جراحی سوئیچ اثنی عشر؛ تحقق رویای لاغری + مهم‌ترین مراقبت‌ها و عوارض

جراحی سوئیچ اثنی عشر

فهرست این مقاله

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

جراحی سوئیچ اثنی عشر؛ تحقق رویای لاغری + مهم‌ترین مراقبت‌ها و عوارض

امان از وقتی که تمام بوتیک‌های خیابان را زیر و رو می‌کنی و می‌بینی هیچ‌کدام از لباس‌هایی که پسندیدی اندازه‌ات نیستند. وای که چه لحظه‌ی سختی است وقتی فروشنده می‌گوید: «این رو می‌گید؟! نه، این به شما نمی‌خوره.» همان‌جا وسط لباس‌فروشی به ده‌ها باری فکر می‌کنید که رژیم گرفتید و قبل از این‌که حتی یک کیلو کم کنید، ناامید شدید. به شهریه‌ی باشگاه‌هایی فکر می‌کنید که حتی یک سانتی‌متر هم از دور شکم‌تان کم نکرد.
شما تنها نیستید. خیلی‌ها با شما هم‌درد هستند. اگر رژیم و ورزش دردتان را دوا نکرده، عمل لاغری حتما خواهد کرد. جراحی سوئیچ اثنی عشر یکی از انواع جراحی‌های لاغری است که چندین برابر آن رژیم‌های سفت‌وسخت و باشگاه‌های پرزرق‌وبرق وزن‌تان را کم می‌کند. اگر دوست دارید بیشتر درباره‌ی آن بدانید، ریزه‌کاری‌های آن دست‌تان بیاید و مراقبت‌ها و عوارض آن را بشناسید، چند دقیقه‌‌ی کوتاه همین‌جا با ما باشید.

جراحی سوئیچ اثنی عشر یکی از انواع جراحی‌های لاغری است که چندین برابر آن رژیم‌های سفت‌وسخت و باشگاه‌های پرزرق‌وبرق وزن‌تان را کم می‌کند.

جراحی سوئیچ اثنی عشر چه‌طوری انجام می‌شود؟

همان‌طور که در بالا گفتیم، این عمل جزء جراحی‌های لاغری، مثل اسلیو معده، بای پس معده و عمل بای پس کلاسیک به حساب می‌آید. البته این عمل نسبت به دیگر جراحی‌های لاغری کاربرد کمتری دارد. چون هم مقدار غذایی را که می‌خورید محدود می‌کند و هم جذب مواد مغذی مانند پروتئین‌ها و چربی‌ها را کاهش می‌دهد. البته جای نگرانی نیست. پزشک با تجویز مکمل‌های مختلف، این کمبود را کاملا جبران می‌کند.

روش انجام جراحی سوئیچ اثنی عشر معده
روش انجام جراحی سوئیچ اثنی عشر معده

در این جراحی اندازه‌ی معده و طول روده‌ی کوچک شما را تغییر می‌دهند. همین کار باعث کم‌شدن جذب و هضم مواد غذایی می‌شود.

این عمل شامل دو بخش است. به مرحله‌ی اول آن اصطلاحا گاسترکتومی آستین یا گاسترکتومی اسلیو می‌گویند. در این مرحله حدود هشتاد درصد معده برداشته می‌شود و یک معده‌ی موزی‌شکل باقی می‌ماند. در مرحله‌ی دوم جراح با اتصال قسمت انتهایی روده به اثنی عشر در نزدیکی معده، قسمت اعظم روده را دور می‌زند. به دنبال این اتفاقات، نتایج شگفت‌انگیز زیر را خواهید دید:

 • کمتر احساس گرسنگی می‌کنید.
 • خیلی زودتر از قبل سیر می‌شوید.
 • کالری کمتری توسط بدن‌تان جذب می‌شود.
 • در عرض یک سال، حدودا با هفتاد درصد اضافه‌وزن‌تان خداحافظی خواهید کرد.

در این جراحی اندازه‌ی معده و طول روده‌ی کوچک شما را تغییر می‌دهند. همین کار باعث کم‌شدن جذب و هضم مواد غذایی می‌شود.

 • دیابت، فشار خون بالا، آسم، مشکلات خواب و بقیه‌ی مشکلاتی که چاقی به سرتان آورده، درمان خواهد شد.

تشریح فرآیند جراحی سوئیچ اثنی عشر

من هم می‌توانم برای لاغری عمل کنم؟

اگر چاقی شما شدید و بیش از اندازه‌ی خاصی باشد، چرا که نه. بهترین و موثرترین راه همین است. می‌توانید با استفاده از سایت ما BMI یا شاخص توده‌ی بدنی خودتان را حساب کنید. اگر چهل یا بالاتر از آن بود، یعنی اضافه‌وزن شما خیلی زیاد است و مناسب جراحی سوئیچ اثنی عشر هستید.

چه کسانی کاندید عمل لاغری هستند؟
چه کسانی کاندید عمل لاغری هستند؟

به‌علاوه، اگر به خاطر چاقی دچار بعضی بیماری‌ها شده‌اید، باز هم عمل لاغری درمان بسیار خوبی برای شما خواهد بود. بیماری‌هایی مثل:

 • آسم
 • بیماری قلب و عروقی
 • افسردگی
 • دیابت
 • کلسترول
 • فشار خون بالا
 • اختلال خواب

بعد از عمل انتظار چه اندازه کاهش وزن را داشته باشم؟

بیشتر بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که شصت تا هشتاد درصد از وزن اضافی خود را در دوره‌ای دوساله از دست بدهند. حتی تحقیقات نشان داده‌اند که هفتاد درصد از اضافه‌وزن شما کم شده و تا ده سال بازگشتی نخواهد داشت.

میزان کاهش وزن بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر معده
میزان کاهش وزن بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر معده

از بین عمل‌های لاغری، چرا جراحی سوئیچ اثنی عشر را انتخاب کنم؟

این جراحی مزایای خاص خود را دارد. مزیت‌هایی که ممکن است متقاعدتان کند این عمل برای شما بهتر است. بگذارید این ویژگی‌ها را برای شما توضیح بدهیم.

1- با سرعتی باورنکردنی وزن کم می‌کنید

بیمارانی که تصمیم به جراحی سوئیچ اثنی عشر می‌گیرند بیشتر وزن اضافی خود را به سرعت بالایی از دست می‌دهند. در واقع، بیماران بیشتر وزن خود را در سال اول بعد از جراحی کم می‌کنند و در سال دوم هم به طور متوسط ​​تقریباً هفتاد تا هشتاد درصد از وزن اضافی باقی‌مانده را از دست خواهند داد.

بیمارانی که تصمیم به جراحی سوئیچ اثنی عشر می‌گیرند بیشتر وزن اضافی خود را به سرعت بالایی از دست می‌دهند.

2- رژیم غذایی بعد از عمل اصلا سخت نیست

رژیم غذایی بعد از سوئیچ اثنی عشر کاملا قابل تحمل است. یعنی نسبت به بقیه‌ی روش‌های جراحی چاقی، طبیعی در نظر گرفته می‌شود.

3- نیاز نیست نگران سندروم دامپینگ باشید

بیمارانی که برای این جراحی خود را به دست جراح می‌سپارند، دچارسندرم دامپینگ نمی‌شوند. این سندرم زمانی اتفاق می‌افتد که غذا خیلی سریع از معده به قسمت اول روده کوچک حرکت می‌کند. سندرم دامپینگ می‌تواند باعث بروز علائم ناخوشایندی مثل تهوع، استفراغ، گرفتگی شکم، اسهال، نفخ، ضعف، سرگیجه، تعریق و حتی ضربان قلب سریع یا نامنظم شود.

مزیت‌های عمل سوئیچ اثنی عشر
مزیت‌های عمل سوئیچ اثنی عشر

4- با دیابت خود خداحافظی خواهید کرد

جراحی سوئیچ اثنی عشر در مقایسه با جراحی‌های دیگر تأثیر بیشتری برای درمان دیابت دارد.

جراحی سوئیچ اثنی عشر عوارض هم دارد؟

عوارض و مشکلات بعد از جراحی بخش جدانشدنی همه‌ی عمل‌ها است. حتی ساده‌ترین و کوچک‌ترین جراحی‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. پس کاملا طبیعی است بعد از این جراحی مشکلات خاصی سراغ‌تان بیاید. این عوارض مشابه مواردی است که احتمالا بعد از عمل لاغری بای پس معده هم برای بیماران اتفاق می‌افتد.

آشنایی با عوارض عمل سوئیچ اثنی عشر
آشنایی با عوارض عمل سوئیچ اثنی عشر

قبل از این‌که این عوارض را توضیح دهیم، یادتان باشد که این مشکلات در موارد بسیار کمی ظاهر می‌شوند و در بعضی موارد واقعا نادر هستند.

1- ایجاد نشتی

ممکن است در محل اتصال ایجاد شده در روده‌ی کوچک، نشت ایجاد شود. به طور متوسط ​​از هر پنجاه عمل، یک مورد دچار این وضعیت می‌شود.

2- دچارشدن به فتق‌های داخلی

بعد از این عمل ممکن است فتق‌های داخلی ایجاد شوند. البته این موارد نادر هستند، اما هر بیمار باید برای تشخیص آن‌ها تحت نظر باشد.

3- ایجاد کمبود در مواد مغذی

ممکن است کمبودهای تغذیه‌ای، مثل کمبود مواد معدنی، ویتامین و پروتئین به وجود بیاید. البته پزشک شما با تجویز مکمل‌های مختلف تلاش می‌کند تا حد بسیار زیادی این کمبود را جبران کند.

4- عدم بازگشت‌پذیری کامل

به دلیل برداشتن جزئی از معده، امکان معکوس‌کردن کامل این روش وجود ندارد. به عبارت دیگر، بعد از این جراحی نمی‌شود معده‌ی شما را به طور کامل به حالت قبل از عمل برگرداند.

5- زمان بستری نسبتا بیشتر

زمان بستری‌شدن برای این جراحی نسبت به عمل‌های لاغری دیگر کمی بیشتر است و شما باید کمی بیشتر مهمان کادر درمان باشید.

یادتان باشد که این مشکلات در موارد بسیار کمی ظاهر می‌شوند و در بعضی موارد واقعا نادر هستند.

در طی عمل سوئیچ اثنی عشر چه کارهایی انجام می شود؟

قبل از جراحی سوئیچ اثنی عشر چه مراقبت‌هایی را باید رعایت کنم؟

شما قبل از انجام جراحی باید حواس‌تان به یک سری مراقبت‌های خاص باشد. این مراقبت‌ها هم باعث می‌شوند نتیجه‌ی خیلی بهتری از عمل خود بگیرید و هم عوارض آن را کمتر از قبل خواهد کرد.

1- ویزیت‌شدن توسط پزشک و دادن اطلاعات مهم به او

پزشکی که برای جراحی به او مراجعه کرده‌اید، قبل از عمل شما را ویزیت می‌کند و سوالات زیر را از شما خواهد پرسید:

 • آیا سابقه‌ی اختلالات خون‌ریزی داشته‌اید؟
 • آیا اخیراً مشکلاتی مانند عفونت یا تب داشته‌اید؟
 • آیا باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید؟
 • آیا به داروی خاصی و یا داروهای بی‌حسی حساسیت دارید؟
 • آیا داروهای رقیق‌کننده‌ی خون از جمله آسپرین، ایبوپروفن یا داروهای دیگری که بر لخته‌شدن خون تأثیر می‌گذارند، مصرف می‌کنید؟

2- رعایت رژیم غذایی مناسب

با فرض اینکه همه چیز برای ادامه‌دادن بی‌خطر به نظر برسد، پزشک از شما می‌خواهد که رژیم غذایی مناسب قبل از عمل را حداقل دو هفته قبل از جراحی شروع کنید. به طور کلی، یک روز قبل از عمل فقط می‌توانید مایعات شفاف بخورید. به‌علاوه حواس‌تان باشد که نیمه‌شب قبل از عمل استفاد از غذا یا نوشیدنی ممنوع است!

رعایت توصیه‌های جراح قبل از انواع عمل لاغری خیلی مهم است چون تحقیقات نشان داده است که مقدار وزنی که قبل از جراحی لاغری از دست می‌دهید، با میزان کاهش وزن بعد از جراحی ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر این، در صورت کاهش وزن قبل از جراحی، خطر عوارض هم کمتر می‌شود.

بعد از عمل باید مراقبت چه چیزهایی باشم؟

مراقبت‌های بعد از عمل هم خیلی مهم هستند. حتی مهم‌تر از کارهایی که باید قبل از جراحی انجام دهید. در این قسمت مقاله، این مراقبت‌ها را برای‌تان توضیح خواهیم داد.

1- رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی

ممکن است پزشکتان بلافاصله بعد از جراحی لاغری، غذای جامد را توصیه نکند. چون معده و روده‌ی شما هنوز کاملا بهبود پیدا نکرده‌اند. بعد از عمل، برنامه غذایی خاصی را دنبال خواهید کرد که به آرامی از مایعات به غذاهای پوره‌شده تغییر می‌کند. بعد از آن، می‌توانید غذاهای نرم بخورید و بعد به سراغ غذاهای سفت‌تر بروید.

رژیم غذایی بعد از عمل لاغری
رژیم غذایی بعد از عمل لاغری

فعلا این نکات را درباره‌ی رژیم داشته باشید تا بقیه‌ی مراقبت‌های بعد ز عمل را هم برای شما بگوییم. در ادامه‌ی مقاله دوباره به موضوع رژیم بعد از عمل برمی‌گردیم و آن را به طور مفصل برای شما توضیح می‌دهیم.

2- مصرف مکمل‌ها و داروهای مهم بعد از عمل

پزشک همچنین به شما توصیه می‌کند که بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی از جمله مولتی‌ویتامین، کلسیم و ویتامین B12 استفاده کنید. همان‌طور که قبلا توضیح دادیم، در این جراحی جذب سیستم گوارش شما کمتر از قبل می‌شود. به همین دلیل این مکمل‌ها باید مصرف شوند تا دچار کمبود ریزمغذی‌های مهم نشوید.

3- ویزیت‌شدن توسط پزشک و انجام آزمایش‌های گفته‌شده

به‌علاوه، در چند ماه اول بعد از جراحی، معاینات پزشکی مکرر برای نظارت بر سلامت خود خواهید داشت. ممکن است به آزمایش خون و معاینات مختلف هم نیاز داشته باشید.

رژیم غذایی پس از عمل جراحی سوئیچ اثنی عشر چه‌قدر مهم است؟

بعد از هر نوع جراحی لاغری، پزشکان یا متخصصین رژیم غذایی، رژیم غذایی خاصی را برای چند هفته‌ی اول توصیه می‌کنند. این رژیم غذایی برای جلوگیری از ناراحتی معده، افزایش دوباره‌ی وزن و عوارض ناشی از عمل پیشنهاد می‌شود.

با این‌که می‌توانید یک یا دو روز بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر به فعالیت‌های عادی خودتان برگردید، اما نمی‌توانید رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید. چون ممکن است اضافه‌وزن و چاقی دوباره سراغ‌تان بیاید!

توضیح بیشتر برای برنامه‌ی غذایی بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر

برای هر فرد دستورالعمل‌های متفاوتی وجود دارد. در این‌جا یک نمونه از این برنامه را برای شما نشان می‌دهیم.

دو هفته اول: رژیم غذایی شمال مایعات و مکمل‌های پروتئینی است.

دو تا چهار هفته بعد: فقط پروتئین‌های نرم (بدون مکمل‌های پروتئینی یا غذاهای پوره‌شده) استفاده می‌شود.

هفته‌ی چهارم به بعد: عموما از غذاهایی با پروتئین‌های بدون چربی و سبزیجات غیرنشاسته‌ای استفاده کنید. این رژیم غذایی را باید مادام‌العمر پس از عمل رعایت کنید.

برنامه‌ی غذایی مناسب بعد از جراحی لاغری
برنامه‌ی غذایی مناسب بعد از جراحی لاغری

البته برنامه‌ی غذایی ممکن است توسط پزشک یا متخصص تغذیه تغییر کند. پزشک متخصص علاوه بر مایعات شفاف و غذاهای نرم، مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی هم تجویز می‌کند تا مطمئن شود مواد مغذی موردنیازتان را دریافت می‌کنید.

موقع مرخص‌شدن از بیمارستان چه کارهایی باید بکنم؟

بیشتر بیماران سوئیچ اثنی عشر دو یا سه روز در بیمارستان هستند. به محض اینکه جراح شما مطمئن شد که در مسیر درستی برای بهبودی قرار گرفته‌اید، از بیمارستان مرخص خواهید شد.

زمانی که آماده‌ی رفتن به خانه هستید، باید کسی را در دسترس داشته باشید که شما را به خانه برساند و حداقل سه تا چهار روز پس از جراحی از شما مراقبت کند. شما در عرض چهار هفته به طور کامل خوب می‌شوید و هیچ مشکلی باقی نخواهد ماند.

باز هم دقت کنید که حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از جراحی سوئیچ اثنی عشر مجاز به خوردن یا نوشیدن چیزی نخواهید بود.

امکان دارد جراحی لاغری جواب ندهد؟!

گاهی ممکن است که بعد از جراحی به اندازه‌ی کافی وزن کم نکنید یا دوباره دچار اضافه‌وزن شوید. البته این اتفاق وقتی می‌افتد که نکات و مراقبت‌هایی را که متخصص شما توصیه کرده رعایت نکنید. مثلا مدام از غذاهای پرکالری استفاده کنید یا فعالیت بدنی و ورزش منظم نداشته باشید.

بازگشت وزن بعد از عمل لاغری
بازگشت وزن بعد از عمل لاغری

نکته‌ی مهمی که باید رعایت کنید این است که پیشرفت عمل خود را با پزشک‌تان چک کنید. اگر متوجه شدید که وزن کم نمی‌کنید یا بعد از جراحی دچار عوارضی شده‌اید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

بازگشت وزن وقتی اتفاق می‌افتد که نکات و مراقبت‌هایی را که متخصص شما توصیه کرده رعایت نکنید. مثلا مدام از غذاهای پرکالری استفاده کنید یا فعالیت بدنی و ورزش منظم نداشته باشید.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش‌مان را کردیم تا تمام نکات مهم درباره‌ی جراحی سوئیچ اثنی عشر را به شما بگوییم. اگر قصد دارید با عمل لاغری از شر اضافه‌وزن‌تان خلاص شوید، حتما حواس‌تان به نکاتی که گفتیم باشد. این‌طوری هم نتیجه‌ی بهتری از عمل می‌گیرید و هم دردسر خیلی کمتری برای عوارض جراحی سراغ شما می‌آید.

اگر هنوز هم سوالی دارید، کامنت بگذارید یا با شماره‌ی اعلام‌شده در سایت تماس بگیرید. متخصصان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود. اگر هم تصمیم‌تان برای جراحی قطعی است، می‌توانید با همان شماره‌ها تماس بگیرید تا تمام مشاوره‌ها و ویزیت‌ها را توسط دکتر محمود حیدری انجام دهید.

سؤالات متداول

تا چه زمانی بعد از جراحی باید رژیم غذایی را رعایت کنم؟روزهای اولیه‌ی بعد از عمل رژیم غذایی خاص‌تری دارد. اما از هفته‌ی چهارم به بعد، رژیم غذایی ساده و آسانی را باید همیشه رعایت کنید. یعنی باید عموما از پروتئین‌های بدون چربی و سبزی‌های بدون نشاسته استفاده کنید.اگر برای مثال صد کیلو باشم، با این عمل جراحی چه‌قدر وزن کم می‌کنم؟معمولا کسانی که این جراحی را انجام می‌دهند، در عرض دو سال شصت تا هشتاد درصد اضافه‌وزن خود را کم می‌کنند. برای مثال اگر چهل کیلو اضافه‌وزن داشته باشید، بعد از دو سال حدود سی کیلو کم خواهید کرد.آیا سوئیچ اثنی عشر از همه‌ی جراحی‌ها بهتر است؟نمی‌توان به طور کلی گفت که نوع خاصی از جراحی لاغری از انواع دیگر آن بهتر است. چرا که وضعیت فیزیکی هر شخص و بیماری‌های او باعث می‌شود جراحی خاصی مناسب او باشد. پیشنهاد می‌کنیم هم اطلاعات بیشتری درباره‌ی بقیه‌ی جراحی‌ها به دست آورید و هم با پزشک متخصص مشورت کنید

منابع بیشتر برای مطالعه

Duodenal Switch
Biliopancreatic diversion with duodenal switch (BPD/DS)

  5/5 - (11 امتیاز)

  4 نظر

  • سلام
   امیدوارم حالتون خوب باشه
   مادر من 45 سالشه و چند وقتی هست که تصمیم داره عمل لاغری بکنه. ولی من از عوارضش میترسم و بهش میگم فعلا صبر کنه.
   به نظرتون ممکنه خدایی نکرده براش ضرر داشته باشه؟

   • فهیمه‌ی عزیز سلام
    اگه مادر شما کاندید جراحی چاقی باشن، نیازی به نگرانی نیست.
    اتفاقا باقی‌موندن اضافه‌وزن خطر مهمی برای سلامتی هست که این جراحی اون خطرها رو از بین می‌بره.
    در کل جراحی چاقی مثل باقی جراحی‌ها عوارض خاص خودش رو داره. اما این عوارض خفیف هستند و در موارد کمی اتفاق می‌افتن.
    پیشنهاد می‌کنیم این مقاله و همچنین این مقاله رو مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  • سلام و عرض ارادت
   من آخرش متوجه نشدم که اگه ما توصیه های دکتر رو رعایت کنیم بازم ممکنه بعد عمل خیلی وزن کم نکنیم؟

   • خانم مرادی عزیز
    سلام
    رعایت توصیه‌های دکتر، به‌خصوص رژیم غذایی خاص بعد از عمل، تقریبا تضمین می‌کنه که شما به وزن ایدئال خودتون می‌رسید و دوباره اضافه‌وزن پیدا نمی‌کنید.
    برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم این مقاله و همچنین این مقاله رو مطالعه کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات