همیشه افسردگی بعد از عمل بای پس معده در بیمار به وجود می‌آید؟

افسردگی بعد از عمل بای پس معده

اگر می­خواهید جراحی بای پس انجام دهید؛ اما از عوارض آن می­ترسید؟ کاملاً حق دارید. یکی از مشکلاتی که این جراحی ممکن است برای بیمار به وجود بیاورد افسردگی بعد از عمل بای پس معده است. فراموش نکنید هر نوع جراحی بر زندگی روزمره بیمار تأثیر می‌گذارد و احتمال دارد پس از آن افسردگی روانی را ایجاد کند. چرا که سبک زندگی فرد با انجام چنین عملی دچار تغیر می­شود. این تغییر گاهی چنان شدید خواهد بود که به بیمار استرس واضطراب شدیدی وارد می­شود. در نظر داشته باشید اضطراب پیش‌­زمینه ایجاد افسردگی است.

 اکنون سؤال مهمی که به وجود می­آید این خواهد بود که آیا این افسردگی دائمی است؟ دلایل به وجود آمدن آن چیست و چگونه آن را درمان کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به تمامی این سؤالات پاسخ دهیم

دلایل افسردگی بعد از عمل بای پس معده

عمل بای پس یک عمل جراحی پیچیده و متلاشی کننده است؛ بنابراین بعد از آن احتمالاً بیماران از افسردگی رنج ببرند. دلایل احتمالی برای افسردگی بعد از عمل بای ‌پس معده  شامل موارد زیر می‌باشد.

 • درد و ناراحتی

بعضی از بیماران تجربه درد و ناراحتی شدیدی را بعد از عمل بای پس دارند و این موضوع می‌تواند به احساس ناامیدی و بی امیدی درباره بهبودی آنها منجر شود.

 • محدودیت‌های فیزیکی

بعد از عمل بای پس بیماران ممکن است محدودیت‌هایی در حرکت، تمرین و کارهای روزمره خود را تجربه کنند که می‌تواند به افسردگی و تنهایی منجر شود.

 • تغییرات ظاهری

 عمل بای پس ممکن است باعث تغییراتی در ظاهر و شکل بدن بیمار شود که می‌تواند باعث افسردگی و اضطراب شود.

 • استرس و اضطراب

 عمل بای پس با استرس و نگرانی همراه است و این می‌تواند باعث افزایش سطح استرس و اضطراب بیمار شود.

 • محدودیت‌های غذایی

پس از عمل بای پس برنامه غذایی بیماران ممکن است محدود شود که این موضوع می‌تواند باعث عدم رضایت و افسردگی شود.

 • مشکلات خانوادگی و اجتماعی

 بعضی از بیماران بعد از عمل بای پس در مشکلات خانوادگی و اجتماعی قرار می‌گیرند که می‌تواند باعث افسردگی آنها شده و روند بهبودی را کند، کند. به طور کلی افسردگی بعد از عمل بای پس معده مانند عمل اسلیو معده است. برای اینکه با افسردگی بعد از این عمل بیشتر آشنا شوید مقاله علت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده را مطالعه کنید.

افسردگی بعد از عمل بای پس معده
تحمل استرس و اضطراب انجام عمل یکی از سخت­‌ترین کارها برای بیمار است.

چگونه با افسردگی بعد از جراحی بای پس معده مقابله کنیم؟

افسردگی پس از جراحی با توجه به نوع جراحی، قدرت جسمی، وضعیت اجتماعی و روانی فرد ممکن است متفاوت باشد؛ اما در کل می‌توان چند راهکار برای مقابله با آن پیشنهاد داد:

 • رعایت دستورات پزشکی

پس از جراحی، پزشک شما ممکن است به شما درباره یک سری دستورات مانند خوردن مواد غذایی خاص و استراحت به مدت خاص اطلاع دهد. رعایت این دستورات، می‌تواند برای شما مؤثر باشد و از ایجاد افسردگی پس از جراحی جلوگیری کند.

 • ایجاد شبکه پشتیبانی

با دوستان، خانواده و مشاوران مجرب صحبت کنید و به آنها اجازه دهید به شما کمک کنند. همچنین وقت بگذارید با کسانی که اخیراً جراحی مشابهی داشته‌اند درباره تجربیات خودشان در این عمل صحبت کنید. معاشرت با این افراد باعث ایجاد همدلی و پیدا کردن روحیه مقابله با افسردگی بعد از عمل بای پس معده می­شود.

 • تمرینات روان‌شناسی

جلسات روان‌شناسی می‌تواند به شما کمک کند که با عواقب جسمی و عاطفی جراحی، به خوبی مقابله کنید و احساس رهایی بیشتری داشته باشید.

 • تغذیه سالم و فعالیت‌های ورزشی

یکی دیگر از چیزهایی که می‌تواند برای شما مفید باشد رفتن پیش یک مربی ورزشی و شروع به ورزش یا تمرینات سبک است. همچنین با خوردن مواد غذایی سالم و حفظ رژیم غذایی سالم، شما می‌توانید احساس بهتری داشته باشید.

 • ایجاد تحول

ایجاد تحول در زندگی شما می‌تواند موجب بهبود وضعیت شما شود. به هدف‌های خود برسید و مسیر درست خود را پیدا کنید تا احساس موفقیت و خوشبختی بیشتری داشته باشید. افسردگی بعد از عمل بای پس معده را با تغییر سبک زندگی پشت سر بگذارید.

 • مراجعه به پزشک

اگر افسردگی بعد از جراحی بای پس معده به شدت احساس می‌شود و با کمک راهکارهایی که بیان شد به نتیجه نرسیدید به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند نقشه درمانی شما را با شناخت بیشتری از وضعیت‌تان، ایجاد کند.

افسردگی بعد از جراحی بای پس معده
کوچک شدن معده تاثیر زیادی در سبک زنذگی دارد.

چگونه با افسردگی بعد از عمل بای پس معده کنار بیاییم؟

افسردگی پس از عمل بای پس یک پدیده رایج بوده که ممکن است به دلیل خستگی بدن و یا تردید ذهنی که بر اثر عمل تجربه می‌کنید ایجاد شود برای رفع افسردگی پس از عمل، می‌توانید روش‌های زیر را انجام دهید.

 • استراحت کافی

بدن شما نیاز به استراحت دارد تا بتواند به طور کامل آرامش بگیرد. در فاصله‌های منظم مدتی بنشینید و استراحت کنید.

 • رژیم غذایی بهداشتی

رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی از نیازمندی‌های بدنی شما مانند پروتئین، آهن و ویتامین‌های مختلف، به شدت می‌تواند به بهبودی احساس افسردگی پس از عمل کمک کند.

 • ورزش

 ورزش می‌تواند به بدن و ذهن کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند. در هر صورت حتماً از پزشک خود درباره نوع و مقدار ورزش‌های مناسب سؤال کنید.

 • مدیتیشن

مدیتیشن و تمرینات آرامشی می‌توانند به بدن و ذهن کمک کند تا بهبود یابند. این دو مورد به نوعی درمان ذهنی برای افسردگی بعد از عمل اسلیو معده نیز تلقی می­شود.

 • دیدار پزشک

در صورتی که احساس درد شدید، زخم‌ها و یا ناراحتی افزایش یابد، به پزشک خود مراجعه کنید. در بعضی موارد بایستی روش درمانی مکملی استفاده کنید.

لازم به ذکر است که هر یک از این روش‌های معرفی شده توسط متخصصان پزشکی باید با مشاوره و هماهنگی با پزشک خود صورت پذیرد.

داروهای ضدافسردگی بعد از عمل بای پس معده چیست؟

داروهای ضدافسردگی معمولاً بعد از عمل جراحی بای پس به عنوان بخشی از ترکیب درمانی استفاده می‌شوند. این داروها برای کنترل اضطراب و افسردگی که ممکن است در اثر درد و استرس پس از عمل بای پس رخ دهد، تجویز می‌شوند. نوع دقیق دارویی که تجویز می‌شود بستگی به شدت علائم شما و وضعیت سلامتی شما دارد.

افسردگی بعد از عمل بای پس معده
داروهای ضد افسرگی نباید با داروهای تجویز شده پزشک جراح تداخل داشته باشد.

تغییرات هورمونی باعث افسردگی بعد از عمل بای پس معده می‌شود؟

بله تغییرات هورمونی می‌تواند یکی از علل افسردگی بعد از جراحی بای پس معده باشد. در حین عمل بای پس بخشی از معده حذف می‌شود که می‌تواند به تغییر سطح هورمون‌های مختلف در بدن منجر شود. برخی از این هورمون‌ها، مانند هورمون‌های آمین، سروتونین و دوپامین که معمولاً به عنوان هورمون‌های خوش‌خیمی شناخته می‌شوند ممکن است کاهش یابند؛ بنابراین می‌تواند به ایجاد وضعیت افسردگی و اضطراب پس از عمل بای پس منجر شود.

درمان و پیگیری افسردگی بعد از عمل بای پس معده باید بر اساس مشاوره پزشکی و مصرف داروهای ضدافسردگی انجام شود.

کمبود چه ویتامین‌هایی باعث افسردگی بعد از جراحی بای پس معده می‌شود؟

افسردگی پس از جراحی بای پس ممکن است به دلیل کمبود ویتامین‌های مختلف در بدن باشد. اما علت این افسردگی می‌تواند به دلایل دیگری نیز به وجود بیاید. در قسمت‌های مختلف جراحی بای پس دستگاه گوارش شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در برخی موارد مانند سوء جذب مواد غذایی، کمبود ویتامین D، و کمبود ویتامین B-12 ایجاد می­شود که هر یک می‌توانند به فراوانی علائم افسردگی و اضطراب را به همراه داشته باشند.

ویتامین D یکی از ویتامین‌هایی است که در افزایش سطح سرتونین و دپرسیون شرکت داشته و تأثیر بی‌نظیری بر روی سلامت عقلی دارد. این ویتامین بیشتر در دریافت آفتاب، ماهی چرب، جوانه گندم و تخم‌مرغ و… موجود است. فراموش نکنید که خوردن چنین خوراکی­‌هایی باعث پیدا کردن توانایی مقابله با افسردگی بعد از عمل بای پس معده می­شود.

ویتامین B12 از دیگر ویتامین هایی است که کمبود آن می تواند علت اصلی افسردگی، اضطراب و خستگی باشد. این ویتامین اصلی در گوشت، ماهی، تخم مرغ، پنیر و دوغ موجود است.

با این حال، برای تشخیص دقیق‌تر مشکلات شما، بهتر است با پزشک خود در ارتباط باشید. پزشک شما می‌تواند از طریق آزمایش‌ها خون، شما را به دنبال بررسی فرصت‌ها و تجویز مکمل‌هایی که نیاز دارید، هدایت کند.

افسردگی بعد از جراحی بای پس معده
جراحی معده و حذف بخشی از آن یکی از اصلی­‌ترین دلایل ایجاد افسردگی است.

جمع‌بندی

شما با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که چرا بیماران بعد از عمل بای پس افسرده می­شوند. بعد از شرح دلایل در مورد تغییرات هورمونی مؤثر در به وجود آمدن افسردگی صحبت کرده­ایم. همچنین سعی داشتیم با بررسی روش‌­هایی که می­تواند افسردگی بعد از جراحی بای پس معده را رفع کند به افرادی که هم اکنون با این مشکل دسته و پنجه نرم می­کنند کمک کنیم.

در صورتی که با خواندن مطالب بالا و انجام دادنشان همچنان با این اختلال روبه‌­رو هستید با مشاوران ما تماس بگیرید تا اطلاعات به‌روزتری را در اختیارتان قرار دهند. اگر شما این عمل را انجام داده­اید و از روش­‌های ذکر شده استفاده کردید تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید. خواندن تجربه­‌های مقابله با افسردگی بعد از عمل بای پس معده کمک بزرگی به افرادی که در حال حاضر بیمار هستند خواهد کرد.

شماره تماس

09923631169

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات