آیا بارداری پس از اسلیو معده ممکن است؟ عوارض و فواید آن چیست؟

بارداری پس از اسلیو معده

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

از عوارض چاقی مفرط و مشکلات اضافه وزن از جمله پا درد، کمر درد و خستگی و… به خوبی اطلاع دارید؛ اما امروز در مورد عارضه بسیار مهم‌تری صحبت کنیم. اضافه وزن و عدم باروری بانوان، بله درست است اضافه وزن بیش از حد مانع تخمک‌گذاری را می‌گیرد و احتمال باروری را کاهش می‌دهد.

اما سوال اصلی که در این مطلب قرار است به آن پاسخ دهیم این است. آیا بارداری پس از اسلیو معده امکان پذیر است؟ به طور قاطع بله ولی باید به چند نکته توجه داشت.

 • حداقل 12 تا 18 ماه بعد از عمل اقدام به بارداری کنید
 • وزن مادر به شاخص مناسب توده بدنی رسیده باشد
 • مراقبت‌های پیش از زایمان و پس از آن رعایت کنید

با رعایت این نکات می‌توانید خانواده‌ای شاد و فرزندان سالمی داشته‌ باشید.

آیا بارداری پس از اسلیو معده امکان پذیر است؟
آیا بارداری پس از اسلیو معده امکان پذیر است؟

اضافه وزن و ناباروری

چاقی با BMI بیش از 30 احتمال تخمک‌گذاری به صورت طبیعی را کم و حتی نا ممکن می‌کند. حتی اگر لقاح آزمایشگاهی (IVF) را نیز انجام داده باشید، احتمال جوابدهی این آزمایش نیز به نسبت چاقی کاهش پیدا می‌کند. حتی اگر برداری انجام شود سلامت مادر و فرزند در خطر خواهد بود چرا که در دوران بارداری مادر افزایش وزن پیدا می‌کند و دچار عوارضی مانند:

 • دیابت بارداری
 • فشارخون بالا
 • مشکلات قلبی و تنفسی
 • آسیب‌دیدگی کلیه‌ها
 • سخت بودن سونوگرافی و تشخیص مشکلات جنین
 • زایمان زودرس
 • احتمال سقط جنین
 • زایمان سخت طبیعی و یا سزارین
 • مرده به دنیا آمدن کودک
 • وجود بیماری مادرزاد و اضافه وزن از زمان تولد کودک

پیش از که اقدام به بارداری و به خطر انداختن جان مادر کودک بهتر است تا مادر آمادگی جسمی برای بارداری را به دست‌آورد، کاهش وزن زیر نظر پزشک انجام دهد و اگر به تشخیص پزشک متخصص نیاز به عمل لاغری بود با تیمی مجرب و حرفه‌ای اقدام به عمل نماید. انتخاب پزشک حاذق تاثیر مستقیمی بر روی آینده و سلامتی شما و کودک‌تان دارد.

به طور معمول مادرانی که شاخص توده بدنی آنها بیشتر از 30 باشد کاندید انجام عمل لاغری به روش اسلیو یا بای پس می‌شوند. بعد از انجام عمل لاغری دیابت نیز تا حد زیادی درمان می‌شود.

درمان دیابت بعد از عمل لاغری
درمان دیابت بعد از عمل لاغری

مناسب‌ترین زمان برای انجام عمل اسلیو قبل از بارداری

بهترین زمان جهت انجام عمل لاغری 1 سال پیش از بارداری است. از زمانی که شما بای پس یا عمل اسلیو قبل از بارداری انجام می‌دهید، بدن شروع به کاهش وزن می‌کند. معمولا کاهش وزن پس از این عمل به صورت پله‌ای و یا با شیبی ملایم است تا بدن بتواند به وضعیت جدید خود عادت کند.

همانطور که می‌دانید در عمل اسلیو معده حجم زیادی از معده به طور کامل از بدن خارج می‌شود و حجم کمی از معده باقی‌ می‌ماند. علت مشخص کردن زمان 1 سال به این منظور است تا هم کاهش وزن رخ داده باشد و مادر و جنین درگیر مشکلاتی که گفته شد نشوند و هم اینکه وزن به اندازه مناسب کاهش پیدا کرده باشد تا در دوره بارداری زمانی که جنین در حال رشد است و مادر درگیر افزایش وزن می‌شود هیچ نگرانی وجود نداشته باشد. هردو به سلامت و بهترین حالت ممکن این دوره را پشت‌سر گذارند.

عمل اسلیو قبل از بارداری
عمل اسلیو قبل از بارداری

بارداری پس از اسلیو معده چگونه است؟

برای بارداری پس از اسلیو معده با گذراندن مدت زمان مشخص شده از جراحی معده به پزشک خود مراجعه کنید و پس از انجام آزمایشات و تایید او برای بارداری بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و با در جریان گذاشتن او از انجام عمل اسلیو قبل از بارداری رژیم غذایی و ورزشی دریافت کنید تا دوره بارداری را به بهترین شکل ممکن بگذرانید و فرزندی سالم داشته باشید.

در دوره بارداری اگر یک قلو باردار باشید به طور معمول تا 9 کیلو افزایش وزن خواهید داشت و اگر تعداد بیشتر باشد (2 قلو و یا بیشتر) احتمالا تا 11 کیلو افزایش وزن خواهید داشت. پس از افزایش وزن در این دوره نگران نباشید و بیشتر با رژیم غذایی و ورزش و فعالیت‌های هوازی مناسب و مرتب سلامت خود را در بالاترین حد ممکن نگه‌دارید.

درصورتی که برای دوران حاملگی بعد از عمل اسلیو معده همچنان استرسی برای‌تان وجود دارد می‌توانید با تست‌های دائمی دیابت بارداری، غربالگری، تحت نظر پزشک بودن به صورت دائم و سونوگرافی جنین، سلامت مادر و فرزند تحت نظر داشته باشید.

این موضوع را در نظر داشته باشید که در بارداری افزایش وزن خواهید داشت. پس در این دوره سعی نکنید تا چاق نشوید، بلکه سعی کنید با مصرف انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی مناسب برای رشد جنین را در بهترین حالت سلامتی نگهدارید ولی وزن خود را تحت کنترل داشته باشید.

حاملگی بعد از عمل اسلیو
حاملگی بعد از عمل اسلیو

سزارین یا زایمان طبیعی بعد از عمل اسلیو

با توجه به فراگیر شدن چاقی و حتی افزایش چاقی از بدو تولد نوزدان، اضافه وزن به مشکلی اساسی تبدیل شده است. امروزه اکثر افرادی که کاندید انجام عمل لاغری می‌شوند در سنین مناسب بارداری‌اند. اما به دلیل ترسیدن و یا نداشتن اطلاعات کافی درباره عمل‌های لاغری و تاثیرات آن بر روی بدن اقدام به انجام بای پس و یا عمل اسلیو قبل از بارداری نمی‌کنند و سلامت خود و جنین را به خطر می‌اندازند که عواقب ناگواری به همراه دارد.

بعد از جراحی لاغری این اطمینان را داشته باشید که بارداری پس از اسلیو معده و همچنین زایمان به سادگی و مانند یک فرد عادی انجام می‌گیرد. زایمان طبیعی بعد از عمل اسلیو امکان پذیر است و خطری جان مادر و فرزند را تهدید نمی‌کند؛ مگر آنکه مادر بنا به دلایل شخصی و یا خاصی مانند سن زیاد خواهان سزارین باشد.

پس از فارغ شدن نیز مشکلی برای تغذیه مادر و فرزند به وجود نمی‌آید چرا که با گذشتن 1 سال از جراحی بدن به وضعیت ثابتی رسیده است که می‌تواند به راحتی نیاز مادر و فرزند را به ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز رفع کند.

اگر نگران بازگشت وزن بعد از تولد فرزند هستید این اطمینان را به شما می‌دهیم که با ورزش و رژیمی مناسب و با ارزش غذایی بالا نه تنها بازگشت وزن نخواهید داشت بلکه در دوران شیردهی دچار مشکل نخواهید شد.

سخن آخر

با توجه به مواردی که گفته شد سعی کنید تا از حاملگی در زمانی که شاخصه توده بدنی BMI شما بیش از 30 است از حاملگی خودداری کنید و جان خود و جنین را به خطر نیندازید. اگر قصد انجام عمل لاغری و پس از آن بارداری دارید وجود تیمی متخصص و مجرب برای انجام عمل لاغری اسلیو و بارداری پس از اسلیو معده بسیار مهم است.

چنانچه سوالی درباره مطالب گفته شده دارید که به آنها پاسخ داده نشده است و یا تجربه‌ای دارید با ما درمیان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *