جراحی بای پس یا اسلیو؟ فرقشان چیست و کدام بهتر است؟

جراحی بای پس یا اسلیو

 

عمل اسلیو و بای پس معده دو مورد از بهترین روش‌های عمل لاغری هستند که طرفداران زیادی دارند. به همین دلیل اغلب افرادی که می‌خواهند جراحی چاقی را انجام دهند، در انتخاب بین این دو روش دچار تردید می‌شوند. البته که به کمک بهترین جراح لاغری می‌توانید روش مناسب خود را پیدا کنید. اما سوالاتی از جمله عوارض عمل اسلیو بیشتر است یا بای پس؟ کدام عمل لاغرتر می‌کند؟ کدام عمل درد و دوران نقاهت کمتری دارد؟ جراحی بای پس یا اسلیو؟ کدام را انجام دهم؟ و غیره، برای همه کاندیدای جراحی چاقی پیش می‌آید.

 به همین دلیل در این مقاله می خواهیم با شما درباره تفاوت جراحی بای پس با اسلیو معده بگوییم. کدام نتیجه بخش‌تر است؟ عوارض کدام بیشتر است؟ دردسرهای کدام کم‌تر است؟ و سوالاتی از این دست؛ پس با ما همراه باشید تا ببینیم فرق جراحی بای پس و اسلیو معده چیست و در نهایت کدام را باید انتخاب کنید؟!

درباره عمل اسلیو و بای پس معده بیشتر بدانیم

عمل اسلیو و بای پس معده دو روش متفاوت جراحی و درمان چاقی است. در ابتدا بگذارید خیلی خلاصه با جراحی اسلیو و جراحی بای پس بهتر آشنا شویم:

الف) عمل اسلیو

در عمل اسلیو حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از معده کاملا توسط منگنه معده، بریده می‌شود و از شکاف‌هایی که روی شکم ایجاد شده خارج میگردد. با انجام عمل اسلیو معده، در جذب مواد غذایی تغییری صورت نمی‌گیرد. با خارج کردن قسمتی از معده، هورمون گرلین که وظیفه اشتها آوری دارد، کم می‌شود و اشتهای فرد کاهش پیدا می‌کند. علاوه براین هورمون‌هایی که باعث ایجاد بیماری‌هایی مثل دیابت می‌شوند، کم می‌شوند و کاهش غذای مصرفی، باعث کاهش وزن در افراد می‌شود.

مراحل و فرایند جراحی اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی

در جراحی اسلیو بخشی از معده که باقی می ماند مانند یک موز یا شبیه به یک آستین است. به همین دلیل به این جراحی نام اسلیو را داده اند.

ویژگی‌های عمل اسلیو در یک نگاه:

مواردتوضیحات
هدف از عملکاهش غذای دریافتی، درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی
مدت زمان انجام عملبین 30 تا 120 دقیقه
BMI مناسب برای جراحی35 تا 40
میزان کاهش وزن بعد از عملحداقل 50 و حداکثر 70 درصد از وزن اضافی
شایع‌ترین عوارضعفونت محل برش
مدت دوره نقاهت1 الی 2 هفته
نحوه انجام عملبه روش لاپاراسکوپی

 

فرق عمل بای پس با اسلیو معده
تصویر بالا: جراحی اسلیو معده
تصویر پایین: جراحی بای پس معده
یک فرق عمل بای پس با اسلیو معده این است که در اسلیو برخلاف بای پس، دریچه پیلور که همان دریچه خروج مواد غذایی از معده به روده است به همان شکل قبلی برای خروج غذا از معده باقی میماند

ب) عمل بای پس

عمل بای پس معده، روشی برای دور زدن مسیر گوارشی غذا است. در این روش پزشک متخصص، بیشتر معده را جدا می‌کند و کیسه کوچکی در بالای معده ایجاد می‌کند و آن را به روده باریک کمی بعد از قسمت دوازدهه بخیه می کنند تا غذا مستقیم وارد روده شود. سر آزاد روده ای که به قسمت بزرگ معده وصل است نیز به بخش پایین‌تر روده ای که به معده کوچک وصل شده بخیه می شود. هدف از این کار آن است که آنزیم های گوارشی از معده وارد روده شود تا کار جذب مواد غذایی بهتر انجام شود. در عمل بای پس هم مانند عمل اسلیو معده کوچک می‌شود اما باقیمانده معده از بدن خارج نمی‌شود.

عمل بای پس کلاسیک معده، تاثیر زیادی روی متابولیسم بدن دارد. چون در این عمل مسیر روده تغییر کرده است و کالری کمتری جذب می‌شود، بنابراین بدن برای به‌دست آوردن انرژی لازم شروع به سوزاندن چربی‌ها می‌کند. برای آشنایی بیشتر با عمل بای پس کلاسیک معده، روی عمل بای پس کلاسیک کلیک کنید. احتمالا جواب تمام سوالاتی خود در مورد عمل بای پس کلاسیک معده را خواهید گرفت.

مراحل جراحی بای پس معده به روش لاپاراسکوپی

تفاوت جراحی بای پس و اسلیو معده در چیست؟

به عنوان کسی که برای لاغری، راه حلی جز جراحی ندارد، ممکن است این سوال ذهنتان را درگیر کند که کدام یک از جراحی بای پس یا اسلیو بهترند؟ در این قسمت می خواهیم به این سؤال شما بپردازیم.

 

بای پس در سمت راست، اسلیو در سمت چپ؛ جراحی بای پس یا اسلیو، کدام یک بهتر است؟
جراحی بای پس یا اسلیو، کدام یک بهتر است؟

1.عمل بای پس معده از اسلیو پیچیده‌تر است

خوب است بدانید که عمل اسلیو معده جزء سبک‌ترین عمل‌های جراحی لاغری به شمار می‌‌رود. عمل بای پس روده و معده برای کسانی مناسب است که می‌خواهند کاهش وزن بالایی را تجربه کنند؛ بنابراین کسی که به تشخیص دکتر قرار است عمل اسلیو معده انجام دهد، اما جراحی بای پس معده انجام می‌دهد، قطعا نتیجه مناسبی نخواهد گرفت. هر دو عمل به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شوند. اما یک فرق اسلیو و بای پس در این است که عمل اسلیو معده، به نسبت عمل بای پس کم تهاجم‌تر است؛ زیرا فقط قسمتی از معده برداشته می‌شود. اندام‌های دیگری مانند روده باریک، درگیر نمی‌شوند.

مراحل کامل اسلیو معده از زبان دکتر محمود حیدری

ولی در عمل بای پس، معده به دو بخش تقسیم می‌شود و روده باریک از بخش ابتدایی، برش می‌خورد و بین معده و روده چند اتصال جدید ایجاد می‌شود که مدت زمان عمل و پیچیدگی آن را بیش‌تر می‌کند.

علاوه بر این پس از اسلیو معده، دریچه پیلور که همان دریچه خروج مواد از معده به روده باریک است، دست نخورده باقی می‌ماند. اما در جراحی بای پس معده اینطور نیست.

2.BMI برای عمل بای پس بالای 40 و برای عمل اسلیو 35 تا 40 است

عمل بای پس معده به خاطر تاثیرگذاری بیشتر در کاهش وزنی که دارد مناسب کسانی است که شاخص توده بدنی آن ها بیش از 40 باشد. یعنی افزایش وزنی در حدود 100 کیلوگرم داشته باشند. بنابراین مقدار BMI یکی از عواملی است که میتواند تعیین کند که جراحی بای پس یا اسلیو برای شما مناسب است.

 

برای محاسبه BMI خود اطلاعات وزن و قد خود را در باکس سمت چپ سایت وارد کنید.

 

بای پس همچنین برای افرادی مناسب است که شاخص کمتر از 40 یعنی 35 تا 40 داشته باشند اما دچار بیماری های مرتبط با چاقی مثل دیابت نوع دو یا فشار خون باشند یا به هر دلیل امکان رژیم غذایی یا فعالیت های فیزیکی برای کاهش وزن برای آنها وجود ندارد.

3.عمل بای پس برخلاف اسلیو برگشت‌پذیر است

تفاوت اسلیو و بای پس را در برگشت‌پذیری آن‌ها هم می‌شود بررسی کرد! برگشت پذیری در عمل اسلیو معده امکان پذیر نیست چون قسمت اضافی معده از بدن خارج شده اما در عمل بای پس معده، برگشت پذیری ممکن است و می‌توان دوباره معده و روده‌ها را به حالت سابق درآورد. اما در طرف مقابل مزیت جراحی اسلیو بر بای پس آن است که جراحی اسلیو، در عین کاهش مقدار غذای مصرفی، توانایی جذب مواد مغذی، را کاهش نمی دهد. این در حالی است که در جراحی بای پس معده حذغ قسمتی از روده کوچک، توانایی جذب مواد غذایی کم می‌شود. به همین دلیل پزشک متخصص برای جبران کاهش جذب مواد غذایی داروهای مکمل را برای شما تجویز می‌کند.

گفتگوی بیمار با دکتر محمود حیدری برای انتخاب جراحی بای پس یا اسلیو

4. میزان اثرگذاری عمل و کاهش وزن

در عمل بای پس معده کاهش وزن قابل توجهی رخ می دهد. این مقدار از 50 تا 80 درصد وزن اضافی بدن است. در عمل اسلیو هم بین 60 تا 70 درصد وزن اضافی بدن را شاهد هستیم.

5. افزایش وزن بعد از عمل

احتمال افزایش وزن بعد از عمل بای پس کم تر است.

تفاوت عمل بای پس با اسلیو معده
عمده تفاوت عمل بای پس با اسلیو معده در نوع کوچک کردن معده است، در بای پس معده (تصویر بالا) تنها قسمت کوچکی از معده باقی می ماند و به روده کوچک بخیه می شود

عمده تفاوت عمل بای پس با اسلیو معده در نوع کوچک کردن معده است، در بای پس معده (تصویر بالا) تنها قسمت کوچکی از معده باقی می ماند و به روده کوچک بخیه می شود

عوارض عمل اسلیو و بای پس معده

با وجود اینکه تفاوت بای پس و اسلیو کم نیست، اما شباهت‌هایی هم بین آن‌ها وجود دارد؛ از جمله عوارض مشترک!  با بررسی عوارض هر کدام از این جراحی‌ها می‌توانید بیشتر با نقاط اشتراک و تفاوت عمل اسلیو معده با بای پس آشنا شوید.

الف) عمل اسلیو

1. خونریزی

یکی از مهم‌ترین عوارض بعد از عمل اسلیو معده، خون‌ریزی است. در صورت بروز خونریزی معده، در همان ۲۴ ساعت اول بعد از عمل رخ خواهد می‌دهد. این خونریزی عموما زمان جراحی رخ نمی‌دهد. در صورت خون‌ریزی، از محل خط تقسیم دو معده کوچک و بزرگ یا همان محل منگنه اتفاق خواهد ‌افتاد.

2. نشت معده

نشت معده پس از عمل جراحی اسلیو معده، عارضه خطرناک دیگری است که آن هم به ندرت اتفاق می‌افتد و احتمال بروز آن یک نفر در ۲۰۰ بیمار است. زمانیکه در خط منگنه یک سوراخ یا شکاف ایجاد شده باشد و محتوای معده به داخل حفره شکمی نفوذ پیدا کند، اصطلاحا می‌گوییم نشتی معده رخ داده است. این عارضه عفونت شدید به‌همراه دارد.

در عمل اسلیو گاهی نشتی معده رخ می دهد
در عمل اسلیو گاهی نشتی معده رخ می دهد

نشتی معده می‌تواند منجر به سپسیس (که نوعی التهاب در سراسر بدن است و به دلیل عفونت ظاهر می‌شود)، شود و یا باعث شوک سپتیک (کاهش فشار خون با آسیب به تمامی سیستم‌های بدن) شود. از مهم‌ترین علائم نشت معده می‌توان به سرگیجه، تب، تپش قلب، تنگی نفس، افزایش دردهای شکمی، درددر ناحیه قفسه سینه، درد در سمت چپ یا شانه و تحریک شدید شکم اشاره کرد.

3. لختگی خون

لختگی خون یا ترومبوز، یکی دیگر از موارد نادر عوارض عمل اسلیو معده است. اگر می‌خواهید بدانید که عمل اسلیو بهتر است یا بای پس دانستن این موضوع که لختگی خون در یک درصد بیماران رخ می‌دهد، ضروری است. لخته خون از آن جهت خطرناک است که شاید پس از ورود به جریان خون وارد دستگاه تنفس شود و جریان خون را کاهش دهد و منجر به آمبولی ریه شود که کشنده است.

4. افتادگی پوست

احتمال شل‌شدن و افتادگی پوست بعد از کاهش وزن ناشی از عمل اسلیو معده، همواره وجود دارد که این موضوع سن افراد، فعالیت بدنی منظم و ورزش کردن افراد و همچنین با توجه به جنس پوست متغیر است. در موارد خیلی شدید انجام جراحی پلاستیک گزینه مناسبی است.

پس از کاهش وزن بعد از عمل بای پس یا اسلیو، امکان دارد بیمار دچار افتادگی پوست شود
پس از کاهش وزن بعد از عمل بای پس یا اسلیو، امکان دارد بیمار دچار افتادگی پوست شود

5. آبسه شکمی

آبسه شکمی پس از عمل اسلیو معده: چنانچه عمل اسلیو معده به خوبی انجام نشود، ممکن است آبسه شکمی ایجاد شود. احتمال وقوع آبسه شکمی در صورتیکه قبل از آن نشت معده رخ نداده باشد، یک نفر از ۳۰۰ تا ۵۰۰ بیمار است. آبسه شکمیزمانی رخ می‌دهد که مجموعه‌ای از چرک‌های موضعی در یک قسمت از شکم (معمولا زیر دیافراگم) در سمت چپ شکم جمع شده باشند.

عمل بای پس بهتر است یا اسلیو
عمل بای پس یا اسلیو کدام بهتر است و تفاوت های عمل اسلیو با بای پس در چیست؟

ب) عمل بای پس

این عمل هم مانند هر جراحی دیگر، دارای خطراتی است که لازم است به عنوان فردی که به جراحی لاغری رو آورده با عوارض این عمل آشنا شوید و تشخیص دهید که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو.

عمل بای پس کلاسیک معده، تاثیر زیادی روی متابولیسم بدن دارد. چون در این عمل مسیر روده تغییر کرده است و کالری کمتری جذب می‌شود، بنابراین بدن برای به‌دست آوردن انرژی لازم شروع به سوزاندن چربی‌ها می‌کند. برای آشنایی بیشتر با عمل بای پس کلاسیک معده، روی عمل بای پس کلاسیک کلیک کنید. احتمالا جواب تمام سوالاتی خود در مورد عمل بای پس کلاسیک معده را خواهید گرفت.

 

البته یک فرق اسلیو و بای پس این است که عوارض طولانی مدت این جراحی در مقایسه با روش اسلیو معده، بیش‌تر است ولی با مراقبت‌های مناسب و چکاپ توسط پزشک متخصص این عوارض قابل درمان است.

بیمار نیاز به مصرف داروهای تقویتی و ویتامین‌ها و همینطور مصرف طولانی مدت مولتی ویتامین دارد.

عوارض این عمل به شرح زیر است:

1. سنگ صفراوی

سنگ­های صفروای: با کاهش وزن احتمال تشکیل سنگ صفرا، افزایش می‌یابد که با مصرف یک دوره شش ماهه دارو اورسفار این خطر به حداقل ممکن می‌رسد.

2. آمبولی ریوی

آمبولی ریوی باعث ایجاد یک لخته خون بعد از عمل جراحی و در نهایت انتقال آن توسط گردش خون به ریه‌ می‌شود که با درد قفسه‌سینه، تنگی نفس، شوک عصبی، غش، تپش قلب سریع و گاهی مرگ خواهد شد.

3. نشت از بخیه ها

نشت معمولا زمانی رخ می‌دهد که بافت معده و روده به دلیل ایجاد سوراخ در قسمت منگنه، توان انتقال درست مواد غذایی را نداشته باشند و این مواد به فضای داخلی حفره شکمی نشت کنند. این نشت و سوراخ درصورت تشخیص به موقع، قابل ترمیم و درمان است. علایم نشت معده شامل درد شدید، افزایش تپش قلب و تب و لرز ناشی از عفونت است.

4. انسداد روده کوچک

انسداد روده کوچک ممکن است در مدت کوتاهی بعد از عمل جراحی بای پس معده و یا سال بعد از این عمل رخ دهد. علایم آن شامل درد شدید در ناحیه شکم، تورم شکم و همچنین استفراغ و رفلاکس معده است.

5. تهوع

تهوع یکی از عوارض عادی و رایج برای بسیاری از افرادی است که جراحی بای‌پس معده داشته‌اند. احتمال تجربه تهوع بعد از این عمل حدود ۷۰ درصد است. حالت تهوع معمولاً بخاطر عدم پیروی از دستورالعمل‌های غذایی تجویز شده توسط پزشک ایجاد می‌شود

6. کم آبی بدن

این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که مایعات بدن شدیدا از دست رفته باشد. بهترین راه برای جلوگیری از کم آبی، مصرف جرعه جرعه و به مقدار زیاد مایعات در طول شبانه‌روز است. مصرف مایعات به اندازه کافی در هفته اول، بعد از عمل جراحی بسیار مهم است.

7. سوء هاضمه

سوء هاضمه معمولاً به صورت ناراحتی و احساس درد و سنگینی در قسمت فوقانی شکم رخ می‌دهد. با مصرف زیاد مایعات در یک بازه مشخص زمانی و اجتناب کامل از غذاهای چرب درمان می‌شود.

8. عفونت محل زخم

عفونت محل زخم در ۱.۵ الی ۲۰ درصد موارد ممکن است در محل ایجاد اتصال معده به روده در دستگاه گوارش ایجاد شود. اگر درمان به موقع آغاز شود، عفونت محل زخم را می‌توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. روش‌های جراحی باز بیش‌تر در معرض خطر عفونت محل زخم هستند.

9. زخم

بعد از عمل جراحی بای پس معده، احتمال زخم وجود دارد. افراد سیگاری و افرادی که از داروهای خاصی استفاده می‌کنند، بیش‌تر در معرض ابتلا به زخم بعد از عمل هستند.

10. عوارض متفرقه

دیگر عوارض احتمالی شامل احساس تنگی‌نفس، ایسکمی بافتی، فتق داخلی، رفلاکس معده و سوزش سر دل است و داشتن اطلاعات پیرامون این موارد، به شما در یافتن روش درمان بهتر و دانستن این مساله که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو کمک می‌کند.

عمل بای پس یا اسلیو؟ هر کدام برای چه کسی مناسب هستند؟
عمل بای پس یا اسلیو؟ هر کدام برای چه کسی مناسب هستند؟

مقایسه مزایای عمل اسلیو و بای پس معده

اگر بین دو راهی جراحی بای پس یا اسلیو قرار گرفته‌اید می‌توانید مزایای هر روش را بررسی کنید تا به تصمیم‌گیری بهتر خود کمک کرده باشید.

مزایای عمل اسلیو معدهمزایای عمل بای پس معده
درمان بیماری‌های مربوط به چاقی مانند دیابتکاهش وزن سریع‌تر از عمل اسلیو اتفاق میافتد.
دستکاری کمتر دستگاه گوارش نسبت به بای پساستاندارترین روش جراحی لاغری
برخلاف بای پس احتمال اختلال ویتامینی در آن کم است.برگشت‌پذیر بودن
مدت بستری کمتر در بیمارستان نسبت به بای پسکنترل و بهبود بیماری دیابت نوع 2
مدت زمان جراحی کمتر از بای پس است.احتمال نشتی کمتر نسبت به بای پس
افزایش کیفیت باروریجذب کمتر و دفع بیشتر مواد غذایی نسبت به اسلیو
هزینه عمل اسلیو از بای پس معده کمتر است. 

جراحی بای پس بهتر است یا اسلیو

در پاسخ به این سوال که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو می‌توان گفت، هر کدام از این روش‌های درمان چاقی، متناسب با بیماران خاص خودش است و نمی‌توان به بیماری که به عمل اسلیو نیاز دارد، عمل بای پس معده را تجویز کرد.

هزینه‌های عمل بای پس معده به دلیل پیچیدگی بیش‌تری که نسبت به عمل اسلیو دارد، معمولا بیش‌تر است.

عمل اسلیو معده معمولا غیر قابل برگشت است اما در عمل بای پس معده، می‌توان دوباره معده و روده ها را به حالت سابق بازگردنداند.

در عمل بای پس معده، شما ملزم به مصرف مکمل غذایی هستید ولی در عمل اسلیو معده نیازی به مصرف مکمل نخواهید داشت.

سخن آخر

چاقی می تواند منجر به طیف گسترده ای از عوارض از مشکلات اجتماعی گرفته تا بیماری های زمینه ای شود. در این میان بسیاری از افراد می توانند با ورزش، رژیم و عادات سالم غذایی مشکل اضافه وزن خود را برطرف کنند. در این میان برای بعضی مشکل چاقی چیزی فراتر از این هاست. این دسته افراد به دلایل ژنتیکی یا دلایل مشابه با رژیم و ورزش نمی توانند وزن خود را کاهش دهند. آخرین راه برای این افراد جراحی لاغری است. اما سؤالی که در این میان پیش میاید این است که فرق جراحی بای پس با اسلیو چیست؟ و عمل بای پس یا اسلیو کدام یک بهترند؟

در این مقاله تفاوت جراحی اسلیو با بای پس معده را بیان کردیم. به طور کلی می توان گفت بای پس معده بازگشت پذیری دارد اما در عین حال اسلیو معده کم تهاجمی تر است و برخلاف بای پس معده، روده را درگیر جراحی نمی کند. بای پس معده اثرگذاری بیشتری در کاهش وزن دارد اما عوارض بیشتری هم می تواند داشته باشد. در بای پس، نیاز به داروهای مکمل وجود دارد در حالیکه در اسلیو مواد غذایی کافی در روده جذب بدن می شود.

در صورتی که هنوز سؤال یا ابهامی درباره جراحی بای پس یا اسلیو دارید به سادگی می توانید با شماره های داخل سایت و یا از طریق واتساپ با ما تماس حاصل کنید.

 

برای دریافت مشاوره از دکتر محمود حیدری فلوشیپ و فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی و انواع جراحی لاغری با این شماره تماس بگیرید
۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

 

آیا شما در نزدیکان خود کسی را داشته اید که عمل بای پس یا اسلیو انجام داده باشند؟ نظر شما در این رابطه چیست؟ نظرات ارزشمند خود را در قسمت کامنت ها با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

سؤالات متداول

کدام یک از عمل بای پس یا اسلیو بهتر هستند؟

به طور کلی و خلاصه می توان گفت در جراحی بای پس 5 تا 10 کیلو کاهش وزن بیشتری اتفاق می افتد. هم چنین بخاطر تغییر مسیر گوارش، احتمال ابتلا به دیابت نیز کاهش می یابد. بای پس معده برگشت پذیر هم هست. اما در عین حال اسلیو معده درد و عوارض کمتری دارد و احتمالا برای کسانیکه BMI کمتری دارند مناسب تر است. در اسلیو معده برخلاف بای پس مشکل جذب مواد غذایی و ویتامین ها مواجه نیستیم. تصمیم نهایی در مورد اینکه عمل بای پس یا اسلیو مناسب شماست وابسته به متغیرهای بسیاری است که پزشک جراح شما پس از آزمایشاتی باید در مورد آن نظر دهد.

چرا مردم غالبا اسلیو را بر بای پس معده ترجیح می دهند؟

فرایند جراحی اسلیو برخلاف بای پس، تک مرحله ایست و بخاطر همین ریکاوری و بهبود در آن سریع تر از بای پس است، معمولا عوارض خفیف تر و کم تری دارد و مشکل جذب مواد غذایی در این عمل رخ نمی دهد. در بای پس معده بخاطر حذف بخش بزرگی از روده کوچک بیمار با مشکل جذب مواد غذایی و ویتامین ها مواجه می شود که برای جبران آن پزشک برای او مکمل های غذایی تجویز می کند.

با کدام یک از جراحی بای پس یا اسلیو کاهش وزن بیشتری خواهم داشت؟

در جراحی بایپس بیمار بین 50 تا 80 درصد وزن اضافی بدن خود را در 12 تا 18 ماه از دست می دهد. در اسلیو معده وزن بیمار بین 60 تا 70 درصد از وزن اضافه بدن او در 12 تا 18 ماه بطور میانگین کاهش پیدا می کند.

کدام یک از جراحی بای پس یا اسلیو کم خطرتر هستند؟

امروزه عمل جراحی اسلیو، رایج ترین و کم خطرترین عمل جراحی لاغری در جهان است. عمل لاغری بای پس مانند بسیاری از جراحی های دیگر و روش های دیگر کاهش وزن، می تواند در کوتاه مدت و دراز مدت، باعث خطرات بالقوه برای سلامتی افراد داشته باشد.

4.7/5 - (22 امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات