طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده؛ در جستجوی یک خواب بدون دردسر!

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده چطور باید باشد؟ آیا خوابیدن روی شکم ممکن است؟ برای خوابیدن باید از چه نوع تشک و بالشی استفاده کنیم؟ به کدام پهلو بخوابیم؟ این‌ سوال‌ها، گوشه‌ای از سوال‌هایی‌ست که در ذهن کسانی که قصد جراحی اسلیو را دارند، تکرار می‌شود. اگر شما هم قصد انجام عمل اسلیو معده را دارید و نگران خواب بعد از عمل هستید، در این مقاله همراه ما باشید تا به تمام سوالات شما در این مورد پاسخ داده و تمام نگرانی‌های‌تان را برطرف کنیم؛ پس همراه ما باشید!

چرا طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده انقدر مهم است؟

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده، مهم‌تر از آن چیزی‌ست که فکرش را می‌کنید. اهمیت درست‌خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده می‌تواند با دلایل زیر مرتبط باشد.

 • اگر در پوزیشن درستی بخوابید، گردش خون شما بهتر خواهد شد و بهترشدن گردش‌خون می‌تواند به روند بهبودی شما سرعت زیادی ببخشد.
 • خواب خوب بعد از عمل، نه تنها درد شما را کمتر می‌کند بلکه می‌تواند روی روند کاهش‌وزن شما هم تاثیر بگذارد.
 • اگر روزهای بعد از عمل خواب درست و خوبی داشته باشید، می‌توانید استرستان را هم مدیریت کنید؛ با کم‌شدن استرس اوضاع متابولیسم بدن شما هم بهتر خواهد شد.
نحوه خوابیدن بعد از عمل اسلیو
طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده چطور باید باشد؟

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده چطور باید باشد؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل اسلیو بسیار مهم است و اگر در حالت اشتباهی بخوابید ممکن است فشار زیادی به معده و ریه شما وارد شود.

بعد از عمل اسلیو سعی‌کنید همیشه به پشت یا به پهلو بخوابید تا معده و ریه‌تان تحت‌فشار کمتری باشند. اگر عادت دارید که به پهلو بخوابید بهتر است یک بالش را در بین پاهای‌تان قرار دهید تا ستون فقراتتان هم در یک راستا باشد.

البته ممکن است جراح از شما بخواهد در چند روز اول بعد از جراحی به‌صورت نشسته بخوابید که البته این کار چندان راحتی نیست.

آیا خوابیدن روی شکم بعد از عمل اسلیو معده ممکن است؟

 تا مدتی خیر، بهتر است بعد از عمل روی شکم نخوابید؛ خصوصا اگر در روزهای اول بعد از عمل هستید باید حسابی احتیاط کنید و موقع خواب دو بالش را در کنار پهلوهای‌تان بگذارید تا موقع خواب نچرخید و ناخودآگاه روی شکم نخوابید.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده؛ تا کی نمی‌توان روی شکم خوابید؟

تا وقتی که بهبودی کامل را پیدا نکرده‌اید، نمی‌توانید روی شکم بخوابید. بعد از عمل باید منگنه معده شما کاملا بهبود پیدا کند تا بتوانید کم‌کم خوابیدن روی شکم را شروع کنید؛ برای اینکه بدانید این بهبودی اتفاق افتاده یا خیز، باید نظر جراحتان را در این مورد بپرسید.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده؛ از چه نوع بالشی استفاده کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید عمل اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود؛ در عمل لاپاراسکوپی برای اینکه جراح دید بهتری نسبت به اعضای داخل بدن داشته باشد، از گاز CO 2 استفاده می‌کند؛ به‌همین دلیل احتمالا شما بعد از عمل تا چند روز با نفخ درگیر خواهید بود. برای اینکه نفخ بعد از عمل شما را اذیت نکند و هنگامی که خواب هستید به اعضای داخلی بدن از جمله معده و ریه فشار وارد نکند، بهتر است از بالش‌های گوه‌ای استفاده کنید.

خوابیدن روی شکم بعد از عمل اسلیو معده
طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده با بالش گوه‌ای

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده؛ از چه نوع تشکی استفاده کنیم؟

برای اینکه فشار کمتری به شما وارد شود، بهتر است از تشکی استفاده کنید که سفت باشد؛ البته نه آنقدر سفت که شما اذیت شوید و موقع خواب احساس خوبی نداشته باشید.

بعد از عمل اسلیو معده به کدام سمت بدن بخوابیم؟

در بهترین حالت بهتر است به سمت چپ بخوابید تا در طول‌شب، معده شما اذیت نشود؛ اما با این‌حال بهتر است به صدای بدنتان گوش دهید و ببینید خوابیدن در کدام سمت برای شما راحت‌تر است. اگر عادت دارید به پهلوی راست بخوابید، مشکلی ندارد، می‌توانید این کار را انجام دهید. خوابیدن به پهلوی راست هم مزایای خودش را دارد و می‌تواند فشار را از روی قلب شما بردارد؛ حتی می‌توانید برای راحتی بیشتر در طول‌شب مدتی روی پهلوی چپ و سپس روی پهلوی راست بخوابید.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده؛ چطور خواب راحتی داشته باشیم؟

برای داشتن یک خواب عمیق، راحت و آرام بهتر است به نکات زیر خوب توجه کنید.

 • بهتر است حداقل نیم‌ساعت قبل از خواب چیزی ننوشید. فراموش نکنید معده شما نسبت به قبل از عمل کوچک‌تر شده و پربودن آن هنگام خواب می‌تواند شما را حسابی به دردسر بیندازد.
 • سعی‌کنید اتاقتان را تاریک و ساکت نگه‌دارید تا بتوانید در طول‌شب خواب بهتری را تجربه کنید.
 • بهتر است دمای اتاقتان کمی خنک باشد تا در طول‌شب عرق نکنید و بیدار نشوید؛ فراموش نکنید که تعریق زیاد برای زخم‌های شما هم خوب نیست.
 • از بالش‌های استاندارد استفاده کنید. اگر به پشت می‌خوابید بهتر است برای زیر زانو هم بالش گوه‌ای بگذارید تا کمترین فشار به شکم و کمر شما وارد شود.
 • قبل از خواب نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکل را کنار بگذارید.

بهتر است در طول روز ورزش کنید تا در شب خواب بهتری داشته باشید.

 • در طول‌روز فعال باشید و ورزش کنید تا شب بتوانید خواب عمیق‌تر و راحت‌تری داشته باشید.
 • قبل از خواب نفس‌های عمیق بکشید و سعی‌کنید کمی یوگا کار کنید. با این کار عضلات بدنش شما آرام شده و خواب بهتری را تجربه خواهید کرد.
 • سعی‌کنید هر شب سر یک ساعت مشخص به خواب بروید و بیدار شوید. با انجام این کار می‌بینید که بعد از مدتی خوابیدن برای شما راحت‌تر خواهد بود.
 • بهتر است در طول‌روز نخوابید یا تنها یک چرت کوتاه بزنید تا در نیمه‌شب بی‌خوابی به‌سراغتان نیاید.
 • حداقل 3 ساعت قبل از خواب غذا نخورید و اگر می‌خواهید میان‌وعده میل کنید، بهتر است آن را نهایتا تا یک ساعت قبل از خواب نوش‌جان کنید.
 • هنگام خواب از لباس‌های نخی استفاده کنید؛ این کار علاوه‌بر اینکه به راحتی شما کمک می‌کند از بروز عفونت و تعریق در ناحیه زخم هم جلوگیری می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله با شما درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده صحبت کردیم. امیدواریم با خواندن این مقاله پاسخ تمام سوالاتتان را پیدا کرده باشید. اگر می‌خواهید از عمل اسلیو معده بهترین نتیجه را بگیرید، علاوه‌بر انجام درست مراقبت‌های بعد از عمل، بهتر است قبل از هم حسابی مراقب باشید. یکی از فاکتورهایی که روی نتیجه عمل شما تاثیر زیادی دارد، انتخاب یک جراح ماهر و باتجربه است. دکتر محمود حیدری که فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، جراحی چاقی و متابولیک را دارند، در این زمینه آماده خدمت‌رسانی به شما هستند. برای دریافت مشاوره رایگان و تعیین وقت ویزیت، می‌توانید از طریق شماره زیر با تیم دکتر حیدری در تماس باشید.

۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

آیا سوال بی‌پاسخی درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده در ذهن شما باقی‌مانده است؟ لطفا در قسمت کامنت تمام سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

سوالات متداول

1- آیا هنگام خواب ممکن است بخیه‌های عمل باز شود؟

اگر به‌صورت ناگهانی به شکم خود فشار وارد نکنید، خیلی بعید است که برای بخیه‌ها اتفاقی بیفتد.

2- اگر طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده اشتباه باشد، چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد؟

اگر بعد از عمل به‌درستی نخوابید ممکن است به ریه و معده شما فشار زیادی وارد شود و مشکلاتی مثل درد شدید، رفلاکس و سایر مشکلات گوارشی را تجربه کنید.

3- چرا خوابیدن روی شکم بعد از عمل اسلیو معده ممنوع است؟

چون باعث درد و ناراحتی شما خواهد شد و علاوه‌برآن خوابیدن روی شکم می‌تواند روند بهبودی شما را هم مختل کند. همچنین تنفستان دچار مشکل می‌شود و اگر از قبل با آپنه خواب هم درگیر بوده باشید ممکن است دردسرهای زیادی برای شما ایجاد شود.

برای مطالعه بیشتر شما

The Best Sleeping Position After Gastric Sleeve Surgery

Sleeping Tips for Better Rest After Gastric Sleeve Surgery

Best Sleeping Position After Gastric Sleeve Surgery

Dos And Don’ts Of Sleeping After Bariatric Surgery

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات