عمل اسلیو در دوران شیردهی؛ (فاصله بین عمل و شیردهی چقدر باشد؟)

عمل اسلیو در دوران شیردهی

لاغری و عمل اسلیو می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر باردار شوید. لاغری هم‌چنین در افزایش شیر مادر نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. متاسفانه بسیاری از افرادی که با مشکل اضافه وزن مواجه هستند در تخمک‌گذاری و باروری مشکل دارند. به‌علاوه به‌طور کلی زنانی که با اهداف مختلف روی به جراحی لاغری می‌آورند در سنین باروری هستند. اما آیا یک مادر در دوران شیردهی به فرزندش می‌تواند عمل اسلیو انجام دهد؟ با توجه به رژیم غذایی و داروهایی که باید مصرف شود، آیا عمل اسلیو در دوران شیردهی مانع از رسیدن مواد غذایی به بدن کودک نمی‌شود؟ در مورد بارداری چطور؟ آیا بارداری بعد از اسلیو معده ممکن است؟ آیا رژیم غذایی و داروهای بعد از عمل به سلامت جنین آسیبی وارد نمی‌کند؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد سؤالات بالا گفتگو کنیم.

نگاهی کوتاه به عمل اسلیو معده

یکی از روش‌های لاغری، عمل اسلیو معده است که در آن با جدا کردن حدود 80 درصد از معده که شامل هورمون‌های گرسنگی هم می‌شود، میزان غذای ورودی به بدن کنترل می‌شود. بنابراین فرد سریع‌تر از قبل احساس سیری می‌کند و مشکل پرخوری فرد برطرف می‌شود. بعد از انجام عمل جراحی، فرد باید یک رژیم بسیار محدود غذایی را دنبال کند تا بدن بتواند به سایز جدید معده عادت کند. فردی که عمل جراحی اسلیو معده انجام می‌دهد، باید برای همیشه وعده های غذایی را با حجم کم و پیوسته‌تر بخورد.

به طور کلی، اضافه وزن متابولیسم بدن را کاهش می‌دهد و باعث اضافه وزن بیش‌تر می‌شود. عمل جراحی اسلیو، باعث کاهش وزن بدن زنان می‌شود و این کاهش وزن، هورمون‌های فرد را به حالت طبیعی برمی‌گرداند. حتی در زنان باردار، شانس زایمان را افزایش می‌دهد. کاهش وزن باعث منظم شدن تخمک گذاری و حتی احتمال باردار شدن می‌شود.

اسلیو معده در دوران شیردهی
اسلیو معده در دوران شیردهی

متخصصین قبل از انتخاب فرد مناسب برای عمل جراحی اسلیو معده، ابتدا وضعیت بدنی شما را بررسی می‌کنند و قبل از عمل، مشاورین و متخصصین دانستنی‌های لازم را به شما هشدار می‌دهند.

شما می‌توانید با تماس با مشاورین ما در این رابطه اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید. با این حال افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند؛ اما رژیم غذایی خود را به طور مداوم رعایت نکرده‌اند، احتمال دارد که بعد از عمل جراحی اسلیو معده، وزن خود را کاهش داده اما مجدد افزایش وزن پیدا کنند. برای حل این مشکل، تماس مستمر با دکتر متخصص تا پایان دوره درمان، الزامی است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عمل اسلیو این مقاله را مطالعه بفرمایید

عمل اسلیو در دوران شیردهی

برای شیردهی پس از عمل جراحی اسلیو ممکن است نگران این مساله باشید که داشتن رژیم غذایی و محدودیت در مواد غذایی مصرفی شما بعد از جراحی، چه تاثیری بر دوران شیردهی و تغذیه کودک دارد؟

با اینکه شیردهی پس از اسلیو معده هیچ ممنوعیتی ندارد، اما نباید بلافاصله بعد از عمل اسلیو به فرزند خود شیر بدهید؛ زیرا هنوز باید دارو مصرف کنید. با کاهش وزن سریع بعد از عمل جراحی اسلیو معده، بیمار در خطر کم شدن آب بدن و دی هیدراته شدن، کمبود در پروتئین بدن، کمبود کالری و سایر مواد مغذی قرار می‌گیرد. داشتن تغذیه مناسب در روند شیردهی لازم است.

شیردهی پس از عمل جراحی اسلیو
شیردهی پس از عمل جراحی اسلیو

علاوه بر این، ممکن است پس از اسلیو معده تا مدتی مجبور به هیدراته کردن بدن خود توسط خوردن مایعات فراوان و خوردن مواد مغذی مانند پروتئین، ویتامین و مواد معدنی داشته باشید. سعی کنید برای اطمینان از سلامت فرزند شیرخوارتان، این برنامه را برای او هم پیاده کنید. در بیش‌تر موارد پزشکان در ارتباط با عمل اسلیو در دوران شیردهی پیشنهاد می‌کنند که مادران بلافاصله بعد از جراحی‌های لاغری، از دادن شیر خود به کودک جلوگیری کنند و تا حد امکان از جایگزین‌های شیر مادر در زمان مصرف دارو استفاده کنند.

عمل اسلیو و بارداری

همانطور که می‌دانید، رژیم غذایی و دارویی بعد از عمل اسلیو معده، نسبت به قبل تغییر می‌کند. ممکن است هر روز نیاز به خوردن داروهای مکمل ویتامینی و مواد معدنی داشته باشید. در دوره بارداری، در ارتباط با تغییرات رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری، به طور دقیق با پزشک خود مشورت کنید. در مورد حاملگی بعد از عمل اسلیو، با پزشک زنان زایمان یا ماما خود نیز باید اطلاع دهید. بنابراین فراموش نکنید که همه چیز را کاملا با آن‌ها در میان بگذارید. همچنین ممکن است نیاز به انجام مداوم آزمایش خون داشته باشید تا سطح مواد مغذی خون‌تان را کنترل کنید.

ممکن است نگران این مساله باشید که با کم‌تر خوردن بعد از جراحی لاغری، احتمال دارد نتوانید مواد غذایی مورد نیاز جنین را تامین کنید. احتمال این موضوع نزدیک به صفر است؛ زیرا جنین مواد مورد نیاز خود را از بدن شما دریافت می‌کند و نیازی به پرخوری در سه ماهه اول و دوم وجود ندارد. در سه ماهه آخر ممکن است نیاز داشته باشید تا ۲۰۰ کالری بیش از مقدار معین شده در رژیم غذایی، بخورید.

عمل اسلیو در دوران شیردهی
عمل اسلیو در دوران شیردهی

با پزشک و مشاور خود در رابطه با هر مسئله‌ای که برایتان ایجاد نگرانی و اضطراب می‌کند، گفتگو کنید. پزشک ممکن است درباره موادی که مصرف آن برای جنین مفیدتر است، توصیه‌هایی به شما داشته باشد که اجرای دقیق این دستورالعمل‌هااز اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از جراحی لاغری و در دوره بارداری، بیمار به ویتامین‌های خاص بارداری و مکمل‌های معدنی نیاز دارد. بعد از جراحی اسلیو معده، لازم است بیمار به نکات زیر دقت داشته باشد:

مصرف ویتامین‌های خاص بارداری و مکمل های معدنی توصیه شده توسط پزشک زنان یا ماما

چکاپ سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم و فولیک اسید و ویتامین‌های محلول در چربی که در ابتدای بارداری ضروری است.

چکاپ مستمر خون برای آگاهی از سطح مواد مغذی بدن

چه مدت بعد از بارداری می‌توان عمل اسلیو را انجام داد

فردی که عمل اسلیو معده انجام داده است، بعد از جراحی لاغری و زمانی‌که وزنش ثابت شد، می‌تواند برای بارداری اقدام کند. بعد از عمل، بدن تغییرات زیادی را از نظر تغذیه تجربه می‌کند. این تغییرات استرس‌زا می‌تواند مشکلات زیادی در رشد جنین ایجاد کند؛ اما حاملگی بعد از عمل اسلیو معده، باعث مشکلات گوارشی در معده نمی‌شود. تنها دلیل نگرانی در این زمینه این است که فرد در بازه زمانی کاهش وزن سریع باردار می‌شود که پزشکان برای حفاظت از مادر و جنین در برابر سوء تغذیه، توصیه می‌کنند زنان تا ۱۸ ماه پس از جراحی و کاهش وزن، از باردار شدن جلوگیری کنند.

بهتر است بارداری در زمانی صورت گیرد که دوره‌ی کاهش وزن به پایان رسیده است و بیمار در مرحله‌ی تثبیت وزنی است.

اسلیو معده و بارداری
اسلیو معده و بارداری

آیا وزن کم شده بعد از عمل اسلیو در دوران بارداری باز می‌گردد

بعضی از زنان به خاطر ترس از افزایش وزن بعد از عمل اسلیو معده، از باردار شدن خودداری می‌کنند؛ زیرا در دوران بارداری ممکن است افزایش وزن پیدا کنند. این افزایش وزن به این معنا نیست که فرد به حالت اولیه خود باز می‌گردد. بلکه به این خاطر است که جنین در محیطی با مایع آمنیوتیک و جفت رشد کرده‌است و در این مدت بدن برای تغذیه جنین، خون بیش‌تری تولید می‌کند و قفسه سینه، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها بزرگ می‌شوند. این افزایش وزن در دوران بارداری، بین افراد مختلف متفاوت است. پس بهتر است در این رابطه با پزشک متخصص خود و ماما صحبت کنید تا شما را راهنمایی کنند.

سخن پایانی

به‌طور کلی کاهش وزن می‌تواند قدرت باردهی و شیردهی را افزایش دهد. اما بعد از عمل اسلیو و پیش از دوران تثبیت وزن؛ یعنی در دوران کاهش وزن، فرد داروهایی را مصرف می‌کند و هم‌چنین برای جذب مواد غذایی مورد نیاز از مکمل‌ها استفاده می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود در این دوره (دوره‌ی کاهش وزن) تا حد امکان از بارداری و شیردهی پرهیز شود و یا در صورت لزوم با مشاوره‌ی پزشک و دریافت مکمل‌های تجویز شده برای مادر و روش‌های جایگزین شیر مادر، مثل مکمل‌های غذایی برای کودک، این کار انجام گیرد.

به‌طور کلی تصمیم برای بارداری و شیردهی پس از عمل اسلیو معده باید زیر نظر پزشک جراح و پزشک ماما یا زنان و زایمان باشد.

در صورتی که در رابطه با عمل اسلیو در دوران شیردهی یا اسلیو معده و بارداری سؤالی دارید و هم‌چنین برای رزرو نوبت جهت مشاوره می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

آیا شما تجربه‌ی بارداری یا شیردهی بعد از عمل چاقی داشته‌اید؟ تجربه‌ی خود را در قسمت کامنت‌ها با ما و دیگر مخاطبان در میان بگذارید.

سؤالات متداول

. آیا می‌توان در دوران شیردهی به فرزند عمل جراحی اسلیو انجام داد؟

بله امکان شیردهی بعد از عمل چاقی وجود دارد اما باید مراقب باشید که مواد غذایی کافی دریافت می‌کنید. بدن شما مواد غذایی را ابتدا برای شیر مادر تأمین می‌کند و بعد برای بدن خود شما.

. آیا عمل اسلیو معده را باید بعد از بارداری انجام دهم یا قبل از آن؟

توصیه می‌شود برای اقدام به بارداری بعد از اسلیو معده بین 18 تا 24 ماه صبر کنید. دلیل آن این است که در این فرصت بدن هر مقداری که امکان داشته وزن کم کرده است. چرا که بهتر است پس از باردار شدن کاهش وزن را متوقف کنید.

. آیا عمل اسلیو معده روی شیردهی تأثیر می‌گذارد؟

اگر شما از یک رژیم صحیح و متعادل پیروی کنید و با پزشک خود مشاوره داشته باشید بدن شما تمام مواد غذایی مورد نیاز را دریافت خواهد کرد.

. آیا پس از وضع حمل می‌توانم عمل اسلیو انجام دهم؟جراحان اسلیو معده توصیه می‌کنند برای انجام عمل اسلیو معده تا 18 ماه بعد از حاملگی یا زمانی که از نظر سلامتی و وزن به حالت باثباتی رسیدید صبر کنید. زنانی که عوارض فیزیکی پس از زایمان را تجربه می‌کنند ممکن است دوره انتظار طولانی‌تری داشته باشند. آیا بارداری نتایج عمل اسلیو را از بین می‌برد

بارداری بعد از انواع جراحی کاهش وزن مثل اسلیو معده، در صورتی‌که موارد احتیاط در مورد مادر و فرزند رعایت شوند بی‌خطر است. برای کاهش خطر عوارض، دست‌کم یک سال پس از جراحی برای باردارشدن صبر کنید. در زمان بارداری توجه خود را مصروف احتیاجات غذایی و افزایش وزن کنید.

 

Rate this post

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات