همه چیز راجع به عمل اسلیو و رفلاکس معده

عمل اسلیو و رفلاکس معده

Rate this post

عمل اسلیو معده، یکی از روش‌های جراحی لاغری است و به صورت لاپاراسکوپی انجام می‌شود. اگر به‌دنبال راهی برای لاغری هستید، باید بدانید که این عمل جراحی ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. در این پست همه چیز راجع به عمل اسلیو و رفلاکس معده به‌ تفضیل توضیح داده شده‌است.

همه چیز راجع به عمل‌ لاغری اسلیو

عمل اسلیو، به این شکل انجام می‌شود که پزشکان ابزارهای کوچکی را در معده قرار می‌دهند و در قسمت فوقانی معده چند برش ایجاد می‌کنند. این روش درمان چاقی مفرط محسوب می‌شود. در این روش قسمتی از معده که وظیفه  ترشح هورمون گرسنگی یعنی گرلین را برعهده دارد، بر می‌دارند که چیزی حدود حدود 80 درصد معده می‌شود و در نهایت یک معده لوله‌ای شکل شبیه موز باقی می‌ماندکه گنجایش کمتری برای مواد غذایی دارد. این عمل جراحی، روش درمانی دائمی و غیر قابل بازگشت است. احتمال بروز عوارض جانبی در این عمل جراحی حدود 0.2 درصد و خطر مرگ در اثر انجام این عمل حدود ۰.۰۲ درصد می‌باشد.

عوارض عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده دارای عوارض چشم‌گیری است که در هفته اول و دوم بیش‌تر نمود دارد. عوارض جدی و خطرناک عمل اسلیو بسیار کم است. از جمله این عوارض میتوان به عمل اسلیو و رفلاکس معده اشاره کرد.

یکی از مزیت‌های عمل اسلیو معده این است که هیچ محدودیتی در انتخاب خوردن مواد غذایی وجود ندارد، اما حجم غذای ورودی باید به‌اندازه‌ای باشد که از طرف پزشک مربوطه تجویز می‌شود و در صورتی که حجم غذای مصرف شده بیش‌تر از حجم تجویز شده توسط پزشک باشد، عوارضی از جمله رفلاکس معده بوجود می‌آید.

حالت تهوع شدید یکی از رایج‌ترین عوارض بعد از  عمل جراحی اسلیو معده است. این مورد در روزهای ابتدایی بعد از عمل بسیار شدید است و حتی در روزهای بعد درمان و پایان دوره نقاهت همچنان ادامه دارد. هنوز دلیل اصلی بروز این مشکل کاملا مشخص نیست؛ اما احتمال دارد این حالت تهوع به خاطر ماندن غذا در بازه زمانی طولانی‌تر در معده باشد.

رفلاکس معده چیست؟

عمل اسلیو و ریفلاکس معده تاثیر بسزایی بر همدیگر دارند. زمانیکه اسید و سایر محتویات معده از دریچه‌ پایینی مری که بین مری و معده است، به مری باز می‌گردند، رفلاکس معده زمانی رخ می‌دهد. دریچه پایین مری از بافت عضلانی به‌شکل حلقه است که در انتهای مری و اول معده قرار واقع شده‌است. این دریچه باز می‌شود و غذای بلعیده‌شده از انتهای مری وارد معده می‌شود. بعد از ورود غذا به داخل معده، دریچه بسته می‌شود و مانع بازگشت غذا به درون مری می‌شود. زمانیکه این دریچه ضعیف یا آسیب باشد و یا در معرض عمل اسلیو معده قرار گرفته باشد، احتمال دارد به‌درستی عمل نکند و رفلاکس معده بوجود می‌آید. از جمله عواملی که باعث ایجاد رفلاکس معده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چاقی، هرنی هیاتال، بارداری، اختلال در بافت همبند مثل اسکلرودرمی، تاخیر در تخلیه معده، دخانیات، مصرف وعده‌های غذایی پرحجم، خوردن دیرهنگام شام، مصرف غذاهای پرچربی و سرخ شده، مصرف کافئین، مصرف الکل و داروهایی مانند آسپرین

علائم رفلاکس معده

آنچه لام است پیرامون عمل اسلیو و رفلاکس معده بدانید، آشنایی با علائم رفلاکس معده است. علائم رفلاکس معده باتوجه به عضوی که تحت تأثیر اسید معده قرار دارد، متفاوت است و این علائم بین همه‌ انسان‌ها یکسانی نیست. علائم ریفلاکس معده ممکن است خفیف و شدید باشد. معمولاً بعد از خوردن غذا خصوصا غذای تند یا چرب و یا زمان دراز کشیدن یا خم شدن رخ می‌دهد.

 علائم رفلاکس معده به شرح زیر است:

  • احساس درد یا سوزش در ناحیه معده که احساس سوزش در قفسه‌ سینه را دنبال دارد و این سوزش ممکن است بر گلو هم اثر بگذارد.
  • احساس طعم‌ تلخی یا ترشی در گلو. در بعضی موارد احتمال دارد قسمتی از غذا یا مایع موجود در معده وارد دهان شود.
  • در بعضی موارد، ممکن است بلعیدن و تنفس فرد مختل شود.

عوارض رفلاکس معده

آگاهی از عوارض عمل اسلیو و رفلاکس معده جز ضروریات بیمارانی است که تصمیم دارند با جراحی به درمان چاقی خود خاتمه دهند. در افراد مبتلا به رفلاکس معده، محتویات معده رو به عقب و در خلاف مسیر طبیعی حرکت ‌می‌کنند و حتی ممکن است به معده هم برسد. رسیدن محتویات معده به گلو، باعث ایجاد سوزش و تغییر صدا می‌شود. ترشحات معده، حاوی اسید و آنزیم‌هایی است که وظیفه هضم غذا در معده را برعهده دارد و این مواد در صورت رفلاکس، به تمامی قسمت‌های دستگاه گوارش را غیر از معده و روده باعث آسیب وارد می‌کند.

تشخیص بیماری رفلاکس معده

علائمی که پیرامون عمل اسلیو و رفلاکس معده ذکر شد، خصوصاً احساس سوزش سر دل، از علائم رایج در تشخیص رفلاکس معده است. درصورتیکه پزشک درمان‌گر، به ریفلاکس معده مشکوک شود، قبل از تشخیص و تأیید از بیمار می‌خواهد تا برای معاینه و آزمایش‌های مرتبط به درمانگاه رجوع کند.

احتمالا پزشک درمان‌گر از یک یا چند مورد از آزمایش‌های زیر برای تشخیص رفلاکس معده استفاده می‌کند:

  1. بلعیدن محلول حاوی باریوم

در حالت عادی، تصویربرداری از دستگاه گوارش امکان‌پذیر نیست. نوشیدن محلولی دارای ماده باریوم امکان عکس برداری از دستگاه گوارش را فراهم می‌کند. با استفاده از این روش می‌توان رفلاکس معده را تشخیص داد.

  1. آندوسکوپی

 با فرستادن یک لوله انعطاف‌پذیر به‌ همراه دوربین کوچکی که در آن نصب شده به مری، می‌توان برای نمونه‌برداری از معده استفاده کرد.

  1. نظارت بر pH مری

قطعه‌ای به نام pHسنج، درون مری کار گذاشته می‌شود تا ورود اسید معده به مری را تشخیص دهد.

  1. فشارسنجی مری

فشارسنج مری، لوله انعطاف‌پذیری است که به درون مری فرستاده می‌شود و برای اندازه‌گیری قدرت عضله‌های موجود در مری از آن استفاده می‌شود.

عمل اسلیو و رفلاکس معده

تاثیر عمل اسلیو بر رفلاکس معده

یکی از عوارضی که بعد از جراحی اسلیو در بیماران آشکار می‌شود، رفلاکس معده است. از مهم‌ترین راه حل‌های بعد از عمل برای رفع مشکل رفلاکس معده، تغییر رژیم غذایی و مصرف داروهای تجویز شده توسط دکتر است. بیمار باید با مشورت دکتر مربوطه رژیم غذایی مناسب دریافت کند و داروهای تجویز شده توسط دکتر از جمله آنتی اسید مصرف کند. آنتی اسید اثر خنثی کننده بر اسید معده هستند و برای عمل اسلیو و رفلاکس معده مفید توصیه می‌شوند.

درصورتیکه به این مشکل بی توجهی کنید یا دنبال درمان رفلاکس معده نباشید، احتمال حادتر شدن این مشکل افزایش می‌یابد. البته این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد.

راه های جلوگیری از رفلاکس معده بعد از جراحی اسلیو

عمل اسلیو و رفلاکس معده ربط بسزایی به نحوه غذا خوردن افراد دارند. خوب جویده نشدن غذا و سریع خوردن غذا، بین غذا و یا پیش از نیم ساعت قبل و بعد غذا خوردن و یا بیش از حد غذا خوردن و رعایت نکردن رژیم غذایی که توسط دکتر برای بیمار تعیین شده، از جمله مواردی است که باعث رفلاکس معده می‌شود‌. برای جلوگیری از حالت تهوع و ایجاد رفلاکس معده باید غذا را به آرامی بخورید و خوب بجوید. از مصرف آب بلافاصله قبل و بعد غذا خوردن و در حین غذا خوردن پرهیز کنید و طبق رژیم غذایی مشخص شده توسط پزشک مربوطه پیش بروید.

لازم است که به طور متوسط هر وعده غذایی را حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه افزایش دهید چون بعد از عمل معده بیمار از حجم اصلی خود خیلی کوچک می‌شود و تولید هورمون گرلین که وظیفه اشتها‌آوری را در معده برعهده دارد، کاهش می‌یابد؛ بنابراین معده بسیار سریع‌تر از قبل احساس سیری می‌کند. پس بیماران به محض اینکه احساس سیری کنند، باید از خوردن دست بکشد و از مصرف اضافه غذا خودداری کند. حتی اگر این احساس سیری در لقمه‌های اول اتفاق می‌افتد. از خوردن غذاهای چرب و سنگین باید جلوگیری شود. مصرف بیش از حد ادویه باعث تجزیه سریع غذا در معده، اسیدی شدن معده و درنتیجه آسیب به معده می‌شود. بنابراین تا حد امکان باید مصرف ادویه را کاهش داد.

مصرف دارچین، هل، زردچوبه، پودر لیمو عمانی، فلفل سیاه، زعفران و زنجبیل همه از موادی هستند که در صورت عدم افراط برای تقویت معده بعد از عمل جراحی اسلیو معده مفیدند.

سخن‌آخر

همان‌طور که در این مقاله ذکر شد، جراحی اسلیو، یکی از راه‌های لاغری و رسیدن به وزن ایده‌آل است. این جراحی می‌تواند دارای عوارضی ازجمله رفلاکس معده باشد که در این پست به تطور مفصل به عمل اسلیو و رفلاکس معده پرداخته شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.