7 سوال مهم درباره پریود بعد از عمل اسلیو معده

پریود بعد از عمل اسلیو معده

به نظر شما بعد از عمل اسلیو معده چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟ وزن کم می‌کنیم؟ رژیم غذایی‌مان تغییر می‌کند؟ اعتمادبه‌نفس بیشتری داریم؟ سبک زندگی‌مان کاملا عوض می‌شود؟ همه این تغییرات درست است اما موردی که معمولا نادیده گرفته می‌شود تغییراتی‌ست که ممکن است در چرخه قاعدگی اتفاق بیفتد. این تغییرات می‌تواند برای هر فرد با توجه به شرایطی که دارد متفاوت باشد. اگر شما هم به‌عنوان یک خانم دوست‌دارید بدانید بعد از عمل چه اتفاقی برای شما می‌افتد، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را در جریان سیرتاپیاز پریود بعد از عمل اسلیو معده قرار دهیم.

آیا عمل اسلیو می‌تواند روی پریود تاثیر بگذارد؟

اکثر خانم‌هایی که با اضافه‌وزن درگیر هستند، پریودهای نامنظمی را تجربه می‌کنند. اگر شما هم با اضافه‌وزن درگیر هستید، یک خبر خوب برای شما داریم؛ شما می‌توانید با انجام عمل اسلیو و کاهش وزن بعد از آن بسیاری از مشکلات هورمونی خود را برطرف کنید.

خوبی دیگری که عمل اسلیو معده برای خانم‌ها دارد این است که می‌تواند به آن‌ها در بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک کند. همان‌طور که احتمالا می‌دانید بسیاری از خانم‌های چاق با این سندرم درگیر هستند و اضافه‌وزن نقش مهمی در بروز پلی‌ کیستیک دارد. اگر شما هم با این سندرم درگیر هستید، می‌توانید با کاهش‌وزن بعد از عمل اسلیو معده منتظر بهبود علائم آن نیز باشید.

قطع شدن پریود بعد عمل اسلیو
آیا عمل اسلیو می‌تواند روی پریود تاثیر بگذارد؟

پریود بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین خطرات ناشی از اضافه‌وزن، بهم‌خوردن تعادل هورمون‌های بدن خانم‌هاست. پوشش داخلی رحم نیز توسط هورمون‌های پروژسترون و استروژن کنترل می‌شود. اضافه‌وزن می‌تواند سطح هورمون استروژن را به‌طرز چشم‌گیری بالا ببرد. استروژن بیش‌از‌حد می‌تواند علائمی مثل نفخ، سینه‌های متورم و نوسانات خلقی را به وجود بیاورد اما خبری از چرخه قاعدگی نخواهد بود. بعد از عمل اسلیو، هورمون‌های جنسی به تعادل می‌رسند و خطر تجمع استروژن کمتر از قبل خواهد شد.

Sex hormones are heavily influenced by obesity and fat distribution. Bariatric surgery affects a woman’s menstrual cycle by helping to regulate these hormones and maintain regular periods. In one study of 515 women who had undergone bariatric surgery, 38.6% of women reported irregular periods before weight loss surgery, and 25% claimed to have irregular periods after bariatric surgery.

هورمون‌های جنسی به شدت تحت تاثیر چاقی و توزیع چربی قرار دارند. جراحی چاقی با کمک به تنظیم این هورمون‌ها و حفظ دوره‌های منظم بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر می‌گذارد. در یک مطالعه بر روی 515 زن که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته بودند، 38.6٪ از زنان قبل از جراحی کاهش‌وزن، قاعدگی نامنظم را گزارش کردند و 25٪ ادعا کردند که بعد از جراحی چاقی، دوره‌های نامنظم داشتند.

منبع: bcofa.com

پریود بعد از عمل اسلیو معده چقدر طول خواهد کشید؟

دوره پریود هر فرد بستگی به شرایط فیزیکی او دارد و برای هر شخص می‌تواند این دوره متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی حداقل زمان پریود 3 روز و حداکثر زمان آن 7 روز است. اگر بعد از عمل اسلیو معده، دوره پریود شما بیشتر از 7 روز طول کشید و در این دوره با خون‌ریزی شدیدی درگیر بودید، بهتر است حتما به پزشک مراجعه کرده و شرایطتان را بررسی کنید.

میزان خون‌ریزی پریود بعد از عمل اسلیو معده چقدر است؟

چند عامل وجود دارد که می‌تواند روی میزان خون‌ریزی شما تاثیر زیادی بگذارد؛ عواملی مثل:

 • سن
 • وزن
 • میزان استرسی که دارید
 • داروهایی که مصرف می‌کنید

در اولین دوره پریودتان بعد از عمل اسلیو معده، کاملا طبیعی‌ست که پریود سنگینی را تجربه کنید، اما با گذشت زمان و در ماه‌های بعد احتمالا می‌توانید منتظر دوره‌های سبک‌تر باشید.

به‌طورکلی مقدار معمول ازدست‌دادن خون در هر دوره چیزی بین 5 الی 80 میلی‌لیتر است؛ اگر خون‌ریزی شما از این مقدار بیشتر است باید حتما این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید؛ البته اگر از داروهای پیشگیری استفاده می‌کنید، نباید نقش این داروها را در سنگین‌شدن پریود دست‌کم بگیرید.

عقب افتادن پریود بعد از عمل اسلیو
آیا پریود بعد از عمل اسلیو معده دردناک است؟

آیا پریود بعد از عمل اسلیو معده دردناک است؟

اولین پریودهای شما بعد از عمل اسلیو معده کمی دردناک خواهد بود چراکه بدن دچار شوک است و به کمی زمان برای بهبودی و تعادل هورمونی نیاز دارد.

اگر عمل اسلیو معده را به روش لاپاراسکوپی انجام داده باشید، گازی که در این روش استفاده می‌شود می‌تواند در پریودهای اول بعد از عمل، کمی شما را به دردسر بیندازد اما بعد از گذشت چند ماه این مشکل کاملا برطرف خواهد شد و جای نگرانی ندارد.

همچین اگر قبل از عمل پریودهای سختی را تجربه می‌کردید؛ بعد از گذشت چند ماه از عمل اسلیو معده باید منتظر درد کمتر و چرخه قاعدگی منظم‌تر خود باشید.

برای کاهش درد پریود بعد از عمل اسلیو معده چه کارهایی باید انجام داد؟

اگر درد پریود بعد از عمل اسلیو معده امان شما را بریده است، می‌توانید از راه‌های زیر برای آرام‌کردن دردتان کمک بگیرید.

· فعال بمانید!

وقتی فعال هستید، درد شما رفته‌رفته کم خواهد شد. بهتر است تا چند هفته بعد از جراحی ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود داشته باشید. بعد از حدود 2 تا 4 هفته می‌توانید از ورزش‌های کمی سنگین‌تر مثل یوگا کمک بگیرید.

· از کمپرس آب‌گرم استفاده کنید!

کمپرس آب‌گرم یا پدهای آزمایشی می‌تواند تا حد زیادی درد شما را ساکت کند؛ در کنار استفاده از کمپرس آب‌گرم می‌توانید با حرکات دایره‌ای و سبک ناحیه زیر شکمتان را ماساژ دهید.

پریود بعد از عمل اسلیو معده
از کمپرس آب‌گرم برای تسکین درد پریود بعد از عمل اسلیو معده کمک بگیرید.

· از مکمل‌ها کمک بگیرید!

بعد از عمل ممکن است با کمبود ویتامین مواجه شوید؛ بهتر است روزهای بعد از عمل به فکر تقویت سیستم‌ایمنی خود باشید تا بتوانید بهتر درد ناشی از پریود را کنترل کنید. برای تقویت سیستم‌ایمنی می‌توانید از ویتامین‌ها و مکمل‌های معدنی مثل امگا 3، منیزیم و ویتامین‌های B1 و B6 استفاده کنید.

· چای سبز بنوشید!

نوشیدن چای سبز می‌تواند تا حد زیادی دردهای ناشی از پریود را کاهش دهد. چای سبز آنتی‌اکسیدان‌های سالم فراوانی دارد؛ این آنتی‌اکسیدان‌ها دارای خواص ضدالتهابی هستند و به‌همین‌دلیل چای سبزمی‌تواند درد شما را تسکین دهد؛ بهتر است یک ماه بعد از عمل اسلیو معده با مشورت پزشک مصرف چای سبز را شروع کنید.

البته غیر از چای سبز مواد غذایی دیگری هم هستند که می‌توانند به کاهش التهاب شما کمک کنند. موادی مثل: میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل، دانه‌ها و غلات کامل.

· مسکن بخورید!

برای تسکین دردتان در این دوره می‌توانید از مسکن استفاده کنید. مسکن‌هایی مثل استامینوفن می‌توانند درد شما را کمتر کنند اما مراقب باشید که زیاد از این مسکن استفاده نکنید چراکه استفاده بیش‌ازحد از استامینوفن می‌تواند به کبد آسیب برساند.

قطع شدن پریود بعد عمل اسلیو
علت عقب افتادن پریود بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

علت عقب افتادن پریود بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

اگر در چند ماه اول بعد از عمل، پریود شما دچار اختلال شده است، علت عقب افتادن پریود بعد از عمل اسلیو معده می‌تواند مربوط به مسائل زیر باشد.

 • داروهایی که هنگام جراحی برای جلوگیری از خون‌ریزی به شما تزریق شده است.
 • کاهش هورمون‌هایی که از معده ترشح می‌شود.
 • افزایش میزان انسولین
 • تغییر در متابولیسم بدن
 • کاهش وزن

تمامی موارد بالا می‌تواند باعث قطع شدن پریود بعد عمل اسلیو یا عقب‌افتادن آن بشود که البته بعد از گذراندن یک دوره 2 الی 3 ماهه، بدن خودش را به شرایط جدید وفق داده و پریود شما منظم خواهد شد؛ جالب است بدانید که با منظم‌شدن فعالیت هورمون‌ها و چرخه‌قاعدگی شانس بارداری شما نیز بعد از عمل بیشتر می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله با شما در مورد پریود بعد از عمل اسلیو معده صحبت کردیم. همان‌طور که مشاهده کردید انتظار می‌رود بعد از عمل خانم‌ها پریود منظم‌تری داشته باشند؛ هر چند ممکن است در چند ماه اول کمی بی‌نظمی در چرخه‌قاعدگی به چشم بیاید که این بی‌نظمی‌ها به‌خاطر رژیم‌غذایی جدید، کاهش‌وزن و نوسان هورمون‌هاست و کاملا طبیعی‌ست. اگر شما این روزها هم به عمل اسلیو معده فکر می‌کنید بهتر است در این زمینه از یک جراح ماهر کمک گرفته تا بتوانید بهترین نتایج را به دست بیاورید. در همین راستا دکتر محمود حیدری که فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، جراحی چاقی و متابولیک را دارند آماده خدمت‌رسانی به شما بانوان عزیز هستند. برای دریافت وقت ویزیت و مشاوره می‌توانید از طریق شماره زیر با ما در تماس باشید. منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

آیا هنوز هم درباره پریود بعد از عمل سوال بی‌پاسخی در ذهن شما باقی مانده است؟ لطفا در قسمت کامنت تمام سوال‌ها و نگرانی‌های خود را در این مورد با در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- آیا تغذیه می‌تواند باعث عقب افتادن پریود بعد از عمل اسلیو بشود؟

بله کمبودهای تغذیه‌ای می‌تواند باعث عقب افتادن پریود بعد از عمل اسلیو بشود؛ خصوصا اگر این کمبودها مربوط به کمبود آهن، فولیک اسید و ویتامین B12 باشد؛ بهتر است بعد از عمل علاوه‌بر استفاده از مکمل‌ها یک رژیم‌غذایی خوب هم داشته باشید.

2- آیا قطع شدن پریود بعد عمل اسلیو حقیقت دارد؟

قطع شدن پریود بعد عمل اسلیو زیاد شایع نیست اما ممکن است برای بعضی از خانم‌ها به‌خاطر نوسان هورمون‌ها، تغییر در توزیع بافت چربی و کاهش‌وزن سریع اتفاق بیفتد. این مشکل معمولا موقتی‌ست و بعد از گذشت چند ماه برطرف خواهد شد.

3- آیا عمل اسلیو می‌تواند شانس بارداری را بیشتر کند؟

درحالی‌که عمل اسلیو به‌عنوان یک درمان مستقیم برای ناباروری درنظر گرفته نمی‌شود، اما اگر ناباروری شما به‌دلیل سندروم تخمدان پلی‌کیستیک است، ممکن است با انجام این عمل این سندرم بهبود کرده و شما شانس بیشتری در باردارشدن داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر شما

2 Ways Bariatric Surgery Affects a Woman’s Menstrual Cycle

First period after gastric sleeve

Period Changes After Gastric Sleeve

Bariatric Surgery May Restore Monthly Cycles in Obese Women

Heavy Period After Gastric Sleeve: Is It Normal?

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات