لاپاراسکوپی چیست ؟

لاپاراسکوپی چیست ؟

جراحی های قفسه سینه و شکم که در گذشته انجام می‌شده است بیشتر جراحی های باز بوده است. بعدها در حدود شصت الی هفتاد سال گذشته، علمی به نام جراحی لاپاراسکوپی به علم پزشکی اضافه شد در جراحی لاپراسکوپی کاری که انجام می‌دهیم این است که به جای برش بسیار بزرگی که در شکم یا قفسه سینه انجام می‌شود با چند برش نیم تا یک سانتی متری در شکم، با یک‌سری ابزار و وسایل خاص و همچنین دوربین هایی که وارد شکم می‌کنیم جراحی را انجام می‌دهیم.

جراحی لاپاراسکوپی بدین صورت می‌باشد که از حاشیه ناف مریض یک برش نیم تا یک سانتی متری ایجاد می‌کنیم. ما دوربین های خاصی داریم که وارد شکم می‌شود این دوربین ها دید را هجده برابر می‌کند. یعنی ما هجده برابر بزرگ تر فضای شکم را نگاه می‌کنیم. همچنین دوربین های ما سر خم هستن و می توانند دید مستقیم و یا دید از کنار به ما بدهند. بنابراین زاویه دید ما را بیشتر می‌کنند و ما می‌توانیم جراحی‌ای که می‌خواهیم انجام دهیم به عنوان مثال جراحی کیسه صفرا، آپاندیس، تهال و کیست های داخل شکمی را با میدان دید بزگ‌تر و وسیع‌تر  جراحی کنیم بعد از این که دوربین را وارد شکم کردیم سه تا چهار برش نیم تا یک سانتی متری داخل شکم ایجاد می‌کنیم.

یک‌‎سری ابزار مخصوص داریم و با این ابزار مخصوص جراحی را انجام میدهیم. همچنین برای فضای دید نیز یک‌سری گاز وجود دارد که داخل شکم تزریق می‌کنیم و شکم مریض را باد می‌کنیم این گاز می باشد که هیچ ضرری ندارد از طریق خون جذب می‌شود و از طریق ریه نیز دفع می‌شود. در هر جراحی حدود صد لیتر گاز داخل شکم تزریق می‌شود و هیچ عارضه‌ای نیز ندارد. ما با همان گاز فضای دید ایجاد می‌کنیم و با دوربین و ابزار مخصوص جراحی را انجام می‌دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    ارتباط با مشاور و هماهنگی