آیا بازگشت وزن بعد از عمل بای پس امکانپذیر است؟واقعیت چیست؟

بازگشت وزن بعد از عمل بای پس

Rate this post

بازگشت وزن بعد از عمل بای پس. چرا و چگونه؟!

هر چند جراحی های لاغری از جمله عمل بای پس معده از جمله سریع ترین و کارآمد ترین روش های کاهش وزن و درمان چاقی است اما طبیعی است که افراد نگرانی هایی درباره ی نتیجه ی عمل داسته باشند. با این که میدانیم بای پس معده یکی از کم عوارض ترین و موفقیت آمیز ترین جراحی های لاغری محسوب میشود اما بازسوالی که در این رابطه وجود دارد این است که آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است؟ و اگر واقعا بازگشت وزن بعد از عمل بای پس ممکن است در چه صورتی این اتفاق می‌افتد؟
در واقع همیشه این نگرانی وجود دارد که اگر بعد از صرف مقدار زیادی هزینه، زمان و انرژی، عمل ما موفقیت آمیز نباشد و دوباره روز از نو، روزی از نو، آن وقت چه؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا به همه سوالاتتان در مورد بازگشت وزن بعد از عمل بای پس پاسخ داده شود.
یاد آوری این نکته ضروریست که جراحی لاغری اولین و بهترین گزینه برای همه ی افراد نیست و بهبود سبک زندگی، استفاده از رژیم غذایی سالم و ورزش در اولویت قرار دارد. ضمن این که این عمل برای افراد با BMI  بالای ۳۵ یا ۴۰ مناسب است.

عمل بای پس معده چگونه انجام می‌شود؟

عمل بای پس معده یکی از رایج ترین و محبوب ترین جراحی های لاغری است که به نظر می‌رسد نسبت به سایر جراحی های لاغری عوارض کمتری دارد. هدف از این جراحی، کوچک کردن سایز معده و در نتیجه کمتر شدن جذب مواد غذایی است. این عمل در دو بخش صورت میگیرد.
در بخش اول، پزشک جراح، قسمت کوچکی از بالای معده را بریده و سپس دوخته یا منگنه می‌کند. به این ترتیب حجم معده بسیار کوچک شده به طوری تنها حدود ۳۰ گرم ماده غذایی در آن جا می‌شود. در بخش دوم جراح متخصص قسمتی از ابتدای روده ی کوچک را هم میبرد و به معده ی جدید متصل می‌کند درنتیجه طول روده کوچک کوتاه تر میشود. به این ترتیب وقتی فرد غذا را می‌بلعد، غذا اول به معده ی جدید وارد می‌شود که حجم آن از حجم معده‌ی اصلی کوچک تر است و باعث می‌شود فرد زودتر احساس سیری ‌کند و سپس مستقیما به روده‌ی باریک وارد می‌شود که حالا جذب ترکیبات موجود در غذا به دلیل کوتاه شدن روده، کمتر خواهد شد. به این ترتیب بخش زیادی از معده و روده کوچک دور زده می‌شود، زود تر احساس سیری می‌کنید و سریعا به وزن ایده آل میرسید.

عمل بای پس معده چگونه انجام می‌شود

بعد از عمل چه اتفاقی می‌افتد؟

دقت کنید که شما بلافاصله بعد از عمل جراحی به وزن ایده آل خود نمیرسید و به زندگی روزمره ی خود برنمی‌گردید.
اتفاقی که می افتد آن است که شما بعد از عمل، حدود یک تا دو روز را در بیمارستان بستری هستید و بعد از مرخص شدن حدود دوهفته در دوره ی نقاهت به سر میبرید. البته زمانبندی گفته شده بسته به وضعیت شما ممکن است کمی متفاوت باشد.
توجه کنید که در دوره ی نقاهت فقط میتوانید از غذا های بسیار رقیق میل کنید. چند روز اول فقط مایعاتی مثل آبگوشت و آب میوه و… استفاده کنید و کمکم غلظت مواد غذایی را بیشتر کنید ( مثلا غذا را به صورت پوره ای مصرف کنید).
همانطور که گفته شد کاهش وزن در عرض یک روز اتفاق نمی‌افتد. عموما افراد در ۸ تا۱۰ هفته ی اول حدود ۲۰ درصد از وزن اضافی خود را کم میکنند. حدود ۶۰ درصد از وزن خود را در یک سال اول از دست میدهند و بقیه اضافه وزن را به آرامی در سال دوم کم می‌کنند. البته میزان کاهش وزن افراد باهم متفاوت است.
هر چند بعد از این مدت شما به وزن ایده آل خود میرسید اما نگه داشتن این وزن بستگی به رعایت توصیه های پزشک، استفاده از مکمل های تجویز شده، و کیفیت سبک زندگی شما دارد.

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است؟

اگر شما هم راجع به بازگشت وزن بعد از عمل بای پس نگرانید و این سوال برایتان ایجاد شده، باید بدانید پاسخ ما یک “بله” محکم است. همانطور که گفته شد پزشک جراح، با تغییر در هضم غذا و دستکاری سیستم گوارش، وزن شما و مشکل اضافه وزنتان را درمان میکند. اما این تنها یک قسمت از ماجراست. قسمت مهم دیگر مراقبت های بعد از عمل است. فراموش نکنید که عمل جراحی، به تنهایی نه سبب کاهش وزن شما میشود و نه از افزایش وزن شما جلوگیری میکند. اگر شما بعد از عمل جراحی دوباره شروع به خوردن غذا های پرکالری کنید و یا از فعالیت فیزیکی که باید انجام شود غافل شوید این احتمال وجود دارد که شما دوباره افزایش وزن پیدا کنید. هر چند بیشتر جراحی های این چنینی موفقیت آمیز بوده اند و افزایش وزن افراد بازنگشته است اما باز هم لازم است مراقبت های توصیه شده توسط پزشکتان را کاملا جدی بگیرید.
اگر به هر دلیلی، متوجه بازگشت وزن بعد از عمل بای پس شدید حتما به پزشکتان مراجعه کنید، علت اصلی افزایش وزن را پیدا کنید(مثل عوامل روحی-روانی، سبک زندگی ناسالم، استفاده از قرص یا الکل و…). و آن را برطرف کنید.

بازگشت وزن بعد از عمل بای پس
جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل بای پس

چه عواملی باعث بازگشت وزن بعد از عمل بای پس میشود؟

چرا مدتی بعد از جراحی لاغری دوباره چاق میشوم

الف) استفاده دوباره از رژیم غذایی ناسالم

معمولا افراد در سال اول پس از عمل جراحی، به مراقبت های توصیه شده عمل میکنند. آن ها از رژیم غذایی سالمی تبعیت میکنن، به مقدار و در زمان مناسبی وعده های غذایی را میل میکنند وبه اندازه ی کافی فعالیت بدنی دارند. اما پس از مدتی دوباره وسوسه شده و به عادات غلط غذایی پیش از عمل برمیگردند. این عامل، باعث کند شدن روند کاهش وزن و حتی چاقی دوباره میشود. عادات غذایی غلط متداول عبارت اند از:

  • پرخوری و غذا خوردن بعد از سیری
  • کنارگذاشتن وعده های غذایی و غذا خوردن به صورت مداوم در سراسر روز
  • استفاده از غذای ناسالم مثل غذا های سرخ کردنی و پرکالری
  • خوردن مایعات همراه با غذا
  • خوردن غذا در ساعات پایانی شب و درست قبل از خواب

و…

ب) استفاده از الکل و مواد مخدر

در کنار عوارض بسیاری که مواد مخدر و الکل دارد، یکی از عوامل چاقی و بازگشت دوباره ی وزن نیزمصرف آنها است.

ج) عوامل روانی

از جمله این عوامل میتوان به افسردگی، خو نگرفتن به سبک جدید زندگی و عدم کارآمدی و…اشاره کرد.

د) عدم توجه به ورزش و فعالیت فیزیکی

ورزش و فعالیت بدنی هم پیش از عمل میتواند عوارض جراحی را کمتر کند و هم بعد از آن موجود افزایش سرعت روند کاهش وزن می‌شود.
البته برای انجام ورزش قبل از عمل حتما با پزشک مشورت کنید و طبق نظر او این کار را تا آن زمانی که ممکن و لازم است انجام دهید.

سخن آخر

در این مقاله دانستیم که متاسفانه بازگشت وزن بعد از عمل بای پس محتمل است و عمل جراحی قدم اول برای لاغری است و لازم است در ادامه با عمل به سبک زندگی سالم، فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی مناسب اضافه وزن خود را کامل از بین ببرید و وزن ایده آل خود را حفظ کنید.

بازگشت وزن بعد از عمل بای پس شاید در نگاه اول مشکلی جدی به نظر برسد اما واقعیت این است که اکثر افراد با کمی تلاش در رعایت توصیه های پزشکی به هدف خود و درمان چاقی و حفظ آن رسیده اند و آن چه بعد از همه ی این قضایا وجود دارد، از درمان انواع بیماری های مربوط به چاقی تا افزایش اعتماد به نفستان، قطعا ارزش این تلاش اندک را خواهد داشت.
شما میتوانید سوالات خود درباره ی عمل بای پس معده را در قسمت کامنت ها از ما بپرسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.