درمان چاقی – سریع یا آهسته – علل چاقی

درمان چاقی

زندگی شهر نشینی امروز به دنبال تغییراتی که در نحوه زندگی ایجاد کرده مانند کاهش فعالیت و مصرف غذا های آماده پر چرب ، موجب اضافه وزن و چاقی در بسیاری از افراد جامعه شده است.

سازمان بهداشت جهانی در طی مطالعه ای نشان داد که یکی از مهم ترین عوامل خطر جهانی و مرگ ومیر اضافه وزن و چاقی است!

این عامل خطر به همراه عواملی مانند: پرفشاری خون ، قند خون بالا ، مصرف دخانیات و نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب ، باعث افزایش بیماری های غیر واگیر و مزمن از قبیل بیماری های قلبی و دیابت و انواع سرطان ها میشود که تمام کشور های مختلف دنیا با درآمد بالا ، متوسط و پایین را درگیر کرده است.

چاقي و اضافه وزن در دوران نوجواني و جواني از اهمیت خاصي برخوردار است. اغلب افراد چاق ، در بزرگسالي هم چاق خواهند بود و در معرض بیماري هاي متعدد قرار خواهند گرفت. از سوي دیگر چاقي تأثیر منفي بر ظاهر افراد دارد.

از آنجا که در سنین جواني افراد به ظاهر خود توجه خاص نشان مي دهند ، داشتن ظاهر نامناسب سبب مي شود تا درگیر مشکالت روحي شده و یا با استفاده از رژیم هاي نامناسب براي درمان چاقی ، به سلامت خود لطمه بزنند. چاقي با بیماري هایي چون دیابت ، بیماري هاي قلبي و سرطان در ارتباط است.

آمار ها نشان می دهند ، در سال 2010 عارضه چاقی سه برابر بیش از سوء تغذیه افراد را به کام مرگ کشانده است؛ از این رو لازم است تا تعریف چاقي را بدانید ، از علل و عوارض آن مطلع باشید ، راه هاي مقابله با آن را بشناسید و از اصول صحیح کنترل وزن پیروی کنید.

علل چاقي

درمان چاقی

 • علل ژنتیک: بروز چاقي در فرزندان و سیر نزدیکان افراد چاق حکایت از زمینه ژنتیکي چاقی دارد.
 • علل محیطي: نحوه زندگي به ویژه عادت های غذایي و میزان فعالیتبدني افراد عامل مهمي در اضافه وزن و چاقي محسوب مي شود.
 • علل رواني: برخي بیماری هاي رواني مانند افسردگي افراد را مستعد چاقي مي کند. به عالوه برخي افراد در شرایط نامناسبرواني مانند اضطراب، خشم و ناراحتي بیش از حد غذا مي خورند.
 • بیماري هاي جسمي: برخي بیماري ها نظیر کم کاري تیروئید و کوشینگ اختلال عملکرد غده فوق کلیه موجب بروز چاقي مي شوند.
 • داروها: برخي داروها مثل بعضي داروهاي ضد افسردگي و کورتون موجب چاقي مي شوند.

چه کسانی باید وزن خود را کاهش دهند؟

حمل بیش از حد وزن می تواند خطر تعدادی از مشکلات سلامتی را افزایش دهد.
درمان چاقی می تواند ناامید کننده و دشوار باشد ، اما طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، کاهش تنها 5-10 درصد از وزن بدن می تواند فواید قابل توجهی برای سلامتی به همراه داشته باشد.
برای شخصی که  114 کیلوگرم  وزن دارد ، این به معنای از دست دادن  5.7-11.4 کیلوگرم است. کاهش اندک در وزن دستاورد مهمی است.

درمان چاقی به آرامی و به طور مداوم ، مثلاً 0/5 کیلو در هفته ، معمولاً بهتر است. زیرا با رسیدن فرد به وزن مورد نظر ، احتمال ماندن در آن بیشتر است.

اگر با توجه به شاخص توده بدني چاق محسوب مي شوید و یا وزن تان 20 درصد بیشتر از وزن مطلوب تان است ، باید وزن خود را کاهش دهید.

اگر میزان اضافه وزن شما کمتر از 20 درصد وزن مطلوب باشد ، اما سابقه خانوادگي فشارخون ، دیابت ، بیماري هاي قلبي دارید ، براي کاهش وزن خود اقدام کنید. اما اگر از سایر جهات سالم هستید ، نیازي ندارید که وزن خود راکاهش دهید.

اصول کنترل و درمان چاقی

باید از یک سري اصول مشخص براي کاهش وزن پیروي کنید. کاهش میزان کالري دریافتي و افزایش فعالیت بدني روش صحیح کاهش وزن است.
هدف شما باید اجراي یک برنامه غذایي پیوسته و پایدار براي کاهش وزن تدریجي باشد. به علاوه ، به خاطر داشته باشید که فعالیت بدني دومین اصل کاهش وزن بدن بعد از رژیم غذایي است.
حداکثر کاهش وزن مجاز در طول 1 هفته حدود 600 گرم (معادل 2 تا 3 کیلوگرم در ماه) است. کاهش وزن با سرعت بیشتر از این ممکن است پایدار نباشد.
سعي کنید با یک رژیم غذایي متعادل و مناسب و همراه با فعالیت بدني ، وزن خود را پایدار نگه دارید.

راه های درمان چاقی 

 1. خود مراقبتی
 2. تغییرات رژیم غذایی
 3. فعالیت بدنی
 4. داروهای کاهش وزن
 5. انواع جراحی چاقی

انواع جراحی چاقی

امروزه روش های بسیاری برای جراحی افراد مبتلا به چاقی مفرط وجود دارد که ما چند مورد از این روش ها را در اینجا ذکر میکنیم:

 • بای پس معده
 • جراحی اسلیو معده
 • باندینگ معده قابل تنظیم
 • انحراف با سوییچ اثنی عشر

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات