بالن معده و مزایا و معایب آن نسبت به دیگر عمل‌های لاغری چیست؟

بالن معده

بالن معده چیست؟

مطمئناً تا کنون اسم بالن معده یا بالون معده را شنیده‌اید اما نمی‌دانید که دقیقا چیست و چه کاری انجام می‌دهد؛ با ما همراه باشید تا به طور کامل شما را با موارد استفاده از این روش و مزایا و معایب آن آشنا کنیم.

از دلایل اصلی که افراد به این عمل تشویق و یا پیشنهاد می‌شوند چاقی مفرط است و با هیچ یک از روش‌های ورزش و رژیم لاغری نتوانسته‌‌اند وزن خود را کاهش دهند. البته دلایل دیگری نیز بر روی عدم کاهش وزن آنها تاثیر گذار بوده است مانند: دیابت نوع دو، چاقی ارثی و تیپ بدنی اندومورف، زندگی ماشینی و بی‌تحرکی این عوامل باعث شده است تا این افراد کاندید انجام عمل لاغری شوند.

بالن معده برای چه کسانی مناسب است؟

عوامل زیادی بر روی این مورد تاثیرگذار است اولین دلیل چاقی بیش از حد و BMI بالای 30 در این افراد است. دلایل دیگر مقاومت بدن به کاهش وزن، عدم فعالیت، بیماری زمینه‌ای خاص و… باعث می‌شود تا کاندید انجام عمل لاغری شوند تا به وزن ایده‌آل خود دست پیداکنند.

به طور کلی عمل‌های لاغری یک کار تهاجمی است که مطمئناً بر روی بدن تاثیراتی می‌گذارد. به طور مثال عمل بای پس باعث تغییر روند گوارش غذا در بدن می‌شود و عمل اسلیو باعث حذف شدن بخشی از معده، درون بدن فرد بیمار می‌گردد و خب این موارد ممکن است تا باعث ترس از عمل لاغری در افرادی که اضافه وزن دارند شود. البته دلیل دیگری که وجود دارد درد پس از عمل و غیر قابل برگشت پذیر بودن آن است.

در عمل بای پس معده، معده به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می‌شود و غذا به جای ذخیره‌شدن در معده مستقیما به روده وارد می‌شود. این‌کار باعث دریافت کالری کمتری از غذا می‌شود و به کاهش وزن شما کمک بزرگی می‌کند. در مقاله عمل بای پس کلاسیک، همه چیز را برای شما کامل توضیح داده‌ایم. اگر در مورد عمل بای پس کنجکاو هستید، می‌توانید سری به این مقاله بزنید.

مواردی که گفته شد در بیماران تاثیر دارد و باعث می‌شود تا همواره چاقی و عوارض آن را تحمل کنند، عوارضی مانند: پا درد، کمر درد، خستگی مداوم، دیابت، فشار خون و حتی بی‌اعتماد به نفس بودن.

چه کسانی باید عمل معده انجام دهند؟
چه کسانی باید عمل معده انجام دهند؟

چگونگی انجام عمل بالون معده

بر خلاف دیگر عمل‌های لاغری بالن معده بدون به جای گذاشتن زخم، درد و مراقبت‌های شدید بعد از عمل است و از طریق دستگاه آندوسکوپ انجام می‌گیرد.

روند انجام عمل بالون معده به این صورت است که پزشک از طریق لوله های باریک و منعطف آندوسکوپ که یک لامپ و دوربین کوچک بر روی آن تعبیه است و در داخل لوله کیسه‌ای قرار دارد که به آن بالن معده می‌گویند. در ابتدا باد بالن خالی می‌باشد تا زمانی که از طریق دهان وارد می‌شود و به معده برسد.

پس از رسیدن به معده با توجه به نظر پزشک بالن با مایع و یا هوا پر می‌شود که به طور معمول با محلولی به نام استریل سالینی انجام می‌گیرد تا بالن در معده به میزان مناسب حجیم شود.

پس از این مراحل بالن در داخل معده قرار می‌گیرد و حجم زیادی از معده را پر می‌کند. به طور کلی این عمل بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد و پس از انجام آن حال بیمار خوب است و نیاز به مراقبت خاص پزشکی ندارد و حتی می‌تواند مرخص شود.

عمل بالون معده
عمل بالون معده

انواع بالن معده

بالن معده انواع مختلفی دارد بعضی از عمل‌های لاغری با بیهوشی و بعضی دیگر به صورت سرپایی انجام می‌شود.

بالن مایع

این بالن  spatz نام دارد. از مهم‌ترین ویژگی آن قابلیت تنظیم میزان حجم مایع درون آن است و پزشک می‌تواند با کاهش و افزایش مایع میزان مصرف غذا در فرد را کنترل کند تا بیمار به تواند به وزن ایده‌آل برسد.

با استفاده از این بالن حجم زیادی از معده پر می‌شود و باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن تا دوره خارج کردن بالن می‌شود. معمولا کاهش وزن با این بالن بیشتر از بالن‌های دیگه است چرا که حجم بالن با مایع پر شده است و بیشتر احساس سیری به فرد می‌دهد. معمولا این بالن نسبت به دیگر نوع‌ها ماندگاری بیشتری می‌تواند در بدن داشت باشد.

بالن ترکیبی مایع و هوا

در این نوع بالن معده امکان پر شدن همزمان بالن با هوا و مایع امکان پذیر است. به طور کلی بالن‌ها به طور موقت در بدن فرد قرار می گیرد و بین 6 تا 12 ماه باید خارج شوند. بالن‌های ترکیبی تا 9 ماه امکان قرار گیری در بدن را دارند. به این نوع بالن ترکیبی End ball می‌گویند در این بالن به علت ترکیب مایع و هوا عوارض بالن به حداقل می‌رسد.

بالن هوا

معمولا به این صورت انجام می‌شود که بالن به صورت یک کپسول می‌باشد همان طور که از نامش پیداس با هوا پر می‌شود و روش پر شدن آن از یک پورت زیر پوستی می‌باشد و یا از طریق یه لوله نازک از طریق مری وارد می‌شود و درون بالن از گاز پر می‌شود و سپس از آن جدا شده بالن درون معده باقی می‌ماند. با توجه به حجم معده حجم بالن کاهش و یا افزایش پیدا می‌کند. از اصلی‌ترین ویژگی این بالن کاهش اشتها است.

حالت تهوع، درد، استفراغ ندارد و ماندگاری به نسبت بالایی دارد.

اما مهم‌ترن سوال این است که کدام بالن بهتر و مناسب‌تر است؟

هر یک از بالن‌ها مزایا و عوارض و حتی خصوصیات خود را دارد. ولی با توجه به مواردی که گفته شد بالنی که از مایع پر شده باشد مطمئناً از بالنی که با هوا پر شده است سنگینن تر است و به همان نسبت درد و تهوع و حتی استفراغ نیز بیشتر است. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید کسانی که بالن مایع گذاشته اند بیشتر از کسانی که بالن هوا استفاده کرده‌اند کاهش وزن داشته‌اند.

علت کاهش وزن افرادی که بالن مایع استفاده کرده‌اند به نسبت بالن هوا این است که هرچه بالن سنگین‌تر باشد احساس سیری بیشتری خواهد داشت و غذای کمتری مصرف می‌کند و بدن راحت‌تر به شرایط جدید عادت می‌کند.

انواع بالن معده
انواع بالن معده

مزایا بالن معده

 • بدون نیاز به جراحی سنگین
 • کاهش وزن پله‌ای
 • امکان خارج کردن بالن و استفاده از آن به صورت موقت
 • حتی پس از بالن معده می‌توان عمل اسلیو و یا بای پس کرد

عوارض بالن معده

 • سوزش معده در ساعات پس از قراردادن بالن
 • درد شکمی و ریفلاکس معده
 • حالت تهوع و استفراغ
 • احساس کردن بالن در معده و در زمان فعالیت سنگین ورزشی

میزان تاثیر گذاری بالن معده

البته که گذاشتن بالن به کاهش وزن کمک می‌کند اما نیاز است تا ورزش و رژیم غذایی مناسب نیز در نظر گرفته شود تا زودتر به وزن مناسب دست پیدا کنید. علاوه بر آن این مورد را به یاد داشته باشید، که بالن معده به صورت موقت در بدن قرار می‌گیرد و پس از مدتی باید خارج شود چرا که وجود یک جسم خارجی در بدن به مدت طولانی اصلا درست نیست و اگر پس از خارج کردن بالن به رژیم غذایی و ورزش بی‌اعتنایی کنید مطمئناً پس از مدتی به وزن قبلی خود باز خواهید گشت که اصلا خوشایند نیست.

بالن معده صرفا وسیله‌ای برای کمک به کاهش وزن است. پس پیش از آنکه اقدام به انجام بالن گذاری کنید با پزشکی متخصص و مجرب صحبت کنید از او و تیم حرفه‌ای که دارد کمک بگیرید و همزمان با انجام بالن برنامه رژیم غذایی و ورزشی داشته باشید تا هرچه سریع‌تر به آنچه می‌خواهید برسید.

به طور کلی عمل بالن با پر کردن حجم بالایی از معده حس سیری می‌دهد. حتی در میزان ترشح هورومون اشتها نیز دارد و کاهش وزن از طریق مصرف چربی‌های ذخیره در بدن برای تامین انرژی استفاده می کند و در نهایت باعث لاغری می‌شود.

تاثیرات بالون معده
تاثیرات بالون معده

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بالون معده

مهم‌ترین آزمایشاتی که باید قبل از انجام عمل بالون گذاری انجام دهید. آزمایش خون، تست‌های قلبی و ریوی، اندوسکوپی مری و معده برای اطمینان از نبود مشکل، سونوگرافی شکم و مشورت با پزشک متخصص تغذیه برای گرفتن برنامه رژیمی مناسب قبل و بعد از عمل تا کاهش وزن با سرعت بیشتر صورت گیرد.

پس از بالون گذاری از مصرف نوشابه گازدار، غذاهای سفت و پر ادویه و فلفلی، از خوابیدن بر روی شکم و شانه راست  جداً خودداری کنید.

بالون معده برای این افراد اصلا مناسب نیست

درست است که بالون معده عملی راحت و بی‌عوارض است ولی انجام آن به هرکسی پیشنهاد نمی‌شود.

 • اعتیاد به مصرف دخانیات و یا الکل
 • سابقه عمل جراحی مری و معده
 • زخم معده، بیماری‌های روده، گوارشی و کلیوی
 • بانوان باردار یا در دوران شیردهی

علت اصلی که برای بانوان باردار و یادر دوران شیردهی بالن گذاری انجام نمی‌شود برای خود مادر، جنین و فرزند است. چرا که بدن در این دوران به تغذیه‌ای کامل نیاز دارد و هرگونه رژیم و کمبود مواد غذایی خطراتی برای جنین و مادر به دنبال دارد و در پی آن حتی پس از بارداری در دوران شیردهی این مورد ممکن نیست چرا که در آن دوران نیز تغذیه کودک بسیار مهم است و اگر بدن مادر نتواند آن را تامین کند در آیده هردو دچار مشکل می‌شوند. پس بهتر است برای انجام بالن گذاری پیش از بارداری و یا بعد از دوران شیردهی اقدام نمایید.

اگر بالن بترکد چه می‌شود؟

به طور معمول این اتفاق نمی‌افتد مگر آنکه به بالن بیش از حد فشار وارد شود مثلا با معده پر از غذا بر روی شکم بخوابید و مواردی از این قبیل حتی اگر اتفاق بیوفتد و بالن بترکد و یا سوراخ شود. مواد و هوایی که داخل آن وجود دارد به هیچ وجه برای بدن مضر نیست و با مراجعه به پزشک می‌توانید مواد را خالی و بالن گذاری را دوباره انجام دهید.

خارج کردن بالن معده

همانطور که گفته شد بالن معده به صورت موقت در بدن قرار می‌گیرد و برای خارج کردن آن مانند قرار دادن آن در بدن پزشک عمل می‌کند. به این صورت که آرام بخش و یا بیهوشی تزریق می‌شود و سپس دستگاه آندوسکوپی وارد دهان، مری و معده می‌شود. مایع و یا گاز درون بالن را خارج و سپس بالن را از معده خارج می‌شود.

از آنجا که بالن گذاری موقت هست شما با توجه به این که چه بالنی استفاده کرده‌اید باید حتما آن را خارج کنید و اگر خواستید می‌توانید بالن دیگری را جایگزین آن کنید.

جمع‌بندی

مطمئن باشید عمل لاغری اگر با پزشکی مجرب و حاذق انجام گیرد و همراه با آن به رژیم غذایی و ورزشی پایبند باشید به راحتی به آنچه که دوست دارید، خواهید رسید. با توجه به آنچه که گفته شد، اگر شما هم خودتان را کاندید انجام عمل بالون معده می‌دانید ولی از عوارض بالن معده می‌ترسید کافیست تا با ما در ارتباط باشید.

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات