علل، علائم و راه‌های پیشگری از آمبولی بعد از عمل اسلیو معده

آمبولی بعد از عمل اسلیو معده

احتمال آمبولی بعد از عمل اسلیو معده چقدر است؟ این سوالی‌ست که خیلی از مراجعه‌کنندگان با نگرانی از جراح می‌پرسند. خیلی از افراد برای اینکه از شر چاقی و بیماری‌های مربوط به آن خلاص شوند، به جراحی‌های چاقی از جمله اسلیو معده روی می‌آورند؛ اما باز هم یک مانع و ترس بزرگ سر راه آن‌ها قرار دارد و آن هم چیزی نیست به جز آمبولی بعد از عمل! اگر شما هم این روزها به انجام این جراحی فکر می‌کنید اما نگران آمبولی هستید، در این مقاله همراه ما باشید تا اول ببینیم آمبولی چیست و چرا به وجود می‌آید و چطور می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد؛ پس در ادمه همراه ما باشید!

آمبولی چیست؟

معمولا وقتی بدن شما آسیب می‌بیند و دچار خون‌ریزی می‌شود؛ بدن سریعا یک لخته‌خون تشکیل می‌دهد تا بتواند خون‌ریزی را متوقف کن؛ بعد از این‌که خون‌ریزی شما قطع شد و زخمتان کاملا بهبود پیدا کرد؛ لخته‌خون به‌صورت طبیعی تجزیه شده و از بین می‌رود.

گاهی‌اوقات بدن در جاهایی که نباید لخته‌خون را تشکیل می‌دهد یا گاهی‌اوقات نمی‌تواند لخته‌خون‌های تشکیل‌شده را به‌خوبی از بین ببرد؛ اینجاست که آمبولی اتفاق می‌افتد.

حرکت لخته‌های خونی در بدن می‌تواند بیمار را حسابی به دردسر بیندازد؛ مثلا این لخته‌ها می‌توانند شکسته شوند و به قلب و ریه بیمار نفوذ کنند؛ بعد از نفوذ لخته‌خون به قلب و ریه، جریان خون متوقف شده و جان بیمار به خطر می‌افتد.

یکی از عوارض مشترک اکثر جراحی‌ها، آمبولی بعد از عمل است. در جراحی‌های مختلف مواد خارجی مثل بقایای بافت، چربی و کلاژن وارد خون می‌شوند و خون با لخته‌شدن به این مواد خارجی واکنش نشان می‌دهد. درست است که آمبولی یک عارضه مشترک بین اکثر جراحی‌هاست اما دقت کنید که این عارضه یک عارضه شایع نیست و فقط برای بیمارانی با شرایط خاص ممکن است این اتفاق بیفتد. نگران نباشید! در بخش بعدی مقاله علل آمبولی بعد از عمل اسلیو معده را بررسی می‌کنیم و کاملا به شما توضیح می‌دهیم که چه کسانی بیشتر از دیگران در معرض این عارضه هستند.

آمبولی در عمل اسلیو معده
علت آمبولی بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

علت آمبولی بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

معمولا جراحی‌هایی که در آن شکم، لگن و زانو دخیل است، با خطر بالاتری برای بروز آمبولی همراه هستند؛ جراحی اسلیو معده هم جز یکی از همین جراحی‌هاست. این عارضه معمولا به‌ دلایل زیر سروکله‌اش در بدن بیمار پیدا می‌شود.

1- کم‌تحرکی

اولین علت آمبولی در عمل اسلیو معده ، کم‌تحرکی بیمار است. اگر بعد از عمل تحرک کافی نداشته باشید، جریان خون در سیاهرگ‌های شما کند شده و خطر تشکیل لخته خون بیشتر می‌شود.

2- سابقه پزشکی

کسانی که قبلا خودشان یا یکی از اعضای خانواده‌شان با آمبولی درگیر بوده‌اند، نسبت به دیگران در معرض خطر بیشتری هستند و باید برای جلوگیری از آمبولی، مراقبت‌های قبل و بعد از عمل اسلیو معده را جدی‌تر بگیرند.

3- سن

سن هم می‌تواند یکی‌دیگر از علل بروز آمبولی باشد. جالب است بدانید خطر بروز آمبولی در افراد بالای 60 سال بیشتر از دیگران است.

4- چاقی بیش‌ازحد

اضافه‌وزن می‌تواند فشار زیادی را روی رگ‌های لگن و پا وارد کند و این فشار می‌تواند روی جریان خون تاثیر منفی گذاشته و آمبولی را تشکیل دهد؛ البته منظور ما از چاقی BMI بالای 50 است.

خطر آمبولی در عمل اسلیو
چاقی بیش‌ازحد، یکی از علل آمبولی بعد از عمل

5- سیگارکشیدن

سیگارکشیدن می‌تواند روند گردش‌خون را مختل کرده و خطر آمبولی را افزایش دهد. پس اگر اهل سیگارکشیدن هستید، بهتر است برای مدتی هم که شده آن را کنار بگذارید.

6- درمان هورمونی

بیمارانی که در حال هورمون‌درمانی هستند یا از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند، تقریبا بیشتر از دیگران در معرض خطر لخته‌شدن خون هستند.

7- سایر شرایط پزشکی

دیابت، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ریوی، مشکلات تنفسی، آپنه خواب بیماری‌های التهابی روده و بعضی اختلالات ژنتیکی هم می‌توانند در بالارفتن ریسک آمبولی در عمل اسلیو معده نقش داشته باشند.

با درک علت‌های آمبولی بعد از اسلیو معده، حالا تصویر روشن‌تری از این عارضه دارید و بهتر می‌توانید از روش‌های پیشگیری از آمبولی استفاده کنید.

علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو معده کدامند؟

آمبولی می‌تواند یکی از عوارض هر جراحی از جمله اسلیو معده باشد. این که آمبولی در کدام قسمت بدن اتفاق افتاده باشد می‌تواند علائم مختلفی را از خودش نشان بدهد؛ برای آشنایی بیشتر با علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو معده، در ادامه همراه ما باشید.

محل آمبولی علائم
پا یا بازو ·       درد ناگهانی یا تدریجی

·       گرما

·       تورم

قلب ·       احساس درد و سنگینی در قفسه سینه

·       بی‌حسی در بازوها

·       احساس درد و ناراحتی در بالاتنه

·       تعریق

·       سبکی‌ سر

·       حالت تهوع

·       تنگی نفس

ریه ·       درد شدید در قفسه سینه

·       تپش قلب

·       تنفس سریع

·       تنگی‌نفس

·       تب

·       تعریق

·       سرفه‌های خونی

مغز

 

·       مشکلات بینایی

·       مشکل در صحبت‌کردن

·       سردرد شدید و ناگهانی

·       سرگیجه

·       ضعف در صورت، پاها و بازوها

شکم ·       اسهال

·       درد شدید شکم

·       استفراغ

آمبولی بعد از عمل اسلیو معده چه خطراتی دارد؟

آمبولی در عمل اسلیو معده را باید جدی گرفت. این عارضه می‌تواند باعث ناراحتی شدید تنفسی و درد در قفسه سینه بشود؛ اگر آمبولی شدید باشد حتی می‌تواند با جان بیمار هم بازی کند. برای اینکه به این عارضه دچار نشوید بهتر است مراقبت‌های قبل و بعد از عمل را حسابی جدی بگیرید و همچنین یک جراح ماهر و باتجربه را برای انجام عملتان انتخاب کنید. یکی از جراحانی که در عمل اسلیو معده بسیار شناخته شده است، دکتر محمود حیدری هستند. برای دیدن نمونه‌کارهای دکتر و خواندن بازخوردهای سایر بیماران ایشان، می‌توانید به پیج ایسنتاگرامی دکتر حیدری به آدرس dr.mahmood_heydari مراجعه کنید.

علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو
آمبولی بعد از عمل اسلیو معده چه خطراتی دارد؟

احتمال آمبولی بعد از عمل اسلیو معده چقدر است؟

احتمال آمبولی در عمل اسلیو معده بسیار کم است و برای درصد خیلی کمی از بیماران این اتفاق می‌افتد. با انجام مراقبت‌های درست قبل و بعد از عمل، می‌توان از بروز این عارضه تا حد زیادی جلوگیری کرد.

کارهایی که می‌توانید قبل از عمل اسلیو معده برای جلوگیری انجام دهید

شما می‌توانید با انجام کارهای زیر خطر آمبولی در عمل اسلیو معده را تا حد زیادی کاهش دهید.

 • قبل از عمل تاریخچه دقیق پزشکی‌تان را در اختیار جراح قرار دهید.
 • اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما تیم پزشکی را در جریان بگذارید.
 • با مصرف پزشک از داروهای لخته‌کننده خون استفاده کنید.
 • از مدتی قبل از عمل، ورزش منظم را شروع کنید.
 • از مدتی قبل از عمل، سیگارکشیدن را کنار بگذارید.

چطور از آمبولی بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری کنیم؟

علاوه‌بر اقدامات قبل از عمل، برای جلوگیری آمبولی در عمل اسلیو معده بهتر است کارهای زیر را هم انجام دهید.

 • جوراب ضدآمبولی بپوشید. این جوراب باید از نوک انگشت پا تا بالای زانو باشد. برای اینکه بهترین نتیجه را از این جوراب بگیرید بهتر است از شب قبل عمل تا حداقل سه هفته بعد از عمل آن را بپوشید.
 • به‌محض اینکه به هوش آمدید از همراهانتان بخواهید تا شما را در راهرو بیمارستان راه ببرند؛ درست است که راه‌رفتن بعد از عمل سخت و دردناک است اما هر چقدر زودتر راه بروید و حرکت کنید احتمال بروز آمبولی هم کمتر خواهد شد.
 • موقع خواب حتما از بالش برای زیر پا استفاده کنید.
 • دست‌ها و پاهای‌تان را به‌طورمرتب تکان دهید و بالا ببرید.
 • تحرک‌داشتن بعد از عمل را فراموش نکنید؛ حتی اگر این تحرک در حد یک پیاده‌روی ساده باشد!
 • با تجویز دکتر از داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین، هپارین یا وارفارین استفاده کنید.
 • وزن سالمتان را حفظ کنید.
 • از نشستن یا ایستادن طولانی‌مدت خودداری کنید.
 • هیدراته بمانید.
 • اگر به‌خاطر داروها یا رژیم‌غذایی جدیدتان با اسهال درگیر هستید، بهتر است برای جلوگیری از آمبولی حتما آن را درمان کنید.
 • آمپول هپارین تزریق کنید. معمولا این آمپول از روز عمل تا 14 روز بعد از آن به بیمار تزریق می‌شود.
علت آمبولی بعد از عمل اسلیو
برای جلوگیری از آمبولی بعد از عمل اسلیو معده، حتما از جوراب ضدآمبولی استفاده کنید.

آیا رگ‌های واریسی در بروز آمبولی بعد از عمل اسلیو معده نقش دارند؟

خیلی از افرادی که با اضافه‌وزن درگیر هستند، رگ‌های واریسی را در پشت ساق پای‌شان دارند. اگر شما هم این رگ‌ها را دارید و می‌ترسید به‌خاطر واریس بعد از عمل دچار آمبولی شوید، باید به شما بگوییم نگران نباشید چراکه هیچ خطری از این بابت شما را تهدید نخواهد کرد. طبق نظر پزشکان، وجود رگ‌های واریسی هیچ ارتباط خاصی با آمبولی بعد از عمل ندارد.

جمع‌بندی

در این مقاله درباره آمبولی در عمل اسلیو معده با شما صحبت کردیم و سعی کردیم پاسخ کاملی به تمام سوال‌هایی که در ذهن شماست بدهیم. همان‌طور که مشاهده کردید، آمبولی بعد از عمل اسلیو معده چندان عارضه رایجی نیست و می‌توان با انجام درست مراقبت‌های قبل و بعد از عمل جلوی بروز آن را گرفت. اگر همچنان نگران نتیجه عملتان هستید و از عوارض بعد از عمل می‌ترسید، می‌توانید از طریق شماره زیر از مشاوره رایگان تیم ما بهره‌مند شوید و تمام نگرانی‌های‌تان را با ما در میان بگذارید؛ پس منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

راستی اگر سوال بی‌پاسخی درباره آمبولی در عمل اسلیو معده در ذهن شما باقی‌مانده است، لطفا حتما در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید، تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- آیا آمبولی در عمل اسلیو معده همراه با خطر مرگ است؟

خیر؛ اگر در زمان طلایی متوجه آمبولی شده و برای درمان آن اقدام کنید، خطر خاصی شما را تهدید نخواهد کرد.

2- علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو شامل چه مواردی هستند؟

از رایج‌ترین علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو می‌توان به سرگیجه، تعریق، سیاه‌شدن لب‌ها، تب، سرفه‌خونی، تپش قلب، تنگی‌نفس ناگهانی اشاره کرد.

3- چند درصد از بیماران به آمبولی بعد از عمل اسلیو معده دچار می‌شوند؟

طبق آمار چیزی حدود 8% از بیماران به این عارضه دچار شده‌اند که در بسیاری از موارد این عارضه به‌خاطر نداشتن مهارت و بی‌تجربگی جراح اتفاق افتاده است.

برای مطالعه بیشتر شما

blood clots after bariatric surgery

Risks and Rewards of Obesity Surgery

Tips to Prevent Blood Clots After Surgery

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات