علت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده؛ علائم + راه‌های درمان!

افسردگی بعد از عمل اسلیو

به‌طور کلی مطالعات نشان می‌دهند از هر پنج بیمار یک نفر دچار افسردگی بعد از عمل اسلیو می‌شود. البته این آمار در مقایسه با عوارض چاق بودن که باز هم یکی از آن‌ها افسردگی است چندان عدد چشم‌گیری نیست. چاقی علاوه بر خطرات بسیاری که بر سلامت جسمی خواهد گذاشت، در کاهش اعتماد به نفس و بروز بیماری‌های روحی نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بهترین راه برای درمان چاقی و اضافه وزن رژیم غذایی سالم و ورزش کردن است اما گاهی به هر دلیلی افراد نمیتوانند چاقی خود با این روش درمان کنند. در چنین شرایطی پزشک، جراحی‌های لاغری را پیشنهاد میکند. یکی از انواع جراحی لاغری عمل اسلیو است. جراحی اسلیو راهکاری سریع و مطمئن است که شما را هم از چاقی و هم بیماری‌های مرتبط با چاقی نجات میدهد. البته بیمار، طی این عمل، مثل سایر عمل‌های جراحی ممکن است دچار عوارضی شود که یکی از آن‌ها افسردگی بعد از عمل چاقی است.

بنابراین بیمار لازم است قبل از اقدام به جراحی در رابطه با تمام عوارض عمل اطلاعات کافی را داشته باشد. این باعث می‌شود بیمار و اطرافیان او بتوانند از بروز چنین عوارضی جلوگیری کنند و یا در صورت وقوع عکس‌العمل مناسبی داشته باشند. در این مقاله می‌خواهیم علت افسردگی بعد از عمل اسلیو و به‌طور کلی علت افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری را بررسی کنیم. در ادامه به علائم افسردگی بعد از عمل چاقی و راهکارهای پیشگیری و درمان آن خواهیم پرداخت. پس اگر شما یا یکی از نزدیکانتان قصد انجام عمل اسلیو معده دارید حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

عمل بای پس معده نیز نوع دیگری از جراحی لاغری است. افسردگی بعد از عمل بای پس معده نیز دلایل و روش‌های پیشگیری و درمان مشابهی با اسلیو معده دارد

این عارضه برای همه افراد اتفاق نخواهد افتاد اما تحقیقات اخیر نشان میدهد میزان خودکشی بعد از عمل لاغری حداقل ۵ برابر جمعیت عمومی است. از آنجا که شما میتوانید با اطلاع از دلایل ابتلا به افسردگی بعد از عمل اسلیو و همین طور چگونگی درمان آن، از این بیماری پیشگیری یا آن را کنترل کنید، در این مقاله به تفصیل درباره‌ی افسردگی بعد از عمل اسلیو صحبت کرده ایم.

عمل اسلیو چیست

عمل اسلیو یکی از معروف ترین و محبوب ترین جراحی‌های لاغری است که طی آن قسمت اعظمی از معده برداشته میشود. در نتیجه اولا فرد زودتر احساس سیری میکند و دوما بدن، مقدار کمتری ماده‌ی غذایی جذب می‌کند. البته هرچند از طرفی، طی این فرایند، ترکیبات مضر مواد غذایی کمتر جذب میشود اما از طرف دیگر، جذبِ ترکیبات مفید مثل ویتامین‌های مورد نیاز بدن هم کاهش میابد به طوری که ممکن است فرد دچار سوء تغذیه شود. برای حل این مشکل، پزشک متخصص، رژیم غذایی خاص و داروهای مکملی را برای بیمار تجویز میکند. گاها لازم است بیمار در تمام طول عمر خود آن‌ها را مصرف کند تا دچار بیماری و بازگشت وزن و در نتیجه  پشیمانی بعد از عمل اسلیو نشود.

علت افسردگی بعد از عمل جراحی اسلیو
علت افسردگی بعد از عمل جراحی اسلیو

این عمل جراحی نیز مثل سایر عمل‌های جراحی عوارضی دارد. از جمله‌ عوارض عمل اسلیو افسردگی بعد از عمل اسلیو است. لازم به ذکر است چون طی این عمل، بخشی از معده جدا میشود، این عمل قابل برگشت نیست!

علت افسردگی بعد از عمل اسلیو چیست؟

مهم ترین سوالی که که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که چرا با وجود این که افراد بعد از انجام عمل لاغری، از ظاهر زیبا تری برخوردار خواهند شد افسردگی بعد از عمل اسلیو اتفاق می‌افتد؟ در ادامه به چند علت افسردگی بعد از عمل اسلیو می‌پردازیم.

۱. تغییر رژیم غذایی

همانطور که گفته شد لازم است بیمار، بعد از عمل، از رژیم غذایی خاصی پیروی کند و طبیعتا دیگر نمیتواند مثل سابق هر غذایی را بخورد. این مورد مخصوصا در فرهنگ ایرانی برای افراد بسیار ناراحت کننده خواهد بود. چرا که اولا غذا خوردن یکی از تفریحات ما به حساب می‌آید و دوما تقریبا در تمام مراسم از جمله عروسی و مهمانی‌ها و … غذا خوردن یکی از ارکان اصلی مراسم به حساب می‌آید. در نتیجه وقتی نتوانید مثل بقیه از غدا خوردن لذت ببرید علاوه بر محرومیت از لذت غذا احساس جدا شدن و دور افتادن از بقیه را نیز به همراه خواهد داشت. همچنین بین افسردگی و میزان کالری مصرفی هم رابطه وجود دارد. البته این مشکل عموما بعد از ۲ تا۳ ماه بسیار کمتر خواهد شد.

افسردگی بعد از عمل اسلیو
تاثیر رژیم غذایی بر افسردگی بعد از عمل اسلیو

۲. احساس پذیرفته نشدن با وجود زیبایی ظاهری

متاسفانه بسیار اتفاق می‌افتد که افراد به خاطر اضافه وزن و چاقی خود تحقیر و تقبیح میشوند. این اتفاق ممکن است از سمت خانواده، دوستان یا حتی افراد غریبه اتفاق بیوفتد و افراد احساس جدا ماندن از جامعه و کافی نبودن داشته باشند.  در چنین شرایطی بیمار تصور می‌کند سر انجام با کم کردن وزن پذیرفته میشود و مشکلات روحی که برای او اتفاق افتاده بود، حل خواهد شد. هر چند در مواردی واقعا این اتفاق می‌افتد، اما در موارد بسیاری، مشکل این افراد با عمل جراحی حل نمیشود. چه بسا لازم است احساس ناکافی بودن، اساسا از سمت یک روانشناس مورد بررسی قرار گیرد نه یک جراح لاغری!

۳. کاهش سروتونین

بعضی رژیم‌های غدایی باعث کم شدن سروتونین میشود. این اتفاق، ایجاد اضطراب، خشم، خستگی و افسردگی را به همراه خواهد داشت.

همچنین گاهی دارو‌های مسکنی که پزشک تجویز میکند روی حالات روحی تاثیر گذار است.

تاثیر استرس بر افسردگی بعد از عمل اسلیو
تاثیر استرس بر افسردگی بعد از عمل اسلیو

۴. ناتوانی در استفاده از داروهای ضد افسردگی

ممکن است افراد از قبل از عمل لاغری، دچار افسردگی بوده باشند در چنین شرایطی یکی از موثر ترین راه‌هایی که پزشک توصیه خواهد کرد، استفاده از دارو‌های ضد‌افسردگی است اما در برخی بیماران، استفاده از دارو‌های ضدافسردگی تا مدتی امکان‌پذیر نخواهد بود و این مورد، علائم افسردگی را تشدید خواهد کرد.

۵. استرس

گاهی استرس بیش از حد بیماران منجر به افسردگی خواهد شد. به خصوص که گاهی بیمار آنگونه که توقع داشته است ورزن کم نمی‌کند ( با اگهی کامل نسبت به آنچه بعد از عمل اتفاق خواهد افتاد تصمیم بگیرید). از طرفی برخی افراد برای کنترل استرس خود شروع به پر خوری میکنند که ممکن است باعث افزایش وزن دوباره شود.

علائم افسردگی بعد از عمل اسلیو چیست؟

علائم بسیاری وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی افسردگی بعد از عمل اسلیو است. توجه کنید که لازم است هم‌زمان حداقل ۵ مورد از این علائم به صورت همزمان در شما وجود داشته باشد تا بتوان مشکل شما را افسردگی بعد از عمل اسلیو در نظر گرفت. در ادامه برخی از این علائم را توضیح خواهیم داد. البته وجود این علائم لزوما به معنای این نیست که دچار افسردگی شده‌اید. بلکه نشان دهنده‌ی آن است که لازم است برای اطمینان و شاید درمان سریع، به پزشک مراجعه کنید.

 • از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی که قبلا از انجام آن لذت میبردید
 • افکار مکرر خودکشی و مرگ یا به هر شکلی آسیب رساندن به خود یا حتی دیگران
 • پرخوری یا کم‌خوری غیر معمول( تاثیر عمل جراحی را هم در نظر بگیرید)
 • به هم خوردن نظم خواب( تاثیر عمل جراحی را هم در نظر بگیرید)
 • احساس گناه، بی ارزشی و نا امیدی بیش از حد معمول
 • بی قراری و تحریک پذیری یا افزایش درد بدنی بدون داشتن مشکل جسمی
 • مشکل حافظه، کاهش تمرکز و عدم توانایی در تصمیم گیری
 • داشتن روحیه افسرده در تمام طول روز
 • حرکات و گفتار بسیار آهسته و غیر معمول
 • خستگی بیش از حد و نداشتن انرژی ( تاثیر عمل جراحی را هم در نظر بگیرید)
 • افسردگی بعد از عمل اسلیو
 • علائم افسردگی بعد از جراحی لاغری
 • چگونه افسردگی بعد از عمل اسلیو را درمان کنیم

امروزه افسردگی یکی از متداول ترین و البته خطرناک ترین بیماری‌های روحی روانی محسوب میشود. متاسفانه این بیماری در بدترین حالت خود، میتواند سبب اقدام فرد به خود کشی و یا آسیب رساندن به خود و دیگران شود. آنچه مسلم است نمیتوان در شرایط افسردگی به افکار و استدلال‌های ذهن، اعتماد کرد. پس بهتر است قبل از پیشرفت این بیماری اقدام به درمان آن کنیم. در این راستا برخی راهکار‌های موثر برای درمان افسردگی بعد از عمل اسلیو پیشنهاد شده است.

تاثیر استرس بر افسردگی بع از عمل اسلیو
تاثیر استرس بر افسردگی بع از عمل اسلیو

۱. مراجعه به روانشناس

بی‌شک اولین و موثر ترین راهی که برای درمان افسردگی وجود دارد، مراجعه به یک روانشناس مجرب و توانمند است. البته هرچند روانشناسان زیادی برای کمک به درمان افسردگی وجود دارند اما پیشنهاد می‌شود سراغ آن‌هایی بروید که تجربه‌ی درمان بیماران مبتلا به افسردگی به دلیل چاقی را داشته اند.  شاید نیاز باشد برای نتیجه‌گیری بیشتر برای درمان افسردگی بعد از عمل اسلیو، از دارو‌های ضد افسردگی با تجویز پزشک استفاده کنید.( قبل از مصرف دارو حتما با پزشک متخصص جراحیتان مشورت کنید تا دچار عوارض تداخلات دارویی نشوید) . معمولا دارو‌های ضدافسردگی بعد از ۲ تا ۳ هفته نتیجه می‌دهند.‌

۲. ورزش کردن

یکی از مهم ترین درمان‌هایی که عموما برای از بین بردن افسردگی پیشنهاد می‌شود ورزش کردن است. ورزش کردن سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد، عزت نفس را بالا می‌برد و نوعی برون‌ریزی محسوب می‌شود. همچنین ورزش در فضای باز به تقویت روحیه افراد کمک شایانی خواهد کرد. البته شما در هر حال، بعد از عمل جراحی ملزم به انجام برخی ورزش‌های سبک به توصیه پزشک خواهید بود. اگر این کار نیاز باشد، پزشک متخصص شما می‌تواند در تهیه برنامه‌ی ورزشیتان هم کمک کند. هر چند که احتمالا بسته به نوع عمل جراحی‌تان لازم است از فعالیت‌های خیلی کوچک مثل نرمش در تختتان شروع کنید. در هر صورت قبل از اتمام دوره نقاهت، برای هر فعالیت جسمی با پزش متخصص مشورت کنید.

۳. کمک اضطراری

در صورت که قصد داشتید اقدام به خودکشی کنید حتما با شماره‌ی ۱۲۳ تماس بگیرید و یا مستقیما به بخش اورژانس مراجعه کنید. فراموش نکنید که افسردگی مانع تفکر منطقی و درست میشود و فکر را منحرف میکند. پس در این حالت اقدام به تصمیم‌گیری خصوصا در مورد خودکشی نکنید و اجازه دهید متخصص به شما کمک کند.

سخن آخر

افسردگی را جدی بگیرید! قبل از پیشرفت، اقدام به کنترل و درمان آن کنید و اگر پیش‌زمینه‌ی ابتلا به افسردگی یا سایر بیماری‌های روحی را دارید قبل از عمل با پزشک مشورت کنید. برای این‌که دچار پشیمانی بعد از عمل اسلیو نشوید حتما قبل از عمل راجع به نوع عمل، مراقبت‌های قبل و بعد از آن و جزئیات آنچه اتفاق خواهد افتاد کاملا تحقیق کنید. شاید عمل جراحی لاغری بهترین انتخاب برای شما نباشد. بعد از عمل حتما به توصیه پزشک عمل کنید تا دوباره دچار چاقی نشوید. و در آخر این‌که نگران افسردگی بعد از عمل اسلیو نباشید. اگر تصور غلطی از وضعیت خود و نتیجه‌ی جراحی نداشته باشید به راحتی میتوانید از پس آن بر بیایید و بهترین نتیجه را از انجام آن بگیرید.

شما هم در قسمت کامنت‌ها تجربه‌ی خود را از شرایط روحی خود بعد از عمل با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول

آیا افسردگی بعد از عمل اسلیو شایع است؟

بله، می‌توان گفت افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری یکی از عوارض شایع این عمل است. تقریبا از هر پنج بیمار یکی از آن‌ها به افسردگی بعد از عمل اسلیو دچار می‌شود. دلایل آن می‌تواند بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو، اختلالات تغذیه و کیفیت زندگی باشد.

 افسردگی بعد از عمل اسلیو چه مقدار ممکن است طول بکشد؟

یکی از پژوهش‌ها نشان داده است ابتلا به افسردگی بعد از عمل اسلیو از ماه‌های اول بعد از عمل که 32.7 درصد احتمال افسردگی وجود داشته در ماه‌های ششم تا دوازدهم به 16.5 درصد کاهش یافته است و در سال دوم تا سوم به 14.3 درصد رسیده است.

 آیا جراحی اسلیو معده بر سلامتی روان تأثیر می‌گذارد؟

گاهی ممکن است بیماران بعد از عمل اسلیو معده دچار چالش‌های جدیدی در رابطه با سلامت روان خود شوند. این چالش‌ها می‌تواند مربوط به جراحی چاقی یا تغییرات جدید در بدن بیمار باشد. بیمار ممکن است به‌دلیل نگرانی از بازگشت دوباره وزن دچار ترس از غذا شود و تمایلی به غذاخوردن نداشته باشد. این اتفاق می‌تواند منجر به سوء تغذیه و کمبود ویتامین‌ها شود.

 

منابع بیشتر:

Netherlands helplines and hotlines
Prevalence and Outcomes of Depression After Bariatric Surgery
Prevalence and Outcomes of Depression After Bariatric Surgery: A Systematic Review and Meta-Analysis

  5/5 - (1 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات