آیا عمل اسلیو معده برگشت پذیر است؟ + بهترین روش‌های پیشگیری

عمل اسلیو معده برگشت پذیر است

فهرست این مقاله

در صورت عدم پاسخگویی کلیک کنید

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو! برای کسی‌که عمل اسلیو انجام داده این یک کابوس است. اینکه بعد از کلی استرس، درد و هزینه وزنی که به سختی کاهش داده‌ایم برگردد واقعا سخت است. آیا واقعا ممکن است بعد از انجام عمل اسلیو دوباره دچار افزایش وزن شویم و به همان وزن قبل از عمل برگردیم؟! آیا عمل اسلیو معده برگشت پذیر است؟ در این  مقاله می‌خواهیم احتمال افزایش وزن دوباره بعد از عمل اسلیو را بررسی کنیم. در چه شرایطی ممکن است بعد از عمل اسلیو دوباره دچار افزایش وزن و مشکلات ناشی از آن شویم؟ برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو چه کارهایی می‌توان کرد؟ در این مقاله به پاسخ سؤالات شما در این زمینه خواهیم پرداخت.

چه دلایلی باعث بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو می‌شوند؟

در پاسخ به اینکه آیا عمل اسلیو معده برگشت دارد؟ باید گفت بله ! اما نه در همه افراد؛ در واقع اصلی‌ترین دلایل بازگشت وزن بعد از اسلیو معده موارد زیر هستند:

۱. ریزه خواری و تصور غلط در مورد رژیم غذایی بعد از عمل

بعضی افراد تصور می‌کنند بعد از عمل اسلیو می‌توانند هر مقدار که می‌خواهند غذا بخورند. گاهی این تصور غلط باعث می‌شود فرد با خوردن غذای زیاد دوباره دچار اضافه وزن شود. یکی از دلایل مهم که باعث بازگشت وزن می‌شود ریزه خواری است. ریزه‌خواری وقتی است که فرد در وعده‌های کم‌حجم ولی پرتعداد میزان بالایی از مواد غذایی و مواد پرکالری‌ را مصرف می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق باید از رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو،که توسط پزشک جراح توصیه می‌شود پیروی کنید و به‌صورت مرتب توسط پزشک خود ویزیت شوید تا در صورت نیاز تغییرات لازم را در رژیم غذایی شما تجویز کند.

توضیح ریزه خواری به عنوان یکی از دلایل بازگشت وزن از زبان فلوشیپ جراحی لاغری دکتر محمود حیدری

یکی از دلایل مهمی که می‌تواند باعث بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو شود پرخوری عصبی است. پرخوری عصبی هم‌چنین می‌تواند باعث ریزه‌خواری نیز بشود.

پرخوری عصبی یکی از دلایل بازگشت وزن و ریزه خواری

 

پرخوری عصبی و ریزه‌خواری یکی از عوامل بازگشت وزن پس از جراحی لاغری

۲. اعتیاد به نوشیدنی‌های الکلی، سیگار و مواد مخدر

معمولا کسانی که قبل از عمل جراحی نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کردند و به سیگار اعتیاد داشتند، نمی‌توانند اعتیاد را کاملا ترک کنند. یکی از دلایل اصلی بازگشت وزن نیز مصرف الکل است . حتی ممکن است بعد از جراحی به مصرف این مواد روی بیاورید! در هر صورت الکل و سیگار نه تنها عوارض بعد از جراحی اسلیو را بالا می‌برد، بلکه در بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو هم نقش دارند.

۳. نداشتن افرادی به عنوان پشتیبان برای فرد بیمار

تنهایی و نداشتن کسی که فرد را تشویق به رعایت رژیم غذایی کند باعث می‌شود طی مدت زمانی بیمار انگیزه خود را برای حفظ وزن از دست بدهد و رژیمش را رعایت نکند. بهتر است فردی را درکنارتان داشته باشید که شما را برای انجام نکته‌های دقیق رژیم‌تان، تشویق و تعهد به رژیم غذایی را به شما یاد آوری کند. در واقع در پاسخ به این سوال بیماران که آیا اسلیو معده بازگشت دارد؟ باید گفت اگر یک فرد مشوق که حواسش به برنامه و سبک زندگی شما باشد در کنارتان داشته باشید، این احتمال کمتر است. در این خصوص می‌توانید از مشاور و روانشناس هم برای بهبود انگیزه خود کمک بگیرید.

اهمیت حمایت خانواده برای جلوگیری از بازگشت وزن پس از عمل جراحی لاغری

۴. میزان وزن قبلی بیمار قبل از عمل جراحی

شاید بعضی از بیماران تصور کنند پیش از عمل هر مقدار که بخواهند می‌توانند غذا بخورند. این تصور کاملا اشتباهی است. کاهش وزن پیش از عمل تأثیر بسیار زیادی بر سرعت و میزان کاهش وزن بعد از عمل می‌گذارد. در واقع هرچه وزن بدن کم‌تر باشد متابولیسم بدن بالاتر خواهد بود و سرعت کاهش وزن نیز افزایش خواهد یافت. در مقابل وزن بالا مساوی متابولیسم پایین و مشکل‌تر شدن کاهش وزن خواهد بود.پس برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو، باید پیش از عمل هم نکاتی را رعایت کنید.

تاثیر وزن اولیه بر کاهش وزن بعد از عمل

۵. انتخاب روش عمل نامناسب

نوع عمل جراحی معده در میزان احتمال بازگشت وزن بعد از عمل معده تأثیرگذار است.  احتمال بازگشت وزن بعد از انواع جراحی بای پس کم‌تر از عمل اسلیو است. مشکلاتی مثل ریزه‌خواری و پرخوری عصبی نیز تأثیر کم‌تری بر کسی که عمل جراحی بای پس انجام داده است می‌گذارند. بنابراین بسیار مهم است که بهترین جراح لاغری ممکن را پیدا کنید و پیش از عمل با پزشک جراح خود درباره نوع جراحی و بازگشت وزن گفتگو کنید. در این میان حتما عادات غذایی خود از جمله ریزه‌خواری و پرخوری عصبی را باید با پزشک جراح در میان بگذارید.

6. استرس ناشی از بازگشت وزن!

هیچکدام از این مطالب نباید باعث شود در صورت بازگشت وزن دچار استرس شوید. استرس می‌تواند باعث پرخوری عصبی یا حتی افسردگی شود و در نهایت تأثیر معکوس بگذارد. حتی گاهی مقداری افزایش وزن طبیعی است اما استرس بعد از آن باعث پرخوری و افزایش وزن و حتی ناامیدی می‌شود. بنابراین در صورت مشاهده بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو،آرامش خود را حفظ کنید و حتما توسط پزشک جراح خود ویزیت شوید و از او راهنمایی بخواهید.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده
آیا عمل اسلیو معده بازگشت دارد؟

برای چه کسانی عمل اسلیو معده برگشت پذیر است؟

معمولا استپ وزن (توقف در روند کاهش وزن) بعد از عمل اسلیو معده اولین مرحله در اختلال کاهش وزن است. همانطور که اشاره شد رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده توسط پزشک متخصص مشخص است و بیمار از جراح لاغری خود هر هفته رژیم غذایی دریافت می‌کند.

ایست وزن بعد از عمل اسلیو معده کاملا طبیعی است. اما می‌تواند هشداری برای بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو باشد! بنابراین اگر با این مورد مواجه شدید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

از علت‌های مهم بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده این است که شما کاندید مناسبی برای این جراحی نبودید!

در واقع عمل اسلیو مناسب افرادی است که عادت به حجیم خواری دارند و می‌توان گفت افرادی که عادت به ریزه خواری دارند، اگر عمل اسلیو معده انجام دهند، بعد از مدتی وزن آن‌ها به حالت قبل باز خواهد گشت. زیرا این افراد به ریزه خواری عادت ذهنی دارند و عمل اسلیو معده تغییری در ذهنیت آنها ایجاد نمی‌کند.

4 تا از بهترین راه‌های جلوگیری بازگشت وزن بعد اسلیو

اگر نگران استپ وزنی و بازگشت وزن پس از عمل اسلیو معده هستید، راه‌های وجود دارد که بتوانید خیال خود را راحت کنید. به کمک موارد زیر می‌توانید از این معضل جلوگیری کنید:

1- فعالیت بدنی روزانه داشته باشید

ورزش کردن و داشتن تحرک کافی باعث می‌شود هم کاهش وزن خوبی بعد از عمل داشته باشید و هم روحیه شما را بهبود می‌دهد. انجام ورزش بعد از عمل لاغری باید پله‌ای باشد. یعنی اول حرکات سبک و تمرینات آسان را انجام دهید و بعد کم کم سراغ ورزش‌های سنگین‌تر بروید.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو
ورزش بعد از اسلیو

2- عادات غذایی خود را تغییر دهید

معمولا غذا خوردن برای اکثر افراد چاق یک نوع تفریح حساب می‌شود! برای سرگرمی یا زمان اوقات فراغت از تنقلات و خوراکی‌ها کمک می‌گیرند تا وقت خود را پر کنند. بهتر است این دید را کنار بگذارید و فقط زمانی که احساس گرسنگی داشتید چیزی میل کنید.

غذا نباید وسیله‌ای برای کاهش استرس، عصبانیت و پرت کردن حواس باشد. بهتر است دید خود را تغییر دهید.

3- رژیم غذایی مناسبی را در پیش بگیرید

برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو لازم است حتما برنامه غذایی مناسبی داشته باشید. از غذاهای پرکالری، چربی‌های مضر، فست فود و کربوهیدرات‌ها دوری کنید. رژیم غذایی حاوی فیبر و پروتئین کمک زیادی به لاغری شما می‌کند.

4- ارتباط خود را با پزشک قطع نکنید

سعی کنید بعد از جراحی روند کاهش وزن را با پزشک خود در میان بگذارید و مدام تیم پزشکی را در جریان وضعیت خود قرار دهید. بسیار عالی می‌شود اگر در کنار کمک تیم پزشکی، از مشاور تغدیه‌ای هم کمک بگیرید. کنترل شدن توسط دکتر می‌تواند نتایج به مراتب بهتری را برای شما داشته باشد.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو
مشورت با پزشک

بازگشت وزن امری شایع نیست

در صورتیکه بعد از عمل جراحی اسلیو به دستورات تغذیه‌ای و ورزشی بعد از عمل، پایبند باشید این موضوع تقریبا غیر ممکن خواهد شد. تحقیقات نشان می‌دهند حدود 16 درصد بیمارانی که عمل اسلیو انجام داده‌اند بعد از این عمل دچار بازگشت وزن می‌شوند.

نکته مهم این است که نباید تصور کنید بعد از عمل دیگر همه چیز تمام شده و می‌توانید هر سبک زندگی که خواستید را دنبال کنید. لازم است تا عادت های چاق کننده را کنار بگذارید و سبک زندگی مناسبی را در پیش بگیرید.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده چه عوارض جسمی همراه دارد؟

بیماران ممکن است در صورت بازگشت وزن بعد از اسلیو معده، دچار عوارض جسمی بخصوصی شوند.

بروز مجددبیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون که بیمار با امید عمل اسلیو، خاطرش از آن‌ها جمع می‌شود، با افزایش وزن می‌تواند مجدد بیمار را درگیر کند. همچنین ممکن است برخی از علائم جسمی، ناشی از اضطراب و افسردگی با بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده در بیماران ایجاد شود.

در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده چه کنیم؟

در صورتیکه ثابت شد قطعا دچار بازگشت وزن بعد از اسلیو معده شده‌اید، ابتدا لازم است آرامش خود را حفظ کنید. سپس حتما با پزشک معالج خود در تماس باشید. قطعا او راه حل های بسیاری دارد تا برای حل و درمان مشکل شما در اختیارتان قرار خواهد داد.

در صورت بازگشت وزن از هرگونه اضطراب دوری کنید و باور داشته باشید که درمان قطعی برای این افزایش وزن مجدد وجود خواهد داشت. سپس باید عزم خود را جزم کنید تا این مشکل را برای همیشه برطرف کنید. زیرا در بسیاری از مواقع درمان این افزایش وزن فقط افزایش تحرک و تغییر موقت در رژیم غذایی است.

بعد از جراحی اسلیو رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک جراح را رعایت کنید
بعد از جراحی اسلیو رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک جراح را رعایت کنید

توصیه‌های پزشک جراح در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده

در صورتیکه بیمار دچار بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده شود، پزشک جراح لاغری ابتدا عادات غذایی و ورزشی بیمار مورد بررسی قرار خواهد داد. سپس میزان افزایش وزن بیمار را بررسی خواهد کرد. پزشک توصیه‌های مربوط به رژیم غذایی بعد از بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو را به بیمار خواهد کرد.

 در صورتیکه بازگشت وزن بعد از اسلیو معده مقدار قابل توجهی نباشد، پزشک جراح لاغری بیمار را به یک متخصص تغذیه ارجاع خواهد داد. متخصص تغذیه توصیه‌های لازم برای فعالیت‌های ورزشی را نیز به بیمار منتقل خواهد کرد.

چنانچه این افزایش و بازگشت وزن قابل توجه باشد، ممکن است پزشک جراح لاغری، به شما پیشنهاد انجام عمل جراحی مجدد دهد. این جراحی ممکن است عمل جراحی بای‌پس معده باشد.

سخن آخر

همه کسانی که با جراحی لاغری اسلیو معده دست و پنجه نرم کرده‌اند حتما این سوال ذهن‌شان را درگیر خود کرده است که آیا عمل اسلیو معده برگشت دارد یا خیر. با اینکه احتمال استپ و بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده وجود دارد ولی این احتمال بسیار اندک است. خصوصا اگر به برنامه غذایی توصیه شده توسط پزشک تغذیه و ورزش بعد از عمل توجه کنند این احتمال تقریبابه صفر می‌رسد. درصورتیکه کاملا از استپ یا افزایش وزن خود مطمئن شدید، با پزشک جراح لاغری خود در این زمینه مشورت کنید. قطعا پزشک جراح لاغری شما بهترین راه حل را برای این مشکل پیش پایتان خواهد گذاشت.

اگر نیاز به مشاوره در مورد نوع مناسب عمل چاقی برای خود دارید می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید. تیم پزشکی دکتر محمود حیدری آماده ارائه مشاوره و تعیین وقت ویزیت برای شما هستند.

شماره تماس

۰۹۹۲۳۶۳۱۱۶۹

سوالات متداول

آیا بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو طبیعی است؟ بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو چقدر است؟

مانند همه جراحی‌های لاغری دیگر بازگشت وزن می‌تواند بعد از عمل اسلیو نیز اتفاق بیفتد. یکی از تحقیقات اخیر نشان می‌دهد 5.7 بیماران ممکن است در طول دو سال بعد از عمل و 75.6 درصد از بیماران بعد از 6 سال ممکن است دچار بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو شوند.

آیا تا 5 سال بعد از جراحی اسلیو هم ممکن است کاهش وزن داشته باشم؟ بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو چقدر طول میکشد؟

بیشتر بیماران بیشترین کاهش وزن خود را در سه سال بعد از جراحی معده تجربه می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهند به‌طور متوسط حدود 30 درصد از کاهش وزن بیماران بعد از حدود 10 سال بازمی‌گردد.

چه دلایلی ممکن است باعث شود جراحی اسلیو معده در نهایت موفق عمل نکند؟

مانند سایر روش‌های دیگر جراحی معده عدم موفقیت جراحی اسلیو معده نیز می‌تواند به دلایل متعددی اتفاق بیفتد. دلایل فنی، فیزیولوژیکی و روان‌شناختی می‌توانند باعث آن شوند. دلایلی مثل گشاد شدن دوباره جداره معده‌ی جدید، سازگاری هورمونی و بازگشت به رفتارهای نامناسب غذایی.

آیا در صورت بازگشت وزن بعد از اسلیو عمل مجدد اسلیو امکان‌پذیر است؟

خیر عمل مجدد اسلیو امکان ندارد اما ممکن است بتوان اصلاحاتی بر روی عمل قبلی انجام داد که به بیمار برای کاهش وزن کمک کند. در این رابطه باید با پزشک جراح گفتگو کنید.

آیا عمل اسلیو در درازمدت تأثیرگذار است؟

عمل اسلیو می‌تواند باعث کاهش وزن طولانی مدت شود. مقدار کاهش وزن بستگی دارد به تغییراتی که در عادت‌ها و سبک‌زندگی خود می‌دهید. کاهش حدود 60 درصد از وزن اضافه بدنتان در طول دو سال پس از جراحی اسلیو ممکن است.

آیا ممکن است معده بعد از عمل اسلیو بزرگ شود؟

نه تنها معده بعد از عمل اسلیو ممکن است بزرگتر شود بلکه حتما مقدار کمی بزرگ‌تر می‌شود اما این مقدار کم می‌تواند نرمال باشد. نکته مهم این است که مراقب باشید بیش از میزان تجویز پزشک غذا نخورید تا مبتلا به افزایش وزن نشوید.

 

منابع بیش‌تر

Weight regain after bariatric surgery: Nutritional considerations

Weight Regain After Sleeve Gastrectomy: A Look at the … – NCBI

Weight Gain After Bariatric Surgery: Facts and Solutions

How to Keep the Weight Off After Bariatric Surgery

    1/5 - (1 امتیاز)

    بدون نظر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جدیدترین مقالات