عمل بای پس بهتر است یا اسلیو

عمل بای پس بهتر است یا اسلیو

4.7/5 - (22 امتیاز)

عمل اسلیو و بای پس معده چگونه است

عمل اسلیو و بای پس معده دو روش کاملا متفاوت جراحی و درمان چاقی است. برای آشنایی شما با این دو درمان و پاسخ سوال بجا و مهم: عمل بای پس بهتر است یا اسلیو به توضیح کامل نحوه انجام این دو جراحی پرداخته‌ایم.

1- عمل اسلیو

در عمل اسلیو معده، اندام هدف معده است که به‌وسیله دکتر متخصص جراحی می‌شود. در این روش جراحی، حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از معده کاملا توسط منگنه معده، بریده می‌شود و از شکاف‌هایی که روی شکم ایجاد شده خارج میگردد. با انجام عمل اسلیو معده، در جذب مواد غذایی تغییری صورت نمی‌گیرد. با خارج کردن قسمتی از معده، هورمون گرلین که وظیفه اشتها آوری دارد، کم می‌شود و  اشتهای فرد کاهش پیدا می‌کند. علاوه براین هورمون‌هایی که باعث ایجاد بیماری‌هایی مثل دیابت می‌شوند، کم می‌شوند و کاهش غذای مصرفی، باعث کاهش وزن در افراد می‌شود.

2- عمل بای پس

عمل بای پس معده، روشی برای دور زدن مسیر گوارشی غذا است. در این روش پزشک متخصص، تقریبا ۸۰ درصد از معده را جدا می‌کند و کیسه کوچکی در بالای معده ایجاد می‌کند که به قسمت پایین روده کوچک متصل است. در این عمل هم معده کوچک می‌شود اما باقیمانده معده از بدن خارج نمی‌شود.

این عمل جراحی، به دو روش انجام می‌شود:

 1. روش برش باز که توضیح دادیم.
 2. روش لاپاراسکوپی که با ایجاد یک برش کوچک برای کاهش درد پس از عمل و افزایش سرعت بهبودی انجام می‌شود.

تفاوت‌ بین دو عمل اسلیو و بای پس معده

به عنوان کسی که برای لاغری، راه حلی جز جراحی ندارد، ممکن است این سوال ذهنتان را درگیر کند که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو؟ در این قسمت شما می‌توانید به پاسخ مناسبی برای این سوال برسید.

خوب است بدانید که عمل اسلیو معده جز کم‌ترین و سبک‌ترین عمل‌های جراحی لاغری به شمار می‌‌رود و عمل بای پس روده و معده برای کسانی مناسب است که می‌خواهند کاهش وزن بالایی را تجربه کنند؛ بنابراین کسی که به تشخیص دکتر قرار است عمل اسلیو معده انجام دهد، اما جراحی بای پس معده انجام می‌دهد، قطعا نتیجه مناسبی نخواهد گرفت. هر دو عمل به روش لاپاراسکوپی انجام داده می‌شوند. عمل لاپاراسکوپی، تهاجم کم‌تری نسبت به جراحی باز دارد. اما عمل اسلیو معده، به نسبت عمل بای پس کم تهاجم‌تر است؛ زیرا فقط قسمتی از معده برداشته می‌شود. اندام‌های دیگری مانند روده باریک، درگیر نمی‌شوند.

ولی در عمل بای پس، معده به دو بخش تقسیم می‌شود و روده باریک از بخش ابتدایی، برش می‌خورد و بین معده و روده چند اتصال جدید ایجاد می‌شود که مدت زمان عمل و پیچیدگی آن را بیش‌تر می‌کند.

برگشت پذیری در عمل اسلیو معده امکان پذیر نیست چون قسمت اضافی معده از بدن خارج شده اما در عمل بای پس معده، برگشت پذیری ممکن است و می‌توان دوباره معده و روده‌ها را به حالت سابق درآورد. بنابراین در پاسخ به این سوال که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو لازم است بدانید جراحی اسلیو، مقدار غذای مصرفی را کاهش می‌دهد، اما توانایی جذب مواد مغذی، مثل قبل جراحی خواهد بود. اما در جراحی بای پس معده با از دور زدن قسمتی از روده کوچک، توانایی جذب مواد غذایی کم می‌شود و پزشک متخصص به شما داروهای مکمل را پیشنهاد می‌کند.

مزایا عمل اسلیو و بای پس معده

در آگاهی از این موضوع که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو خوب است با مزایای هر کدام از این جراحی‌ها آشنا شوید تا بتوانید تصمیم بهتری در انتخاب روش درمان داشته باشید.

1- عمل اسلیو

نتایج تحقیقات و جراحی‌های انجام شده نشان می‌دهد جراحی اسلیو معده در مقایسه با سایر گزینه‌های جراحی، گزینه‌ای ایمن و موثر برای کاهش وزن است و این موضوع نشان می‌دهد که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو.

مزایای جراحی اسلیو معده به شرح زیر است:

 • در جراحی اسلیو معده با محدود شدن حجم غذای مصرفی بیمار، کاهش وزن انجام می‌شود.
 • با خارج شدن قسمتی از معده که وظیفه ترشح هورمون گرسنگی را دارد، هوس‌های ناشی از هورمون کم می‌شود.
 • بعد از جراحی، هضم غذا به طور معمول انجام می‌شود.
 • از آنجایی که روده کوچک، درگیر جراحی نمی‌شود، امکان سو جذب و کمبود تغذیه وجود ندارد.
 • احتمال ایجاد زخم به نسبت سایر جراحی‌های لاغری کاهش می یابد.
 • پس از اسلیو معده، دریچه پیلور که همان دریچه خروج مواد از معده به روده باریک است، دست نخورده باقی می‌ماند. اما در جراحی بای پس معده اینطور نیست.

2- عمل بای پس

 • عمل بای پس معده، کاهش وزن قابل توجهی در طولانی مدت ایجاد می‌کند بطوریکه ۶۰ تا ۸۰ درصد وزن اضافی کاهش کاهش می‌یابد.
 • حجم غذای مصرفی را محدود می‌کند.
 • با جراحی قسمتی از روده، تاثیر زیادی بر هورمون‌های روده ایجاد می‌کند که باعث کاهش اشتها و افزایش سیری می‌شود.
 • افزایش وزن بعد از این عمل کم است.
 • جذب کالری مواد غذایی در روده کم خواهد شد.
 • دیابت نوع دو کاهش می‌یابد و یا کاملا درمان می‌شود.
 • نیاز به مصرف دارو برای کنترل فشار خون بالا یا کلسترول بالا کم می‌شود.
 • کاهش وزن ناشی از عمل بای پس معده منجر به تنظیم هورمون‌های بدن مانند افزایش تستوسترون می‌شود.

عوارض عمل اسلیو و بای پس معده

عمل اسلیو و بای پس معده هر کدام به شیوه خاص خود انجام می‌شود و هر کدام عوارض مخصوص به خودش را داشته باشد. این عوارض ممکن است مشترک و متفاوت باشند. با دانستن عوارض هر کدام از این جراحی‌ها می‌توانید به این نتیجه برسید که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو

1- عمل اسلیو

 • یکی از مهم‌ترین عوارض بعد از عمل اسلیو معده، خون‌ریزی است. در صورت بروز خونریزی معده، در همان 24 ساعت اول بعد از عمل رخ خواهد می‌دهد. این خونریزی عموما زمان جراحی رخ نمی‌دهد. در صورت خون‌ریزی، از محل خط تقسیم دو معده کوچک و بزرگ یا همان محل منگنه اتفاق خواهد ‌افتاد.
 • احتمال خونریزی بعد از عمل اسلیو، کم‌تر از یک درصد و بسیار نادر است. علائم این خونریزی، پس از شامل سرگیجه خصوصا در حالت ایستاده، تپش قلب و افزایش ضربان، تنگی نفس و رنگ‌پریدگی پوست هستند. همچنین احتمال دارد ادرار فرد کم شود یا اصلا ادرار نداشته باشد.
 • نشت معده پس از عمل جراحی اسلیو معده، عارضه بعدی و خطرناکی است که آن هم به ندرت اتفاق می‌افتد و احتمال بروز آن یک نفر در 200 بیمار است. زمانیکه در خط منگنه یک سوراخ یا شکاف ایجاد شده باشد و محتوای معده به داخل حفره شکمی نفوذ پیدا کند، اصطلاحا می‌گوییم نشتی معده رخ داده است. این عارضه عفونت شدید به‌همراه دارد.

نشتی معده می‌تواند منجر به سپسیس (که نوعی التهاب در سراسر بدن است و به دلیل عفونت ظاهر می‌شود)، شود و یا باعث شوک سپتیک (کاهش فشار خون با آسیب به تمامی سیستم‌های بدن) شود. از مهم‌ترین علائم نشت معده می‌توان به سرگیجه، تب، تپش قلب، تنگی نفس، افزایش دردهای شکمی، درددر ناحیه قفسه سینه، درد در سمت چپ یا شانه و تحریک شدید شکم اشاره کرد.

 • لختگی خون یا ترومبوز، یکی دیگر از موارد نادر عوارض عمل اسلیو معده است. اگر می‌خواهید بدانید که عمل اسلیو بهتر است یا بای پس دانستن این موضوع که لختگی خون در یک درصد بیماران رخ می‌دهد، ضروری است. لخته خون از آن جهت خطرناک است که شاید پس از ورود به جریان خون وارد دستگاه تنفس شود و جریان خون را کاهش دهد و منجر به آمبولی ریه شود که کشنده است.

برای جلوگیری از لختگی خون پس از عمل اسلیو معده، قبل از شروع جراحی به بیماران داروهای رقیق‌کننده خون داده می‌شود و با استفاده از دستگاهی که به‌طور پیوسته پا را ماساژ و فشار می‌دهد، از لخته شدن خون جلوگیری می‌شود.

 • احتمال شل‌شدن و افتادگی پوست بعد از کاهش وزن ناشی از عمل اسلیو معده، همواره وجود دارد که این موضوع سن افراد، فعالیت بدنی منظم و ورزش کردن افراد و همچنین با توجه به جنس پوست متغیر است. در موارد خیلی شدید انجام جراحی پلاستیک گزینه مناسبی است.
 • آبسه شکمی پس از عمل اسلیو معده: چنانچه عمل اسلیو معده به خوبی انجام نشود، ممکن است آبسه شکمی ایجاد شود. احتمال وقوع آبسه شکمی در صورتیکه قبل از آن نشت معده رخ نداده باشد، یک نفر از 300 تا 500 بیمار است. آبسه شکمیزمانی رخ می‌دهد که مجموعه‌ای از چرک‌های موضعی در یک قسمت از شکم (معمولا زیر دیافراگم) در سمت چپ شکم جمع شده باشند.

علائم آبسه شکمی شامل تحریک معده گاهی‌ اوقات همراه با استفراغ، تب و تپش قلب بالا است. آبسه شکمی با سی تی اسکن قابل شناسایی است و پزشک بعد از تشخیص، آبسه را تخلیه می‌کند. دانستن این موارد به شما در تشخیص بهتر عمل بای پس بهتر است یا اسلیو کمک می‌کند.

عمل بای پس بهتر است یا اسلیو

2- عمل بای پس

این عمل هم مانند هر جراحی دیگر، دارای خطراتی است که لازم است به عنوان فردی که به جراحی لاغری رو آورده با عوارض این عمل آشنا شوید و تشخیص دهید که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو.

عوارض طولانی مدت این جراحی در مقایسه با روش اسلیو معده، بیش‌تر است ولی با مراقبت‌های مناسب و چکاپ توسط پزشک متخصص این عوارض قابل درمان است.

بیمار نیاز به مصرف داروهای تقویتی و ویتامین‌ها و همینطور مصرف طولانی مدت مولتی ویتامین دارد. عوارض این عمل به شرح زیر است:

 • سنگ­های صفروای: با کاهش وزن احتمال تشکیل سنگ صفرا، افزایش می‌یابد که با مصرف یک دوره شش ماهه دارو اورسفار این خطر به حداقل امکان می‌رسد.

عوارض عمده این جراحی، می‌تواند منجر به مرگ شود. اما با توجه به پژوهش‌های انجام شده بر خطر مرگ و میر پس از جراحی بای پس معده، این احتمال کم‌تر از یک درصد است که توصیه می‌کنیم برای پاسخ به سوال عمل بای پس یا اسلیو حتما ادامه مطالب را دنبال کنید.

 • آمبولی ریوی: باعث ایجاد یک لخته خون بعد از عمل جراحی و در نهایت انتقال آن توسط گردش خون به ریه‌ می‌شود که با درد قفسه‌سینه، تنگی نفس، شوک عصبی، غش، تپش قلب سریع و گاهی مرگ خواهد شد. در بیش‌تر این موارد، این عارضه را می‌توان با رقیق کننده خون (ضد انعقاد) بر طرف کرد.
 • نشت: معمولا زمانی رخ می‌دهد که بافت معده و روده به دلیل ایجاد سوراخ در قسمت منگنه، توان انتقال درست مواد غذایی را نداشته باشند و این مواد به فضای داخلی حفره شکمی نشت کنند. این نشت و سوراخ درصورت تشخیص به موقع، قابل ترمیم و درمان است. علایم نشت معده شامل درد شدید، افزایش تپش قلب و تب و لرز ناشی از عفونت است. پزشکان جراح و متخصص با استفاده از دو روش محل نشت را بررسی می‌کنند. در یک مورد با استفاده از تست کیسه با استفاده از هوای خالی و به کمک حباب‌های ایجاد شده و دیگری تزریق ماده رنگی و پخش رنگ درون شکم که با استراحت معده و تغذیه بیمار با سرم درمانی بر طرف خواهد شد. ولی در مواردی برای درمان نشت شدید، عمل جراحی مورد نیاز است.
 • انسداد روده کوچک: ممکن است در مدت کوتاهی بعد از عمل جراحی بای پس معده و یا سال بعد از این عمل رخ دهد. علایم آن شامل درد شدید در ناحیه شکم، تورم شکم و همچنین استفراغ و رفلاکس معده است. تشخیص انسداد روده کوچک با کمک اسکن رادیوگرافی شکم، امکان‌پذیر است. درمان این بیماری در بعضی موارد ممکن است نیازمند جراحی باشد.
 • تهوع: یکی از عوارض عادی و رایج برای بسیاری از افرادی است که جراحی بای‌پس معده داشته‌اند. احتمال تجربه تهوع بعد از این عمل حدود 70 درصد است. حالت تهوع معمولاً بخاطر عدم پیروی از دستورالعمل‌های غذایی تجویز شده توسط پزشک ایجاد می‌شود. بیمار با داشتن برنامه صحیح غذایی می‌تواند حالت تهوع را کاهش دهد.
 • کم آب شدن بدن: این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که مایعات بدن شدیدا از دست رفته باشد. بهترین راه برای جلوگیری از کم آبی، مصرف جرعه جرعه و به مقدار زیاد مایعات در طول شبانه‌روز است. مصرف مایعات به اندازه کافی در هفته اول، بعد از عمل جراحی بسیار مهم است.
 • سوء هاضمه: معمولاً به صورت ناراحتی و احساس درد و سنگینی در قسمت فوقانی شکم رخ می‌دهد. با مصرف زیاد مایعات در یک بازه مشخص زمانی و اجتناب کامل از غذاهای چرب درمان می‌شود. اگر با تغییر در رژیم غذایی این عارضه درمان نشد، می‌توان از داروهای حاوی آنتی‌اسید، به عنوان شکلی از درمان استفاده کرد.
 • عفونت محل زخم: عفونت محل زخم در 1.5 الی 20 درصد موارد ممکن است در محل ایجاد اتصال معده به روده در دستگاه گوارش ایجاد شود. اگر درمان به موقع آغاز شود، عفونت محل زخم را می‌توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. روش‌های جراحی باز بیش‌تر در معرض خطر عفونت محل زخم هستند.
 • زخم: بعد از عمل جراحی بای پس معده، احتمال زخم وجود دارد. افراد سیگاری و افرادی که از داروهای خاصی استفاده می‌کنند، بیش‌تر در معرض ابتلا به زخم بعد از عمل هستند. سیگار کشیدن خطر ابتلا به زخم ناشی جراحی بای پس معده را افزایش می‌دهد، پس در ترک آن باید کوشا باشید.

دیگر عوارض احتمالی شامل احساس تنگی‌نفس، ایسکمی بافتی، فتق داخلی، رفلاکس معده و سوزش سر دل است و داشتن اطلاعات پیرامون این موارد، به شما در یافتن روش درمان بهتر و دانستن این مساله که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو کمک می‌کند.

عمل بای پس بهتر است یا اسلیو

در پاسخ به این سوال که عمل بای پس بهتر است یا اسلیو می‌توان گفت، هر کدام از این روش‌های درمان چاقی، متناسب با بیماران خاص خودش است و نمی‌توان به بیماری که به عمل اسلیو نیاز دارد، عمل بای پس معده را تجویز کرد. هزینه‌های عمل بای پس معده به دلیل پیچیدگی بیش‌تری که نسبت به عمل اسلیو دارد، معمولا بیش‌تر است. عمل اسلیو معده معمولا غیر قابل برگشت است اما در عمل بای پس معده، می‌توان دوباره معده و روده ها را به حالت سابق بازگردنداند. در عمل بای پس معده، شما ملزم به مصرف مکمل غذایی هستید ولی در عمل اسلیو معده نیازی به مصرف مکمل نخواهید داشت. پاسخ شما چیست؟ عمل اسلیو یا بای پس؟

سخن آخر

عمل اسلیو و عمل بای پس معده از جراحی‌هایی است که برای درمان لاغری و بیماری‌هایی مانند دیابت و چربی خون موثر است. این جراحی‌ها، مزایا و معایبی دارند که پیش از مراجعه به پزشک متخصص، لازم است پیرامون آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. شما می‌توانید برای پاسخ به این سوال که عمل اسلیو بهتر است یا بای پس و آگاهی از عوارض این دو جراحی با مشاوران ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.