آیا عمل اسلیو معده برگشت پذیر است؟

عمل اسلیو معده برگشت پذیر است

Rate this post

گاهی بازگشت وزن اولیه بعد از عمل اسلیو معده به دلایلی در برخی از بیماران رخ می‌دهد. این مساله درباره تمام افرادی که عمل اسلیو معده را انجام می‌دهند، صدق نمی‌کند. بنابراین برای پاسخ به این سوال که آیا عمل اسلیو معده برگشت پذیر است یا خیر ، توصیه می‌شود به دقت این پست را مطالعه کنید.
شروع کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده، معمولا از روز دوم بعد از عمل جراحی تدریجا آغاز می‌شود و تا دو سال نیز ادامه پیدا می‌کند. اما در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو، صدمات جسمی و روحی زیادی به بیماران وارد خواهد شد.

چرا بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو مهم است

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو می‌تواند مقدمه‌ای برای بازگشت یا افزایش وزن بعد از عمل باشد. این مساله یعنی به هدر رفتن تمام تلاش‌ها و سختی‌هایی که بیمار متحمل شده است. این اضطراب همواره با بیماران عمل جراحی اسلیو همراه است در حالیکه بسیار برایشان ضرر دارد. اما نگران نباشید؛ چنانچه متوجه استپ وزن‌تان شده‌اید، می‌توانید از افزایش یا بازگشت وزن نیز جلوگیری کنید.

دلایلی که عمل اسلیو معده برگشت پذیر است

در بازگشت وزن سابق شما بعد از انجام عمل جراحی لاغری موارد بسیار مهمی نقش دارند که در این قسمت با چند دلیل اصلی آن آشنا خواهید شد:

1. وضعیت روحی و روانی فرد بعد از عمل جراحی اسلیو

بعد از انجام عمل جراحی اسلیو به دلیل کاهش وزن در درون بعضی افراد احساس شادی زیادی بوجود می‌آید که میل به غذا خوردن را در آن‌ها بیش‌تر می‌کنند. زیاده روی در این موضوع سریعا تاثیر خود را بر روی بازگشت وزن نشان می‌دهد. پس باید به سلامت روانی خود بعد از عمل جراحی اهمیت زیادی بدهید.

2. اعتیاد به نوشیدنی‌های الکلی، سیگار و مواد مخدر

معمولا کسانی که قبل از عمل جراحی نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کردند و به سیگار اعتیاد داشتند، نمی‌توانند اعتیاد را کاملا ترک کنند. یکی از دلایل اصلی بازگشت وزن قبلی مصرف الکل است.

3. نداشتن افرادی به عنوان پشتیبان برای فرد بیمار

تنهایی و نداشتن کسی که فرد را تشویق به رعایت رژیم غذایی کند باعث می‌شود طی مدت زمانی بیمار انگیزه خود را برای حفظ وزن از دست بدهد و رژیمش را رعایت نکند. بهتر است فردی را درکنارتان داشته باشید که شما را برای انجام نکته‌های دقیق رژیم‌تان، تشویق و تعهد به رژیم غذایی را به شما یاد آوری کند.

4. میزان وزن قبلی بیمار قبل از عمل جراحی

اگر پیش از جراحی اسلیو کمی از وزن خود را کاهش دهید، باعث کاهش عوارض بعد از عمل جراحی اسلیو معده مانند بازگشت وزن می‌شوید.

5. انتخاب روش عمل نامناسب

فراموش نکنید این وظیفه شما است که بررسی کنید و پزشکی را برای درمان خود انتخاب کنید که در کارش کاملا ماهر باشد و بتواند جراحی مناسب نوع چاقی شما را تشخیص دهد. تا با عوارض بازگشت وزن به قبل به دلیل انتخاب روش نادرست جراحی مواجه نشوید.

چرا بازگشت وزن بعد از اسلیو موضوع مهمی است

بازگشت وزن بعد از عمل جراحی اسلیو معده ممکن است باعث نگرانی افراد زیادی شود. بیماران جراحی اسلیو برای حفظ وزن خود جراحی نسبتا سنگینی را متحمل می‌شوند و هزینه زیادی پرداخت می‌کنند. بنابراین برایشان اهمیت دارد که وزن‌شان بصورت ایده‌آل باقی بماند. افراد مبتلا به چاقی مفرط از بیماری چاقی خود رنج می‌برند. که این رنج آثار جسمی و روحی فراوانی برای فرد به دنبال خواهد داشت.

برای چه کسانی عمل اسلیو معده برگشت پذیر است؟

معمولا استپ وزن بعد از عمل اسلیو معده اولین مرحله در اختلال کاهش وزن است. خوب همانطور که اشاره شد رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده توسط پزشک متخصص مشخص است و بیمار از جراح لاغری خود هر هفته رژیم غذایی دریافت می‌کند.
ایست وزن بعد از عمل اسلیو معده که مقدمه شروع بازگشت وزن است، معمولا در افرادی رخ می‌دهد که به دستورات تغذیه‌ای و ورزشی پزشک جراح لاغری خود بعد از عمل اسلیو معده توجه نکرده‌اند.
یکی از دلایل مهمی که ممکن است بیمار از آن مطلع نباشد، این است که انتخاب نامناسب بیماران برای عمل اسلیو، از علت‌های مهم بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده است. در واقع عمل اسلیو مناسب افرادی است که عادت به حجیم خواری دارند و می‌توان گفت افرادی که عادت به ریزه خواری دارند، اگر عمل اسلیو معده انجام دهند، بعد از مدتی وزن آن‌ها به حالت قبل باز خواهد گشت. زیرا این افراد به ریزه خواری عادت ذهنی دارند و عمل اسلیو معده تغییری در ذهنیت افراد ایجاد نمی‌کند.

بازگشت وزن امری شایع نیست

در صورتیکه بعد از عمل جراحی اسلیو به دستورات تغذیه‌ای و ورزشی بعد از عمل، پایبند باشید این موضوع تقریبا غیر ممکن خواهد شد. این مساله که عمل اسلیو معده برگشت پذیر است یا خیر در برخی از تحقیقات ۱۶ در صد طی پنج سال اخیر گزارش شده است.

روش تشخیص برگشت پذیری عمل اسلیو معده

روند کاهش وزن عد از عمل اسلیو معده، بسیار سریع است. اما بیمار نباید انتظار داشته باشد سرعت روند کاهش وزن همیشگی و پایدار باشد. زیرا بدن از نظر فیزیولوژی در هنگام لاغر با سرعت یکسانی برای لاغری پیش نمی‌رود. بیمار ممکن است در سال اول حدود ۵۰ درصد از وزن اضافه خود را ازدست بدهد. این کاهش وزن تا دو سال دیگر هم ممکن است ادامه بیابد.

با بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟

وقتی بیمار شروع به پرخوری یا ریزه خواری می‌کند، علاوه بر ذخیره شدن بافت چربی مجدد در بدن، معده که با عمل جراحی اسلیو کوچک شده بود مجدد حجیم می‌شود. در نتیجه بیمار اشتهای بیش‌تری به غذا خورد پیدا کرده و دچار افزایش وزن بعد از عمل اسلیو معده خواهد شد و این روند تا بازگشت وزن اولیه ادامه می‌یاید.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده چه عوارض جسمی همراه دارد؟

عمل اسلیو معده برگشت پذیر است

بیماران ممکن است در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده، دچار عوارض جسمی بخصوصی شوند.
بروز مجددبیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون که بیمار با امید عمل اسلیو، خاطرش از آن‌ها جمع می‌شود، با افزایش وزن می‌تواند مجدد بیمار را درگیر کند. همچنین ممکن است برخی از علائم جسمی، ناشی از اضطراب و افسردگی با بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده در بیماران ایجاد شود.

در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده چه کنیم؟

در صورتیکه ثابت شد قطعا دچار بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده شده‌اید، ابتدا لازم است آرامش خود را حفظ کنید. سپس حتما با پزشک معالج خود در تماس باشید. قطعا او راه حل های بسیاری دارد تا برای حل و درمان مشکل شما در اختیارتان قرار خواهد داد.
در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده، از هرگونه اضطراب دوری کنید و باور داشته باشید که درمان قطعی برای این افزایش وزن مجدد وجود خواهد داشت. سپس باید عزم خود را جزم کنید تا این مشکل را برای همیشه برطرف کنید. زیرا در بسیاری از مواقع درمان این افزایش وزن فقط افزایش تحرک و تغییر موقت در رژیم غذایی است.

توصیه‌های پزشک جراح در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده

در صورتیکه بیمار دچار بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده شود، پزشک جراح لاغری ابتدا عادات غذایی و ورزشی بیمار مورد بررسی قرار خواهد داد. سپس میزان افزایش وزن بیمار را بررسی خواهد کرد. در صورتیکه بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده مقدار قابل توجهی نباشد، پزشک جراح لاغری بیمار را به یک متخصص تغذیه ارجاع خواهد داد و بیمار را به انجام فعالیت ورزشی توصیه خواهد کرد.
چنانچه این افزایش و بازگشت وزن قابل چشم‌گیر باشد، ممکن است پزشک جراح لاغری، به شما پیشنهاد انجام عمل جراحی مجدد دهد. این جراحی ممکن است عمل جراحی بای‌پس معده باشد.

سخن آخر

همه کسانی که با جراحی لاغری اسلیو معده دست و پنجه نرم کرده‌اند حتما این سوال ذهن‌شان را درگیر خود کرده است که عمل اسلیو معده برگشت پذیر است یا خیر. با اینکه احتمال استپ و بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده وجود دارد ولی این احتمال بسیار اندک است. خصوصا اگر به برنامه غذایی توصیه شده توسط پزشک تغذیه و ورزش بعد از عمل توجه کنند تا احتمال بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده تقریبابه صفر برسد. درصورتیکه کاملا از استپ یا افزایش وزن خود مطمئن شدید، با پزشک جراح لاغری خود در این زمینه مشورت کنید. قطعا پزشک جراح لاغری شما بهترین راه حل را برای این مشکل پیش پایتان خواهد گذاشت.
همیشه به خاطر داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. از اضطراب و افسردگی دوری کنید تا دچار پرخوری و اضافه وزن نشوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.