عمل اسلیو در دوران شیردهی چگونه است

عمل اسلیو در دوران شیردهی

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

با گسترش روش‌های جراحی لاغری که در سراسر دنیا انجام می‌شوند، بیش‌ترین آمار از میان زنانی که به این جراحی روی می‌آورند، شامل زنانی که در سنین باروری هستند، می‌شود. اگر در سنین باروری هستید و به این جراحی روی آورده‌اید، ممکن است این سوال ذهن شما را درگیر کند که عمل اسلیو در دوران شیردهی و در زمان بارداری به چه صورت است؟ در این پست به‌طور مفصل به این سوال پاسخ داده‌ایم.

عمل اسلیو لاغری

یکی از روش‌های لاغری، عمل اسلیو معده است که در آن با جدا کردن قسمتی از معده، میزان غذای ورودی به بدن کنترل می‌شود. در عمل اسلیو معده، جراح حجم معده را که حدود ۱۵ درصد نسبت به قبل کوچک‌تر می‌شود، از بدن خارج می‌کند. بنابراین فرد سریع‌تر از قبل احساس سیری می‌کند و مشکل پرخوری فرد برطرف می‌شود. بعد از انجام عمل جراحی، فرد باید رژیمی بسیار محدود غذایی را دنبال کند تا بدن بتواند با سایز جدید معده عادت کند. فردی که عمل جراحی اسلیو معده انجام می‌دهد، باید برای همیشه وعده های غذایی را با حجم کم و پیوسته‌تر بخورد. عمل جراحی اسلیو، باعث کاهش وزن بدن زنان می‌شود و این کاهش وزن، هورمون‌های فرد را به حالت طبیعی برمی‌گرداند. حتی در زنان باردار، شانس زایمان را افزایش می‌دهد. کاهش وزن باعث منظم شدن تخمک گذاری و حتی احتمال باردار شدن می‌شود.

متخصصین قبل از انتخاب فرد مناسب برای عمل جراحی اسلیو معده، ابتدا وضعیت بدنی شما را بررسی می‌کنند و قبل از عمل، مشاورین و متخصصین دانستنی‌های لازم را به شما هشدار می‌دهند.

شما می‌توانید با تماس با مشاورین ما در این رابطه اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید. با این حال افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند؛ اما رژیم غذایی خود را به طور مداوم رعایت نکرده‌اند، احتمال دارد که بعد از عمل جراحی اسلیو معده، وزن خود را کاهش داده اما مجدد افزایش وزن پیدا کنند. برای حل این مشکل، تماس مستمر با دکتر متخصص تا پایان دوره درمان، الزامی است.

عمل اسلیو در دوران شیردهی

چنانچه قرار است عمل اسلیو در دوران شیردهی شما صورت گیرد، ممکن است نگران این مساله باشید که داشتن رژیم غذایی و محدودیت در مواد غذایی مصرفی شما بعد از جراحی، چه تاثیری بر دوران شیردهی و تغذیه کودک دارد؟ بعد از این جراحی، شما لازم است دارو مصرف کنید و کمتر غذا بخورید و ممکن است غذای کافی برای حمایت از رشد کودک دریافت نکنید و مصرف دارو بر تغذیه کودک اثر سوء بگذارد. این موضوع در صورت تغذیه درست و مغذی رخ نمی‌دهد، زیرا کودک شما با توجه به برنامه غذایی که توسط دکتر و مشاور خود در ارتباط با  عمل اسلیو در دوران شیردهی دریافت می‌کنید، آنچه را که برای رشد لازم دارد از شما دریافت می‌کند. هیچ تغییری در روند شیردهی شما ایجاد نمی‌شود و قطعا کاهش وزن عمل شیردهی را برای شما بسیار راحت‌تر هم خواهد بود. اما باید با پزشک زنان و پزشک جراحی چاقی خود مشاوره کنید تا مکمل‌های مناسب دوره شیردهی را دریافت کنید.

آیا رژیم غذایی توصیه شده توسط جراح عمل اسلیو معده در شیردهی برای مادر و کودک کافی است

با اینکه شیردهی پس از اسلیو معده هیچ ممنوعیتی ندارد، اما نباید بلافاصله بعد از عمل اسلیو در دوران شیردهی، به فرزند خود شیر بدهید؛ زیرا هنوز باید دارو مصرف کنید. با کاهش وزن سریع بعد از عمل جراحی اسلیو معده، بیمار در خطر کم شدن آب بدن و دی هیدراته شدن، کمبود در پروتئین بدن، کبود کالری و سایر مواد مغذی قرار می‌گیرد و داشتن تغذیه مناسب در روند شیردهی موثر است.

علاوه بر این، ممکن است پس از اسلیو معده تا مدتی مجبور به هیدراته کردن بدن خود توسط خوردن مایعات فراوان و خوردن مواد مغذی مانند پروتئین، ویتامین و مواد معدنی داشته باشید. سعی کنید برای اطمینان از سلامت فرزند شیرخوارتان، این برنامه را برای او هم پیاده کنید. در بیش‌تر موارد پزشکان در ارتباط با عمل اسلیو در دوران شیردهی پیشنهاد می‌کنند که مادران بلافاصله بعد از جراحی‌های لاغری، از دادن شیر خود به کودک جلوگیری کنند و تا حد امکان از جایگزین‌های شیر مادر در زمان مصرف دارو استفاده کنند.

عمل اسلیو و بارداری

همانطور که می‌دانید، رژیم غذایی و دارویی بعد از عمل اسلیو معده، نسبت به قبل تغییر می‌کند. ممکن است هر روز نیاز به خوردن داروهای مکمل ویتامینی و مواد معدنی داشته باشید. در دوره بارداری، در ارتباط با تغییرات رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری، به طور دقیق با پزشک خود مشورت کنید.اگر حاملگی بعد از عمل اسلیو،

به پزشک زنان زایمان یا ماما خود نیز باید در رابطه با جراحی لاغری که قبل  از بارداری انجام داده‌اید، اطلاع دهید. بنابراین فراموش نکنید که همه چیز را کاملا با آن‌ها در میان بگذارید. همچنین ممکن است نیاز به انجام مداوم آزمایش خون داشته باشید تا سطح مواد مغذی خون‌تان را کنترل کنید.

ممکن است نگران این مساله باشید که با کم‌تر خوردن بعد از جراحی لاغری، احتمال دارد نتوانید مواد غذایی مورد نیاز جنین را تامین کنید. احتمال این موضوع نزدیک به صفر است؛ زیرا جنین مواد مورد نیاز خود را از بدن شما دریافت می‌کند و نیازی به پرخوری در سه ماهه اول و دوم وجود ندارد. در سه ماهه آخر ممکن است نیاز داشته باشید تا ۲۰۰ کالری بیش از مقدار معین شده در رژیم غذایی، بخورید.

با پزشک و مشاور خود در رابطه با هر مسئله‌ای که برایتان ایجاد نگرانی و اضطراب می‌کند، گفتگو کنید. ای ممکن است درباره موادی که مصرف آن برای جنین مفیدتر است، توصیه‌هایی به شما داشته باشد که اجرای دقیق این دستورالعمل‌هااز اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از جراحی لاغری و در دوره بارداری، بیمار به ویتامین‌های خاص بارداری و مکمل‌های معدنی نیاز دارد. بعد از جراحی اسلیو معده، لازم است بیمار به نکات زیر دقت داشته باشد:

  • مصرف ویتامین‌های خاص بارداری و مکمل های معدنی توصیه شده توسط پزشک زنان یا ماما
  • چکاپ سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم و فولیک اسید و ویتامین‌های محلول در چربی که در ابتدای بارداری ضروری است.
  • چکاپ مستمر خون برای آگاهی از سطح مواد مغذی بدن

چه مدت بعد از بارداری می‌توان عمل اسلیو را انجام داد

فردی که عمل اسلیو معده انجام داده است، بعد از جراحی لاغری و زمانی‌که وزنش ثابت شد، می‌تواند اقدام به بارداری کند. بعد از عمل، بدن تغییرات زیادی را از نظر تغذیه تجربه می‌کند. این تغییرات استرس‌زا می‌تواند مشکلات زیادی در رشد جنین ایجاد کند؛ اما حاملگی بعد از عمل اسلیو معده، باعث مشکلات گوارشی در معده نمی‌شود. تنها دلیل نگرانی در این زمینه این است که فرد در بازه زمانی کاهش وزن سریع باردار می‌شود که پزشکان برای حفاظت از مادر و جنین در برابر سوء تغذیه، توصیه می‌کنند زنان تا ۱۸ ماه پس از جراحی و کاهش وزن، از باردار شدن جلوگیری کنند.

آیا وزن کم شده بعد از عمل اسلیو در دوران بارداری باز می‌گردد

بعضی از زنان به خاطر ترس از افزایش وزن بعد از عمل اسلیو معده، از باردار شدن خودداری می‌کنند؛ زیرا در دوران بارداری ممکن است افزایش وزن پیدا کنند. این افزایش وزن به این معنا نیست که فرد به حالت اولیه خود باز می‌گردد. بلکه به این خاطر است که جنین در محیطی با مایع آمنیوتیک و جفت رشد کرده‌است و در این مدت بدن برای تغذیه جنین، خون بیش‌تری تولید می‌کند و قفسه سینه، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها بزرگ می‌شوند. این افزایش وزن در دوران بارداری، بین افراد مختلف متفاوت است. پس بهتر است در این رابطه با پزشک متخصص خود و ماما صحبت کنید تا شما را راهنمایی کنند.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله ذکر شد، مراقبت‌های دوران بارداری و شیردهی و تماس و مشاوره با متخصصین جراحی اسلیو معده و زنان و زایمان، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید فرد تحت درمان، به آن توجه داشته‌ باشد. در این پست، به نکات ضروری عمل اسلیو معده در شیردهی ، عمل اسلیو و بارداری مفصل پرداخته‌ایم.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *