سیگار بعد از عمل اسلیو؛ چه مدت قبل و بعد عمل نباید سیگار کشید؟

سیگار بعد از عمل اسلیو

بسیاری از افراد، به مصرف نیکوتین به شکل‌های مختلف مانند سیگار و قلیون روی می‌آورند. سوال مهمی که ممکن است برای افراد سیگاری که به‌فکر انجام عمل اسلیو هستند پیش بیاید این است که آیا کشیدن سیگار بعد از عمل اسلیو و پیش از آن بر فرایند عمل تأثیر منفی می‌گذارد؟

اصولاً سیگار کشیدن عادت سالمی نیست و عوارض جدی در بر خواهد داشت. عوارض سیگار برای بدن ما بسیار زیاد است. در این پست به عوارض مصرف سیگار بعد از عمل اسلیو می‌پردازیم. آیا مصرف دخانیات بعد از جراحی لاغری مجاز است؟

عوارض مصرف سیگار

مصرف سیگار، باعث می‌شود مواد خطرناکی وارد جریان خون شود که با گذشت زمان موجب مسموم شدن بدن می‌شود. مصرف سیگار باعث افزایش غلظت خون می‌شود. احتمال بروز لختگی خون در افراد سیگاری، بیش‌تر از افراد غیر سیگاری است. مصرف سیگار باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب نیز خواهد شد. همه این موارد باعث می‌شود قلب به سختی کار کند و در نهایت منجر به بروز بیماری‌های مختلف قلبی نیز خواهد شد.

با در نظر داشتن تمام این عوارض، نه تنها سیگار بعد از عمل اسلیو خطرناک است، بلکه مصرف سیگار قبل از این عمل هم ضررهای بسیار زیادی برای بدن انسان به همراه دارد.

برای مراقبت در زمینه سیگار بعد از عمل اسلیو بیمار باید به خاطر داشته باشد در دو ماه اول بعد از عمل اسلیو معده، سیگار کشیدن میتواند بسیار خطر ناک باشد و ریسک عمل جراحی اسلیو را بسیار افزایش دهد.

بیماری که هزینه جراحی لاغری را پرداخت می‌کند و از آن مهم‌تر از جسم و جان خود مایه می‌گذارد، بهتر است اجازه ندهد با مصرف دخانیات دچار عوارض شود.

سیگار بعد عمل اسلیو چقدر باید باشد؟
سیگار بعد عمل اسلیو چقدر باید باشد؟

ترک سیگار کشیدن بعد از عمل اسلیو

به افراد بسیاری توصیه می‌شود که مصرف دخانیات مانند سیگار را حدود ۸ هفته قبل از اقدام به عمل اسلیو کاملا کنار بگذارند. اگر بیمار نتواند به این توصیه عمل کند، پیشنهاد می‌شود دو هفته قبل از عمل به هیچ وجه سیگار و دخانیات مصرف نکند. به یاد داشته باشید که داشتن یک زندگی سالم قبل از عمل اسلیو، شرط بسیار از جراحان لاغری می‌باشد.

از جمله مواردی که پزشکان در داشتن زندگی سالم توصیه می‌کنند:

برخی از جراحان لاغری توصیه می‌کنند شرط عمل این است که بیمار قبل از عمل وزن کم کند نه بخاطر اینکه بیمار لاغر شود و لاغر بماند؛ بلکه به این دلیل که عزم بیمار برای داشتن زندگی سالم و کاهش وزن بعد از عمل سنجیده شود. یکی دیگر از این شروط هم این است که بیمار به سیگار کشیدن بعد از عمل اسلیو ادامه ندهد.

پس لازم است تلاش کنید تا ۸ هفته قبل از عمل، سیگار را ترک کنید. اگر ممکن نبود، حتما دو هفته قبل این‌کار را  انجام دهید. اگر این امر هم ممکن نشد، متاسفانه توصیه به قطع مصرف نمی‌شود. اما این احتمال که پزشک با این شرایط شما را جراحی نکند جدی خواهد شد.

آیا سیگار بعد از عمل اسلیو معده مجاز است

آیا سیگار بعد از عمل اسلیو معده مجاز است؟ پاسخ این سوال بی‌تعارف خیر است. چنانچه بیماری تصمیم به مصرف سیگار بعد عمل اسلیو بگیرد، بهتر است از قبل به عواقب تصمیم اش آگاه باشد.

آیا می توان بعد از جراحی اسلیو معده سیگار کشید؟
آیا می توان بعد از جراحی اسلیو معده سیگار کشید؟

سیگار بعد از عمل اسلیو معده به هیچ عنوان برای افراد چاقی که قبل از جراحی سیگاری بوده‌اند، توصیه نمی‌شود. در واقع بین چاقی و تمایل به سیگار کشیدن رابطه مستقیم وجود دارد. آمار نشان می‌دهد افراد چاق به نسبت افراد دیگر به سیگار کشیدن تمایل بیش‌تری دارند. بنابراین اگر تصمیم دارید که عمل اسلیو معده انجام دهید، دیگر زمان آن رسیده که سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کنید.

علاوه بر این که سیگار کشیدن سلامتی شما را با خطر مواجه می‌کند، سیگار بعد عمل اسلیو معده منجر به بروز بیماری‌های تنفسی و قلبی و همچنین آسیب رسیدن به سلامت پوست و افزایش احتمال ابتلا به سرطان می‌شود.

جراحی اسلیو معده به خودی خود، کم خطر است و احتمال مرگ آن زیر یک درصد است. اما در افرادی که سیگار می‌کشند، این احتمال دو برابر خواهد شد.

پس اگر جز کسانی هستید که سیگار می‌کشند، احتمال مواجه با عوارض بسیار جدی بعد از عمل زیاد می‌شود و در نهایت منجر به مرگ شما خواهد شد.

گفتگو با فلوشیپ فوق تخصص جراحی معده دکتر محمود حیدری در رابطه با سیگار بعد از عمل اسلیو

آیا کشیدن سیگار قبل از عمل اسلیو مجاز است؟

بیمارانی که تا یک سال قبل از عمل اسلیو سیگار می‌کشیده‌اند در مقابل بیمارانی که سیگار نمی‌کشیده‌اند بیشتر در معرض خطر عوارض و مرگ هستند.

سیگار کشیدن بعد از عمل معده باعث تشکیل زخم معده می‌شود. هم‌چنین می‌تواند عوارضی مانند خونریزی، انسداد معده و سوراخ شدن معده را افزایش دهد.

مهم‌ترین عوارض سیگار بعد از عمل اسلیو

سیگار حاوی مواد شیمیایی مثل نیکوتین و مونوکسید کربن است. این مواد می‌تواند در تمام سیستم بدنی بیمار اختلال ایجاد کند و نه تنها مشکلات جسمی، بلکه مشکلات روحی نیز همراه داشته باشد.

مصرف سیگار باعث می‌شود که درمان و  ترمیم زخم‌های ناشی از جراحی با تاخیر مواجه شود. این موضوع می‌تواند یکی از موارد اهمیت ترک سیگار بعد عمل اسلیو معده باشد. افراد سیگاری بعد از جراحی اسلیو ممکن است دچار عفونت در ناحیه جراحی شوند و سرعت بهبود محل جراحی در آن‌ها به نسبت افراد غیر سیگاری کاهش یابد. علاوه بر این نتایج جراحی‌ها نشان می‌دهد که نسبت مرگ و میر در افراد سیگاری بعد از عمل به نسبت افراد غیر سیگاری بیش‌تر است. در نهایت سیگار بعد عمل اسلیو معده باعث بروز عفونت در ناحیه زخم، باز شدن بخیه‌ها، انقباض عروق، سرفه‌های شدید که به محل زخم فشار وارد می‌کند، سرگیجه، سردردهای شدید و حالت تهوع خواهد شد.

مصرف دخانیات بعد از جراحی لاغری
مصرف دخانیات بعد از جراحی لاغری

موارد زیر از جمله عوارضی است که عمل اسلیو و سیگار به همراه دارند:

 • لخته شدن خون در رگ‌ها
 • ذات الریه و مشکلات تنفسی
 • زخم‌های حاشیه‌ ناحیه جراحی شده
 • عفونت در محل زخم جراحی شده

یکی از اهداف جراحی اسلیو معده این است که برای شما افزایش سلامتی و طول عمر به همراه بیاورد و بسیاری از مشکلاتی که در زمان چاقی داشتید، برطرف کند. حالا تصور کنید بیماری که به دنبال بهبود کیفیت زندگی و سلامت خود است به سیگار بعد عمل اسلیو معده ادامه دهد، با چه مشکلاتی مواجه خواهد شد؟

علاوه بر اینکه ضرر بزرگی سلامتی این بیمار را تهدید خواهد کرد، تمام سختی‌ها و مشکلاتی که برای کاهش وزن خود تحمل کرده است، با همراه شدن عمل اسلیو و سیگار از بین خواهد رفت.

مصرف نیکوتین و سیگار بعد از عمل اسلیو معده می‌تواند باعث انقباض عروق معده شود که در نتیجه خون‌رسانی مناسب به خط بخیه انجام نخواهد شد و همین موضوع احتمال نشتی معده را افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

در پایان برای پاسخ به این پرسش که مصرف سیگار بعد از عمل اسلیو مجاز است یا نه، خوب است این نکته را مد نظر داشته باشید که هدف شما از جراحی اسلیو معده حفظ سلامت و داشتن سبک زندگی سالم و عاری از بیماری است. بنابراین مصرف سیگار تمام تلاش‌های شما را بی‌نتیجه خواهد ساخت. اما با مشاوره و راهنمایی مناسب و عزم راسخ، می‌توانید یک بار برای همیشه این موضوع را حل کنید و ضامن سلامت خود باشید.

هر سؤالی در زمینه جراحی معده دارید می‌توانید با تیم جراحی دکتر محمود حیدری (فلوشیپ فوق تخصص جراحی معده) از طریق شماره زیر در میان بگذارید. هم‌چنین می‌توانید سؤالات و نظرات خود را از طریق بخش کامنت‌ها با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

شماره تماس: ۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

سؤالات متداول

آیا کشیدن سیگار بعد عمل اسلیو امکان دارد؟

توصیه می‌شود سیگار، ویپ یا هر نوع مواد شبیه به آن‌ها بعد از عمل استفاده نشوند. این ممنوعیت شامل انواع تنباکو نیز می‌شود. این محصولات می‌توانند باعث مشکلات قلبی و ریوی شوند. سیگار کشیدن بعد از جراحی اسلیو همچنین می‌تواند باعث زخم معده شود.

سیگار کشیدن چه تأثیری بر عمل اسلیو دارد؟

کشیدن سیگار می‌تواند باعث تنگی ورودی کیسه معده جدید شود. این اتفاق باعث درد شدید، استفراغ و حالت تهوع می‌شود. تنباکو به طور کلی باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود که در نتیجه جریان خون به معده جدید را کاهش می‌دهد.

.اگر قبل از جراحی معده سیگار بکشم چه اتفاقی می‌افته؟

استفاده از سیگار قبل و بعد از جراحی می‌تواند به طور کلی خطرات جراحی را افزایش دهد و روند بهبودی ر ا تحت تأثیر قرار دهد. به طور کلی سیگار کشیدن بعد از جراحی معده می‌تواند 30 درصد خطرات عوارض جراحی را افزایش دهد.

.چندوقت بعد از جراحی معده می‌توانم سیگار بکشم؟

جراحی یک انگیزه عالی برای ترک سیگار است. بنابراین چه خوب است که از این فرصت استفاده کنید و برای همیشه با مضرات سیگار خداحافظی کنید. در هر صورت تا چهار هفته بعد از جراحی اسلیو اصلا سیگار نکشید. بعضی از نواحی بدن بعد از جراحی تا چند هفته یا چند ماه بعد از جراحی می‌تواند عفونی شود. به همین دلیل سیگار کشیدن در طول این مدت منع می شود.

  5/5 - (2 امتیاز)

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات