چه کسانی دچار بازگشت وزن بعد از عمل بای پس می‌شوند؟

بازگشت وزن بعد از عمل بای پس

حتما شنیده‌اید که بسیاری از افرادی که رژیم گرفته و وزن کم کرده‌اند بعد از مدتی بازگشت وزن داشته‌اند. همین‌طور کسانیکه عمل‌هایی مثل بالن معده داشته اند. راه دور نرویم مثلا افراد معروفی از جمله بهاره رهنما یا نعیمه نظام دوست بعد از عمل بالن معده و کاهش وزن دوباره افزایش وزن شدید داشتند و حتی به وزنی بیشتر از وزن پیش از عمل خود بازگشتند. اگر وزن کم شده بعد از عمل لاغری بای پس دوباره طی مدتی برگردد پس فایده‌ی درد و عوارض و هزینه‌ جراحی چیست؟ آیا ممکن است دچار بازگشت وزن بعد از عمل بای پس شویم؟

در این پست می‌خواهیم ببینیم آیا بازگشت وزن بعد از جراحی بای پس و مینی بای پس ممکن است رخ دهد؟ تحت چه شرایطی ممکن است دچار بازگشت وزن بعد از عمل بای پس شویم؟ پس اگر شما هم به جراحی بای پس یا مینی بای پس معده فکر می‌کنید تا آخر این مقاله با ما همراه شوید.

عمل بای پس معده چگونه انجام می‌شود؟

عمل بای پس معده یکی از رایج ترین جراحی های لاغری است که نسبت به سایر جراحی های لاغری عوارض کمتری دارد. هدف از این جراحی، کوچک کردن سایز معده و کمتر شدن جذب مواد غذایی است. 

بازگشت وزن بعد از عمل بای پس
قبل و بعد عمل بای پس معده چه اتفاقی میفتد؟

مراحل انجام عمل بای‌پس معده

 • در قدم اول قسمت کوچکی از بالای معده بریده و دوخته می‌شود.
 • در قدم دوم بخشی از ابتدای روده کوچک بریده شده و به معده جدید متصل می‌شود.
 • در این حالت حجم معده کم شده و تنها پذیرش 30 گرم موادغذایی را دارد.

مزیت دیگر عمل بای‌پس این است که غذا مسیر کمتری را در طول معده طی می‌کند و کالری کمتری جذب بدن خواهد شد.

مراحل جراحی بای پس

عمل بای پس کلاسیک تاثیر چشم‌گیری روی متابولیسم بدن دارد. چون در این عمل جذب کالری‌ها کمتر از گذشته انجام می‌شود، بدن مجبور است از چربی‌ها کمک بگیرد تا انرژی موردنیاز خودش را به‌ دست آورد. عمل بای پس کلاسیک روی هورمون‌های معده و روده هم تاثیر می‌گذارد و به لاغری بیشتر ما کمک می‌کند. برای آشنایی صفرتاصد عمل بای پس کلاسیک، می‌توانید روی عمل بای پس کلاسیک کلیک کنید. در این مقاله سعی کرده‌ایم همه چیز را به‌طور کامل برای شما توضیح دهیم.

روند کاهش وزن بعد از جراحی بای پس

کاهش وزن بعداز عمل بای پس در عرض یک روز اتفاق نمی‌افتدو شما برای کم‌کردن وزن خود باید مسیر زیر را پشت‌سر بگذارید.

 • عموما در ۸ تا۱۰ هفته ی اول حدود ۲۰ درصد از وزن اضافی خود را از دست خواهید داد.
 • حدود ۶۰ درصد از وزنتان را در یک سال اول از دست میدهید .
 • بقیه اضافه وزن را به آرامی در سال دوم کم می‌کنید.

البته میزان کاهش وزن افراد باهم متفاوت است.هر چند بعد از این مدت شما به وزن ایده آل خود میرسید اما نگه داشتن این وزن بستگی به رعایت توصیه های پزشک، استفاده از مکمل های تجویز شده، و کیفیت سبک زندگی شما دارد.

بازگشت وزن بعد از عمل بای پس؛ چرا به استپ وزنی دچار می‌شویم؟

بعضی از افراد نیز بعد از عمل دچار استپ وزنی می‌شوند. در این حالت روند لاغری برای شما کند یا متوقف می‌شود. استپ وزنی وقتی به وجود میاید که بدن هنوز به تغییرات جدید عادت نکرده باشد؛ در این حالت شما با وجود ورزش و رعایت رژیم باز هم کاهش وزنی را تجربه نمی‌کنید. این حالت بسیار رایج و طبیعی‌ست و جای نگرانی ندارد.

معمولا استپ وزنی به دلایل زیر اتفاق میفتد:

 • از دست ‌دادن عضلات
 • کاهش نرخ متابولیسم
 • تغییرات هورمونی

برای مقاله با استپ وزنی می توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • تغییر نوع و میزان حرکات
 • تقویت عضلات بدن
 • تنظیم کالری مصرفی

بهتر است وقتی دچار وقفه وزنی می‌شوید آرامش خود را حفظ کنید و ناامید نشوید؛ چراکه با انجام‌دادن کارهای بالا نیز می‌توانید از این شرایط سخت به‌راحتی عبور کنید.

آیا ممکن است دچار بازگشت وزن بعد از عمل بای پس شوم؟

نگرانی شما درباره‌ی بازگشت وزن بعد از عمل بای پس کاملا به‌جا است. البته منظور این نیست که هرکسی ممکن است بعد از عمل دچار این بازگشت مجدد وزن شود. پس چه شرایطی باعث بازگشت وزن بعد از عمل بای پس است؟

همانطور که گفته شد پزشک جراح، با تغییر در هضم غذا و دستکاری سیستم گوارش، وزن شما و مشکل اضافه وزنتان را درمان میکند. اما این تنها یک قسمت از ماجراست. قسمت مهم دیگر مراقبت های بعد از عمل است. فراموش نکنید که عمل جراحی، به تنهایی نه سبب کاهش وزن شما میشود و نه از افزایش وزن شما جلوگیری میکند. اگر شما بعد از عمل جراحی دوباره شروع به خوردن غذا های پرکالری کنید و یا از فعالیت فیزیکی که باید انجام شود غافل شوید این احتمال وجود دارد که شما دوباره افزایش وزن پیدا کنید. هر چند غالبا این نوع جراحی‌های لاغری موفقیت آمیز بوده اند و افزایش وزن افراد بازنگشته است اما باز هم لازم است مراقبت های توصیه شده توسط پزشکتان را کاملا جدی بگیرید.

جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل بای پس
جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل بای پس

اگر به هر دلیلی، متوجه بازگشت وزن بعد از عمل بای پس شدید حتما به پزشکتان مراجعه کنید، علت اصلی افزایش وزن را پیدا کنید(مثل عوامل روحی-روانی، سبک زندگی ناسالم، استفاده از قرص یا الکل و…). و آن را برطرف کنید.

چه عواملی در بازگشت وزن بعد از عمل بای پس تأثیرگذارند؟

الف) استفاده دوباره از عادات غذایی ناسالم

معمولا افراد در سال اول پس از عمل جراحی، به مراقبت های توصیه شده عمل میکنند. آن ها از رژیم غذایی بعد از عمل بای پس به درستی تبعیت میکنند، به مقدار و در زمان مناسبی وعده های غذایی را میل میکنند وبه اندازه ی کافی فعالیت بدنی دارند. اما پس از مدتی دوباره وسوسه شده و به عادات غلط غذایی پیش از عمل برمیگردند. این عامل، باعث کند شدن روند کاهش وزن و حتی چاقی دوباره میشود. عادات غذایی غلط متداول عبارت اند از:

 • پرخوری و غذا خوردن بعد از سیری
 • کنارگذاشتن وعده های غذایی و غذا خوردن به صورت مداوم در سراسر روز
 • استفاده از غذای ناسالم مثل غذا های سرخ کردنی و پرکالری
 • خوردن مایعات همراه با غذا
 • خوردن غذا در ساعات پایانی شب و درست قبل از خواب

و…

چرا مدتی بعد از جراحی لاغری دوباره چاق میشوم
چرا مدتی بعد از جراحی لاغری دوباره چاق میشوم

ب) کاهش وزن قبل از عمل بای پس

شاید در ظاهر به نظر برسد وزن بیمار پیش از عمل هیچ تاثیری در کاهش وزن او پس از عمل نخواهد گذاشت. اما واقعیت این است که هرچقدر بیمار قبل از عمل کاهش وزن داشته باشد این کار را برای کاهش وزنِ پس از عمل آسان تر خواهد کرد و احتمال بازگشت وزن را کاهش خواهد داد.

بنابراین بهتر است پیش از عمل رژیم بگیرید و وزن و BMI خود را کاهش دهید تا احتمال بازگشت وزن نیز کمتر شود.

ج) حمایت خانوادگی و اجتماعی

بیمار برای انجام جراحی و رژیم و مراقبت‌های بعد از آن نیاز به دلگرمی اطرافیان دارد. در صورت نبود این دلگرمی احتمال دارد بیمار به ذهنیت غلط و عادت‌های غذایی ناسالم خود بازگردد.

در صورتی که حمایت عاطفی مناسبی ندارید می‌توانید به مشاور یا روانشناس مراجعه کنید.

یکی از مهمتری دلایل بازگشت وزن بعد از عمل بای پس، عادات ناسالم غذایی است
یکی از مهمتری دلایل بازگشت وزن بعد از عمل بای پس، عادات ناسالم غذایی است

د) استفاده از الکل و مواد مخدر

در کنار عوارض بسیاری که مواد مخدر و الکل دارد، یکی از عوامل چاقی و بازگشت دوباره ی وزن نیزمصرف آنها است.

و) عوامل روانی

از جمله عواملی که می‌تواند باعث بازگشت وزن شود میتوان به افسردگی، خو نگرفتن به سبک جدید زندگی و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

ه) عدم توجه به ورزش و فعالیت فیزیکی

ورزش و فعالیت بدنی هم پیش از عمل میتواند عوارض جراحی را کمتر کند و هم بعد از آن موجود افزایش سرعت روند کاهش وزن می‌شود.
البته برای انجام ورزش قبل از عمل حتما با پزشک مشورت کنید و طبق نظر او این کار را تا آن زمانی که ممکن و لازم است انجام دهید.

ی) استرس ناشی از بازگشت وزن!

اگر احساس کردید دچار بازگشت وزن شده‌اید، هرگز دچار استرس نشوید. استرس می‌تواند باعث افسردگی یا پرخوری عصبی شده و در نهایت تاثیر منفی بگذارد. حتی ممکن است مقداری از افزایش وزن طبیعی باشد. بنابراین در این صورت حتما توسط پزشک جراح خود ویزیت شوید و از او راهنمایی بخواهید.

این به شما کمک خواهد کرد ریشه‌ی افزایش دوباره وزن خود را پیدا کنید و بدنبال راه درمانی آن بگردید. برای مثال این افزایش مجدد وزن می‌تواند به دلایل روانی، فیزیکی، سبک زندگی یا پزشکی باشد.

تاثیر کاهش وزن پیش از جراحی لاغری بر سرعت کاهش وزن پس از جراحی
یکی از عوامل بازگشت وزن پس از جراحی بای پس لاغری، می تواند استرس ناشی از احساس اضافه وزن دوباره باشد

بازگشت وزن بعد از عمل مینی بای پس

بازگشت وزن بعد از عمل مینی بای پس نیز تفاوت چندانی با جراحی بای پس ندارد. در مقایسه میان جراحی بای پس و اسلیو می‌توان گفت بازگشت وزن در عمل اسلیو از عمل بای پس بیشتر است. البته هرکدام از این دو روش جراحی، نقاط مثبت و منفی خود را دارند، در مورد اینکه کدام یک از جراحی بای پس یا اسلیو بهتر است، می‌توانید به مقاله ای که در این باره برای شما تهیه کرده ایم مراجعه کنید.

سخن آخر

متاسفانه بازگشت وزن بعد از عمل بای پس محتمل است. عمل جراحی قدم اول برای لاغری است و لازم است در ادامه با دنبال کردن یک سبک زندگی سالم، فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی مناسب اضافه وزن خود را کامل از بین ببرید و وزن ایده آل خود را حفظ کنید؛ تا دچار پشیمانی بعد از عمل بای پس معده نشوید.

بازگشت وزن بعد از عمل بای پس شاید در نگاه اول مشکلی جدی به نظر برسد اما واقعیت این است که اکثر افراد با کمی تلاش در رعایت توصیه های پزشکی توانسته اند به خوبی آن را کنترل کنند. درمان انواع بیماری های مربوط به چاقی و افزایش اعتماد به نفستان، قطعا ارزش این تلاش اندک را خواهد داشت.
هر سؤالی در رابطه با بازگشت وزن بعد از جراحی بای پس یا بطور کلی در مورد جراحی لاغری دارید به راحتی می توانید از طریق شماره های داخل سایت از ما بپرسید. از طریق تماس تلفنی، واتساپ یا کامنت با ما در ارتباط باشید.

آیا شما یا نزدیکانتان تا بحال تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته اید؟ در کامنت ها به ما بگویید چند سال از جراحی فرد مورد نظر گذشته و میزان رضایتش از جراحی که انجام داده به چه اندازه است؟

سؤالات متداول:

چه مقدار از وزن کاهش یافته ممکن است بطور معمول بعد از جراحی لاغری بازگشت داشته باشد؟کاهش وزن ابتدایی بعد از جراحی بای پس بطور میانگین 47 تا 80 درصد وزن اضافه است که در یک تا دو سال بعد از جراحی اتفاق می افتد. هرچند 15 تا 20 درصد از وزن کاهش یافته دوباره ممکن است بازگشت داشته باشد. این از طرفی می تواند دلسرد کننده و از اینرو باعث استرس شود. اما مهم است که بیمار توقعی منطقی از جراحی و کاهش وزن داشته باشد، آرامش خود را حفظ کند و از دستورات پزشک معالج خود پیروی کند تا وزن مطلوب خود را بدست بیاورد.آیا امکان دارد بیماران بعد از کاهش وزن پس از جراحی بای پس، دچار افزایش وزن دوباره شوند؟هدف از جراحی لاغری از جمله بای پس، کاهش وزن دائمی است. اما تحقیقات نشان می دهند بعضی از بیماران به طور معمول 2 تا 10 سال پس از عمل جراحی خود دچار افزایش وزن دوباره می‌شوند.چگونه بعد از بازگشت وزنی که پس از عمل رخ می دهد، دوباره وزن کم کنیم؟غذاهای خود را تحت کنترل بگیرید. پروتئین زیاد مصرف کنید، سبزیجات، میوه ها و کربوهیدرات ها (غلات کامل) را مصرف کنید. غذای خود را به آرامی بجوید، هر وعده غذای شما حد اقل باید 25 تا 30 دقیقه طول بکشد. 30 دقیقه قبل و بعد از غذا از نوشیدن مایعات خودداری کنید.

منابع بیشتر

Weight regain after bariatric surgery
Gastric bypass (Roux-en-Y)
Weight regain after bariatric surgery: Nutritional considerations

  4.6/5 - (9 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات