زندگی بعد از عمل اسلیو؛ از سختی نقاهت تا شادی لاغری

زندگی بعد از عمل اسلیو

تغییرات زندگی بعد از عمل اسلیو چه روندی را طی می کند؟

اگر کاندید جراحی اسلیو معده هستید، حداقل یکبار روند تغییرات زندگی بعد از عمل اسلیو را از زبان پزشک لاغری خود شنیده­ اید.

به دلیل تغییرات گسترده­ ای که بعد از جراحی در بدن رخ می دهد، لازم است که فرد در سبک زندگی خود تغییراتی را به وجود آورد. جراحی لاغری علاوه بر تغییراتی که در ظاهر افراد نمایان می کند، سبب بهبود بیماری­ هایی که فرد در اثر چاقی با آن مواجه است، می شود.

حفظ کاهش وزن در طولانی مدت، به پیروی از دستورالعمل­ ها و مراقبت­ های فرد بعد از جراحی وابسته است. در این مقاله قصد داریم به زندگی بعد از جراحی اسلیو معده و بایدها و نبایدهای آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

در چه صورتی پزشک عمل اسلیو را به شما پیشنهاد می دهد؟

بهترین راه برای رهایی از اضافه وزنی که افراد را درگیر می کند، پیروی از رژیم غذایی سالم و انجام ورزش به صورت منظم می باشد. اما گاهی افراد با رژیم و ورزش موفق به کاهش وزن نمی شوند، در این صورت پزشک متخصص انجام جراحی لاغری را برای آن­ها مناسب­ تر می داند.

پزشکان در میان انواع جراحی ­های لاغری، عمل اسلیو معده که به روش لاپاراسکوپی انجام می شود را مناسب افرادی می­ دانند که شاخص توده بدنی آن­ها بیشتر از 45 است و ممکن است تحت تأثیر خطرات احتمالی که ناشی از بیهوشی طولانی مدت در طول جراحی است قرار بگیرند.

در این روش حجم معده کاهش می­ یابد که به دنبال آن فرد کالری کمتری دریافت می کند.

عمل اسلیو معده یک روش ایمن و غیرتهاجمی برای لاغری محسوب می­ شود.
عمل اسلیو معده یک روش ایمن و غیرتهاجمی برای لاغری محسوب می­ شود.

دوره نقاهت فرد و روند درمان، در زندگی بعد از عمل اسلیو چگونه است؟

در روزهای ابتدایی بعد از عمل، پزشک از شما تست بلع می­گیرد. در این روش از پرتو ایکس استفاده می شود. در این تست، پزشک از شما می­خواهد که یک مایع بی­رنگ را بخورید که بعد از خوردن و عبور آن از معده و روده شما، در اشعه ایکس قابل مشاهده می شود.

انجام این تست به پزشک کمک می کند که ببیند آیا نشت و یا انسدادی در معده وجود دارد یا خیر. بعد از تأیید این موضوع که جراحی با موفقیت انجام شده و نشت و انسدادی وجود ندارد، می توانید نوشیدن مایعات را آغاز کنید.

افراد بعد از عمل اسلیو معده، دو الی سه هفته بعد از جراحی، می­توانند کارهای روزانه خود را در صورتی که سنگین نباشد، آغاز کنند.

فعالیت­های سنگین و همچنین ورزش شدید را بهتر است به مدت چهار الی شش هفته بعد از جراحی انجام دهند. توجه کنید که بعد از طی کردن دوران بهبودی، انجام ورزش برای بالا بردن نتیجه جراحی و روند کاهش وزن ضروری می باشد.

در دوران زندگی بعد از عمل اسلیو، مصرف مواد غذایی محدود می شود و بهتر است پیرو رژیم غذایی سالم باشید. این موضوع نه تنها روند کاهش وزن را تسریع می کند، بلکه در سلامت فرد نیز تأثیرگذار است.

مزایا و معایب عمل اسلیو برای لاغری

هر عمل جراحی، مزایا و معایبی می­تواند به دنبال به دنبال داشته باشد که بسیاری از آن­ها به رعایت فرد بعد از جراحی بستگی دارد.

از مهم­ترین مزیت عمل اسلیو که در همان ماه­های ابتدایی قابل مشاهده است، می­توان به کم شدن حجم معده و در نتیجه کاهش کالری مصرفی اشاره کرد. این موضوع می­تواند تا حد زیادی از پُرخوری جلوگیری کند.

از تغییرات زندگی بعد از عمل اسلیو می­توان به تغییر عادات غذایی اشاره کرد.
از تغییرات زندگی بعد از عمل اسلیو می­توان به تغییر عادات غذایی اشاره کرد.

عمل اسلیو معده در مدت زمان کوتاه­تری انجام می شود. این موضوع می­تواند برای افرادی که نمی­توانند مدت زمان زیادی بیهوش باشند، بسیار دلگرم کننده باشد. همچنین نتیجه­ای که به دنبال دارد در مدت زمان    کوتاه­تری حاصل می شود.

توجه به این نکته ضروری است که تغییراتی که در سبک زندگی بعد از عمل اسلیو حاصل می شود، بسیار در نتیجه نهایی جراحی مؤثر است. بنابراین دستورالعمل­های بعد از جراحی را جدی بگیرید و آن­ها را قدم به قدم تحت نظر پزشک خود انجام دهید.

خطرات و معایبی که ممکن است بعد از عمل اسلیو بروز کند، افراد را نگران می کند. ممکن است بعد از جراحی، افراد دچار افسردگی و ناامیدی شوند که دلیل آن رعایت نکردن دستورات قبل و بعد از جراحی است.

افرادی که وابستگی زیادی به غذا خوردن دارند، ممکن است بعد از جراحی دچار افسردگی شوند. این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا در رفع آن به شما کمک کند و دوران زندگی بعد از عمل اسلیو را با آرامش بیشتری سپری کنید.

ترک نکردن مصرف الکل و دخانیات قبل از جراحی، می­تواند مصرف آن را بعد از جراحی هم افزایش دهد و زندگی و سلامتی فرد را مختل کند.

مصرف مکمل­ها چه تأثیری در دوران زندگی بعد از عمل اسلیو دارند؟

همان­طور که می­دانید، انجام جراحی­های لاغری می­تواند بدن فرد را با کمبود مواد مورد نیاز مواجه کند. دلیل آن هم کاهش مصرف مواد غذایی و در نتیجه کاهش مواد دریافتی مورد نیاز بدن می باشد.

کمبود این مواد می­تواند باعث ریزش مو، مشکلات پوستی، کم خونی و مشکلاتی از این قبیل شود. برای جلوگیری از این موضوع، فردی که اقدام به جراحی اسلیو معده می کند، باید تحت نظر پزشک متخصص مصرف مکمل­های مورد نیاز بدن را جدی بگیرد.

این موضوع نه تنها مشکلات مربوط به بدن را کاهش می دهد، بلکه باعث افزایش قوای جسمانی فرد می شود و می­تواند کمبود مواد غذایی مورد نیاز بدن را جبران کند.

دستورالعمل­های بعد از جراحی بسیار در نتیجه نهایی تأثیرگذار است.
دستورالعمل­های بعد از جراحی بسیار در نتیجه نهایی تأثیرگذار است.

در دوران زندگی بعد از جراحی اسلیو معده باید قدم به قدم به سمت سلامتی پیش بروید و اولین قدم تأمین مواد مورد نیاز بدن می باشد.

اقدامات بعد از عمل اسلیو

 1. به طور معمول در ساعات ابتدایی بعد از عمل، از بیمار می خواهند که چند قدم در اطراف تخت خود با کمک همراه راه برود تا احتمال ایجاد لخته در پاها کاهش یابد.
 2. زمان مرخص شدن افراد از بیمارستان معمولا یک الی دو روز بعد از جراحی است و بعد از مرخص شدن تا زمان بهبود باید از انجام کارهای سنگین پرهیز شود.
 3. مصرف مایعات را بعد از جراحی کاملا جدی بگیرید تا از بروز کم آبی در بدن جلوگیری شود. همچنین مصرف مایعات به عنوان یکی از پایه­های شروع رژیم غذایی بعد از جراحی محسوب می شود.
 4. داروهایی که تحت عنوان ضد درد تجویز می شوند را در مواقع ضروری مصرف کنید. توجه کنید که مصرف این داروها ممکن است در بعضی از افراد باعث ایجاد یبوست شود.
 5. یکسری از علائم هستند که در صورت مشاهده هرکدام از آن­ها باید پزشک خود را در جریان قرار دهید. علائمی از قبیل؛ تب و لرز شدید، احساس دردی که از حد طبیعی فراتر باشد و از شدت آن کم نشود، خروج چرک از ناحیه بخیه شده، حالت تهوع به صورت مداوم و مشکل در نوشیدن مایعات.
 6. رعایت رژیم غذایی مخصوص که قبل از جراحی برنامه دقیق آن توسط پزشک به شما ارائه شده. این رژیم شامل سبزیجات، منابع غنی پروتئین و مایعات می باشد. توجه به این نکته ضروری است که در هنگام خوردن، مطمئن شوید که غذا را به طور کامل جویده­اید و سرعت غذا خوردن شما پایین می باشد.
ورزش در دوران زندگی بعد از عمل اسلیو بر نتیجه نهایی تأثیرگذار است.
ورزش در دوران زندگی بعد از عمل اسلیو بر نتیجه نهایی تأثیرگذار است.
 1. مصرف دقیق مکمل­ها طبق نظر پزشک. مکمل­ها شامل؛ آهن، سیترات کلسیم، ویتامین­هایی از گروهB و مکمل­های پروتئینی می باشد.

افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو قرار گرفتند، اظهار دارند که بعد از جراحی اشتهای آن­ها تا حد زیادی کاهش می یابد. این موضوع باعث می شود که فرد غذای بسیار کم­تری را در هر وعده مصرف کند و تا 80درصد وزن خود را از دست دهد. به دنبال این موضوع در طی تغییرات زندگی بعد از عمل اسلیو، کنترل فرد بر کاهش وزن افزایش می یابد.

نکات پایانی مربوط به تغییرات زندگی بعد از عمل اسلیو

همان­طور که در مطالب بالا اشاره شد، بخش عمده تغیییرات فرد، مربوط به تغییرات سبک زندگی بعد از عمل اسلیو می باشد. این موضوع به قدری اهمیت دارد که برخی از پزشکان عدم توجه به آن را عامل بازگشت اضافه وزن در بیمار می­ دانند.

جراحی اسلیو معده به خودی خود غیرقابل بازگشت است اما اگر دستورالعمل­ هایی که مربوط به بعد از جراحی است به درستی اجرا نشود می­ تواند افزایش وزن را به دنبال داشته باشد.

انتخاب پزشک مناسب که بتواند به درستی شما را راهنمایی کند و بهترین برنامه ­ریزی را با توجه به شرایط بدنی شما انجام دهد، مهم­ترین اقدام قبل از جراحی محسوب می شود.

اگر تجربه جراحی با تیم ما را داشته اید، می توانید از مشاوره­ های بعد از جراحی بهره­ مند شوید و سوالات خود را از کارشناسان بپرسید و اگر به دنبال پزشک متخصص ماهر هستید، پیشنهاد ما به شما استفاده از مشاوره و تماس با مجموعه می باشد که پزشک بتواند بهترین راهکار را با توجه به شرایط بدنی شما ارائه دهد.

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات