همه نکاتی که باید درباره مراقبت های بعد از عمل بای پس بدانید

مراقبت های بعد از عمل بای پس

با مراقبت های بعد از عمل بای پس معده آشنا شویم

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که اصلا چرا مراقبت های بعد از عمل بای پس لازم و ضروری هستند؟ در پاسخ باید گفت هر چند عمل بای پس یکی از بی خطر ترین و کم عوارض ترین عمل های موجود است اما مثل هر عمل جراحی دیگری، لازم است بیمار به توصیه های پزشک در مورد مراقبت های بعد از عمل بای پس به شدت حساس باشد. یادتان باشد عمل جراحی قدم اول برای رسیدن به وزن ایده آل است و اگر مراقبت بعد از عمل بای پس جدی گرفته نشود، عمل شما نتیجه بخش نخواهد بود‌. چه بسا در مواردی، افراد بعد از عمل به اندازه ی کافی وزن کم نکردند و یا مدتی بعد از رسیدن به وزن ایده آل، دوباره دچار افزایش وزن و چاقی شده اند.

مهم ترین بخش مراقبت های بعد از عمل بای پس، تغذیه مناسب است. چرا که اولا معده ی شما در روز های اول توانایی هضم هر نوع غذایی را ندارد و ثانیا شما باید نیاز های بدن به مواد معدنی و ویتامین ها را تامین کنید تا دچار بیماری و سوء تغذیه نشوید. فراموش نکنید تمامی موارد گفته شده نمونه هایی از توصیه پزشک است و این توصیه ها در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. پس در مورد مراقبت های بعد از عمل بای پس، حتما با پزشک متخصصان مشورت کنید و دست به خود درمانی نزنید! تا انتهای این مقاله با ما باشید تا درمورد روش های مراقبت بعد از عمل بای پس بیشتر توضیح دهیم.

عمل بای پس چیست و چگونه انجام میشود

بی شک یکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین جراحی های لاغری عمل بای پس است. هدف از انجام این عمل لاغری کم شدن وزن از طریق کم شدن حجم معده است. به این صورت که با کاهش حجم معده فرد زود تر احساس سیری میکند و بدن او مواد غذایی کمتری جذب میکند. به نظر میرسد این عمل با شرط اجرای کامل توصیه های پزشک، نسبت به جراحی های دیگر لاغری عوارض بسیار کمتری دارد.  فرایند انجام این عمل دو بخش دارد.
در بخش اول، حجم معده به میزان زیادی کاهش میابد . به این منظور، ناحیه کوچکی از بالای معده، بریده میشود و سپس دوخته یا منگنه میشود. در این بخش عملا تنها حدود ۳۰ گرم در معده جا میشود. به این ترتیب فرد زود تر احساس سیری میکند و از پرخوری جلوگیری میشود. در بخش دوم، جراح، قسمتی از ابتدای روده ی کوچک را میبرد و به معده ی دوخته یا منگنه شده ی بخش قبلی متصل میکند. به این ترتیب، طول روده کوتاه تر میشود و مقدار کمتری از مواد غذایی مصرف شده جذب بدن میشود.
به این شکل اگر نکات توصیه شده توسط پزشک  در مورد مراقبت های بعد از عمل بای پس رعایت شود، فرد بسیار سریع تر از حالت معمول وزن خود را از دست میدهد و به وزن ایده آل خود میرسد.

عمل بای پس معده چیست

منظور از مراقبت های بعد از عمل بای پس چیست

همان طور که گفته شد طی عمل بای پس جذب مواد غذایی به مقدار قابل توجهی کاهش میابد. هر چند این عامل به کاهش وزن و درمان چاقی کمک به سزایی میکند اما در عین حال عوارضی نیز خواهد داشت. به طور خلاصه میتوان گفت همان گونه که بدن ترکیبات مضر مواد غذایی را کمتر جذب میکند، به همان شکل ترکیبات مفید آن مثل ویتامین ها را نیز کمتر جذب خواهد کرد. این در حالی است که بدن ما به این ترکیبات بسیار نیازمند و وابسته است به طوری که ممکن است، بیمار بعد از عمل دچار سوء تغذیه شود. برای رفع این خطر پزشک معالج شما به شما یک رژیم غذایی مخصوص و همین طور دارو های مکمل، پیشنهاد میکند که باید دقیقا مطابق توصیه پزشک آن را مصرف کنید.

نکته ی دیگری که وجود دارد این است که عمل بای پس هم، مثل سایر عمل های جراحی، دوره ی نقاهت مخصوص خود را دارد و در نتیجه مراقبت های بعد از عمل بای پس لازم و ضروری به نظر میرسد به طوری که شامل رژیم غذایی، به اندازه خوابیدن بعد از عمل بای پس معده ،مصرف دارو های تجویز شده، ورزش بعد از عمل بای پس معده و… میشود. فراموش نکنید که عدم توجه به مراقبت های بعد از عمل بای پس نه تنها میتواند عوارض این عمل را بیشتر کند بلکه ممکن است اضافه وزن شما دوباره بازگردد. در ادامه به چندین مورد از روش های مراقبت بعد از عمل بای پس می‌پردازیم.

مراقبت های بعد از عمل بای پس
رژیم غذایی جزئی از مراقبت های بعد از عمل بای پس

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس در هر فرد متفاوت است. اما در حالت کلی به چهار مرحله تقسیم میشود. این که هر مرحله چه قدر به طول بینجامد بستگی به این دارد که بدن شما چه قدر با تغییرات روال معمول غذا خوردن روزانه‌تان سازگار است. هدف از این رژیم آن است که هم مواد غذایی مورد نیاز بدنتان تامین شود و هم اینکه معده ی شما کم کم آمادگی هضم غذا های جامد را هم پیدا کند. معمولا این رژیم حدود ۳ ماه به طول می‌انجامد و به این شرح است:

مرحله اول: فقط مایعات مصرف کنید

اولین و مهم ترین نکته درمورد مراقبت های بعد از عمل بای پس، مصرف درست غذا است. بیمار در روز اول بعد از جراحی فقط میتواند از مایعات شفاف مصرف کند. بعد از آن در روز های بعد میتوانید مایعات دیگری نیز مصرف کنید. فراموش نکنید معده ی شما در این مرحله هنوز آمادگی پذیرش مواد غذایی جامد حتی نرم شده را ندارد. برای مثال شما در این مدت میتوانید از آب میوه رقیق، شربت شرین نشده و یا حتی شیر بدون چربی استفاده کنید. ماده غذایی دیگر که بسیار میتواند مفید باشد، عصاره ی گوشت سفید یا قرمز است که میتواند جایگزین یک وعده ی غذایی کامل برای شما شود. همچنین مصرف چای خیلی رقیق و قهوه بدون کافئین هم مانعی ندارد. البته نه به مقدار زیاد!

بعد از عمل بای پس فقط مایعات بنوشید

مرحله دوم: از موایعات و غذا های پوره شده استفاده کنید

در این مرحله که معمولا زمان آن، یک هفته بعد از عمل جراحی است، بیمار میتواند از غذا های پوره شده و له شده استفاده کند، فراموش نکنید وعده های غذایی نباید زیاد چرب باشند و غذا باید کاملا خمیری شده باشد به طوری که هیچ قطعه جامدی از غذا مصرف نشود.

همچنین در این مرحله بیمار میتواند از مایعات غلیظ نیز میل کند. برای مثال بیمار میتواند در این مرحله میوه های له شده و سبزیجات پخته شده را میل کند. سوپ خامه صاف شده و یا غلات پخته شده، گوشت چرخ شده، مرغ و ماهی بدون چربی و حتی پنیر و تخم مرغ هم اگر کاملا له شده و خمیری شده باشند میتواند جایگزین یک وعده غذایی کامل شود. فراموش نکنید هر وعده غذایی باید شامل حدود ۴ تا۶ قاشق غذا خوری باشد و مصرف آن به آرامی و حدود ۳۰ دقیقه به طول بینجامد. بیمار میتواند در طی یک روز ۳ تا۶ وعده غذایی به شکل توضیح داده شده داشته باشد.

مراقبت های بعد از عمل بای پس
غذای مناسب بعد از عمل بای پس

مرحله سوم: از غذا های نرم میل کنید

مرحله قبل یعنی مصرف غذا به صورت پوره ای معمولا چند هفته ای به طول می‌انجامد. بعد از آن با تایید پزشکتان میتوانید از غذا های نرم که راحت جویده شود میل کنید. برای مثال در این مرحله میتوانید گوشت بدون چربی چرخ شده یا ماهی ریش شده را میل کنید. همچنین مصرف میوه های کنسروی بدون هسته نیز مانعی ندارد. شما میتوانید در طی روز ۳ تا ۵ وعده غذایی داشته باشید و هر وعده شامل حدود نیم فنجان ماده ی غذایی باشد. فراموش نکنید غذایتان را به آرامی میل کنید و آن را خوب بجوید.

مرحله آخر: به روال روز مره تان برگردید

بعد از گذشت ۸ هفته شما میتوانید از غذا های جامد و سفت تر میل کنید.‌ فراموش نکنید این مرحله را حتما با تایید پزشک و به تدریج انجام دهید و یک به یک غذا های جدید را امتحان کنید‌. در هر وعده ی غذایی میتوانید حدود یک تا یک و نیم فنجام غذا میل کنید‌ اما حتما قبل از احساس سیری دست از غذا بکشید. ممکن است در این مرحله دچار دل درد یا استفراغ شوید اما کمکم وضعیتتان بسیار بهتر میشود. بهتر است همچنان از خوردن غذاهایی مثل نان، نوشابه گازدار،آجیل، غذا های ادویه دار، غذا های سرخ شده و … حداقل در اوایل مرحله آخر بپرهیزید. ممکن است با گذشت زمان و با تایید پزشک دوباره بتوانید این غذا ها را هم میل کنید. دقت کنید حتی در این مرحله هم از تند خوری و پرخوری بپرهیزید.

سایر نکات مراقبت های بعد از عمل بای پس در رژیم غذایی

 • حتما روزانه حدود ۲ لیتر مایعات بنوشید.
 • حدود ۳۰ دقیقه قبل و بعد از غذا از نوشیدن مایعات خودداری کنید.
 • مایعات را بین وعده مصرف کنید نه بین غذا.
 • غذا را به آرامی بخورید و بنوشید و کاملا آن را بجوید تا دچار سندروم دامپینگ نشوید.
 • از خوردن غذا های پرچرب و یا خیلی شیرین بپرهیزید.
 • سعی کنید وعده های غذاییتان غنی از پروتئین باشد.
 • از مصرف الکل بپرهیزید.
 • سعی کنید مصرف کافئین را کم کنید.
 • مکمل های دارویی خود را مطابق توصیه پزشک مصرف کنید.
 • حتما غذا را قبل از بلعیدن خوب بجوید.

ورزش بعد از عمل بای پس معده

ورزش را از کار های خیلی سبک شروع کنید( قبل از هر اقدامی اول با پزشک خود مشورت کنید). بهتر است در دوماه اول فقط به آرامی پیاده روی کنید. فراموش نکنید در این دو ماه به هیچ عنوان به ماهیچه های شکمتان فشار نیاورید و از ورزش های سنگین جدا خودداری کنید. بعد از این مدت میتوانید کمکم روال فعالیت های روزمره خود را پیش بگیرید.

در این مرحله میتوانید به ورزش هایی مثل ایروبیک و یا دویدن بپردازید. فراموش نکنید بدن شما هنوز آمادگی انجام ورزش های سنگین مثل وزنه برداری یا پرش را ندارد. میتوانید در ماه چهارم و پنجم شروع به ورزش های سنگین تر مثل یوگا و شنا کنید. حتی میتوانید مدت زمان ورزش خود را هم کمی افزایش دهید. بعد از گذشت شش ماه میتوانید به هر ورزشی که مایل باشید بپردازید و روزانه تا حدود ۴۵ دقیقه برای ورزش وقت صرف کنید. ورزش به شما کمک میکند سریع تر به وزن ایده آلتان برسید و بعد از آن دوباره دچار بازگشت اضافه وزنتان نشوید. همچنین ورزش میتواند در بهبود وضعیت جسمی شما، تقویت عضلاتتان و انعطاف پذیری بدنتان به شما کمک کند.

ورزش از مراقبت های بعد از عمل بای پس

دیگر اشکال مراقبت های بعد از عمل بای پس

 • جلسات معاینه بعد از عمل بای پس را جدی بگیرید.
 • مکمل های دارویی که پزشک تجویز کرده را حتما مصرف کنید.
 • مراقب زمان خوابیدن بعد از عمل بای پس معده باشید .
 • گاهی لازم است برای درمان افسردگی بعد از عمل به روانشناس مراجعه کنید.

دوره ی ریکاوری عمل بای پس معده چه قدر است

این که دوره ریکاوری عمل بای پس معده، چه قدر طول میکشد، به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله مهم ترین این عوامل، نحوه ی برش و حجمی از معده است که کم می‌شود.  بدیهی است که جراحی های طولانی تر و سنگین تر دوره نقاهت طولانی تری دارند. به طوری که افراد زمان بیشتری را در در بیمارستان می‌مانند.

معمولا در شب اول بعد از عمل، بیمار، با کمک فیزیوتراپ‌، تمرین نشستن میکند. البته این کار در روز های اول به دلیل زخم جراحی، ممکن است کمی دردناک باشد اما به مرور زمان نشست و برخاست راحت تر خواهد شد. معمولا روال کار به این صورت است که بیمار باید ۲ تا ۳ روز اول را در بیمارستان بماند و از آن پس ادامه ی دوره نقاهت خود را در خانه بگذراند و در این مدت همه ی توصیه های پزشک را مو به مو اجرا کرده تا دچار بازگشت وزن بعد از عمل نشوند. این روند حدود ۳ تا ۵ هفته به طول می‌انجامد تا فرد به زندگی روز مره خود برگردد.

البته همانطور که گفته شد این مدت با توجه به سنگینی عمل ممکن است متفاوت باشد برای مثال اگر جراحی شما با روش”باز” انجام شود، برش های بیشتری بر بدن شما ایجاد میشود و در نتیجه زمان بهبودی طولانی تر میشود‌.

سخن پایانی

آنچه مسلم است این است که مراقبت های بعد از عمل بای پس به اندازه ی خود عمل یا شاید حتی بیشتر در رسیدن به وزن ایده آل و حفظ آن موثر است. یادتان باشد هدف اول اینگونه جراحی های لاغری، درمان و یا پیشگیری از بیماری های چاقی و حفظ سلامت جسمی و روحی شماست و زیبایی ظاهری در درجات بعد قرار دارد. پس مراقب باشید با سهل انگاری در انجام مراقبت های بعد از عمل بای پس یا هر عمل جراحی لاغری دیگری، سلامت خود را به خطر نیندازید. در این راستا پزشک شما حتما به شما کمک خواهد کرد تا بهترین نتیجه را از عمل لاغری انجام شده بگیرید. تجربه شما از مراقبت های بعد از عمل بای پس چیست؟ با ما به اشتراک بگذارید.

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات