لاغری به چه قیمتی؟ همه‌ چیز در مورد عوارض عمل اسلیو معده

عوارض عمل اسلیو معده

بکش و خوشگلم کن! این حرفی است که این روزها در مطب‌های زیبایی زیاد می‌شنویم. بسیاری از افراد انقدر درگیر زیبایی هستند که فقط به نتیجه‌ی کار فکر می‌کنند و دیگر به عوارض عمل و ماجراهای بعد از آن کاری ندارند. اما حالا که شما اینجا هستید معلوم است که به عوارض بعد از عمل هم فکر می‌کنید. احتمالا با ورزش و رژیم نتوانسته‌اید به وزن ایده‌آل‌تان برسید و حالا سراغ جراحی اسلیو معده رفته‌اید. عمل اسلیو معده که به روش جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شود در کنار عوارضش، مزایایی را هم دارد. هدف اصلی از جراحی‌های لاغری فقط زیبایی نیست بلکه برای حفظ سلامتی انجام می‌شود. گاهی چاقی بیش از حد عوارضی دارد که از عوارض بعد از عمل هم بیشتر است. پس بهتر است چند دقیقه‌ای از وقت‌تان را در اختیار ما بگذارید تا با شما هم در مورد عوارض عمل اسلیو معده صحبت کنیم و هم یاد بگیریم که چطور می‌شود از این عوارض تا حد زیادی جلوگیری کرد.

رضایت بیمار دکتر محمود حیدری پس از جراحی اسلیو معده

چرا عمل اسلیو معده؟

امروزه افراد زیادی هستند که با چاقی مفرط درگیرند. مشکلی که نه تنها بر زیبایی و تناسب اندام فرد تاثیر منفی دارد بلکه باعث ایجاد بیماری‌های زیاد دیگری خواهد شد. بهترین راه حل درمان چاقی مفرط عمل جراحی لاغری است. یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های لاغری در دنیا ، عمل اسلیو معده است. این عمل به عنوان رایج‌ترین عمل جراحی لاغری بصورت لاپاراسکوپی در تمام دنیا شناخته می‌شود. خوشبختانه عوارض عمل اسلیو معده نسبت به سایر جراحی‌های لاغری کمتر است. در ادامه با عوارض عمل اسلیو معده و چگونگی این عمل آشنا خواهیم شد.

عمل اسلیو دقیقا چه کار می‌کند؟

معده‌ی عزیز ما تا ۲۶۷۹ گرم غذا را می‌تواند در خود جای‌ دهد. البته ممکن است این عدد برای افراد مختلف فرق بکند. با انجام عمل اسلیو با حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد معده خداحافظی کرده و چیزی حدود ۱/۰ معده را پیش خود نگه می‌داریم. این قسمت فقط می‌تواند ۵۶ گرم غذا را در خود جای دهد. بنابراین واضح است که این عمل به‌راحتی فرد چاق را در مدت نسبتا کوتاهی لاغر می‌کند چرا که معده جدید بسیار کوچک‌تر شده و بخش عمده آن که باعث ترشح هورمون گرلین است (هورمون اشتها) برداشته و فرد زودتر احساس سیری می‌کند.

مراحل کامل جراحی اسلیو معده

عمل اسلیو چه‌طور باعث لاغری می شود؟

در حقیقت عمل اسلیو معده دو کار را انجام می‌دهد :

 • کوچک کردن معده و احساس سیری زودتر
 • قسمت فوندوس از معده حذف شده که باعث کاهش ترشح هورمون گرلین (هورمونی که سیگنال گرسنگی را به مغز می فرستد) می‌شود.

رایج ترین روش این عمل لاپاراسکوپی معده است، یعنی به وسیله دوربین فیلم‌برداری (لاپاراسکوپ) 5 یا 6 برش کوچک در شکم ایجاد می‌شود و معده‌ای به شکل لوله بوجود می‌آید. لغت sleeve به معنی آستین است چراکه بعد از انجام این عمل معده بصورت آستین در می‌آید.

بعد از انجام عمل اسلیو معده، معده به صورت آستین در می‌آید.
بعد از انجام عمل اسلیو معده، معده به صورت آستین در می‌آید.

خطرات و عوارض عمل اسلیو معده

همان‌طور که گفته شد عوارض عمل اسلیو معده نسبت به انواع دیگر عمل‌های جراحی لاغری رایج در دنیا (مثل عمل جراحی بای پس) کمتر است. اما قطعا هیچ عمل جراحی‌ای نیست که خطری را به دنبال نداشته باشد. معمولا هفته‌ی اول بعد از عمل، زمانی‌ست که عوارض اسلیو معده خودشان را نشان می‌دهند. پس بهتر است حسابی حواس‌تان را جمع کنید. در ادامه با بعضی از مهم‌ترین عوارض عمل اسلیو معده آشنا خواهیم شد.

۱- لیک یا نشت محل دوخت‌ودوز معده

اولین عارضه نشت مواد غذایی به داخل شکم است. جراح پس از برش معده بخش باقی‌مانده معده را می‌دوزد. ممکن است مواد غذایی از محل دوخت‌ودوز معده به بیرون از آن یعنی در داخل شکم نفوذ کند. بروز چنین عارضه‌ای هرچند خطرناک، اما خیلی خیلی کم است. اگر در محل دوخت‌ودوز سوراخ کوچکی ایجاد شود ترشحات معده و روده وارد بدن می‌شوند. این حادثه حتی ممکن است باعث مرگ بیمار بشود.

بروز این عارضه تا سه ماه پس از عمل احتمال دارد. اما اگر جراح خود را با وسواس انتخاب کنید نباید نگران آن باشید. چراکه استفاده از وسایل استاندارد برای عمل جراحی و همچنین مراقبت‌های صحیح بعد از عمل، تا حدود زیادی از بروز عوارض عمل اسلیو معده، از جمله نشت جلوگیری می‌کند.

۲- حالت تهوع

وقتی از عوارض عمل معده برای لاغری حرف می‌زنیم نباید از حالت تهوع غافل شویم. تقریبا همه‌ی بیماران آن را تجربه می‌کنند. اما نگران نباشید! خوشبختانه این حالت موقتی است و با گذشت چند روز برطرف خواهد شد.

حالت تهوع؛ یکی از بی‌خطرترین و رایج‌ترین عوارض جراحی اسلیو معده
حالت تهوع؛ یکی از بی‌خطرترین و رایج‌ترین عوارض جراحی اسلیو معده

۳- افتادگی پوست

افتادگی پوست نیز یکی از عوارض اسلیو معده است. این مشکل برای بعضی افراد ایجاد می‌شود. از آن‌جایی که عوامل مختلفی در شکل‌گیری آن نقش دارند نمی‌توان قبل از عمل مشخص کرد که فرد دچار افتادگی پوست در ناحیه شکم می‌شود یا نه. عواملی مثل: سن، ورزش، سرعت کاهش وزن و… در این مورد نقش مهمی دارند. خبر خوب این است که اگر احیانا کسی پس از عمل جراحی لاغری دچار افتادگی پوست شود به‌راحتی می تواند با انجام یک عمل جراحی زیبایی، مشکل را برطرف کند.

افتادگی پوست یکی دیگر از عوارض عمل معده برای لاغری
افتادگی پوست یکی دیگر از عوارض عمل معده برای لاغری

۴- لخته شدن یا آمبولی خون در پا

عارضه‌ی بعدی ترومبوز یا لخته شدن خون است. احتمال بروز این حادثه کمتر از یک درصد است. اما با این حال نباید این خطر را دست کم گرفت. افراد چاق بیشتر از بقیه در معرض خطر آمبولی خون در رگ‌های پا هستند. برای همین معمولا پزشک قبل از جراحی برای بیمار رقیق‌کننده‌ی خون تجویز می‌کند. همچنین با استفاده از دستگاه‌هایی به طور متناوب کف پای بیمار ماساژ داده می‌شود تا از لخته‌شدن خون در آن ناحیه جلوگیری شود.

۵- خون‌ریزی و عفونت محل زخم

خون‌ریزی و عفونت زخم نیز یکی دیگر از عوارض عمل اسلیو معده است که مثل نشت بسیار کم اتفاق می‌افتد. به‌طوری که طبق بعضی آمار کمتر از یک درصد از کسانی‌ که تن به این نوع عمل می‌دهند دچار این عارضه خواهند شد.

۶- تشدید برگشت اسید معده

ریفلاکس معده نیز یکی دیگر از عوارض عمل اسلیو معده است که با مراقبت های پس از عمل و یا مصرف دارو تحت نظر پزشک کاملا قابل کنترل است.

۷- ریزش مو

ریزش مو پس از عمل کاملا طبیعی است . این عارضه موقتی است و معمولا به خاطر کمبود پروتیئن اتفاق می‌افتد. معمولا افرادی که دچار ریزش مو می شوند پس از چند ماه شاهد رشد مجدد مو خواهند بود.

ریزش مو یک عارضه طبیعی اما موقت
ریزش مو یک عارضه طبیعی اما موقت

۸- کمبود ویتامین‌ها و مکمل‌ها

تعداد کمی از بیماران بعد از عمل دچار کمبود ویتامین می‌شوند. اما این تعداد بسیار کم است چراکه برخلاف روش بای پس در عمل اسلیو هیچ تغییری در روده ایجاد نمی‌شود. بنابراین در این مورد اصلا نگران نباشید. حتی در صورت تشخیص پزشک با مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها بصورت قرص می‌توان این مشکل را حل کرد.

۹- افسردگی بعد از عمل اسلیو

افسردگی آخرین مورد از عوارض عمل اسلیو معده که در این مقاله در موردش صحبت می‌کنیم. افسردگی بعد از عمل به دلیل ایجاد تغییرات زیاد در زندگی فرد، اتفاق می‌افتد. دلایل ایجاد افسردگی بعد از عمل اسلیو معده زیاد هستند ولی مهم‌ترین آنها شامل موارد زیرند:

 • تغییر رژیم غذایی
 • تغییرات بدنی
 • عدم ترک پرخوری بعد از عمل
 • تغییر سبک زندگی
 • داروهای تسکین دهنده بعد از عمل
 • سرعت کم کاهش وزن

در مورد افسردگی بعد از عمل اسلیو معده جای نگرانی چندانی وجود ندارد. اگر با گذشت چند روز از عمل، علائم افسردگی را در خود مشاهده کردید؛ با مراجعه به روان‌پزشک داروهای ضدافسردگی مصرف کنید. البته پزشک باید در جریان عمل شما قرار بگیرد تا تداخل دارویی پیش نیاید.

افسردگی آخرین مورد از عوارض عمل اسلیو معده
افسردگی آخرین مورد از عوارض عمل اسلیو معده

کلام آخر

عمل اسلیو معده نسبت به عمل‌های دیگر لاغری عوارض کمتری دارد. عوارض ناشی از این عمل دو دسته‌اند. بعضی از آن‌ها به خاطر خود عمل هستند و بعضی دیگر به خاطر عدم آموزش صحیح به بیمار. برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی باید خوب بگردید و سعی کنید جراح درجه یکی را برای این کار انتخاب کنید. باتجربه بودن پزشک می‌تواند برای شما یک برگ برنده باشد و خطر ابتلا به عوارض اسلیو معده را تا حد زیادی کم کند. در این زمینه می‌توانید به دکتر محمود حیدری اعتماد کنید. ایشان با داشتن تجربه بیش از 3000 عمل جراحی مختلف، می‌توانند گزینه مورد اطمینانی باشد. برای مشاوره و ارتباط بیشتر با دکتر حیدری می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید:

09923631169

همچنین اگر سوال و یا تجربه‌ای از عوارض عمل معده برای لاغری دارید، می‌توانید در قسمت کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

  3/5 - (2 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات