عمل رگ اشتها؛ آش نخورده و دهان سوخته!

عمل رگ اشتها

این روزها روش‌های لاغری زیادی باب شده است؛ بعضی از این روش‌ها واقعا کاربردی هستند و به کاهش‌وزن شما کمک می‌کنند؛ اما بعضی دیگر از این روش‌ها، تنها یک کلاهبرداری بزرگند که برای سوءاستفاده از شرایط شما و یا برای آزمون‌وخطا طراحی شده‌اند! یکی از این روش‌ها که این روزها حسابی سروصدا به‌ پا کرده است، بستن رگ اشتهاست! اگر شما هم با تبلغیات این عمل روبه‌رو شده‌اید و دوست‌دارید بدانید در این عمل دقیقا چه کاری انجام می‌شود، در این مقاله همراه ما باشید تا شما را در جریان سیرتاپیاز این موضوع قرار دهیم.

رگ اشتها چیست و چه کاربردی در معده ما دارد؟

قبل از اینکه ببینیم بستن رگ اشتها حقیقت دارد یا نه، بهتر است با خود این رگ آشنا شویم و ببینیم اصلا این رگ وجود خارجی دارد یا خیر!

معده یکی از پرخون‌ترین اعضای بدن است و 4 شریان بزرگ و یک‌سری شریان‌های ریز وارد آن می‌شود؛ بزرگ‌ترین شریانی که وارد معده می‌شود، شریان ‌left gastric است که این روزها به اسم رگ اشتها شهرت پیدا کرده است. جالب است بدانید عمده خون‌رسانی قسمت فوقانی معده، توسط همین سرخرگ انجام می‌شود.

قسمت فوقانی معده، فوندوس نام دارد و بیشترین هورمون اشتهای معده یعنی گرلین از همین قسمت فوندوس ترشح می‌شود. در جراحی‌های چاقی فوندوس حذف شده و عمده ترشح گرلین متوقف می‌شود.

 به‌خاطر خون‌رسانی بالایی که به معده انجام می‌شود، قطع‌کردن یک شریان خونی به‌خصوص سرخرگ left gastric، هیچ تغییری در عملکرد معده ایجاد نمی‌شود، چراکه خون‌رسانی از طریق سایر شریان‌های متصل به معده انجام می‌شود.

رگ اشتها
هورمون اشتها از طریق قسمت فوقانی معده یعنی فوندوس انجام می‌شود!

عوامل موثر در چاقی

علاوه‌بر تغذیه و سبک‌زندگی دو عامل دیگر هم در چاقی موثرند؛ در ادامه همراه ما باشید تا این دو عامل را بهتر به شما معرفی کنیم.

عوامل ژنتیکی

ژنتیک یکی از عوامل مهم در تعیین ساختار بدن و نحوه عملکرد سیستم‌های بدن است؛ بعضی از افراد به‌دلیل ژن‌های مرتبط با متابولیسم، افزایش اشتها و…راحت‌تر از دیگران چاق می‌شوند.

عوامل هورمونال

دسته‌ای دیگر از افراد به‌دلایل هورمونی وزن اضافه می‌کنند. هورمون‌ها نقش مهمی در متابولیسم، اشتها و… دارند. هورمون‌های چاقی شامل موارد زیر هستند:

 • گرلین (هورمون احساس گرسنگی)

هورمون گرلین حدود 50 تا 90 درصد از قسمت فوندوس معده ترشح شده و مابقی آن از کبد، لوزالمعده و مغز ترشح می‌شود. در تمام جراحی‌های چاقی، ترشح این هورمون از قسمت معده کاهش پیدا کرده و یا کلا قطع می‌شود.

 • هورمون لپتین ( هورمون احساس سیری)

این هورمون در کنترل احساس سیری نقش مهمی دارد و هرگونه اختلال در آن می‌تواند باعث چاقی و یا لاغری بیمار شود.

 • دوپامین، سروتین و اندورفین (هورمون‌های لذت‌های مغزی)

این هورمون‌ها هم به‌طورکلی در تعادل و تنظیم احساسات و رفتارهای مرتبط با مصرف غذا و فعالیت جسمانی نقش دارند.

عمل رگ اشتها
چطور بستن رگ اشتها باعث لاغری می‌شود؟

چطور بستن رگ اشتها باعث لاغری می‌شود؟!

خب؛ حالا که با مفاهیم کلی و ساختار معده شما را آشنا کردیم، بهتر است به موضوع داغ این روزها یعنی بستن سرخرگ  left gastric بپردازیم. احتمالا با تحلیل اطلاعات بالا خودتان بهتر متوجه خواهید شد که این عمل واقعا کارآمد است یا تنها یک فریب بزرگ است؟!

در این روش از طریق آنژیوگرافی و با تزریق یک ماده‌شیمیایی در سرخرگ  left gastricدرون این رگ یک لخته خونی ایجاد کرده و فرآیند خون‌رسانی به فوندوس را مختل می‌کنند؛ با مختل‌شدن فرآیند خون‌رسانی به فوندوس، ترشح هورمون گرلین هم کمتر شده و طبیعتا اشتهای فرد هم کمتر می‌شود.

تا اینجای کار همه‌چیز خوب به‌نظر می‌رسد اما جالب است بدانید که تمام این فعل‌وانفعالات موقتی‌ست؛ چراکه:

 • همان‌طور که گفتیم هورمون گرلین علاوه‌بر معده از کبد، لوزالمعده و مغز نیز ترشح می‌شود.
 • همان‌طور که گفتیم معده یکی از پرخون‌ترین اعضای بدن است و خون‌رسانی فوندوس علاوه‌بر left gastric از طریق شریان‌های دیگر هم انجام می‌شود.
 • این روش کاملا موقتی‌ست، تنها 10% اثر دارد و بعد از مدتی اشتهای شما کاملا برمی‌گردد.

سوزاندن رگ اشتها چه عوارضی دارد؟

جراحان چاقی، زیاد با روش‌های موقت چاقی موافق نیستند، مثل سوزاندن رگ اشتها، بوتاکس، بالون؛ البته اگر BMI شما پایین باشد، ممکن است در مواردی بوتاکس یا بالون را برای شما تجویز کنند؛ اما هیچ جراح چاقی‌ای موافق بستن سرخرگ  left gastric نیست، چراکه این روش نه تنها صحت علمی ندارد بلکه تاثیرگذار هم نیز نیست. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با عوارض این عمل بیشتر آشنا کنیم.

1- سیاه‌شدن فوندوس

با بستن سرخرگ  left gastric، ممکن است فوندوس معده، کاملا سیاه شود و اصطلاحا ایسکمی اتفاق بیفتد و یک جراحی اجباری به بیمار تحمیل شود.

2- آمبولی

وقتی که یک لخته داخل رگ‌های بدن ایجاد می‌شود، احتمال اینکه این لخته داخل سایر رگ‌های بدن وارد شود نیز بسیار بالاست. این وضعیت آمبولی نام دارد و می‌تواند مشکلات جدیدی برای بیمار ایجاد کند. اگر این لخته خونی وارد رگ‌های حیاتی شود ی‌تواند عواقب جدی‌ای مثل آمبولی ریه، سکته و حتی مرگ را به‌دنبال داشته باشد.

3- زخم معده

اختلال در خون‌رسانی به معده می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد و یکی از این عوارض ایجاد زخم‌های متعدد در معده است.

رگ اشتها
زخم معده؛ یکی از عوارض سوزاندن رگ اشتها

4- پارگی سایر عروق معده

با مسدودکردن سرخرگ اصلی معده، فشار زیادی روی سایر عروق معده وارد می‌شود. این فشار در مواردی می‌تواند به سایر رگ‌های معده آسیب زده و باعث پارگی آن‌ها بشود.

5- آسیب به لوزالمعده و طحال

با مسدودشدن سرخرگ اصلی معده، علاوه بر معده، ممکن است آسیب‌های زیادی به طحال و لوزالمعده نیز وارد شود.

6- از دست دادن سایر جراحی‌های لاغری

مهم‌ترین عارضه این عمل این است که فرد بعد از انجام این عمل دیگر نمی‌تواند هیچ جراحی لاغری دیگری انجام دهد و مجبور است تا آخر عمر با چاقی و عوارض ناشی از آن دست‌وپنجه نرم کند.

جمع‌بندی

امروز در این مقاله با شما در مورد موضوع ترند این روزها، یعنی بستن رگ اشتها صحبت کردیم؛ همان‌طور که مشاهده کردید، این روش هنوز از نظر علمی اثبات نشده و عوارض زیادی به همراه دارد. اگر از رژیم و ورزش نتیجه‌ای نگرفته‌اید، بهتر است با انجام ندادن این عمل، همچنان شانس جراحی‌های چاقی را برای خودتان نگه دارید. اگر همچنان درمورد این عمل و سایر جراحی‌های لاغری سوال های حل‌نشده‌ای در ذهن شما باقی‌مانده است، می‌توانید در قسمت کامنت یا از طریق شماره تماس زیر تمام نگرانی‌ها و ابهامات خود را با ما در میان بگذارید.

09923631169

سوالات متداول

1- آیا عمل رگ اشتها می‌تواند یک جایگزین خوب برای جراحی‌های چاقی باشد؟

خیر؛ این عمل هنوز در حال بررسی‌ست و عوارض زیادی به‌همراه دارد. بهتر است برای لاغری از جراحی‌های چاقی‌‌‌ای مثل اسلیو یا بای‌پس کمک بگیرید که تاییدیه‌های لازم پزشکی را دارند.

2- آیا بستن این رنگ باعث لاغری ما می‌شود؟

بستن این رگ، در کوتاه‌مدت ممکن است باعث لاغری شما بشود، اما در درازمدت قطعا آثار آن از بین می‌رود و تنها عوارض ناشی از این عمل همراه شما باقی می‌ماند.

برای مطالعه بیشتر شما

Effect of left gastric artery embolization on obesity and ghrelin/leptin levels in pigs

Bariatric Left Gastric Artery Embolization for the Treatment of Obesity

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات