بررسی تفاوت بای پس و مینی بای پس؛ مزایای کدام بیشتر است؟

تفاوت بای پس و مینی بای پس

این روزها افرادی که به دنبال جراحی لاغری هستند، درباره تکنیک‌های مختلف جراحی تحقیق کرده و به دنبال دانستن تفاوت بای پس و مینی بای پس هستند و اینکه بدانند نتیجه کدام جراحی بهتر است؟

همانطور که می‌دانید، درمان چاقی نه فقط از لحاظ ظاهری، بلکه از نظر سلامتی نیز اهمیت دارد. یکی از اصلی‌ترین عوامل بیماری­های روحی و جسمی، چاقی است و درمان نکردن آن زمینه­‌ساز بسیاری از بیمار‌ی‌ها مانند دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی و… است.

هنگامی که شخص نتواند با روش‌های معمول مانند رژیم‌غذایی و ورزش، اضافه وزن خود را درمان کند، پیشنهاد پزشک انجام عمل‌های لاغری است. اما سوال چالش برانگیز بیماران این است که در میان جراحی‌های مربوط به معده، کدام مناسب‌تر است و اینکه تفاوت بای پس و مینی بای پس چیست؟

اصلی‌ترین دلایل چاقی

یکی از بیماری‌هایی که این روزها بیشتر جوامع را درگیر کرده، چاقی مفرط می­باشد. هنگامی که میزان کالری دریافتی بدن، بیشتر از میزان کالری مصرفی باشد، فرد را با چالشی به نام چاقی مواجه می­کند. اضافه وزن و چاقی به مرور زمان اتفاق می­افتد.

چاقی می­تواند مربوط به اختلالات هورمونی، بیماری‌های زمینه‌ای، ژنتیک و… باشد ولی اصلی‌ترین دلیل بروز آن در افراد سالم و بدون بیماری زمینه‌ای، عدم تحرک و رژیم غذایی نامناسب است.

به طور کلی میزان کالری دریافتی روزانه توسط بدن، با فعالیت و سوخت‌وساز مصرف می‌شود ولی اگر شخصی کالری بیش از میزان مورد نیاز روزانه خود، دریافت کند و تحرک کافی نداشته باشد، با چاقی روبه‌رو خواهد شد.

داشتن رژیم‌های غذایی نامناسب، مصرف نکردن سبزیجات و مواد مفید برای بدن، نوشیدنی‌های سرشار از قند، افزایش سن، بارداری، استرس، رژیم‌های لاغری نامناسب و… چاقی را به دنبال دارد.

افزایش حجم معده می­تواند موجب بروز چاقی شود.
افزایش حجم معده می­تواند موجب بروز چاقی شود.

یک‌سری از افراد به‌ دنبال رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش، می‌توانند تا حدی اضافه وزن خود را کنترل کنند اما برخی دیگر، علاوه بر رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش، باید جراحی لاغری نیز انجام دهند. جراحی‌های لاغری متفاوتی وجود دارند که پزشک با توجه به شرایط بدنی شما و مقدار اضافه وزن، تصمیم می‌گیرد که کدام یک از آن‌ها مناسب‌تر است.

تفاوت بین عمل بای پس و مینی بای پس چیست؟

برای دانستن تفاوت بای پس و مینی بای پس، ابتدا باید با هر کدام از آن‌ها آشنایی داشته باشید.

عمل بای پس معده

در عمل بای پس معده، پزشک متخصص معده را به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم می­کند که بخش بالایی کوچک‌تر و بخش پایینی بزرگ‌تر است. بخش بالایی معده جایی است که غذا به آن وارد می­شود و چون کوچک‌تر شده، پس حجم غذای مصرفی کاهش می‌یابد.

مرحله بعد جراحی بای پس، ایجاد یک میان‌بُر از قسمتی از روده به بخش بالایی معده است. طی این فرایند، غذای وارد شده به بخش بالایی معده، مستقیم وارد روده می‌شود و چون حجم غذای مصرفی کاهش یافته، میزان جذب کالری نیز کاهش می‌یابد.

بعد از عمل بای پس، غذایی که میل می‌کنید مسیر کمتری را در طول معده شما طی خواهد کرد اما متابولیسم بدن شما بیشتر خواهد شد. شاید این اتفاق برای شما کمی عجیب به نظر برسد؛ اما در حقیقت ماجرا از این قرار است که چون غذا مسیر کمتری در را طول معده طی می‌کند، پس انرژی کمتری هم جذب بدن خواهد شد. حالا بدن برای اینکه انرژی خودش را به دست بیاورد، شروع به چربی‌سوزی می‌کند و متابولیسم بدن بالا می‌رود. برای اینکه بیشتر و کامل‌تر با جزییات این عمل آشنا شوید، بد نیست سری به مقاله عمل بای پس کلاسیک بزنید.

عمل بای پس به دو روش سنتی و لاپاراسکوپی انجام می­شود. در روش سنتی جراح با ایجاد شکاف در شکم، به جراحی معده می‌پردازد. در روش لاپاراسکوپی جراح با فرستادن یک دوربین بسیار کوچک به داخل شکم، جراحی را به صورت بسته انجام می­دهد.

عمل مینی بای پس معده

در عمل مینی بای پس فقط یک محل اتصال، از روده به بخش بالایی معده وجود دارد. حجم غذای وارد شده به معده کاهش می­یابد و کاهش وزن شدیدی را به دنبال دارد. عمل مینی بای پس با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

تفاوت بای پس و مینی بای پس در تعداد اتصالات معده و روده است.
تفاوت بای پس و مینی بای پس در تعداد اتصالات معده و روده است.

مزیت مینی بای پس نسبت به پای پس چیست؟

توجه کنید که عمل بای پس و مینی بای پس، هر دو به منظور کاهش غذای مصرفی و کاهش جذب کالری صورت می‌گیرد که به دنبال آن کاهش وزن در فرد رُخ می‌دهد. فرق بای پس و مینی بای پس در تعداد اتصالات معده و روده است.

در عمل بای پس، یک اتصال از روده به بخش بالایی معده وجود دارد و یک اتصال از روده باریک به روده بزرگ، اما در عمل مینی بای پس فقط یک اتصال از روده به بخش بالایی معده وجود دارد.

با این تفاسیر برای توضیح بهتر تفاوت بای پس و مینی بای پس، می­توان گفت که دوران نقاهت عمل مینی بای پس از بای پس آسان‌تر است، زمان جراحی مینی بای پس کوتاه­تر است و این موضوع برای کسانی که تحمل بیهوشی طولانی مدت را ندارند بهتر است، عمل مینی بای پس نسبت به عمل بای پس برای جراح راحت‌تر است و…

پزشک متخصص شما با توجه به شرایط بدنی تصمیم می‌گیرد که کدام روش برای شما بهتر است. همان­طور که متوجه شدید، فرق بای پس و مینی بای پس در یک‌سری موارد جزئی است.

بررسی تفاوت بای پس با مینی بای پس معده

همانطور که اشاره شد، در بررسی تفاوت های بای پس و مینی بای پس معده با این موضوع مواجه شدیم که در واقع فرق بای پس با مینی بای پس معده در تعداد اتصالات معده و روده است. در بای پس معده دو اتصال در روده وجود دارد ولی در مینی بای پس، یک اتصال در روده وجود دارد.

یک فرق بای پس معده با مینی بای پس در این است که اگر در جراحی مینی بای پس دچار مشکل شوید، می‌توان آن را به بای پس تغییر داد و با یک جراحی این کار انجام می‌شود.

بررسی فرق های بای پس و مینی بای پس معده در نتیجه جراحی
بررسی فرق های بای پس و مینی بای پس معده در نتیجه جراحی

نتیجه جراحی بای پس و مینی بای پس یکسان است یعنی هر دو برای کاهش کالری مصرفی انجام می‌شوند. تفاوت بای پس معده با مینی بای پس در روش جراحی، نتیجه آن را تغییر نمی‌دهد. از اصلی‌ترین نکاتی که قبل از جراحی باید بدانید، فرق بای پس با مینی بای پس معده است. دانستن این موضوع تصمیم‌گیری را برای شما راحت‌تر می‌کند.

تفاوت بای پس و مینی بای پس در تعیین قیمت

نمی‌توان گفت که فرق بای پس و مینی بای پس، شامل تعیین قیمت نیز می‌شود. چون یکسری هزینه‌ها در هر دو عمل مشترک هستند. از جمله هزینه‌های مشترک در هر دو عمل می‌توان به آندوسکوپی، سونوگرافی، آزمایشات قبل از عمل، مشاوره‌های فوق تخصصی و هزینه بیمارستان وتجهیزات اشاره کرد.

تفاوت بای پس و مینی بای پس در تعیین دستمزد پزشک، به نظر پزشک متخصص بستگی دارد.
تفاوت بای پس و مینی بای پس در تعیین دستمزد پزشک، به نظر پزشک متخصص بستگی دارد.

همچنین هزینه‌های بعد از جراحی شامل تهیه ویتامین‌ها و مکمل‌ها، آزمایشات بعد از عمل و مشاوره‌های بعد از عمل می‌شود.

برای استفاده از بیمه درمانی در عمل مینی بای پس و یا بای پس باید:

 1. شخصی که تحت جراحی قرار می­گیرد، bmi یا همان شاخص توده بدنی آن بالای40 باشد.
 2. قبل از جراحی، از بیمه پایه و بیمه تکمیلی، تأییدیه دریافت کند.

جمع‌بندی نکات مربوط به تفاوت بای پس و مینی بای پس

همان‌طور که متوجه شدید، تفاوت بای پس و مینی بای پس معده در تعداد اتصالات معده و روده است و همچنین اگر عمل مینی بای پس با شکست مواجه شود، می‌توان آن را به عمل بای پس برگرداند.

روش‌های گفته شده برای کاهش وزن، در کنار روتین دائمی ورزش و تغذیه مناسب، بهترین نتیجه را به دنبال دارند. اگر این اصول را رعایت نکنید ممکن است اضافه وزن شما بازگشت داشته باشد و این بازگشت وزن، عوارضی نیز به دنبال داشته باشد.

شما می‌توانید برای مشاوره لاغری، سوالات مربوط به فرق بای پس و مینی بای پس و… با پزشک متخصص مجموعه ارتباط بگیرید و بهترین پیشنهاد را با توجه به شرایط بدنی خود دریافت کنید.

  Rate this post

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مقالات