آیا خطر ابتلا به افسردگی بعد از عمل اسلیو حقیقت دارد

افسردگی بعد از عمل اسلیو

Rate this post

آیا افسردگی بعد از عمل اسلیو حقیقت دارد

امروزه چاقی یکی از مهم ترین مشکلات افراد در هر سن و با هر جنسیتی است. این مشکل علاوه بر خطرات بسیاری که بر سلامت جسمی خواهد گذاشت، در کاهش اعتماد به نفس و بروز بیماری های روحی نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود. هر چند که بهترین راه برای درمان چاقی و اضافه وزن رژیم غذایی سالم و ورزش کردن است اما گاهی به هر دلیلی افراد نمیتوانند چاقی خود با این روش درمان کنند. در چنین شرایطی پزشک، جراحی های لاغری را پیشنهاد میکند که از جمله آن ها میتوان به عمل اسلیو اشاره کرد. راهکاری سریع و مطمئن که شما را هم از چاقی و هم بیماری های مرتبط با چاقی نجات میدهد. البته بیمار، طی این عمل، مثل سایر عمل های جراحی ممکن است دچار عوارضی شود. از جمله این عوارض افسردگی بعد از عمل اسلیو است‌.

هر چند که این بیماری برای همه ی افراد اتفاق نخواهد افتاد اما تحقیقات اخیر نشان میدهد میزان خودکشی بعد از عمل لاغری حداقل ۵ برابر جمعیت عمومی است. از آنجا که شما میتوانید با اطلاع از دلایل ابتلا به افسردگی بعد از عمل اسلیو و همین طور چگونگی درمان آن، از این بیماری پیشگیری یا آن را کنترل کنید، در این مقاله به تفصیل درباره ی افسردگی بعد از عمل اسلیو صحبت کرده ایم.

عمل اسلیو چیست

عمل اسلیو یکی از معروف ترین و محبوب ترین جراحی های لاغری است که طی آن قسمت اعظمی از معده برداشته میشود. در نتیجه اولا فرد زود تر احساس سیری میکند و دوما بدن، مقدار کمتری ماده ی غذایی جذب می‌کند. البته هرچند از طرفی، طی این فرایند، ترکیبات مضر مواد غذایی کمتر جذب میشود اما از طرف دیگر، جذبِ ترکیبات مفید مثل ویتامین های مورد نیاز بدن هم کاهش میابد به طوری که ممکن است فرد دچار سوء تغذیه شود. برای حل این مشکل، پزشک متخصص، رژیم غذایی خاص و داروهای مکملی را برای بیمار تجویز میکند که گاها لازم است بیمار در تمام طول عمر خود آن ها را مصرف کند تا دچار بیماری و بازگشت وزن و در نتیجه  پشیمانی بعد از عمل اسلیو نشود.

 این عمل جراحی نیز مثل سایر عمل های جراحی عوارضی دارد که از جمله ی آن ها افسردگی بعد از عمل اسلیو است. لازم به ذکر است چون طی این عمل، بخشی از معده جدا میشود، این عمل قابل برگشت نیست!

تاثیر عمل اسلیو بر افسردگی

چرا افسردگی بعد از عمل اسلیو اتفاق می‌افتد

مهم ترین سوالی که که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که چرا با وجود این که افراد بعد از انجام عمل لاغری، از ظاهر زیبا تری برخوردار خواهند شد، افسردگی بعد از عمل اسلیو اتفاق می‌افتد؟ در ادامه به چند مورد از دلایل اساسی آن میپردازیم.

۱. تغییر رژیم غذایی

همانطور که گفته شد لازم است بیمار بعد از عمل از رژیم غذایی خاصی پیروی کند و طبیعتا دیگر نمیتواند مثل سابق هر غذایی را بخورد. این مورد مخصوصا برای افراد در فرهنگ ایرانی بسیار ناراحت کننده خواهد بود. چرا که اولا غذا خوردن یکی از تفریحات ما به حساب می‌آید و دوما تقریبا در تمام مراسم از جمله عروسی و مهمانی ها و … غذا خوردن یکی از ارکان اصلی مراسم به حساب می‌آید. در نتیجه این که نتوانید مثل بقیه از غدا خوردن لذت ببرید علاوه بر محرومیت از لذت غذا احساس جدا شدن و دور افتادن از بقیه را نیز به همراه خواهد داشت. همچنین بین افسردگی و میزان کالری مصرفی هم رابطه وجود دارد. البته این مشکل عموما بعد از ۲ تا۳ ماه بسیار کمتر خواهد شد.

افسردگی بعد از عمل اسلیو
تاثیر رژیم غذایی بر افسردگی بعد از عمل اسلیو

۲. احساس پذیرفته نشدن با وجود زیبایی ظاهری

متاسفانه بسیار اتفاق می‌افتد که افراد به خاطر اضافه وزن و چاقی خود تحقیر و تقبیخ میشوند. این اتفاق ممکن است از سمت خانواده، دوستان یا حتی افراد غریبه اتفاق بیوفتد و افراد احساس جدا ماندن از جامعه و کافی نبودن داشته باشند.  در چنین شرایطی بیمار تصور میکند سر انجام با کم کردن وزن پذیرفته میشود و مشکلات روحی که برای او اتفاق افتاده بود، حل خواهد شد. هر چند در مواردی واقعا این اتفاق می‌افتد، اما در موارد بسیاری، مشکل این افراد با عمل جراحی حل نمیشود. چه بسا لازم است احساس ناکافی بودن، اساسا از سمت یک روانشناس مورد بررسی قرار گیرد نه یک جراح لاغری!

۳. کاهش سروتونین

بعضی رژیم های غدایی باعث کم شدن سروتونین میشود. این اتفاق، ایجاد اضطراب، خشم، خستگی و افسردگی را به همراه خواهد داشت.

همچنین گاهی دارو های مسکنی که پزشک تجویز میکند روی حالات روحی تاثیر گذار است.

۴. ناتوانی در استفاده از دارو های ضد افسردگی

ممکن است افراد از قبل از عمل لاغری، دچار افسردگی بوده باشند در چنین شرایطی یکی از موثر ترین راه هایی که پزشک توصیه خواهد کرد، استفاده از دارو های ضد افسردگی است اما در برخی بیماران، استفاده از دارو های ضد افسردگی تا مدتی امکان پذیر نخواهد بود و این مورد، علائم افسردگی را تشدید خواهد کرد.

۵. استرس

گاهی استرس بیش از حد بیماران منجر به افسردگی خواهد شد. به خصوص که گاهی بیمار آنگونه که توقع داشته است ورزن کم نمی‌کند ( با اگهی کامل نسبت به انچه بعد از عمل اتفاق خواهد افتاد تصمیم بگیرید). از طرفی برخی افراد برای کنترل استرس خود شروع به پر خوری میکنند که ممکن است باعث افزایش وزن دوباره شود.

تاثیر استرس بر افسردگی بع از عمل اسلیو

از کجا بفهمیم دچار افسردگی بعد از عمل اسلیو شده ایم

علائم بسیاری وجود دارد که نشان دهنده ی افسردگی بعد از عمل اسلیو است. توجه کنید که لازم است هم زمان حداقل ۵ مورد از این علائم به صورت همزمان در شما وجود داشته باشد تا بتوان مشکل شما را افسردگی بعد از عمل اسلیو در نظر گرفت. در ادامه برخی از این علائم را توضیح خواهیم داد. البته وجود این علائم لزوما به معنای این نیست که دچار افسردگی شده اید. بلکه نشان دهنده ی آن است که لازم است برای اطمینان و شاید درمان سریع، به پزشک مراجعه کنید.

  • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلا از انجام آن لذت میبردید
  • افکار مکرر خودکشی و مرگ یا به هر شکلی آسیب رساندن به خود یا حتی دیگران
  • پرخوری یا کم‌خوری غیر معمول( تاثیر عمل جراحی را هم در نظر بگیرید)
  • به هم خوردن نظم خواب( تاثیر عمل جراحی را هم در نظر بگیرید)
  • احساس گناه، بی ارزشی و نا امیدی بیش از حد معمول
  • بی قراری و تحریک پذیری یا افزایش درد بدنی بدون داشتن مشکل جسمی
  • مشکل حافظه، کاهش تمرکز و عدم توانایی در تصمیم گیری
  • داشتن روحیه افسرده در تمام طول روز
  • حرکات و گفتار بسیار آهسته و غیر معمول
  • خستگی بیش از حد و نداشتن انرژی ( تاثیر عمل جراحی را هم در نظر بگیرید)
افسردگی بعد از عمل اسلیو
علائم افسردگی بعد از جراحی لاغری

چگونه افسردگی بعد از عمل اسلیو را درمان کنیم

امروزه افسردگی یکی از متداول ترین و البته خطرناک ترین بیماری های روحی روانی محسوب میشود.متاسفانه این بیماری در بدترین حالت خود، میتواند سبب اقدام فرد به خود کشی و یا آسیب رساندن به خود و دیگران شود. آنچه مسلم است نمیتوان در شرایط افسردگی به افکار و استدلال های ذهن، اعتماد کرد. پس بهتر است قبل از پیشرفت این بیماری اقدام به درمان آن کنیم. در این راستا برخی راهکار های موثر برای درمان افسردگی بعد از عمل اسلیو پیشنهاد شده است.

۱. مراجعه به روانشناس

بی شک اولین و موثر ترین راهی که برای درمان افسردگی وجود دارد، مراجعه به یک روانشناس مجرب و توانمند است. البته هرچند روانشناسان زیادی برای کمک به درمان افسردگی وجود دارند اما پیشنهاد می‌شود سراغ آن هایی بروید که تجربه ی درمان بیماران مبتلا به افسردگی به دلیل چاقی را داشته اند.  شاید نیاز باشد برای نتیجه گیری بیشتر برای درمان افسردگی بعد از عمل اسلیو، از دارو های ضد افسردگی با تجویز پزشک استفاده کنید.( قبل از مصرف دارو حتما با پزشک متخصص جراحیتان مشورت کنید تا دچار عوارض تداخلات دارویی نشوید) . معمولا دارو های ضد افسردگی بعد از ۲ تا ۳ هفته نتیجه میدهند.‌

۲. ورزش کردن

یکی از مهم ترین درمان هایی که عموما برای از بین بردن افسردگی پیشنهاد می‌شود ورزش کردن است.ورزش کردن  سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد، عزت نفس را بالا میبرد و نوعی برون ریزی محسوب میشود. همچنین ورزش در فضای باز به تقویت روحیه افراد کمک شایانی خواهد کرد. البته شما  در هر حال، بعد از عمل جراحی ملزم به انجام برخی ورزش های سبک به توصیه پزشک خواهید بود. اگر این کار نیاز باشد، پزشک متخصص شما میتواند در تهیه برنامه ی ورزشیتان هم کمک کند. هر چند که احتمالا بسته به نوع عمل جراحیتان لازم است از فعالیت های خیلی کوچک مثل نرمش در تختتان شروع کنید. در هر صورت قبل از اتمام دوره نقاهت، برای هر فعالیت جسمی با پزش متخصص مشورت کنید.

۳. کمک اضطراری

در صورت که قصد داشتید اقدام به خودکشی کنید حتما با شماره ی ۱۲۳ تماس بگیرید و یا مستقیما به بخش اورژانس مراجعه کنید. فراموش نکنید که افسردگی مانع تفکر منطقی و درست میشود و فکر را منحرف میکند. پس در این حالت اقدام به تصمیم گیری خصوصا در مورد خودکشی نکنید و اجازه دهید متخصص به شما کمک کند.

سخن آخر

افسردگی را جدی بگیرید! قبل از پیشرفت، اقدام به کنترل و درمان آن کنید و اگر پیش زمینه ی ابتلا به افسردگی یا سایر بیماری های روحی را دارید قبل از عمل با پزشک مشورت کنید. برای این که دچار پشیمانی بعد از عمل اسلیو نشوید حتما قبل از عمل راجع به نوع عمل، مراقبت های قبل و بعد از آن و جزئیات آنچه اتفاق خواهد افتاد کاملا تحقیق کنید. شاید عمل جراحی لاغری بهترین انتخاب برای شما نباشد. بعد از عمل حتما به توصیه پزشک عمل کنید تا دوباره دچار چاقی نشوید. و در آخر این که نگران افسردگی بعد از عمل اسلیو نباشید. اگر تصور غلطی از وضعیت خود و نتیجه ی جراحی نداشته باشید به راحتی میتوانید از پس آن بر بیایید و بهترین نتیجه را از انجام آن بگیرید. تجربه ی شما از شرایط روحیان بعد از عمل چه بوده است؟ با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.