعادل بدن شما هم بهم خواهد خورد و بهم‌خوردن تعادل، می‌تواند ثبات شما را هم تحت‌تاثیر قرار دهد. در 6 ماه اول بعد از جراحی، حرکت‌هایی که به تعادل وابسته است مثل اسکات یا لانژ را کنار بگذارید.

4-آیا با ورزش می‌توان افتادگی پوست بعد عمل لاغری را از بین برد؟

ورزش می‌تواند به بهبود افتادگی پوست کمک کند. اگرچه ورزش به‌تنهایی نمی‌تواند افتادگی پوست را کاملا از بین ببرد اما می‌تواند باعث تقویت عضلات و نهایتا تقویت پوست شود.

5-ورزش بدن‌سازی برای بعد از عمل چاقی مناسب است؟

بله شما می‌توانید ورزش بدن‌سازی را بعد از عمل لاغری هم انجام دهید اما به‌شرطی که قبل از آن با دکتر متخصص خود مشورت کنید تا باتوجه به شرایط شما نظر نهایی را بدهند.

6-بهترین زمان ورزش بعد عمل چه وقتی است؟ صبح، ظهر یا شب؟

زمان ورزش بیشتر به ترجیحات شخصی بستگی دارد و بهتر است زمانی را انتخاب کنید که توانایی و انرژی کافی را دارید.

7-چند دقیقه در روز ورزش کنیم؟

در یک الی دو هفته بعد از عمل روزانه حدود 20 دقیقه و بعد به مرور زمان آن را افزایش دهید.

  4.8/5 - (26 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات