رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس (از هفته اول + ممنوعات)

رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس

امروزه بازار جراحی های لاغری بسیار داغ است، بیمارهایی که از چاقی و عوارضش رنج می برند می توانند از یکی از روش های جراحی لاغری مانند ساسی بای پس معده و اسلیو و بای پس استفاده کنند، تا به وزن ایده آل خود برسند.
یکی از انواع این جراحی های لاغری، عمل ساسی بای پس معده است. اگر شما قصد دارید جراحی ساسی بای پس را انجام دهید یا جراحی شده اید و اکنون می خواهید اطلاعاتی درباره رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس به دست آورید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

ما در این مقاله قصد داریم درباره رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس و اهمیت تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس با شما صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه با شما درمیان بگذاریم.

رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس
رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس

جراحی ساسی بای پس معده چیست؟

جراحی ساسی بای پس معده از جدید ترین روش های جراحی لاغری است ه به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود و امروزه طرفداران زیادی دارد. این جراحی نسبت به سایر جراحی های لاغری پیچیده تر است به این علت که در آن از دو عمل اسلیو معده و بای پس معده استفاده می شود.

در نهایت شما می توانید با این روش زودتر به نتیجه دلخواه برسید و کاهش وزن چشمگیری را تجربه کنید. نکته ی دیگر در خصوص اینکه این جراحی بسیار اهمیت دارد این است که، بسیار مناسب افرادی است که از دیابت نوع ۲ رنج می برند و بعد از آن بیماری‌شان درمان می شود.

این جراحی این گونه است که ابتدا اسلیو معده انجام می شود و بعد از آن قسمتی از روده کوچک به معده باقی مانده متصل می شود که به این قسمت بای پس گفته می شود.

بعد از عمل بای پس، سوخت‌وساز بدن بالا می‌رود و شما کم کم احساس می‌کنید که چربی‌هایتان در حال آب شدن هستند. به نظر شما چرا این اتفاق میفتد؟ حقیقت این است که چون غذا در طول معده مسیر کمتری را طی می‌کند، کالری کمتری هم جذب بدن شما خواهد شد. حالا بدن برای جبران این کمبود، شروع به چربی‌سوزی می‌کند، تا انرژی موردنیازش را به دست آورد. در مقاله عمل بای پس کلاسیک، همه چیز را تمام و کمال برای شما توضیح داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم خواندن آن را از دست ندهید.

تغییرات ایجادشده در معده و روده در جراحی ساسی بای پس
تغییرات ایجادشده در معده و روده در جراحی ساسی بای پس

علت رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس

برای این که این جراحی در فرد تاثیرگذاری بیش تری داشته باشد تغذیه بعد از جراحی ساسی بای پس معده بسیار اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل بیماران بعد از این جراحی باید نزد پزشک خود رفته و مناسب ترین رژیم غذایی را دریافت کنند و سبک تغذیه خود را تغییر دهند.

رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس مناسب به بیماران کمک می کند تا سریع به وزن ایده آل خودشان نزدیک شوند. از طرفی بیماری هایی که در اثر چاقی و اضافه وزن داشته اند به سرعت از بین روند و از شر بیماری همچون فشار خون و دیابت رها شوند‌.

این جراحی به طرز معجزه آسایی به درمان دیابت نوع ۲ کمک می کند.

به همین دلیل این جراحی در بیمارانی که دیابت دارند بسیار تاثیرگذار است، زیرا هم بیماری دیابت شان درمان می شود و هم وزن شان کاهش پیدا می کند.

اما نکته ای که نباید از آن غافل شد رژیم غذايي بعد از عمل ساسی بای پس است زیرا رعایت تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس باعث می شود شما سریع تر به لاغری و اندام مناسب خود برسید.

بنابراین تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس بسیار قابل اهمیت است و نباید بیمار گمان کند اکنون که این جراحی را انجام داده است می تواند هر غذایی را میل کند بلکه باید از پزشک جراح خود رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس را دریافت کنید تا هر چه سریع تر به سلامتی و وزن ایده آل خود نزدیک شوید.

 نکته ای که در رابطه با این جراحی وجود دارد این است بعد از آن کربوهیدرات مصرف شده به سرعت وارد روده شده و تجزیه می شود به همین علت در رسیدن به وزن ایده آل کمک به سزایی می کند.

اهمیترژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس
اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس

تغذیه مناسب بعد از جراحی ساسی بای پس معده

بعد از جراحی ساسی بای پس، بیمار نباید به مدت دو روز غذایی مصرف کند و در این مدت شما باید تحت نظر پزشک در بیمارستان باشید.

  این جراحی بسیار پیچیده و مقداری دشوار است نسبت به سایر جراحی های لاغری مانند اسلیو و بای پس. علت دشوار تر بودن این جراحی نیز به علت ترکیبی بودن اسلیو و بای پس است.

 بیمار بعد از عمل درد هایی را تجربه می کند به همین علت به شما مسکن هایی تزریق می شود تا درد های شما کمتر شود و بتوانید به حالت عادی بازگردید.

بعد از گذشت این دو روز به مدت دو هفته تنها باید مایعات مصرف کنید و اجازه و شرایط استفاده از مواد غذایی دیگر را ندارید. زیرا به مرور زمان و طی مراحلی می توانید غذاهای عادی را میل کنید.

یکی از مایعاتی که مصرف آن به بیمار توصیه می شود مصرف آب است زیرا بعد از جراحی بدن انسان با بی آبی مواجه می شود به همین دلیل مصرف روزانه ۸ لیوان آب بدن را از خطر کم آبی مصون نگه می دارد.

نکته مهمی که باید به آن در رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس توجه کنید این است که از مایعاتی که دارای کافئین می باشد خودداری کنید. برای مثال از چای ساده حداکثر تا دو فنجان می توانید استفاده کنید.

رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس مناسب برای شما مصرف مایعات است و نباید غذای دیگری مصرف کنید. باید طبق این رژیم پیش بروید تا تاثیرگذاری این جراحی بیشتر باشد و زودتر به نتیجه دلخواه خودتان برسید.

بعد از گذراندن این دو هفته که رژیم مایعات را رعایت کردید می توانيد به مدت دو هفته غذاهایی را میل کنید که به‌ صورت‌ پوره و له شده باشد تا برایتان سبک باشد و به معده شما فشار نیاید تا معده شما به مرور زمان به غذا عادت کند.

رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس در دو هفته اول
رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس در دو هفته اول

انواع تغذیه بعد از جراحی ساسی بای پس معده دردو هفته اول

رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس در هفته اول باید شامل موارد زیر باشد؛

۱-استفاده از لبنیات: شما می توانید از لبنیات استفاده کنید اما نکته ای که در این خصوص باید بدانید این است باید کم چرب باشد زیرا مصرف لبنیات پرچرب در این مدت بسیار برای شما ضرر دارد به همین دلیل باید از آن پرهیز کنید‌.

۲-مصرف نوشیدنی غیر گازدار: از نوشیدنی هایی که گاز دار است به هیچ وجه نباید استفاده کنید حتی اگر می خواهید دوغ میل کنید نباید گازدار باشید زیرا معده شما حساس است و باید در خوراکی های خود دقت کنید.

۳-مصرف آبمیوه طبیعی: شما می توانید از آبمیوه های طبیعی مانند آب سیب و آب هویج استفاده کنید، اما نکته ای که باید در این رابطه به آن توجه کنید این است که این آبمیوه ها به صورت رقیق شده باشد و با مقدار کمی آب مخلوط کنید‌.

۴-استفاده از آب گوشت: شما می توانید از آب گوشت رقیق شده استفاده کنید تا پروتئین مورد نیازتان هم تامین شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس در دو هفته دوم
رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس در دو هفته دوم

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس معده در دو هفته دوم

در هفته دوم بعد از جراحی شما می توانید از غذاهای زیر میل بفرمایید:

۱-مصرف تخم مرغ: شما می توانید تخم مرغ را آب پز کرده سپس رنده کنید و با مقدار کمی روغن زیتون میل بفرمایید‌.

۲-مصرف ماهی: شما می توانید ماهی را به صورت کبابی و یا آب پز آماده کرده و سپس له کنید و مصرف کنید.

۳-مصرف تن ماهی: شما می توانید تن ماهی را به صورت له شده میل کنید.

۴- مصرف میوه پخته شده: شما می توانید میوه های دیگه ای را به صورت پخته مصرف کنید.

۵-استفاده از حلیم: خوردن حلیم بسیار مفید و مقوی است اما باید توجه داشته باشید که بدون شکر مصرف کنید.

خوراکی‌ ها و نوشیدنی هایی که نباید در رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس معده قرار دهید

۱-نوشیدنی های گازدار

شما نباید از نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه و دوغ های گازدار استفاده کنید زیرا استفاده از این گونه خوراکی ها باعث اختلال در دستگاه گوارش می شود.

۲-نوشیدنی های کافئین دار

شما نباید از انواع نوشیدنی های کافئین دار استفاده کنید فقط در بین این نوشیدنی ها می توانید از چای ساده و یا چای سبز آن هم حداکثر به اندازه دو فنجان در روز میل کنید.

۳-لبنیات پرچرب

شما نباید از لبنیات پرچرب همچون شیر و دوغ و ماست پرچرب استفاده کنید زیرا معده سنگین شده و ایجاد درد و یا ورم معده را به همراه دارد.

۴-نوشیدنی های قنددار

از نوشیدن مایعاتی که قند زیادی دارند پرهیز کنید زیرا موجب تعریق زیاد و سردرد و افزایش ضربان قلب شود.

باید ها و نباید ها و رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس معده
باید ها و نباید ها و رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس معده

اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس معده

بعد از جراحی ساسی بای پس رعایت رژیم غذایی مناسب که پزشک برایتان تعیین می کند بسیار اهمیت دارد.

 به همین دلیل باید از جراح خود بخواهید تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس معده را برایتان شرح دهد و رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس مناسب شما را بدهد. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم دلایل این اهمیت زیاد را برای شما توضیح دهیم.

1. گذراندن سریع دوران نقاهت

شما باید بعد از جراحی از پزشکتان رژیم غذایی مناسب بگیرید. زیرا رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس باعث می شود شما زودتر و راحت تر دوران نقاهت را پشت سر بگذارید و به حالت عادی خود بازگردید و هر چه سریع تر به وزن ایده آل تان برسید.

2. تاثیرگذاری بیشتر جراحی

هرچه شما طبق رژیم غذایی خود پیش بروید، سریع تر و بهتر به نتیجه دلخواهتان که رسیدن به وزن ایده آل است می رسید.

3. شل نشدن پوست

رعایت رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس معده که توسط پزشک تان برای شما تجویز شده است، مانع شل شدن پوست تان و یا حداقل کاهش شل شدگی پوست شما می شود.

اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی برای جلوگیری از شل شدن پوست
اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی برای جلوگیری از شل شدن پوست

4. کاهش عوارض جراحی

اگر طبق رژیم غذایی خود پیش بروید عوارض بعد از جراحی تان کاهش پیدا می کند و کمتر اذیت می شوید و راحت تر به وزن ایده آل تان می رسید.

نکاتی در خصوص روش درست خوردن غذاها بعد از جراحی ساسی بای پس

۱-خوردن با آرامش :در میل کردن غذا عجله نکنید و با آرامش میل کنید به طوری که مدت زمان خوردن غذای شما ۲۰ دقیقه طول بکشد.

۲-پرهیز از خوردن لقمه های بزرگ: هرگز لقمه های بزرگ میل نکنید به این دلیل که باعث دل درد می شود.

۳-با احساس سیری دست از غذا بکشید: هر وقت احساس کردید سیر شده اید دیگر غذا نخورید زیرا باعث دل درد و تهوع شما می شود.

۴-پرهیز از خوردن آب همراه غذا: هرگز همراه غذای خود آب ننوشید زیرا باعث پس زدن غذا می شود.

نکته پایانی

جراحی بای پس معده نسبت به جراحی های دیگر پیچیده تر و دشوار تر است اما زودتر بیمار را به نتیجه دلخواه می رساند.

اما نکته مهمی که بسیار قابل اهمیت است تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس معده است که باید به آن بسیار توجه داشته باشید.

از پزشک تان بخواهید رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس را به شما بدهد تا هر چه سریع تر به دوران عادی خود بازگردید. و سریع تر به وزن ایده آل خود برسید. به همین منظور شما می توانید برای مشاوره و انجام جراحی ساسی بای پس و گرفتن رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس به شماره های موجود در سایت دکتر محمود حیدری مراجعه فرمایید.

    4/5 - (10 امتیاز)

    بدون نظر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جدیدترین مقالات