ضعف بعد از عمل اسلیو معده؛ علل و راهکارهای درمان آن

ضعف بعد از عمل اسلیو معده

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

آیا بعد از عمل دچار ضعف می‌شویم؟ این سوال، یکی از نگرانی‌های بزرگ داوطلبان جراحی اسلیو معده است. تصمیم برای انجام چنین تغییر مهمی، معمولا با نگرانی‌های زیادی همراه است و در بین همه‌ی این نگرانی‌ها ضعف بعد از عمل اسلیو معده رتبه بالایی دارد. اگر ضعف بعد از عمل اسلیو دغدغه شما هم هست، در این مقاله همراه ما باشید تا با هم علل این ضعف را بررسی کرده و در نهایت راه‌های برطرف‌کردن آن را نیز با شما در میان بگذاریم.

با 10 علت ضعف بعد از عمل اسلیو معده بیشتر آشنا شوید!

بعد از عمل اسلیو معده، به‌خاطر کاهش‌وزن شدیدی که دارید ممکن است ضعف را هم تجربه کنید. این ضعف ممکن است به دلایل اتفاق بیفتد.

علت ضعف بعد از عمل اسلیو معده
با 10 علت ضعف بعد از عمل اسلیو معده بیشتر آشنا شوید!

1- همه‌چیز زیر سر داروهای بی‌هوشی‌ست!

برای عمل شما با کمک داروهای خاصی بی‌هوش می‌شوید. این داروها تا چند روز بعد از عمل در خون شما جریان دارند و کاملا طبیعی‌ست که در چند روز اول ضعف و بی‌حالی را تجربه کنید. داشتن احساس ضعف، خستگی و حالت تهوع تا یک هفته اول بعد از عمل طبیعی‌ست اما اگر بیشتر طول کشید بهتر است این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.

2- ویتامین‌های بدن شما کم است!

یکی از دلایل ضعف بعد از عمل اسلیو معده می‌تواند مربوط به کمبود ویتامین باشد. به‌عنوان‌مثال کمبود موادمغذی زیر نقش مهمی در ضعف بعد از عمل اسلیو معده دارند.

 • کمبود آهن

کمبود آهن باعث سطح پایین هموگلوبین خون می‌شود. هموگلوبین مسئول حمل اکسیژن در سرتاسر بدن است. با پایین‌آمدن هموگلوبین بدن، اکسیژن خون نیز کمتر شده و شما احساس ضعف بیشتری می‌کنید.

 • کمبود B12

 با کمبود ویتامین B12 اکسیژن کافی به مغز نمی رسد و شما دچار ضعف و خستگی می‌شوید.

 • کمبود B1

اگر ویتامین B1 شما کم باشد، بدن نمی‌تواند انرژی کافی از کربوهیدارت‌ها تولید کند؛ علاوه‌بر احساس ضعف، کمبود ویتامین B1 می‌تواند باعث افسردگی، فراموشی و حالت تهوع نیز بشود.

برای حل مشکل کمبود ویتامین بهتر است با دستور پزشک مصرف ویتامین‌های مختلف را در برنامه‌غذایی خود قرار دهید. فراموش نکنید که مصرف مکمل های بعد از عمل اسلیو بسیار ضروری است و باعث می‌شود از عوارض بعد از جراحی در امان بمانید.

3- کالری کمی دریافت می‌کنید!

شاید علت اینکه بعد از عمل اسلیو معده ضعف را تجربه می‌کنید، مربوط به دریافت کالری ناکافی باشد. برای اینکه از این علت مطمئن شوید بهتر است کالری هر روزتان را بشمارید. اگر روزانه کمتر از 1000 کالری دریافت می‌کنید، احتمالا باید به فکر بالابردن کالری رژیم‌غذایی‌تان باشید. شما می‌توانید برای حل این مشکل پروتئین‌های بدون چربی، میوه، سبزی، حبوبات، چربی‌های سالم و غلات با پروتئین بالا را به برنامه‌غذایی خود اضافه کنید.

ضعف بعد از عمل اسلیو معده
افسردگی؛ یکی از دلایل ضعف بعد از عمل اسلیو معده

4- به افسردگی مبتلا هستید!

بعضی افراد بعد از عمل به دلایل مختلفی دچار افسردگی می‌شوند؛ افسردگی می‌تواند نقش مهمی در خستگی و ضعف بعد از عمل داشته باشد. اگر احساس می‌کنید بین ضعف شما و افسردگی ارتباطی وجود دارد، بهتر است حتما برای کنترل و درمان افسردگی از یک روانشناس باتجربه کمک بگیرید. خوشبختانه افسردگی بعد از عمل اسلیو معده اگر به موقع شناسایی شود به راحتی قابل درمان است.

5- دچار کم‌آبی شده‌اید!

نوشیدن آب بسیار مهم‌تر از آن چیزی‌ست که فکرش را می‌کنید؛ این اهمیت حتی بعد از عمل دوچندان هم می‌شود. آب کلید عملکرد خوب بدن است و بدن برای هضم بهتر غذا و کمک به دفع سموم به آب زیادی نیاز دارد. اگر بدن کم‌آب باشد، مجبور است برای هضم و دفع سموم سخت‌تر کار کرده و انرژی بیشتری را صرف کند؛ با مصرف بیشتر انرژی، شما نیز احساس ضعف بیشتری خواهید کرد؛ پس سعی کنید برای مقابله با ضعف بعد از عمل اسلیو معده، بدنتان را هیدراته نگه‌دارید و در طول‌روز آب زیادی بنوشید.

شما می‌توانید علاوه‌بر آب از دمنوش‌های بدون قند، آبگوشت و ژلاتین بدون قند هم کمک بگیرید.

6- پروتئین کمی از غذا می‌گیرید!

یکی‌دیگر از دلایل ضعف بعد از عمل اسلیو می‌تواند مربوط به کمبود پروتئین باشد؛ پروتئین در تثبیت هورمون‌های استرس، انسولین و سطح قندخون نقش دارد؛ به‌همین‌دلیل بهتر است بعد از عمل اسلیو، در شروع هر وعده‌غذایی و قبل از سیرشدن، بخش پروتئینی غذای‌تان را میل کنید.

فراموش نکنید که بعد از عمل اسلیو باید هر روز حداقل 60 الی 90 گرم پروتئین بخورید. شما می‌توانید این پروتئین را از طریق گوشت‌های بدون چربی، مکمل‌ها، لبنیات، حبوبات و سایر محصولات پروتئینی به دست بیاورید.

7- خواب شما خیلی کم یا خیلی زیاد است!

خواب خیلی کم یا خیلی زیاد هم می‌تواند روی خستگی و ضعف شما نقش داشته باشد. اگر احساس می‌کنید خواب شما کم است، بهتر است هر شب کمی زودتر به رختخواب بروید و اگر احساس می‌کنید خواب شما زیاد است بهتر است صبح‌ها کمی زودتر از خواب بلند شوید. رفته‌رفته این کارها را انجام دهید تا بتوانید آرام‌آرام الگوی خواب منظم و درستی را برای خود تنظیم کنید.

علت ضعف بعد از عمل اسلیو معده
اختلال خواب نقش مهمی در ضعف بعد از عمل اسلیو معده دارد.

8- در حال بهبودی هستید!

بعد از عمل اسلیو معده، بدن بلافاصله شروع به بهبودی می‌کند. ممکن است در 8 هفته عمل شما احساس ضعف زیادی داشته باشید که این کاملا طبیعی‌ست چراکه بدن شما در طی آن مدت مشغول ریکاوری‌ست و تمام انرژی دریافتی را صرف همین کار می‌کند.

9- اثر داروها را دست‌کم نگیرید!

بعد از عمل ممکن است مجبور شوید تا داروهای جدیدی را مصرف کنید یا اگر از قبل دارویی مصرف می‌کردید، ممکن است مجبور شوید مصرف آن را متوقف کنید. این تغییراتی که در مصرف داروها دارید می‌تواند روی ضعف شما بعد از عمل نقش چشم‌گیری داشته باشند.

10- بیش‌ازحد ورزش می‌کنید!

یکی از کارهایی که بعد از عمل اهمیت زیادی دارد، داشتن یک سبک‌زندگی سالم و انجام روزانه ورزش است. بعضی از افراد ممکن است در ورزش‌کردن افراط کنند. در این حالت بدن تمام انرژی‌اش را از دست می‌دهد و علاوه‌بر بروز احساس ضعف، روند کاهش‌وزن هم دچار وقفه می‌شود. برای اینکه بعد از ورزش دچار ضعف نشوید بهتر است شدت تمرین‌ها را کمتر کرده اما زمان آن را طولانی‌تر کنید یا بعد از یک تمرین سخت، چند تمرین آسان با شدت کم را انجام دهید.

چطور به ضعف بعد از عمل اسلیو معده غلبه کنیم؟

در قسمت قبلی مقاله علل ضعف بعد از عمل اسلیو معده را با هم بررسی کردیم؛ اگر این ضعف شما را هم کلافه کرده است در ادامه همراه ما باشید تا چند راهکار موثر برای غلبه بر آن را به شما معرفی کنیم.

ضعف بعد از عمل اسلیو معده
چطور به ضعف بعد از عمل اسلیو معده غلبه کنیم؟

1- به بدن خود گوش دهید!

احساس سستی در 8 الی 12 هفته اول بعد از عمل کاملا طبیعی‌ست. پس بهتر است به بدنتان گوش دهید و در صورت خستگی استراحت کنید. در مدت استراحت بهتر است کمی بنشینید، مایعات بنوشید یا یک میان‌وعده با پروتئین بالا میل کنید. مراقب باشید که چرت نزنید؛ چراکه چرت‌های روزانه خواب شب شما را دچار اختلال می‌کنند.

2- خوردن میان‌وعده را فراموش نکنید!

بعد از عمل، خوردن 6 وعده‌غذایی کوچک را نباید فراموش کنید. شما باید هر 2:30 الی 3 ساعت یک‌بار، یک وعده‌غذایی کوچک را میل کنید، حتی اگر گرسنه نیستید. این وعده‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند.

 • یک لیوان شیر
 • 60 گرم گوشت
 • 2/1 فنجان ماست کم‌قند
 • 2/1 سیب با کره بادم‌زمینی

این وعده‌های کوچک بسیار سریع و ساده آماده می‌شوند و می‌توانند از ضعف بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری کنند.

3- به‌طور منظم آزمایش دهید!

بهتر است بعد از عمل مراقب کمبودهای تغذیه‌ای‌تان باشید. معمولا توصیه می‌شود که بعد از جراحی‌های لاغری هر 3 ماه یک‌بار در سال اول بعد از عمل، آزمایش دهید. بعد از گذشت یک‌ سال می‌توانید فقط سالی یک‌‌بار این آزمایش را تکرار کنید. در این آزمایش‌ها سطح آهن، ویتامین و پروتئین بدن شما مشخص می‌شود. با نگه‌داشتن تمام این موارد در سطح استاندارد می‌توانید از ضعف بعد از عمل اسلیو معده تا حد زیادی جلوگیری کنید.

4- بهینه ورزش کنید!

ورزش زیاد یا کم می‌تواند باعث ضعف شما بشود. بهتر است بعد از عمل تا 6 هفته هر روز پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود داشته باشید. بعد از 6 هفته می‌توانید ورزش‌های دیگر را کم‌کم به برنامه‌تان اضافه کنید. با داشتن مقدار مناسبی از ورزش رفته‌رفته متوجه بالارفتن سطح انرژی‌تان خواهید شد.

5- مراقب غذایی که می‌خورید باشید!

برای مقابله با ضعف بعد از عمل اسلیو معده، بهتر است به‌جای غذاهای فرآوری‌شده، از غذاهای تازه و کامل استفاده کنید. غذاهای کامل موادمغذی سالم‌تری دارند و در آن‌ها خبری از افزودنی‌ها و موادنگه‌دارنده نیست. رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو مطابق با شرایط شما طراحی شده و پزشک بعد از انجام عمل دستور کاملی از برنامه غذایی بعد عمل را در اختیار شما می‌گذارد؛ که بهتر هست برای رسیدن به بهودی کامل حتما آن را به صورت منظم اجرا کنید.

علت ضعف بعد از عمل اسلیو معده
برای مقابله با ضعف بعد از عمل بهتر است از غذاهای تازه و سالم استفاده کنید.

6- خواب را در اولویت قرار دهید!

برای جلوگیری از ضعف، بهتر است داشتن یک خواب باکیفیت را فراموش نکنید و بعد از عمل هر شب 7 الی 9 ساعت بخوابید. اگر برای خوابیدن مشکل دارید، راهکارهای زیر شاید بتواند به شما کمک کنند.

 • یک روال ثابت برای خواب خود داشته باشید و سر زمان معینی به تختخواب بروید و از آن بیرون بیایید.
 • قبل از خواب خوردن کافئین را فراموش کنید.
 • بهتر است مشکلاتی که در طول روز داشته‌اید را رها کنید و بدون استرس به تختخواب بروید.
 • گرسنه یا سیر نخوابید.
 • سعی کنید اتاق خوابتان را تاریک، آرام و خنک نگه دارید.
اگر با برای غلبه به ضعف بعد از عمل اسلیو معده نیاز به کمک بیشتری دارید، می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان از طریق شماره زیر با ما در تماس باشید.

۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

جمع‌بندی

در این مقاله با شما درباره ضعف بعد از عمل اسلیو معده صحبت کردیم؛ همان‌طور که مشاهده کردید این ضعف یک مشکل تقریبا رایج است و با انجام درست مراقبت‌های بعد از عمل و پیروی از دستورات جراح تا حد زیادی می‌توان بر آن غلبه کرد؛ اگر مشغول تحقیق درباره عمل اسلیو معده هستید و می‌خواهید بهترین نتیجه را از عمل بگیرید، برای گرفتن نتیجه خوب، علاوه‌بر انجام مراقبت‌های درست بعد از عمل، انتخاب جراح هم اهمیت زیادی دارد؛ دکتر محمود حیدری که فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، جراحی چاقی و متابولیک را دارند، با تمام تجربه و مهارتشان در کنار شما هستند تا شما را به وزن ایده‌آلتان برسانند. برای دیدن نمونه‌کارهای دکتر حیدری و خواندن بازخورد سایر بیماران ایشان می‌توانید به پیج اینستاگرامی دکتر به آدرس dr.mahmood_heydari مراجعه کنید.

اگر درباره عمل اسلیو معده سوالی دارید، لطفا در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- علت ضعف بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

ضعف بعد از عمل اسلیو معمولا به‌خاطر کم‌آبی، تاثیر داروهای بی‌هوشی، کمبود پروتئین، ویتامین و… اتفاق می‌افتد.

2- آیا ضعف بعد از عمل اسلیو نگران‌کننده است؟

خیر؛ ضعف بعد از عمل کاملا طبیعی‌ست و بعد از مدتی با مصرف غذاهای نیمه‌جامد و جامد این مشکل برطرف خواهد شد.

3- ضعف بعد از عمل اسلیو چه نشانه‌هایی دارد؟

هنگامی که دچار ضعف می‌شوید ممکن است حالت‌هایی مثل سرگیجه، تشنگی، حالت تهوع، سرفه، بدن‌درد و… را تجربه کنید.

برای مطالعه بیشتر شما

Overcoming Post-Surgery Fatigue: A Guide to Regaining Strength After Gastric Sleeve Surgery

6 Reasons Why You Might be Fatigued After Weight Loss Surgery

How to Beat Weakness After Gastric Sleeve Bariatric Surgery?

Gastric Bypass – No Energy, Tired, or Weak? Here’s 9 Reasons Why!

12 Ways to Boost Energy Levels After Weight Loss Surgery

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات